ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 81«te JAARGANG ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Dit nummer bestaat uit twee bladen RADIO SN TELEVISIE S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE’ BEL 306 b.g.g. 382 RADIO HINGST uw ■■■I No 49 Fryske Brief CCXXXVIII WARKUMS uur Heren mee FRISO. Letter mear. PLAATSELIJK NIEUWS 3—1 2- 4 3- 3 0—3 7—1 Junioren: Blauw Wit IA—Workum 1A Bolswardia IA—Workum 2A Q.V.C. 2B—Workum 2B Verschijnt éénmaal per week Uitgave; Fa T; Gaastra B.tn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Sud 72-74 Uw adres voor Abonnementsprijs r 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjam Advertentietarief: 7 cent per m2 Adv. van buiten Friesland 9 ct.’p! i ..cU Contracten volgens algemene regeling 0—2 2—0 0—2 VERZORGEN Programma zaterdag 6 dec. Senioren: Workum 2—IJ.V.C. 1 Balk 3Workum 4 vertrek 0—2 1—1 1—1 DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Yn bannen fan sérovers V Meubelen van Inconé t>aan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Moot deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Wil iedere deelnemer(ster) volgende week naar les het welbekende kwartje meebrengen? samenwerking en dankte dokter hier heel hartelijk voor, alsmede mevrouw Magendans in de functie van hoofd leidster van de gezinsverzorgsters. Een dochter van de heer J. Haanstra, namens haar grote dankbaar- Heidenschap, sprak ouders woorden van heid. Tenslotte was het de heer G. de Boer, die sprekende namens de Wor- kumers, tevens uit naam van alle pa tiënten, de beide waardevolle cadeaus aanbood. Dokter kreeg een mooie antieke Friese stoeltjesklok en mevrouw een grote elektr. koelkast. De verrassing was compleet, want dokter reageerde er op met de woorden: Ik wurd hjir kjel fan. Mede namens zijn vrouw dankte dokter allen heel hartelijk voor de aan geboden cadeaus en voor de welge meende goede woorden en beste wen sen hun deze avond toegesproken. 2.30 uur 1.30 uur notulen die onder dankzegging werden goedgekeurd. Punten van bespreking waren deze avond contributieverhoging en aan schaf van regenjassen voor de dragers. Beide punten werden, nadat er door de penningmeester een toelichting was ge geven, met algemene stemmen aange nomen. De contributieverhoging be draagt 1.50 per jaar per lid, zulks in gaande 1 januari 1959. Bij de rondvraag sprak de heer F. Boonstra nog even over de rayonver- gadering van de Federatie die zaterdag 22 november j.l. in Bolsward was ge houden. Daar er verder niets meer aan de orde kwam, sloot de voorzitter te ongeveer halftien deze gezellige, doch slecht bezochte vergadering. WORKUM. Nu de Sint Nicolaas- avond samenvalt met de koopavond, zullen de winkels tot negen uur geopend mogen blijven, dus de Sinterklazen die gewend zijn met de laatste trein te reizen, hebben dit jaar alzo nog even langer respijt. Draagt Elkanders Lasten De Begrafenisvereniging „Draagt Elkanders Lasten’ hield woensdag avond 26 nov. j.l. haar gebruikelijke ledenvergadering in Rehoboth. Na de opening door de voorzitter, de heer D. van der Meer, kreeg de secre taris gelegenheid voor het lezen van de Om it jild, dat foar it frijkeapjen fan Pieter Jans nedich wie byelkoar to krijen, bat syn mem omtrint fjouwer jier yn ’e skrep west. Wy witte dit üt in lyts boekje, dat yn it stedsarchyf biwarre is. En dit jild kaem net allin- nich üt Warkum en neiste omkriten. Men kin wol sizze dat hiel Friesian der ta bydroegen bat. De memmoast earst oan de grytmannen en magi straten tastimming freegje om yn harren gritenijen en stêdden kollek- tearje to meijen foar har soan. Wy leauwe net dat dit ea wegere is. As wy it boekje trochblêdzje, dan fine wy der alle bidragen op forantwurde dy ’t Ariaentje sa oproun. Demeaste posten birinne sa’n f 2,a f 4,per kollekte mar der binne fansels ütsün- deringen. It barde trochstrings yn ’e tsjerken. Fan july 1694 oan 't desimber 1695 waerd der op dizze wize foar goed f 1507,ynskreaun. Der nei folgje noch inkelde bidragen yn 1697. De aksje slagge dus tige by tige. Bjuster nijsgjirrich is in brief dy’t üs slaef üt Algiers wei nei hüs ta skreau. Dat dit epistel biwarre bleaun is, meije wy griftige wiis mei wêze. It lakstimpel, der 't de brief mei ticht makke is, sit der noch oan. Wy wolle hjir de yn- hald hielendal wer jaen. Inkelde flaters of ündüdlike plakken sille wy hwat by- helpe, foarsafier it de bigryplikens yn 'e wei stiet. Op de adreskant leze wy ,An de eersame weeduwe Arianie Cornelis, woonagtig in de Taenstraat tot Worckum in Vrislandt’. (Faeks hwat foar de strjitnammekommisje En nou de ynhald: Actum in Algiers den 10 maije anno 1696. Mijn eerwarde moeder Areantie Cornelis en mijn lieven broeder be- neffens mijn oom Hans Symonsz per groetenisse. Soo dient dese, dat ick nogh reedelijck gesondt ben, God lof, en verhoopen hetselve van u lieden oock te hooren. Waere het anders, het sou mij van herten leet weesenomte hooren. Oock soo sou het mijn groote droefheyt verwecke, het welck, God beeter, hondert mael te groot is. U Heder brief van den 20 Apryl anno ’95 en is mijn wel ter hant gekoomen en hebbe oock den inhoudt daeruytver- staen, dat u lieden nogh alle in een goede gesontheyt waert, hetwelck mij nogh verheugde in desen mijn droe vige «taet. Aengaende myn verlossinge, dese is nogh ver, soo ick kan hooren aen u lieder schrijven, hetwelck ick niet gedaght hadt oock. Soo valt het mij soo verdrietig, dat ick bijna niet en weet wat ick sal doen. Want den ene plaeg his soo hast niet wegh, of den ander komt weeder op handen. Uitslagen zaterdag 29 november WorkumDrogeham Oeverzwaluwen 1Workum 2 Woudsend 2Workum 4 Workum 2AOeverzw. 1A Workum 1BQ.V.C. 1B Jé N. Wassenaar f Vaardigheidsproeven 8 en 11 Maandag: Meisjes A 6.30— uur Meisjes B 8— 9 uur Senioren dames 9—10 uur Donderdag: Jongens A en B 6.30—7.30 Dames A en B, le en 2e graad 7.30—9 uur 9-10 uur Damnieuws 29 nov. Gisteravond had weer O. G. een tiental dammers op bezoek en wel D.C.L. 2 die uit moesten komen tegen O.G. 1. Traditiegetrouw werd het weer een mooie spannende wed strijd. Maar O.G. schijnt het dit sei zoen niet te kunnen bolwerken, gezien het uiteindelijk resultaat van deze a- vond en de verleden week geleden ne derlaag van onze eerste tien. O.G. 1 D.C.L. 2 1. L. WijnjaJ. Miedema 2. S. WiersmaG. Schambach 3. Sj. FolkertsmaF. Rinzema 4. D. v. d. MeerM. Wijbenga 02 5. J. NijenhuisA. Hollander 6. F. SjoerdsJ. Taekema 7. J. DijkstraA. Feitsma 8. A. FolkertsmaA. Zandberg 20 9. R. DijkstraJ. Bleeker 11 10. M. v. d. Weide H. H. de Vries 11 4 Uitslag 8—12 tonen. En wij allen gevoelen het met u mee, wat het zeggen wil dat u om de ons bekende redenen van ons heen moet gaan. Verder werd op deze avond het woord gevoerd door de heren G. Post- ma te Ferwoude, K. Feenstra te Parre- ga, M. Zijlstra te Hieslum, T. Popma te Gaast, E. v. d. Gaast te Heidenschap en R. Galema te Nijhuizum. Zij allen spraken vol waardering over de wijze waarop dokter M. zijn praktijk uit oefende. Brachten hem namens de pa tiënten van hun dorp dank, dat hij altijd voor zijn patiënten klaar stond, met hun meeleefde en ook altijd een open oor had voor hun vragen. Tevens wensten zij dokter en me vrouw in hun nieuwe woonplaats het allerbeste toe, samengevat in dat mooie gezangvers „Wat de toekomst bren gen/ moge, mij geleidt des Heren hand.” Ook de nieuwe dokter en mevrouw werden door de verschillende sprekers hartelijk welkom geheten. Een van de sprekers wiens toespraak gemengd was met humor, verwekte bij de aanwezigen heel wat hilariteit. De heer J. Stam sprak namens de vereniging Het Groene Kruis, namens de Polio-commissie en namens de Sportvereniging S.V.W. Hij dankte dokter voor de hartelijke samenwerking. Zuster v. d. Meulen, wijkverpleegster, getuigde eveneens van een prettige LAAT Afscheids-receptie Dr. Magendans 25 november. Na slechts een ver blijf van vijf jaar heeft Dr. W. Magen dans wegens gezondheidsredenen zijn praktijk hier moeten neerleggen. Toen dit enkele weken geleden be kend werd, zijn enige oud-patiënten met elkaar in overleg getreden voor het inzamelen van geld. Het mag gezegd worden, bij alle zieke en gezonde patiënten van dokter Magendans, was er de spontane ge negenheid hem en zijn vrouw bij hun vertrek naar Rotterdam een cadeau aan te bieden. De inzameling verliep vlot en een boven verwachting groot bedrag werd bijeengebracht. Het damescomité dat zich voor dit doel had ingezet, kon nu twee waarde volle cadeaus gisteravond dokter en mevrouw aanbieden. Voor deze afscheidsreceptie was een overweldigende belangstelling. Ons Gebouw was boordevol. Toen om kwart over acht dokter en mevrouw Magendans en de nieuwe dokter en mevrouw Mudde door de heer de Haan naar het podium waren geleid, trad als eerste spreekster op namens het comité mevr. G. Visservan Bruggen. Met gevoelvolle woorden richtte zij zich tot de scheidende dokter en wees hem op de grote schare patiënten die vanavond gekomen zijn om hun medeleven te It wie al sahwat bedgongerstiid, doe’t er forheftich skille waerd. „Hwat sille wy nou noch hawwe sei myn frou. Ik nei de doar en hwa stiene der op ’e stoepe Germen en Wyts. Germen stie hwat forlegen efteroan, mar Wyts yn it foarste „gelid”, stapte sa oer de drompel en sei„Hjir binne in pear „strandelingen”. Kinne jimme üs fan nacht hawwe to sliepen „Kom er earst marris yn, sille wy ris hearre hwat de frou der fan seit”, joech ik ta biskie. Wylst hja de mantel en hy de jas üt die, kaem de frou ek al üt e keamer en sei„Ik tochte al, it is krekt as hear ik bikinde stimmen.” „Siz mar gerest hoe letter op ’e joun, hoe moaijer minsken”, lake Germen Wy yn 'e keamer, en doe’t Wyts goed en wol siet, bigoun hja „Hwat is 't hwat mei üs net Ja, wy hawwe üs trein forsitten. Wy hawwe hjoed „ouder- dag” hawn.” (Hja lei foral de klam op dat „ouderdag”). „Hwat is dat nou wer foar in dei frege ik. „Wy hawwe al in „vaderdag, moederdag, dierendag, anjerdag, klaproosdag" en neam mar op. Mar dit is wer hwat nijs fêst „Nou sjoch,” Wyts wer,, „üs Jan is under tsjinst. Nou mochten hjoed de „ouders” komme om to sjen hoe’t it der yn sa’n kaserne libbet”. „Mar der wiene hast likke folie jongefroulju, as alders. Wit hoe folie solda ten hiene de faem komme litten”, sei Germen. „De aldelju wie mar bysaek moatte jimm’ tinke”. „Dat is gekkepraet", andere Wyts tige sneu. „Us Jan hat dochs gjin faem wol De minsken soene wol tinke kinne dat it der in gekkeboel west hat. Mar dat wie net it gefal, hear. It wie der allegearre o sa yn oarder. En wy hawwe der hearlik iten hawn, n’t wier Germ Germen slikke him der noch fan om’e müle en sei„Ja, wy hawwe hjoed op kosten fan de minister iten en dronken. Dat wy hawwe dochs hwat fan üs bilestingsinten werom hawn”. „It mei wêze hwat it wol”, Wyts wer, „wy hawwe in moaije dei hawn. En de „hegen” dêrre, allegearre tige aerdige lju”. „Aerdich, tsjin üs ja. Mar moatte jo de jonges marris hearre, hoe’t dy aer dige lju faeks tsjin de jonges ütpakke kinne”, miende Germen sizze to moatten. Wyts woe der gjin praet oer hearre en sei„It sprekt fansels, der moat oar der en regel wêze. En tink er om dat der rare bruijers ünder dy jonges sitte. Dat it foar dy hegen ek in hiele toer is om sokke mannen hwat yn ’e stokken to halden”. „Hwat hawwe jimme it Ijeafste, thé of kofje frege myn frou oan de gas ten. „Doch jou eigen sin mar, hear”, joech Wyts ta biskie. „Om üs neat gjin drokte meitsje. Ja, wy hawwe al in hiele dei êfter ’e rêch. Wy wiene der fan ’e moarn tsien üre al. Dat wie daliks al kofje en doe in taspraek earst fan de „veldpredi ker” en' doe fan de „aalmoezenier”. En o sa moai en „plechtich”. Dernei kaem de kommandant oan’t wurd. Hea ja, hwat wie er ek hast wer sei er, Germ Doch Germen ek net sa op 'e hichte fan al de „rangen en graden”, stammere: „Hwat wie er ek hast Sersjant net wol Kaptein Né ek net, hy neamde it hwat oars”. „Ei né ju”,biet Wyts him ta „it wie in tige hegen ien. Wachtsje 'ris, ik wit it al, „overste” ja, sa wie 't Hy sei, as er fan de „ouders” wiene, dy’t hwat witte woene of hwat to freegjen hiene, hy soe harren graech to wurd stean”. De middeis nei iten moast Jan eksersearje en ik nei de „overste”. Ik frege him „Docht üs Jan syn bést hwat En is minhear hwat oer him to sprekken „Uw zoon, mevrouw Hoe is zijn naam en bij welke compagnie is hij inge deeld „Hy hjit fan Jan Feenstra en leit op keamer ien en tachtich, minhear”, andere ik. „Dan moet u luitenant Dinges hebben, die kent uw zoon. Wacht maar, ik zal de luitenant even hier laten komen”. In pear tellen letter der wie de man al. It wie noch in jongmaetsje, net ienris safolle alder as üs Jan. Mar o sa aerdich en freonlik, hear. Hy fortelde Jan die tige syn best en soe grif in goede soldaet wurde”. It wie efkes stil en doe smiet Germen ruot yn it iten troch to sizzen „Hast fêst wol sjoen hoe’t dy „overste” en dat aerdige jongmaetsje letter byelkoar stiene to gnizen Dat wie om dy fansels. Hwant hwa freget nou soks oan dy keardels De kaert wie forjown. Wyts seach as in üle en moai smeulsk sei hja „Soa stiene hja to gnizen Soa. Nou dat sil dan mear om dy west hawwe tink, as om my. Hwant do stieste der by as koest gjin tsien telle”. It forhael oer de „ouderdag” wie sa mar üt en wy leine al wit hoe lang op bêd, doe hearden wy Wyts noch füterjen. dec. 6.30- 8 i Workum, 25 nov. 1958 Meubelhuis Inconé Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 FRISO Toen dinsdag tegen de middag te Leeuwarden de vlaggen halfstok werden gehesen aan de gebouwen van het Friesch Rundvee Stamboek en de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken werd het een ieder al spoedig bekend dat ’s morgens de heer J. N. Wassenaar plotseling was overleden. De heer Wassenaar was in de Friese rundveefokkerij de meest vooraanstaan de en ook misschien de succesrijkste. Door een grote deskundigheid en een rustige natuur wist hij steeds de juiste weg te kiezen. Zijn deskundigheid en weloverwogen inzichten hebben hem in 1944 geleid naar het voorzitterschap van het F.R.S. Tot op de dag van zijn overlijden heeft hij deze organisatie met vaste hand ge leid. Hij wist, dat het nodig was om bekendheid te geven aan de Friese vee fokkerij. En hij ging zelf als reizende ambassadeur voor de Friese veefokkerij naar Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, Zuid-Amerika en vele Europese landen. Hij kon een graag geziene keur meester zijn op de Royal-Show in Enge land, maar eveneens op onze traditionele keuring. Hoewel hij dit jaar wegens verblijf ’s buitenlands niet in Workum is ge weest, zullen velen zich deze markante figuur op onze keuringen nog herinne ren, als een grote kenner met een nobel hart en naar wiens oordeel graag ge luisterd werd. De heer Wassenaar is ook vele jaren voorzitter geweest van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, het ver tegenwoordigend orgaan van de Friese Coöperatieve zuivelindustrie. Uit hoofde van deze funktie bekleedde hij nog vele andere bestuurslidmaatschappen. Zijn veel en goed werk was voor H.M. de Koningin een reden om hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Bovendien werd hij be noemd tot Officier van de Franse orde „de Mérite Agricole”. Het zal vele Friese veefokkers moeilijk vallen om zich in te denken dat ze deze nobele figuur niet meer terug zullen zien op de grote keuringen te Leeuwarden of als voorzitter van het F.R.S. In de dynamische tijd waarin wij thans leven, zal er echter niet veel tijd zijn tot bezinning, maar een eenvoudige excel lente persoonlijkheid als de heer Wasse naar zal men nooit kunnen vergeten. Hij ruste in vrede. W.

Friso nl | 1958 | | pagina 1