WORKUMER K R ANT Nieuws- radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur i fa. en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Westerhuis RADIO HINGST uw RAOIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g. 382 ,De kinderen van de grote Fjeld’ Kaarten a f 1.-j- ledenkaart Libelle Nylons „WAISON IRENE’ S.V.W. AGENDA ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 No 51 81ste JAARGANG Dit nummer bestaat uit twee bladen Filmkring Workum WORKUM, 18 december 1958 as hebben, gaarne iinleveren voor 25 dec. mee LAAT d. Meer 53.9 punten 54.2 punten 46.5 punten Telefoon Redactie en Adtn. 05151-314 Postrekening 882259 Heren 3A Martinus de Jong A’mnMnentsprye 1.23 per kwartaal per poet f 2.75 per half jaa Süd 72-74 Uw adres voor Heren 3B Theo Tjeerde Sluiting;gemeentelijke bureaux op 27 december 1958 Burgemeester en wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat de secretarie, het kantoor yan de ge- meente-ontvanger, sociale zaken en gemeentewerken op zaterdag 27 cjé- cember a.s. gesloten zullen zijn. Voor spoedeisende zaken betrefféndé de burgerlijke stand, zal de secretarie op die dag geopend zijn van 11—11.30 uur. 2-0 1—1 2-0 2-0 1—1 2-0 2-0 1-1 2-0 2-0 Meisjes B Afke de Boer Gobi de Boer Nettie Bijlsma Ginie Hingst Agatha de Jong Antje Kolk Jeanette Kolk Tineke Postma Gerrie Spijksma Annie Sikkes Hannie Sieperda Doris v. d. Weide Baukje IJntema Richtje de Boer Wijbrich de Boer Betty Folkerts Marleen van Hamel Lenie Hettinga Grietje Huitema Tiny Siemensma Rinie Schippers Tietje Spijksma Anneke Visser Tineke Visser Annie de Vries Alie Weerstra Foekje Smid Tineke Venema Jongens B Jan v. d. Akker Jetze Huisman Johannes Heins Kees Wesselius Jan Wesselius Rintje de Boer Petie Eiling Gerrit Kemker Jan Speerstra Arnold Visser 43.6 punten 40.5 punten 41.6 punten 44.4 punten 48 punten 41.1 punten 43.1 punten 40.5 punten 40.4 punten 41.9 punten 44.8 punten 46.4 punten 42.8 punten 40.2 punten 45.4 punten 41.9 punten 40.7 punten 42 punten 42.2 punten 40.2 punten 41.1 punten 44.2 punten 48.4 punten 48.9 punten 46.8 punten 53.2 punten 49.4 punten 333 punten 35.1 punten 36.6 punten 33.8 punten 37.7 punten 38.1 punten 38 punten 35.1 punten 40.3 punten 44.7 punten 43.6 punten 45.4 punten 43.4 punten 43.4 punten 44.3 punten 43.8 punten 47.9 punten uur uur Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT VERZORGEN NOARD 69 Meubelen van Incone gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit ISoer deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis I»coné BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum OFFICIËLE MEDEDELINGEN plaats de woordenrijke spreker voor z’n prachtige uiteenzetting van een on derwerp, dat de ouders wel zeer na aan het hart lag en waarnaar ook met aandacht geluisterd was. De grote op komst stemde het bestuur bijzonder dankbaar, want het contact tussen Ouders en school is er zeker door bevorderd en dat is in ’t belang zo wel van dit hopgst noodzakelijke on derwijs als van de leerlingen. Tot stt|ot Wees de voorzitter er even op, dat na afloop van deze bijeenkomst zowel spreker als het hoofd van de school niog over meer persoonlijke aangele genheden geraadpleegd konden wor den, terwijl dan eveneens gelegenheid werd gegeven tot bezichtiging van de school met de uitbreiding van de praktische handvaardigheidscursussenj ondergebracht in een gedeelté van het naastgelegen fabrieksgebouw. In de pauze was op thee met iets erbij, een rokertje en eén snoépjé ge trakteerd, wat de prettige, huiselijke stemming ten goede kwam. ’t Was inmiddels al later geworden dan men oorspronkelijk van plan was geweest, en toen sloot de spreker met dank aan God. GEMEENTE REINIGING In de week van 22—27 december 1958 wordt alleen op woensdag 24 de cember 1958 huisvuil en haardas op gehaald. Gok Uw adre voor grote en kleinere ritten (a 25 ct.) in voorverkoop bij Wed. Haitsma, Noard 73 Tenslotte nog het aantal geslaagden Meisjes A. vereist aantal punten 39 39.9 punten 40.1 punten 44 punten 39.2 punten 40.3 punten 39.6 punten 40.4 punten 39.5 punten 39.1 punten 42-8 punten 39.2 punten 41.6 punten 39 punten 40.8 punten 42.2 punten Jongens A., vereist aantal punten 45 47.5 punten 49.5 punten 49.9 punten 48.2 punten 47.3 punten Heren 2de gr. vereist aantal punten 45 Jentje de Jong Advertentietarief: 7 cent per m.i Adv. van buiten Friesland 9 ct.' p.’ r Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Van 11—17 december 1958 Geboren: Aaltje, dv. Klaas Visser en Aaltje Folkertsma; Janke, dv, Teede de Vries en Maria Hendrika Ruijtei Gehuwd: Emmo van Duinen, 21 jr., en Anna Lageweg, 20 jr., beiden te Workum. 1 Overleden: Margarietha Jellesma, 77 jr.; wed van Johannes Rolsma. Sietie de Boer Annie Holkema Sietie Huisman Tineke de Jong Baukje v. d. Lageweg Tammie Postma Hotske Haanstra Mw. IJntema—Sikma Dames 1ste gr. vereist aantal punten 39 Foekje Gaastra Foekje Jaarsma S.V.W. NIEUWS Afd. Gymnastiek Op 8 en 11 december zijn weer de jaarlijkse vaardigheidsproeyen ge houden. We moesten het buiten onze leider de heer Jansen stellen, wegens ziekte, evenzo was het met onze pre sidente mw. Schaap—Bosscha. Voor de heer Jansen hadden we een prima plaatsvervanger en Wel de heer jentjé de Jong. De heer Schaap heette beide avonden de juryleden hartelijk wel kom. Bij de meisjes A was het aantal geslaagden niet zo geweldig. Er moet heus beter op de afwerking worden gelet. Het is niet alleen het kennén van de volgorde van je oefening; nee, daar begint het pas. De Oefenin gen moeten rustig en beheerst uit gevoerd worden, dan pas heb je kans van slagen. Dus begrijp dat vaar- digheidsproeven doen niet zo maar iets is.’ Bij de meisjes B en jongens A en B ging het beter, alhoewel ze allemaal wel een duwtje mee mogen hébben om beter op de afwerking te let ten. Bij de dames was het wel in orde alhoewel het erg jammer was, dat twee van onze 1ste gr. dames terug moesten vallen top de 2de gr. daar zij de ringoefening 1ste gr. niet goed onder de knie hadden. De Senioren dames kwamen nog het best uit de bus: 8 deelneemsters,’ 8 geslaagd. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 OUDERMIDDAG CHR. LANDBOUWSCHOOL Het aantal bezoekers, dat vorige week woensdag de in lokaal „Reho- both” gehouden oudermiddag van de Chr. Landbouwschool wilde meema ken, overtrof alle verwachtingen. Er moesten stoelen bijgeschoyen worden De voorzitter van het schoolbestuur, de heer B. de Witte van Makkum, opende deze middag met het voor lezen van Ps. 65 en gebed. Het ver heugde hem dat er zo’n grote be langstelling was voor deze bijeen komst, maar begrijpelijk is het wel, omdat het welzijn van de kinderen alle ouders natuurlijk ter harte gaat en hetgeen de spreker van dézé mid- nuari vakantie voetbaltrainen AFD. GYMNASTIEK Vertrek naar de gym._uitvoering te Leeuwarden: 6.45 uur van de Merk Voor hen die n°S Persil-emmertjes Dames 2de gr. vereist aantal punten 39 Jannie Dijkstra MW. Kemker—Poepjes Akkie Huisman Trijntje Huisman Ottelien Molenaar Willy de Jong Hennie v. d. Meer Dames 3A, vereist aantal punten 39 42.3 punten 40.1 punten 44.2 punten 41.1 punten 40.4 punten 41 punten 39.4 punten 41 punten Van verslagen, berichten enz; gaarne spoedige opgaaf! WORKUM. Aan de Wijkschool van „Het Groene Kruis” te Groningen slaagde yoor de aantekening Wijkver pleging onze stadgenote mej. O. Pruik- sma. DAMNIEUWS 15 dec. Op dinsdag j.l. had O.G. 2 weer een wedstrijd te spelén tegen. Woudsend 2. Er kon deze keer niet van een spannende strijd wiorden ge sproken, daar O.G. erg sterk spel gaf te zien, en zodoende aan geen énkel bord de beide puntjes verspeelde. Mét drie remises was het dus wel een klinkende Overwining vpor de Wor- kumers. O.G. 2 woudsend 2 M. Hiemstra—W; Visser P. Couperus—J. Bijlsma Sj. de Jong—R. Fortuin D. Mulder—L. Nijdam G. Dijkstra—F. Reekers D. Tjerkstra—Sj. Reekers KI. Dijkstra—J. Pruiksma C. Buma—J. de Hoop P. Buma—W. Atsma U. y. d; Meer—J. Reekers 1 Uitslag 17—3 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T; Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Programma zaterdag 20 dec. Senioren O.N.S. 5—Workum 3, vertrek 1.45 uur Junioren: Workum IA—Zeerobben IA, 2.30 i Workum 2A—Bolswardia IA, 3.05 Workum 2B—Bakhuizen lg, 2 uur AFD. VOLLEYBAL S.V.W.—Vios, vertrek 13.45 uur Volleybal vakantie tot 6 januari 1959 AFD. VOETBAL Vanaf 24 december tot en met 4ja- PLAATSELIJK NIEUWS De heer Schaap dankte aan het slot van beide avonden de heren juryle den hartelijk voor het werk dat ze weer aan de S.V.W. hadden gedaan. Senioren Dames vereist aantal punten 32 Mw. Bergsma Mw. Kemker Mw. Kroeze Mej. Muller Mw. v. d; Veen Mw. de Vries Mw. Veldman Mej. de Witte dag, de heer Baaijens, leraar aan de hogere landbouwschool te Sneek, zou behandelen lag wel geheel in ’t vlak van de opvoeding. Deze kreeg nv meteen het woord en het was niet uitsluitend psychologie en theorie wat nu topgediend werd. Ook de biologi sche ontwikkeling heeft in deze schooljaren een grote invloed, is dik wijls bepalend Vopr allerlei reacties. De groei naar volwassenheid is in de loop der jaren belangrijk vervroegd en daar tegenoVer staat dat de ge middelde leeftijd van trouwen veel hoger is komen te liggen. De tijd van innerlijke spanningen is er des te groter door en daarbij komt dat heden ten dage de voorlichting door de touders nog vaak ontstellend ge brekkig is. Voor de vorming van de opgroeiende jongens en meisjes kun nen de jeugdverenigingen niet gémist Worden. Met af en toe enkele erva ringen uit eigen leven als voorbeeld te nemen, werden verschillendé be weringen zeer aannemelijk gemaakt. Ook de ekonomische kant van de zaak werd niet voorbijgezien, maar dit zal nog veel sterker komen te spreken by de nieuwe richting die het landbouwonderwijs straks zal in gaan. Bijzonderheden daaromtrent toonden wel aan, dat de op handen zijnde veranderingen zeer ingrijpend zullen zijn- En zonder deze steeds meer uitgebreide opleiding zullen dé agrariërs het in de toekomst beslist niet meer kunnen stellen en dat geldt al evenzeer vo(cfr het personeel. Vèr- volgens kreeg de ethische ontwikke ling de yollë aandacht en dat het onderwijs in dit opzicht momenteel nog schromelijk tekort schiet, kon spr. helaas nog maar al te vaak konsta- teren. Na de lagere school komen de grootste moeilijkheden en dan is de godsdienstige vorming in het gezin van veel belang. Spr. liet het niet enkel bij het aan duiden van problemen, maar zo nu en dan werden ook praktische raad gevingen geopperd. Geduld en begrip voor de jeugdige overmoed werd aan bevolen om aldus de band in het gezin te verstevigen en eén gépast yerantwoordelijkheidsbesef aan te kwe ken, waarbij bovendien het voorbeeld van de ouderen vaak beslissend is. Aan de ene kant noemde spr. weten schappelijk vastgestelde feiten én an- derszijds werden in een vloed van woorden zoveel situaties en overwe gingen verondersteld, dat de toehoor ders wel overtuigd waren dat de op voeding van de jeugd geen gemak kelijke taak is, maar tenslotte blijft ook het vertrouwen op de Schepper van alle dingen; Enkele vragen Werden nog even dui delijk beantwoord en daarna deed het hoofd van de school, de heer R. de Groot, nog enige mededelingen over de nieuw te bouwen school, waarvan de plannen iets gewijzigd moesten en zodoende wordt nu met voltooiing in augustus 1960 rekening gehouden. Met de handvaardigheidslessen is intussen een begin gemaakt en wel voor tim meren en werktuigkunde, waaraan ook verbonden is het bezoeken van verschillende boerenbedrijven. Over de aanschaffing van gereedschapskis ten deed spr. verder nog enkelé me dedelingen en tot besluit riep hij de medewerking in yan de ouders om de jongens tijdig voor de lessen te laten komen, er bij hun op aan te dringen om er een gewoonte van te maken netjes te schrijven en seriéuzer te werken, wat nagenoeg voor een hele klas geldt, die het wat te ge makkelijk opneemt, zodat er zeker slachtoffers zullen vallen als dat niet verandert. De voorzitter dankte in de eerste Dames 3B, vereist aantal punten 39 lekje Adema 42.4 punten Hinke Adema 42.4 punten Mw. Boersma—Folkertsma 41.5 punten Dicky Gielstra Inkje v. d. Gaast Eelkje de Jong Baukje Kuipers Minnie Lubberts Griet Pruiksma Janke v. d. Wal Hennie Sikkes Joukje Sikkes Zaterdag 20 december, ’s avonds 8 uur, in .Rehoboth’ de boeiende film naar het bekende boek: elkoar op in bank, dinen iepen. In jounmanich letter, it wie al oer alven rounen wy der hiel ta- fallich wer lans en sjoch, hy ensysieten der noch krekt én gelyk in jounmanich to foaren. „Sa sitte hja der ntou alle jounen” waerd üs forteld Men hat tige de gek mei dizze beide Ijü- Mar ik biklei dizze stumpers. Stumpers ja. Hwant it liket ray dochs net normael, om der sa joun opjounefter de greate spegelrütén sitte tq moatten to neatdwaen. De hannen oer elkaar, it gesicht yn ’e ploai en mar rjocht foar jin üt sjen nei de minsken dy’t der tafallich lans rinne. Hy en sy sitte der nou krekt as woeneh ja sizze: „Sjoch hjir sitte w|y. Wen je wy hjir net kreas en fine jimme üshüs net moai?” Earme sloven. Hwat binne jimme dochs stumpers, allebeide, troch jimme sa oan to stellen. Hwerom dogge jimme nou net gewoan? Hawwe jimme it nou noch net troch, hoe ’t in bulte minsken dy’t sa by jimm’ lans rinne en jimme der as in pear reklamepoppen sitten sjogge, soms sa fyn gnyskjende wei sizze: „Sjoch der sitte Adem en Yfke ek wer to pronk.” FRISO. Fryske Brief CCXL Wy sitte op ’t heden wer yn de „donkere” dagen foar Krysttiid. Koar- W te dagen en lange nachten. Moarns wit hoe lang tsjuster en jouns, f* of better sein middeis in ure asfjouwer, healwei fiiven, is t’ al wer skimerich. Men hat sa om dizz’tiid fan dy dagen, dat it dehieledei süver net Ijocht wurdt Mar ien treast is ’t al, yn de measte wenningen draejjt men it knopke mar om en men hat Ijocht om jin hinne- Dat oangeande is der sünt üs jonge tiid gans foroare. Hwant doe wie ’t frijwol algemien sa, as it skimerich bigcun to wurden, skikte de hiele hüshalding om ’e tafel en it thélochtsje joech dan krekt safolle Ijocht, dat men net alhielendal yn tsjuster siet. Wie men hwat to machtich om alle- gearre in plak aan ’e tafel tohawwen, ei nou, ek al wer net slim, hwant de lytsen formakken harren ommers wol oer de flier. En as einlings en to’n léste de greate lampe opstutsen waerd, nou dan wie t’ meastal aer- dich let. Sa mtoast it yn de measte hyshalclingen hast wol, hwant deoalje wie to djür en lit de hiele joun de lampe mar barne. Né, jouns in kan oalje koe wier net lije. Kom der nou ris om. Ik sil ne sizze dat it yn alle hüshaldingen sa giet, mar yn de measte gefallen is it, hoe mear lampen en lampkes hoe better. Sa gau it hwat skimerich begjint to wurden moatte alle lampen op. Jawisse en de gerdinen op syn aiderwiidst iepen fansels. Oars jowt it noeh gjin „effect” ommers. Né, de minsken moatte sjen hoe ’t it yn ’e hüs is. En sa bliuwt men dan de hiele joun prinshearlik sitten. Wy wiene okkerdeis earne en doe ’t wy der op in joun in streek lans rounen, seagen wy yn ien fan dy huzen in pear minsken sitten neist De lampen yn ’e keamer op fansels, ja en de ger- ■i E

Friso nl | 1958 | | pagina 1