WORKUMER Libelle Nylons alleen bij Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland KRANT I E.H.B.O. - afd. Workum radio en televisie Westerhuis IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur fa. RADIO HINGST uw RADIO SN TSLSVISIS MAISON IRENE’ BEL 306 b. g. g. 382 S.V.W. AGENDA 82ste JAARGANG No 3 ZATERDAG 24 JANUARI 1959 PLAATSELIJK NIEUWS £1 mee har alden, ensfh. (En dan to wit- LAAT 40 jier üt Warkum wei, FRISO. overle- I l Advertentietarief: 7 cent per m.i Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. r. Contracten volgens algemene regeling Verschijnt éénmaal per week Uitgave.’ Fa T.' Gaastra B.xn Drukkerij en Boekhandel - Workum Abonnementsprijs f; 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaai Uw adres voor Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 WORKUM. Door de kerkeraad van de Ned. Herv- Gemeente alhier wérd besloten een toezegging van beroép uit te brengen Op Ds. J. W. van der Heide van Opsternijkerk, die hier met z’n echtgenote a.s. maandag 26 janu ari kennis komt maken met de ge meenteleden, waartoe ’s avonds half- acht een kopte samenkomst wordt ge houden in Ons Gebouw. inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur UE JONGEREIN Meisjes-afd. opgericht met dertig nieuwe leden Friso stuur avond de jongeren en voor de tweede avond de ouderen. Sud 72-74 VERZORGEN DE bekende 2.95 tot en met 5.50 op a.s. de 1 iiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! contactavond FRIESCH DAGBLAD 17 jan. Nadat dohderdagmidng een filmvoorstelling voor de kinderen was gegeveh, waar als holofdfilm fw^rd ver toond ,janek’ de poolse vluchteling, welke film door vele kinderen met intens genoegen werd gevolgd, werd ’s avonds een oontactavond gehouden uitgaande van het Friesch Dagblad. De leiding berustte bij de heer M. Vrij. Deze las na de gebruikelijke ope ning een gedeelte voor uit Openb. 3, de brief aan de gemeente van Lao_ dicea. Naar aanleiding van dit schrift gedeelte hield spr. een korte beschou wing Over de pets in het gezin en wees er lop dat velen graag neutraal willen zijn, zowel in politiek als geestelijk (opzicht. Dit is ónmogelijk, volgens spr., gezien de uitspraak van lonze Heiland: Wie niet voor Mij is, is tegen Mij. Hierna kregen de Biltfriezen uit Ou de Biltzijl gelegenheid hun toneelstuk in vier bedrijven uit te voeren, ge titeld „Juffer Frederika’ Dit stuk dat ons verplaatst naar Hallum omstreeks I849, werd pp uitnemende wijze ver tolkt door de verschillende spelers. Juffer Frederika is de dochter van Ds. Rutgers, welke bekendheid kreeg dbfojr de overzetting van verschillende Bijbelgedeelten in ’t Fries. (Zij vormt dan pok de hoofdpersoon in dit stuk. Verder heeft t’ een godsdienstige ach tergrond. Ds Rutgers heeft ’t in die tijd erg te stellen met de liberale geest van z’n tijd. Vporal boerHeé- rema speelt daar een grote rol in. Groter wordt het conflict als de doch ter kennis krijgt aan een zekere v-d. Weij die Marxist is en tenslotte met haar vlucht naar Amerika. Deze ro_ mance wordt een grote tragedie en zij komt na een jaar terug zonder man en met een kind. Dit geeft veel Stof tot praten, maar tenslotte zijn velen blij dat dit vverloiren kind weer jn de pastorie is teruggekeerd. Dit zéér spannende en ernstige stuk werd met veel aandacht gevolgd. Nadat gezongen werd Gezang 3, sloot de heer B. van der Velde met dankgebed. De zaal was niet geheel bezet, maar de weersomstandigheden gladde wegen zullen hier zeker invioed op hebben gehad. voor deze cursus te willen opgeven. Dit geldt zowel voor het zaterdag- als voor het zondagvoetbal. De cursus zal ongeveer zes a zeven weken in beslag nemen en is geheel kosteloos. Voor reisgelegenheid vanaf Workum en Hindeloopen wordt ge zorgd. Het scheidsrechter zijn geeft vele voordelen. Men heeft vrije toe gang bij alle voetbalwedstrijden, ook die van betaald voetbal. Men wordt in 't bezit gesteld van een kaartje voor alle interland wedstrijden. Alle reis- en verblijfkosten voor de te leiden wedstrijden worden geheel vergoed en men is bovendien steeds in een goede lichamelijke conditie. Zij die aan deze cursus willen mee doen, worden verzocht zich op te geven bij de secretaris van s.v. Workum de heer Fré de Boer, of zij komen op de eerste bijeenkomst, welke zal worden gehouden op woensdag 4 februari ’s avonds 8.15 uur in Spoorzicht te Koudum. Op deze avond zal worden beslist waar de cursus zal worden ge houden en op welke avond in de week. voorzitter, de heer Werkman, deze bij eenkomst en hij kon plm. zestig per sonen welkom heten. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot Mej. Finia, hoofdbestuurslid van de Plattelandsmeisjes, de heer J. B. Sin- gelsma van Goutum, de spreker voor deze avond, twee bestuursleden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Workum en het hoofdbestuurslid van De Jongerein, de heer A. v. d. Zijpp. Na de notulen die onveranderd wer den goedgekeurd, werd het woord ge geven aan de heer Singelsma. Spreker hield zich hoofdzakelijk bezig met het organisatie- en verenigingsleven van vroeger en nu. Daarna kreeg Mej. Finia het woord die speciaal het werk van de Bond van Plattelandsmeisjes uiteenzette. Hieruit bleek wel dat het werk van de ver eniging van plattelandsmeisjes zeer veel variaties biedt; mede daardoor is het ook mogelijk dat niet alleen boeren dochters, maar ook meisjes met andere ambities lid kunnen worden. Tijdens de pauze gaven zich spon taan dertig meisjes als lid op en hier mee was dan deze nieuwe vereniging officieel opgericht. De volgende dames werden in het voorlopige bestuur gekozen: Mej. T. v. d. Wal, Tj. Smits, A. van Wieren. F. Hoekema en Sj. Haagsma, doch deze laatste hield de benoeming nog even in beraad. Mevr. IJntema hield nog een kort referaat pver het ontstaan van de Bond van Plattelandsvrouwen. Donderdag 15 jan. j.l. hield De Jongerein een vergadering in Hotel ,De Wijnbèrg’, met als doel om deze avond een vereniging van plattelands meisjes op te richten. Tegen acht uur opende de tweede TREFLIKE OPFlERING FAN PLEISTERPLAKKEN Woansdeitojoun hat in goed bi_ sette boppcseal fan „De Wijnberg” mei nocht harke nei it stik „Pleis- terplakken” spile fan de toanielplaech ut Harkema Opein. Dit stik waerd bracht yn it kader fan it 25-jierrich jubileum fan de K.F.F.B. (Kristlik Fryske Folksbibleteek) De lieder fan de joun, de hear E. S. de Jong fan Boafsert, dy’t in bysünder wurd fan Wolkom hearre litte koe oan boar_ gemaster en siktaris, joech yn syn iepeningswurd yn it koart de bitsjut- ting en de wurkwize fan dizze for-i lening, dy’t ek yn Warkum enitHei_ denskip in bulte leden hat, w*er. FOiar f 2.90 yn it healjier is men lid en (hat dan twaris yn it per rocht op in vrije Fryske roman, dy’t men sünder fier dere kosten tastjürd lof bjsoarge kri_ get. It selskip Waerd ynlaet fan „de gealties”, twa famkes mei twa guita ren, dy’t de goede sfear wisten to bringen mei moaije Fryske sang. Hjirnei hold mefr. Weening—Meijer de skriuwster fan de boeken Loslitte Pleisterplakken Rjlochte Paden in klaarte ynlieding oer it stik dat hja skreau en dat in probleem op de Planken bringt dat plars is asgewin<a„" wei. Hja frege it publyk bigryp to hawwen toar dit probleem en ekkle- minsje foiar de spylders en spylsters, hwierfan fierwei it greatste part yn dit stik toar it earst pp de planken stie- Dat léste hie wier net hoecht. Alle rollen waarden treflik spile. „Frouk. je” ffy’t ‘wlol de iswierste iW hie (as famke, dat in bem perivloiun) spile har nol tige bihearske en mei gans oertsjüging. Ek de o|are haedrolspi- ler, Durk Miedema, kpe it publyk tige b|Oeije, sawol yn syn ynbannigens as yn syn opl-jeppenens. Sake Bargekeap- man. hie de lakers 'op synhan. Ekyn syn dübelrol as Harm, broer fan Froukje, wie hy gofed. De aide Mie dema (Durk syn heit) hie ek in dübel- nol as aide dokter Bruinsma. lenfan „de gealtsjes” jioech in béste fortol- king fan de nije hüshaldster. Itioarp spylfamke spile as dcfctersmefrofu. Dan wiene der nloich de j'Opge dokter, de pfolysje en Sytse Hiltsje, dy’t binam- men yn de wachtkeamer op har best wie. MQsstil hat de seal itspyljenfan dit stik tolge- It brolcht in gol applaus dioe ’t it selskip yn syn gehiel nochris £oar de fuotljochten kaem. Nei it skoft spriek boargemaster J. Russchen in nertlike lokwinsk oan it bistjür fan de K.F.F.B. ta gelegenheit fan it 25-jierrich bistean fan dizze opga nisaesje, dy’t forline jier mear as 25.000 Fryske romans oan de man bracht en nou al mear as 85OO leden telt. Sprekker huidige fiérders de skriuwster fan de trilogy en ittoaniel- stiek en bea har ütnamme fanitge- meentebistjür in bosk blommen oapi Yn syn tankwurd pan de ein fan de joun bihelle de hear de Jong ek dé pleatsiik körresplondint to Warkum, de hear FOlkerts toar alleS hwat hy dien' hie lom dizze jioun slagje' to litteh. Hiel hwat gasten bleauwen nei óf- rin nöch efkes yn de jachtweide pm de 12 slaggen fan de toer óf to wach tsjen. Dermei wie it 15 jannewaris ein de jierdei fan de gasthear, de hear Andêla. De jubilaris, dy’t dermei de heale ifeu tol makket, waerd bocb ef" kes golhertich yn it sintsje set en hjirmei bröcht syn frou de slotscene üt it stik noch efkes ynpraktyk. mar, al is men ek langer as it nea. S.V.W. NIEUWS Wij vernemen van de scheids- rechtervereniging Sneek en Omstreken, dat het in hun bedoeling ligt, om in de eerste week van februari een aan vang te maken met een cursus voor opleiding tot scheidsrechter. Wij allen weten, dat er vooral in de Zuidwest hoek een nijpend gebrek aan voetbal scheidsrechters is, en daarom willen we deze cursus dan ook warm aanbe« velen. Voor de 25 elftallen welke de Zuidwesthoekclubs in de competitie hebben ingedeeld, zijn maar slechts'n vijftal scheidsrechters beschikbaar. Voor de te spelen wedstrijden moeten dan ook steeds scheidsrechters worden aangesteld uit Sneek of Leeuwarden, wat van de clubs een grote financiële aderlating vraagt. Wij doen dan langs deze weg ook een dringend beroep op hen die zich aangetrokken gevoelen tot de mooie scheidsrechter sport om zich Hie draaide de heer Werkman nog een paar amusante filmpjes, die ook zeer in de smaak vielen. Na de rondvraag, die niet veel meer opleverde, sloot de tweede voorzitter deze geslaagde oprichtingsvergadering en deelde nog mee dat de meisjes die zich nog deze maand opgeven als lid, ook nog een uitnodiging zullen ont vangen voor de culturele avond, die is vastgesteld op 12 februari a.s. Zaterdag 24 januari Junioren: Workum IA—Zeerobben IA, 3.15 uur Warkum 2A-Bolswardia IA, 3.15 uur De S.V.W.-feestavonden worden maandag 1 en dinsdag 2 februari gehouden. (Zie de advertentie^ in - -„j van de volgende week.) Het be- verwacht bij voorkeur maandag- I. W.G.L. De Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjesbond, afd. Workum, hield op dinsdag 20 januari haar maandelijkse vergadering in de landbouwschool. Te ruim halfacht heette de presi dente mevr. Bokma—Haagsma de aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de spreker van deze avond, de weled. heer Wester van Leeuwarden. Na het zingen van Gezang 44 1 en het lezen van Ps. 71 17-21 was het woord aan mijnheer Wester. Hij hield een interessante lezing over het waterleidingbedrijf, terwijl hij gebruik maakte van een plaat om verschillende dingen duidelijk te maken. Hierna volg de een leerzame film, waaruit vooral de grote waarde van het leidingwater voor de volksgezondheid bleek. Na nog een meer komische film gedraaid te hebben, gaf de heer Wester gelegen heid om vragen te stellen. Ook wer den nog enkele waterleidingspelen ver loot. Tot slot werd nog gezongen Gez. 59 1, waarna deze mooie leerzame avond met dank aan God gesloten werd. Bij tonderstaande gediplomeerde E.H. B.O._ers is een E.H.B.O. tas aanw€zig: dames C. eb Ac Ketelaar, NijhuiEum 9 dhr H. Sj. Minnema, Dwarsnoard 30 mej. F. v. d. Meulen, Noard'178 mej. IJ. A’ Schotsman, Noard 1O2 mw A: L. Nauta—v. Dijk, Begi'ne7 dhr S. Westendorp, Ursuladyk 2, Heidenschap mej. G. Pruiksma, Süd 120 of dat de minsken nou mar ik haw wer aerdich Meubelen van Incone traan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit isoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé leren lezen en dat ging bij deze waarlijk nog niet slecht.’ Hja skriuwt dan oer har seis, oer ten dat ik har skoan kinnen haw.) Twa en fjirtich jier lyn, hja wie doe 20 jier, is hja üt Warkum wei gien, nei Hollan, hwer 't hja noch wennet. Famylje hat hja yn Warkum net mear en it is dos net sa’n great wünder, dat hja net mear yn har berteplak kaem. En it is ek gjin wünder, dat hja nei jierren by har seis tochte: ,Ik soe dochs noch wolris yn Warkum sjen wolle’. En lés nou ris hwat hja skriuwt: .Verleden jaar was ik erg nieuwsgierig hoe er gebouwd werd en ben een dagje gegaan. Brood meegenomen. Eerst naar het Park gaan wandelen, want dat had ik nog niet gezien. Fijn vond ik het. En toen naar het Dwarsnoord, dat leek me wel zo’n end. Nu de .jister’ van Kui pers er bij is getrokken is het inderdaad een stuk fraaier dan met al die hekken. En het Dwarsnoard ken je niet meer terug, zo is dat opgeknapt.’ Hja hat ek nei ,Dyk’ west en foun it der bütengewoan moai. Wolle jimme wol leauwe, dat hja der sa allinne yn Warkum, in dei bilibbe hat om nea wer to forjitten, Och hja skriuwt wol safolle. Ta bislüt, hat hja it oer de tillefonnestege,Heel aan het eind bij het bruggetje, stond een vreeselijke dikke boom, met een kloof in het midden. Ik heb altijd met veel ontzag en vrees naar die boom gekeken, als we er langs gingen. En weet u wat ik als kind dan altijd dacht? (Schrikt u niet Aan deze boom heeft Judas zich opgehangen. Wat toch een kinderfantasie, hé?’ Sa sjocht men forjitte docht men BURGERLIJKE STANE) Gemeente Workum Van 1521 januari 1959 GeborenJan Regneris, zv. Sjoke Michaël Kamstra en Maria Dooper; Antje, dv. Hendrik Frans de Jong en Wesseltje Sjoerds. Ondertrouwd, gehuwd en den: Geen. Fryske Brief CCXLIV Yn it léste nümer fan de ,Oud Workumer’ hwat ek as byblêd yn de FRISO opnommen is, skreau ik: ,Us leden skine foar in diel de wintersliep al to pakken to hawwen.’ Nou wit ik net of it dertroch kommen is, al de feestdagen wer hwat mear tiid krije nei hwat brieven krige. Meiwurking foar de joun dy’t wy op tou sette wolle en ek brieven fan nije leden. In biwiis dat it krantsje lézen wurdt. En dat is foar üs as bistjür tige bilangrijk. Hwant wy mei syn trijen, kinne nou wol in hiele bulte plannen meitsje, mar as gjin ien fan de leden hwat fan him/har hearre lit, is nou just net sa aerdich. Dan witte wy ek net hok- foar kant wy üt moatte. Doch lyk as sein, der komt wer libben yn de brouwerij. Nou is it sa, wy krije noch eltse kear nije adressen en it sprekt dat wy der dan daliks in krantsje hinne stjüre. Meastal in kear twa, mar as wy der neat op hearre, stjüre wy gjin krantsje mear. Né, as de minsken der dochs gjin bilangstelling foar hawwe, hwerom sille wy dan ünkosten meitsje. It nümer fan 1 jan. wie noch mar krekt goed en wol de doar üt. of ik krige al ridlik gau in brief fan in .nijeling'. Fan immen dos dy’t foar it earst it krantsje krige hie. Nou bard soks wol mear, doch dit brief wie al hwat bysünders. En derom bigjin ik er hjir dan ek oer. Om ’t ik noch in stikmanich krantsjes fan 1 oktober biwarre hie, stjürde ik nei dat nije adres, de nümers fan 1 okt. en fan 1 jan. My tochte dan wit hja mei iens hwat oer de 6, 7 en 8ste aug. Moai sa, en dan nou oer dat brief. (Ik nim net alles oer hwat hja skriuwt en har namme forswij ik ek.) ,Laat ik u eerst bij de aanvang van het Nieuwe jaar, ,veel heil en zegen’ wensen, zoals ze dat vroeger altijd zeiden hè. En al bent u mij onbekend, toch zal ik u vertellen dat ik vreemd opkeek, nu zaterdag j.l. dat ik de krantjes gestuurd kreeg. Wie mij opgegeven heeft is mij een raadsel, want ik had er nog nooit van gehoord. Nu ik kan u vertellen dat ik ze heb gespeld, ten eerste omdat ik het leuk vond en anderzijds dat mijn Fries lezen nu niet zo prima is. Want dat leerden we op school niet en als je weinig Fries schrijven onder de oogen krijgt, moet je het zelf 1 niHlIlllllllllllllHlIllllllllllllllllllllinillllllllllUIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIHIIU llllllllllllIllIlllllllllllllllllllHIIIHIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIUIIlllllllllllllillllilllllllilllllllillll - r

Friso nl | 1959 | | pagina 1