I I WORKUMER KRANT Hindeloopen 3 n n ;t H Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie fa. Westerhuis JEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons Raadsvergadering Workum S.V.W. AGENDA RADIO HINGST BEL 306 b.g-.382 RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE Stemmen bij volmacht No 6 82ste JAARGANG ZATERDAG 14 FEBRUARI 1959 laat Workum, 13 februari 1959. e n n 1 Süd 72-74 Van verslagen; berichten enz; gaarne spoedige opgaaf! Advertentietarief: 7 cent per m.i Adv. van buiten Friesland 9 ct. p! r. Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Abonnementsprijs f; 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook uw adres Vdor grote en kleinere ritten k •t t, n P e n :r De spelregel testwedjstrijd is nader vastgesteld pp dinsdag 24 febr. Toegang vrij boven de 15 jaar Lt d n FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé st n ït le NOARD 69 ALLEEN bij 2.95 tot en met 5.50 e ;t De burgemeester voornoemd, J. RUSSCHEN De burgemeester van Workum brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn de formu lieren voor de verzoekschriften om bij de a.s. verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift moet uiterlijk op 26 februari a.s. door de kiezer worden ingediend bij burgemeester en wethouders der gemeente in welker kiezersregister hij op de dag der kan didaatstelling (28 jan. j.l.) was opge nomen. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aanne men. Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. I - De heer Jonkman zou als oudste in zittingsjaren namens de raad hartelijk willen danken voor de uitvoerige nieuw jaarsrede en voor de daarbij uitge sproken goede wensen. Het is ons een behoefte U mijnheer de burgemeester en aan allen die ter secretarie werk zaam zijn, een zegenrijk 1959 toe te wensen, aldus spr. Op verschillende tekenen van achteruitgang werd ge wezen en daarom mag niets worden nagelaten om een verdere achteruit gang te remmen. Bepaalde landsdelen trekken vele krachten tot zich. De onvoldoende werkgelegenheid hier in ’t noorden is het grote probleem voor nu en de komende jaren. Zal de am bachtsman een bestaan hebben, dan moet hij zijn een manusje van alles, in welk geval hij de zak vol diploma’s moet hebben en dan vestigt hij zich liefst niet in een plattelandsgemeente. In de dertiger jaren is de daling van de bevolking begonnen, maar na de oorlog in versneld tempo. Spr. zou alle ingezetenen op het hart willen druk ken: Betrek niet van elders wat men in eigen plaats kan krijgen. Verder zul len we er goed aan doen de aandacht te vestigen op de recreatie mogelijk heden, speciaal wat de watersport-be- treft. Vergroting van de werkgelegen- De burgemeester van Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer op zijn verzoek kan wor den toegestaan te zijner keuze aan de a.s. stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van dat verzoek aan te wijzen gemeente. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wil maken, moet daar van uiterlijk op de veertiende dag vóór de dag der stemming (dus uiterlijk op 26 februari a.s.) in persoon me dedeling doen ter gemeente-secretarje. Maandag 9 februari, ’s avonds half acht was de raad in openbare zitting bijeen. De plaats van de heer R. J. Ketelaar bleef alleen onbezet. Voor zitter de heer J. Russchen, burgemees ter; secretaris de heer D. van der Goot. Na de gebruikelijke opening hield de voorzitter een gedegen toespraak en de voornaamste feiten hieruit waren des morgens in een persconferentie reeds aan een aantal vertegenwoordi gers van dag- en streekbladen meege deeld met het verzoek om aan die feiten en conclusies enige bekendheid te geven, want in de allereerste plaats werd ge waarschuwd tegen deprimerend geklaag De toespraak van de burgemeester luidde woordelijk als volgt: Uw adres voor Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T.' Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Meubelen van Incone traan een mensenleeftijd mes Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid n de firma Jansen O it 's De juiste bril versterkt fe. Uw zelfvertrouwen de cijfers dat het L- UW VERZORGEN DE BEKENDE OFFICIËLE MEDEDELINGEN - 7*. De gewoonte getrouw wil ik bij de aanvang van onze eerste vergadering in dit jaar een ogenblik uw aandacht vragen voor een over zicht van hetgeen het afgelopen jaar heeft ge bracht en daarbij dan enkele opmerkingen ma ken die ook in de toekomst van belang kunnen worden geacht. In het voorbije jaar is er zo op het eerste gezicht niet veel spectaculairs gebeurd, maar bij nadere beschouwing blijkt, dat er enkele voor ons toch belangrijke beslis singen zijn gevallen, welke dit jaar eerst een zichtbaar resultaat zullen opleveren. Het bouwrijp maken van ons bouwterrein aan de Aldewei kon worden gerealiseerd er verrezen reeds twee woningen, plus een bank gebouw. Met de bouw van 10 woningwetwo ningen is reeds een begin gemaakt en we ho pen dit jaar 18 gezinnen met een nieuwe wo ning blij te kunnen maken. Reeds enige jaren heb ik steeds weer de aan dacht moeten vestigen op de grote woningnood die ook hier heerst. Helaas is hierin nog geen Groolzand 18 BETERE, OPTIEK- Deelnemen aan de stemming in een andere gemeente plaats in de omgeving, mag niet over het hoofd worden gezien. We kunnen mijns inziens met een zekere vol doening op het afgelopen jaar terugzien hoe wel ik anderszijds erken dat ook wij nog wen sen hebben en er op bepaalde punten verbete ringen mogelijk en dus nodig zijn. Het stellen van deze beperking behoeft ons niet te verontrusten, want wij dienen te beden ken dat tevredenheid leidt tot stilstand. Indien wij echter bij deze jaarwisseling besluiten om in dit nieuwe jaar de tekortkomingen onder ogen te zien en tevens besluiten om in goede samen werking te trachten hieraan tegemoet te komen, dan ben ik overtuigd dat wij op de goede weg zijn. Ik dank allen die in het afgelopen jaar hun diensten aan de gemeentelijke huishouding heb ben verleend en doe ook bij deze voor dit jaar een beroep op aller medewerking. Dit woord van dank geldt in het bijzonder voor de heren wethouders, de secretaris en de directeur van gemeentewerken. Ik wil eindigen met de hoop uit te spreken dat God u zowel in uw persoonlijk leven, als in het werken voor de gemeenschap rijkelijk moge zegenen. Ik heb gezegd. De firma wed. Bakker, waar kleinere land bouwwerktuigen worden gemaakt, hoopt ook haar afzetgebied te vergroten door naast ver koop aan particulieren, ook aan wederverko pers in wijder omtrek haar produkten af te zetten. Hier werken 11 personen, terwijl ze van flinke orders voorzien is. Het carrosseriebedrijf van de heer W. IJnte- ma heeft tengevolge van de bestedingsbeper king een slecht jaar achter de rug, maar her stelt zich gelukkig weer, zodat het personeel weer van 5 tot 8 man kon worden uitgebreid. Voorlopig is daar weer volop werk. In het garagebedrijf van de heer Speerstra hebben 6 personen druk werkook hier gaat men de toekomst vol goede verwachtingen te gemoet. Het timmerbedrijf van de firma Beuker zou gaarne meer werk hebben. Tengevolge van de bestedingsbeperking en de veranderde maat staven bij de toewijzing van bouwvolume aan de gemeenten kan deze firma haar vleugels niet zo uitslaan als zij dit graag zou willen doen. Noodgedwongen moest zij haar personeel in krimpen van 54 tot 19 man. In het timmerbedrijf van de Jager werken momenteel 9 man. Het bedrijf van de heer Holkema ondervindt min of meer hinder van de stremming van de scheepvaart door de Dolte, terwijl voorts de bestedingsbeperking hier haar schadelijke ge volgen nog laat voelen. Om de gevolgen van de stremming te ontlopen, vestigde Holkema een nevenbedrijf in Sneek. We hopen van harte dat volgend jaar de zaak hier weer op volle toeren kan draaien. In dit bedrijf werken momenteel 9 personen. De z.g. sagofabriek van de firma Jansen en Lohman verschaft gemiddeld ruim 10 personen werk en produceert geregeld artikelen voor haar winkels in Holland. Onze jonge textielindustrie van de firma Govers en Striethorst, waar ±12 dames werk zaam zijn, heeft volop werk. Daar de mutaties bij vrouwelijk personeel nu eenmaal groter zijn dan bij mannelijk, heeft men hier nog al eens moeite om alle machines bezet te houden. Als gemeente kunnen we blij zijn met de vestiging van dit bedrijf en naar ik meen te weten, zijn ook de firmanten in hun verwachtingen alhier niet teleurgesteld. Dan zou ik nog willen noemen de wasfabriek „Sirius”, waar ook altijd nog 10 personen werken, ondanks het aanschaffen van wasma chines door veel gezinnen. De coöp. grasdrogerij alhier, de grootste in het noorden, heeft ’s zomers 30 personen in dienst. 5 man vinden er doorlopend werk, ter wijl er aan loon 100.000,— wordt uitbe taald. Per jaar wordt er ongeveer 3J^ duizend ton gedroogd produkt verwerkt, zodat deze in dustrie haar bestaansrecht meer dan bewezen heeft. De belangrijkheid van de spoorweg voor Workum moge blijken uit de volgende cijfers. De personeelssterkte bedraagt 12 personen. In 1958 werden bijna 44.000 plaatskaarten ver kocht, waarvoor ontvangen werd 115.820,69. Hiervan zijn 40 weekkaarthouders en 26 tra- jectkaarthouders. Deze personen werken elders. 89 jeugdkaarten (scholieren). In datzelfde jaar kwamen 344 wagonladingen goederen aan, er vertrokken 41. Aan stukgoederen kwamen bin nen 6819 zendingen, wegende 302.309. kg. en gingen uit 1765 zendingen, wegende 195.404 kg. De coöp. boerenleenbank had een geldomzet van lü miljoen gulden. De verschillende am bachtslieden in onze gemeente zitten over het algemeen onder het werk en dat de winkeliers ook niet bij de pakken neerzitten, blijkt wel uit de vele verbouwingen en moderniseringen de laatste tijd. De natuurlijke sanering heeft hier veel verbeterd. Tengevolge van concentratie van enkele bak kerijen, komt die van de heer De Vries leeg te voldoende verbetering gekomen. De officiële berekening van het totaal aantal woningen in onze gemeente is een statistische leugen, want uit die statistiek zou n.l. moeten blijken dat wij een overschot hebben van 12 woningen. De werkelijkheid is, dat op onze lijst nog 50 ge gadigden staan ingeschreven voor een nieuwe of betere woning. Het kan gewoon struisvo gelpolitiek worden genoemd, wanneer men uit gaat van dat zogenaamde woningoverschot en nu de geldmiddelen in ons land veel ruimer zijn dan een jaar geleden het geval was, ben ik van mening dat het geoorloofd is, een groter bedrag van het totaal der beschikbare natio nale middelen aan te wenden ter bestrijding van de woningnood. En mocht dat niet mogelijk zijn, dan zal niets mogen worden nagelaten om een voor Friesland gunstiger verdeling van het totaaal te bouwen woningwetwoningen in ons land, te verkrijgen. De slechte toestand van een groot aantal woningen hier is onlos makelijk verbonden aan de ontvolking van het platteland. Wil men die ontvolking met suc ces bestrijden, dan is o.a. het bouwen van woningen, een machtig wapen. In „Wymertshof” werd begonnen met een aantal verbeteringen in de huisvesting aan te brengen we hopen daar dit jaar mee door te gaan opdat hier ook na de voltooiing werkelijk van een „tehuis” voor onze bejaarden gespro ken kan worden. Het medeleven van particu lieren, die reeds een televisietoestel en nieuw meubilair schonken, doet weldadig aan. Dat de ingezetenen van Workum onze oudere inge zetenen een goed hart toedragen blijkt ook nog uit de zo juist opgerichte bejaardensociëteit, welke door samenwerking der bevolking een keurig verzorgd onderdak kon krijgen. Dat de jeugd ook niet vergeten wordt, blijkt uit het gereedkomen van een zwembad. Hoewel dit nog enigszins primitief is ingericht, blijkt toch wel, door het veelvuldig gebruik, dat hier een stap in de goede richting is gedaan. Het „tige, tige tofreden” van ons raadslid v. d. Wal, toen de gelden beschikbaar werden gesteld voor de electrificatie van het Heiden schap, was ook voor ons allen een reden tot grote blijdschap. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze zomer dit object klaar komen, waar mee wij in dit opzicht gerekend kunnen wor den bij de gemeenten met het hoogste percen tage aansluitingen op het provinciaal electri- citeitsnet. Met de werkzaamheden ter vernieuwing van de Beginebrug werd een begin gemaakt. We hopen ook hiermee in de loop van dit jaar klaar te komen, zodat dan ook weer een einde komt aan de narigheden, die tijdelijk aan deze arbeid verbonden zijn. Tengevolge van het uitvoeren van deze, voor ons, grote kapitaalvragende objecten, moesten verschillende minder belangrijke wer ken uitgesteld worden. O.a. de verbreding van de Spoardyk en de Heidenskipsterdyk. We hopen dat deze op zichzelf zeer wenselijke ver beteringen ook spoedig verwezenlijkt kunnen worden. Ook de situatie bij de noodbrug over de Pothuiswijk vraagt een spoedige oplossing. De verbetering van de weg WorkumBols- ward moet tot de urgente werken worden ge rekend, daar dit één van de eerste voorwaarden is voor de ontsluiting van de Zuidwesthoek. Overleg hierover met Wonseradeel is reeds gaande. Tot de minder aangename dingen van 1958 behoorde het uitbreiden van de wegenbelasting tot de ongebouwde eigendommen. Aangezien de electrificatie van het Heidenschap in ge vaar zou komen als we dit niet deden, konden we niet anders. Twee leden verlieten onze Raad, n.l. de he ren Haijtema en Oosten. Met dankbaarheid ge denken we hun arbeid, in het belang der ge meente verricht, en we hopen dat de beide nieuwe leden, de heren Hofman en Limonard, eveneens hun beste krachten zullen geven in het belang onzer gemeente. De verwachtingen omtrent ons gasdistributie bedrijf zijn in vervulling gegaan. Het jaarlijks tekort is verdwenen, terwijl de gasafname met 25% is toegenomen. In 1958 vestigden zich helaas geen nieuwe industrieën in onze gemeente. Over de gang van zaken bij de bestaande industrieën berei ken ons geen ongunstige berichten. De aarde werkfabriek van de firma de Boer, die haar nieuw bedrijfspand aan de Emmabuert betrok, is met de fabricage van draineerbuizen en bloempotten begonnen. Men schijnt daar nu de normale kinderziekten te boven te komen, ter wijl men volop van orders is voorzien. Onge veer 30 man zijn in dit bedrijf werkzaam. Bij de heer G. de Boer, uitvoerder van waterbouw kundige werken, bedraagt de personeelsterkte op het ogenblik 22 man. De coöp. zuivelfabriek „De goede verwach ting" verwerkte tengevolge van de gunstige grasgroei in 1958 één miljoen K.G. melk meer dan vorig jaar en kwam daardoor op ±27'g miljoen K.G. melk, waarvoor 8 miljoen gul den werd uitbetaald, dit is miljoen gul den meer dan vorig jaar. Ongeveer 100 perso nen zijn bij deze fabriek werkzaam, waaraan 340.000,werd verloond. De firma Nauta, waar 10 man werken, ging over tot het fabriceren van een paar nieuwe landbouwwerktuigen, waarvoor grote belang stelling bestaat en waardoor hun orderporte feuille zo bezet is, dat ze moeite heeft tijdig aan de vraag te voldoen. staan. De Vries Jr. hoopt hier nu een fabriek voor het maken van koek en aanverwante arti kelen te stichten. Hij zal voorlopig klein begin nen, maai- het laat zich aanzien dat hier veel perspectief in zit, zodat het niet onmogelijk is, dat hier een behoorlijke industrie uit groeit, waar enkele tientallen personen tewerkgesteld kunnen worden. We zijn ook blij, dat we hier een bijkantoor van de coöp. centrale landbouwboekhouding hebben gekregen, waar weer 4 personen hun brood kunnen verdienen. Al deze zaken komen echter geregeld bij ons om woningen voor hun personeel, omdat het de grootste moeite kost geschoold personeel te krijgen als geen goede woning aanwezig is. Dit zal steeds onze aandacht moeten hebben en het is te hopen dat de hogere instanties zich goed bewust mogen zijn, dat er niet alleen een gun stig klimaat geschapen moet worden voor nieu we industrieën in bepaalde kernen, maar dat het van even groot belang is dit te doen voor reeds jaren bestaande. De nog steeds geldende gemeentelijke classificatie laat hier ook haar remmende en voor het platteland ongunstige invloed gelden. Bekijken we het inwonertal van de gemeente Workum vanaf het jaar 1880 tot heden dan zien we dit aantal na 1882 geleidelijk stijgen tot 1888, in welk jaar het inwonertal 4245 be draagt. In 1890 daalt dit aantal echter plotse ling tot 4146. In de jaren daarna schommelt het bevolkingscijfer tussen 4059 en 4198 totdat in het jaar 1911 het aantal inwoners weer toe neemt. Op 31 december 1916 is het bevolkings cijfer gestegen tot 4320, een cijfer dat nadien niet meer bereikt is. s Weer daalt het aantal inwoners, stijgt in 1923 nog tot 4229, maar daalt daarna opnieuw tot zelfs 3786 in het jaar 1936. Langzaam herstelt het inwonertal zich en na in 1944 het cijfer 4000 weer te hebben over schreden, bereikt het in 1949 nog een aantal van 4206. Opnieuw neemt dit echter af en over de laatste twee jaren zeggen ons aantal inwoners weer beneden de 4000 ligt n.l. 3982 op 31 december 1957 en 3949 op 31 de cember 1958. Gaan we na welke mensen er deze gemeente in de laatste twee jaren hebben verlaten dan zien we dat in 1957 van de 325 vertrokken personen er 130 een beroep uitoefenden. Var. deze 130 vertrokken er 69 naar een plaats in de provincie Friesland (8 onderwijzers (essen): 17 veehouders (knechten); 6 kantoorbedienden- 3 zuivelarbeiders 17 dienstboden 7 bouwvak arbeiders e.a.5 verpleegsters en 6 overige be roepen) en 57 naar een plaats buiten de pro vincie (7 onderwijzers essen4 veehouders (knechten); 8 kantoorbedienden; 8 zuivelarbei ders 11 dienstboden 7 bouwvakarbeiders e.a.; 2 verpleegsters en 10 overige beroepen). Naar het buitenland vertrokken er 4. In 1958 vertrokken er 231 personen 100 minder dan in 1957) waaronder 99 die een be roep uitoefenden. 51 personen vertrokken naar een plaats in de provincie (2 onderwijzers (es sen); 6 veehouders (knechten 8 kantoorbedien den 4 zuivelarbeiders16 dienstboden9 bouwvakarbeiders e.a. 2 verpleegsters en 4 overige beroepen) en 44 naar een plaats buiten de provincie (3 onderwijzers (essen); 1 veehou der (sknecht); 10 kantoorbedienden; 3 zuivel arbeiders; 12 dienstboden 5 bouwvakarbeiders e.a.; 3 verpleegsters en 7 overige beroepen). Naar het buitenland vertrokken er weer 4. We zien dus dat van de vertrokken personen ongeveer de helft in de provincie blijft. De trek binnen de provincie richt zich voornamelijk naar de grotere plaatsen. Mijne heren. Ik heb u misschien vermoeid met zoveel cijfers te noemen, maar ik meende dit toch eens een keer te moeten doen, om te laten uitkomen dat we hier helemaal niet wonen in een dood stadje, maar dat hier nog volop activi teit is. Men kan haast geen krant in handen krijgen of er staat weer iets in over de ont volking van het platteland. En vooral over onze Zuidwesthoek zou mem de indruk krijgen dat alles er op sterven na dood is. Het spreekt vanzelf dat, wanneer dit zo was, niemand er aan zou denken naar dergelijke plaatsen toe te gaan. Maar zulks geldt zeker niet voor Wor kum. Ook op cultureel terrein kunnen we nog meedoen. Ik denk hierbij aan de traditionele uitvoering van de Matthaus Passion, een bloei ende sportvereniging, verschillende zangvereni gingen, muziekverenigingen en toneelclubs. Met de onvolprezen meren in de nabijheid, de Waard voor vogelliefhebbers en de vele mooie oude geveltjes is Workum een uitermate ge schikt recreatieoord, dat voor velen nog onbe kend is. Maar eens zal toch de tijd komen dat we door de overbevolkte randstand Holland ontdekt zullen worden en ik ben er van over tuigd dat een bezoek hier, steeds weer tot her nieuwde kennismaking zal leiden. Het is te hopen dat men in Den Haag bij het toekennen van gelden voor het stichten van bepaalde inrichtingen, b.v. op onderwijsgebied, eens rekening hield met het historisch gegroei de, inplaats van alleen rekening te houden met de geografische ligging, met de passer een cir keltje te trekken en zodoende nieuwe centra te vormen. Wanneer men de passer op Workum zet is inderdaad bijna de halve cirkel Ijssel meer, maar dat was vroeger ook al water. Dat er zich desondanks in Workum toch een cen trum heeft gevormd, meer dan enige andere Groolzanc/ 18’ n r t r n r dt l

Friso nl | 1959 | | pagina 1