1959 WORKUMER KRANT 1909 Juliana Regina Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. oupen 0 iuis Westerhuis radio en televisie libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur ■in RADIO HINGST MDIO SN TSLSVISIS MAISON IRENE BEL 306 t-J^ietneróma S.V.W. AGENDA 82ste JAARGANG No. 17 ZATERDAG 2 MEI 1959 fl 2 ■I stilzwijgen mee IIIHIIIIIhllhllhllllllllllllllllHIIIUN De,Swurden foar Jan Brouwer’ kinne hast kochtwurde mar... Advertentietarief: 7 cent per m.i Adv. van buiten Friesland 9 ct; p: r Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T.' Gaastra B.m Drukkerij en Boekhandel - Workum Süd 72-74 Uw adres voor De burgemeester van Workum; J. RUSSCHEN: b. g- g. 382 stoet stelt en de ge- deze Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens ■/amilieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per half jaai Van verslagen; berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Moordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER HERDENKING GEVALLENEN De burgemeester van Workum maakt bekend, dat op maandag 4 mei a.s. des avonds 8 uur, evenals vorige jaren, óp de Nieuwe Begraafplaats, bij de gra ven van de gealliëerde vliegers een korte herdenkingssamenkomst zal wor den gehouden. Fryske Brief CCLVI C. GORTER FRISO I. leare. NOARD 69 NOARD 159 WORKUM TELEF.557 AFD. GYMNASTIEK PLAATSELIJK NIEUWS FRISO. Workum, 29 april 1959. als Het was de 6de september 1948: afd. «e' RECLAME UITDEUKEND HEMELVAARTSDAG SERIEWEDSTRIJDEN Maandag 4 mei GEEN gymnastieklessen i.v.m. .stille tocht’ Ook uw adres voor grote en kleinere ritten dorp ;eno- raas- dier ver zijn -ich- LAAT UW VERZORGEN i dat inter want imbo liden om laam tolos is hij Pan- jacht r hij DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 OFFICIËLE MEDEDELINGEN MOEILIJKE JAREN Een gelukkig huwelijk besloot een geluk kige jeugd, maar reeds naderden de donke re wolken. Voor de bezetter moest de Pri i- ses vluchten, eerst naar Engeland, toen naar Canada. Ver van haar moeder en haar man ver wachtte ze in ballingschap de geboorte van onze schjjnwerperlicht van ENZOVOORT..'..... Koningin Juliana behoort tot één der oudste vorstenhuizen van Europa. Het ge-, slacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd, en speelde onder de Bourgon diërs reeds een grote rol in de Nederlanden .Juliana Louise Emma Maria Wilhel mina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterfeld, enz. enz. enz.’ zo luidt aanhef van zo menig besluit. De drie woordjes ,enz. enz. enz.’ verhul len een lange reeks van titels en het is een eerbiedwaardige lijst. Want onze Koningin is voorts nog: Hertogin van Limburg, Mar kiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Katzenellnbogen, Vianden, Dietz, Spiegel- berg, Buren, Leerdam en Culemborg, Burg gravin van Antwerpen, Baronesse van Bre-, da. Diest, Beilstein, Grave, Land van Cujjk, IJselstein, Granendonck, Eindhoven, Lies veld, Herstal, Warneton, Arlay en Nozeroy, Erf- en Vrijvrouwe van Ameland, Vrouwe van Boroulo, Breedevoort, Lichtenvoorde, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Zevenber gen, Hoge- en Lage Zwaluwe, Naaldwijk, Polanen, Sint Maartensdijk, Soest, Baarn, Ter Eem, Willemstad, Steenbergen, Mont- foort, St. Vith, Burgenbach, Daasburg, Nier vaart, Turnhout en Besangon..... Het was haar voorvader, de Koning-z i- kenman Willem I, die deze hele lijst door het nuchtere ,enz. enz.’ enz.’ verving. IN HET ZOEKLICHT Niet slechts de noden en zorgen van land en volk drukten de vorstin. Diep ging ze gebukt onder het feit, dat Prinses Marijkes gezichtsvermogen ernstig bleek aangetast De koninklijke moeder beproefde alle mid delen, en nog donkerder werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk toen de buitenlandse sensatiepers met .onthul lingen’ begon. Eindelijk bleek toen, hoe de verhouding was tussen ons volk en het Oranjehuis, want men voelde zich pijnlijk getroffen. Men kon het niet verdragen, dat onze Koningin en haar huis in het fellé, onbarmhartige zoeklicht van deze soort pu bliciteit kwamen te staan. Gelukkig legde zich de storm, maar eigenlijk ziet heel Ne derland reikhalzend uit naar een gelegen heid om zich, mét ons vorstenhuis, eens gezind weder te verheugen en de eenheid van Nederland en Oranje opnieuw te de monstreren. Want Koningin Juliana, die met haar ge zin altijd gezocht heeft de gemeenschap met haar volk, heeft zich een pleats ver overd in de harten. Veel leed heeft zij ge kend en haar bijzondere persoonlijke be langstelling gaat nog immer uit naar hen die leed dragen en, praktisch als zij is, naai alles wat gedaan wordt om dat leed te ver helpen of te verzachten. Die belangstelli ig omvat niet alleen ons volk, maar heel de wereld, want zij ziet de problemen in al les omvattend verband. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich getoond een kind van haar tijd, een ver klaarde tegenstandster van wat reeds haar moeder kenschetste als ,de gouden kooi’ waarin de vorstin verre wordt gehouden van haar volk. Toen ze in 1955 in de Leidse Pieters kerk de jeugd toesprak zei Juliana: ,Gij zij voor menige goede gewoonte Uw voor geslacht dankbaar. Weest niet bang, op Uw beurt zelf nieuwe goede gewoonten te be ginnen. Uw nageslacht zal er U dankbaar voor zijn.’ Prinses Margriet. En toen ze op 3 mei 1945 eindelijk weer de vaderlandse bodem be trad, drongen de zorgen zich aan haar cp. In 1947 reeds nam ze als regentes de taak van haar moeder over, in mei 1948 werd ze voor de tweede maal met het regent schap belast en op 6 september 1948 aan vaardde ze de volle last van de koninklijke taak. De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gelden in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na Kerstmis 1949, op een kille decembermorgen, zette zij naar handtekening onder de onafhankelijkheids verklaring van Indonesia. Na deze daad reikte zij de hand aan Mohammed Hatta, de vertegenwoordiger van het nieuwe rijk. de supporters zal het ongetwijfeld weer een leerzame middag geweest zijn, maar voor zulke wedstrijden èn voor het uit oefenen van eerste hulp in de praktijk is het zeker van belang, dat de leden en cur sisten zoveel mogelijk oefenavonden be zoeken. der de data van het skütsjesilen: 31 juli en 1 alug. Grouw', 3 en 4 aug. Lemmer, 8 aug. Fluessen, 10 of 11 aug. Staveren, 12 aug. Langweer, 13 en 14 aug. Sneek. Eén der leden wees er op dat door uit breiding van de vloot, ook i n de ómgeving van Workum, het onderdak van de jach- ten een probleem wordt en drong er op aan tijdig een oplossing proberen te vin den en hiervoor de belanghebbenden bij één te roepen. Besloten werd met gemeentelijke instan ties hierover te spreken in hoeverre hier mogelijkheden liggen voor oprichting' van een jachthaven of iets dergelijks. Nadat er nog enige interne aangelegenheden wa ren besproken, richtte' de voorzitter zich in zjjn slotwoord met enkele harteiijke woorden tot de heer B. Eiling, die hoewel hij lid blijft van onze vereniging, binnen kort ons stadje gaat verlaten. g en ge- n en om king ’gen. arbij >zeer hun voor issen ring; eden lu-n- tus- rerkt k de ide hun >res- isjes a er i, in kon 1 hun veel epel- inge- Lsche t ge- De ,ts te il af- hou- ;roe- Uiterlijk maandag 11 mei opgave voor deelname aan rayonbetoging te Heerenveen Kosten boven 16 jaar f 1.adspiranten f 0.60, supporters f 1.50 ij' Koningin Juliana is vijftig jaar geworden En op haar vijftigste verjaardag zullen haar gedachten zeker wel even teruggegaan zijn naar het ogenblik, waarop zü, Konin gin thans, de Nieuwe Kerk verliet, lang zaam, om geen woord te missen van de zegenbede van het koor, die wij thans wel haast als profetisch vernemen: De Heer is mijn Herder, Hij waakt voor mijn ziel. Hij leidt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel, Hij draagt me, als ik viel. Meubelhuis Inconé Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan de „stille tocht” naar de begraafplaats, welke ..pm kwart voor acht op de Merk zal aanvangen. Met'nadruk wil ik er op wijzen, dat de weg naar de begraafplaats en terug, te voet en in volkomen diept te worden afgelegd. Aan het hoofd van de zl-’u he gemeentebestuur ineentevaad op vei oer kenne stille tocht” rang noch stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang er\ niet onderweg bij deze tocht aan te sluiten. Nadat van 19.40 uur at de torenklok zal hebben geluid, zal om 20 uur, na de kranslegging, 2 minuten stilte in acht worden genomen, waarna een der geestelijke leiders het „Onze Vader” zal uitspreken. De terugtocht vinde ordelijk en in vólkomen stilte plaats. Na terugkeer van de begraafplaats zal Ifi de Ned. Herv; Kerk een gemeenschap pelijke herdenkingsdienst worden gehouden, waarin ik mij heb voorgenomen een korte toespraak te houden. Ik doe een beroep op uw aller mede werking tot het in acht nemen van de stilte op maandagavond en tot een waar-' dige herdenking. De minsken dy’t ik bidoel, hawwe twa bern. De aldste, in soan fan sa hwat tweintich jier, dy studearret, en in dochter fan hast achttjin dy’t skoal- juffer wurde sil. En as it giet sa ’t it nou iiket, sille dizze beide bern, it wol aetdich fier bringe kinne yn it libben, hwant hja kinne füleindich Nou hat harren heit, de man dos, altyd fêst wurk, mar fortsjinnet nou just net it measte. En it binne ek gjin minsken fan jild. En om de bern nou dochs ge- legenheit to jaen om leare to kinnen, giet de mem fiif dagen yn ’e wike üt arbeidsjen. Moarns acht ure de doar üt en jouns tsjin healwei seizen hinne wer thus. Dan it middeismiel op ’e tafel sette en soargje dat der foar de oaren dus ek wer hwat klear stiet. Dit minske hat dos in drok en in bandich libben. Soargje foar de eigen hüs- haldingen dan nei in oar om dér de smoarge boel to birêdden. Mar wy kinne greate achting hawwe foar dizze mem, dyjt alles docht hwat hja dwaen kin, yn it belang fan de bern. En ik wit dat de bern, har der tige tankber foar binne. Koartlyn sei de dochter noch tsjin my: ,Sa gau ik eksamen dien haw, en ik bin slagge, kin mem lekker alle dagen thüs bliuwe’ En hja miende hwat hja sei. Op in kear hie ik in boadskip oan dy man. Om ’t hy yn it middeisskoft meast- al thüs is, en ik der om dy tiid hinne ta fallich yn ’e buert wêze moaste, gie ik der efkes oan. Ik dér skilje, mar der skynde dochs nimmen thüs to wêzen. Dat ik hie myn fyts al wer beet, kaem der neist, in hwat süterich frommiske yn de foardoar. ,Moasten jo hjir neist wêze?’, frege hja. ,Ja, mar der skynt nimmen thüs to wêzen’, joech ik ta biskie. Hja kaem op ’e stoepe en bigoun: ,Né dy treffe jo oerdei net. Hy komt inkeld middeis wolris thüs. Mar de bern binne de hiele dei op skoalle sjoch.’ En doe kaem hja deun neist my en sei: ,Ja en dy frou giet alle dagen üt ar beidsjen. Moatte jo ris bigripe, dy man fêst wurk en sy ek noch üt ’e wrotten. Ik siz wolris tsjin myn man Hwat hja tsjin har man sei, haw ik mar net op wachte, en bin sünder hwat to sizzen op ’e fyts stapt. Hja sil wol tocht hawwe hwat is my dat in nüvere kear- del, dy wachtet net ienris oan ’t ik ütpraet bin. Né minsken, sokke lju, dy’t net oars dogge en neat leaver skine to dwaen as in oar to birabjen en kwea sprekke üt in soarte fan tiidkoarting, dy lju ün,trin ik mar leaver. WORKUM. 25 april; Hedenmiddag hield kring II van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. in Friesland haar jaarlijkse kringwedstrjjd in het gymnastieklokaal van de o.!, school te Witmarsum. Van de negen afdelingen, die de kring telt, namen er 'vijf aan de wedstrijd deel. De jury werd gevormd door de doktoren G. Miedema te Bolsward en J. A. Charbon te Witmarsum. De deelnemende ploegen moesten alle het zelfde (gefingeerde) auto-ongeluk behan delen. De uitslag was als volgt: le prijs Witmarsum-Pingjum 494 punten, 2e prijs Harlingen 487 punten, 3e prjjs Workum 348 punten, 4e Bolsward 273 punten, 5e prijs Tjerkwerd 259 punten (ongediplo- meerden). Het totaal te behalen aantal pun ten voor elke ploeg was 650. De afd. Workum werd vertegenwoor digd door vier leden nl. de heer G. v. d. Bjjl (leider), de dames C. A. Ketelaar en G. Pruiksma (helpsters) en mevr. M. Visser— Muller (reserve). Voor de afd. Workum is dit zeker geen slecht resultaat, daar dit pas de tweede keer was, dat onze afd. aan een dergelijke wedstrijd deelnam. Ook voor een stampvolle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoog waardigheidsbekleders, groot gala, schitter rende uniformen en statig zwart. Honder den persvertegenwoordigers uit alle lan den, velen hunner gewend aan de pracht en praal van koninklijke hoven, wachtend op een redevoering, die, naar veler vermoeden niet meer dan een formele toespraak zou zijn. Onvergeteljjk was het moment, waarop Koningin Juliana’s stem door de kerk klonk en een verbaasde en weldra eerbiedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd een met pijnlijke nauwkeurigheid opgestel de rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden, die zij sprak, ken nen als een persoonlijkheid. ,Wie ben ik, dat ik dit doen magHet was alsof een nieuwe aera werd ingeluid. Met die woorden plaatste Koningin Ju liana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien gebleven. Hwat is de Fryske folklore sünder Sküt sjesilen? Hwat is in mar sünder skip? En .hwat is in skütsje sünder swurden? En hwat is in aksjekomité sünder jjld? It is allegearre neat. Lykwols hat it aksjecomité .Swurden foar it skütsje van Jan Brouwer’ er al hwat oars foar stean. Fan de f 1200.— dy’t nedich is, is er al goed f 1000.— binnen. Dit is to tankjen oan de bijdragen fan it bidriuwslibben, de gemeenten, de kommisjes foar it skütsje silen en fan ünderskate persoanen yn Frys lan. Meielkoar wie it fan it bidriuwslibben f 505.—, fan gemeentebistjüren f 75—, fan kommisjes skütsjesilen f 400.—, fan ünder skate persoanen f 165.—. Dit is totael f-1145,- Hwa helpt noch mei om meat to krjjen? Hwa.wol noch stoarte foar dit moaije doel, nil; it heechhalden fan it Skütsje silen? Hwer bliuwe de oare Gemeentebistjüren hweryn de marren lizze en dos it skütsje silen halden wurdt, hwer bliuwe de oare kommisjes foar it skütsjesilen, hwer bliuwe de oare saken yn Fryslan om de Fryske kultuer to stypjen, hwer bliuwe de oare freonen fan it skütsjesilen dy’t grif noch wol in pear ryksdaelders der foar oer hawwe. It aksjekomité dat hjiryn hielendal un- dersteund wurdt troch de SKS rekkent op Jim en forwachtet graech in bijdrage op gironümmer 805133 fan de Nederlandse Handels Maatschappij to Snits op rekken fan .Swurden foar Jan Brouwer*. Alles hwat er mear komt dan f 1200.— wurdt Stoarten yn it subsydzjefüns fan de SKS. Wy dogge in birop op Jim om in bijdrage to stoarten. Skütsjesilend Fryslan rekkept op .Jim. Aksjecomité .Swurden foar it skütsje fan Jan Brouwer’, Programma zaterdag 2 mei AFD. VOETBAL Senioren: Workum 3—Oeverzw. 2, aanvang 2.30 uur Workum 1—Q.V.C. 1, aanvang 4.15 uur Junioren: Bolswardia IA—Workum 2A Z. V. w. Op de ledenvergadering van de zeil vereniging Workum’ welke de vorige week in hotel ,De Wijnberg’ werd gehouden, deelde de voorzitter de heer H. S. Schaap mede dat de vloot weer uitgebreid was, zodat dit seizoen negen 16 M? zeilers in de A klasse en negen 16 Mo zeilers in de B klasse aan de onderlinge wedstrijden zullen deelnemen. Verder maakte hij be kend dat er zich weer acht nieuwe leden hebben opgegeven. Het jaarverslag meldde reeds een aan tal van 196 leden en donateurs. Het saldo van de penningmeester bedroeg f 61.54. Uit het verslag van de afgevaardigde naar de algemene vergadering van de N.N.W.B. bleek dat er zich thans in haar gebied 240 geregistreerde 16 M.? jachten bevinden. Ge constateerd was dat alleen de 16 M2 klasse sterk groeide. De bond is thans ook in staat gesteld een goed en goedkoop scheepje;: ,de Flits’, voor amateurbouw in de vorm van een bouwpakket aan te bieden. De prijs hier van bedraagt f 475. Nadere inlichtingen hierover zijn te ver krijgen bij de secretaris van de zeilver eniging S. A. Visser. Er werd op de vergadering besloten dat in de onderlinge wedstrijden in de A klasse drie routes en in de B klasse twee routes gevaren zullen worden. Starttjjd precies drie uur. Het programma voor het komende sei zoen luidt: 7 mei (Hemelvaartsdag), ope ningswedstrijd, 9 mei, 2e wedstrijd, 23 mei 3e wedstrijd, 30 mei reservedatum, 13 juni clubtocht, 4 juli 4e wedstrijd, 11 juli re servedatum of dameswedstrjjd, 18 juli ipen wedstrijd, 12 aug. wedstrijd bij het zwem-, bad, 22 aug. 5e onderlinge wedstrijd, .5 sept. reserve of wedstrijd te Oudega, 12 sept. reserve of wedstrijd te Oudega. De wedstrijden van de groep .Hendrik Bulthuis’ worden gehouden,: 18 mei Grouw, 7 juni Heerenveen, 28 juni Sneek, 18 juli Workum, 30 aug. Langweer, 29 aug. Reunie Voor belangstellenden volgen hier ver- met en zonder chauffeur Koningin Juliana is gisteren vijftig jaar geworden. De zeer velen, die haar nog als ,Juliaantje’ gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust worden, hoe de ‘jjd vliegt. En zeer in het bijzonder gaan gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het de publieke belangstelling is gericht geweest. OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum

Friso nl | 1959 | | pagina 1