KRANT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor STEUN NU HET WERK de VAN HET RODE KRUIS en. fa. Westerhuis radio en televisie de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Impressies van Hindelooper feestweek Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur S.V.W. AGENDA RADIO HINGST MDIO EN TELEVISIE MAISON IRENE BEL 306 -V No. 20 82ste JAARGANG ZATERDAG 23 MEI 1959 Fryske Brief CCLIX U ■■Illi CHR. TECHN. SCHOOL TE SNEEK 100-jarige herdenking Rode Kruis-gedachte b. g. g. 382 Meubelen van Inconé L^aan een mensenleeftijd Inconé vooi kwaliteit ISooi deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Süd 72-74 Uw adres voor - V Verschijnt éénmaal per week ELFSTEDENDRUKTE stêd NOARD 69 dat jildt foral as 7/Zé’f’ LAAT FRISO. Vraagstukken rondom de ruilverkavelingen BEVOLKINGSDICHTHEID t uur BURGERLIJKE STAND en nam. Gemeente Workum Van 14-21 mei 1959 7.30 uur ds Postma Sütsma, 33 jr GENEALOGYSK WURKFORBAN PLAATSELIJK NIEUWS l 5 Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Programma zaterdag 23 mei AFD. VOETBAL Junioren: Dr. Boys IA—Workum IA Dok uw adres voor grote en kleinere ritten i 1 s WORKUM. Eind mei, begin juni zal hef Rode Kruis in de gemeente Workum weer een beroep op alle ingezetenen doen. De vele taken van het Rode Kruis (bloedtrans fusie, het welfare-werk, lectuurvoorziening, de jaarlijkse boottocht enz. enz,) vragen steeds veel van de financiële draagkracht van de afdeling. Naar wij aannemen zal deze inzamelingsactie weer een succes wor den. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 u ur UW VERZORGEN lij 3’ ie Je iij P- ol lij ig .3- et Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 et’ per m.m. Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 HINDELOOPEN. Een goede organisatie, stijlvolle versiering, waartoe de gehele bur gerij, elk eigen straat verzorgend, haar beste beentje had voorgezet en op de be langrijkste punten een vrij kostbare ver lichting, hebben ons stadje flink in de pu blieke belangstelling g ezet. Hier zouden de gevleugelde woorden, eens gesproken in de glorietijd van ons vaderland welke tijd ook Hindeloopen kende van toe passing zijn: ,Siet wat een goede courage vermag’. Moge deze goede courage, gepaard met een sterk vertrouwen, ook na deze feest- week de Hindeloopers bezielen, zoals nu reeds het stadsbestuur en enkele leidende figuren naast ondernemende personen po gen de deur naar een betere toekomst voor het oude historische stadje te openen. De tentoonstelling ,De Muze van Hindeloopen’ (de gehele zomer nog te bezichtigen) bleek dank zij bekwame handen uitstekend sa mengesteld en bood een blik in het schone verleden. Moge de toekomst nog veelbe- lovender zijn! De zee maakte Hielpen groot en wel varend; zij nam ook weer deels het ge- gevene terug, maar aan de teruggang werk ten ook andere omstandigheden mede. Onze moderne tijd met meer belangstel ling voor ruime autobanen en mooie we gen dan voor historische schoonheid heeft Hindeloopen niet van het voortschrijdend verval terug kunnen houden, hoezeer ook de duizenden gasten meestal ééndags vliegen hier gewaardeerd worden. Deze zullen zeker behalve de entree’s in het mu seum nog wel heel wat dubbeltjes te Hin deloopen achterlaten, maar toch deze prach tige reclame voor de stad en haar grootse verleden is niet voldoende om het ver lies, geleden door het vertrek van zovele harer beste zonen, te vergoeden. Er moet in de stad zelf werk en brood zjjn voor hen en de betere perspectieven, die zich nu gelukkig al meer en groter vertonen dan .een wolkje als een mans hand’, gaan zeer beslist in de richting van het water, nu het IJsselmeer gedoopt. Daar is de in aanbouw zijnde scheeps werf en de rondvaartschepen kunnen deze zomer ook een grote attractie vormen. De exploitant van de jachtcentrale, de heer Dijkstra, kreeg inmiddels zijn aanstelling als bondsjachtverhuurder en als het scheep vaartverkeer door de Beginebrug in Wor kum niet gestremd zou zijn geweest, dan was deze route naar de Friese meren mis schien ook met een zekere regelmaat ge durende het hoogseizoen te bevaren. Ove rigens kunnen de passagiers bij een vol doende deelname zelf de tocht bepalen, welke ze willen varen en de accomodatie aan boord is met gelegenheid tot een vrij uitgebreid etentje en drinken (wan neer dat tijdig besteld is) zoals men zich maar wensen kan. Op sneon 23 maeije 1959, de middeis om trije ure, sil der yn de boppesealen fan it Studinte-Weardhüs ,De bogt fan Guné to Frentsjer in gearsit halden wurde fan it Genealogysk Wurkforban fan de Fryske Akademy. Sprekker is de hear W. Tsj. Vleer oer ,Het verleden en de Friese inslag van het Westerkwartier’ yllustrearre mei kleuredia’s De bywêzigen g§ane dêrnei meiinoar nei de aide grêfsarken yn ’e Greate Tsjerke en sille dan fierders it Frentsjerter Ge- meentehüs en as der tiid foar is it Mar- tenahüs bisjeh. Met Pinksteren is het gemotoriseerd ver keer langs de Friese steden altijd het drukst van h et hele jaar. Pinkstermaandag is immers de dag van de Elfstedentochten per fiets, auto scooter en bromfiets. Die per fiets gaat van Bolsward uit en die, ge organiseerd door de Friese Motor Club, van pit Leeuwarden. Voor de buitenlanders, meest Duitsers waarvan een groep uit Bremerhafen kwam, zoals van een spandoek was af te lezen had de F.M.C. op Eerste Pinksterdag ook reeds een elfstedentocht georganiseerd. Hier bij behoefden de deelnemers zelf niet hun weg door Friesland te zoeken, maar wer den ze langs de elf steden geleid en wer den hun in elke plaats de voornaamste be zienswaardigheden getoond. Er waren een kleine honderd deelnemers in auto’s, op mo toren, scooters, of brommers. De verst weg wonende automobilist was Robert Gross, Treiden (Zwitserland) 965 km.; idem motor rijder O. Gyger, Gwatt, die op z’n BMW in één ruk de 1035 km. uit zijn Zwitserse woonplaats naar Leeuwarden had afgelegd.; idem scooterrijder H. Seiffert, Haslingen (Dtsl.) 700 km.; idem bromfietser O. Beek, Wagenfeld, Kreiss Bremen. Aan de Elfsteden-fietstocht hebben on geveer 350 deelnemers meegedaan, waar onder er enkele waren, die de tocht nu al voor de dertiende maal hadden afgelegd. De F.M.C.-elfstedenrit telde d'itmaal maar eventjes achttienhonderd Nederlandse deel nemers. Men schrijft ons: In de gehele wereld worden voorberei dingen getroffen om de dag van 24 juni waardig te herdenken. Op die dag zal het een eeuw geleden zijn dat J. Henry Dunant op het slagveld van Solferino geconfron teerd werd met de nameloze ellende van de oorlog. Als practisch man zette hij zich onversaagd aan de hopeloos schijnende taak de nood te lenigen en het leed te verzach ten van de duizenden achtergelaten ge wonden. Terzelfdertijd rijpte in zijn geest het plan tot oprichting van nationale or ganisaties, die in oorlogstijd met mens en materiaal gereed zouden staan om dt lijdende medemens, zonder onderscheid des persoons hulp te verlenen; zodoende werd de Rode Kruisgedachte, nu een eeuw ge leden, op genoemd slagveld geboren. Ook Nederland heeft hiertegenover niet onverschillig gestaan. Het Nederlandsche Roode Kruis, met zijn groot aantal ge oefende helpsters en helpers, geruggesteund door een doelmatige organisatie en in hel bezit van beproefd materiaal, heeft op tal van wijzen op de bres gestaan zowel in binnen- als in buitenland. De vredestaken van het Rode Kruis zijn vele. Dit werk grotendeels uitgevoerd door vrijwilligers vereist echter grote sommen geld en de enige bron van inkomsten zijn giften en bijdragen van het Nederlandse volk. Op principiële gronden dient het Nederlandsche Roode Kruis een onafhankelijke organi satie te blijven derhalve kan het geen steun uit openbare kasmiddelen aanvaarden Eenmaal per jaar n.l. in de laatste week van mei e n de eerste week van juni, wendt het Rode Kruis zich in een massale oproep tot het Nederlandse publiek om een .bij drage voor zijn veelomvattend werk. Het is van het grootste belang dat dteze oproep tot een ieder doordringt en door een ieder wordt verstaan. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Meubelhuis Inconé De commissie Grondgebruik van het Landbouwschap heeft besloten een studie te wijden aan verschillende vraagstukke!, welke zich voordoen rondom de ruilver kavelingen. Hierbij zal de commissie onder meer nagaan of het gewenst is, dat de Ruil verkavelingswet gewijzigd wordt. Met name zal zij hierbij aandacht besteden aan de procedure van de stemming. Zoals beke i worden bij de huidige regeling degenen die niet aanwezig zijn bij de stemming ge acht vóór de ruilverkaveling te hebben gestemd. Deze regeling van de stemming heeft in het jongste verleden bij enkele ruilverkavelingen aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Voorts acht de commissie het nóodza- keljjk het vraagstuk van de ruilverkavelings rente van verpachte gronden in studie te nemen. Hierbij zal ook de vraag aan de orde komen of het gewenst is de pachter in de ruilverkaveling stemrecht te ver lenen. Het secretariaat van de commissie Grond- georulk zal in samenwerking met de afde ling voor economische aangelegenheden van het Landbouwschap een studienota opstel len, waarin zowel de economische als de juridische zfjden van dit vraagstuk z il’ n worden onderzocht. - Een economische opleving en een toe nemend toeristenverkeer is voor de hele omgeving van belang en daar zullen al heel spoedig de oud-Hindelooper meubel industrie en de herboren pottenbakkers kunst in dit kleine stadje wel bij varen. De vele honderden, die in de feestweek Hindeloopen bezochten, waren veelal een parig in hun lof. De bezoekers van el ders, waarvan we verschillenden spra-, ken, prezen als om strijd de schoonheid van de oude geveltjes, van de historische gebouwen, de prachtige collectie kunst voorwerpen in het museum ondergebracht, maar ook de oud-Hindelooper meubelen en al het andere dat daar tijdens deze ten toonstelling valt te bewonderen. De levendige bedrijvigheid, in en bij het mooie haventje geconcentreerd, vormt een sterk contrast met het beeld dat daar enkele jaren geleden te zien was. Nu ge lukkig hoop- en moedgevende tekenen. Initiatieven moesten genomen worden en dat ze uiteindelijk beloond werden met resultaten waarvan men het beste mag hopen, moet voor het bestuur der stad (en speciaal voor burgemeester Atema) een grote voldoening zijn. Meesterlijk was de regie om in een persconferentie de aan dacht op zijn stadje te vestigen, zodat verscheidene journalisten van naam ,acte de présence’ gaven en men naderhand in alle grote dagbladen, maar ook in aan sprekende foto’s van de geïllustreerde bla den Hielpen’ tegenkwam. En is er betere publiciteit mogelijk? Jammer is dat het badpaviljoen en strand zoveel van z’n vroegere bekoring verloren heeft. Verder kan men er niet aan ont komen om regelmatig meer attracties aan het publiek te bieden. Heus, dat wordt door de massa nu eenmaal gevraagd en als er op gerekend kan worden dat op een bepaalde dag bijvoorbeeld muziek gegeven wordt, of gelegenheid tot dansen is, of spe ciaal dan een extra fijn visje genuttigd kan worden, of een wekelijkse voordelige verkoopperiode van souvenir-artikelen wordt ingesteld, dan zal dat de levendig heid tijdens die uren verhogen. Er blijven gerust nog genoeg stille ogenblikken over om van de vergane glorie te dromen. Maar er zijn voor de vacantieweken in elk ge val te nkele, zij ’t ook simpele initiatieven nodig, die een gedeelte van de toeristeh- stroom naar Hindeloopen moeten lokken. Dat zal voor de hele Zuidwesthoek van belang kunnen zijn, want mocht' het met industrievestiging dan niet zó gaan, zoals men het graag zou zien, het weliswaar tij delijke vreemdelingenverkeer Man nog veel goedmaken, als het tenminste nie) met exhorbitant hoge prijzen te lijf wordt gegaan, want een eerste vereiste is dat de gasten met voorkomendheid en tegen rede lijke tarieven, bjj wijze van spreken, op hun wenken bediend worden. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf ZONDAGSDIENST ARTSEN - WORKUM Van zaterdag namiddags 2 uur tot maandagmorgen 7 uur S. J. OUDEBOON - TEL. 234 as allinne mar efkes Met 340 inwoners per vierkante kilome ter behoort Nederland nog steeds tot de dichtst bevolkte gebieden ter wereld. Wan neer men de stad-staten zoals Hong kong, Berlijn of Vaticaanstad niet mee rekent, is Nederland zelfs het dichtst be volkte land. België telt 295 inwoners per vierkante kilometer, Groot-Brittannië 212, W. Duitsland 208, Italië 161, Luxemburg 122 en Frankrijk 80. Nog veel minder dicht be volkt zijn de Ver. Staten met 22 inwoners per vierkante kilometer, terwijl Canada slechts 2 inwoners per vierkante kilometer telt. Canada is daarmee even .dicht’ be volkt als Suriname of Nederlands Nieuw- Guinea. De Nederlandse Antillen daaren tegen tellen niet minder dan 196 inwoners per vierkante kilometer. Hoezeer over de hele wereld de bevol kingsdichtheid uiteenloopt blijkt ook wel uit het feit, dat de gemiddelde bevolkingsdicht heid hiervan als uitkomst slechts 21 per sonen per vierkante kilometer geeft. Er is dus over het geheel genomen nog wel wat ruimte. De werkzaamheden van de vereniging voor chr. nijverheidsonderwijs te Sneek met betrekking tot de )b tichting van een christelijke technische school zijn inmiddels zover gevorderd, dat per 1 september a.s. begonnen zal worden met het algemene leerjaar. De lessen zullen gegeven worden in lokaliteiten, die daarvoor tijdelijk zijn ingericht. Het nieuwe gebouw van deze school zal verrijzen aan de Lemmerweg te Sneek. Zondag 24 mei 1959 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vióegmis, 10 uur Hoogmis, ’s av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds W. L. Dekker van Molkwerum. 's Av. 7.30 uur ds H. H. Tulp; Voorm. 11.15 uur en nam. -2 uur Zon dagsschool in Kerk en Ons Gebouw (Doopsgez.) Voórm: 9.30 uur da M. J. van Hamel (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds D. Middelkoop (Bapt.) Voorm. 9.30 iuiur de heer S. van der Werf van Sneek. Voorm. 11.15 uur Zondagsschool in Bethel Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. H. Tulp. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. I. 30 uur ds Schravendeel van Gaastmeer Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Oojjen Hindeloopen (Herv.) Voorm 9.30 en nam. 2 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) Geen Dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur 2 uur ds J. Tammeling (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer P. v. d. Burgh van Makkum, gods dienstonderwijzer, ’s Av. 7.30 uur ds. W. L. Dekker Warns (Herv.) Voorm 9 uur en nam, 2 uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees dienst. ’s Av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers van Warns (Doopsgez.) ’s Av. van Warns. of doarp of der wennet wol ien of mear sizze, wy kinne alle kanten üt. It greatste biswier is, men moat it adres witte, hwant en men nei in greate stêd giet, dan is it net foldwaende as men allinne de nammemar wit. Sadwaende haw ik der earst efkes de list mei nammen fan de leden fan de Ver. van oud-Workumers op nei sjoen. Nou haw ik de man hwer ’t wy hinne sille, earst mar net skreaun dat wy fan doel binne om to kommen. Der sa mar op óf, dat like my it béste. En och it sil al raer komme moatte, as wy der aenst mei syn allen foar de doar steane, hy üs op ’e stoepe stean lit. Ei jonge né, derta kin ik him fiersto goed. Wedzje dat er aenst seit: ,Kom er mar gau yn minsken’. Hwatnetwei nimt, dat hy en syn frou wol greate eagen opsette sille as der aenst safolle aide bikinden foar harren steane. Nou moatte jimme net tinke, dat ik it adres fan dizze man, sa mar sünder mear üt sochte. Né, üs reis der hinne hat noch in oar doel by dizze minsken to sjen. Us bisiik hat wol tige syn reden. En hwer tinke jimme nou dat wy hinne geane? Nei Amsterdam. Foar fierwei de measten fan üs in moaije en ek wol in maklike reis. Ik wol jimme ek net langer oan ’e praet halde, mar fortelle dat wy op bisiik geane by de hear J. Wielinga. By syn aide skoalkammeraten miskien better bikind as ,lytse Jan fan meester Wielinga’. Jonge ja, Jan fan meester Wielinga. Doch wy sille it hjir mar net hawwe oer de tiid dat wy sa mei (e Ikoar by Jan syn ih eit op skoalle wiene, der prate wy leaver noch werris oer as wy, ald-Warkumers, yn augustus by elkoar sitte. Wy geane dan nei it bidriuw fan de Firma van Vliet en Wielinga. De saek dy’t yn nije wike, op 29 maeije, 30 jier bistiet. Hwat bidriuw dat is? It PANORAMA, 44 ste jaarg. nr 20, van 18 mei 1957’ skriuwt: ,In een grazige hoek van de Watergraafsmeerpolder, die van oudsher deel uitmaakt van het Amsterdamse stadsgebied, gedijt een bedrijf, dat geleid wordt door drie stoere firmanten, van wie men naar waarheid Fan getuigen, ZIJ WETEN HET TE VERSIEREN’.. En der sille wy it dan yn nije wike oer hawwe. met en zonder chauffeur Geboren: Hendrika Gerry en Germen Pieter, d. en z. van Teke Visser en Maike Louwsma (te Sneek); Siebe Adam, zv. Jelte Haagsma en Hinke Smits; Anna Mar- garetha, dv Folkert van der Goot en Sjieuwke Hogeterp. Onder trouwd: Feike Groen, 24 jr. en Ink je van der Gaast, 20 jr., beiden te Wor kum; Sjoerd Lantinga, 39 jr. en Maaike beiden te Workum. Gehuwd en overleden: Geen. Lyk as wy forliden wike al sein hawwe, soene wy dan nou mei syn allen nei in ald-Warkumer ta. Nei hwa en hwer ’t hy wennet sil ik jimme sa da- liks wol fortelle. Hwant it sprekt hast fansels, wy hawwe kar genóch. Der is süver hast gjin ald-Warkumers. Dat ik wol mar

Friso nl | 1959 | | pagina 1