ERFSKIP WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Ons nieuwe feuilleton atie Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons I BEL 306 MAISON IRENE S.V.W. AGENDA ,Hier volgt eerst een S.O.S.-bericht’ RADIO HINGST RADIO EN TELEVISIE No. 21 82ste JAARGANG ZATERDAG 30 MEI 1959 f? Fryske Brief CCLX WARKUMS V. Hwa giet mei op ekskurzje? mee INGEZONDEN Speeltuinver. .Bernewille’ 75 Ct, EL Sud 72-74 Uw adres voor b. g. g. 382 Meubelen van Incone gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit ldoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Verschijnt éénmaal per week 1 OFFICIËLE MEDEDELINGEN TOEGANG TOT DE WORKUMERWAARD V Workum, 25 mei 1959. LAAT op it bidriuw komme Gemeente Workum Van 22—27 mei 1959 krante op dizze dei ek blommen krije sille, bin ik danich nys- FRISO. Zondag 31 mei 1959 spelen als in al die andere CHR. PLATTELANDSMEISJES waas^ DE REDACTIE IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII1IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiMiiitiiliiiiiuininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiin theater Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Het bestuur I. G. DE BOER, voorz. B. GAASTRA, secr. J. VAN DER WAL, penn. >n ongt dat hij jk waar- het pa- voldoe- a de zo die z’n verruk- korte ren om :s, zelfs g altijd liek ze: Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds J. Tammeling (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur da M. J. van Hamel Molkwerurn (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur candidaat J. Schoneveld Jr. van Den Haag aan de Pe film ■oegtjjdij hr. mu- :k voor Tj. a als een I de heer verstgr- jdoende eugelde egeten. .en eet iet hun Js het laatste n reu- ot pak ondiep [et pak moeten >’n le- Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT ZONDAGSDIENST ARTSEN - WORKUM Van zaterdag namiddags 2 uur tot maandagmorgen 7 uur S. J; OUDEBOON J TEL. 234 men naar de wei- en aan goede it jeugd e goed- van de woord htenwis zoekers zas één isen. - BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS Dok uw adres voor grote en kleinere ritten DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 en, Ger. ede han- aar ook nlijk ge ne over lat men rde Een wens dit Driehoeksverhoudingen in het hu welijksleven zijn bijna zo oud als de wereld. Tal van schrijvers en schrijfsters vonden in dit onder werp een gegeven voor hun pen- nevruchten. Het is dus helemaal niet nieuw, als Maart je Zeidenrijk dit probleem in haar nieuwe feuil leton Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds B. Koole van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds J. Wie- ringa. Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp, Jeugddienst (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. I. 30 uur ds J. van Dijk van Koudum Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Drent van Parrega. als gas- Ider, de um; dat het een .lisorde’, innings; Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. Wie- ringa jes Tie nen zin- jonist is. Ifde ge- warders, boeide acht van le ken- treffelijk kon het f bezit ager’ op zeel be- )stuums, ■s, ama- van de iag men jeugd- ggen ah als het aus van Gaast (Herv.) Voorm;. 9 uur ds P. E. van Oojjen Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Geboren: Geen. Gehuwd: Wiebe van de Lageweg, 22 jr en Petertje Ruardij, 22 jr, beiden te Wor kum. Overleden: Emkje Looijenga, 75 jr., wed. van Harmen de Boer. Burgemeester en wethouders van Wor kum vestigen er de aandacht op, dat de toegang tot de waard in de volksmond aangeduid met strand zonder door hen verleende vergunning of toestemming is verboden ingevolge het bepaalde bij art. 461 van het Wetboek van Strafrecht. Het lopen op de z.g. zomerkade is even eens verboden, behoudens vergunning die schriftelijk ter secretarie kan worden aan gevraagd. Deze vergunning heeft uitslui tend betrekking op het zich bevinden op de zomerkade; het betreden van de bui ten de zomerkade gelegen gronden, als ook het medenemen van honden en het rapen van eieren is ten strengste verboden. Een gedeelte van de zomerkade en de daarbuiten gelegen gronden is in gebruik bij het bestuur van het zwembad. Dit be treft een gedeelte ter lengte van ongeveer 200 m. ten noorden van het zwembad, door palen nader aangegeven. Op dit gedeelte mag het publiek zich wel bevinden. Degenen die daar wensen te baden of te zwemmen, zjjn verplicht gebruik te ma ken van de kleedhokjes van het zwembad tegen betaling van de daarvoor vastgestelde vergoeding. Meubelhuis Inconé Programma zaterdag 30 mei AFD. VOETBAL Senioren: Promotiewedstrijd. Stedum—Workum, vertrek 2.30 uur Junioren: Workum IABl. Wit IA, aanvang 4 uur Daar de ervaring heeft geleerd dat men de leden van onze speeltuinver. moeilijk op een vergadering kan krijgen, wil het be stuur zich langs deze weg wenden tot haar leden en over de hoofden van de le den ook tot allen, die lid zijn geweest of die tot nog toe het speeltuinwerk nog nimmer hebben gesteund. Want voor het instandhouden van een goed geoutil leerde speeltuin is de steun nodig niet al leen van een 100-tal leden, doch van u allen. Speeltuinwerk is geen liefhebberijtje van enkele mensen, doch dient gedragen door gemeenschapszin, onder het motto dóór iedereen voor i edereen. Zo is het begonnen en zo werd het voort-, gezet. Het initiatief was goed. Er was mei dewerking en er was samenwerking en me de daardoor kwam de speeltuin Berne wille’ tot stand. Een speeltuin, die wat de ligging van het terrein betreft, alsook het aanwezige speelmateriaal door velen bewonderd wordt, en geprezen als een ide ale speeltuin. Het is dan ook te betreuren, dat deze speeltuin tot op dit ogenblik gesloten bleef, en dit het bestuur in overweging gaf om te proberen gegadigden te vinden, die de speelmaterialen, nl. schommels, wippen, draaimolen slingerpalen, en de glijbaan zoj- .Sen willen overnemen, tegen een prijs die dekking biedt aan het tekort op de ba lans, zijnde een bedrag van plm. 2500 gld Dit zou zeer jammer zjjn, want daar mede zou de Speeltuinver. ophouden te bestaan, terwijl overal juist initiatieven war den genomen tot oprichting en uitbreiding van speeltuinen. Er wordt wel eens geklaagd, dat er in Workum zo weinig tot stand wordt ge bracht. Doch als we samen niet bij machte zijn wegens te weinig activiteit, en gebrek aan interesse, om voor de eigen jeugd van Workum een goed ingerichte en geoutil leerde speeltuin in stand te houden, hoe zal men dan verwachtingen kunnen koes teren op ander terrein? Of is ons de jeugd van Workum dit niet waard? Hebben ze niet hetzelfde Yn oerliz mei Warkums Erfskip hat de aldheitkeamer fan Boalsert (Bolswards His torie) foar sneon 13 juny wer in ekskurzje organisearre der ’t üs leden oan dielnim- me kinne. Hoewol alle bisünderheden noch net bikend binne, kin wol sein wurde, dal it eigentlike doel fan de reis, it iepenloft- museum yn Arnhem, foar üs as Warku- mers tige fan bits jutting is. Net yn it léste plak omdat folie moais. dat foar- hinne noch yn Warkum to biwünderjen wie, nou yn Arnhem is. Dit makket lyk- wols mar in lyts part üt fan al itjinge der to sjen is en dat is suver in doarpke op himsels. It program dan sjucht der sa likernóch üt: de L.A.B.-bus üt Boalsert kin plm. 7.45 ure op ’e Merk yn Warkum wêze, der ’t üs leden ynstappe kinne. Wy binne dan plm. 11 üre yn Arnhem. Yn restaurant Bristol is dan gelegenheit hwat to brüken, hwernei in bisyk oan de üt 1452 datear- jende Eusebius tsjerke brocht wurdt. Bi- halve it iepenloftmuseum sille wy fierder noch it gemeentemuseum fan Arnhem bi- sjen kinne. Om in üre of seis wurdt de weromreis oangien. Nést it mear drege part fan de ekskurzje sil der noch gele genheit wêze foar ,nofliker’, tiidspassear- ring. Wy hoopje dat folie Warkumers oan üs oprop gehoar jaen sille. Der ta is it nedich jin foar 3 juny op to jaen by W. T. Beetstra, Noard 16 to Warkum (tel. 591) De reiskosten binne fêststeld op f 10.— per persoan WORKUM. Onze stadgenote mej. A. J. Albada Jelgersma slaagde als onderwij zeres aan de R;K. Kweekschool voor on derwijzeressen te Nijmegen. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vróegmis, 10 uur Hoogmis, ’s av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp, Jeugddienst, ’s Av. 7.30 uur ds W. Bartle- ma van Leeuwarden Voorm. 11.15 uur en nam. 2 uur Zon dagsschool in Kerk en Ons Gebouw (Doopsgez.) Voórm. 9.30 uur da M. J. van Hamel. Collecte voor het Bouwfonds (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds D. Middelkoop (Bapt.) Voorm; 9 3o uur ds G. Visser Voorm. 11.15 uur Zondagsschool in Bethel De Chr. Plattelandsmeisjes, afd. Wor kum en Omstr., hebben op donderdag 21 mei hun laatste vergadering van dit sei zoen gehouden. Na de gebruikelijke ope ning heette de presidente, mw. W. Bokma Veninga alle aanwezigen hartelijk wel kom en wel in het bijzonder de heer K. Wolthuizen, kapper te Sneek. Na het voorlezen van de notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, kreeg de spreker met een het woord. De heer Wolthuizen zou deze avond het een en ander vertellen over de huid- en haarverzorging. Aller eerst hoorden wij iets over de verschil lende huid-typen en hun verzorging. Ook de make-up stond in de belangstelling, maar men hoede zich voor overdaad, daar dit niet altijd het gewenste resultaat geeft Enkele meisjes fungeerden als proefko nijn en zo kon men ook zien, wat er voor een gewone gelaatsverzorging nodig is. Na de pauze vertelde de heer Wolt huizen nog het een en ander over de haarverzorging. Dat het onderwerp wel in de smaak viel, bleek wel uit het grote aantal vragen. Een woord van dank van de presidente was dan ook wel op z’n plaats. Na het zingen van Ge’4 53 1 Werd deze mooie avond besloten met dank gebed. behandelt. Maar zij doet het op een andere manier. In een boeiend ver haal laat zij de Groningse fabri kant, Jaap Bosgraaf, niet veron gelukken. Al lijkt het, dat de an dere vrouw, Elsje Voortman, een ongehuwd naaistertje, die Jaap op een schoolréunie in Purmerend op nieuw ontmoet, bezwijken zal. De schrijfster laat het paar tot de ui terste grens gaan, de grens, die wij, mensen, in dergelijke gevallen nu eenmaal gesteld hebben. Jaap’s vrouw, Gré, voert een wanhopige strijd om haar man voor zich te behouden. Zij dreigt te verliezen, maar hoe vaak speelt het lot een belangrijke rol in ons leven? een radio-omroeper grijpt onbe wust in met het S.O.S.-bericht, dat hij voorleest: Jaap’s jongste zoon heeft een ongeluk gekregen. Onmid dellijk reist hij huiswaarts. Maar voor Elsje Voortman is dit S.O.S.- bericht ook een duidelijke schuwing. Ze kent nu haar plicht en verdwijnt voorgoed uit Jaap’s leven. Hoe? Dat kunt u lezen in ons nieuwe feuilleton, waarmede wij deze week een aanvang ma ken in ons blad. We zjjn ervan overtuigd, dat u af en toe eens uw wenkbrauwen zult op trekken tijdens het lezen, maai' als u het hele feuilleton uit hebt, zult u onge twijfeld de moraal van het ver haal kunnen begrijpen en onder schrijven. O jSi IJ UW Jt, J VERZORGEN Litte wy nou earst marris sjen hwa dy trije stoere firmanten’ binne, hwer wy it forliden wike al efkes oer hawn hawwe. Wy bigjinne mei de aldste, by de hear van Vliet. Hy is in skoalmasterssoan ófkomstich üt Sélan. De twade is de üs wol bikindehear J. Wielinga. Ek a) in soan fan in skoalmaster. De tredde en de jongste fan it trijetal is de hear M. Wielinga. (Ja krekt, in soan fan Jan.) Nou ’t wy dos witte mei hwa wy to dwaen hawwe, moasten wy sa mei elkoar it spul mar ris bisjen. En der is hjir op dizze kwekerij hiel hwat to sjen. Greate, hege kassen mei tsien tüzenen blommen, planten en plantsjes. De earste kas dy’t wy binnen stappe steane oars net as palmen. Palmen yn soarten, greate en lytse. En der binne aide knapen by, alder as hündert jier Dat sa’n plantsje nou just net sa tige geskikt is om yn de keamer to setten, sil men wol bigripe kinne tink. Hoefolle der wol steane, wit ik wier net, mar nef- fens de ütspraek fan in man dy’t it wol witte kin, fynt men nearne sa’n greate kolleksje palmen as op dizze kwekerij. Mar to keap binne se dochs net, hwant foral de greatste, wurde allinne brükt ta forsiering. Nou is sa’n greate kas mei palmen wol aerdich om to sjen, mar och as it er op oan komt, hawwe hja dochs allegearre ien en deselde griene kleur. Wy dwale der om leaver troch de kassen mei blommen en planten. Men sjocht jin suver hast de eagen üt de holle safolle soarten as men hjir fine kin. Ja en dan mar leafst sa’n tüzen manich kreas op rigen üt plante. Efter de kassen, fynt men bakken mei planten en op ’e side ekers mei lytse plantsjes. Nou kweekt men hjir op dit bidriuw seis alles net. Sa fan tiid ta tiid, komme der hiele frachten üt Belgie, en binammen üt Gent. In diel hjir fan wurdt forkocht oan keaplju en blommisten, mar de hannel is dochs net de haedsaek. c. Hwant de firma van Vliet en Wielinga, hawwe foral namme op it gebiet fan .plantendecoraties’ of better sein hja witte it to forsieren. Hwat dizze minsken mei planten en blommen dwaen kinne, is gewoan in wónder. Ik soe hast yn ’e wille wêze om to sizzen: hja binne yn steat in bargehok om to tover jen yn in wün- dertün. Eltse kear as der heech bisyk yn Amsterdam komt en soks bard de léste jier- ren noch al gau ris, binne dat foar de firma van Vliet en Wielinga, drokke dagen. Dan is it almeast nacht en dei fleane en drave om alles op ’e tiid yn ’e blommen en planten to krijen. It bard manich kear dat er op it léste eagenblik noch inboad- skip komt; Der en der moatte noch gau efkes safolle palmen, planten of blommen delset wurde. Ja sokke tiiden kin men der mar leaver net op it bidriuw komme om in praetsje to meitsjen, hwant de hearen hawwe dan gjin tiid om jin to wurd to stean Nou kin elts wol bigripe d.’at as der fan dy hege gasten yn Amsterdam komme, it spul tige yn oarder wêze moat. De moaijste en de djürste blommen en planten wurde brükt om it moai to meitsjen. En leau mar grV dat soks tüzenen kostet. Mar it is net allinne yn Amsterdam hwer ’t hja bipaelde opdrachten üt fiere, ek buten üs eigen lan, hat dit bidriuw in goede namme. Doch der sille wy it nije wike wolris oer hawwe. Ta bislut: As dizze krante ünder eagen fan de Warkumers komt, op freed de 29ste maije dos, is it feest op it bidriuw fan de fa. van Vliet en Wielinga ta gelegenheit fan it 30-jierrich bistean. Of de firmanten op dizze dei ek blommen krije sille, bin ik danich nfls- gjirrich nei. Mar men kin it nea witte. Wy fan üs kant, wolle üs graech oan slüte by de folie lokwinsken, dy’t de hearen van Vliet en Wielinga hjoed krije sille. Noch tige folie goede jierren ta winske. NOARD 69 personen. Of dit schrijven doel zal treffen? We weten het niet. We wachten af. Doch we hopen van harte, dat mede door de sym pathie van velen, niet alleen de speeltuin weer spoedig heropend mag worden, doch dat er ook voldoende blijk van medeleven tot deze arbeid mag worden gevonden, door zich op te geven als lid, of, die op een of andere wijze financiële steun zju- den willen geven in welke vorm ook. We blijven afwachten. recht van plaatsen? We weten dat er gevallen zijn dat de kinderen willens en wetens speeltuin laat gaan, doch dat men gert om er lid van te zijn, in verband met fd(|e contributie van f 2.50 per jaar. Een contributie die vér beneden het peil ligt wat men op andere plaatsen betaalt Een speeltuinver. kan echter evenmin zonder voldoende inkomsten een speeltuin exploiteren, als een huisvrouw zonder vol doende huishoudgeld, haar gezin in stand kan houden. En daarom is een eerste vereiste, dat het ledental tot 3 a 4 honderd werdt op gevoerd. Wanneer we 400 leden hadden, dan was dat 400 x f 2.50 is f 1000. In 5 jaar zou daarmede de genoemde schuld van f' 2500.- kunnen worden afgelost en hadden we een schuldvrjje speeltuin, waardoor ook het bestuur meer armslag kreeg, voor or ganiseren van kinderfeestjes of dergelijke. Daarbij is uitbreiding van het bestuur dringend noodzakelijk, waar juist de meest stimulerende krachten aan het bestuur ontvallen zijn, hetzij wegens vertrek naar elders, of door het zich onttrekken van deze functie. Wie in dezen met het be stuur wil samenwerken, gedreven uit lief de tot de kinderen en tot behoud van de speeltuin, dele dit mede aan één van on derstaande bestuursleden, om samen die arbeid te verrichten, die nodig is tot nieuwe activering en uitbreiding van het ledental. Een tweede moeilijkheid waar voor het bestuur zich geplaatst ziet, is de vacature van toezichthouder. Niet alleen dat zonder toezicht het bestuur zich niet verantwoord acht tot openstelling van de speeltuin, maar ook de financiële toestand, laat een redelijke vergoeding van f 15.— per week niet toe. Misschien dat er per sonen zijn, hetzij mannelijke of vrouwe lijke, die zich voorlopig vrijwillig willen be schikbaarstellen voor een beetje toezicht tijdens de openstelling of die in sa menwerking met anderen tot indeling van bepaalde uren zouden kunnen komen, of ook voor bepaalde dagen. Het bestuur zal gaarne kennis nemen van een derge- lijke bereidwilligheid en men melde zich ook voor dit doel bij één van onderstaande

Friso nl | 1959 | | pagina 1