Nederland en België WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons 'I IJEME DE BOER, Autoverhuur Ontheffing Winkelsluiting ad S.V.W. AGENDA B. JONGSTRA BEL 306 b382 RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE J 1 15 juli begint onze Seizoen-opruiming '1 js 82ste JAARGANG ZATERDAG II JULI 1959 No. 27 Ne) Qr- de mee tot FRISO I. )ep i ct Süd 72-74 Uw adres voor 1. 2. 3. 1. 2. 3. Meubelen van Incone gaan een mensenleeftijd Inconé vooi kwaliteit Mooi deel en gezelligheid FRÉ DE BOER AFD. VOETBAL - En wy? Wy hawwe ta bislut noch tige gesellich mei de freule sitten to praten. In alderaerdichst minske wie it. Doe ’t wy ófskie namen, kaem ek Karei noch efkes en doe ’t Hindrik sei .Binne jo noch kwea op üs lake hy en andere: ,Goed dat de freule jimme yn biskerming naem, oars Van „Blauwkielen” „Benelux-partners” Fryske Brief CCLXV - OFFICIËLE MEDEDELINGEN mannen? ,dit léste tsjin üs. En wy ct ct ct REVOLUTIE. ct ct liet him net fan 't stik bringe: ,Op ’e hikke stiet I 1 i TIEN DAGEN. TEGEN ZICHZELF VERDEELD. hiene jo in bon krige.’ zówat p PLAATSELIJK NIEUWS gd 18 juli. IT ct ct Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 *T AG i niet f ten Inzending van advertenties, uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur en de en ct ct ct e an- het usters, aatsen ze in lames, e, hé? loerak Dok uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 LAAT VERZORGEN buurt? ordige nk ik.' •n.’ Thea DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Meubelhuis Incuaé s zoe- tafel e wel voor Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene, regeling ‘1 van ei la- ;evon- ^aatsje over eentje klas- igeljjk iw te twee maar meid- als ,Hwat de Jong? Ik hjit gjin de Jong. En ien kear Mar fierder kaem ,Binne jo de Jong net? met en zonder chauffeur nu probeerden de nieuw-bakken de Zuidelijke Over enkele weken moeten wij weer het aantal eftallen opgeven voor nieuwe competitie Zij die nog als actief lid willen meespelen, worden verzocht zich spoe dig óp te geven bij één der bestuurs leden. een gang tegen de de kap van de auto de straat terecht d en steeds soe dat net meije?’ hja wer Witte jimme hwat? Ik ryd de en dan bringt Karei jimme wol to plak.’ Mei sprong hja wy efter it mantsje oan. Burgemeester en wethouders van Workum maken bekend, dat in ver band met de door de bakkers getroffen vacantieregeling, voorde bakkerswinkels op de woensdagen, vallende op 15, en 29 juli en 5 augustus 1959 ontheffing is verleend van het krachtens artikel 4, le lid der Winkelsluitings wet 1951 gestelde verbod, met dien verstande, dat genoemde winkels op die dagen voor het publiek geopend mogen zijn tot 18 uur. Workum, 30 juni 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Geslaagd te Leeuwarden voor 't examen hulpmonteur V. A. M. onze stadgenoot Ids Valk. NIET LANG GLOEDNIEUW Zaterdagmiddag had op het kruispunt Balkfinne en de Brouwers- dyk een ongeval plaats, dat nog goed is afgelopen. Het zoontje van de familie S. Nauta kwam op zijn splinternieuwe fiets aan gereden, meer aandacht hebbende bij zijn fiets dan bij het verkeer op de weg. Het gevolg hiervan was dat hij in WORKUM. Aan het christelijk lyceum te Sneek slaagde voor het diploma h. b. s. - b. onze stadgenoot W. K. van Zandbergen Bruggenkamp. land leidde dit tot de afscheiding, maar trouw aan het Oranjehuis weerhield de zo bitter gekwelde vervolgde gerefor meerden van revolutionair optreden. Toen de koning zich echter ook ging bemoeien met de Rooms-katholieke kerk en door de stichting van het Col legium Philosophicum te Leuven de priesteropleiding in eigen hand nam, riep hij een zeer scherpe tegenstand wakker en dreef in feite de Zuidelijke katholieken en liberalen, eens tegen standers, in eikaars armentegen de regeringspolitiek. tachtich’ bisleat er. üs, hy wie al langer as sechtich jier hjir op ,it hüs’, mar ,ik bin ekaltrije en Toen besloten koning en regering tot actie en marcheerden Nederlandse troepen België binnen. Zij konden korte metten maken met de beide Bel gische „legers”, die tegen de Neder landse Armee volstrekt niet waren op gewassen. Maar Frankrijk kwam tus senbeiden, stuurde zijn troepen over de grens de mogendheden waren doods benauwd voor een conflict en Willem I, volkomen geïsoleerd, moest zijn solda ten terugtrekken. De daarop volgende jaren bleef het leger gemobiliseerd, wat een zware druk op 's lands financiën betekende. De koning, die eigenlijk niet goed anders kon, werd stijfhoofdigheid ver weten. Uiteindelijk kwam een overeen komst tot stand waardoor het gewa pend conflict beëindigd werd. Nederland leefde met de gebeurte nissen mee in een vrij lauw nationa lisme, dat weerklank vond in de gedichten, druipend van gezwollen rhetorica, waarbij vooral Van Speyk als nationale held werd gevierd. Maar al die geestdrift kon niet verhullen, dat de scheuring tussen Noord en Zuid een voldongen feit was. Vele jaren lang waren de betrekkin gen tussen beide landen uiterst koel. Maar zoals de omstandigheden eens de partijen uit elkaar hadden gedreven, waren het ook de omstandigheden, die hen langzaam tot elkaar brachten, als twee kleine, nijvere en vredelievende landen, die begonnen te beseffen, dat ze getweeën tegenover de Groten méér konden klaar maken dan alleen. Het bezoek van Koning Boudewijn aan ons land zal dit ongetwijfeld nog eens onderstrepen (Nadtuk verboden). Dit rijk vormde noch staatkundig, noch economisch, noch op andere ge bieden een eenheid. De belangen van Noord (landbouw en handel) en Zuid (industrie) strookten niet met elkaar. Niet geheel zonder reden meende men in het Zuiden, dat het begrip „Neder land” in feite neerkwam op „Holland”, niet het minst wat de taalkwestie betrof. Een sterke groep in het Frans sprekende Zuiden, de z.g. Franskiljons, streefde naar aansluiting bij Frankrijk. Adel en geestelijkheid voelden hier voor wel. Koning Willem I, in vele opzichten een alleszins bekwaam vorst, voerde een, niet al te gelukkig beleid, vooral doordat hij te veel afging op zijn raad gevers, onder wie minister Van Maanen wel de voornaamste zondebok der Zuiderlingen werd. Op een terrein vol voetangels en klemmen, dat van de kerk, nam Willem maatregelen die moesten leiden tot de vorming van een staatskerk. In Neder- biwündere, en as dat jowes binne, meitsje ik jo tige myn komplemint. Jonge noch ’n ta, hwat in sierlike beesten binne my dat.’ De freule kaem üt ’e auto en sei .Ja, dat is nou myn leafhabberij Mar ik haw noch mear fügels, yn de tün êfter üs hüs. As jimme dy sjen wolle, mei dat gerêst, hear.’ ,Nou’ andere Hindrik daliks, ’as dat mei, graech fansels.’ .Hwerom wein nei hüs yn ’e auto en Mar dy wie foroare as in blêd oan ’e beam. Ei jonge ja, hy fortelde Het bezoek, dat Koning Boudewijn van België aan ons land brengt, is een verheugend bewijs van voortgezette samenwerking tussen de beide buur landen. Verheugend temeer, omdat de gevoe lens van Nederlanders en Belgen tien tallen jaren lang wederzijds verbitterd zijn geweest als gevolg van de „Bel gische opstand”van welks achter gronden de meesten van ons echter slechts weinig weten Vooral de oudere generatie weet van de Belgische opstand weinig méér dan de nogal romantische, patriottische schoolverhalen. We weten van de „blauw-gekielde Brabanders”, van een dappere kroonprins (de held van Waterloo), van Chassé en Van Speyk en van de Tiendaagse veldtocht, waar uit onze troepen „met roem en eer be laden” terugkeerdendat is alleen de buitenkant, en dan nog onze kant. Het Koninkrijk der Nederlanden, zo als het na de val van Napoleon door de politiekers van het Wener Congres in elkaar was getimmerd, had slechts tot doel een barrière te vormen, die Frank rijk zou verhinderen nog eens wéér een grootmacht te worden, die Europa be dreigde. In feite wilde men Nederland de rol laten spelen, die thans ten bate van de Sovjet-Unie door de Oostduitse republiek wordt vervuld 1 aanrijding kwam met de auto van de heer L. de Vreeze die de Balkfinne op ging rijden. Hij reed met zulk auto op, dat hij over heen sloeg en op kwam. Wonder boven wonder kwam hij er zelf nog goed voor weg alleen een enkele verwonding aan het achterhoofd en aan zijn been. De nieuwe fiets kwam er zo goed niet af, want deze was vrijwat beschadigd. VIERDE ZEILWEDSTRIJD Zaterdag j.l. hield de zeilvereni ging „Workum” haar vierde onderlinge wedstrijd in dit seizoen. Hoewel de wind bij het begin van de wedstrijd reeds afzakte, liet deze na enige tijd geheel verstek gaan en werd het een eindeloze drijfpartij. Na overleg werd besloten het aantal routes te halveren, zodat de 16 m2 klasse A anderhalve en 16 m2 klasse B één route moest varen. Vier deelnemers startten in de 16 m2 klasse A. Marjan wist al spoedig een flinke voorsprong te behalen en voer meer dan twee uren aan de kop, maar werd in het laatste stuk ingehaald door Unrêst, welke nog net voor de finish Marjan voorbij dreef en met een halve bootlengte verschil de wedstrijd won. Pionier werd derde. Windekind kon de finish niet zeilende bereiken. In de 16 m2 klasse B konden slechts drie van de zes deelnemers één route volbrengen. Hier was het Greetje, die een goede start had en goed wegliep, doch Anneke wist al spoedig de leiding over te nemen en bereikte het eerst de finish. Greetje dreef als tweede over de lijn en Henjoh als derde. Volledige uitslag 16 m2 klasse A Unrêst, J. de Vries. Marjan, H. S. Schaap. Pionier, W. Voets, st. W. Valk. 16 m2 klasse B Anneke, W. Valk, st. Ids Valk. Greetje, L. van der Pal. Henjoh, S. H. Albada Jelgersma, st. D. Venema. De vijfde en laatste seriewedstrijd wordt gehouden op 22 augustusde jaarlijkse open wedstrijd op zaterdag Constante agitatie der Franskiljons verscherpte nog de tegenstellingen. Zo werd het juli 1830 en barstte in Frank rijk de revolutie uit, een gebeuren dat bijna geen land in Europa geheel onbe roerd liet. De Franskiljons achtten hun kans schoon, eenheid tussen Franse republiek Nederlanden te bewerkstelligen. Dit was echter zeer zeker niet het doel van de overgrote meerderheid der burgerij en der politieke leiders. Men wilde geen aansluiting bij Frankrijk, men wilde wel meer zelfstandigheid, maar nog altijd onder het Oranjehuis en verbonden met Noord-Nederland. Het was het grauw, het lompenpro- letariaat uit de Brusselse voorsteden, geholpen door Luikse werklozen, dat te Brussel de boel op stelten kwam zetten, dat voor de ongeregeldheden verant woordelijk was, terwijl noch politie, noch bezetting zich krachtig verzette. De kroonprins, de latere Koning Willem II, in België zeer populair, een moedig maar impulsief vorst, heeft door zijn handelwijze ook al zeer weinig bijgedragen tot herstel van het gezag. Zo werden de Belgen als het ware gedreven naar de oplossing van een zelfstandig rijk, los van Frankrijk maar ook van Noord-Nederland, en kozen ze Leopold van Saksen Coburg tot koning. En de grote mogendheden, die zo’n grote stem in het kapittel hadden bij de vorming van Noord-Zuid-Nederland, namen hun draai. De sluwe Talleyrand (Frankrijk), zorgde dat Willem I al leen kwam te staan en in Engeland was Lord Palmerston niet ongeneigd een beetje te flirten met de revolutie. Hij bood zelfs kroonprins Willem de Bel gische kroon aan, maar óók dat ging niet door HONDERDEN KOOPJES Al onze zomermantels en japonnen, blouses, rokken en costuums worden tegen ongekend lage prijzen aangeboden Profiteert van deze buitengewone gelegenheid Wij brengen een grote verscheidenheid in zomerstoffen, de meeste soorten vcor halve prijzen. Ook onze afdeling slaapkamers, bedden, matrassen, dekens, lakens, slopen enz. tegen ongekend lage prijzen. Dames- en herenondergoederen, op alle bekende fabrikaten 10 pet korting, bovendien extra koopjes op dit gebied. Nergens goedkoper, nergens beter, allen naar It mantsje stie hast to dounsjen fan nidigens en tige sneu sei er nou freegje ik jimme noch er net, hwant Hindrik bigoun It moat dochs net malder wurde. Ik tochte daliks doe 't ik jo seach: Dat is de Jong. Der lykje jo tige op. Is 't net sa mannen? ,dit léste tsjin üs. En wy biamen it grif mei ,ja’, ek al koene wy gjin ien fan allen in de Jong dy 't op dizze ,stek yn ’e bus’ like. It mantsje seach fan de iene nei de oare, krekt as stie hy it spul net rjocht, mar al ridlik gau wie er-him seis wer en foar de safolste kear wie’t: ,Tink er om ik lit my de gek net oanstekke. As jimme hjir nou net gau wei geane, sil ik jimme proses meitsje. ,Hy helle in skriuwboekje üt ’e büse, dat it like mienens to wurden. In pear fan üs riisden al heal oerein, mar Hindrik bleau op ’e knibbels lizzen en sei: .Moatte jo üs goed bigripe, wy binne hjir pürfrjemd en wisten dos net dat wy hjir op for- bean terrein binne.’ Hie it mantsje Hie it mantsje nou syn forstan brükt en sein ,Nou gean dan mar gau fuort’ dan wie der fierder neat bard. Doch sa wie ’t net. Hy balte sa lüd as er koe, mar mear tsjin Hindrik as tsjin üst Jo kinne dochs fêst wol léze, net?’ Hindrik gnyske sa’p bytsje en sei,Lêze Ja mar ik bin der giin master yn. Op skoalle haw ik nea heger sifer hawn as in fiif-min, dan witte jo it oare wol.’ Mar de lytse man liet him net fan 't stik bringe: ,Op ’e hikke stiet in great boerd, hwer op stiet: .Streng verboden toegang’. .Stiet der oars neat op woe Hindrik witte. Efkes stie de man forslein en frege gans kalmer: ,Hoe bidoele jo dat?’ Ja sjochris’ andere Hindrik, wylst er in doaze segaren üt ’e büse helle, ,sjoch wolle jo miskien ek opstekke en haldde de man de segaren foar, mar hy skodholle fan ,ne’. ,Soa, jo smoke dos net frege Hindrik. It mantsje sei tige noartsk: ,1k bin yn funksje. Mar hwat man= kearret der oan dat boerd?’ ,Der moat by stean: art. 461 Wetb. van straf recht, oars jildt it net,’ sei Hindrik, mei in wissens as koe er it hiele wetboek üt ’e holle. It mantsje seach as in üle en it ienigste hwat er mear sei wie ,Ik haw mei jo wize praetsjes neat to meitsjen. Hoe hjitte jo Dermei kaem it boekje iepen en mei it potlead yn ’e han wachte er antwurd. ,Nou dan ik earst mar, tink? andere Hindrik. .Skriuw mar op, myn fan is: Potstrou’. .Hwatsjo?’ frege de man. Krekt op dat selde stuit, kaem er in greate moaije auto de leane del riden, dy 't deun by üs stoppe. Der siet in frommiske efter it stjür en dy róp,Hwat is dat hjir foar in spul, Karei It mantsje skynde sa mar ynienen noch lytser to wurden en mei it gat op ’e hakken sette hy op ’e auto ta en wy hearden him sizzen Ja freule dizze manlju wolle hjir net wei, dat ik sil se op 'e bon sette.’ Hindrik riisde nou ek oerein en sei: Donders jonges, dat is in freule, nou wurdt it üs tiid.’ Dat wy al hwat skrüten op ’e hikke ta en lit Hin drik nou tsjin dat frommiske sizze,Nou mefrou, wy hawwe de fügels

Friso nl | 1959 | | pagina 1