J I WORKUMER KRANT Raadsvergadering Workum Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland E E Mannenkoor .Laus Deo' la. Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur D BEL 306 b.g.gr. 382 RADIO HINGS1 uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE I S.V.W. AGENDA 1 I 82ste JAARGANG No. 34 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 IS a. i. 1. met 5. 6. FRISO Het bestuur Rondvraag De heer de Jager had er zich over Sud 72-74 Uw adres voor b. 1. 2-. 3. 4. 7. 8. De heer Harkema vroeg of dan die oude hokken opgeruimd zouden worden en aan zijn wensen bleek, wat adres sant betreft reeds voldaan te zijn, zo dat allen z.h.s. met het voorstel van b. en w. instemden. Punt 1. Notulen der vergade ringen van 30 juni en 7 juli 1959. Zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Aanvang zangrepetities 1 september a.s. oan dy ófspraek. As it net Meubelen van Inc one gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia FRÉ DE BOER Punt3. Verzoek van Ki. Postma tot het stellen van zekerheid als bedoeld in artikel 7 van het Besluit Eigen Woningbezit voor betaling van hoofdsom en rente van oen aan hem te verstrekken hypothe caire lening. Daar dit verzoek geheel voldeed aan de gestelde eisen, kon er conform b. en w.’s voorstel gunstig op worden beschikt. De heer Jonkman merkte even op dat de bouw van de woning intussen al bijna voltooid was en dan doet zo’n late aanvraag wel wat vreemd aan. Hoewel wethouder Niemantsverdriet dit beaamde, deelde hij mee dat reeds enige tijd geleden bij b. en w. gevraagd was of in principe met een dergelijk verzoek ingestemd kon worden en dan komt naderhand de eigenlijke aanvraag, dat is nl. de meest gevolgde gang van zaken. Maandag 24 augustus bleken af wezig te zijn: de secretaris de heer D. van der Goot en de heren J. S. van der Wal en J. H. Limonard. Voorzitter de heer J. Russchen. bur gemeester; de heer S. H, Albada Jel- gersma, loco-secretaris. wanneer als voorwaarde gesteld werd, dat bij aanschaffing van nieuw mate riaal voor bedragen boven f 100. het advies van b. en w. werd inge wonnen en jaarlijks de exploitatiereke ning werd toegezonden. Aldus luidde toen het voorstel, dat z.h.s. werd aangenomen. Punt 5 Voorstel van b. en w. om de herziening van het uitbrei dingsplan op te dragen aan Ir. P. Bügel architect en stedebouwkun- dige te Groningen. De heer Harkema vroeg of ook een andere, minder kostbare manier ge kozen kon worden, want het begrote kostenbedrag van f 6800 vond spr. hoog maar de voorzitter antwoordde dat de gemeente verplicht is het uitbreidings plan om de tien jaar te herzien en dan komt voor een deskundig ont werp minstens op die kosten omdat daar heel wat werk en studie aan ver bonden is. De vorige samensteller wenste er zich niet opnieuw mee te belasten. De heer de Jager herinnerde er aan dat op de laatste begrotings ver gadering deze algehele herziening al even besproken was en toen werd al gewaarschuwd dat de kosten wel eens tegen de tienduizend konden loopen vandaar dat hij er nu z’n vreugde over wilde uitspreken dat b. en w. er in geslaagd zijn op zo’n geschikte wijze een deskundige voor dit minder ge waardeerde werk te vinden. Volgens het prae-advies hadden b. en w. door informaties over en ken nismaking met Ir P. Bügel de indruk gekregen dat de herziening van het uitbreidingsplan bij hem in vertrouwde handen zou zijn en de voorwaarden zijn verder aangegeven in de Honora- riumregeling Stedebouwkundig Werk. Aldus kon geen der Raadsleden meer bezwaren hebben. verschilde, werd eerst gestemd over de andere vier namen (omtrent de bij- gevoegde lidwoorden was men het van tevoren reeds eens geworden), die nu als volgt werden vastgesteld: Inthie- masingel, Hammole, De Burd, Fortün. Tegen was alleen de heer Harkema. Het voorstel van b. en w. om no. 5: Tjipke Visserstraat te noemen, werd met 54 stemmen aangenomen. Voor de heren Gaastra, Niemantsverdriet, Ketelaar, de Jong en Harkema. Tegen stemden de heren de Jager, Bakker, Hofman en Jonkman, die dus meer voelden voor de suggesties van de commissie of deze naam liever voor een andere gelegenheid bewaard had den gehouden. like. Al moat ik as ik fan him. Hawar, myn „ontmoeting” en ik hawwe gesellich mei elkoar praten, en by it öfskie moast ik him tasizzing dwaen, dat sa gau ik wer yn Warkum kom, ik oankomme moat. En tink er om „jonkeardel”, ik hald my goed is, hear ik it fansels wol. Punt 6. Voorstel van b. en w. betreffende het geven van namen aan de aan te leggen straten in het uitbreidingsplan aan de Aldewei De straatnamencommissie had bij een vijftal namen een motivering ge geven, waarmee de betekenis verdui delijkt werd. De namen waren: 1. In- thiemasingel, 2. Hammole, 3. De Burd, 4. It Fortün, 5. Skippersgilde, doch b. en w. zouden de laatste naam liever veranderd zien in: Tjipke Visserstraat. De heer Jonkman voelde er het meest voor om uit waardering voor wat die commissie doet, de namen te laten zoals ze oorspronkelijk waren voorgesteld. Bovendien is de door b. en w. geopperde verandering voor die vrij korte straat niet in overeenstem ming met de waardigheid van de te vernoemen persoon. Of het een belangrijke straat is of niet, dat doet er volgens de heer Nie mantsverdriet minder toe, want het gaat er eigelijk alleen maar om om zo’n naam voor ’t nageslacht te be waren, en deze naam zegt de mensen hier wel iets, omdat bijvoorbeeld in de herv. kerk nogal wat beeldhouwwerk van deze geboren Workumer te vin den is. Alle leden spraken hun mening er over uit en ook de voorzitter liet zich niet onbetuigd, moedigde zelfs de sprekers aan omdat dit nu eens een kwestie was waarover de raad volledige zeggenschap had. De heer Harkema vermoedde dat hij een dissonant was in dit gezel schap, maar allereerst wilde hij vast stellen dat wanneer men het niet eens is met het advies van de straatna mencommissie, dat toch geenzins be- b. en w. accoord zou kunnen gaan, hoeft te betekenen dat men voor haar werk geen waardering heeft. Ook de vraag of ’t wel gewenst is om Friese namen te geven werd terloops becri- tiseerd en dan zijn er gevallen waar tegen spr. zich pertinent zou willen verzetten; zo wenste hij de voorgestelde namen voor onze gemeente ook niet te accepteren. Aangezien men voornatnelijk over de laatstgenoemde naam van mening Punt 2 Ingekomen stukken Goedkeuring door de gedep. staten van de volgende raadsbesluiten: verkoop gedeelte speelterrein bij de voormalige Herv. school aan fa. H. P. Nauta; verstrekken van een lening, groot f 7000.aan „Crescendo”; Verslagen over 1958 van: Bond tegen het vloeken; Beatrix-oord; n.v. Nederlandsche Spoorwegen; Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel; Consultatiebureau voor alcoholisme in Friesland; Provinciale Friese Vereniging voor Vreemdelingen verkeer; Provinciale Electriciteitsbedrijf; n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werden bovengenoemde stuk ken voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van de gedep. staten, waarin wordt meegedeeld, dat de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Sneek van mening is, dat, gezien indeling, afmetingen en onderhoudstoestand van de openbare lagere school, het niet juist lijkt een bedrag van f. 33.000 voor herstelling van deze school uit te geven. Naar het inzicht van de inspecteur moet getracht worden zo spoedig mogelijk tot de bouw van een nieuwe school te komen. Gedep. staten verzoeken in ver band met het vorenstaande de be treffende begrotingswijziging in te trekken. Evenals b. en w. kon ook de raad zich met vorenstaande verenigen. Punt 4. Verzoek van D. Postma om een perceel grond in de waard in erfpacht te mogen ontvangen. Daar adressant vergunning is ver leend tot het bouwen van een veestal met hooiberging, stellen b. en w. voor hem 3000 m3 in erfpacht af te staan tegen een jaarlijkse canon van 2 ct. p. m2 zoals ook een soortgelijke over eenkomst met een zevental andere pachters is gesloten. Punt 7. Voorstel van b. en w. tot het verstrekken van een geld lening groot f 2500.—aan de speel tuinvereniging .Bernewille’. Volgens het prae-advies van b. en w. was het bestuur van de speeltuin vereniging in moeilijkheden geraakt met de aanschaffing van een vrij hoge (in meters en kosten) glijbaan, zodat een renteloze lening van f 2500.in tien jaar af te lossen, wel de beste uitweg lijkt. De heer Harkema was de schrifte lijke toelichting in het prae-advies toch niet geheel duidelijk en vond dit een tere zaak, waarom hij verzocht dit punt in besloten zitting te behandelen. Na de heropening verklaarde de heer Jonkman dat hij met het voorstel van Fryske Brief CCLXXII Der binne wolrio fan dy dingen en „gezegden” dy’t jin altyd bijbliuwe, of dy’t jin jierren letter faek, wer yn ’t sin komme en jin dan klear foar de geast steane. Sa haw ik it ris hawn, ik wie noch op skoalle (al in wikemanich lyn dos) dat ik nei ien fan de safolle bakkers, om boadskip moaste. Nou wit ik net mear hwat myn boadskip wie mar wol dat ik wachtsje moaste. En wylst ik sa mei de bakkerinne dy’t êfter de toanbank stie, oan ’t praten wie, kaem er in bolrinster de winkel yn. Hja sette de twa kuorren del, it jok er op, en foei doe op ’e bank del en sei: „Foai, foai, hwat haw ik in rare „ontmoeting” hawn, frou. Ik bin er süver biroerd verwonderd dat op de Kaeidyk het aantal houten huizen zich uitbreidt; mag dat nu zomaar? Integendeel antwoordde de voorz.; dat gaat verre van gemakkelijk De lijst van woningzoekenden is in vrij korte tijd van vijftig uitgegroeid tot tachtig, want als er oude huizen vrij komen, dan zijn daarvoor meestal geen liefhebbers. Hoewel de woningtoewij zing het op dit moment niet doet ver wachten, hoopte spr. toch dat we in de toekomst over zoveel huizen beschik ken, dat die houten keten afgebroken kunnen worden. De heer Bakker zag bij de opening van de Beginebrug (mogelijk over een week of vijf/zes) op de plaats van de noodbrug graag duidelijke markeer- borden geplaatst. De heer Hofman bracht de woning bouw ter sprake en vroeg of het waar was dat er tachtig voor deze nieuw bouw zijn. De voorzitter antwoordde dat er nog meer gegadigden zijn en wat het ge reedkomen betreft, werd voor de grootste woningen genoemdbegin oktober, en voor de andere: begin november. De heer Jonkman vroeg of er over de opening van de Beginebrug al iets bekend was, waarop de voorzitter antwoordde dat de fa. Mous inmiddels is aangespoord om de verloren tijd in te halen, waar zeker nog wel enkele weken mee gemoeid gaan. De heer Ketelaar drong op spoed aan met de uitreiking van bestrijdings middelen tegen ratten, terwijl de heer de Jong dit deed, wat zowel het aan brengen van de straatnaambordjes als de afwerking en electr. voorziening van de nieuwe wegenbouw betrof. Klokke negen sloot de voorzitter deze vergadering, zodat het voor deze avond precies in anderhalf uur be keken was. fan.” De bakkerinne sette har yn postuer en sei: „Nou doe’t jo de winkel yn kamen, seach ik daliks al dat er hwat wie. Hawwe jo it jild faeks forlern?" De bolrinster helle in blaubünte busdoek üt ’e büse, fage har hwat om it gesicht en bigoun: „Né hear, mar hwat ik bilibbe haw is hast sa slim noch wol. Hwant sa’n „ontmoeting” as ik hie, soe jin süver de dea dwaen kinne.” „Dat sil it slimste wol wêze, net?” miende bakkerinne. Doe die de bolrinster in hiel forhael oer in tige süterige keardel, dy’t har op ’e Heidenskipsterdyk tsjin kommen wie, en har frege: „Bistotroud? Hwant it is dochs ivich sünde dat sa’n fiks en feardich frommis as do, har dea sjouwt mei twa fan dy swiere kuorren. Wistoh wat? Gean mar mei my, ik stean hjir mei in kreaze wenwein en myn wiif is fuort roun.” Hja fortelde noch folie mear, ik bigriep er net safolle fan. Ien ding is my lykwols jimmerwei bybleaun en dat is it wurd hwat hja eltse amerij wer brükte en dat hja seis bipaeld tige moai foun, nammentlik „ontmoeting” En eltse kear as ik dat wurd lês, of hear, tink ik oan de bolrinster Doch it skeat my ek yn ’t sin, doe’t ik koartlyn yn Warkum wie, en op in joun (it wie al aerdich let) fan ’e Merk nei ’t Noard roun, om it bed op to sykjen. Sa gewoan wei is it jouns stil, „langs Workums straten.” Mar sa lyk as mei de feesten, dwaelt er noch wolris ien lans de sted. Ik wie dan ek de ienigste net dy’t op strjitte roun. In stikmanich noch al lüdroftige klan ten forsteurden de nachtlike stilte. In jongmaetsje, dy’t nou just net sa fêst mear op ’e skonken stie, stelde it noch al yn ’e kant. Hy miste syn fyts en om ’t syn forstan net sa helder wie, wiste hy net mear hwer dy stie Doch de pelysje hat him op it lést nei hüs ta loadst, sij it dan ek sünder syn „stalen ros.” Nou trof ik ek noch in oar jongfeint, mar gans rêstiger as de earste. Hy moast ek nei hüs en roun dochs de forkearde kant üt. Hy woe noch in eintsje rinne foar ’t hy tusken de lekkens krüpte, fortelde hy my. Ien ding hie er al oer him, hy wie frijhwat praetsk, en woe al gau witte hwa ik wie. Hy koe my net, mar ik him like min. Nou seit in namme faek net folie, mar doe ’t wy in skoftsje praten hiene die it al gau bliken, dat wy elkoar sa frjemd net wiene as earst wol er dan efkes by sizze, dat hy mear fan en oer my wiste, i J DEL en nam. en Igd Telefoon Redactie en Adm. 05151=814 Postrekening 88225* Van verslagen, berlehtea enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Versehjjnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA B». Drukkerij en Boekhandel Workum nu? asca- iefje >ier?’ ireef Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur bin- zich ko- een was mers dat doos dat tuur- nter- nog en E laten een ge- g te- ma- ver- agde be- be- neer e hü j zijn tie eren. I een wens Dok uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 waar door- schit- Zo ver- aakt. jade fijner n er innen aemt, Asad ulden 'tsje: Hij p en eerst an Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling met en zonder chauffeur Zaterdag 29 augustus AFD. VOETBAL Workum I—Freno I (Franeker) Aanvang 6 uur Workum II—W.Z.S. II (Sneek) Aanvang 4 uur Workum III—Oeverzwaluwen II Aanvang 2 uur (Wit shirt) Meubelhuis Inejné nam. 2 uur da Voorm. 9 uur ds 1.30 uur ds M. J. ZONDAGSDIENST ARTSEN WORKUI» Van zaterdag namiddags 2 uur tot maandagmorgen 7 uur S. J; OUDEBOON TEL. 234 Zondag 30 augustus 1959 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vróegmis, 10 uur Hoogmis, ’s av. 7.30 uur Lot (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp H. Doop ’s Av. 7.30 uur ds W. E. Verdonk Voorm. 11.15 uur Zondagsschool in ,Ons Gebouw’ (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 van Hamel (Geref.^ Voorm. 9 uur Leesdienst Nam. 2 uur ds D. Middelkoop (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser Voorm. 11,15 uur Zondagsschool in Bethel Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Overdulve Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Oojjen Gaast (Herv.) Nam, 1.30 uur ds P. B. van Oojjen Hindeloopen (Herv.) Voórm. 9.30 uur ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. Wieringa Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en 2 uur ds J. Tammeling H. Doop (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) W. L. Dekker H.A. Nam. W. L. Dekker Dankz. H.A. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur uur ds mr Q., Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds L. Laurense van Bolsward

Friso nl | 1959 | | pagina 1