WORKUMER KRANT Mei ingang van a.s. nieuwe fa. Westerhuis radio en televisie Libelie Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur 15 september spaarchèques Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W. AGENDA RADIO EN TELEVISIE RADIO HINGS1 MAISON IRENE K 1 L ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 82ste JAARGANG No. 36 Fryske Brief CCLXX1V 8 mee IA Sud 72-74 Uw adres voor Meubelen van Inc one naan een mensenleeftijd Inconé voo/ kwaliteit l'ooideel en gezelligheid FRÉ DE BOER Verschijnt éénmaal per week f l? O'.', /o tsjin de joun byel- koar NOARD 69 voor Zaterdag 12 september 1959 O i Zondag 13 september 1959 sykje har fortier FRISO. UW OPBRENGST COLLeCtE Z.V.W. uur en wonderbest deed. toeschouwer was. 2 nam. PLAATSELIJK NIEUWS ACTIE .CRESCENDO’ 1959 CHR. PLATTELANDSMEISJES SKUTSJESILEN I I Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar i lyk wolle. aerdich „staaltsje” hoe’t Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Dok uw adres voor grote en kleinere ritten imt ré, |en ten me lit- Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, ’s av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp ’s Av. 7.30 uur ds W. E. Verdonk (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser Voorm. 11.15 uur Zondagsschool in Bethel in in De collecte voor het Koningin Wil- nelminafonds (kankerbestrijding) heeft hier- bruto opgebracht de som van f 185.83. 1. 2. ing het liet 1?” rd- eis ad. je de B. uur ds J. en 2H VERZORGEN LAAT id. in eze de Nu net in in dat ste [oe ae- tou al ien ar- rar :n- tar DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 en, im, .ad I met en zonder chauffeur leger kin, der mar dan op Door de zeilvereniging ,De Fluessen’ was zaterdagmiddag een onderlinge wed strijd voor skutsjes uitgeschreven, die na bij ’t Heidenschap plaats had. De zes schepen werden deze keer door andere schippers bestuurd, te weten: D« Sneker Heid.enschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds W. E. Verdonk (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Jelsma (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur da van Hamel (Geref.) Voorm. 9 uur Jeugdzondag en Nam. 2 uur ds D. Middelkoop Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling reerd dat droge zomers (meestal zijn dit ook warme zomers) optreden met een bepaalde regelmaat en ook wel dat zij in groepjes’ voorkomen. Een onderzoek van de gegevens van de laatste 110 jaren heeft echter duidelijk aangetoond dat er geen sprake is van enige regelmaat of groepsvorming. Men kan n.l. aantonen dat de opeenvolging van warme en koude zomers .regelloos is. Men kan een zelfde opeenvolging verkrijger als mer de zomers die wij hebben gehad willekeurig over- 110 jaren verdeelt. Daarbij kan het immers ook voorkomen dat een rijtje van twee of meer warme of koude zomers optreedt? Men 1» an met een dobbelsteen toch ook tweemalen na elkaar een zes gooien, zonder dat men daarbij behoeft te denken dat er iets met die steen aan de hand is. Alle regelmaat of groepsvorming die men in de reeks van zomers meent t« ontdekken berust op toevalligheid. Er is helaas geen wetmatigheid in te vinden. Hetzelfde geldt voor droge en natte zo mers waarvan het optreden in de laatste 110 jaren op dezelfde wijze werd onder zocht. De zeilvereniging .Workum’ sloot het seizoen met een ledenwedstrijd op de Oudegaaster Brekken. Een negentiental deelnemers bonden de strijd aan om één van de prijzen in de wacht ,te slepen, welke spontaan aangeboden waren door de familie Steensma uit Leeuwarden- Door de sterk toenemende wind in de laatste route liepen enkele schepen enige lichte averij op, overigens was het een zeer geslaagde middag op een gunstig terrein vlak voor ’t aan ’t water, prachtig gelegen dorpje Oudega, dat door veie watersportliefhebbers reeds ontdekt is. De uitslag was als volgt 16 M2 klasse A: 1. Sam-Sam, Fr. Robijns. 2. Unrêst, J. de Vries. 3. Markol, O. de Roos. 16 M2 klasse B: 1. Henjoh, S. H. Albada-Jelgersma, stm. D. Venema. 2. Anneke, W. Valk, stm. Ids Valk. 3. Angélique. Sj. Steensma, Leeu warden. 16 M2 klasse, ongeregistreerd. Brekfugel III, S. Valkema, Oudega (W.). Greetje, L. van der Pal. WORKUM. Aan de Chr. lagere land bouwschool alhier, zijn alsnog benoemd als vakleerkrachten de heren D. IJntema, Sneek, praktijkleraar veeteelt, veevoeding; de heer D. van Es, Joure. praktijkleraar motor- en werktuigkunde en de heer E. Jansen, Koudum, gymnastiekleraar. Woensdagavond 9 september hield de afdeling Workum e.o. van de Chr. Platte- landsmeisjesvereniging haar eerste verga dering van dit seizoen. De presidente mevr. W. Bokma-Veninga opende de vergadering' op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom. In het bijzonder werd mej. van der Meer uit Leeuwarden een hartelijk welkom toe geroepen. Zij zou deze avond iets ver tellen over .Vluchtelingen in nood’. Het was adembenemend stil onder deze aangrijpende rede. Velen hebben er geen begrip van hoe ontzettend er geleden wordt in de vluchtelingenkampen. Ook werden verschillende lichtbeelden getoond, die geheel voor zichzelf spraken. In de rondvraag gaven tien meisjes zich als lid op, zodat de vereniging groeit en bloeit. De vergadering werd met dankgebed gesloten. Meubelhuis Inconé Om fraude, diefstal, verlies o.i.d. va*n de gespaarde chèques te voorkomen, is noodzakelijk dat spaarders hun i en adres vermelden op deze Augustus verschilde aanzienlijk van de voorafgaande maanden, al was het alleen maar omdat het in het begin van de maand eindelijk eens regende, aldus de heer M. Scharringa, landbouwmetereoloog van het K.N.M.I. onlangs voor de micro foon. Deze regen heeft veel goed gedaan. In het bijzonder is het grasland weer goeddeels hersteld. Men ziet weer zoveel gras als we de laatste maanden niet meer gewend waren. Gemiddeld genomen was augustus war mer, droger en zonniger dan normaal. In De Bilt was de gemiddelde tempera tuur 1,2 oC boven normaal- Het aantal uren zonneschijn bedroeg daar 208 tegen 192 normaal. De hoeveelheden neerslag bleven op veel plaatsen onder normaal. In het Noorden van het land is in het algemeen niet meer dan de helft van de normale hoeveelheid gevallen doch Zuid Limburg viel meer dan daar augustus gemiddeld wordt gemeten. Reeds eerder is meegedeeld dat de droogteperiode die wij achter de rug heb ben slechts éénmaal in de ruim tachtig jaren voorkwam. In verscheidene publi caties van de laatste tijd wordt gesugge- De als .voorproefje’ voor de grote bazar aangekondigde enveloppenactie ten bate van onze plaatselijke muziekvereni ging .Crescendo’, is buitengewoon geslaagd. Tijdens de bazar, die op 22, 23, 25 en 26 september in de garage van Speerstra zal worden gehouden, zal nog een beperkt aantal envelopjes worden verkocht. De hoofdprijzen zullen wederom uit autopeds bestaan. Vjel de Zaterdag 12 september ’s avonds 8 uur algemene ledenvergadering van de S.V.W.’ in hotel ,De Wijnberg’. Komt allen! Belangrijke besprekingen. ZONDAGSDIENST ARTSEN - WORK U V Van zaterdag namiddags 2 uur tot maandagmorgen 7 uur M. Wi J. M. MUDDE Tel. 535 van deze reclame of iets dergelijks, is de deelnemers ten strengste verboden. De winkeliers leveren hun ingenomen chèques weer in bij het administratie kantoor, de Volkscredietbank, die hen het verschuldigde bedrag doet toe komen. Met dit nieuwe systeem meent het C.B.I. een sociaal belang te dienen. Het lijkt in elk geval heel wat aantrek kelijker dan langdurige afbetalings- lasten. uur ds 7.30 In een begin dezer maand gehouden persconferentie werd meegedeeld dat het Crediet Bemiddelings Instituut te Leeuwarden, in samenwerking met de Volkscredietbank met ingang van dins dag 15 september a.s. rentegevende spaarchèques voor het publiek beschik baar stelt. Wat de Volkscredietbank is, behoeft geen verdere uitleg voor u, noch waar schijnlijk haar doelstelling. Minder be kend is misschien het Crediet Bemid delings Instituut. Dit is een instelling die in 1950 geboren is uit de Leeuwar der Middenstandsraad, met het doel om adspirant-kopers van duurzame verbruiksgoederen op goedkope wijze geld te verschaffen voor de contante aankoop van die artikelen, zonder hier voor gebruik te maken van het dure afbetalingssysteem. Toen terzelfde tijd van gemeentewege een onderzoek werd ingesteld naar de mogelijkheden van een Volkscredietbank, vonden deze beide groepen elkaar en werd in 1951 opgericht de „Stichting Volkscrediet" met als deelnemers daarin de Gemeente Leeuwarden, de Vakbonden en de win keliers, verenigd in het Crediet Bemid delings Instituut. Sedert die tijd bestaat er een nauwe samenwerking tussen deze drie groepen, die tot zeer gunstige resultaten heeft geleid, waarbij opge merkt mag worden dat de Volkscrediet bank vanaf haar opening op 1 augustus 1951 tot en met 31 december 1958 reeds een omzet had bereikt van 3.370.160.— In deze tijd heeft de Volkscrediet bank haar werkzaamheden uitgestrekt tot een twaalftal gemeenten in Fries land, terwijl ook het Crediet Bemidde lings Instituut een zelfde uitbreiding onderging. Momenteel telt dit Instituut een 183 aangesloten winkeliers in ver schillende branches, te weten in Leeu warden en Leeuwarderadeel 105 leden, Sneek 27, Franeker en Franekeradeel 18, Het Bildt 11, Bolsward 11, Wor kum 7, Idaarderadeel 2, Baarderadeel 1 en Tietjerksteradeel 1. Geen C.B.I.- leden in Ferwerderadeel en Menaldu- madeel. Een van de doelstellingen van de Volkscredietbank is het bevorderen van de spaarzin bij het publiek. De laatste jaren wordt deze spaarzin op allerlei wijze bevorderd o.a. door ophaaldien sten van spaarbanken, jeugdsparen, de bekende spaarzegelkassen, spaarzegels bij bakker, melkboer, slager enz. Ook meerdere Volkscredietbanken geven spaarchèques uit, o.a. Delft en Harlin gen. Maar over het algemeen heeft daarbij geen rentevergoeding plaats. Dat nu wil het C.B.I. anders gaan doen, omdat men van mening is dat de spaarders recht hebben op een zekere rentevergoeding over het gespaarde be drag. Om het gemakkelijk te maken voor het publiek om in het bezit te ko men van deze spaarchèques met rente vergoeding, zullen deze spaarchèques in coupures van ƒ1.ƒ2.50 en 10.verkrijgbaar zijn bij de Volks credietbank en bij alle bijna 200 deel nemende winkeliers in verschillende branches. Met deze spaarchèques kun nen de spaarders contant kopen bij alle deelnemers, die deze chèques innemen tegen de daarop vermelde waarde, maar hen bovendien dan nog een rente van 3 vergoeden van het aan chèques ingeleverde bedrag. Deze rentevergoeding kan geschieden in con tant geld, in spaarchèques of in goe deren, ter keuze van de spaarder. De spaarchèques hebben geen be paalde looptijd maar kunnen te allen tijde worden ingeleverd bij de aange sloten winkeliers. Ferwoud? (Herv.) Geen dienst Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen Hindeloopen (Herv.) Voorm: 9.30 uur H. de Wolf, ’s Avonds 7.30 uur ds Overduin van Balk. Jeugddienst (Doopsgez.) Geen dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 Koole van Tjerkwerd. 's Av. ds J. Tammeling (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur da M. J. van Hamel v Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 nam. 1.30 uur ds W. L. Dekker Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Gaaikema van Harlingen het naam chèques. Bij inname door een winkelier wor den de ingeleverde chèques door dezen afgestempeld, waardoor zij voor ande ren waardeloos worden. Het gratis verstrekken spaarchèques bij wijze van enveloppen-actie bijzonder in de smaak, de bazar belooft hier voor niet te zullen onderdoen. Door het actie-comité wordt hard ge werkt om een 11 ander zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De toegezegde goederen zullen voorzover het geen etenswaren of levende have betreft a.s. maandag en woensdag, ’s av. worden opgehaald. De commissie rekent op ieders medewerking. As men dat sa yn de kranten lést, set in diel fan de jongerein de boel tsjintwurdich wol aerdich op stelten. Hja falie de minsken op strjitte lestich; prebearje it forkear yn disoarder rinne to litten en al dat soarte „aerdichheitsjes” mear. Hiele kloften fan dat soarte jongfolk, komme sa en dan bigjint de „pret.” En net allinne yn oare lannen, mar ek yn Amsterdam, hat it al for- skate jonnen great feest west. Der stiet in hiel leger pelysjes klear om it jongfolk yn ’e stokken to halden, en as it net heger as mei de gummykneppel op yn to slaen. (Sa ’n kneppelfreed, greater skael.) Dat it foar de pelysjemannen in swier krewei is, leau dat mar grif, Hwant tink er om as dy bolstjürige knapen, in pelysje in loech ófsjen kinne, hja dy kans waernimme. Doch it slimste is wol, dat er eltse joun wit hoefolle minsken de stêd ynsette, louter en allinne mei it doel om ris to sjen hoe ’t it er wer om wei gean sil. It soe frijhwat better en wizer wêze, dat de minsken mar rêstich thus bleauwen, en alhielendal gjin bilangstelling toane foar hwat dy knapen ütheve. Nou rint it publyk al faek de pelysje yn ’e wei, en it is neat gjin wünder dat as der klappen falie, de forkearde dy kriget. Né, as men der net nedich hat, ik soe sizze: bliuw mar fier genóch üt ’e buert. Mar it is mar sa ’t it is, de opstoatsjes dy’t dy jonges op tou sette, kostje de min sken dy’t foar oarde en regel soargje moatte, in hiele bulte hollebrekken, Men wit ommers nea, hwat dy knapen yn ’e holle hawwe, der tsjinnetmei alles rekken halden to wurden. As de boargers net feilich mear lans de strjitte rinne kinne, nou dan wurdt it dochs al slim, tinkt my. En as de pelysje dan gewelt brükt om dat jongfolk ta rede to twingen, mei neat gjin kwea. Hwa’t net hearre wol. moat it mar fiele. In pear fikse opkipers mei de gummykneppel, sil grif wol helpe. Mar men seit sa wolris by jin seis: Hwat driuwt it jongfolk dochs, om sa üt ’e ban to springen? Is it de skuld fan dy bern, dat hja üntsach mear hawwe, foar de alderen? Hwat driuwt harren eltse joun opnij de doar üt en op strjitte en faek op hiel forkearde plakken Och it is sa min de oarsaek to finen. Hwant in hiele bulte heiten en memmen geane ek lang net frij üt, Né, dy hawwe faek ek skuld dat de bern net om Tafallich bilibbèn wy sneintojoun noch in soargleas in heit en in mem wêze kinne. Doch dat fortel ik nije wike wol. Pan door D. van der Werf, die het maar De S.W.H. door Alike de Groot, terwijl Klaas van der Meulen De Halve Maan door K. Schouwstra, de Heerenveen door H. Wester, Friesland door Herman Geveke en Lemmer door A. Vleer besuurd. De route was iets anders; Men >voer minder dicht by Njjega langs en zo on geveer in een acht. Er werden twee routes gevaren. Bij de start die bijna een uur later dan was vastgesteld, plaats had, ging Heerenveen als nummer één door de start, gevolgd door Lemmer, Sneek. Friesland, Halve Maan en S.W.H. Al spoedig kwam er wat tekening in het spul, ^n bleek vooral de S.W.H. danig op te trekken, gevolgd door de Sneker Pan. Friesland en Halve Maan zakten iets af. Toen «ven wel ruim de helft van de eerste ronde gevaren was, wist de Sneker Pan de leiding te nemen, en deze lag al spoedig met een flinke voorsprong aan de kop. S.W.H. volgde hierop. De tweede en laatste route ging met Sneek no. 1 gevolgd door S.W.H., Friesland, Lemmer, Heerenveen en Drachten. In deze ronde kwam nog aardig wat spanning. De wind werd noordelijk wat nog al wat veranderingen bracht» Friesland die meer en meer was afgezakt en zijn mast niet goed vertrouwde, gaf de strijd op, nadat eerst nog van fok was verwisseld. Drachten die blijkbaar de wind in de zeilen kreeg, haalde stevig op en bleek al spoedig een zware concurrent voor S.W.H. te zijn. Sneker Pan bleef onbedreigd aan de kop. Enige honderden meters voor de finish bleek Drachten de meerdere van S.W.H. te zijn en liet dit schip haar roer zien. Juist voor de finish wist ook Lemmer Heerenveen nog te kloppen. Toen precies vijf uur het eerste schot viel, was het de Sneker Pan, die het eerst met een flinke voorsprong de finish passeerde; tweede werd Drachten, ’t skutsje dat deze zomer aan de zorgen van D. Tjerkstra was toevertrouwd, gevolgd door S.W.H., Lem mer en Heerenveen. M. J HET WEER IN AUGUSTUS nearne mear om jowe en gjin Workum 1B—Workum 2B, aanvang 2.45 uur Zwaluwen IA—Workum IA Bolswardia IA—Workum 2A Workum I—Oranje Nassau (Groningen) 4>15 uur IJ.V.C. I—Workum II. vertrek 2.15 uur Workum III—Workum IV aan vang 2 uur

Friso nl | 1959 | | pagina 1