I WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. radio en televisie Westerhuis Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur S.V.W. AGENDA Pa had gelijk BEL 306 b.g.g. 382 RADIO HINGST EN TELEVISIE MAISON IRENE j De begroting en Uw beurs ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 No. 42 82ste JAARGANG Fryske Brief CCLXXX (forfolch.) sa mee die kreeg ik al zelf sizze, Uw adres voor Sud 72-74 gaf erk. I in ge en i verdiende zestig cent nu al- ield Als het Of Dan en ze t uw de Friezen oars net sjocht as „moffen”, kin ik net normael koe wolris ien fan op ’e rin wêze, as jimme bigripe hwat ik bidoel. Mear siz ik der net fan. Oan it bigjin fan dit skriuwen haw ik al sein, dat ik koartlyn in be richt yn in krante foun „contra” it stik hwat ik jimme lézen litten haw. It is to finen yn it „Algemeen Handelsblad” van donderdag 8 okto ber 1959 pag. 9. 0 En toen jaren later een vent met een mal snorretje en een spuuglok heel ons land en heel ons volk wilde ringeloren toen hoefde ik wéér niet onder het juk, maar dan een schan delijk en liefdeloos juk, door te gaan. Datzelfde boekje, inmiddels flink aan gedikt, zorgde toen een heel eind voor dat meisje en haar kinderen. Tot vier Engelse soldaten met ligustertakken in netten over hun helmen de voortuin in kwamen, onze kinderen chocola ga ven, mijn vrouw een blikje margarine, mij een doosje Players en ons allen de vrijheid. Pa had gelijk. Als je een spaarbank boekje hebt kun je de sloep nemen, als de kapitein je niet zint. En daar om, lieve kinderen, als jullie straks de baas wilt kunnen spelen over jezelf, neemt dan een spaarbankboekje. Je maakt er héél gemakkelijk een trouw boekje van en het brengt je altijd nóg verder dan zelfs het spoorboekje. HENRI KNAP. Meubelen van Incone t^aan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit rooi deel en gezelligheid FRÉ DE BOER as de Redaksje fan de krante, hwer ’t dizze „Fries van oor- it stik yn skreau, haw ik der folie biwündering foar. It blykt Brandstoffenbijslag voor ouden van dagen. ben als hij het nodig heeft. Een spaar bankboekje is een soort reddingssloep. Daarmee kun je wegroeien van het zinkende schip. Bewaar het voor zulke onverhoopte tegenslagen. En spaar door”. Nu dat deed ik. Of liever gezegd: Pa deed het. Aangezien hij mijn werk gever was (hij was directeur-hoofdre- dacteur van een provinciaal dagblad) maakte hij 20 O/o van mijn salaris op die spaarbank over, en liet mij 80 0,0 in contanten uit betalen. 1 Op een goede dag ontmoette ik een meisje. Tot twee uur wandelde ik met haar in het park. Toen begaf ik mij met mijn hoofd in de wolken huis waarts. Onder de deur van pa’s slaap kamer scheen licht. Ik klopte aan. „Ja!” riep pa. Hij lag in bed een detectiveroman te lezen. „Wat is er?” „Pa, ik heb mij verloofd.” „Jij bent gek.” „Waarom is dat gek?” „Jij bent pas negentien.” In minder tijd dan ik nodig had gehad om dat meisje „ja” te laten zeg gen hadden pa en ik hooglopende ru zie. Tenslotte riep ik: „Goed, dan ga ik morgen de deur uit.” En dat deed ik. Ik huurde een ka mer en moest f 60,vooruit beta len. Een ogenblik zat ik verslagen. Toen dacht ik aan hét boekje. „Ik breng het u binnen het uur.” Toen pa mij met mijn koffer de trap zag afkomen, trok hij hoog zijn wenk brauwen op. „Wat betekent dat?” riep hij. „Ik ga op een kamer wonen, pa.” „Jongen dat kun je niet. Het is pas over een week de eerste. Waar je dat allemaal van betalen „Van het boekje, pa.” Het duurde wel even voor hij dat naar behoren had verwerkt. Toen riep hij tragisch: „Heb ik je daarvoor le ren sparen?” „Jazeker pa. U zei toch altijd: als je spaart ben je onafhankelijk, dan hoef je niemand naar de ogen te zien, dan kun je het zinkende schip verlaten? Nou, ik roei.” Ach, een week later ontving hij zéér hartelijk dat meisje. Likemin sprong” üt alles, dat dy man it grou hat op alles hwat Fries of Frysk is. Ik wol hast leauwe dat dit mantsje him seis hast yn ’e wei libbet, en it as in ivige skande fielt, dat syn alden Friezen wiene, en dat hy it harren nea foarjaen kin dat hy by de boargerlike stan to boek stiet as „geboren te mar yn elts gefal yn Fryslan. Hwat sil it foar dizze earme siel dochs in swier stik wêze om bikinne to moatten dat hy „Fries” is. Hwat sil hy der dochs in wurk mei hawwe, om nea, gjin inkelde kear, ek mar ien Frysk wurd üt to bringen. Hwant hy moat fansels alle wurden, him ienkear troch syn heit en syn mem leart, foar himsels halde, ynslokke soe ik hast sizze. Och, och, hwat hat dit mantsje dochs in swier bistean, hwatte? Hy is grif ien fan dat soarte, dy ’t sa minlike graech foar in „echte Hollander” troch gean wolle. Ien, dy 't sa greatsk is as in aide aep, as men tsjin him seit: „Het is aan u niet te horen, dat u een Fries bent.” It is oan de iene kant mar goed, dat dit mantsje neat yn to bringen hat yn de regearing. Hwant hy drige nou al mei: geen geld voor dijken en subsidies uit Holland”. Great gelyk aide, hald de ponge mar tic.ht, hear. De Friezen, dy’t mar oars neat dogge as; „hakken op Holland” moatte nou njonkenlytsen marris witte hoe 't it lan der by ieit. Witte jimme hwat my danich muoit? Nou dit: Dat ik net wit hwer ’t dy man syn widze stien hat. Stel ris, it wie Warkum: (Ja, tink er om hwat ik siz: Stel it wie Warkum,) dan stjürde ik him grif in krantsje fan de Ver. van Oud-Wo?kumers. Soe hy sjen kinne, dat er ek noch in hiele bulte oare „van oorsprong Friezen” binne. Mar kom oan minsken, my tinkt wy biwize dizze man al fiersto folie eare, troch syn skriuwerij „serieus” op to nimmen. Hwant immen dy 't yn 1 neame. Der Mijn vader wilde, dat ik spaarde. Daarom begaf hij zich reeds twee uren na mijn geboorte naar de spaarbank, deponeerde f 10.toen een héél be drag, en liet die op een boekje op mijn naam zetten, met de bepaling, dat ik er pas geld zou mogen afhalen als ik achttien jaar oud zou zijn. Ik was er zodra ik de gave des on- derscheids kreeg en héél jong, tegen. „Wat heb ik daar nou aan?” riep ik elke keer als ik een deel van gekregen geld moest afstaan voor dat vermale dijde spaarbankboekje. „Wacht maar, als je achttien bent!” zei pa. „Dat ben ik pas over honderd jaar,” riep ik. „Misschien ga ik wel heel jong dood.” „Onzin,” zei pa. „Zulke dingen mag je niet eens dénken, laat staan zeggen. Wie spaart wordt onafhankelijk. Als jij spaart, hoef je geen mens naar de ogen te zien.” En zo spaarde ik tegen heug en meug. Als ik van, oom Henri uit Den Helder voor mijn verjaardag een riks kreeg, moest er f 1.50 naar „het boekje”. Ik plakte etiketjes met pa’s naam adres in al zijn boeken en daarmee f 1.waarvan voor „het boekje”. Ik zag er geen brood in. Voor mij was elke cent die naar het boekje ging gewoon weggegooid geld. Zó had je een gulden, zó had je nog maar veertig cent. Zestig cent eenvoudig verdwe nen, naar een of andere duistere in stelling, die ik nog nooit had gezien. Want dat boekje zag ik óók nooit. Het lag in pa’s brandkast. En nimmer stond ik dan ook enig geld voor die Moloch af zonder luide protesten, Op mijn achttiende verjaardag kreeg ik, mét het cadeau, dan eindelijk dat boekje. Maar vóór pa het mij toever trouwde sprak hij mij ernstig toe. „Jongen,” zei hij, „er staat f 336.18 op. Beloof mij dat je er leen maar dan geld af zult halen als je het echt nodig hebt. Want daér spaart een mens voor: om wat geld te heb- Tipsvoorde woninginrichting: Robijns - Merk - Workum geen kortingen, geen cadeaus, maar uit sluitend de betere kwaliteiten tegen zo laag mogelijke prijzen. „Het Friese boek” in Den Haag. „De burgemeester van 's Gravenhage, mr. H.A. M. T. Kolfschoten, heeft gistermiddag in tegenwoordigheid o. a. van de commissaris der Ko ningin in Zuid Holland, mr. J. Klaasez, in de expositiezaal van de boek handel W. P. van Stockum Zoon N.V., de tentoonstelling Het Friese Boek geopend. Deze kleine expositie, waar tevens enkele schilderijen van Friese kunst schilders hangen, wordt gehouden in het verband van de Friese week in Den Haag, van 8 tot en met 17 oktober. De directeur van de boekhandel, de heer Jacobi, verklaarde, dat de bewoners van het hart van Holland dienen te beseffen, dat wij twee talen bezitten en twee literaturen. (Fette letter fan my, F.) Namens het Frysk Selskip „Rjucht en Sljucht” sprak de voorz. de heer Idema een kort woord, waarin hij o. m. het overlijden van de kunst schilder Ype Wenning herdacht. Op de tentoonstelling hangen enige wer ken van de hand van de overleden schilder. De heer Idema deelde nog mede, dat er in Den Haag 25.000 Friezen wonen en werken. Burgemeester Kolfschoten verklaarde o. m., dat de spreuk „Weest u niet van toepassing is op de Friezen; zij zijn altijd zichzelf.” De wurden dy 't dizze, net Friezen, der yn Den Haech hearre litten hawwe, binne al efkes oars, as dy fan de „van oorsprong Fries.” It is mar to hoopjen dat minhear de B. net lézen hat, hwat dy beide hearen sein hawwe, hwant dan kriget hy nachts grif gjin wink mear yn ’e eagen. En as hy dan ek it bericht noch under eagen kriget, dat de Ljouwer- ter gemeenterie, sa’n twa hündert en fyftich tüzen goune biskikber stelle wol foar in universiteit yn Fryslan, is it forfêst alhielendal mis mei dizze man. Hawar, miskien hearre wy noch wolris hwat fan him. Ik soe stjür him de FRISO mar. i 1 ■i 3 OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 Programma zaterdag 24 oktober 1959 AFD. VOETBAL Senioren: Vertrek 2.30 uur 1A AFD. VOLLEYBAL Sneek 2-S.V.W. 2 Vertrek trein 13.44 uur GEVONDEN VOORWERPEN FRISO. CHR. PLATTELANDSVROUWEN WOU GEZINSWEEK PLAATSELIJK NIEUWS i) Telefoon Redactie en Adm. 05151=314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2,75 per halfjaar BURGERLIJK ARMBESTUUR VAN WORKUM Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum WORKUM. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagde voor het propae- deutisch examen de heer N. van der Zijpp Wiske onder Workum. Balk III—Workum IV Balk II—Workum III ■ens iudt en stof de cies zak. iten een be- tiie- ,ga- een oud lin- Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur De secretaris-boekhouder, K. MAST. Ook uw adres voor grote en kleinere ritten ïrt ,t is LAAT VERZORGEN lek’, rden Mu- uit het eno- he- um), ijm- St. bur- tens leze vrij. sé- te jaar DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 i en san. oep, k je Als mijn niet Ik i ik of Het zal velen wel bekend zijn dat er elk jaar in de maand oktober een ge- zinsweek wordt gehouden. In verband hiermee kwam een groot aantal leden van de Hervormde gemeente maandagavond in Rehoboth bijeen. Op deze avond werd er door mevr. T, Noordenbos-Demmer uit het Heidenschap een lezing gehouden over het landelijke thema: ,De vrouw in en buitenshuis’, waarbij zij wel heel duidelijk maakte welk een belangrijke plaats de vrouw in het gezin inneemt. Zij vormt als het ware de binnenkant en de man de buitenkant van Junioren Workum IA—Heeg IA Workum 2A—Zeerobben Workum 2B-Q.V.C. 2B Een paar glacé dames handschoenen, een paar lichte dames handschoenen, een kinderbril, een fietspompje, een bietenvorij een nieuwe stalen matras met bijbehoren de tijk. Inlichtingen aan het politiebureau. Workum, 22 oktober 1959. met en zonder chauffeur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Op donderdag 15 oktober hield bo vengenoemde vereniging weer haar ver gadering in de landbouwschool. Aanwezig waren 52 leden. De presidente heette alle leden welkom en hield een kort inleidend woord, nadat er eerst gezongen was en uit de bijbel voorgelezen. Mej. Bergsma, lerares van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plattelan- de uit Leeuwarden, hield een demonstratie over het verzorgen van een Hollandse rijsttafel. Eerst werd er bouillon gemaakt, daarna nasi goreng en als toetje een vruchtensla met slagroom. Natuurlijk mochten de dames dit alles ook proeven. Nu ze hebben gesmuld. Na afloop toonde de presidente zich zeer dankbaar voor deze mooie en leer zame avond en ging zij voor in dankgebed. 4 uur 4 uur 2.30 uur Meubelhuis Incuné Zij die ouder zijn dan 65 jaar en geheel zelfstandig wonen, worden de volgende week in de gelegenheid gesteld om weer evenals voorgaande jaren, een tegemoet koming in de kosten van aanschaffing van winterbrandstoffen aan te vragen. Hiervoor komen in aanmerking degenen wier inkomen en/of bezit beneden de door ons bestuur bepaalde grenzen blijven Formulieren hiervoor kunnen op maan dag 26 oktober a.s. des voormiddags van 10 tot 12 uur worden afgehaald aan het kantoor van de afdeling Sociale Zaken, Gemeentehuis. Heeg I—Workum I Workum II—Oeverzw. I aan vang 2.15 uur vertrek 1.15 uur vertrek 3 uur Van 24 - 31 oktober houden de spaar banken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank bond, deSpaarbankweek met als hoogtepunt daarin de Wereldspaar- dag 30 oktober. Kan men in deze tijd nog een lans breken voor het vormen van een spaarsom als een appeltje voor de dorst Vele sociale voorzieningen schijnen deze noodzaak minder dwin gend te maken dan voorheen. Dat zich in een mensenleven telkens weer omstandigheden kunnen voord oen, waarin men dankbaar zal zijn, toch over een financiële reserve te kunnen beschik ken, weet Henri Knap in de volgende korte schets wel zeer overtuigend te vertellen. Een juiste verhouding tussen de inhoud van uw beurs en de begroting van wat u van plan bent te kopen, is heel belang rijk. Jammer genoeg probeert vaak het argument prestige’ deze verhouding uit het evenwicht te brengen, maar daar ie dereen het recht heeft van zijn woning een soort tentoonstelling van zijn bezit aan kapitaal te maken, zijn de volgende regels niet voor hen bestemd. Alleen als u uw woning wilt inrichten naar de eisen van uw karakter en uw beurs, die in de regel niet die van een miljonair is, moet <u eerlijk zijn tegenover u zelf. Als u dit niet doet, zult u vast en zeker scheve situaties in uw huis krijgen, b.v.: slaapkamers, matrassen, bedden enz. op een koopje (dat ziet de visite toch nooit) en tè dure fauteuils in de zitkamer (want dat zien ze wel). Maar is het niet belangrijker dat u elke nacnr als een prins slaapt, dan dat uw kennissen stil worden bij het zien van al uw kostbaar heden! Daarom is eerlijkheid tegenover uzelf en uw beurs de basis van iedere verant woorde begroting. Bereken het bedrag dat u kunt besteden. Niet een bedrag dat u met moeite bij elkaar kunt brengen, maar het bedrag dat u beslist kunt missem Houd dit bedrag zo lang mogelijk vast. Geen vaagheden als .ongeveer’ of ,iets in de geest’, maar een getal. Tracht er niet boven te gaan. De kleine .onvoorziene’ posten kunnen enorm oplopen, en u komt haast altijd hoger dan u had verwacht^ Tenslotte: Begin bij het belangrijkste. Trek daarvoor het meeste uit, want wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen. het gezin. De vrouw, ook al krügt zij geen kinderen, is nl. geschapen voor het moe derschap en daardoor komt het dat zij in gesteld is op het thuis zijn, op het koeste ren van een veilig nest. De man daarente gen is er meer om dat nest veilig te stel len. Deze verhouding vormt de grondslag van het normale gezin. Ook werd door haar gedacht aan de vrouwen die niet trouwen en aan hen, die wel in het huwelijk treden, maar geen kinderen krij gen. De meisjes van tegenwoordig, zo zeide zij, moeten net zo goed een vak leren als de jongens, opdat zjj, indien dit nodig is in eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Verder bepaalde zij zich nog bij de vrouwen zonder kinderen of waar van de kinderen al uit huis zijn. Hoe nuttig deze vrouwen zich kunnen maken voor kerk, maatschappij of wellfair-werk. Houdt ook vooral belangstelling vóór het leven buiten uw gezin. Met grote aandacht is er geluisterd naar deze leerzame en interessante lezing. Ongetwijfeld heeft het gesproken woord ook meerderen aangesproken, gezien de vele vragen die het forum ter hand wer den gesteld ter beantwoording. Het forum bestaande uit mevr. Noorden bos-Demmer en de heren K. Meijer, P. Niemantsverdriet, J. Ruyter en Tj. Zoet hout hebben zich buiten kijf best van hun taak gekweten. De beantwoording van de gestelde vragen veroorzaakte soms heel wat hilariteit bij de aanwezigen. Ter afwisseling op deze avond, die ge leid werd door ds Verdonk, werden er door het kerkkoor en aanwezigen enkele psalmen gezongen in de nieuwe berijming. Het was een gemeente-avond met een bijzonder goede sfeer en allen keerden dan ook welvoldaan huiswaarts.

Friso nl | 1959 | | pagina 1