ERFSKIP 73ri!nodig? Pypskoft WORKUMER KRANT Westerhuis Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Libelle Nylons Horlogerie NOORDHUIS IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. radio en televisie S.V.W. AGENDA EFKES MAISON IRENE RADIO HINGST uw WD/0 SH TELEVISIE BEL 306 382 WIST U WIST U No. 44 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 82ste JAARGANG t t P C. GORTER a. 15 unr met WARKUMS De nije strjitnammen IV be- 2e 3e 4e xvêze in eigenaerdich viel Horloges, Gouden ringen Pendules en Wekkers r aap aalf De be- juf- laar ’ant zee, lere kan een icht laar die teld icht nee nan niet on- Ze s en loet nog iele zit- ook hier 10e- -oor Dan mei Uw recept naar Er zijn een aantal mogelijkheden om de koeien op stal vast te zetten, volgende punten zijn hierbij van lang: le huzje yn in fekansje-oarde. Nou moast ik freegje of 't de heit en de mem soks goed founen. Hawar ik der hinne, en doe die it bliken, dizzeminsken wiene twa jier lyn üt Ynje hjir hinne kommen. Hja wenje op in sotlder, hwer 't foar dizze hushaiding in pear keammerkes timmere binne. Nou is „keammerkes” misskien hwat al tofolle sein, hwant „hokjes” is in better wurd. Sawn minsken huzje der under de dakpannen en men kin it fan tinken wol hawwe, hoe it spul der hinne lei. len fan de hokjes is de sliep- keamer en it oare de wenkeamer. Iten siede hoege hja net, hwant it is der in „pension”. Dizze minsken fortelden my: dat yn de twa jier dat hja hjir nou wenje hja twaris mei de bern fuort west hawwe, en dat dy herders alle dagen thüs sitte. Om ’t de heit en mem beide sa goed as „invalide” binne. En as it dan op dit eagenblik sok alderheislikst min waer is, tink ik in eagenblik oan dy hüshalding der under de hoannebalken. Of ’t dy minsken der mei holpen binne? Né, dat leau ik seis ek net. Vastzetten van koeien op stal of riemen in stallen waar in het geheel geen stalscheidingen zijn geplaatst vol doet niet overal evengoed in de prak tijk. Eenvoudige stalscheidingen om de twee koeien b.v. door plaatsing van een stalpijp of U-vormige bakjes vol doet zeer goed. Dit voorkomt het scheef staan, terwijl de stalscheiding tevens dienst kan doen voor bevesti ging van het drinkbakje. De mogelijkheid dat de dieren el kaar het voer afnemen wordt door de hangketting beperkt doch niet voor komen. Wil men in een stal met voergang ieder dier z’n eigen voer doen toekomen dan zijn speciale voeder- schotten nodig. Voor de Friese stal met afscheidin gen (schotten) tot aan de voormuur is het vastzetten een eenvoudige zaak. Be vestiging met halsriem en ketting aan de schotten is hier voldoende. Op deze manier bevestigd, blijven de dieren mits de stalmaten goed zijn, behoorlijk schoon. Ook op de Friese stal kan men gebruik maken van hangkettingen of riemen Het voordeel is dat men bij deze wijze van bevestigen minder stro nodig heeft. Friese stallen met een te grote lengte leveren het bezwaar dat dieren, be vestigd aan hangkettingen, moeilijk kunnen drinken uit bakjes aan de voormuur. Vooral bij het drinken van twee dieren uit één bakje is dit het geval. Bij herstellingen of nieuwe uit voeringen van Friese stallen is het daarom aan te bevelen de bakjes aan bokjes e.d. .tussen de dieren’ te plaat sen tenminste als men gebruik wenst te maken van hangkettingen. Sud 72—74 Uw adres voor Hwat Fryslan oanbilanget meije wy üflokkich priisgje dat de Fryske Akade- my de ynstelling dy’t him alhiel yn tsjinst stelt fan folk en wittenskip yn üs provinsje, ek op t gebiet fan de nam- mejowing wurksum is, Sa hat in kom- misje fan dizze Akademy, nei oerliz mei minsken dy’t kundich binne oan- geande toponymy, taelkunde, folkskun- de, skiednis en geakunde inkelde rjucht- linen opsteld foar de offisjele namme- jowing, dy’t ü.o. oan alle gemeente- bistjüren yn Fryslan tastjürd binne. Dizze rigels komme foar in great part oerien mei hwat hjir al sein is. Dizze kommisje wiist der under mear op dat forskate folksnammen suver net yn it Hollansk oerset wurde kinne (b. g. Tillefonne) en wer oaren mar foar in part. In gefolch fan ien en oar soe wêze in eigenaerdich en minder sym- pathyk konglomeraet. Allinnich as alle nammen yn de folkstael fêstlein wurde, kin men ta in slutend gehiel komme, dy/t it eigen karakter fan it plak of it gea biwarje. Yn it bisünder wolle wy it folgjende üt dat rapport under de oandacht bringe: ,,By it jaen fan nammen yn de folks tael sille har praktyske swierrichheden foardwaen kinne. Wy |binne lykwols fan bitinken dat de strjitnammen yn it foarste plak jown wurde foar de ynwenners seis, dy’t yn de measte gefallendoch likegoed fierwei de measte nammenyn de eigen,folksaerdige foarm brüke sille. Boppedat binne yn hiel Nederlan nammen fan strjitten en wegen to finen, dy’t noch fan frjem- den, noch soms fan de eigen biwen- ners fette wurde, mar dy’t likegoed hanthavene binne, om’t hja by it pu bliek yn gebrük wiene en histoarysk en taelkundich forantwurde. Frjemden mei bilangstelling achtsje sokke nam men bytidenselstigenijsgjirrich. Troch it jaen fan nammen yn de folkstael wykt men feitliken dan ek allerminst óf fan de rigel, dy ’t yn hiel Neder lan op dit stik fan saken folge wurdt wylst der ek yn it algemien net foar field wurdt, it eigen karakter sa mar los to littender moatte wol driuwen- de redenen foar bistean.” Oan ’t safier dan de oanhelling üt it rapport fan de nammejowingskom- misje fan de Fryske Akademy. In folgjende kear wolle wy dan bigjinne mei it eigentlik bisprek fan de nijeWarkumer strjitnammen seis. Om ta in krekter oardiel oer dizze nam men to kommen, mienden wy dizze algemiene skóging der oan foarófgean litte to moatten. De dieren moeten voldoende wegingsvrijheid hebben. Het bevuilen van de stand moet zoveel mogelijk worden voorkomen In geval van nood moeten de dieren snel los gemaakt kunnen worden. Het opnemen van voer en drink water moet zonder bezwaar kun nen plaatsvinden. De wijze van vastzetten houdt ver band met de vorm en de afmeting van de stal. Uiteraard is het moeilijk om te grote stalmaten door een be paalde manier van vastzetten te ver beteren. Bij stallen met een voergang (Holl. stal) is men practisch aangewe zen op een z.g. hangketting of riem. Deze laatste kan zowel uit leer als uit nylon bestaan. Het overdwars vastzetten met hals riem en ketting of koetouwen, geeft bij de stal met voergang een vuile stand. Met deze bevestiging kunnen de dieren te ver vooruit komen, zodat er mest en gier op de standvloer komt. (Dit laatste is mede oorzaak geweest dat de stal met voergang voorheen wat het schoonhouden betrof letterlijk en figuurlijk in een kwade reuk stond), De moderne hangketting of riem voor komt het vooruitlopen en moet dan ook, bij de Hollandse stal als de beste bevestiging worden beschouwd. Dit laatste staltype geeft een meer vrije opstelling waarbij de koeien a.h.w. geen steun aan de voormuur hebben, zoals bij de Friese stal het geval is. Het ge volg hiervan is dat de bevestiging een grote weerstand moet kunnen opvan gen. Het bevestigingsmateriaal moet daarom zeer slijtvast en van prima kwaliteit zijn. De bijpassende hals- beugels met glijringen moeten vlot op en neer willen schuiven. Dit voor komt moeilijkheden bij ’t opstaan der dieren. Een opening in de glijring is gemakkelijk voor het los en vastma ken. Op die bedrijven waar men de koeien geregeld opstalt voor melken en bijvoeren is dit een voordeel. De op staande ketting of riem behoeft men dan niet steeds te ontkoppelen. De bevestiging van de hangketting of riem moet in de vloer aan de zol der worden aangebracht. Wanneer men in de vloer slechts één bevestigings punt wenst dan past men wel het vloer- anker toe. Wenst men verstelling van het bevestigingspunt in de vloer dan past men ook wel de „rail” toe. Voor jongvee, dat snel groeit, is het laatste aan te bevelen. De bevestigingspunten in de vloer moeten steeds beneden het stalprofiel liggen. Dit laatste voorkomt het be zeren aan borst en beenwerk. Als bovenbevestiging wordt steeds een rail gebruikt. De houding van de ketting is verticaal of iets schuin naar achteren doch nimmer voorover staand. Bij laatstgenoemde houding kunnen de dieren moeilijk opstaan Het bevestigen aan hangkettingen Meubelen van Incone ^aan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit rooi deel en gezelligheid FRÊ DE BOER Fryske Brief CCLXXXII Ei wis, as men in eigen dak boppe de holle hat en mén kriget alles hwat men sa troch in dei hinne nedich hat, dan kin men mei in gerest hert sizze: lit it mar reine en waeije. Mar der binne noch safolle oaren dy’t soks net sizze kinne. En dan tink ik op it foarste plak oan al dyjinge dy’t fan hüs en hiem fordreaun waerden. Dy’t nou al jierren gearbrocht binne yn hast ünbiwenbere kam pen, en dy’t alle dagen üt sjogge nei de dei, dat hja wer op har seis libje sille. In eigen dak boppe de holle krije. x Doch net allinne yn de s.n. „vluchtelingen-kampen” libje sokke mins ken, né ek yn de greate- en greatere stêdden kin men dy fine. Forliden wike moast ik hjir yn myn wenplak nei minsken ta dy’t fiif bern hawwe. De aldste is toalve, de jongste fjouwer jier. Fjouwer fan dizze bern mochten op advys fan in gemeentelike ynstelling, in deimanich ütfan- Op dinsdag 10 november a.s. wordt er in het gebouw St. Joseph weer gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting tegen diphterie en tetanus. FRISO -4 •ricJfL I OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 Programma zaterdag 7 rox ember 1959 1A BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 29 oktober t.rni. 4 november 1959 Gemeente Hindeloopen Maand oktober 1959 PLAATSELIJK NIEUWS f 47.72 gecollecteerd IA—BI. Wit IA.: 4-2 Workum met de Letter meat Alleen eerste klas Zwitserse merken mee d) L- t I Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Ban Brukkerij Boekhandel Workum 5 KOSTELOZE INENTING TEGEN DIPHTER1E EN TETANUS 1 1 1 1 4 3 15 13 11 9 8 7 7 5 4 5 3.15 u ur 3..15 uur een met n de ster- de bij niet ver fden :cht- Gjk- in aart, vijze ken, USt- efje ven vas. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur er het, deze voor DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5>5O 8 8 8 7 9 8 9 7 8 8 6 6 4 3 3 2 2 1 1 1 LAAT VERZORGEN Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151;314 Postrekening 882259 Dok uw adres voor grote en kleinere ritten Kapelstraat 39 - SNEEK Telefoon 05150 - 3783 19— 8 20- 10 22-10 IR- 9 19—20 16—24 15—19 14-19 5-13 7—18 met en zonder chauffeur Geboren: Marja, dv Alle Jan Algera en Jantje IJntema (26 oktober) Gehuwd en overleden: Geen 1 1 3 3 2 3 3 4 3 3 2 5 1 6 FRISO. dat wij op elk uur van de dag of avond met een grote keuze bij u aan huis komen? R.L.V.D., Sneek dat wij bij aankoop van een nieuw horloge 1020 gulden voor uw oude geven OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum AFD. VOETBAL Senioren: Workum II—Woudsend 1 Parrega I—Workum III Junioren Heerenv. Boys IA—Workum Oeverzwaluwen 1B—Workum 1B Workum 2B—Bakhuizen 1B WORKUM. De V.H.V.-collecte bracht hier en in de omgeving op totaal f 246.41 en bovendien werd voor de Vrouwelijke Hulp Verlening nog f 47.72 gecollecteerd in ’t Heidenschap. Een aardig partijtje voetbal vóór rust wisselende kansen. Nadat Workum een voorsprong van 1—0 kreeg door een doelpunt van de immer zwoegende H. Harkema, maakten de gas ten spoedig geljjk. Waar wij niet gewend zijn om van de BI. Witters te winnen, zoals een ,oud’-jun, speler aan de lijn opmerkte, zou men met een gelijk spél tevreden mogen zjjn. Onze nieuwbakken buitenspeler R. Flap per zorgde echter in een zéér snelle run voor een prima voorzet, waarbij Jan Slootjes, die goed stond opgesteld, ge makkelijk kon scoren. Dat was dus 2—1. BI. Wit kwam iets meer in de aanval, doch onze verdediging hield best stand. Niettemin werd toch een schot afge vuurd, dat onze keeper o.i. had moeten houden. Enfin, iedere keeper blundert een enkele maal. Na de rust herstelde Bertus zich. Stand dus 2—2. Gelijke kansen. Na de thee, of beter gezegd, na appel, zette W. met een flink tempo in, en binnen drie minuten gelukte het Jan Slootjes een doelpunt te maken. De gasten vochten voor de gelijkmaker, doch het doelpunt kwam onverwachts van de andere kant, toen Willy Smid een hard en scherp schot loste, waarop de BI. Wlt- keeper niet goed reageerde (men meende aan de lijn trouwens ook dat de bal naast zou gaan). Stand dus 4—2, waarmede de wedstrijd ook eindigde. Zaterdag moeten de jongens naar Hee renv. Boys wat ook een zware dobber zal worden. Een overwinning op een club als BI. Wit geeft echter de burger moed, Sucses gewenst in het Friese Haagje. hier zeker volgde een V,V.T. doel, wedstrijd in Workum. Competitiestand na de eerste helft: Leeuw. Zwaluwen Blauw Wit Oranje Nasau O.N.S. Harkemase Boys Klazienaveen Workum Heeg V.V.T. A.C.V. Meubelhuis Inconé Geboren: Nynke, dv Jan de Vries en Jantje Pietertje Smid. Klaas, zv Jacob Bijlsma en Jantje Schotanus. Ondertrouwd: Jan van Tongeren. 32 jaar, te Groningen, en Pietje van de Lageweg, 26 jaar. te Workum. Overleden: Geen S,V.W<-NIEUWS Workum—V.V.T. (Twijzelerheide) 2—0 Workum koos tegen de wind. De eerste aanvallen waren dan ook voor V.V.T.. doch het leverde geen gevaar op. Steeds bleef V.V.T. nog aanvallen en meestal over de linkervleugel, doch deze speler liep ook meermalen in de buiten- spelval. Pas na zeven minuten begon Workum enkele aanvallen op te bouwen. En in de negende minuut wist linksbuiten Dijkstra de bal voor te zetten en de Vries opende de score: 1—0. Even later was het weer de Vries die met ’n hard schot in de re.’hterhcek de keeper van V.V.T. op de proef stelde, doch met een keurige safe wist deze de bal te stoppen. Toen was het V.V.T. die weer probeerde met hoge en lange ballen het spel te versplaatsen Maar keeper Miedema wist door snel ingrijpen soms op de strafschoplijn het scoren meesterlijk te beletten. Bij een aanval van W. over rechts was het Dej^ num die de bal oerhard in het zijnet schoot Ook Faber en Glashouwer pro beerden met verre schoten hun geluk, doch het juiste schot ontbrak en steeds gingen de ballen over of naast het doel. Pas in de 3 7ste minuut wisten de Vries en Dijkstra met een gladde combinatie door de verdediging van V.V.T. te komen en het was Dijkstra die met een solo-ren de stand op 2—0 bracht Nogmaals kroop V.V.T. door het oog van de naald toen Wiersma een opgelegde kans kreeg, doch door lang te dralen, faalde het schot. (Zat er een lange grasspriet voor de bal?) In de tweede helft toen W. de wind kreeg, beheerste Workum de situatie afdoende, maar door het te korte spel bleven verdere doelpunten uit. Toch kreeg de Vries nog een opgelegde kans toen hij alleen voor de V.V.T. doelman kwam Ieder kind dat. voor deze enting in aanmerking komt ontvangt een persoon lijke oproep. Het ligt in de bedoeling dat de kinderen uit Workum en Nijhuizum, die dinsdag middag in Workum een school bezoeken, in schoolverband worden geënt. De overige jeugd wordt’verwacht’op het op de oproep vermelde tijdstip. De oproepingskaarten dienen te worden meegenomen naar het entingslokaal en moeten bij het binnengaan van het lokaal gereed worden gehouden. Workum, 5 november 1959. Namens de e ntgemeenschap te Workum, VAN DER GOOT. te staan. Maar het medelijdend hart sprak een woordje me», want zacht rollertje naast En hiermee eindigde een 2—0 overwinning

Friso nl | 1959 | | pagina 1