WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor en ms Westerhuis Libelle Nylons radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland fa. BEL 306 382 RADIO HINGST RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE S.V.W. AGENDA ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 82ste JAARGANG No. 48 o Fryske Brief CCLXXXV Dit nummer bestaat uit twee bladen ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM meen naken lllllllllllhlllllllllllllllllttllllllllllllll^ 10.- adeau as gezelligheid foral de fierdere )IS <^(’emeróma Sud 72-74 keer g één e hij. :n we ïd hij est te- hij op i zijn Was we- otelijk >t stak over- deur gs de streep pende n een licht haar 'g op, de hij /rouw o snij- enoeg /an je an?” 2—u Fré de Boer uw 2JH-0 Uw adres voor haar i hals e lip- v uit stond i wist Wel r, dat want lij en- □end? IHATI W 3ril nodig? Dan mei Uw recept naar C. GORTER en de oare fiersto min- JJenkelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en Doe’t wy fan ’t simmer in dei yn Ljouwert wiene, seach ik earne, ik mien hast op it Sailan, mei greate letters op in skutting stean „Wy wolle mear jild foar de dyken”. En: „De Lauwerssé moat ticht Nim it my lykwols net al to kwea as it er al efkes oars stie. of noch stiet, as dat ik it hjir hoppe skreaun haw. Wy seagen it yn it foarby riden. dat folie tiid ta léken hie ik dos net. „De Lauwerssé ticht”, bitsjut fansels ófsletten wurde. En ik haw nei dy tiid der wol gauris hwat oer yn de kranten lézen. Mar ik krige sa de yndruk, dat men yn Den Haech nou just net sa tige „happich” wie en bigjin oan dat krewei. Earstens om 't ettelike miljoenen kostje moat. Twad om ’t men yn oare dielen fan it lan bilangryke „projecten” under hannen hat, dy’t miskien nediger klear moatte. En tred: De Lauwerssé leit noch al Noardlik, en fier fan den Haech óf. Mar nou sahwat in moanne lyn, brochten de kranten üs dochs hwat mear en ek hwat better nijs oangeande dizze saek. Sa foun ik yn it Alge- Handelsblad fan 5 nov. 1959. in forslach fan in byienkomst, dy’t de foarige deis yn Zoutkamp haldden wurden wie. Op dy byienkomst hat de "comm. waterhuishouding van de raad van Waterstaat” ris poalshichte nommen, hoe ’t de ünderskate ynstansjes fan de trije Noardlikste provinsjes oer de ófslüting tinke. Bihalve de fiskerlju, wiene alle fortsjintwurdigers dy’t der oanwêzich wiene, foar ófslüting. En neffens it niisneamde forslach, hawwe de provinsiale bistjüren fan Grinslan, Fryslan en Drinte, hiel wol moed, dat it spul yn oarder komme sil. Tige bilangryk liket my, de „nota” dy’t der oanbean wurden is, troch „De stichting landaanwinnings belangen Noord Friesland.” Hwant trije fan de neistlizzende gemeenten, to witten: Achtkarspelen Dantumadiel en Kollumerlan, hawwe it heechste tal wurkleazen. Persints- gewiize it heechste fan it hiele lan. Derom wurdt er yn dat adres dan ek frege: Net allinne ófslüte mar ek fuortdaliks ynpolderje en it lan yn kultuer bringe. Dermei soe men dan de earste tsien jier gjin wurkleazen mear hawwe, mar ek soene dan letter sa’n 1100 minsken wurk fine kinne yn it nije gebiet. It lit him dos tinke, dat it foar Fryslan fan tige great bilang is as dit plan sa gau dwaenlik troch Den Haech goedkard wurdt, en nou ris n t op ’e lange baen skout. Wy hawwe it forliden wike hawn, oer in tokoart oan yndustry yn Fryslan, en dat hwat mear sprieding needsakelik wêze soe. Dat it al barre üngelyk fordield is op ’e wrald, witte jimme like goed ik dat wit. Ik sil jimme ris in foarbyld neame fan de léste tiid. Yn West Fryslan wurde de léste jiermanich noch al hwat nije yndustrieën festige. Sa goed ik mien to witten yn plakken lyk as Hoarn; Medemblik en Inkhuzen. Oan ’t nou arbeiden in bulte minsken der wei, yn de Saenstreek. En it sprekt hast fansels, dat as de minsken wurk krije kinne yn it eigen plak, hja net graech deis in pear ure reisgje om nei in oar plak to gean. Mar yn dit gefal bitsjut it foar de Saenstreek: minder arbeiders. En om 't men der tige krap yn it folk sit, hawwe de greatfabrikanten üt 'e Saenstreek in protest yntsjinne by de minister, en frege om f1 d_ ....2 yndustrialisaesje yn West Fryslan to kearen. Dat ik wol mar sizze, de iene hat fiersto folie Verschijnt éénmaal per week VOORDRACHTWEDSTRIJD NOARD 09 ar- OPTICIEN - HORLOGEE Workum Telefoon 310 was, nende B PLAATSELIJK NIEUWS TWEEDE NUTSAVOND FRISO. i Hier NOARD 159 WORKUM TELEF.55? SCHUTJASSEN C.J.B.T.B. HUISHOUDREVUE >lgd) Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882258 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Aanvang 2.45 uur Vertrek 2.15 uur Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook uw adres voor grote en kleinere ritten 0-2 2-0 1—1 Meubelhuis Inconé - Workum LAAT VERZORGEN 2—0 2—0. 2—0 2—0 2—0 2— 2—0 2-0) 2-0 2—0. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 2—0 2—0 2—0 2-0 0—2 14-6 met en zonder chauffeur DAMNIEUWS 28 nov. Gisteravond had de Dam club O.G. weer haar eerste wedstrijd voor de dambond en daartoe waren deze keer Vertrek 2 uur Workum 1B—Bakhuizen 1B Aanvang 3 uur Programma zaterdag 5 december AFD. VOETBAL Senioren: Workum II—V.V.I. Parrega—Workum IV Junioren Heeg IA—Workum IA Bovengenoemde afd. Workum kwam op donderdag 26 november in vergadering bijeen. De voorzitter Jeep Bakker opende met het lezen uit de bijbel en wel: Efe- zieërs 6 10—17, waarna hij voorging in gebed. In z’n openingswoord kon hij een groot aantal leden welkom heten en de voorzitter van de C.B.T.B.. de heer J. K. de Boer. Een bijzonder woord van welkom werd gericht aan de spreker van deLe avond de heer P. Idzinga van Edens, die als onderwerp: Het Friese volkskarakter’ had gekozen. Doch eerst werden de notulen gelezen en de ingekomen stukken behandeld* Verder werd nog meegedeeld, dat er ge tracht zal worden een cursus te houden over ,Paardengebruik’. En voorts dat elk Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Onze plaatsgenoot, de heer S. R. de Boer, eigenaar van De Noorderbazar an nex Geschenkenhuis, organiseerde vorige week donderdag in samenwerking met enkele grote fabrikanten in het hotel De Wijnberg, een huishoudshow, waarvoor een bijzonder grote belangstelling was. Met het optreden van het cabaret El- vano uit Roermond, mag wel dadelijk worden gezegd, dat de leiding van deze huishoudshow bij genoemd gezelschap in goede handen was. Een zeer afwisselend programma, zowel voor de middag- als de avondshow werd afgewerkt onder de titel: Voor de maatsschutjaspartij op maan dag 23 nov. bij Wouter en Tine in ’t St. Jozefgébouw was als gewoonlijk weer grote belangstelling. Er namen 62 personen aan deel. De prjjzen werden als volgt gewonnen: le prijs A. van der MeulenH. van der Pal 2e prijs G. Gerritsma—J. Seekles le troostprijs H. HoekstraJ. Gerritsma 2e troostprijs O. Genee—H. Zeinsjtra le poedel A. VeldmanS. de Wolf 2e poedel S. van der Meulen—A. Vogelzang Een extra prijs was voor dé verstweg- komende deelnemer de heer M. de Jong, Hoénsbroek (L.) ,Waar het om draait' Vele eigenlijk onmis bare huishoudelijke artikelen werden met gr/.e we’spre kendheii aange. re e e i men raakte wel van het grote nut, de voordelen en het reuze gemak overtuigd, toen een en ander op vlotte wijze gedemonstreerd wer k Om een paar artikelen te noemen: Met een wonderpan werd getoond hoe een man een cake kan bakken, hoe men met messen van goed fabrikaat als het ware wonderen kan doen, hoe voordelig in gebruik eer Tornado snelkookpan is en nie te vergeten hoeveel vitaminen met zulk een pan be waard blijven. Binnen een kwartier is in zo’n snelkookpan (van Neerlands fabrikaat) een hele maaltijd tegelijk te bereiden. Ook werd voor aller oog aangetoond wat bereikt kan worden met een Elaul-mixer, genaamd het electrisch dienstmeisje, een apparaat dat eigenlijk in elke keuken aan wezig moest zijn. Verder waren er diverse attracties, zodat het behalve een leerzame ook een zéér amusante huishoudshow is geweest. Van de gebakken cake en wonderpan kon men een verbluffend resultaat verwachten. Nu dat werd het! Het slot van het programma was een verloting, waaraan alle aanwe zigen gratis konden deelnemen. Een flink aantal dames ging dan ook, na een gezel lige show meegemaakt te hebben, boven dien nog met een aardige attentie naar huis, welke prijsjes de heer de Boer hier voor beschikbaar had gesteld. O.G. 2 Broek bij Joure 2 J. Dijkstra B. Kamperman D. v. d. Meer S. Pekema R. Dijkstra P. Brink M. v. d. Weide F. Hosper P. Buma K. de Vries K. Dijkstra J. Drijfhout G. Dijkstra J. Bruinsma D. Mulder S. Steenstra A. van Dijk K. Slob Jac. v. d. Meer S. Soeting Uitslag tv/ee tientallen uit Broek onder Joure de gasten in De Wijnberg. Van een spannende wedstrijd kon deze keer niet worden gesproken, want O.G. was verre in de meerderheid met de winstpartijen. Vooral het tweede tiental was onverwoestbaar en verpletterde dan ook Broek 2 met allemaal winst, zijn de gedetailleerde uitslagen: O.G. 1 Broek bij Joure 1 L. Wijnja A. Zijlstra D. Tjerkstra J. Drijfhout J. de Vries H. v. d. Leü Sj. Folkertsma H. Hoekstra F. Sjoerds B. de Jong S. Wiersma M. Drijfhout A. Folkertsma J. v. d. Meulen J. Nijenhuis S. Steenstra W. Wink J. Schaap D. Tjerkstra Sr. R. Agema Uitslag 18 nov. Door de Culturele Raad Workum was voor hedenavond een voor drachtwedstrijd uitgeschreven voor leerlin gen van de hoogste klassen der lagere scholen. Aangekondigd als .foardracht- kriich foar skoalbern’, werd deze bijeen komst gehouden op de bovenzaal van De Wijnberg. Toen er stoelen te kort waren, wist het jeugdige publiek, hoofdzakelijk bestaande uit mede-leerlingen, en overi gens familieleden van de optredende tisten zich wel wat te behelpen, want zowaar het lukte om niemand terug te sturen, hoewel een kwartier voer de aan vang de gereserveerde plaatsen maar met moeite vrijgehouden konden worden. De burgemeester was verzocht het ope - ningswoord te spreken en deze deelde mee dat de Culturele Raad nog geen twee maanden geleden door hem geïnstalleerd was. De samenstelling van deze Raad is al eens eerder bekend gemaakt en dat de commissieleden hun taak serieus opnemen mag blijken uit de regelmatige conferenties waarvan deze .foardrachtkriich’ nu de eerste manifestatie naar buiten is. Doordat ds. Verdonk verhinderd berustte de leiding van deze avond bij da. M. J. van Hamel. De jury werd gevormd door: mw. Noordenbos-Demmer, mw. H de Boer-de Vries en de heer D. Jongstra. Op een echt toneel en voor een zaal vol mensen (zij ’t dan voor 90 pet. nog kleine, leerplichtige mensjes) werd het programma afgewerkt en kreeg men de verschillende voordrachten enkele malen te horen, maar ’t waren van alle lagere scholen uit onze gemeente toch zeker wel de besten die op de planken kwamen. In vroegere jaren was het maar een enkele die er zich zo kranig doorheen kon slaan, maar ze maak ten toen ook vast zo veel lawaai niet, waren veel gehoorzamer, dankbaarder, niet zo ongeduldig, minder kritisch, dus ’t blijft een vraag of we er met de nieuwe gene ratie aan gewonnen hebben. Het bekende damesbandje .The Rangers kwam tot tweemaal toe de declamatie afwisselen. Het succes was geweldig en het publiek was bijvoorbeeld met .Bam bino’ graag bereid het mandolineclub je te corrigeren als dat nodig was, wat zeker ook het geval zou zijn geweest bij het fluisterend geuite verzoeknummertje, maar daar durfden ,The Rangers’ zich blijkbaar niet aan te wagen. Alle bijeengenomen een zo geslaagde avond, dat verondersteld werd dit een volgend jaar wel te kunnen herhalen en de bijvalsbetuigingen verzekerden ook dan veel belangstelling. Een boekentafel, op verzoek hoofdzakelijk Friese werken, gaf in een bescheiden hoekje te zien dat Gaastra’s Boekhandel op dit gebied al lerlei kan leveren. Tenslotte had men (zoals dat trouwens ook behoort) vióór het oordeel van de jury wel respect. Die uitspraak werd met spanning tegemoet ge zien, maar ook op voorbeeldige wijze zonder jalouzie als volkomen verdiend’ geaccepteerd. Ouder geworden, schijnt dit soms moeilijkei’ te gaan, wanen velen hun uil een valk, is de meest deskundige jury nog niet goed genoeg, ’t Was deze avond allemaal van de bovenste plank en de prijswinnaars waren met het behaalde suc ces ook wakker ingenomen. Ja, alle deel nemers waren óf kranige winnaars, óf goede verliezers, wat het beste compli mentje was voor de juryleden, die elk aan het slot van het programma een kleine at tentie aangeboden kregen, en dus als alle aanwezigen aangenaam verrast waren over het verloop van deze avond, waarvan de uitslag dan tot besluit nog even ver meld dient te worden. Oudste groep: le prijs Piet Zeilstra, 2e prijs Geertje Folkerts, 3e prijs Cobi Kemker. Een klein leeftijdsverschil, dat nu nog betekenend is, maar bij het opgroeien steeds meer vervaagt, was het onder scheid van de andere, veelbelovende groep: le prijs Cilia Yntema, 2e prijs Janny Hettinga, 3e prijs Douwe Dijkstra. Buiten mededinging kreeg men om het wachten op het oordeel van de jury te be korten, nog een paar Annie M. G. Schmidt verhaaltjes te horen en de aandachtige stilte tijdens de voordracht was zeker niet de slechtste beloning voor dit talentvol optreden. WORKUM. Was het in vroegere jaren op St. Nicolaasavond in verscheidene win kels druk met sjoelen, balgooien, touw trekken of allerlei andere attracties (men telde toen wel enkele tientallen plaatsen, waar de klandizie op en neer golfde met het arriveren en wegtrekken van min of meer bij elkaar horende groepjes) thans is het terrein van vermaak beperkt tot de cafe’s en ontspanningslokalen, waar in hoofdzaak de deelnemers aan het pot spel op toetrekken. Dat is ook al volgen,, oude traditie en voor de ouderen hoort dat er op zo’n avond bij, ook al omdat men niet aan een bepaald aantal deel nemers gebonden is en ieder gezellig bezig gehouden wordt. Bovendien zijn het altyd heel smakelijke prijzen, waar de winnaars mee naar huis toe gaan en volgens de advertenties in dit nummer is er dit jaar in Workum wel gelegenheid om een kansje te wagen, dat langni-t altijd voor de meest geroutineerde bil jarters is weggelegd. VAARDIGHEIDSPROEVEN Donderdag 17 december 6.30— 8 Meisjes A 8— 9 Jongens A en 9— 10 Sen. dames Maandag 21 december 6.30— 7.30 Meisjes B 7.30— 9 Dames 9—10 Heren Voor examen van meisjes en jongens op woensdag 9 en donderdag 10 december ook dan het welbekende kwartje mee brengen. lid op 11 december in Leeuwarden wordt verwacht, om daar traditie getrouw de jaarvergadering te vieren in de Harmonie met de plattelandsmeisjesbond. Opgave bij D. de Boer en mej. M. Bokma liefst vóór 5 december. Er rijdt een speciale bus. Hierna kreeg de spreker het woord, die in een gloedvolle rede de karaktereigen schappen van ons Friese volk behandelde, wat naderhand aanleiding gaf tot een ge animeerde gedachtenwisseling. Een woord van welgemeende dank richtte de voor zitter na deze serieuze bespreking tot de heer Idzinga. Er waren twee vraagpunten binnenge komen, die aan alle leden werden uitge deeld. De heren Sj. de Witte en L. Schakel werden verzocht het vraagpunt: ,Boer wor den en boer zijn’ op de eerstvolgende ver gadering te behandelen en de heren D. Stellingwerf en Th. Harkema kregen het vraagpunt: ,Onze C.J.B.T.B.-ers en de be loning voor hun werk’ om daar op 7 jan. 1960 rapport van uit te brengen. Voor deze vergadering worden dan ook vele leden en gasten verwacht. In de rondvraag bedankte de heer H. van Rijs als lid. Een woord van dank werd tot hem gericht voor het trouwe lid maatschap en de hartelijke belangstelling, die hij met veel liefde altijd heeft gegeven als bestuurslid, hetzij als gewoon lid. Thans gaat hij over naar de C.B.T.B. en voorzitter Jeep Bakker sprak de wens uit dat de voortzetting zo mocht zijn, als ook het begin is geweest. En, aldus de voorz., ik wek u allen op om dit trouwe lidmaat schap na te volgen tot opbouw onzer afdeling en tot eer van God, in Wiens naam wij altijd mogen beginnen en ein digen. Tot slot van deze zeer geslaagde avond werd nog gezongen: ,Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren han<’ waarna de heer de Boer deze vergadering sloot met dank aan God. Het is een waagstuk om in deze tijd, waatin naar men zegt de mensen niet meer luisteren kunnen, een avond lang een Zaal te bespelen met slech,ts de instrumenten van woord en gebaar. Dat het waagstuk ook wérkelijk gewaagd mag worden, be*wees de tweede Nuts- avond van dit seizoen, waarvoor de voor drachtskunstenaar Johan Lauxstermann uit Amsterdam op donderdag 19 nov. was uit genodigd. Dat de leden goed waren opge komen, liet trouwens zien, dat men het wapen van de verbeelding nog wel wil hanteren. Zo vertelde dan Lauxstermann de aan grijpende roman Job van Joseph Roth Het is het verhaal van Mendel Singer, de geslagene, maar uiteindelijk bijzonder begenadigde. Johan Lauxstermann weet sober te vertellen en toch zo, dat ieder woord leeft. Hij vertelt, zoals iemand het doet, die er zelf bij is geweest. En dan, wordt het luisteren ook een werkelijk mee-leven. Voor het Nutsdepartement Workum was het een hele eer, dat deze avond ,dc première' was, zoals achteraf bleek. Moge hij gevolgd worden door vele andere avonden, waarop zoveel mogelijk mensen culturele beleving van de eerste orde kunnen ondergaan. 4' f 'I

Friso nl | 1959 | | pagina 1