1 TECTVL fa. WORKUMER KRANT en Westerhuis Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur radio en televisie aCoupen Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland S.V.W. AGENDA iel RADIO HINGST RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE 82ste JAARGANG No. 50 ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 Fryske Brief CCLXXXVIH Dit nummer bestaat uit twee bladen Ct BEL 306 b-£,g. 382 I ct <ees C. GORTER >uw I verroest Hebt U al eens onder Uw wagen gekeken? hem tooit laar zal lel- lijk ver ekt Gespecialiseerd Bedrijf SPUITINRICHTING Telef. 557 Workum uw iter- een hij lor- liet, zo- bij- van 3UW an, ooi >pe >pe i - es, :ft, óüd 72-74 Uw adres voor *9 g el' I 'O ell iji L5 ii el! I >4 el! O el! an. gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer en gezelligheid grif wol bliid mei wêze as hja it kriget,” miende oan en dat sizze wy sa faektsjin wy sille ris sjen of myn aid wiif de kofje op woensdag 23 en woensdag 30 december net zo vér zijn als anders op vrijdag: Daarom een vriendelijk, maar dringend verzoek om zowel advertenties als ver- slagjes en berichten zo mogelijk reeds a.s. maandag gereed te maken. Als u even bericht doet, zullen we het graag halen. Het valt toch al niet mee om ,dan maar twee dagen eerder’ ook tot werke lijkheid te brengen. Uw medewerking kan dan niet worden gemist en wordt extra gewaardeerd door Op in noch al waerme dei, om bigjin july hinne, roun ik efkes by X? myn aide freonen Meinte en Feikje oan. Soks bard net al to faek, ri hwant derta wenje wy to fier fan elkoar óf. Ik trof de aide man yn it „hok”. Dat hok, is timmerwinkel; smitterij, fytsmakkerij en al sa mear. Hwat net bitsjut dat Meinte der syn brea mei fortsjinje moat, hwant hy is al fier yn de sawntich. Mar hy moat hwat om hannen hawwe en hy docht en kin fan alles. Altyd drok dwaende. Feikje seit wolris: „Dy man hat nou amperoan tiid om to item” Sa gau ik de hoksdoar iepen die, sloech de waermte my tomjitle en it earste hwat ik sei wie dan ek: „Myn leave man. hoe halde jo it hjirüt. Men soe it stiver bistjêrre sa gleon.” Hy glimke, fage him it swit fan de foarholle en andere: „Ei ju, dat fait genóch ta. It loaije swit moat er mar ut en boppedien wy kinne fan ’t winter noch genóch kjeld lije.” „Toe dan mar”, ik wer. „Mar hwer binne jo mei dwaende?” „Nou sjoch seis marris,” wie syn biskie. Stie der op it ein fan de wurkbank in poppehus, mei wen- en sliep- keamers, in badkeamer en in keuken en mei alles er yn hwat er sahwat yn heart. Gewoan wei in wónder, en ik sei dan ek„Man hoe hawwe jo dat klear krige. Men soe der suver jeloersk op wurde, sa ’n moai stik wurk.” „Silst ris sjen as it alhielendal klear is,” bigoun hy. „Hwant it is noch lang net sa’t ik it hawwe wol Mar ik haw de tiid noch. It is foar myn jongste pakesizzer, dy wurdt op sinteklaes njoggen. Do moast tinke, wy hawwe in bulte mei dat fanke op, it is de ienigste dy’t rei myn frou neamd is.” „De lytse faem sil er ik sizze to moatten. „Der kmste mar op elkoar”, sei hy. „Mar kom oan, al brtïn hat. Do bliuwst hjir hjoed, tink. „Né,” sei 'k, „ik gean mei de bus fan toalve ure nei hós.” Hy prottele fan „Do bist hjir nou en der is neat hwat dy driuwt. Net earder as nei iten fuort.” In deimanich nei Sinmklaes, kaem ik op in neimiddei wer by de aide minsken. Feikje siet by de kachel to slüchjen en de aid man lei op ’e divan to snoarkjen. Ik wie al fan doel en gean de keamer mar wer ut, mar doe sloech hja de eagen op en sei„Soest er al gau wer üt? Nou jow dy mar rêstich del, ik sil sa thé sette.” En doe flüsterjende wei: „Meinte is al in deimanich net rjocht by de tiid.” „In bytsje de gryp, tink? Der is in bulte heal folk” sei ik. Hja skodholle en bigoun „Né, der sit him hwat dwers en dat kin er net rjocht fan him óf sette. Wy hawwe Sinteklaes nei de bern ta west, hwant it lytse famke fan üs dochter har jierdei wie ’t. Nou hie Meinte in moai poppehus foar. har makke en om ’t it noch al great wie, hat üs skoan- soan üs mei de auto helle. Komme wy der, mar de lytse faem is net thus, dy hie nije rolskaetsen krige en wie oan ’t riden. Hie Meinte it poppehus yn ’e êfterkeamer klear set en doe’t it bern yn ’e hós kaem, hja mei pake der hinne. It earste hwat hja sei wie „Sit der nou ek wetter yn de badkeamer, pake?” „Né leave,” andere Meinte. „né dat kin net, hwant dan soe it hiele spul ommers wiet wurde?” en sunder mear hwat to sizzen roun hja by him wei. En it bern hat de twa dagen dat wy der west hawwe, net mear nei it spul omsjoen. De rolskaetsen wie alles. Ik haw al sein Ei ju, it binne bern, hjoed as moarn boartet hja der wol mei.” Doe waerd de aid man wekker. Mar salang ik der sitten haw, hat hy net folie sein. De moed wie der sa ynienen mar üt, like my ta. Ja, Feikje sil wol gelyk hawwe mei: „it binne bern”. Mar in bulte aide minsken kinne harren dat net mear yntinke. JYCeubelen van Jnconé Mm1, 1 Verschijnt éénmaal per week »et OFFICIËLE MEDEDELINGEN GEMEENTE-REINIGING zondagen besteld NOARD 69 Programma zaterdag 19 december V.V.V. WORKUM Uitg. FRISO’ I Vortrek 1 uur HET BESTUUR MIDDENSTANDSDIPLOMA LAAT OP FRISO. K ERSTNACHTDIENST OPTICIEN - HORLOGEE VITWISSELINGSWEEKEND Workum Telefoon 310 PLATTElANDSMEISJES PRO RF.GE I. Valk de 2 en r IT Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882258 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar GOED BEZOCHTE RINGVERGADERING Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum WORKUM. Met ingang van 1 februari is benoemd tot havenmeester in Schiedam, onze oud-stadgenoot de heer H. Groenhof. In de week van 21—26 december 1959 wordt in plaats van op vrijdag op don derdag haardas en huisvuil opgehaald. en zijn vrouw voor de geslaagde avond en na een mooi Fries vers te hebben ge zongen, wenste zij allen een welthuis toe. AFD. VOETBAL Senioren: A.C.V. I-Workum I Workum II-IJ.V.C. I Junioren V.V.T. IA—Workum IA Vertrek 1 uur Aanvang 2.45 uur Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 IS, een be- nu met en zonder chauffeur BERICHT AAN H.H. LEZERS EN ADVERTEERDERS Het 26e examen voor het middenstands diploma Algemene Handelskennis wordt, voor wat het schriftelijke gedeelte betreft, afgenomen op woensdag 18 mei 1960 en voor wat het mondelinge gedeelte aan gaat in de periode van 11 t.m. 29 juli 1960. iO el! Dok uw adres voor grote en kleinere ritten Wij, dat zijn de Geref. J.V. en M.V. te Workum, hadden het afgelopen week end een uitwisseling in elkaar gezet. Dat wil zeggen een bezoek van de verenigingen van Boksum e.o. aan Workum en in de nabije toekomst een tegenbezoek van de Workumers aan Boksum. We hebben de Boksumers zaterdag middag in een uitbundige stemming van de trein gehaald en een heerlijk kopje troost aangeboden in de lokalen achter de kerk, waarna we eerst de innerlijke mens bij ouders, respectievelijk pleegouders, hebben versterkt. ’s Avonds om ongeveer half acht kwa men we weer bij elkaar om verder kennis te maken en onze lachspieren in beweging te brengen. Na afloop hebben we nog ,even’ geor ganiseerd gewandeld, waarna we onze bedden opzochten, waarbij sommigen tot de aangename en verrassende ontdekking kwamen dat hun bedden reeds bezet waren (door een kruik). Zondagmorgen en -middag gingen we naar de kerk, terwijl we ’s middags om 4 uur nogmaals in georganiseerd verband hebben gewandeld. ’s Avonds van ongeveer 8—11 uur werd het onderwerp .Evangelisatie en Zending’ in discussiegroepen behandeld. Deze avond werd opgeluisterd met zang van een uit enkele leden van de Workumer vereni gingen samengesteld koortje, terwijl er tevens enkele gedichten op uitstekende wijze werden naar voren gebracht. Hierna werd, in tegenstelling met voor gaande keren, niet meer in georganiseerd verband, maar paarsgewijze gewandeld. Dat onze Geref. jongeren nog lang in liefde’ mogen samenwerken. i?" Naar wij vernemen zal de Kerst- nachtdienst in de hervormde kerk in Wor kum dit jaar voor het eerst een aange legenheid zijn van alle protestantse kerken ter plaatse gezamenlijk. De vijf Workumse predikanten zullen allen een aandeel in de dienst hebben. Voor de begeleiding van de samenzang zal behalve het orgel het muziekcorps .Crescendo’ medewerken. Ongetwijfeld zullen velen deze samenwer king als’n belangrijke gebeurtenis voor onze stad beschouwen, die het contact tussen de kerken zeker ten goede zal komen. Eind vorige maand is hier het voor lopig comité tot oprichting van een afd van Pro Rege bijeengekomen onder lei ding van de heer A. Geuchies, propagan dist van deze vereniging. Toen kon ook een bestuur gekozen worden, dat tenslotte als volgt is samengesteld: voorzitter dc heer N. Harkema, secretaresse mw. Rie- mersma-Attema. penningmeesteres mw. Bokma-Haagsma, verdere bestuursleden: mw. de Boer-Westerman, mej. A. v. d. Akker, mw. Mulder-Hempel en mw. Brink- de Boer. Inmiddels kon ook de actie besproken worden, die men van plan is in 't kbmende jaar te houden. Zoals wel bekend is, staat Pro Rege speciaal op de bres voor de belangen van onze chr. militaire tehuizen. hij moet hóóg nodig behandeld worden met: AFD. GYMNASTIEK Met de vaardigheidsproeven gaan enkel de lessen van 56 uur door. Denk er aan het welbekende kwartje mee te brengen. VAARDIGHEIDSPROEVEN Maandag 21 december 6.30— 7.30 Meisjes B 7.30— 9 Dames 9—10 Heren Meubelhuis Incané - Workum opende de presidente mevr. Gras van Koudum deze door meer dan tweehonderd dames bezochte bijeenkomst. Ze riep allen en in het bijzonder de weledele heer Sol daat Van Leeuwarden een hartelijk welkom toe. Hierna kreeg mevr. Rovers van Warns het woord fl ie een bijbelinleiding hield over Math. 22—37, hetgeen met aandacht werd beluisterd, waarna werd gezongen Gez. 158 2 en 3. Nadat ‘de thee was rondgediend, volgde een tracta ie die voor deze keer iets extra’s was, omdat de bond haar tienjarig be staan herdacht»Vandaar ook cat aan mevr de Jager, die tien jaar de bond 'had ge diend als penningmeesteres een souvemr werd aangeboden. Ze had inmiddels voor d ie functie bedankt en meende dat het nu de tijd was voor een jongere generatie Mevr. Jaarsma, die mevr, de Jager opvolg de, deed meteen verslag van de financiële toestand. Het bleek dat er een batig saldo was van f 55.—. Door mevr. Gras werd mevr, de Jager nog hartelijk toegesproken. Hierna was het de beurt aan de heer Soldaat om met een kleuren film met de dames even door het mooie Friesland te trekken. Hij bracht oude kerken en gevels in Dokkum, IJlst, Workum enz. op het doek. Bij Terhorne bleek het nog al een druk gedoe te zijn geweest. Ook op de eilanden bleek het vrij druk. Bovendien kon men duidelijk zien de jongen en de eieren van verschillende strandvogels. Toen werden de dames nog even meege nomen naar de Griend (natuurlijk met, vergunning), waar |d e eieren zomaar tus sen de schelpen lagen (een gewoonte van de Mokken’). Bij de typische beziens waardigheden ontbrak natuurlijk niet de Deinumer toren met z’n ,siepel’ zo groot als een kamer. Kortom van deze mooie film werd veel genoten. De dames waren dan ook allen vol lof over de mooie avond. Nadat nog geza menlijk gezongen was Gez. 69, sloot mevr. Rovers deze avond met dankgebed. De ring van de Ned. Herv. vrouwen verenigingen hield in ,Ons Gebouw’ t e Workum haar jaarlijkse vergadering en vierde haar tweede lustrum. Na het zingen van Ps. 1051 Fré de Boer en LEDENVERGADERING Z V W.’ Op de ledenvergadering van de zeilvereniging Workum’, welke woensdag 9 december gehouden werd, kon de voor zitter de heer H. S. Schaap de verheugende mededeling doen dat een vijftal nieuwe schepen in aanbouw zijn, zodat de vloot in het seizoen 1960 weer uitgebreid wordt. Hij bracht in herinnering, het geslaagde zeilseizoen, de onderlinge wedstrijden en de successen behaald door onze leden in de Sneek-w'eek en in andere wedstrijden. Verder sprak de voorzitter de wens uit dat ook het seizoen 1960 eveneens een goed seizoen mag worden en er flinke vorderingen gemaakt mogen zijn betref fende recreatiemogelijkheden in het meren gebied en de bouw van een jachthaven in onze gemeente in het belang van de watersport. Medegedeeld werd dat commissie in opdracht van een nieuw jacht ontwierp dat thans ge reed is gekomen. Dit ontwerp betreft een scheepje van hechthout met middenzwaard; het is 5.95 m. lang en 1.98 m. breed. De prijs komt beneden de tweeduizend gulden te liggen. Men kan ook een bouw pakket bestellen waardoor de prijs be langrijk 1 ager wordt. De heer J. de Vries werd herkozen als bestuurslid. Traditiegetrouw 'werden op deze na jaarsvergadering de prijzen behaald in de onderlinge wedstrijden met hartelijke feli citaties aan de winnaars uitgereikt. 16 M2 klasse A. Ie prijs Gebr. Voets met Pionier; st. W. Valk 2e prijs A. Visser met Windekind 3e prijs J. de Vries met Unrest 16 M2 klasse B. Ie prijs I. Valk met Anneke 2e prijs S. H. Albada-Jelgersma metHenjoh st. D. Vencma 3e prijs D. Cnossen, Gaastmeer met Kon-Tiki De gebr. Voets ontvingen bovendien de wisselbeker aangeboden door de firma’s Gielstra en wisselbeker aangeboden door de zeilver. De datum van de jaarlijkse feestavond, welke verzorgd zal worden door ,De Joun- praters' uit Leeuwarden is vastgesteld op 20 januari a.s. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Om de volgende nummers van Friso’ zo tijdig ter post bezorgd te krijgen dat allei nog voor de zondagen besteld wordt, moeten we i de technische de N.N.W.B. Zoals u reeds hebt gelezen, is hier in Workum een vereniging voor vreemde lingenverkeer opgericht. Deze vereniging stelt zich ten doel om het toerisme in Workum en omgeving te bevorderen. Een van de eerste punten waar aandacht a|in besteed zal moeten worden, is het onder zoeken wan logies mogelijkheden bij par ticulieren. Dit jaar moesten reeds verschil lende toeristen teleurgesteld elders plaats zoeken, daar hier ter plaatse geen onder dak voor hen aanwezig was. Reeds nu zijn er al weer aanvragen binnengekomen voor het seizoen I960. Om deze mensen o >k nu weer n iet te moeten teleurstellen, doen wij een beroep op de burgerij, opdat ieder in overweging wil nemen een gedeelte van zijn of haar woning hiervoor beschikbaar te stellen. Verwacht wordt,, dat, mits de accomodatie redelijk is, dit een behoorlijke bijverdienste kan opleveren (plm. f 50.— per week). Geïnteresseerden kunnen zich in verbinding stellen met de secretaris van V.V.V. T. Visser. 9 december. Tegen kwart voor acht opende de presidente mej. F. Hoekema deze Sint Nicolaas-avond met allen har telijk welkom te heten. Wel in het bij zonder de heer en mevrouw Werkman als gasten van deze avond. Ondanks de e.rg gladde wegen waren er toch nog een aardig aantal meisjes aanwezig;. Eerst werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd en nog enkele andere punten behandeld, voordat er begonnen werd met het feestelijke gedeelte. Terwijl nog ernstig Sint Nicolaas-vers- jes gezongen werden, strooide Piet peper noten, welke heerlijk waren. Het spel dat hierop volgde, onder leiding van mevr. Werkman, viel erg in de smaak nl. ,Trek aan de bel’ waar je bovendien lekker warm van werd. Daarna volgde een span nend verhaal dat voorgelezen werd docr mej. Douma. Na de pauze waren de pakjes aan de beurt, waarin voor allen een leuke ver rassing bleek te zitten. De heer Werkman die ook voor het muzikale gedeelte zorgde, draaide nog een paar leuke films waar erg om gelachen werd. De presidente dankte mijnheer Werkman PLAATSELIJK NIEUWS

Friso nl | 1959 | | pagina 1