ERFSKIP WORKUMER KRANT A radio en televisie Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Een goede gewoonte Nieuwjaarswens in „Friso” Westerhuis Libelle Nylons Prettige Kerstdagen IJEME DE BOER, Autoverhuur EFKES BEL 306 Ut 382 S.V.W. AGENDA RADIO EN TELEVISIE RADIO H1NGST MAISON IRENE IYPSKOFT 82ste JAARGANG No. 51 DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 Wetenswaardigheden (IV) DEZE WEEK WARKUMS :tr. na F :n Süd 72—74 ig r Uw adres voor verschillen in BEDRIJFSRESULTAAT VERZORGEN LAAT uw it GEWENST voor io uur Us oprop om plaetsjes ensafh. to stjüren foar it meitsjen fan dia’s oer de skiednis fan Warkum hat al resul taten oplevere, mar der koe noch mear by. Wy wachtsje foar it meitsjen fan de earste sery noch oan ’t 1 jannewaris ta. Dernei wurdt üs fotograef yn- skeakele en wurde de plaetsjes op for- syk oan de eigeners werom jown. „De winkel van Sinkel” Der sille net folie-wêze, dy’t noait fan dizze winkel heard hawwe al wie it allinnich mar üt it bikende ferske: „In de winkel van Sinkel Is van alles te koop: Hoeden en petten En damescorsetten Drop om te snoepen En pillen om te p Sa wie it üngefear, miene wy. Mear witte wy fan dizze Sinkel mei syn winkel ek net óf. Hwerom wy dit hjir nei foaren bringe Op it &ld tsjerkhóf leit in pompeuze, hege grêf- sark mei it folgjende opskrift „Joseph Maurits Sinkel, geboren 23 September 1798 te Cloppenburg, Her togdom Oldenburg, gehuwd 27 Oct. 1832 met Dorothea Schenckberg op deszelfs reis van Leeuwarden, zijne woonplaats, naar Amsterdam, in den avond van den 28sten December daar aan volgende, ongelukkiglijk over boord gevallen en verdronken. Zijn lijkwierd den 12den Mey 1833 aan deze kust teruggevonden en ter dezer plaatse begraven. Treurt ge om het ongeval door hem, Uw vriend, geleden. Wijdt dan zijn dierb’re ziel Uw vurige gebeden. Dat hij ruste in vrede.” Us fraech is nou: Hat dizze Sinkel hwat mei dy winkel to meitsjen hawn? Hwer hat dy winkel stien? Hwa kin üs hjir hwat mear oer fortelle? It antwurd op dizze fragen soe fan bilang wêze kinne foar in radio-ütstjü- ring fan de R.O.N.O. op 15 jannewaris. Dan sil wierskynlik in reportaezje ütstjürd wurde oer de greate (Herf.) tsjerke fan Warkum. De opname is is in skoft lyn al makke en op de ban fêstlein. Yn dy reportaezje wurdt it riedsel „Sinkel” ek neamd. De direk- teur fan de R.O.N.O. skille üs in pear dagen lyn op mei de fraech oft wy de oplossing ek wisten, dan koe dy der faeks noch by forteld wurde Der ta freegje wy dus jimme meiwurking, lezersI woensdag 30 december Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid Fré de Boer Verschijnt éénmaal per week i OFFICIËLE MEDEDELINGEN PROVINCIAAL ANJERFONDS GEMEENTE-REINIGINIG NOARD 69 in Ui tg* FRISO’ voor RELY JORRITSMA FOUNS unt aan CHR. PLATTELANDSVROUWEN van foarkeap fan ’e 1. PLAATSELIJK NIEUWS 2. d. Kuur-Faber 3. ZILVEREN JUBILEA DE JONGEREIN ZZ 6. t Ab«nnem«nt»prjjs f 1.25 per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf 4. 5. KERSTAVOND BOND VAN PLA TTELANDSVROU WEN Dok uw adres voor grote en kleinere ritten <ag an Tij ier yn- yn WORKUM. Benoemd tot eerste bedrijfs- controleur bij de .Frico’ te Wacga, onze vroegere stadgenoot de heer J. Wiersma. 2 8 21 19 21 14 7 ’en ien ru- uw die agt ni- en. ar- ran DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 veen 12 14 18 22 11 12 4 7 met en zonder chauffeur FRISO KOART URGINSJEPROGRAM KRISTLIK frysk SELSKjlP Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens winst per ha (’58/’59) percentage bedrijven: klei klei-op-veen 6 8 13 29 19 13 8 4 Foar de Priisfraech 1959 fan it Rely Jorritsma Founs binne ynkommen 23 for- halen en 18 fersen. De jury, frou A. van der Minne-Buma en de hearen G. G. Brouwer en H. K. Schippers,, kin dus wer oanslach krije. 17 dec. De keurig versierde en met kaarsen verlichte tafels waren bijna ge heel bezet doen de presidente mevr, van der Zijpp-Demmer deze Kerstavond open de met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen'! Mevr. Smits-Schotanus las het Kerst evangelie en met elkander werden kerst liederen gezongen, begeleid door mevr. Gielstra-de Roos. Het mooie verhaal .Jim- sy’s Kerstfeest’ werd door mevr. Beetstra- Vogels voorgelezen. Een groepje van acht dames, gaf een opvoering van het kerstspel ,Wij vrouwen van Bethlehem’. Een mooi spel, waarna met stille aandacht naar is geluisterd. Met een woord van dank aan alle me dewerksters sloot d e presidente deze goed geslaagde avond. Bij de firma Jansen Lohman, zoals dit grossiersbedrijf nog altijd ge noemd wordt, wanneer men niet nog va ker kortweg ,’t sagofabriek’ zegt, her dachten dezer dagen twee pesoneelsledén hun 25-jarig jubileum. En het was dan ook voor deze gelegenheid dat de vorige week maandagmorgen tegen half twaalf het eetzaaltje van Hotel ,De Wijnberg’ aardig bezet raakte. De ereplaatsen aan de tafel werden ingenomen door de heren D. van Tuinen te Hindeloopen (een oud- Workumer) en G. Bouwman met hun echtgenoten en eerstgenoemde met twee zoontjes. Van de directie was aanwezig de heer Verhaar uit Bussum, die dit sa menzijn gearrangeerd had met de bedrijfs leider de heer Stavenije, die al enkele jaren in Sneek woont en daarvoor ge ruime tijd in De Wijnberg z’n thuis had. Namens de fa. Oosterhuis, die haar hoofdkantoor en fabriek in Amsterdam heeft en behalve dat nog enkele kleinere nevenbedrijven beheert, werden de jubi- In de week van 28 december 1959—2 januari 1960 wordt in plaats van op vrij dag op donderdag haardas en huisvuil opgehaald. BERICHT AAN H.H. LEZERS EN ADVERTEERDERS Om het volgende nummer yan Friso’ zo tijdig ter post bezorgd te krijgen dat alles, nog voor de zondagen besteld wordt, moeten we net zo vér zijn als anders op vrijdag: Daarom een vriendelijk, maar dringend verzoek om zowel advertenties als ver- slagjes en berichten zo mogelijk reeds a.s. maandag gereed te maken. Als u even bericht doet, zullen we het graag halen. Met valt toch al niet mee om ,dan maar twee dagen eerder’ ook tot werke lijkheid te brengen. Uw medewerking kan dan niet worden gemist en wordt extra gewaardeerd door verlies 0—100 winst 100—200 winst 200300 winst 300400 winst 400—500 winst 5o0—600 winst meer dan 600 winst 8 bedrijf met het beste resultaat: 756 winst 802 winst 756 winst 937 winst bedrijf met het slechtste resultaat: 91 verl. 99 verl. 321 verl. Het verschil in winst per ha tussen het bedrijf met de beste en dat met de slecht ste uitkomst bedraagt dus op klei f 893.—, op klei-op-veen f 855.— en op veen f 1258.—. De verschillen zijn dus wel zeer groot, vooral indien nog bedacht wordt, dat het hier cijfers per ha betreft. Voorts komt naar voren, dat het percen tage bedrijven met verlies 2.6 en 12 be droeg. Het aantal bedrijven met meer dan f 600.— winst per ha is zeer beperkt. Meer dan de helft van de bedrijven heeft een winst per ha van f 100.— tot f 400.—. Evenals in de winst per ha komen ook in de kostprijs per kg melk grote ver schillen voor. Uit de volgende cijfers be treffende het boekjaar 1958/’59 blijkt dit. klei klei-op-veen veen 31.80 33.50 39.60 16.10 17.10 13-65 Donderdag 17 december hielden de Chr. Plattelandsvrouwen en meisjes ge zamenlijk hun kerstwijdingsavond in de landbouwschool, die feestelijk versierd was met wit papier, slingers en kaarsen op de tafels. Er waren 74 leden aanwezig. De presidente heette allen hartelijk wel kom en toen werd er begonnen met het zingen van Gez. 7:1 en gebed en een kort .openingswoord, waarna een Kerst- liturgie werd gehouden. Daarna werd mevr. v. uit Heerenveen welkom geheten, die ver der de gehele avond vulde met decla matie en dit was zo iets moois, dat de dames allemaal buitengewoon hebben ge noten. Ondertussen werd er een lekker kopje chocolademelk geschonken met een tractatie. Het was een onvergetelijke avond. Tot slot werd nog het ,Ere zij God’ gezongen en ging mevr. Bokma-Veninga voor in dankgebed. Hoogste kostprijs 31.80 33.50 Laagste kostprijs 16.10 17.10 Op klei en klei op veen is de hoogste kostprijs ongeveer twee maal zo hoog als de laagste. In de veenweide is het ver schil nog veel groter. Ook op basis van bovengenoemde grote verschillen kan geconcludeerd worden, dat het bezit van een goede bedrijfsecono mische analyse geen overbodige luxe maar een noodzaak is voor de boer. Ze biedt immers in de eerste plaats de mogelijkheid te constateren, of men goed of minder gunstig zit met het bedrijfsresultaat. Daar- ha is het dan d.m.v. de bedrijfseconomische gegevens nog mogelijk de sterke en zwak ke'punten in het bedrijf op te sporen. Daar er in de praktijk belangstelling bestaat voor de uitkomsten van de be drijven, vooral voor die met betere resul taten, zullen de volgende keren de cijfers enkele bedrijven worden besproken Dan zal, het zij nu reeds opgemerkt, blij ken, dat er verschillende wegen zijn, die naar een goed inkomen leiden. R.L.V.D., Sneek Friese boeken gelezen. Het Friese volk moet vooral zijn taal onderhouden door het lezen van eigentalige boeken, ver volgde spreker. De heer de Jong behan delde ten slotte enkele kernen uit beken de Friese boeken. Hierna werden nog enige vragen gesteld. Enkele leden gaven zich op als lid van de K.F.F.B. De voorzitter dankte de heer de Jong voor de de duidelijke uiteenzetting, om trent dit onderwerp, en vooral voor de wijze waarop de spreker het naar voren bracht. Na de pauze bracht J. Werumeus Buning verslag uit van de algemene vergadering die te Leeuwarden gehouden werd. De excursie zal gehouden worden op 18 januari a.s. Als hoofddoel is gesteld, het fokbedrijf Jelsumer van mevr. Was- senaar-Boelstra; de drukkerij Erven Kou- mans Smeding zal bezocht worden, en de proefboerderij Wielzicht te Rijperkerk. Op enkele na gaven de aanwezigen zich allemaal op; dit is wel een bewijs van animo, maar de bus is nog niet vol. Met de rondvraag werd opgemerkt, dat De Jongereindag van ’t voorjaar ook best eens in de Zuidwesthoek gehouden kon worden. Na dit punt behandeld te hebben sloot de voorzitter deze vergadering, aan allen e en welthuis toewensend. larissen hartelijk gefeliciteerd en op een prettige wijze zeer waarderend toegespro ken. Toen omstreeks 1924 het bedrijf hier te Wcrkum werd overgenomea van de heer H. Glastra, die de oudste personeelsleden, nog goed gekend moeten hebben (en nu bij allen wel bekend is als de voorzitter van de Vereniging van oud-Workumers) konden aanvankelijk dezelfde fabricage methoden voortgezet worden, maar in de loop der jaren is de vraag naar bepi^de artikelen zo veranderd, dat het voor de bedrijfsvoering en natuurlijk evenzeer voer het personeel een kwestie van aanpassen werd. Voor de in al die jaren betoonde trouw en toewijding is de directie zeer erkentelijk en ze wilde dit dan ook in deze bijeenkomst met de andere personeels leden tonen. Inmiddels waren ook de ouders en pleegouders van de heer Bouwman bin nengekomen en naderhand kwam zelfs de burgemeester nog even van z’n belang stelling blijk geven, waarbij aan het licht kwam dat deze tijdelijk vlak bij de heer Verhaar gewoond had, hem wel enigszins kende en zelfs van in die tijd genomen foto’s nu duidelijk herkend had. Ook namens z’n collega Bouwman en vrouw en z’n eigen vrouw en gezin be dankte de heer D. van Tuinen voor de hartelijke tot hen gesproken woorden en hij hoopte met de directie dat het steeds in de beste verstandhouding op een vol gend jubileum mocht toegaan. Als pleegvader richtte de heer S. Leen- stra zich tot één van de jubilarissen en naderhand ook tot diens collega en tot de directie met oprecht gemeende sympa thie betuigingen, waarbij hij o.a. op wees, dat het er vaak niet toe doet, wat men doet en met welke trouw en ambitie. Zelf had hij dat ook ervaren en dit als een mooie opdracht beschouwd. Op een dag als deze doet de erkentelijkheid daarvoor goed en hij wenste de jubilaris sen ook verder een blijvende voldoening in hun werk. Er kwamen voor en na nog enkele aardige herinneringen los, waarbij op de vergelijkingen van wat vroeger gefabri ceerd en !y erdiend werd met de t egen- woordige efficiency en prijswaarderingen enkele toelichtingen gegeven werden, zo wel door de heer Verhaar als door de heer Bouwman Sr., die er ook enkele frappante staaltjes aan toevoegde en de familieverhouding en -eigenschappen in ’t kort kenschetste. Terloops was ook nog even opgemerkt dat de arbeidsprestaties in de kleinere bedrijven, ondanks moderne boekhoudmachines en andere nieuwighe den elders, gunstig afstaken bij het geheel, wat dus een complimentje was voor de hier genode medewerkers. Zo was men genoeglijk enkele uurtjes bijeen, voordat de gerechten ter tafel kwamen, waarvoor ’de eetlust inmiddels al aardig opgewekt was. Het ging allemaal prettig, gemoedelijk toe, zodat ieder die eerst tegen het al te formele van zo’n jubileumviering opzag, wel zal moeten toegeven, dat men juist hierdoor nog lang en met veel genoegen aan die dag terug zal denken. De in 1959 in Friesland gehouden Anjer fondscollecte heeft in totaal f 12.060.4Q opgebracht (vorig jaar f 12.805.77). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid "van het Nederlandse volk op het gebied van weten schap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen en die met financiële moei lijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de laatst gehouden collecte is medegewerkt, vóór 10 januari 1960 moeten worden in gediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, administrateur ter provinciale griffie te Leeuwarden. Meubelhuis Inconé - Workum is het Uw familie, vrienden, bekenden en clientèle bij de jaarwisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest ge schikte wijze doen door het plaatsen van een van oudsher HET gezinsblad voor Workum en omgeving Ook bereikt U met zo’n Nieuwjaarswens diegenen, voor wie in de vreemde ons weekblad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelan” verbindt. De kosten zijn slechts 80 cent bij nor male grootte en gaarne direct bij op gaaf te voldoen. De speciale rubriek voor zaken, bedrijven of verenigingen over dubbele kolom f 1.50 voor ge woon formaat en overigens berekening naar plaatsruimte. Geef vooral deze advertenties vroeg tijdig op, liefst deze week, doch in elk geval vóór de Kerstdagen. Uitg. „Friso”. Op de gearkomste fan 24 oktober 1959 hat it Kristlik Frysk Selskip it folgjende urginsjeprogram oannommerv It Kristlik Frysk Selskip, steande op de grounslaggen biskreaun yn kêjst 3 fan syn haedkarbrief fan 1925, is oersjüge dat dêrneffens oan it Fryske libben foarm jown wurde moat, en sjocht as punten fan aksje dy’t yn ’e hjoeddeiske situ- aesje urginsje hawwe: Bifoardering fan ’e Bibel en fan it Psalm- en Gesangboek. Bifoardering fan it brüken fan de Fryske tael by de Evangeeljeforkun- diging en de evangelisaesje under it Fryske folk, ü.o. troch it utjaen en/of forsprieden fan geastlike en sticht- like lektuer yn eigen tael. Bifoardering fan ynfiering fan twa- talich ünderwiis op ’e legere skoallen neffens de wet Cals; en hwer ’t dat noch net kin fan Frysk underwits neffens de wetswiziging Slotemaker de Bruine; mear plak foar it Fpysk op ’e Beukerskoalle, de u.l.o.-skoalle, de kweekskoalle, de middelbere skoal len, skoallen op it gebiet fan lanbou. hanne), niverheit en techniek; in rjochting fan heger ünderwiis Fryslan op universitair nivo. In eigen Fryske radio omrop. Aksje by de Steaten, dat dy de saek fan in fiergeande desintralisaesje (ek yn it finansiële) yn Den Haech oan ’e oarder stelle en bifoarderje sille. Aksje ta bifoardering fan de wurk- gelegenheit yn Fryslan, troch de fês- tigingsfaktoaren foar ünderskate sek- toren; fan it bidruiwslibben, lanbou, yndustry, rekreaesje ensfh., op koarte termyn sa gunstich mooglik to meit sjen, ü.o. ek troch to wurkjen op ófskaffing fan de gemeenteklassifr- kaegje. Het uiteindelijke bedrijfsresultaat komt tot stand onder invloed van de kwaliteit van het bedrijfsbeheer en van de bedrijfs omstandigheden. Dit wil dus zeggen, dat enerzijds het organisatievermogen van de boer van invloed is en anderzijds factoren als b.v. de verkaveling, de oppervlakte, de bedrijfsgebouwen e.d. Dat er zodoende grote verschillen bedrijfsresultaat ontstaan is dus alleszins te verklaren. Uit onderstaande tabel komt het ver schil in winstgevendheid, bij de L.E.I.-be- drijven in Z.W. Friesland duidelijk naar voren.: Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 et: per m.m. Contracten volgens algemene regeling 17 dec. Omstreeks acht uur opende de voorzitter I. Folkertsma hedejiavond deze vergadering met allen welkom te heten. In het bijzonder richtte hij een woord van welkom tot de voorzitter van de Friese Mjj. van Landbouw, die als gast aanwezig was, en tot de spreker voor deze avond de heer E. S. de Jong van Bolsward. Daarna kreeg de secretaris gelegenheid voor het lezen van de notulen, die onveranderd goedgekeurd werden. Na de mededelingen en ingekomen stuk ken kreeg de heer de Jong het woord, die als onderwerp behandelde .Friese lite ratuur’. Spreker verheugde zich in het feit dat de vraag, en het lezen van Friese boeken steeds toeneemt. Door zeventig procent van de Friese bevolking worden

Friso nl | 1959 | | pagina 1