BELANGRIJK BERICHT 1 i :i WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland elke donderdag fa. Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur Dit nummer bestaat uit twee bladen BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W. AGENDA RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE Fré de Boer DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 82ste JAARGANG No. 52 ct Fryske Brief CCLXXX1X lezer aan en aan Uitg. FRISO’ (1) Ut „Beakens”. Nieuw stripverhaal ópeciaal oolz adverteer der Süd 72—74 Uw adres voor de Friso’ in Workum te laten bezorgen tijd dat iele oor en dit lijn eb- o ik 1 - II I ct y ■ver j er pen ien. are aar liet :on eds tan tot zan zen eeg ien an. lad er- >le- )ok en »ve in- bij Ms sen, zelf aan Er werd meermalen op aangedrongen om de Friso’ een dag eerder te laten verschijnen, wat ook al met het oog op de koopavond op vrijdag aanbeveling verdiende, terwijl de postabonné’s er dan zeker van waren hun krantje steeds vóór de zondag in huis te hebben; dat leek allemaal erg aanlokkelijk. De beide laatste weken moest alles reeds op woensdagmiddag de deur uit en hoewel er enkele moeilijkheden te voorzien zijn, zouden we graag de proef nemen om voortaan, dus met ingang van het nieuwe jaar 1960 manich Ijocht hat freonskip yn ós libben brocht!” En ek: „Hwa ’t yn freonskip forboun is mei oaren wit fan libbens- sin en libbensdoel.” (1) Lit my dan dizze léste brief yn it aide jier bislute mei: Oan alle minsken in goed- en tige lokkich 1960 ta to winskjen. „Freonskip is in blom oan de faken sa toarnige strüken fan üs libben hoe earm in minske dy ’t gjin freonen hat; hoe ryk it libben dat hechte freonskip ken! Hoe manich leed is troch freonskip draechlik wurden! Hoe tige lokkich 1960 ta to winskjen. As altyd, Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia Op H.H. adverteerders en correspondenten wordt een dringend beroep gedaan om alle copie zo vroeg mogelijk in te zenden. Dat uw medewerking ons tot steun moge wezen! hy sliepte wer Dy han hat In dit nummer wordt een nieuwe strip (plaatjesserie) begonnen, waarin spanning en strijd niet zullen ontbre ken. Het begint met de ontvoering van een zigeuner en het opsporings werk van de sheriff zal dan naderhand de spanning er wel in houden. Om direct goed op gang te komen, worden nu drie nummers geplaatst en dan in ’t vervolg als regel zoveel mo gelijk twee nummers. We vertrouwen dat dit hoekje van onze krant elke week wel gauw opgezocht zal worden en vooral bij de jongeren in de smaak mag vallen. ,,x«, wie myn biskie, „by myn witten net.” „Nou sjoch,” hy wer, „it is ek net sa’n hiel moai boadskip hwer ik hjir mei kom. Mar wennet der faeks immen dy ’t jo goed kinne?” Ik stie efkes yn prakkesaesjes en doe ynienen wist ik it doel fan syn kommen. „Jo komme fêst mei biricht fan (en ik neamde him in namme) „Krekt”, sei hy wer. „Ik hie niis krekt sa in mefrou oan de tillefoan en dy frege my of ik jo birikke koe, om jo in boadskip oer to bringen. De man dy 't jo niis neamden leit op stjêrren en hy freget elts eagenblik nei jo.” Foar ik nou fierder gean, moat ik earst efkes dit sizze: Ik wiste dat de man, ien fan myn alderbêste freonen, tige min lei en dat der alhielen- dal gjin hope op betterskip bistie. „En dan”, de pelysje wer, „hat dy mefrou frege of jo har daliks noch efkes opskilje woene. Dat as jo nou mei my nei myn hüs rinne, kinne jo by my wei skilje.” Sa sein, sa dien, en sa hearde ik dan, dat de pasjint de measte tiid buten kennis wie, mar yn de eagenblikken dat er helder wie, bitsjutte hy syn frou en de bern dat hy my, foar syn forstjêrren, noch graech by him hawwe woe. En om 't hy der eltse kear wer oer bigoun, hie de femylje mar bisletten, my to freegjen om to kommen. Der stie ik dan, hwat moast ik dwaen? Koe ik de léste winsk fan in freon wegerje? Wacht- sje oan moarnier ta, soe bitsjutte kinne dat ik to let wêze soe. En joun noch op reis gcan, dan kaem ik der yn ’e nacht oan. Ik birekkene gau, as ik my daliks reisfeardich makke, ik der in ure as ien wéze koe, en ik rekke op reis. Om t ik sein hie dat ik sa en sa let mei de trein kaem, waerd ik for- wachte. Sa foun ik der myn aide trouwe freon, üttard troch it lijen hwat er hawn hat. Né, hy lei nou réstich, hwant hy fielde gjin pine mear. Mar doe ’t ik der in eagenblik sitten hie, waerd hy tige ünrêstich, en doe ’tik syn meagere han yn mines naem en him frege: Wist nou wol hwa hjir by dy sit, en myn namme neamde, doe kaem der efkes in glimke op syn antlit en hy knypte-inyn han. Krekt as woe er sizze: Ik tankje dy foar dyn kommen. Mar al ridlik gau waerd de han slop en üs ófskie west. It ófskie fan in trouwe, hechte freon. En doe ’t ik yn ’e iere moarn, wylst alles yn dy greate stêd noch réstich wie nei hüs ta reisge, moast ik tinke oan de wurden dy 't ik ris lézen haw. „Freonskip is in blom oan de faken De jouns foar Krysttiid sieten wy meielkoar om ’e tafel, yn it bliide foarütsjoch op de dagen dy ’t üs to wachtsjen stiene. Hwant just Krysttiid is sa hiel oars as alle oare dagen, it bitsjut sa folie mear as allinne mar in ünderbrekking fan ‘de kalde, skiere, treastleaze en tsjustere dagen, dy 't men sa om dizze tiid fan it jier, to wachtsjen hat. It wie goed tsjien ure, dat er noch by üs skill i waerd. Wy seagen elkoar ris oan, krekt as woene wy sizze: Hwa hawwe wy der noch op ’e lette joun? Ik nei de doar, stie der in pelysje mei in briefke yn ’e han. Nei ’t wy elkoar goejoun winske hiene, frege hy: „Hawwe jo faeks femylje yn wenjen?” Né, Verschijnt éénmaal per week I V 8- 1 >**Z%*A*^* NOARD 69 AFD. GYMNASTIEK FRISO. S.V.W.-NIEUWS AFD. GYMNASTIEK KERSTORATORIUM Uitg- FRISO’ mene T Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Dok uw adres voor grote en kleinere ritten e de dia’s :alië. een is de hier Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Geslaagd voor het Staats Praktijkdiploma I onze vroegere stadge noot de heer D. Terpstra, thans te Koots- tertille. Junioren Bolswardia 1 A—Workum 2 A Vertrek 2.15 uur AFD. VOETBAL Senioren: Balk 3—Workum 3, vertrek 2 uur Workum 4—Q.V.C. 3, Aanv. 2.45 uur 5.15- 6.15 6.15- 7.15 7.15- 8.15 8.15- 9.15 is en K?ht; een eed- tich- ater elijk ting een wtje i l Het Kerstoratorium ,Het Licht der Wereld’ (van H. de Wolf) werd op Tweede Kerstdag tot tweemaal toe uitgevoerd door de beide Herv. Kerkkoren van Koudum en Workum, waarbij als solisten optraden mej T. Laanstra, sopraan te Harlingen de te noren R. Hoekema en E. Stellingwerf te Koudum, voor harmonium en orgel resp de heren B. Sijpersma, IJ. Wielinga, béi den te Workum en de organist J. Smits te AFD. VOLLEYBAL U.D. 1-S.V.W. 1 Vertrek 7.30 uur bij Fré de Boer Aanvang lessen 5 januari 11 jr 12 jr LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 PLAATSELUK NIEUWS met en zonder chauffeur NIEUWJAARSUITVOERING .CRESCENDO’ Evenals in 1959 wil Crescendo de eerste avond van het nieuwe jaar be nutten voor het geven van haar winter concert. Ter afwisseling zal ditmaal geen koor, doch het Stedelijk Muziekcorps van Hindeloopen optreden. Dit corps heeft thans een Engelse bezetting. Voor Wor kum en omgeving is dit een mooie gele genheid ook eens met zo’n zogenaamde Brass-band’ kennis te maken. Beide corp sen staan onder leiding van de heer S. W. de Boer van Leeuwarden. De toegang tot dit jaarlijkse concert is, zoals gebruike lijk vrjj: wel zal er om enigszins de on kosten te dekken bij de uitgang een col lecte worden gehouden. Op 17 en 21 december hield de afd. gym. haar jaarlijkse vaardigheidsproeven. Een kleine toelichting bij de puntentel ling van de proeven. Een ieder die een oefening gaat uitvoeren begint bij 10. Tijdens de oefening kunnen er fouten worden gemaakt en gaat het cijfer afzak ken tot het uiteindelijke resultaat wordt verkregen. Krijgt, men echter een cijfer onder de 8. dan moeten de andere oefe ningen zodanig zijn, dat er een gemid delde van 8,5 wordt gehaald, wil men slagen. Dan dit nog: is er een cijfer bij Lesrooster S.V.W., afd. gym. ingaande woensdag 6 jan. meisjes 8en9jr meisjes meisjes meisjes 14 en 15 jr dames Maandags: 5- 6 6- 7 7- 8 8- 9 9- 10 Woensdags: 5- 6 6- 7 7- 8 8- 9 9- 10 Donderdags: 4.15-5.15 ste keer van hun optreden mocht zijn. Met dankgebed werd dit wijdingsvolle uur ge sloten, waarna nog staande een danklied gezongen werd. KERSTFEESTVIERING De Hervormde Zondagsschool hield dit jaar het kerstfeest met de kinderen weer in het lokaal Rehoboth. Bestuur en personeel was algemeen van oordeel dat het vieren van het Kerstfeest in de kérk, met een ruim tweehonderd kinderen, klein en groot niet bepaald tot z’n recht kwam. Vandaar dat besloten werd het dit jaar weer in Rehoboth te houden en dan wel in twee keer: ’s middags om half drie voor de kleinen en om vijf uur voor de grote kinderen. En het mag gezegd wor den, dit heeft aller voldoening gehad. Ook voor de ouders konden voldoende zit plaatsen beschikbaar worden gesteld. Beide feesten werden geleid door de voorzitter, de heer L. de Haan. Vertel lingen werden gedaan door de medewer kers, de h eren Th. Nieuwland. K. Haitsma, door de voorzitter en van de dames door mej. M. de Vries. Tijdens het feest werden de kinderen tweemaal getrakteerd en na afloop kregen de kinderen mee naar huis: een boek, een sinaasappel en een reep chocola. Een twintigtal kinderen, die de Zon dagsschool gaan verlaten, ontvangen op de komende afscheidsavond, tevens ouder avond nog een bijbeltje. - Meubelhuis Inconé - Workum ook de soli van de sopraan over ’t alge meen nogal enkele moeilijkheden gaven; mej. Laanstra wist ze merendeels glans rijk re overwinnen. Vanzelfsprekend had den ook de koren wel het belangrijkste aandeel in deze uitvoering; het mannen koor liét zich tweemaal afzonderlijk ho ren en met succes. De begeleiding van het harmonium (B. Sijpersma) mocht met recht geroemd worden. Men kon terugzien op een zeer goede en verantwoorde uitvoering. Deze Kerstcantate bestond uit zeven delen. De in donkere toonaard door het koor te zingen inleiding, naar de woor den van Ps. 130: Uit de diepten roep ik tot U, o Here, was een heel goed begin. Na samenzang van Ps 130 2 'werd dit eerste deel Advent gezongen door sopraan en k oor deels een Sopr. solo vervol gens de Aankondiging, waarin verwerkt was het bekende: dochter Sions, wees verheugd; De Geboorte, Engelen en Her ders, Simeon, De Wijzen en tenslotte Epi loog. Ook in de middendelen kwam men tot een goede prestatie, zowel van de zijde der solisten als van het gehele koor, waarbij deel IV Engelen en de Herders wel het meest overtuigde. Ontroerend was ook de Epiloog, waarbij na het Kerstlied' ’t Licht dezer wereld is reddend versche nen, besloten werd met het GezangDankt dankt nu allen God’. De heer Hoekstra had het geheel goed in handen en zowel hij als de leden van zijn koren en de solisten mogen op geslaagde uitvoeringen terugzien. Ds. Tammeling vertolkte in Koudum de dankbaarheid der luisteraars in goed ge kozen bewoordingen. Over Ifet wonder bare Kerstfeest behoefde niet veel ge zegd te worden, als de dank maar in het hart leefde. Aan alle medewerkers werd een woord van oprechte dank gebracht en de wens uitgesproken dat dit niet de laat- jongens 10, 11 en 12 jr jongens 13, 14 en 15 jr keurgroep jongens keurgroep meisjes-dames heren meisjes 5, 6 en 7 jr jongens 5 en 6 jr jongens 7, 8 en 9 jr meisjes 10 jr meisjes 13 jr dames 9.15—10.15 sen. dames beneden de 7, dan is men afgewezen, hoe hoog het aantal punten ook mag zijn. Het gelukte Kees Wesselius een 10 t? halen, dus geen foutje te bespeuren, iets wat de juryleden nog niet hadden meegemaakt, dus Kees dat is wel een felicitatie waard. Donderdag kwamen er vier juryleden naar Workum, om het kunnen van onze leden te beoordelen. Helaas moesten er zes worden afgewezen. Maandag waren de groepen groter en kwamen er zes juryleden naar hier; ook toen werden er zes afgewezen. De moed niet laten zakken, een volgende keer beter Mevr. Schaap dankte de juryleden voor hun inspannende arbeid; te weten dat dit werk allemaal belangeloos gaat. Een woord van dank werd gericht tot de tel- commissie, aan de dames die voor de in wendige mens zorgden, aan de E.H.B.O.- groep, die gelukkig niet aan het werk hoefde. De heer Jansen kreeg een cadeau aan geboden, voor het mooie resultaat dat hij met S.V.W. had behaald. Ook de heer Vis ser werd niet vergeten, die werd beloond met een doos sigaren. De presidente wens te ieder een welthuis toe. De geslaagden zijn: Meisjes A. Siemie v. d. Akker 53.,4 Aukje de Boer 54.2, Ti neke Dijkstra 53.1, Sietske Dijkstra 54 5, Sjoeki Tjalsma 55.7, Wietske Valk 55.3, Jannie Visser 55.2, Pietie Scheltema 52 Meisjes B. Corrie de Boer 52.8, Bettie Folkerts 52.5, Ginie Hingst 56.1, Agatha de J ong 57.9, Tineke v. d. Lageweg 53.2, Tiny Siemonsma 52.1, Gerrie Spijksma 53.6, Riny Schippers 50.7, Tine Venema 53 2, Baukje IJntema 56.4. Dames 3 A. Baukje de Boer 52.7, Met- tie de Boer 5q.8, Bertha Jelgersma 54, Geeske Klaren 52.2, Dikkie Dijkstra 53.1, Johanna de Jong 52.2. Dames 3 B. Hinke Adema 56.3, Afke de Boer 53.3, Mevr. Boersma—Folkertsma 53.3, Eelkje de Jong 53.1, Tiny de Jong 53.4, Tine Postma 53.9, Janke v. d. Wal 53.2 Dames 2e gr. Sietie de Boer 53.9, Sie- tie Huisman 55.1, Baukje v. d. Lageweg 54.7, Minnie Lubberts 54.5, Mevr. Schaap Bosscha 54.8, Hanny Sieperda 54.1 Dames 1ste gr. Akkie Huisman 55.7, Foekje Jaarsma 53.2, Willy de Jong 55.3, Hennie v. d. Meer 56.6, Griet Pruiksma 52 Senioren dames: Mej. Muller 36.1, Mw. de Vries—Vaartjes 37, Mw. v. d. Veen— Adema 37, Mw. Robijns—Witteveen 36.9 Jongens A. Jelke de Boer 64.2, Jan Beu ker 64.2, Hans Bruinsma 63.4, Cor Ruy ter 61.2, Evert Schaap 64.1. Jongens B. Jacob de Boer 64.8, Johan nes Heins 62.5, Jetze Huisman 62.5, Allard de Jong 63, Klaas de Jong 64.3, Siemon v. d. Meer 6(3.8, Kees Wesselius 65.8, Gerrit Kemker 64.6. Heren 3B. Martinus de Jong 61.3, Gijs van Wieren 58.2. Heren 3 A. Jan v. d. Akker 62.3. Koudum. Het geheel stond onder leiding van de heer Jo Hoekstra te Koudum. Des namiddags vond te Koudum de uit voering plaats voor een maar ten dele gevuld kerkgebouw; des avonds te Wor kum was de belangstelling almede niet overweldigend. Dit waarschijnlijk mede ten gevolge van het slechte weer. Daar had meneer K. Meijer de leiding, die na gebed in een heel kort woord solisten, dir. en koorleden, benevens de luisteraars een har telijk welkom toeriep, terwijl aan het slot dankwoorden gesproken werden voer deze volgens hem prachtige uitvoering en met dank aan God gesloten werd. Te Koudum was het Ds. J. Tammeling, die na een woord van welkom- en gebed, sprak over de zang, welke voor, bij en om de geboorte van de Heiland gehoord werd, o.a. de Engelenzang in Ephrata’s velden, de Lofzang van Maria, Simeon, Zacharia’s en deze zang over dit heilsfeit ging de eeuwen door en zal blijven klin ken tot in eeuwigheid. Daarna werd in sa menzang het bekende Kerstlied: Daar is uit ’s werelds duist’re wolken, gezongen en verder was ook het hoofdthema: het Licht dat de duisternis overwon, waarbij eerst de sopraan twee Duitse kerstliede ren ten gehore bracht. Reeds deze kennismaking en trouwens ook de volgende met de soliste deed blijken dat zij over een mooie stem be schikte, welke ook in de hoge registers niets inboette aan zuiverheid. Met veel overtuiging werden deze prachtige liede ren voorgedragen. In korte trekken overigens onze alge- indruk. Het werk als geheel bevat naast enkele vrij moeilijke opgaven ook verschillende gedeelten, welke aan de zangers en zangeressen minder zware ei sen stellen. De tenoren zagen zich ge steld voor de recitatieven, sommige vrij omvangrijk en niet zo eenvoudig terwijl

Friso nl | 1959 | | pagina 1