balans-opruiming Pypskoft WORKUMER KRANT installing grafysk wlrk Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland 15 januari begint onze buitengewoon voordelige Westerhuis Libelle Nylons radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. S.V.W. AGENDA EFKES RADIO EN TELEVISIE RADIO HINGST MAISON IRENE 83ste JAARGANG No. 2 VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Fryske Brief CCXC1 BEL 306 b.g.g. 382 wij zeer voordelige aanbiedingen Wetenswaardigheden (Vil) f óud 72—74 uw 2.95 tot en met 5.50 Uw adres voor Ook in vloerbedekking brengen voor direkt, of voor ’t komende Voorjaar. Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer Meubelhuls Inconé - Workum en gezelligheid Doet uw voordeel, ellen naar de opruiming van B. JONGSTRA hawwe hja it swierder. De problemen en fraechstikken hwer ’t de jonge minsken mei to wrakseljen hawwe, binne greater en swierder wurden. De spanningen hwer under wy libje, it folie en folie drokker libben, freegje binammen fan de jonge minsken, folie mear omtinken. En wy dogge wol hiel f rkeard, troch alles hwat jong is, under ien hoed to biflappen mei to sizzen: dat hja stik foar stik lêstich binne; net om sizzen jowe; gjin plichtsbesef hawwe, ensfh. As ik sa ris om my hinne sjoch, kin ik net oars as greate biwündering hawwe foar hwat in great diel jonge minsken docht. Ja, wy skermje nou wol graech mei it wurd „nozems”, en hawwe de müle fol oer „ontspoorde jeugd”, mar dat jildt grif net foar de hiele jonge generaesje. Dat yn de greate- en greatere stêdden de jongerein wolris üt ’e ban springt, dat it der wolris speak rint en men harren mei gewelt yn ’e stokken halde moat, is mar al to wier. It sil in bulte omtinken, geduld en oerliz freegje om soks yn goede banen to lieden. Dizze brief is hwat lang ütfallen en derom dogge we der mar twa kear oer, al is it dertroch fan ’e wike wol hwat koart om ’e hoeke. Wy hawwe forliden wike twa pake’s oan it wurd litten en hja wiene allebeide nou just net sa tige bést to sprekken oer de „jeugd” fan tsjintwurdich. Nou lit it him wol sahwat tinke dat aide- en aldere minsken it libben oars sjogge en oars opnimme as de jongerein. Sa hat it altyd wést en sa sil it wol bliuwe ek. En as de pake’s fan nou sizze dat: „de jongerein yn alles safolle minder is, as hja yn harren tiid”, dan nim ik dat mei in kerltsje salt. Hwant de tiid en de omstandigheden hwer ’t wy under libje binne safolle oars, en dertroch foroarje de minsken ek. Der wurdt wol gauris sein, dat de jonge minsken it nou sa ’n ein better en makliker hawwe as wy alderen it eartiids hiene. Foar in great diel is dat grif wier. It libbet yn alles frijhwat rommer, mar of de jongerein it ek safolle makliker hat? Lichamelik miskien wol, mar yn geastlik opsicht Verschijnt éénmaal per week L i 1 1 NOARD 09 L Pamesmantels 39.00 35.00 Pyamaflanels ongekend lage prijzen Damesjaponnen 17.50 15.00 12.50 .torte damesjasjes 25.00 Programma zaterdag 16 januari Jersey pakjes vanaf 35.00 Costuumrokken vanaf 9.75 Bovendien extra koopjes vertrek 13.44 uur zeer Bedrijf C 1782 BILJARTEN VOGELS IN DE WINTER C.J.B.T.B. VERGADERING 12.3 15.4 een PLAATSELIJK NIEUWS DAMMEN C'HR. PLATTELANDSMEISJES te voor t. i Restanten kindermantels en jurken ongekend lage prijzen. Stoffen voor dames en kinderkleding alles voor spotprijzen.. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Hollandia ondergoederen minstens 10% korting. Wollen dekens, half wol en katoenen dekens, flanel lakens heel voordelig 2 persoons 3-dellge bedstenen zeer goed slechts 37.50. Binnenvering bedden een zeer grote voorraad, ongekend lage prijzen. Heren ondergoederen prima kwaliteiten minstens 10% korting B. Stelwagen H. Roelens AFD. VOLLEYBAL S.V.W. II-S.V.C. IV Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Dok uw adres voor grote en kleinere ritten 155 224 4242 4.07 1.43 138 21 VERZORGEN LAAT DE BEKENDE ALLEEN BIJ 1.11 76 12 4 142 283 4118 401 358 148 175 235 Ï5Ö4 27.81 542 2Q 119 316 l 33 84 178 194 i486 82 2306 .802 1330 396 49 88 1863 377 2-0 2- 0 2—0 1-1 1—1 1—1 0-2 2-0 2-0 2—0 15—5 met en zonder chauffeur keeper die inmiddels al uit z’n doel kwam tot in de buurt van de strafschoplijn het nakijken te geven en zodoende de stand op 3—1 bracht. Wel zagen we een steeds aanvallend W. maar de stand bleef tot het einde 3—1 in voordeel van Workum. Misschien blijft W. dit jaar 3e klasser maar het degradatiegevaar is nog niet geweken. Door training, bezoek en kame raadschap krijgen speler en supporter weer moed. Telefoon Redactie en Adm. 05151-114 Postrekening 882259 EEN KLE1WEIDEBEDRIJF MET EEN BESTE UITKOMST strekt het werkge- de gehele provincie Friesland en wordt ingeval van nood snel en doeltreffend hulp geboden. Aanvragen om voeder en bijdragen voor het fonds kunnen worden gedaan bij No- taris H. A. J. Alma te Bolsward. (Telefoon 05157- 2253, girorek. nr 812455). na meeste l kum, die deze avond zou spreken over .Het meisje van deze tijd en haar interesses’. Op zaer humoristische wijze bracht mevr. Kramer dit onderwerp naar voren. Zij vei- telde o.a. het één en ander over de kleding, de smaak en de aanleg van het meisje, alsook iets over haar vrijetijdsbesteding zoals muziek beluisteren, hobby enz. Door lezingen over dergelijke onder werpen te houden kan een Plattélands- meisjes-afdeling van groot nut zijn voor de practische en geestelijke ontwikkeling van het meisje, aldus mevr. Kramer. Een levendige discussie was hét antwoord op de verschillende vraagpunten in deze mooie lezing. In haar slotwoord bedankte de presi dente mevr. Kramer dan ook hartelijk hier voor, waarna ze deze gezellige avond sloot met dankgebed. Eén meisje gaf zich op als lid. Advertentietarief: 7 cent per mm. Adv. van bulten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Men schrijft ons: De commissie van de afdeling Vogel- verzorgingsdienst van de B.F.V.W. heeft het genoegen te kunnen meedelén dat sedert akte d.d. 22 december 1959 zij voor taan werkzaam zal zijn als Stichting, Vogelverzorgingsfonds Friesland’. Hoewel in het verleden hieraan steeds streng de hand is gehouden, is nu thans ook juridisch gewaarborgd, dat de bij eengebrachte gelden alleen voor hulp aan in nood verkerende vogels zullen worden besteed. Evenals voorheen bied zich (ufit over Vorige week hield de biljartclub De Wijnberg in het hotel van dezelfde naam op haar clubavond een onderlinge biljartwedstrijd en aangezien het ledental van dergelijke verenigingen meestal vrij bescheiden is, werd besloten dat alle deel nemers met een rollaadje huiswaarts zou den keren. Zij die de beste prestaties le verden, kregen alleen maar de zwaardere exemplaren te torsen. De eerste prijs was voor E. Westra, die in de laatste party met 51 caramboles juist één p;unt beneden de hoogste serie van P. Venema bleef; tweede prijs B. R. de Jong. In de verliezersronde won J. S. Westra de eerste prijs en de tweede prijs was voor S. IJbema. Mocht het gewicht van de andere prijzen dan geleidelijk wel iets dalen, over de kwaliteit en het idee dat niemand nu voorbij zou gaan, waren allen best te spreken. Ook heeft men het vertrouwen dat voor de volgende onderlinge wedstrijd een grotere deelname mogelijk zal worden, door toetreden van enkele nieuwe leden. Binnenkort hoopt het ploegje s peters, dat hier iets voor voelt, naar Heeg te gaan om daar de gevraagde demonstraties te geven en dat heeft natuurlijk een tegenbezoek tot gevolg. Van een spannende en sportieve strijd zou men, volgens de deskundigen, verzekerd kunnen wezen. GEVOLGEN VAN DE DROOGTE Uit de resultaten van het grondon derzoek blijkt, dat vooral de kaligehal- ten dit jaar hoog zijn. Dit heeft ver schillende oorzaken. Ten eerste hebben de planten zich door het chronisch watergebrek minder goed kunnen ont wikkelen en werden dus minder plan- tenvoedende stoffen opgenomen. Ten tweede heeft er geen uitspoeling van plantenvoedsel plaats gehad, zoals in normale jaren wel het geval is. Ten derde is er plantenvoedsel uit diepere lagen naar boven gekomen door de opstijging van water uit de ondergrond. Uiteraard zijn genoemde factoren op alle gronden niet even sterk naar voren gekomen. In het algemeen kunnen we echter zeggen dat de boer voor het komende groeiseizoen bezuinigen kan op de kalibemesting. Een meevaller tussen alle tegenval lers in het afgelopen droge seizoen. AFD. VOETBAL Senioren: Workum I—Hark. Boys I. Aanvang 2.45 uur Woudsend I—Workum II. Ve'trek 215 ui r Junioren Zeerobben IA—Workum 2A Vertrek 1.15 uur 7 januari. De hedenavond in hotel De Wijnberg gehouden vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer Jeep Bakker, die begon met schriftlezing en wel Ps. 111 en daarna voorging in gebed. In zijn openingswoord dat hierop volgde, wenste hy alle leden namens het bestuur een gezegend 1960 en sprak de wens uit dat het (komende jaar een goed jaar voor de afdeling zou mogen worden, evenals 1959 dit is geweest, waarvoor we allen zeer dankbaar zijn. Deze avond was er geen spreker aanwe zig, maar moesten de leden zelf aan ’t woord. Ze waren in elk geval goed opge komen, waarbij ook een gast aanwezig was. Na het welkomswoord van de voorzitter volgden de notulen, die onveranderd wer den vastgesteld. Ingekomen stukken werden behandeld en er werd meegedeeld dat een excursie zal worden gehouden, bij genoegzame deel name gecombineerd met de plattelands- meisjes, naar de grote tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Onder tussen gaven byna alle aanwezigen zich op en wie verder nog mee willen, kunnen zich opgeven by de besturen, of op de contactavond. De dag en datum is donder dag 21 januari, dus besluit spoedig en maak van deze unieke gelegenheid gebruik. Verder werden de vraagpunten afgehan deld, die heel wat bespreking opwekten en zodoende veel tijd in beslag namen. Het was zeer actueel en ook erg leerzaam. In de rondvraag werden nog medede lingen gedaan, aangaande de coni»otavond op 18 januari. Tevens gaf de ene gast van deze avond zich op als lid, want hij wilde ook mee zyn krachten geven aan het christelijk organisatieleven. Het was in alle opzichten een zeer geslaagde avond, welke de voorzitter sloot met dank aan God. Uit de voorgaande cijfers valt het vol gende op: de totale opbrengst per ha bij C ligt veel hoger, voornamelijk door zwaardere melkveebezetting per ha. de melkproduktie per koe is daarbij iets hoger dan gemiddeld; bij de omzet en aanwas is het tegengestelde het geval. tegenover de zwaardere veebezetting per ha bij C staat een veel zwaardere stikstofbemesting, terwijl de voerkos ten per ha even hoog a’s gemiddeld zyn daaruit valt dus te concluderen, dat de graslandexploitatie op een uitstekend peil staat. verder zyn de overige kosten bij C hoger door de zwaardere veebezetting. tenslotte zijn de loonkosten bij C per ha lager, terwijl de veebezetting zwaarder is. de arbeidsprestatie ligt dus bij C gunstig Er kan dus worden geconstateerd dat het uitstekend bedrijfsresultaat by C danken is aan de volgende punten: a. intensieve graslandexploitatie b. goede arbeidsprestaties. 9 januari 1960. Gisteravond had m De Wijnberg alhier, weer een wedstiijd plaats tussen het eerste tiental aanwip van O.G. tegen een tiental van Langweer De uitslag was voor O.G. weer zeer be vredigend, want na een prettige avond waren de meeste punten weer Workum. O.G. 1 1 9 3 4 5 6 7 8 9 10 oppervlakte loon en soc. lasten per ha werk door derden per ha werktuigkosten per ha veevoer rundvee per ha veevoer varkens per ha meststoffen per ha pacht per ha overige kosten per ha totale kosten per ha melkgeld per ha omzet en aanwas rundvee p.ha 442 opbrengst varkens per ha overige opbrengsten per ha totale opbrengsten per ha winst per ha melkveebezetting per ha kg N per ha kg P2O5 per ha kg K2O per ha maaien per ha voerkosten per koe melkproduktie per koe vetgehalte omzet en aanw. rundvee p. koe 3y9 aantal melkkoeien per volw. arbeidskracht Langweer L. Wijnja J. de Schiffart D. Tjerkstra Jr. J. Huisman J. de Vries D. van Foeken Sj. Folkertsma S. de Boer F. Sjoerds H. van Hes S. Wiersma A. Folkertsma J. Nijenhuis J. Sikkema W. Wink E. v. d. Gaast D. Tjerkstra Sr.—W. v. Solkema Uitslag Gem. groep 28.50 5n8 2 116 320 Hiermede zijn dus een drietal uitste kende bedrijfsresultaten besproken. Daarbij is wel gebleken, dat langs meerdere wegen een goed bedrijfsresultaat kan worden be haald. Immers boer A zorgde voer een uit stekende voederwinning voor zijn uiterst produktief vee terwijl B het zocht in een hoge arbeidsproduktiviteit. Boer C tenslotte combineerde een intensieve graslandex ploitatie met een goede arbeidsprestatie. Deze gevallen werden hier besproken omdat ze leerzaam zijn voör de praktijk. Hierbij zij echter direct vermeld, dat uit komsten als hiervoor besproken tegen woordig slechts weinig voorkomen. Dit heeft men in een vorig artikel ook reeds kunnen constateren. Een volgend keer iets over een bedrijf met een matig bedrijfsresultaat. R.L.V.D., Sneek Fan 14 jannewaris oant en mei 6 febrewaris sil yn it Kunstsintrum Prinse- tün to Ljouwert in ütstalling fan grafysk wurk halden wurde fan de kunstners Ria Exel, Kees Andrea, Wim Beuning, Paul Citroen, Rob Cox en Ru van Rossum. WORKUM. Dezer dagen herdacht de heer W. de Boer het feit, dat hij 25 jaar in dienst was van de P.T.T. en dan komen er natuurlijk de nodige felicitaties los, maar behalve deze werd de jubilaris ook nog bevorderd tot besteller le klas, wat voor hem een zeer eervolle verrassing was FRISO. Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur De serie bedrijfsuitkomsten jn dit kader wordt onderstaand vervolgd met de cijfers van een kleiweidebedrijf met een goede uitkomst. De Christelijke Plattelandsmeisjes hebben weer vergaderd en wel op don derdag 7 januari, in de bovenzaal van hotel ,De Wijnberg’. De presidente mevr. W. Bokma-Venin^a opende om ruim half acht de vergadering met schriftlezing en ging voor in gebed. In haar openingswoord heette zij een flink aantal meisjes hartelijk welkom en wenste ieder nog een goed 1960 toe. Er volgden enkele mededelingen en daar7 na werden de notulen gelezen. Als spreekster werd nu welkom gehetA, de juist gearriveerde bondspresidente, mevrouw Kramer-Bruggenkamp uit Ber’i- S.V.W.-NIEUWS A.C.V., Assen WORKUM 1-3 Workum won de toss en koos tegen de wind. De eerste aanval was voor Wor kum. Tjalsma stelde direct de keeper op de proef, doch deze stopte het schot prima. A.C.V. ook bang voor het degradatiespook bouwde daarna aanval ra aanval op, doch de afwerking liet te wensen over. Workum steeds in verdrukking probeerde het spel weer te verplaatsen en het lukte de Vries om op de rechter vleugel enige spelers te passeren. Toen hij tenslotte de bal keurig voor ’t doel trok, was het Tjalsma die met een keihard schot in de linkerhoek Workum de leiding bezorgde: 1—0, na 18 minuten spelen. Dat was dan ook alles wat W. wist de presteren voor de fust. Wel werd er in de achterhoede alles ge probeerd de voorsprong te behouden, maar in de 38ste minuut wist de midvoor van A.C.V. de stand in evenwicht te brengen 1—1, wat ook de ruststand werd. Dat A.C.V. zeven corners voor de rust kreeg tegen W. drie was wel een teken dat A.C.V. iets meer in de aanval was. Na de rust toen W. het windvoordeel kreeg, zagen wij een steeds beter spelend W. in het veld. De achterhoede met half- linie zetten toen de voorhoede aan het werk. Met een lange pass kreeg de Vries een mooie kans, maar op het harde veld wist deze de bal niet goed onder controle te krijgen en zijn schot ging naast.. Toch wist deze speler een kwartier na de rust toen Buma keurig voorzette de stand op 2—1 te brengen. A.C.V. kwam ook nog wel eens voor ’t W. doel maar gevaarlijke aanvallen waren er weinig. Bij een corner voor W. was het Smedinga die in kopte doch de keeper stond op de goede plaats. Daarna kregen we een periode dat men het met schieten probeerde zowel Glas houwer als Faber en Dijkstra, maar steeds was het paal of lat die in uiterste nood nog voor A.C.V. redding bracht. Het was debutant Buma die een 12 minuten voor het einde W. veilig stelde. Toen de back van A.C.V. miste was hij er als de kippen bij om met een vrij veld voor zich de op

Friso nl | 1960 | | pagina 1