ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland en fa. Westerhuis Libelle Nylons I t JEME DE BOER, Autoverhuur EFKES BEL 306 h.g.g. 382 Fré de Boer RADIO HINGST RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE FYPSKOFT S.V.W. AGENDA i- 83ste JAARGANG No. 6 VRIJDAG 12 FEBRUARI I960 Wetenswaardigheden (X!) tQiemeróma 1- 1 WARKUMS gezelligheid De Warkumer toer II n de Sud 72-74 ,Doe Open’ sleutelaktie door de Nederlandse jeugd. >e 2 >0 •g :n :h te uw <t, lat iw ad je ou en iet st en in n »n »n Uw adres voor radio en televisie Hwat de twadde fraech, oft toer en tsjerke yn it forline oan elkoar fêstsit- ten hawwe, oangiet: ek hjir binne de mieningen net gelyk. Yn „Friesland” fan 1940 seit de skriuwer fan „Oud Workum”: „Er is verteld, dat de to ren oudtijds aan de kerk verbonden is geweest. Bij een brand zou de ver binding verloren zijn gegaan. Bouw meester P. Janzen heeft dat verhaal een fabel genoemd en geconstateerd, dat de zes eeuwen oude toren nimmer aan de kerk verbonden is geweest. „Hoe is dit yn ’t lyk to bringen mei hwat deselde hear Janzen yn de Lw. Crt. fan 4 sept. 1915 seit: „Dat de oude kerk eens aan de toren bevestigd was, bewijzen de uitgemetselde verbandstee- nen der contreforten en haaksche aan sluitingen.” De skriuwer fan „De tegen woordige staat” (1787) mient, dat dy „verbandsteenen” pas letter, nei de bran, oanbrocht binne mei it doel toer en tsjerke to forbinen, mar der ’t noait hwat fan kommen is. En nou komme wy dan ta de an- sichtkaert dy ’t in reproduksje fan in aide aquarel wêze soe. It ünderskrift makket jin fuort al erchtinkend. Yn 1233 wie Warkum n.l. noch gjin stêd en hie dus gjin „stadhuis” sa as der op to lézen stiet. Mar ek it printsje seis, dat as „kroantsjüge” nei foaren helle wurdt om to biwizen dat toer en tsjerke yn 1233 oan elkoar fêstsie- ten, jowt my de oertsjüging, dat wy hjir nei alle tinken mei in falsifikaesje to dwaen hawwe. Bihalve tsjerken en stinzen wiene de huzen doe fan hout. Ir. D. Tuinstra skriuwt yn „Friesland” (1952): „In de loop der tijden ont wikkelde zich uit de hoeve en hut het fraaie houten huis der middeleeuwen, zoals dat in de steden toepassing vond en dat zich tot in de 16e eeuw zou handhaven, toen het wegens de grote brandgevaarlij kheid werd uitgebannen.” Op de ansicht binne se fan stien! En dan al dy skoarstiens! Yn dy tiid hie» ne de huzen der foar yn it plak noch in „hüskiste” op in dak fan reit of strie (neffens Dr. O. Postma). Op de ansicht sjugge wy allinnich mar dak pannen op ’e huzen. Sa binne der noch wol mear dingen op to merken mar ik wol it hjir by litte. Yn üs aldheitkeamer hinget in forgreate te kening fan dit printsje dat lykwols yn ünderdielen der fan ófwykt. It origi neel, dat yn bisit fan de hear Messel skynt to wêzen (mei ik syn adres soe faeks alhiel ütslütsel jaen kinne ü.o. oer de alderdom fan it brükte materiael fan de aquarel. W. T. B. Protestdemonstratie .Appèl Lauwerszee’ Het actie-comité Lauwerszee heeft na zijn laatste openbare vergadering niet stilgezeten. De plannen voor de pro testdemonstratie hebben thans vorm gekregen. De demonstratie zal .Appèl Lauwerszee’ heten en zaterdag 13 febr., om half drie in de Beurs te Leeuwar den worden gehouden. Men heeft de Beurs genomen om de geweldige be langstelling, zowel uit de stad als pro vincie en tevens uit Groningen. Ook het provinciaal bestuur, en de gemeen tebesturen zijn inmiddels uitgenodigd Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en Ons nieuwe feuilleton speelt zich hoofdzakelijk af op het eiland Rozenburg, waar de schrijfster zich van week tot week op de hoogte heeft gesteld van de verbazend snelle groei en de geweldige vorderingen waar door de werkzaamheden in Europoort de belangstelling van de hele wereld tot zich trokken. Met dit verhaal, dat als titel draagt ,Keetmeisje in Europoort’ wordt de enorme omwenteling be schreven, die vanaf het prille begin tot aan de gigantische expansiedrift over het eiland is losgebroken. Vluchtelingen Minderwaardig? Tweede klas? Misschien heb je vorige week in de „Friso” iets over de „Doe Open” sleutelaktie gelezen. Misschien heb je je afgevraagd: „Wat kan ik nu doen voor die vluchtelingen”. Je denkt dan allereerst aan een inzameling van kle ren of voedsel. Gelukkig is dat niet nodig. Het, speciaal voor deze aktie samen gesteld jongerenkomité (met vertegen woordigers uit elke provincie) heeft onlangs een bezoek gebracht aan het kamp „Ohmstede” ten noorden van de stad Oldenburg in Noord-Duitsland Zij troffen daar geen uitgehongerde en in lompen gehulde mensen aan. De meesten zagen er goed gevoed en net jes uit. Het komité zal misschien even als jij en wij gedacht hebben: „Waar om dan al die drukte voor de vluch telingen?” Nadat ze met een paar jongelui uit het kamp gesproken had den, wisten ze wel beter. Lees maar even mee. Zij is zestien jaar. Anita heet ze en ze kon amper lopen toen haar ouders de huisdeur achter zich dichttrokken in het sindsdien bezette Letland. Ani ta heeft geen ander „thuis” gekend dan de houten barak waar ze nu „woont”. Verveloos, tochtig en klein. Zonder stromend water, zonder w.c. Ze zegt zelf: „Het ergste is als men mij vraagt waar ik woon. Soms lieg je dan. Want als men hier hoort, dat ik „uit het kamp” ben, dan degradeer je in de ogen van de mensen. Ze geven me het gevoel alsof ik minderwaardig ben: tweederang. We wonen in barak 42. Onze woonruimte: woonkamer, klein slaapvertrek en miniatuur keu ken”. Dat klinkt misschien nog hoopge vend. Maar het jongerenkomité, dat Anita’s „huis” heeft gezien, zegt: mensonterend. Voor Anita is dit ge woon geworden. Ze maakt haar huis werk aan een wrakke tafel, die nog net voor het fornuis kan staan, waar op haar moeder kookt. In de herfst vakantie helpt ze bij de boeren in de buurt met aardappels rooien. Voor het verdiende geld koopt ze kleren. Tot zover het verhaal van Anita. Volgende week hopen we Sigurds, een jongen van zeventien jaar, aan het woord te laten. Het plaatselijk sleutel aktie komité. i! 1 i' GEVONDEN VOORWERPEN NABESCHOUWING NOARD 69 */*W**W* WORKUM TEIEF.557 NOARD 159 Uitg. Friso’ 1- PLAATSELIJK NIEUWS S.V.W.-NIEUWS RODE KRUIS FILMAVONDEN NED. ROODE KRUIS RECLAME Verschijnt éénmaal per week üitgav*: Fa. T. GAASTRA Bsk Drukkerij «n Boekhandel Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar PROP AGANDA-FEESTA VOND .VOLK SONDER W1JS’ Vertrek 2.30 uur Aanvang 3.30 uur ie De collecte in de gemeente Workum door het Ned. Roode Kruis gehouden ten behoeve van de bewoners Tuindorp-Oost- zaan bracht f 1076,06 op, waarvan' f 65.18 door de Heidenschapsters gegeven werd Alle gevers en medewerkers hartelijk dank. Ook uw adres voor grote en kleinere ritten Meubelhuis Inconé - Workum LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 •■r, >rt 7e le ste ;e- kt n- d- ap is ie i UITDEUKEND met en zonder chauffeur JAARVERGADERING .CRESCENDO’ 5 febr. Gisteravond hield Crescendo’ haar, ditmaal iets feestelijke, jaarverga, dering. De eerste prijs op het concours van de vorige week, was hier niet alleen de oorzaak van, maar ook het feit dat de vereniging dit. jaar (de juiste datum is helaas onbekend) haar 70-jarig bestaan hoopt te vieren. Voor dit jubileumfeest, dat zo mogelijk begin september zal wor den gehouden, zijn de eerste toebereid selen reeds getroffen. Het afgelopen jaar is voor Crescendo een goed jaar geweest. Hiervan getuigden ook de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. De overgang naar lage stemming heeft verleden zomer haar beslag gekregen. Een geldlening van de gemeente en een flinke bazar hebben het mogelijk gemaakt het instrumentarium voor een groot ge deelte te vernieuwen. In de boeken van de penningmeester komen over 1959 be dragen vooi', zoals Crescendo die in haar Telefoon Redactie en Adm. 05151=314 Postrekening 882259 Senioren: O.N.S. I—Workum I. Workum II—D.O.G. I. Junioren O.N.S. IA—Workum IA. WORKUM. Naar we vernemen zal op maandag 22 februari een groot concert worden gegeven in de Ned. Herv. kerk alhier. Hieraan werken zes koren en een korps mee en de uit te voeren nummers zijn met zorg gekozen, dus wat men te horen krijgt, belooft iets goeds te worden. De entrees krijgen bovendien een mooie bestemming, want wie wel eens naar de 4 x Z..N-actie voor de radio heeft ge luisterd, behoeven we daarover niet veel meer te vertellen. Het welvoorziene pro gramma zowel als ’t uiteindelijke doel zijn een massaal bezoek alzo dubbel waard en de Grote Kerk biedt wel zoveel zitplaatsen dat men niet direct het gevoel krijgt er opeengepakt te zitten. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Het plaatselijk comité mag met gro te dankbaarheid terug denken aan de drie succesvolle filmavonden, uitgaande van het Ned. Rode Kruis, afdeling Sneek. Meer dan 650 personen hebben deze filmavonden bezocht, met een aanwinst van 90 nieuwe leden. Op de beide eerste dagen werd er ’s middags een kindervoorstelling gegeven, die door ruim vierhonderd kinderen werd bijgewoond. Het gejuich van de kinderen was wel een bewijs dat zij volop van de mooie grappige filmpjes hebben genoten. Een deken, een schort, kindermuts, auto- binnenband, capuchon, portemonnaie, twee boodschappentassen, diverse wanten en handschoenen. Inlichtingen betreffende d«ze voorwer pen zijn te bekomen aan het postbureau der rijkspolitie te Workum. Workum, februari 1960. Christa, een rijke landbouwersdoch- ter, niet gewend tegen haar zin iets te doen of te laten, moet met haar broer en mede-eigenaar van het grote land- bouwersbedrijf wijken voor de werk zaamheden van Europoort. Ze ontmoet tevens de grote liefde en voelt dit aan als een vrijheidsbelemmering. Na veel innerlijk en uiterlijk verzet buigt ze tenslotte het hoofd voor de industrie, die ze erkent als een landsbelang en natuurlijk speelt de liefde ook een be langrijke rol. In dit verhaal leeft u mee met het leed en het verzet van een handjevol inwoners, die grote offers moeten brengen voor de aanstormende indu strie op Rozenburg. Interessant zijn vooral de beschrijvingen over de ge stadige ondergang van het bekende natuurreservaat ,De Beer’, de tewa terlating van een beroemde boot op de werf van Verolme, de toenemende misdadigheid en de enorme tegenstel lingen tussen oud en nieuw, tussen de ongerepte natuur en de daverende industrie. Kortom, een verhaal dat Europoort en omgeving voor uw ogen doet leven. En daarom hopen we met deze keus weer een goede greep te hebben gedaan. De mooie kleurenfilm van het lelijke eendje, dat later een zwaan bleek te zijn, vonden ze ook niet minder mooi. ’s A.vonds werd de ontroerde en boeien de film .Paula’ vertoond. Deze film liet zien hoe een kleine jongen werd aangere den en hoe prachtig die later met vee) opoffering en liefde werd geholpen. De heer L. de Haan opende deze avon den met een woord van welkom. Het ver heugde hem ten zeerste dat er daadwer kelijk met het mooie werk van het Rode Kruis wordt meegeleefd. Een enkel bewijs hiervan is wel, de grote opbrengst van de ingezonden lectuur. In 1958 werd ontvan gen door het comité alhier 864 kg aan bladen, o.a. De Eva, Libelle, Spiegel enz. met nog 81 boeken, in 1959 werd ontvange? 955 kg lectuur en 51 boeken. De stroom van dankbetuigingen ook dit jaar weer door het comité ontvangen, spreekt v.;el een duidelijke taal, hoezeer de zieken met deze lectuur geholpen zijn. Gevraagd is door hun, de gelezen lectuur zo vlug mo gelijk in de daarvoor bestemde lectuurbak te deponeren. Dus niet opsparen, hoe goed ook bedoeld, tot een volle jaargang. Vér der zijn er verleden jaar weer zeer velen geweest donors die bloed hebben ge geven. Graag zou men ook nu donors willen hebben, die genegen zijn eens op een middag daarvoor naar Sneek te gs*’i. Zij die hiertoe bereid zijn, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met mevrouw Oudeboon of zuster v. d. Meulen. Na dit inleidende woord werd door de heer v. d. Zee uit Sneek, propagandaleider van deze avonden, eerst een leuke en grappige lachfilm vertoond, gevolgd door een prachtige kleurenfilm van klederdrach ten. In de pauze werd door de heer v. d. Zee iets verteld over het mooie doel van het Rode Kruis. Met verschillende voor beelden toonde hij aan wat het Rode Kruis als wereldorganisatie voor de lijdende mensheid deed. De gehouden verloting voor het aanko pen van werk-materiaal v oor de chronische zieken, was ook hier een groot succes. Vele artikelen van de Welf-are-dienst gin gen als prijzen naar de gelukkige winnaars Vertrek 2.30 uur Workum 2A—Makkum IA. Aanvang 3 uur De S.V.W.-feestavonden worden ge houden op dinsdag 16 en woensdag 17 fe bruari a.s. Haar toneelgroep komt met het blijspel: ,In Revisie’ op de planken. Dit j aar vindt geen voorverkoop van kaarten plaats. Op de avond van de uit voering zijn de kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Entree f 1.50. Donateurs hebben op vertoon van hun geldige donateurskaart vrije toegang (voer hun dame of heer entree f 1.—) S.V.W. 1 eden betalen hun verplicht pro- grammja a f 0.50. Alleen toegang boven de 15 jaar. Het bestuur verwacht bij voorkeur de ouderen op dinsdag en de jongeren op woensdag. Wie stelt een prijsje voor de verloting beschikbaar? Aangifte bij het bestuur. In de voorgaande artikelen is getracht duidelijk te maken, dat de boer bij zijn streven naar een goed inkomen een be drijfseconomische boekhouding niet kan missen. De boekhoudbureaus kunnen deze verzorgen. Uit de weergegeven gemiddelde cijfers is wel gebleken, dat de post arbeidsloon zeer belangrijk is op het graslandbedrijf. Daarnaast vragen ook de veevoerkosten de aandacht. Op grond hiervan kan ge constateerd worden, dat een goede ar beidsprestatie benevens de winning van voldoende voer zeer belangrijk is. De kwaliteit en produktiviteit van het vee is verder van zeer groot belang. Verder is wel duidelijk geworden, dat de kosten- en opbrengstenposten op een bedrijf niet los van elkaar staan. Derhalve mag een bedrijf niet beoordeeld worden aan de hand van een enkele kosten- of opbrengstpost. a Er is ook naar voren gekomen, dat de verschillen in eindresultaat tussen de be drijven wel zeer groot zijn. Uit de drie voorbeelden van bedrijven met goede bedrijfsresultaten is wel ge bleken, dat er langs meerdere wegen enn goed inkomen is te halen. Het bekijken van de cijfers van een bedrijf met minder goede uitkomst toonde nog eens weer duidelijk het nut van de bedrijfseconomische boekhouding aan. Tenslotte bleek uit het onderzoek naar de invloed van de arbeidsprestaties op het bedrijfsresultaat duidelijk, dat de fak- tor arbeid zeer de aandacht vraagt. Dit is dus het einde van deze serie artikelen inzake bedrijfseconomische pro blemen. De bedoeling is na verloop van tijd weer eens op deze materie terug te komen en daarbij enige andere problemen aan de orde te stellen. R.L.V.D., Sneek Programma zaterdag 13 februari AFD. VOETBAL 70-jarig bestaan nog nooit heeft gekend. De ontvangsten waren, met inbegrip van de lening der gemeente groot 7000 gulden, ruim 15000 gulden, de uitgaven bijna f 12000.—. In deze vergadering werden tien renteloze aandelen a 10 gulden uit geloot. In overleg met directeur de Boer werd besloten deze zomer aan het bondscon- cours deel te nemen. Voor de federatie Z.W.H. dient een concert te worden ge geven in Hindeloopen, terwijl ook aan het festival te Warns medewerking zal worden verleend. Het ledental ging iets vooruit en be draagt thans 33, bovendien zijn er nog een zestal leerlingen. De afdeling drum band heeft verleden herfst haar repetities gestaakt en nog steeds niet hervat. Het bestuur zal trachten op korte termijn hierin verandering te brengen. Op verzoek van enkele leden zal ingaande volgende week het aanvangsuur der repetities wor den vervroegd tot halfacht. Te ruim elf uur was de agenda afge werkt en sloot voorzitter J. Bokma deze gezellige vergadering, de hoop uitspre kende, dat het Crescendo ook het komende jubileumjaar goed mag gaan. Inzending van advertenties vóór of op» woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgen» 10 uur De afdeling Workum van Volkson derwijs hield donderdag 4 februari weer haar jaarlijkse propaganca-feestavond in De Wijnberg. De zaal was flink bezet toen de voorzitter, de heer A. Wemmens. Buning het woord nam om deze bijeen komst te openen. Het propagandistisch gedeelte werd ver zorgd door de heer Th. Breukelaar. Spre ker begon met te vertellen waarom de vereniging Volksonderwijs was opgericht. Vervolgens ging de spreker verder in op wat de openbare s chool eigenlijk is. Dit is g een school voor een bepaalde groep- kinderen, maar een school voor ieder kind. Laat de kinderen op één school samen brengen, zodat zij samen leren spelen en werken en men ze aldus opvoedt tot verdraagzaamheid. Aan de hand \ai enkele citaten van krantenberichten zei spreker iets van het godsdienst-onderwijs op de openbare school, waarover soms grote wanbegrippen bestaan. Hierna kreeg het toneelclubje, samen gesteld uit eigen leden, het woord. Opge voerd werd het oorspronkelijk blijspel: ,De Stikelbaerch' van R. W. Canne. Het werd opgevoerd onder regie van de heer Breukelaar. Er werd in de zaal dikwijls en hartelijk gelachen. Voor de muzikale omlijsting zorgde de heer R. Gielstra, die het complimentje voor de manier waarop hij zich van z'n taak kweet, zeker dubbel en dwars verdiende De voorzitter kon in zijn sluitingswoord dan ook terug zien op een zeer geslaagde avond, temeer daar er weer een aantal nieuwe leden kon worden ingeschreven.

Friso nl | 1960 | | pagina 1