4 l y Uril nodig? WORKUMER KRANT Hl De eerste stikstofgift is méér waard! fa. Westerhuis radio en televisie Libeile Nylons Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 306 b.g.g. 382 Coöp. Centrale Landbouwboekhouding, Bijkantoor Workum, RADIO HINGST MDIO EN TELEVISIE MAISON IRENE CA Fré de Boer I 11 T j S.V.W. AGENDA L.S. 83ste JAARGANG No. 7 VRIJDAG 19 FEBRUARI I960 Het plaatselijk sleutelaktiecomité Een aanwezige. 5ud 72-74 Uw adres voor Aldewei 7a (in gebouw Boerenleenbank), telefoon 05151 425. Oe eerste klap is een daalder waard li jd a- le- iw ;er :re en it, d, e- st et 15 »r, tar o- er id in rd d. :1- :n in st rs ds et ae en n- >t- meer bezwaren naar voren kunnen brengen, maar laten deze rusten voor een nog nader aan te kondigen leden vergadering van de afd. Workum van de Bond voor Staatspensionnering waar een hoofdbestuurslid, zo mogelijk onze oud-plaatsgenoot de heer T. A. de Jong van Sexbierum deze punten nader zal belichten. Reeds nu nodigen we leden als ook ook nietleden met vrouwen uit deze vergadering te bezoeken. Een kopje koffie wordt gratis aangeboden zo mogelijk met de een of andere at tractie opgeluisterd. Namens het bestuur De secretaris Tj. Bouwman Met dank voor plaatsing OYÏeubelen van Jnconê gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia I ver en wij komen. kampen leeft, of beterprobeert te leven. Ze krijgt immers de kans niet zichzelf te zijn, idealen te hebben. Voor deze jonge mensen en hun lot genoten (hoeveel wordt straks de sleutel-aktie „Doe-Open” gevoerd. Op dat zij eindelijk weer wat toekomst, perspectief krijgen. Opdat zij, in een echt eigen huis, gewoon verder kun nen leven, zoals jij en wij. Geef ze de kans daarvoor! Hoe? Dat hopen we je binnenkort duidelijk te maken. C. GORTER Mijnheer de redacteur Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande: Nu de A.O.W. een paar jaar in toepassing is, kunnen we ons enigszins een beeld vormen, wat deze wet voor de ouden van dagen betekent en hier direct wel aan toevoegeneen wet van vérstrekkende betekenis ten opzichte van de ouderdomsvoorziening in ’t algemeen, een zegen voor de vele tien duizenden die reeds in ’t genot gesteld zijn van deze rente of deze binnen niet al te lange tijd tegemoet kunnen zien. Toch menen we ook de ogen niet te mogen sluiten voor de vele tekortkomingen in deze wet. In ’t kort willen we deze memoreren. In de eerste plaats de uitkeringen, die op geen stukken na aansluiten bij ’t hui dige levenspeil, vooral voor de alleen staanden. Voor rentetrekkers zonder meer is geen plaats in één der vele bejaardencentrums omdat dit niet be taald kan worden. Onze tweede grief betreft de baten voor deze wet, die net als meestal voor het grootste deel door de mensen met kleine inkomens worden opgebracht en dan ook volko men in strijd met: „desterkste schou ders onder de zwaarste lasten”. Punt 3het opbrengen van de pre mies is voor de kleine zelfstandigen een zware last. Zo zouden we nog ,,DOE OPEN” Sleutelaktie Nederlandse Jeugd Wereld vluchtelingen jaar 1959-1960 Vorige week heb je een en ander kunnen lezen over Anita, een 16-jarige vluchtelinge.’ Deze week willen we je iets vertellen over Sigurds die ook in hetzelfde kamp woont. Hij is zeven tien jaar. Dit is niet het eerste kamp waar hij woont. Hij heeft er al zeven of acht achter de rug. Z’n vader was vroeger zanger bij de opera van Riga maar heeft een longziekte gehad en kan niet meer zingen. Voor hem was het onmogelijk aan de slag te komen. Sigurds’ moeder gaat af en toe helpen in een kamp winkel Hijzelf bezorgt boodschappen voor een bedrijf in de stad. Voor het geld koopt hij kleren. Sigurds vertelt hoe ze van kamp naar kamp getrokken zijn. Hoe ze leefden in grote zalen waarin tientallen gezin nen waren ondergebracht. Overal hin gen dekens, waarmee men „kamers” had afgescheiden. Altijd lawaai, ge schreeuw. En overal armoede. Vaak honger. Sigurds zegt ook„Het is heerlijk te weten dat er werkelijk nog mensen zijn, die ons willen helpen. We zijn zelf zo machteloos”. Tot zover het verhaal over Sigurds. We hebben getracht je duidelijk te maken hoe de jeugd in vluchtelingen- De minister van Financiën heeft u dezer dagen een verrassing doen toekomen in de vorm van een aangiftebiljet voor de Inkomstenbelasting. Er zullen weinig mensen bestaan, die daar werkelijk blij mee waren, De grote zorg is. dat het moet worden ingevuld. En dat moet zo gebeuren, dat het een goede basis is voor een juiste aanslag. Iemand heeft eens gezegd: „ik hou van belastingen, als ze maar niet te hoog zijn”. Aan dat laatste kunt u zelf veel doen. Zorg dat u een goede boekhou ding hebt en dat u een juiste aangifte invult en u staat sterk tegenover de fiscus. De materie is zeer ingewikkeld tegenwoordig. Denk maar aan woorden als investeringsaftrek, vervroegde afschrijving, enz. Zonder goe de en deskundige hulp komt men er tegenwoordig niet meer uit. Die hulp kunt u vinden in de Centrale Landbouwboekhouding. Alleen al in Friesland laten meer dan 4200 landbouwers en veehouders hun boekhout ding en belastingzaken door deze organisatie verzorgen. Daarnaast zijn er nog ruim 1300 andere personen en instellingen, die hun administratie en belastingzaken daar laten behartigen. Met inbegrip van de aangiften voor de omzetbelasting, loonbelasting, inkomsten en vermogensbelasting en de vennootschapsbelasting, verzorgt de Centrale Boekhouding ongeveer 10.000 aangiften per jaar. Let u er op dus ook loonadministraties. Er is nu ook een bijkantoor in Workum. Wij maken het u dus gemak kelijk. U kunt daar met allerlei moeilijke vragen terecht, o.a. schaderege lingen bij onteigening. En iedereen kan daar terecht. Het is dus ook uw adres Wenst u inlichtingen Ze worden u gaarne geheel vrijblijvend strekt. Ook bij u thuis. U behoeft maar even te „kikken” Zittingen worden gehouden te Warns, café Speerstra, de eerste maandag in de maand waarop de Coöp. Zuivelfabriek „Warns en omstreken” het melkgeld uitbetaalt van 1012 uur. Koudum, café Ozinga, de eerste zaterdag in de maand waarop de Coöp. Zuivelfabriek „Concordia” te Koudum het melk geld uitbetaalt van 1012 uur. U kunt daar ook terecht. Het kantoor zelf is uiteraard elke dag voor u open. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook in Hemelum zittingen te gaan houden. De ófslüting en komt, moat sa ’n stikhinne hündert en de brüne net lüke. Boppedien binne der noch safolle oare „noodzakelijke en urgente werken”, dat der fan it Lauwerssé plan de earste tiid neat kom- me kin. Hij. (de Minister) mient dat der yn it earstoan folstien wurde kin mei it opheegjen fan inkelde stikken dyk hwat gans goedkeaper ütkomt, nam- mentlik sa tusken de fiif en tsien miljoen. Dat in great diel fan Fryslan en fan Grinslan nou yn fjür en flam stiet, lit him hiel wol tinke. En wy kinne ek gerêst oannimme, dat it léste wurd oer dizze kwesje noch net sein is, Soks docht wol ütwizing yn hwat men deroer yn de kranten lést, Yn Fryslan en yn Grinslan is it aksjekomité Lauwerssé tige warber under it „motto”: De Lauwerssé moat wol ticht. En as dizze Friso under de eagen fan de lêzers komt, si lie wy witte of ’t de Minister syn sin krige hat, ja ofte né. Hwant as it goed wêze sil, hat de Twade Keamer dit fraechstik bihannele. Nou kaem hjir forliden wike immen en dysei: „Dat is nou wer krekt hwat foar de Friezen en de Grinslanners om to prebearjen harren sin troch to driuwen. In ’’chauviniste” eask sunder mear,” Ja, sa oardielje in hiele bulte minsken, towyl hja net ienris goed witte hwer it eins om giet. Hwerom moat de Lauwerssé nou ticht? Earstens om’t de ófwettering yn Grinslan en Fryslan needsaeklik forbettere wurde moat; 2, om ’t de dyken op forskate plakken fiersto leech binne, en tred: om mear lan bi- skikber to krijen, hwat bitsjut, mear wurkgelegenheit enas rekreasje gebiet. „De Lauwerssé moat wol ticht,” is nou de leuze. Doch sa tinke alle Friezen en Grinslanners der net oer. Tafallich krige ik in forslach under eagen, fan in byienkomst dy’t op 9 febr. yn Saltkamp haldden wurden is, en ütskreaun troch de „Groningse en Friese vissers en nevenbedrijven aan de Lauwerszee. „Hja hawwe de Minister in tillegram stjürd, hwer ’t dit yn stie: „De vissersbevolking van Groningen en Friesland, gelegen rond de Lauwerszee, en alle nevenbe drijven daaraan ten nauwste verbonden, laten met verschuldigde eerbied, Uwe Excellentie weten dat zij door uw met grote dankbaarheid ontvangen verklaring dat volgens uw adviezen voorlopig nog geen afsluiting der Lau werszee zal kunnen plaatsvinden, thans vooral met het oog op de laatste jaren gedane zeer grote investeringen in hun vloot en bedrijven, met her nieuwde hoop en vertrouwen de toekomst tegemoet durven zien,” De „bewindsman” hat der grif bliid mei west, om ’t hy sadwaende hwat steun yn ’e rêch kriget, Mar ik haw ek in artikel lézen, yn in Hollanske krante, hwer ’t boppe stiet: „De Lauwerszee is reeds eeuwen een gevaar voor land en volk,” Miskien witte wy yn nije wike wol mear, en prate dan wol fierder. Fryske Brief CCXCIV It is sa njonkenlytsen wol algemien bikind, dat de Minister fan For kear en Wettersteat, yn syn „nota” fan 26 jan. oan de Twade Keamer, de ófslüting fan de Lauwerssé fan de han wizen hat. it yn kultuer bringen, mei alles hwat er dan noch by sechtjen miljoen kostje, en soks kin li 1 JL NOARD 69 vertelt u volgende week waarom ri uur Vertrek 6.30 uur II Ie jr BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS 1 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar AFD. VOLLEYBAL S.V.W. 1—R.K.V.C. 1. ie ig Geboren: Geen Ondertrouwd: Jan Jozeph Gerritsma, 24 jaar, e» Anke Twynstra, 21 jaar, beiden te Workum. Gehuwd: Geen. Overleden: Sieb# van der Wal, 83 jaar echtg. van Catharina Zijlstra (te Sneek). Ook uw adres voor grote en kleinere ritten al ,s. s- id de LAAT UW VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 in re :n 1S, en in. le de og ge en BEJAARDENSTICHTING MARIËNACKER AFD. GYMNASTIEK Zaterdag 20 februari 3de graads-wed- strijden. Aanvang 7 uur. Belangstellenden van harte welkom. met en zonder chauffeur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Gemeente Workum Van 10 t.m 16 februari 1960 Dan met Uw recept naars Inzending van advertenties vóór woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Meub«lhuis Inc#n# - Werkum Op dinsdag 16 februari ’s avonds halfacht ving de muziekavond aan, die de bewoners van Mariënacker werd aan geboden door het accordeon-orkest Avantj van Workum, hetwelk een onderdeel is van Brouwers’ accordeonschool te Giekerk, Nadat het orkest en de bewoners wel kom waren geheten, werd allereerst een lied voor een jarige bewoonster van het rusthuis gespeeld die juist op deze dag 80 jaar mocht worden. Met het spelen van de herkennings melodie. de Avanti-mars, werd deze avoptf begonnen, waarna vervolgens muziek van allerlei aard ten gehore werd gebracht. Voor de pauze werd door mevr. Fekkes- OPTICIEN - HORLOGF.R Telefoon 310 - Workum Programma zaterdag-20 februari 1960 AFD. VOETBAL Senioren: Workum I—Heeg I- Aanvang 4 uur Woudsend I—Workum II. Vertrek 3.15 uur Q.V.C. III—Workum III. Vertrek 3.15 Junioren Workum IA—Heerenveense Boys IA Aanvang 2.30 uur of op ter Mos met begeleiding van de dirigent van het orkest, de heer Boonstra, gezongen De Heilige stad. In de pauze werd door het personeel van het rusthuis thee met koek g eserveerd wat altijd gewaardeerd wordt, want op zo’n avond worden de kelen droog. Onderwijl speelden en zongen enige leden van het orkest gezellige en bekende melodieën. Na de pauze bracht het orkest op de accordeons orgelspel ten gehore, hetwelk op verzoek werd herhaald. Met begeleiding van de heer Boonstra zong mevr. Fekkes- ter Mos: Het nonnenkoor uit Casanova, hetwelk door alle aanwezigen met aan dacht werd beluisterd. Hierna werden door het gehele orkest nog enige nummers ten gehore gebracht en werd besloten met de Avanti-mars. Als laatste extra nummer op verzoek het Friese Volkslied, dat, door all# aan wezigen spontaan werd gezongen. Nadat de dirigent en het gehele orkest door een der bewoners namens allen was be dankt, werd de vraag gesteld om indien mogelijk in de toekomst nogmaals zo’n concert aan te bieden. Naar ’t scheen werd dit verzoek door dirigent en orkest in welwillende overweging genomen. Allen gingen tevreden en voldaan huiswaarts. Aan allen die hebben medegewerkt aan het doen slagen van deze avond namens de bewoners van Mariënacker hartelijk dank en voor het orkest Avanti: houd je goed, ga zo voort en jullie zullen er best komen. WORKUM. De uitreiking van de me dailles, wisselbekers en andere gewonnen prijzen van de in september gehouden fokveekeuring is bepaald op maandag 29 februari. Waren het in voorgaande jaren hoofdzakelijk de inzenders, die er hun prijzen in ontvangst namen, ditmaal wor den vrijwat meer belangstellenden ',er- wacht, omdat op die avond tevens de kleurenfilm: ,Jubileumkeuring van het Fries Rundvee Stamboek 1959’ gedraaid zal worden, ’t Is immers toch een extra februaridag, dus daar zijn wel een paar uren vanaf te nemen voor de slotscène van Workums vermaarde keuringsdag en voor een recente herinnering aan de provinciale hoogtijdag van het F.R.S. FRISO.

Friso nl | 1960 | | pagina 1