ERFSKIP Matthaus Passion i WORKUMER K R ANT )El Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur S.V.W. AGENDA <^temeróma BEL 306 b.g.g. 382 Fré de Boer RADIO HiNGST uw RADIO FAT TELEVISIE MAISON IRENE :ekt 83ste JAARGANG No. 8 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 id REINIGINGSDIENST 1 29 WARKUMS gezelligheid De ütbuorrens fan Warkum I Jeugd van Workum en omstreken! Het plaatselijk sleutelaktie komité 5üd 72—74 Uw adres voor DROOGTESCHADE IN DE LANDBOUW rde te Houdt 24 maart vrij voor de nog nde eve ver n,” :ijn ialf djd lad ich lad tar. en vas cht zo aar an. ge- ich :en jag aat ;en tan - len ien Al- i int aan aar der ich ch- re- lun sde in de Ned. Herv. Kerk te Workum Aanvang ’s avonds 7.10 uur Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en I, 13. Ut it greate tal wetter- en lannam- men dat wy foarige jierren yn de Friso bisprutsen hawwe - en folsleinens is net ienris bistribbe - kin wol opmakke wurde, hoe ryk Warkum yn dit op- sicht wie. Buten dizze nammen is der dan noch in rige, dy ’t net by ien fan beide groepen ünderbrocht wurde kin. Wy hawwe hjir it each op buor- rens, strjitten, huzen, brêgen, molen, sate’s en sa mear. In part, sa as de nammen fan brêgen en guon strjitten, is al bisprutsen. Hjir mei kinne wy dus koart om ’e hoeke. Oan ’e bütenkant fan de stêd hiene wy foarhinne frijhwat s.n. ütbuorrens, lytse delsettingen, dy ’t al of net oan- sluten oan de kearn fan de stêd. Guon der fan bistean noch, de measten binne fordwoun. Of Warkum seis üt sokke ütbuorrens, troch gearranen, üntstien is, doare wy net üt to meitsjen. Wy sjugge gjin oanwizingen yn dy rjuch- ting. Oer it üntstean fan inkelde fan dy ütbuorrens kin wol hwat sein wurde. Sa binne forskate delsettingen op hich- ten boud, natuerlike of fan minsken opsmiten (terpen), meastal by in wet ter. Ien of oare „yndustry” bgl. koe meiwurkje ta it üntstean fan in buor- rentsje. It sille hüskes foar it wurkfolk west hawwe. Wy tinke ek oan kalk- wurken. Dit binne faeks net de ald- sten. Ek yn üs tiid bart soks. It bü- terfabryk mei syn fabrykshüskes binne der om dit to biwizen. Om dan nou mar fan wal to stek ken bigjinne wy mei Raerdaburren. De aldste birjuch- ten oer dizze delsetting, sa ’t wy dy foun hawwe, binne fan 1584. Noch yn 1761 is dy namme bikend. Hy moat socht wurde by it Fliet, oan de Trek- wei, wierskynlik omtrint op itselde plak der ’t nou wer in rychje huzen stean. Net fier hjir óf lei in terp. De namme sil üntliend wêze oan ’t skaei fan de Raarda’s. Noch yn 1652 hie Warkum in Alardus Raarda as boar- gemaster. In tichelwurk dat in 300 jier forlyn faeks al net mear bistie, moat hjir ek yn de buert stien haw we, dat wer oanlieding west hawwe sil ta it üntstean fan Tichelburren of Tighlebuizen sa as it yn in stik fan 1618 neamd wurdt. Wy kinne üt ’e meidieling, dat it lan hjir as boulan brükt waerd, wol óflie- de dat de groun hjir noch al heech lei. Faeks wie it de boppeneamde terp dy ’t mei graen ynsiedde waerd. niet vergeten is, want men weet dat bij een de storm de dijken het zullen begeven en het zeewater over het land zal stromen.” En fierder „Het gaat hier niet in de eerste plaats om een nieuwe polder voor de boeren te verkrijgen, maar om het gevaar waarin vele dor pen verkeren. De nacht van 21 december 1954 heeft geleerd dat het gevaar heel groot is.” Mar de minister sjocht it bepaeld sa swier net yn hwant hy hat op 18 febr. yn de Twade Keamer dit sein „Ik kan niet aanvaarden dat men mij ten aanzien van de Lauwerszee-kwestie, veronachtzaming van de vei ligheid aanwrijft. Ten onrechte wordt afzien van afsluiting van de Lauwers- zee gelijk gesteld met verwaarlozing van de veiligheidsaspecten. Veiligheid kan ook door verhoging van de oude dijken worden gewaarborgd. Die methode wordt overal elders in het land gevolgd en daar is nooit aan merking op gemaakt. Dijkverhoging mag niet als minderwaardig worden beschouwd.” Met stemverheffing maakte minister Korthals bezwaar tegen het wekken van de indruk dat het de regering geen ernst zou zijn met de aanpak van het Lauwerszee probleem. „Ik voel mijn verantwoordelijkheid voor de veiligheid zeer zwaar,” zei hij, „en aan de ernst van mijn bedoe lingen mag men dan ook niet twijfelen.” Hwat dat léste oanbilanget, wy sille de minister alhielendal gjin for- wyt meitsje Mar it oplaepjen fan dy aide stikken dyk, koe noch wolris danich tsjin falie. Men forfait al gau fan it iene yn it oare en derom halde wy üs mar leaver oan dat: „De Lauwerssé moat wol ticht.” Hier is dan eindelijk het aktieplan dat wij voor Workum hebben samen gesteld in verband met de „Doe Open” Sleutelaktie. Lees dit goed. Vergeet niets en vooralDoe mee! Doe het goed Doe Open Vrijdag 26 februari a.s.,’s avonds van 7 tot 9 uur en zaterdag 27 fe bruari a.s. ’s middags van 3 tot 6 uur vind je bij de Merk tegenover Maison Irene een deur, Help mee, deze deur, die voor vluchtelingen de weg naar talloze mogelijkheden af sluit, te openen. Koop een sleuteltje. Hij kost maar een kwartje en boven dien heb je nog kans op een kleine verrassing. Op 2, 3, 4 en 5 maart a.s. kun je sleutels vinden in diverse etalages in Workum. Tel hoeveel er in totaal zijn. Vul een deelnameformulier in en win de fantastische, prijzen die hiervoor door winkeliers beschikbaar werden gesteld. De prijzen liggen uitgestald in het pand Süd 21 (tegenover fa. Romkema) Deelnameformulieren (kos ten f 0.25 per stuk) kun je halen op hetzelfde adres op: woensdag 2 maart van 5 tot 6 uur donderdag 3 maart idem vrijdag 4 maart van 7 tot 9 uur zaterdag 5 maart van 3 tot 5 uur Leeftijd voor deze sleutelzoekwedstrijd van 10 t/m 25 jaar. En tenslotte. Op zaterdag 12mrt. een kabaret-avond in de bovenzaal van hotel ,De Wijnberg’ (aanvang 8 uur). Deze avond wordt gevuld met bij dragen van Workumers. Je mag dus zelf ook meedoen. Loop meteen naar garage Speerstra (telef. 333) en geef je op als artiest in het programma van deze avond. (Zo mogelijk wilden we ook een song-festival houden, leeftijd 16 t/m 25 jaar). Verzin iets leuks I Doe je best! Entree voor deze avond: 4 sleutel tjes a f 0,25 per stuk. Tijdens de in stallatie van het komité vluchtelingen- jaar 19591960 zei koningin Juliana o.a.: „Als vrije wereld staan wij tegen over de vluchtelingen wonder baarlijk bevoorrecht, maar tevens beschaamd”. Wij mogen niet achterblijven. We zijn immers allen mensen en hebben recht op een menselijk bestaan, ook de vluchtelingen. Doe nu wat we tot nu toe verzuimd hebben en geef, geef veel. Met ingang van de week van februari - 5 maart 1960 wordt voor taan as en huisvuil langs de huizen opgehaald op dinsdag en vrijdag in plaats van op maandag en vrijdag. Fryske Brief CCXCV Minsken noch 'n ta, hwat is it er forliden wike yn de Twade Kea mer dochs omwei gien oer de ófslüting fan de Lauwerssé, hwatte. Der skiene wol hurde nüten kreake to wezen, alteast as men lést hwat er yn de ünderskate kranten stiet. Yn in krante fan 17 febr. stie: „In een opgewonden sfeer van pure partijpolitiek heeft de Tweede Kamer gis teren besloten tot uitstel van een uitspraak over het al of niet afsluiten van de Lauwerszee. Aan interrupties was geen gebrek, men lachte elkaar wederzijds uit, men schreeuwde elkaar toe.” As men dat sa lést soe men hast swarre mei in steal kweajonges fan dwaen to hawwen ynpleats fan mei greate minsken. En nou skriuwe de kranten wol tige, dat foar en alear de hearen mei simmerfekansje geane hja wol in bislissing nommen hawwe. Mar ik moat it noch sjen. Ja, it is wer in frjemd spultsje. Alle partijen skine for ófslü ting to wêzen, mar hja doare om bipaelde reden, gjin „ja” sizze. Siker ik bigryp ek malle skoan, it is gjin kleinigheit om yn dizze saek in bislüt to nimmen. It giet op it lést om sa’n hündert miljoen, en dat liicht er net om. Mar as it is lyk inkelde kranten skriuwe, nammentlik, dat der yn de dyken om de Lauwerssé hinne forskate swakke sté-en sitte, plakken dy 't mei stoarmwaer gefaerlik binne, ja dan wurdt it al efkes oars. Hwant dan giet it om de feilichheit fan minsken, om biskerming fan hüs en hiem, lan en fé en alles hwat der mei gearhinget. Yn dat gefal moat dy hündert mil joen der komme, like goed as de trije hündert miljoen, dy ’t de minister fan Defensie nedichhat, om der in fyftich „Starlichters” foar to keapjen. Yn it artikel hwat ik forliden wike al neamde: „De Lauwerszee is reeds eeuwen een gevaar voor land en volk,” wurdt üs in opsomming jown fan de rampen troch de Lauwwerssé foroarsake. Derüt blykt dan, dat it op 21 desimber 1954, opnij wikkerdewik west hat, of in great diel fan Grins- ian en Fryslan hie der under strüpt. De skriuwer seit der dit oer „Het is vooral de schrik van die avond die men in Friesland en Groningen nog herhaling en langere duur van vooral rondom de Lauwerszee I OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 Vertrek 1.44 uur TELEF.557 OUDJESAVOND FRISO. KLEREN MAKEN DE VROUW ^^#****Z*ZV*****Z*W^***V****»**^*WM*** erg, dat zijn «naar NIEUWS PLAATSELIJK UITDEUKEN Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij 611 Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar OUDERAVOND HERV. ZONDAGSSCHOOL [uis- I a s. rije- vor- AFD. VOLLEYBAL S.V.W. 2—Animo 2. Dok uw adres voor grote en kleinere, ritten Vertrek 2.15 uur Aanvang 2.30 uur Aanvang 4.15 uur uEen weer ■tje aar ris, ;en Meubelhuis Incené - Workum tbe- I :ing, I Hen het I LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 met en zonder chauffeur tot onderwijze*; alhier, de heer A. C. Kramer te Molkwerum. Programma zaterdag 27 februari 1960 AFD. VOETBAL Senioren: V.V.T. I—Workum I. Workum II—H.J.S.C. I. Workum III—Balk II. Junioren Hark. Boys IA—Workum IA. Vertrek 2.15 uur Zeerobben IA—Workum 2A. Vertrek 3 uur eten aart Ine- tot urs; tel- tail- ling I ring I Advertentietarief: 7 cent per mm. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties vóór woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur De Chr. Plattelandsmeisjes hebben op 18 februari weer vergaderd, met dit maal als onderwerp: ,Onze kleding’. Dit werd behandeld door mej. M. Jellema, lerares aan de chr. Huishoudschool te Bolsward. Na de gebruikelijke opening, heette de presidente de aanwezigen, in ’t bijzonder mej. Jellema, hartelijk welkom Enkele mededelingen volgden nu, waar na de notulen werden gelezen, die zonder verandering goedgekeurd konden worden. ’t Woord was hierna aan de spreekster die het één en ander vertelde over de kleding, de functies hiervan, kleur en model. De kleur en het model van een kledingstuk, zijn van veel belang, terwijl ook de soort stof in overeenstemming moet zijn met het doel, waarvoor 't be stemd is. Men doet er in het algemeen ’t beste aan als men iets koopt, dit van een goede kwaliteit te doen, daar men er dan veel 1 anger plezier van heeft. Ook hoorden we nog iets over de verschillende soorten stoffen en hun geschiktheid. In de pauze werd een kleine verloting gehouden, ter versterking van de kas. Van de gelegenheid tot. vragenstellen werd nog door enkelen gebruik gemaakt. In haar slotwoord, bedankte de presi dente mej. Jellema harteljjk vóór haar mooie en erg leerzame lezing, waarna ze deze gezellige avond sloot met dank gebed. Onder verwijzing naar het persbe richt inzake aanvrage toeslag droogte schade wordt er op gewezen, dat zij die menen in aanmerking te moeten komen voor toeslag in verband met droogteschade 1959 in het landbouw-, tuinbouw- en veehouderijbedrijf voor 29 februari a.s. een aanvraagformulier dienen in te zenden bij de P.B.H. In aanmerking komen alleen dege nen, die ten minste 35 pet oogstder- ying hebben en niet zijn aangeslagen in de Vermogensbelasting en aan In komstenbelasting minder dan f 1.000,— per jaar betalen. Ook degenen op wier bedrijf inder tijd de voervoorraad is opgenomen en die aan vorenstaande voorwaarden vol doen, dienen een aanvrage in te zen- Letter mear of op De Hervormde Zondagsschoolver- eniging hield vorige week donderdag haar ouderavond in het lokaal Rehoboth. Deze avond was tevens bedoeld om alscheid te nemen van een twintigtal kinderen, die met het laatst gehouden kerstfeest de zondagsschool hadden ver laten. De voorzitter L. de Haan bepaalde in zijn inleidend woord een 90-tal bezoekers bij het bekende Schriftgedeelte uit Mar kus 10, de verzen 13 tot en met 16: Jezus zegent de kinderen. De secretaris G. Hobma gaf een keurig verslag over het afgelopen verenigingsjaar Mej. A. v. d. Akker penningmeesteres wist haar boekjaar af te sluiten met een voor delig saldo van f 111.35. Bij de bestuurs verkiezing werd zij met algemene stem^ men herkozen in deze haar goed ver trouwde functie De kinderen hebben de aanwezigen vol op doen genieten van hun bijdragen oie zij ten tonele hebben gebracht. De tweelingbroeders Johannes en Otto hebben met hun zangnummer een wel verdiend applaus gekregen. Met enige stu; die zullen deze jongens in de zang en muziek nog heel wat kunnen bereiken. Het zendingsverhaal, verteld door de voor zitter met flanelbord en getiteld: Jogo en en de leeuw, werd met spanning beluisterd. De gehouden verloting in de pauze was als altijd w eer een aardige attraktie. Een twintigtal aardige prijsjes waren hiervoor door het personeel van de zondagsschool beschikbaar gesteld. De uitreiking van de bijbeltjes aan de scheidende kinderen was weer de taak van de medewerker Th. Nieuwland. De heer D. v. d. Meer bracht namens de ouders een woord van dank aan het perso neel. Hij had grote waardering voer de wijze waarop de kinderen bekend worden gemaakt met de boodschap van de bijbel, zoals wij dit ook vanavond weer hebben gehoord. Ter afwisseling werden liederen gezon gen uit het zangboekje ,Wie zingt mee’. Ook de traktatie was op deze avond weer prima verzorgd. Het was ruim elf uur toen deze goed geslaagde en gezellige avond werd be sloten met een slotwoord en dankgebed. HOARD 159 WORKUM 23 februari. De Oudjesdag-commissie verzorgt elk jaar behalve de zo populaire autotocht ook in de winter of in ’t vroege voorjaar een gezellige avond, waarvoor bij een der plaatselijke toneelclubs steeds de grootste medewerking gevonden wordt Dan worden in de bovenzaal van Hotel De W ijnberg enkele genoeglijke doorgebracht e n hoe er heen en thuis te komen, is voor die over auto’s commanderende commissie natuurlijk geen enkel bezwaar. E|urgefrneester Russchen heette ajlen welkom en deelde mee dat de voorzitter A. Gaastra en het bestuurslid H. de Vries beiden verhinderd waren, zodat hem ge vraagd was aan deze avond leiding te geven. Voor hedenavond was het R.K. toneelgezelschap ,Jimmer Omheech’ be reid gevonden om op te treden. Opgevoerd werd het toneelstuk stuur loos’, een spel in drie bedrijven naar de Jonge Geerte van Herman Burger, ge heel opnieuw b ewerkt door Willem van Boxtel. Het stuk speelde zich af op het privé-kantoor van de reder Bakker. Sinds zijn tweede huwelijk is de rederij snel achteruitgelopen. De privé-uitgaven zijn sindsdien aanmerkelijk hoger geworden De oorzaak is dat de slecht gehuwde dochter van zijn tweede vrouw voortdu- durend in geldnood zit en dan geholpen wordt dooi’ haar moeder, die steeds weer bereid is om te helpen. Als tenslotte de reder geen geld meer wil geven, ko men er allerlei moeilijkheden tussen hem en zijn vrouw; zo erg, dat zijn vrouw hem in de steek laat. Voor de spelers nu niet bepaald een gemakkelijke opgaaf om dit stuk ten volle weer te geven, niettegenstaande dat werden de rollen stuk voor- stuk voortreffelijk ge speeld. Een woord van dank en een warm applaus was dan ook welverdiend. Het kapwerk werd op vakkundige wijze uitgevoerd door de heer J. v. d. Duim, kapper te Bolsward. In de pauze werden talrijke prijzen verloot, die door winkeliers beschikbaar waren gesteld. Vele bezoekers gingen dan ook met een leuk prijsje naar huis! Het was voor de oudjes, die op deze avond gekomen waren, een echt mooi<* en gezellige avond, waarop ook de com missie met dankbaarheid mag terugzien WORKUM. Benoémd aan de Geref. School RECLAME

Friso nl | 1960 | | pagina 1