ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor Westerhuis Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W. AGENDA Adverteert in „Friso RAD1O H1NGS1 uw RADIO RN TRLRVISIR MAISON IRENE Fré de Boer u id. 83ste JAARGANG No. 10 VRIJDAG 11 MAART 1960 iemeróma ;.Y Fryske Brief CCXCV11 WARKUMS De ütbuorrens fan Warkum lil En der I Sud 72-74 Uw adres voor gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia Meubelen van Jnconé It mei wêze hwat it wol, mar wy sitte er nou docks aerdich better foar as in jier as fyftjin lyn. Doe sieten wy noch kop en earen yn de winter fan 1944 45, better bikind as de „hongerwinter.” Hwat in binaude, eangstige tiid wie mei dat dochs. Honger- en kjeld lije, en boppedien üntstielen üs biskermers mei harren hantlangers, üs noch alles hwat fan harren gading wie. Dütskers, yn ’e mande mei in diel fan üs eigen folk, better bikind under de namme „Jan hagel,” makken üs it libben oan alle kanten sür. It bytsje iten hwat hjir noch wie, pikten hja yn, en jonge en aldere minsken waerden oppakt en nei Dütsklan oerbrocht. Gjin wünder dat it tal ünder- dükers eltse dei greater waerd. Sifers sille wol net bikind wêze, marleau mar grif dat it tal ünderdükers sa oer it hiele lan rekkene, grif wol yn de tsientüzenen roun hat. Foral doe ’t yn septimber 1944, de spoar- tram- en busminsken it wurk delleine, kamen der noch safolle tüzen ünderdükers by. Dy moasten allegearre in plak hawwe. Mar dat gie allegearre sa mar net fanseis. Wy moatte net forjitte it wie en bleau in gefaerlik spultsje en nim ünderdükers yn jins hüs. Soks jilde foral mei dy staking. Men wiste ommers de earste dagen net hwat üs biskermers dwaen soene, en hoe ’t harren halding wêze soe tsjin oer stakers en helpers. Wis, wy kinne üs seis, nou fyftjin jier letter, wol tige op it boarst slaen en in great wurd fiere, dat wy doe dochs mar „helden” ütmakke hawwe. Helden? It mocht hwat. Wy leine ommers dy earste nachten süver op bêd te triljen As wy hwat hearden, krüpten wy safier mooglik under ’e tekkens. Helden, né hear. Ik sil it jimme wol oars fortelle. In dei twa nei ’t de staking ütbrutsen wie, krige ik in briefke fan de spoarman, of ik sa gau mooglik efkes komme woe. Hy en syn frou wiene by dy en dy boer ünderdükt. Hwat hy my to fortellen hie, skiende noch al bilangryk to wêzen. Ik, likemin in held as hwa dan ek, weage my de neimiddeis op ’e fiets en ryd der hinne. Mar ik kaem sünder kleanskuor- ren by de pleats dy ’t my opjown wie. De boer, dy’t ik wol koe, mar hy my net, wie op it hiem dwaende in gat ticht to smiten, hwer noch reek üt kaem. “Grif it iene of oare forbarnd” tocht ik. Ik op ’e boer ta en sei: „Ik soe graech efkes sprekke wolle.” Hy seach my hwat skean oan en andere: „Sille jo wol forkeard wêze hwant de man dy’t jo neame wennet hjir net.” „Né,” ik wer, „hy wennet hjir net mar is hjir earjuster ünderdükt. as jo my net leauwe wolle, lês dan dit mar,” en joech him it briefke Mar mei in: „Ik haw gjin bril yn ’e büse”, lange hy it my wer oer. Der stie ik en w. 1st ik biprakkesearre hwat ik noch dwaen koe ta myn doel to kommen, seach ik deun by it gat hwat de boer krekt hwat ticht hie, in knoop lizzen, dy ’t ik oppakte. It wie in koperen knoop fan in spoorjas. „Sjoch ris”, sei’k, „dy hawwe jo grif forgetten om yn de groun ta bidobjen. Jo meije wol hwat forsichtiger my sok spul wêze. Men kin nea witte hwa hjir noch ris op it hiem komme kin.” Hy bistoar it süver, mar noch trije menuten letter, siet ik by de man dy’t my komme litten hie. Hy en syn frou sieten opsletten yn in lyts opkeammerke en mochten sa lang it dei wie, net üt komme. Boppedien hie de boer it uniform forbarnd, hwant ek al siet it dan yn in koffer, hy achte him der troch net feilich, De spoarman en syn frou hawwe der trije wike opsletten sitten, doe krigen hja in oar hinne kommen, hwer ’t hja gans frijer yn hjar dwaen en litten wiene. Ja, fyftjin jier lyn, binne der drama’s ofspile. Mar ek wol dingen hwer ’t men nou noch om laeitsje kin. Tige aid is sünder mis ek Tettingaburren, wer efkes südliker as Prandeburren, oan in feart fan de- selde namme, letter ek wolMoleners- feart neamd (nou net mear yn wêzen) Al yn 1485 wurdt de namme yn in oarkonde neamd en, lyk as yn 1488, mei in a klank skreaun (Tatinghabu- ren), Pas yn de 17e ieu is de earste letter a yn in e oergien. De huzen stiene wer op in terp. Yn it bigjin sil der de famylje Tatinga wol wenne hawwe. In eintsje fierderop, oan de (Igle) burrefeart lei Igleburren, noch lang under dy nam me bikind. As wy yn in stik fan 1729 léze dat der „tuynackers” leine, dan wiist dat wer op hegere groun Igle is in bisteande foarnamme. De pleats of sate dy’t hjoed noch de namme fan Westerein draecht (oan ’e aide dyk) skynt net hielendal op itselde plak to lizzen as de inkelde hüskes dy’t foar- hinne dizze delsetting ütmakken. Men makke dan noch ünderskie tusken de greate- en de lytse Westerein. Hoe- wol de namme foar it earst yn 1584 neamd wurdt, is it plak seis al folie earder biwenne. Hoe ’t wy dat witte? By it ófgraven fan de terp, dy’t oan ’e noardkant lei en as boulan brükt waerd, kamen, neffens in birjucht yn de Lw. Crt. fan 1875, in stikmannich foarwurpen foar it Ijocht, dy’t doe plak krigen hawwe yn it Frysk Mu seum to Ljouwert t.w. in slingerstien, in striidbile en in oantal houten kra len. Ut ’en rügens binne dy wol 1500 jier aid. Bikend is dit sté ek wurden üt in forhael fan Ds J. Halbertsma, in froegere eigener fan de sate, en dat ta titel hat: „De hoannefan Wes terein”. Oer it üntstean fan de nam me is üs neat bikind. Noch fierder fan de stêd óf bilanje wy yn ’e Wiske, to ünderskieden yn de Kou dumer Wiske, of, sa as ek wol sein waerd: de greate- en de lytse Wiske Yn de aldste stikken is sprake fan Ter Wischa, dat jin fansels daliks de famyljenammeTerwisgayn it sin bringt It wurd soe safolle as lege greide bi- tsjutte. Oft der faeks ek hichten mak ke wienen foar de huzen, is net bi kend. As wy nou wer nei de stêd werom gean, dan koene wy der oan ’e west kant foarhinne de Warkumer burren fine, by de Wide Sleat njonken of op in terp. Dizze groun brükten se as sielan. Troch in stege kamen se dan op it Süd üt. It frjemde is, dat in skar lan yn it Heidenskip by de Sanmar, ek de namme Warkumer burreskar hie. Hwêrom witte wy net. Verschijnt éénmaal per week 1 I e s k V. s NOARD 69 t P WORKUM TELEF.557 NOARD159 Programma zaterdag 12 maart 1960 e) J AFD. VOETBAL 1 1 Vertrek 13.44 uur 1 even LAAT s van FRISO. I S.V.W.-NIEUWS PLAATSELIJK NIEUWS t«j van RECLAME UITDEUKEN i 1 l r Oeverzwaluwen 2B—Workum 1B: 0—24 Oeverzwaluwen IB—Workum 2B: 3—3 Uitgave: Fa. T. GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel - Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar OUDERAVOND CHR. KLEUTERSCHOOL Dok uw adres voor grote en kleinere ritten OUDERAVOND GEKEF. SCHOOLVERENIGING uit- Na gesloten met dankgebed. AFD. VOLLEYBAL S.V.C. V—S.V.W. II. Senioren: Woudsend I—Workum II. Vertrek 3 Workum III—Q.V.C. III. Aanvang 2.30 Workum IV—Balk III. Aanvang 4.15 van etU uur uur uur Joh. ove‘r het e n d e ig e om sa- VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 met en zonder chauffeur Telefoon Redactie en Adm. 05151^314 Postrekening 882259 WORKUM. Bevorderd tot chef Menkens Zuivelfabriek te Wassenaar onze vroegere stadgenoot de heer D. Altena. LEDENVERGADERING COOP. GRASDROGERIJ Meubelhuis Inconé - Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling heer B. v. d van getallen eindresultaat een saldo Visser, was door de boeiende manier waar op hij zich van zijn taak kweet, inderdaad het aanhoren waard. De penningmeester de 1 Velde liet een hele reeks horen met als van f 126.97. In de pauze werd een verloting gehou den, die zeer origineel was voorbereid De loten waren vervangen door snoepjes met rijmpjes. De verkoop hiervan ging zeer vlot en verdient navolging. Mej. Y» Schotsman, onderwijzeres aan de kleuterschool bepaalde de aan wezigen bij het onderwerp, ,Het orde- ningsproces van een kleuter’. Het was een leerzame verhandeling, waarvoor alle lof. Evenals wordt aan de kleutejrs voor te bereiden voor de grote school. Hoe verheugd te weten dat het hoofddoel van de kleuterschool is, de kleuters de weg te wijzen naar Jezus. Door haar werden ook nog enkele mede delingen gedaan, onder meer, dat het plan was opgev ai om een aanvanjg te maken met huisbezoek bij de ouders van de kleuters. Na het doel van de zie kenbriefjes uiteengezet te hebben, bracht zij dank aan allen die het hun weer mo- gelijk hadden gemaakt om met de kleuters een mooi sinterklaas- en kerstfeest te houden. Ter afwisseling 7 maart Niettegenstaande de heer sende griep en de felle koude, kon de voorzitter, de heer J. W. Dijkstra, toch nog een groot aantal ouders van de kleutdrs. en donateurs van .Beukerhonk’ welkom heten. In zijn inleidend woord bepaalde^ hij zich bij het schriftgedeelte uit Matth. 19. waar ouders kinderen tot Jezus brachten. Als nieuwe medewerksters van het be stuur werden verwelkomd de dames mevr. Oudeboon en A. Tol-Boersma. Het verslag van de vorige ouderavond en het jaarverslag van de secretaris C. Aanvankelijk leek het of hij zou zege vieren, doch (misschien tot genoegen van de le keeper) moest hij ook 12 maal zwichten. Men zou geloven dat de gasten voldaan waren over de uitslag, doch het speet hun dat onze keeper Frits een penalty miste. Men had graag het 25 tal vol gehad. Met nog drie wedstrijden te spelen en nog steeds ongeslagen zit ons 1B wel <p fluweel. Alzo: op naar het kampioenschap. Wat de wedstrijd van 2B betreft het volgende: Er werd een meer spannende match verwacht en inderdaad heeft het niet aan spanning ontbroken. Koudum 1B ver wachtte een overwinning hunnerzijds en men stond dan ook in de eerste helft met 2—0 voor. Gelukkig wist lytse Otto een tegenpunt te scoren en even later smaakte Ferwaldster Hampie het genoegen, om zo ongeveer van het midden een behoorlijk hard schot juist onder de lat te jengelen: 2—2. De Koudumer buitenspeler, met name Ronnie (import) die één der beste, zo niet de beste speler van het veld was, maakte er echter 3—2 van en wij vreesden even een nederlaag, omdat het naar het eind liep. Jacob de Boer wist echter voor de gelijkmaker te zorgen, zodat de wedstrijd in een gelijk spel eindigde- Ga zo voort jongens en wie weet, misschien kunnen jullie a.s. zaterdag in Staveren tegen Q.V C. 1B beide puntjes in de wacht slepen. Sukses gewenst. De Ouderavond van de Gerefor meerde schoolvereniging werd gehouden op 3 maart in de lokalen achter de kerk. Voorzitter B. v. d. Velde opende deZe bijeenkomst en heette alle aanwezigen, hartelijk welkom. Na een kort inleidend woord, kreeg meester Buursma gelegen heid om met zijn klas een zangles te geven Velen spraken hun waardering uit over de manier waarop dit gebeurde. Na do pauze hield het hoofd der school een beschouwing over de samenwerking tussen school en huisgezin, ’t Is in het belang van het kind dat ouders en onder wijzend personeel elkaar niet zien als twee partijen, maar dat ze samen een eenheid vormen. Als men geregeld met elkaar in contact komt, worden er vaak veel misverstanden uit de weg geruimd. Daarom is het ook een bedenkelijk feit, dat er nog te veel ouders zijn, die om; elke kleinigheid of uit onverschillighkjM de ouderavond en de z.g. kijkavond ver zuimen. Tot slot demonstreerde juffr. v. d. Kamp nog verschillende mogelijkheden van het flanelbord als leermiddel. Enkele aanwe zigen mochten nog eens in geïmprovi seerde schoolbanken plaatsnemen. Om ruim elf uur sloot de voorzitter deze contactavond. 5 maart. De eerste wedstrijd leverde een denderend resultaat op voor de gasten. Het regende doelpunten. De kleine Koudu mer keeper had het zwaar te verduren, het meest van de kant van de Koudumer spelers, die hem gedurig een verwijt maakten, dat hij zoveel ballen liet rollen De bal moet dan ook maar van de voet der beide grote H’s komen. Onze buiten spelers, die met gemak de achterhoede passeerden. Er werden voor rust 12 doelpunten ge maakt en toen achtte de kleine doelman uit Koudum het welletjes. Er kwam e?n ietwat zwaardere keeper opdagen in de tweede helft. De leden waren het er alle over eens dat het bestuur wel een kleine vergoe ding mocht ontvangen voor het vele werk dat ze in het belang van de vereniging' doen en zo wordt thans per vergadering een presentiegeld uitbetaald, terwijl d? voorzitter en secretaris voor hun bemoei ingen nog een vast bedrag kregen toe gekend. Het vaststellen van de droogprijs was geen bezwaar nu het bestuur kwam met het voorstel om deze met 1 ct te verlagen. Er kwamen nogal verschillende tongen los om de aanschaffing van een regen- installatie, vooral omdat men een beetje, bang was dat dit wel eens moeilijkheden kon opleveren i.v.m. de te verwachten aanvraag in een droge periode. Gelukkig is elke zomer niet zo droog als die van «vorig jaar, zodat het bestuur dit met als een onoverkomelijk bezwaar beschouw de, maar meende dat door deze aanschaf (die voor elk afzonderlijk te kostbaar is), een service aan de leden geboden wordt, die zeker deze uitgaafpost Verantwoord' maakt. Het was reeds middag toen de rondvraag in b ehandeling kwam, die direct gevolgd werd door het slotwoord van de voor zitter, waarin hij allen dank bracht voer de besprekingen. Fryske liederenbundel orgelspel door mevr. Sijpersma. Te ruim elf uur werd deze mooie avond een kort slotwoord tin Junioren Workum 2A—Makkum IA. Aanvang 3 uur Q.V.C. IB—Workum 2B. Vertrek 1.30 uur verleden jaar werd ook nu weer de film vertoond van de kleuter school, Vc;or de< b,etfokken ouders altijd weer leuk om hun eigen kind op het witte doek te zien. Het hoofd van de school mej. Visser hield eih bijdrage onderwerp de kleuter in de gemeenschap’; De grote ervaring die zij met de kinderen heeft opgedaan, maakte het haar meg«- lijk een boeiende lezing te houden over dit onderwerp. Het was een bijdrage- waaruit viel op te merken, dat alle aan dacht gegeven wordt aan om ze Maandagmorgen 7 maart hield de Coöp. Grasdrogerij Workum en Omstr.’ G A. t e Workum haar algemene vergade,- ring in hotel De Wijnberg’. Het aanvangsuur was al even over schreden toen de voorzitter de heer M. J. v. d. Zijpp de aanwezigen het welkom toeriep en even in vogelvlucht het afge lopen jaar memoreerde. De verwachtingen die op de vorige ledenvergadering waren geuit, zijn mede door de aanveer practisch winddroog product, meer dan uitgekomen en zo kon dit jaar een zonderlijk resultaat worden bereikt, de directeur van de V.C.G., beheerder van zuster coöperaties en voorlichtings dienst persoonlijk te hebben genoemd, kreeg de secretaris de heer E. U. Dijkstra de gelegenheid om de notulen van de vorige vergadering voor te lezen en die waren wel zo uitgebreid en terzake kun dig, dat geen enkele op- of aanmerking op deze keurige formulering kwam, be halve het dankwoord van de voorzitter. Uit de mededelingen van de beheerder1, de heer H. H. de Jong, merkten we op dat dit resultaat mede bereikt was door de aanvoer van een winddroog product, waardoor de uurproductie aanmerkelijk stijgt, terwijl het kostencijfer gelijk blijft. Door de droogte was er maar weinig aanbod Man veehouders, maar door de gecontracteerde lucerne in de N.O.P. was er steeds een vlotte aanvoer en werd een zeer goed financieel resultaat behaald. In totaal werd 2927 ton gedroogd product afgeleverd tegen 3124 ton in 1958- Heit netto aantal bedrijf suren was 5309, tegen 6629 in 1958,. waaruit wel blijkt dat de uurproductie aanmerkelijk hoger was en hierdoor kon de kostprijs met 3/4 ct. oer kg gedrukt worden. Bij de bespreking werd nogal even over de aansprakelijkheid der leden gesproken, maar gezien de gezonde afschrijvingspo- litiek, bleek deze zaak wel zeer gunstig te liggen, vooral nu de coöperatieve di’o- gerijen die zich aangesloten hebben bij het Coöp. Verkoopkantoor vóór Gróenvóe- ders, welke staan onder C.L.O. controle een meerderjarig contract hebben afge sloten met C.B. en C.I.V., zodat thans reeds bekend is voor welke prijzen het product wordt verkocht, waardoor men, onder normale omstandigheden vrij nauw keurig kan becijferen wat de uitkomst zal zijn. De aanbieding van het jaarverslag was direct in kannen en kruiken en de fi nanciële commissie, bestaande uit de heren E. Bakker, Dedgum, J. C. Kramer, Molk- werum en B. Bosma, Piaam, bracht bij monde van laatstgenoemde haar bevin dingen naar voren en verzocht de verga dering alles voor accoord te verklaren. Het bestuur kreeg direct machtiging om een vast werkcrediet aan te vragen bij de Coöp. Boerenleenbank alhier, groot f 150.000.—, terwijl het punt bestuursver kiezing in één keer haar beslag kreeg- Daar de heer Sj. S. de Witte te Ferwoude zich niet weer herkiesbaar stelde nu z’n zoon op de boerderij is gekomen, meenden de leden in z’n zoon tevens de opvolger te zien en bij de eerste stemming krejg S. Sj. de Witte dan ook reeds 3/< der stemmen wat meer dan voldoende was om het bestuur te completeren. De voorzitter bacht de heer Sj. S. de Witte in hartelijke bewoordingen dank voor het werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan en hoopte op eenzexae samenwerking met de nieuw benoomide. het programma werd er getrakteerd en gezongen uit de begeleid met Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Letter mear op

Friso nl | 1960 | | pagina 1