Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Westerhuis Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Dit nummer bestaat uit twee bladen S.V.W. AGENDA Speel niet op verkeerswegen BEL 306 b382 RADIO HINGSï RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE Fré de Boer 83ste JAARGANG No. 12 VRIJDAG 25 MAART 1960 Fryske Brief CCXCVI11 Men kin nou just net sizze, dat wy hjir yn üs lan folie lést fan !t tsjinsten. Al hat it dan ek mar koart duorre, op ünderskate lijnen lei de »1 oan as plattelandsmeisjes r I Sód 72-74 Uw adres voor radio en televisie e r r t 1 't a k n 3 n uw !t n e t- •1 e i, e d r a l, k a Voor de verpachte gronden geldt dus deze vergunning niet. en gezelligheid It is in wikemanich lyn, dat ik yn ien fan de kranten in stikje lézen haw, oer de leanen yn de „zuivelindustrie.” Derneffens „bütert” it yn de en de wurkjowers net sa sa ’t it liket. Yn ien hja it net iens wurde kinne, dan koe JYÏeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel fabryken noch wol, mar tusken de wurknimmers tige. Men kin it oer it lean net rjocht iens wurde sa ’n krantebericht stie ek al, dat as it wolris op in staking ütdraeije. Hoe 't it der nou foar stiet wit ik neat fan, en hwer it nou krekt om giet likemin. Mar it soe foar üs allegearre to winskjen wêze, dat de beide partijen taelkoar komme sille, hwant in staking op de büterfabryken soe in ramp wêze. In ramp oan alle kante. Ja, myn miening, hear. Hwant wy libje yn in nüvere frjemde tiid. Men kin de büter, de tsiis en alle oare molkprodukten, mar amperoan kwyt. En wy hawwe it forliden wike noch yn de kranten léze kinnen, dat de minister yn de kommende moannen, noch in legere merk forwachtet dan op 't heden it gefal is. Dat wiist dos fier fan moai. De haedsaek skynt to wêzen, dat de „EEG”-lan- nen, harren sahwat seis bidrippe kinne, en sa goed as gjin büter en tsiis mear fan üs nedich hawwe. Leau mar grif dat it hiel hwat hollebrekken kostje sil, om foar dit probleem in oplossing to finen. Nou geane der ek al stimmen op, der soene tofolle fabryken weze, en men soe in bulte lytsere fabrykjes, slüte wolle. Ja, wy witte mar al to goed, dat tal fan doarpen en doarpkes, haw we seis in buterfabriek. De iene hwat greater as de oare, mar der stiet in fabrvk. Mar de tilden binne foroare. Eartiids moast de molke mei hynder en wein, of oer it wetter nei it fabryk brocht wurde. Doch nou mei dy greate auto’s, bisteane der gjin ofstannen mear. En as men dan nou bigjint to praten, om de lytse fabrykjes to sluten en de molke nei inkelde greate fa bryken to bringen, kin der net folie tsjin ynlein wurde. Hwant it is op ’t lést sa, ien great fabryk. kin de prbdukten goedkeaper leverje, as fiif, seis lytse dat kinne. En myn miening is dan ek, dat mochten der plannen makke wurde, om lytsere fabryken üt to skeakeljen, in fabryk as „De Goede Verwach ting” yn Warkum, grif tige geskikt leit en ek alle geiegenheit hat, om noch mear molke as oan nou ta, forarbeidzje to kinnen. boel dochs alhielendal plat. En wylst ik dit skriuw, sitte wy midden yn de staking fan de bouw arbeiders, hwer it ein noch net fan to sjen is. It giet hurd, léste berichten sil op inkelde greate kreweien, hwer oan ’t arbeidde waerd, fan ’e wike ek staekt wurde. Nou kin men it bisjen sa ’t men it wol, mar stake,, bitsjut net oars skea foar alle partijen. Ik leau dat wy it der wol oer iens wéze kinne. It is ek de greate frage, of dit nou forlopich de léste staking wêze sil of dat er noch mear bidriuwen komme sille hwer it wurk stil lein wurde sil. der men faek yn it butenlan mei to dwaen hat Siker eartiids wie it hjir ek folie slimmer as de léste jierren it gefal is. Folie fan üs, sille grif noch wol witte fan de greate stakingen fan de havenarbeiders, yn plakken as Amsterdam en Rotterdam. En üt noch earder tiid, de stakingen yn de feanstreken, better bikend under de namme: Bollejeijen. Doch it skynt hast wol, dat de léste tiid de „arbeidsfrede” al hwat forsteurd wurdt. Noch net sa malle lang lyn, staekten forskate autobus en neffens de nou ta noch jv stakingen hawwe. Alteast net yn forhalding ta de greate konflikten e it OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 GRASGEWAS BERMEN Workum, 22 maart 1960. Programma zaterdag 26 maart 1960 Aanvang 2.30 uur De secretaris, VAN DER GOOT aange- Workum, 22 maart 1960. De secretaris, VAN DER GOOT PLAATSELIJK NIEUWS FRISO. 1 ZIEKENHUISVeRPLEGING I WORKUM TEIEF.557 nu HOARD 159 CHR. PLATTELANDSMEISJES PLATTELANDSVROUWEN op te maken, mag RECLAME UITDEUKEN Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf UITEENZETTING VAN DE MATTHAUS PASSION 1 r a i LOPEN EN EIERZOEKEN WAARDGRONDEN f 11.456.—. Stel zelfstandige af- Ouders, 't is dus Uw belang ook, dat ge op Uw kind'ren let Burgemeester en wethouders van Workum. J. RUSSCHEN Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN Ook uw adres voor grote en kleinere ritten it it e e k LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 L. e e i. WORKUM. Per 1 april a.s. wordt de heer H. A. van der Horst, die enkele jaren geleden van hier promotie maakte met z’n benoeming tot groepscommandant te Arum, in gelijke functie overgeplaatst naar Boelenslaan. Op de rijbaan spelen is verboden, zo bepaalt de Motorwet Meubelhuis Incené - Workum Te ’s-Gravenhage slaagde voor het 2e (laatste) gedeelte Gemeente-administra- tie II, onze vroegere stadgenoot, de heer Chr. Hilverda, thans commies ter pro vinciale griffie te Leeuwarden. Burgemeester en wethouders van Wor kum vestigen er de aandacht op, dat het lopen en het eierzoeken op de niet-ver- pachte waardgronden verboden is, tenzij men in het bezit is van een door het gemeentebestuur afgegeven vergunning. Deze wandel- of eierzoekvergunning kan i.er secretarie werden aangevraagd. Zij wordt alleen verstrekt voor het wandelen op de k adedijk en het eierzoeken op de bij de gemeente in gebruik zijnde niet- verpachte gronden, d.w.z. de gronden bui ten de omkading en enkele kavels op het noordelijke gedeelte. Aan de vergunning is de voorwaarde verbonden, dat men zich gedurende de eierzoektijd niet met een motorvoertuig op deze gronden mag bevinden. Voor het lopen en eierzoeken op laatst bedoelde gronden zal men eventueel toe stemming moeten vragen aan de pachter. De Culturele Raad vond de heer Piet Post, dirigent van de Matthaus Pas sion, bereid om aan de vooravond van de uitvoering van dit grootse werk (24 maart), hierop een toelichting te geven Voor de pauze besprak de heer Post in het kort het werk in zijn geheel en de taak van de verschillende partijen en koralen. Ook wees hij op enkele hoogte punten en bijzonderheden in de Passion; dit geïllustreerd door de piano. Na de pauze liet hij nog enkele gedeeltes op de grammofoon horen. Dat de culturele belangstelling op mu zikaal terrein hier nog wel wat te wensen overlaat, bleek uit het te gering aantal aanwezigen. Donderdagavond 17 maart hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Workum haar maandelijkse vergadering, die goed bezocht was. De presidente opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan de spreker, die hierna meteen het woord kreeg. Deze avond werd verzorgd in samenwerking met de vereniging Nederl. Fabrikaat. Een hele serie dia’s van verschillende producten en fabrieken gaven interessante bijzonderheden te zien over de diverse verwerkingsmethoden, waarbij de efficien cy een steeds grotere rol gaat spelen, wat spr. met een gezellig praatje ook af en toe verduidelijkte. In de pauze werd er nog een kleine verloting gehouden van de door diverse firma’s beschikbaar ge stelde cadeautjes. Hierna werden de notulen gelezen _n de ingekomen stukken en mededelingen behandeld. Bi; de besprekingen over een te houden zomerexcursie bleek er het meest interesse te zijn voor het open luchtspel te Beetsterzwaag. Na de rondvraag werd deze vergadering gesloten met het zingen van het Ned. Bondslied. AFD. VOETBAL Senioren: Workum II—Balk I. Junioren Oeverzwaluwen 2B—Workum 2B Vertrek 3.15 uur per fiets Q.V.C. 2B-Workum 1B Vertrek: zie clubkastje Zij die mee willen naar de wedstrijd Holland—Bulgarije op 3 april in Amster dam kunnen zich voor 28 maart opgeven bij Fré de Boer. Speel mee in de voetbaltoto. Voor 50 cent Je ans op de 100.000. Opgave bij het bestuur afdeling voetbal. AFD. GYMNASTIEK 26 maart 2de graadswedstrijden van de Turnkring „Friesland”. Aanvang 7 30 uur Toegang voor zover er plaats is. inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur De Chr. Plattelandsmeisjes zijn 17 maart weer bijeen geweest in hotel ,De Wijnberg’. Na de gebruikelijke opening heette de presidente, mevr, Bokma-Ve- ninga een aardig aantal meisjes hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker voor deze avond, de heer R. de Groot, hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool. Na en kele mededelingen, ’t behandelen der ingekomen stukken en het voorlezen der notulen, moest er gestemd worden. We gens vertrek, had Jeltje Harkema als bestuurslid bedankt. In haar plaats werd nu gekozen Akke Wouda, die deze be noeming aannam. Hierna was het woord aan de spreker, die als onderwerp had: ,De Schepper in de Schepping’. In vogelvlucht, maar op boeiende wijze werden we door het plan ten- en dierenrijk geleid. Zo hoorden we o.a. iets over de opbauw van een plant, iets over vogels, vissen enz. Ook hoorden we i ets over de geschiedenis van de paling en deden de ontdekking, dat het al een aardig oude knaap is, tegen de tijd dat wij hem in de pan krijgen. In de pauze werd weer de traditionele verloting gehouden. Hierna werden n g merkwaardige ontdekkingen over het in stinct van een dier verteld. Een geani meerde bespreking volgde hierop. De heer de Groot deed de aanwezigen nog het voorstel eens met hem een mid dag de waard te bezoeken om daar nog eens nadere kennis te maken met de planten en dierenwereld Hiervoor bleek wel be langstelling te bestaan, zodat hiertoe werd besloten. In haar s lotwoord bedankte de presi dente de heer de Groot hartelijk voot zijn mooie en leerzame lezing, waarna deze na het zingen van Ps. 6810 de avond sloot met dankgebed. Gegadigden voor het grasgewas van de bermen kunnen hun aanbiedingen; ter secretarie inleveren v:óór 4 april a.s. Voorwaarden liggen ter secretarie ter inzage. nog wel even vermeld dat voor één patient werd betaald f 3150, één f 1770, één f 1518, drie patiënten meer dan f 1000 ieder, 26 tussen f 500 en f 1000 en verder een -aantal kleinere bedragen. Het is natuurlijk mooi, dat zij die lijden, kunnen worden geholpen en doordat de wetenschap met sprongen vooruitgaat, kun nen thans velen worden opgeknapt, die tien jaar geleden gedoemd waren met pijnen te blijven sukkelen of te sterven. Als we het zo bezien, dan is de premie immers nog gering. Gelukkig degenen, die altijd voor een ander betalen en zelf verre van een ziekenhuis kunnen blijven. Het bestuur van Nezifo zag zich in december genoodzaakt de premie van het N.P.-tarief te verhogen. Op de leden raadsvergadering van 25 september j.l. was *n principe hiertoe reeds besloten. De con- tactvergadering in Leeuwarden werd door de voorzitter en secretaris bezocht. Het resultaat van deze vergadering hebben de leden allemaal thuis bezorgd gekregen, waarbij toen ook de verhoogde premie» was vermeld. Tegelijkertijd zijn nog enige verbeteringen in verstrekkingen bracht tw.: Ie. Woensdagavond 16 maart hielden de Plattelandsmeisjes hun vergadering in De Wijnberg. Te ongeveer kwart voor acht opende de presidente, mej. F. Hoekema, deze flink bezochte vergadering met allen har telijk welkom te heten. Er volgden enige mededelingen en de notulen werden gelezen. Als sprekers werden nu welkom gehe ten de heren A. van der Zijpp en F.Bakker beiden Jongerein-leden afdeling Workum. De heer van der Zjjpp, tevens lid vin het hoofdbestuur, kreeg eerst het woord en vertelde iets over het ontstaan van de bond en andere bijzonderheden. Daarna vertelde hij ons nog hoe nuttig en móói het kan zijn om een cursus van de volkshogeschool te gaan meemaken. Na de pauze die hierop volgde, was de beurt aan de heer Bakker die zou de clameren, nl. het stuk ,Mozes en de Profeten'. Dat hij dit op zeer voortreffe lijke wijze naar voren heeft gébracht was wel aan de stemming in de zaal te be merken. In haar slotwoord dankte de presidente de beide heren hartelijk voor de goede avond die ze verzorgd hadden en wenste allen een welthuis toe. Drie meisjes gaven zich op als lid. De jaarvergadering van de afdeling Workum van het Nederl. Ziekenhuisver- plegingsfonds .Nezifo’ is als regel niet druk bezocht, maar ’t is voor het bestuvr elk voorjaar toch weer de gelegenheid om een overzicht te geven van de stand van zaken. Over het beleid in eigen af deling hoeft men zich geen zorgen te maken, want de secretaris-penningmeester, de heer O. de Roos, is als hoofdbestuurslid volledig met alle bepalingen op de hoogte en weet op zieer ambitieuze wijze met de diverse mogelijkheden rekening te hou den, En als alles zo goed geregeld is dan wil het graag dat de belangstelling van de leden schijnbaar vermindert, want ie der 'vertrouwt er op dat de leiding in goede handen is. De besprekingen bepalen zich op zo’n vergadering dan ook hóófd zakelijk tot het goedkeuren van de gedane mededelingen, die vooral in het jaarver slag naar voren komen, waaruit we enkele gegevens overnemen. Dat de opnamen in de ziekenhuizen elk jaar nog toenemen, was geheel vol gens de verwachtingen. In 1957: 34 gevallen met 618 verpleegdagen, in 1958; 46 met 775 dagen en het afgelopen jaar 1959 59 met 1291 dagen, dus het behoeft niet te verwonderen, dat de premie weer ver hoogd moest worden. Een klein reken sommetje 1 aat zien, dat de kosten dan bijna tot veertig duizend gulden oplopen, nl. 1291 X f 14.25 is f 18.396.75, aan bij komende kosten f 7000,—, specialisten f 8100,—, foto’s f 635—, vervoer f 1030.—, apotheker enz. f 147.—, is samen f 35.308.75, plus vergoedingen van personeel en on kosten van het centrale kantoor, drukwer ken, porti enz. mag dit toch rustig ,p f 39.000.-- geschat worden. Hiertegenover stond aan inkomsten f 27.544.dus dat zou een tekort zijn van je voor dat we nog een deling hadden 1 Om het b eeld volledig Dizze brief is forliden wike lizzen bleaun, mar slim is it net dat der mei de stakingen ündertusken hwat foroare is En dochs wie der immen dy 't doe en nou deselde warden brükte, allinnich sei er it op in oare toan It moat mar kinne Vergoeding voor consult tot f 750; hiervoor is echter nodig een verwijsbriefje van de huisarts. (Ander is het hek van de dam). Dit valt onder de zgn. een- daagsgevallen, waarvan het maximum is gebracht van f 100 op f 150 per ziel per kalenderjaar. 2e. Voor shock, slaap- of koórtskuur onder voorbehoud van enkele bepa lingen is de duur gebracht van 42 op 70 dagen, doch alleen verpleging en bij komende kosten. 3e. Voor een aantal behandelingen (op bladz. 3 genoemd) o.a. mangelknippen, breuk- en blindedarm-operatie zijn de bedragen ook verhoogd. Hierbij wordt een ieder nog eens p het hart gedrukt: Lees het blaadje, waar de rechten en plichten grotendeels in voorkomen, rustig dóór en vóóral de laat ste bladzijde onder X (uitsluitingen). Daar mede voorkomt men soms teleurstellingen. Lees bovendien de voorkant van de kwi- tantiekaart; daar staat op wat men bij opname moet doen. Vanzelfsprekend kan men zich altijd bij de secr.-penn. ver voegen om inlichtingen. Het Nezifo groeit nog gestadig. Kon vorig jaar meegedeeld worden dat de 121/, miljoen jaarpremie bereikt was. einde 1959 was er weer ruim twee miljoen bijgeko men. Vermoedelijk zal ook in I960 deze vooruitgang doorzetten. Een zustermaat schappij, die met afbraakprijzen trachtte een portefeuille op te bouwen, heeft na een p aar jaar werken moeten ondervinden dat dit niet lang kan stand houdenf Zij heeft enige miljoenen tekort; is in staat van faillissement en de verzekerde wordt de dupe- Van deze verzekering krijgt Nezifo ook een portie. Maar geselec teerd. Tot slot deelde de boekhouder mede dat het bestuur van Nezifo gelijk gebleven is, de verstandhouding tussen afdeling en centraal kantoor goed is en hij slechts lof hoorde over de vlotte afwikkeling en be taling, zodat iemand die het ook wel weten kon, verklaarde: ,Een reuze ver zekering’. Wie een volgend jaar overtuigd wil worden, dat het bywonen van zo’n ver gadering niet saai of ongezellig behoeft te wezen, die kome en hij zal op eventuele vragen met alle gewenste inlichtingen misschien ook wat meer waardering krij gen voor de efficiënte behartiging van de belangen der verzekerden. Dat heette in de dagen van .Onderlinge Hulp’: ten bate van de lijdende mensheid en daar is in wezen niets in veranderd. J WWV WWV 0...VV, WWV V» 1 1J 1 1 VI O 10.11 1VI1V 1VOV 1 O1 1 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T. «AASTRA Bzn. Drukkerij Boekhandel Workum Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar Telefeon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 cK per m.m. Contracten volgens algemene regeling

Friso nl | 1960 | | pagina 1