ERFSKIP WORKUMER K R ANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Westerhuis Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur S.V.W. AGENDA J- RADIO EN TELEVISIE RADIO H1NGS1 J MAISON IRENE 83ste JAARGANG No. 13 VRIJDAG 1 APRIL 1960 Dit nummer bestaat uit twee bladen BEL 306 b-M. 382 WARKUMS I S»*S Uw adres voor radio en televisie «Sód 72-74 VERZORGEN LAAT uw JYÏeubelen van Jnconê gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer Voor de verpachte gronden geldt dus deze vergunning niet. It frijheitsfeest fan 1795 Men kin it mar amper leauwe, dat de Südwesthoeke fan Fryslan eartiids sa fül libbe hat. Yn de tiid, dat de klaeistreek en de walden noch net fol ie to bitsjutten hiene, wie it by üs ien en al libben. En sa bidêst en even- redich de minsken der hjir nou hinne libje, sa forheftich spile him de striid doetiids faek óf. Warkum hat syn oan- diel yn dit alles ek net in bytsje hawn. As in foarbyld hoe njuet en bidaerd in revolüsje him to uzes letter ófspylje soe, hawwe wy foar üs lizzen it for- hael fan de oergong nei it Bataefske biwald yn 1795. Nou soene wy dat forhael hjir net meidiele, as Siemelink, Warkum’s skiedskriuwer, itselde ek al dien hie. It liket üs lykwols ta, dat hy ündersteande „reportaezje” net un der eagen hawn hat; yn syn boekje alteast is der neat oer to finen. Hwat hy oer de revolüsje fan 1795 meidielt, is in goede oanfolling fan hwat wy hjir folgje litte. It forhael is to finen yn de „Nieuwe Nederlandsche Jaar boeken” (maart 1795). Wy jowe it krekt sa wer as it der stiet, mei sa nou en dan tusken heakjes in opmer king fan üs kant. „Alhier is, bij de, op den dag der revolutie opgerichte vrijheidsboom nog een ander opgericht, hetwelk in alle statie is geschied. Des namiddags om half 2 uuren (it wie 13 febr. 1795) vergaderden de leden der municipali- teit (gemeenterie soene wy nou sizze, it foarige regym wie ienfaldich sunder forset óftanke) met hunne vrouwen, beneffens de Fransche officieren, alhier garnisoen houdende, op den raadhui- ze, en de leden van de vrijwillige schutterij (op ’e nij oprjuchte nei 't dy yn 1787 forbean wie) en een de tachement van het Fransche garnisoen op de markt, dit alles onder het ge lui der klokken, om de burgers van het te ver rich tene kennis te geven. Om twee uuren traden de leden der municipaliteit met de Fransche officie ren van het stadhuis, en gingen na de plaats waar men de nieuwe vrij heidsboom moest af haaien, in maniere als volgt: vooraf de Fransche muzie kanten, daarna de leden der munici paliteit, ieder met een Fransche offi cier naast zigdaar op volgde een groot aantal vrijsters (jongfammen), alle in het wit gekleed en versierd met driekleurige linten; tusschen de vrijsters zes honoraire leden (ereleden) van de vrijwillige schutterij, welke trein (staesje) van vooren, van agte- ren en aan beide zijden gedekt wierdt door eenige Fransche Hussaaren, de leden van de vrijwillige schutterij en de Fransche soldaten. en gezelligheid Verschijnt éénmaal per week zo ’I d n r OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 UITBREIDINGSPLAN WORK! M 6 3 Programma zaterdag 2 april 1960 Workum, 25 maart 1960. AFD. GYMNASTIEK GRASGEWAS BERMEN ter Workum, 22 maart I960. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 24 t.m. 30 maart 1960 Workum, 22 maart 1960. De secretaris, VAN DER GOOT TURNWEDSTRIJDEN l PLAATSELIJK NIEUWS i zjjn: Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf e n Abennennentsprijs f 1.25 per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar DE MATTHAUS-PASSION MACHTIG UITGEVOERD Uitgave: Fa. T. «AASTRA Bzn. Drukker^ en Boekhandel Workum Ook uw adres voor grote en kleinere ritten t s e e Burgemeester en wethouders van Workum, LOPEN EN EIERZOEKEN «AARDGRONDEN knappe staaltjes van huisvlijt even onder de aandacht te brengen was te verleidelijk. Z’n commentaar zal vrij zeker wel zijn: Wie het dat nou wer uthelle j soli ook de aan Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Aanvang 4.15 uur uur Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. RUSSCHEN Burgemeester en wethouders van Workum. J. RUSSCHEN Da secretaris, VAN DER GOOT G r cp 9.40 9.05 8.90 8,70 o 45.05 4240 39,’«0 37.90 sa 9.00 9.25 7.25 8.55 8.70 8.00 7.40 5,00 n a i t DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Meubelhuis Incené - Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van bulten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Geboren: Ijsbrand Anne, der Heide en Gerlofje Klaren. Cmdertrouwd, gehuwd en overleden: Geen AFD. VOETBAL Senioren: Workum I—Zeerobben. Workum III—Balk II. Aanvang 2.30 Het Hoofd van het gemeentebestuur van Workum brengt ter kennis, dat van 31 maart tot en met 28 april I960 voor een ieder ter gemeentesecretarie te Workum, des. voormiddag» van 9—12 uur, ter inzage liggen, de ontwerpen van een uitbreidings plan i n onderdelen ,Workumerzool’, ge deeltelijke herziening van het plan in hoofdzaak en de bebouwingsvoorschriften voor het plan in onderdelen. Gedurende bovengenoemde termijn kun nen belanghebbenden hun bezwaren bti de gemeenteraad indienen. met en zonder chauffeur Burgemeester en wethouders van Wor kum vestigen er de aandacht op, dat het lopen en het eierzoeken op de niet-ver- pachte waardgronden verboden is, tenzij men in het bezit is van een door het gemeentebestuur afgegeven vergunning. Deze wandel- of eierzoekvergunning kan ter secretarie worden aangevraagd. Zij wordt alleen verstrekt voor het wandelen ep de k adedijk en het eierzoeken op de bij de gemeente in gebruik zjjnde niet- verpachte gronden, d.w.z. de gronden bui ten de omkading en enkele kavels op het noordelijke gedeelte. Aan de vergunning is de voorwaarde verbonden, dat men zich gedurende de •ierzoekttjd niet met een motorvoertuig op deze gronden mag bevinden. Voor het lopen en eierzoeken op laatst bedoelde gronden zal men eventueel toe stemming moeten vragen aan de pachter. It slot folget Donderdag 14 april in ,De Wijnberg’ rilmavond aanvang 8 uur Voor de kinderen tot en met 14 jaar, ’s middags 4.30 uur. De wedstrijdleiding was in handen van de heer J. C. Kan van Sneek. Er werd begonnen met brug ongelijk, evenwichts- balk en vrije oefeningen. Allemaal vrije oefenstof met verplichte onderdelen. Op twee schoolborden werd de stand bekend gemaakt en na deze drie onder delen bleek dat mei. L. v. d. Berg, lid van Lycurgus Wilhelmina uit Bolsward en sinds januari leidster van S.V.W. een kleine voorsprong had. Hennie v. d. Meer bezette de zesde plaats en Akkie Huisman en Foekje Jaars- ma zaten even daaronder, maar royaal in de middenmoot. Griet Pruiksma had wegens een ver stuikte duim verstek moeten laten gaan. Erg jammer, wanneer je er zoveel tijd voor hebt geoefend. Na een pauze van tien minuten volgden ringen en verplichte paardsprong. Voor Akkie Huisman was het erg sneu dat zij in haar beste toestel, de ringen, een disloque zo uitvoerde dat de heer Jansen zeer terecht ingreep. En daar er bij deze wedstrijden geen herkansing is verspeelde zij vele punten. Maar de heer Jansen heeft wel getoond dat de dames bij hem in veilige handen zijn. Na afloop marcheerden alle 26 dames op, maakten front en was ’t woord aan de heer de Jong. Hij dankte S.V.W. voor de gastvrijheid en goede verzorging, de juryleden voer hun wel zeer moeilijk werk en maakte daarna de uitslag béken(d.( WORKUM. Op de grote Huisvljjtten- toonstelling dezer dagen te Amsterdam gehouden, behaalde onze stadgenoot, de heer S. de Vries, Süd 129, met z’n inzending houtsnijwerk een derde prijs, wat gezien het enorme aantal deelnemers een mo >i succes is. Trouwens ook in tekenwerk weet hij zich zonder experimenteel gedoe, heel knap te onderscheiden, getuige de teke ningen die bijvoorbeeld in de wachtkamer van de boerenleenbank zijn te bewonderen Speciaal een fraai stukje houtsnijwerk voor een origineel cadeau bij bepaalde gelegenheden was ook nog wel eens om in gedachten te houden. Het is echter liefhebberijwerk, dus als dat in de vrije tijd moet gebeuren, dan zal de heer de Vries zeker niet elke opdracht kunnen ac cepteren en minstens dient er met »en zeer ruime levertijd rekening te worden gehouden. Dat hij geen flauw vermoeden heeft, dat dit berichtje hier afgedrukt wordt, zal ieder die hem kent, direct geloven. Maar de gelegenheid om die De tweedegraadsturnwedstrijden van de Kring Friesland van het K.N.G.V. wer den te Workum gehouden. Mej. L. v. d. Berg, Bolsward, kampioene van Friesland. Het feit dat er zaterdagavond 23 auto’s aan de Doltewal bij de school stonden, deed wel vermoeden dat er iets bizonders te doen was. En dat was inderdaad het geval. In de mooie gymzaal van de Herv. school werden de 2e graadswedstrijden dames gehouden. En hiervoor was zo’n grote belangstelling, dat er buiten de 26 deelneemsters, zeker nog een twee honderd mensen aanwezig waren. Mevr. Schaap sprak hierover, in haar openingswoord, dan ook haar grote vol doening uit. Zij heette allen van harte welkom, in ’t bizonder de heren J. L. de Jong en Pannekoek Loois, resp. voor zitter en secretaris van de Turnkring, en verder de afgevaardigden van de cul turele raad en vertegenwoordigster van de E.H.B.O. Spreekster vond het jammer dat het hoofd der school, de heer Klijn- stra nog niet aanwezig was, want ze had hem gaarne willen bedanken voor de enorme medewerking die de S.V.W. steeds van hem ondervindt. Zij hoopte dat de S.V.W haar dank hiervoor tot uitdrukking zou brengen door ervoor te zorgen straks alles weer keurig achter te laten. Spreekster verzocht om tijdens de wed strijden zo stil mogelijk te zijn, niet te applaudisseren daar er op drie plaatsen tegelijk werd gewerkt en het erg storend voor de turnsters was om uit haar con centratie gehaald te worden. De S.V.W. kan terugzien op een prach tig geslaagde avond met een goéde pro paganda voor de gymnastiek. Het zeer aandachtig publiek heeft getoond hoe ze hebben genoten. Voor de uitslag hieronder bekend wordt gemaakt, willen we eerst even de aandacht vestigen op de filmavond die hier donder dag 14 april wordt gehouden in hotel De Wijnberg. Het K.N.G.V. komt hier met prachtige films van nationale en internationale wed strijden. Beslist de moeite waard om deze avond vrij te houden en u naar De Wijnberg te begeven. Aanvang precies acht uur. ’s Middags halfvijf zijd er films voor de jeugd t.e.m. 14 jaar. Vrije toegang voor leden en donateurs. Op deze avond ver vallen de gym-lessen. De uitslag: 1 Lien v. d. Berg, Lycurgus Wilhelmina, Bolsward 45.05 p. 2~Janke Valk, Frisia, Beetsterzwaag 43.90 p. 3 Marijke Flisjjn, Quick, Huizum 43.30 p. 4 Hinke Hornstra, S.S.S., Grouw 42.55 p. 5 Maaike Troost, Quick, Huizum 42.50 p. 6 H. Langendijk, Brinio, Leeuwarden 42.45 p. 7 Hennie v. d. Meer, S.V.W., Workum 42.40 p. 8 Corrie v. Asperen, Lycurgus Wilhelmina, Bolsward 42.40 p. 9 "K. Douma, S.S.S., Grouw 42.25 p. 10 C. Karbet, Dio, Oosteirwolde 41.90 p. De drie hoogst geplaatsten ontvingen medailles van het K.N.G.V. De cijfers van mej. L. v. d. Berg en de drie Workumer dames "Si o O> O O> m L. v .d. Berg 9.25 8.70 H. v.d. Meer 8.10 8.00 F. Jaarsma 8.40 7.85 A. Huisman 7.90 7.75 met het: O Mensch, bewein’ dein’ Sünde gross. Ook het tweede deel is rijk aan prach tige koralen, waaronder het zo bekende- O Haupt voll Blut und Wunden van een ontroerende tederheid is. De uitvoering op 24 maart in Workums machtig kerkgebouw stond naar onze be scheiden mening op een zeer hoog plan; als men de grote aandacht en de diepe stilte tijdens deze, uren durende uitvoering neemt als graadmeter, dan mag met recht geconstateerd: de honderden aanwezigen hebben ten volle genoten. Ditmaal waren bij de solisten enkele nieuwe gezichten, nl. Folly Colette-de Vries zong de sopraanpartij en Diet Kloos, die van de alt. Na een lichte aarzeling in het begin waren ze spoedig ingezongen. De Christus-partij, toebedeeld aan Arie de Rijk, bas, had zeker algemene waardering, mee door de overtuigende wijze van zingen De bas Leo Rommerts, aan wie de klei nere partijen voor die stem waren toe' vertrouwd, o.a. van Petrus en Pilatus, scheen zich eerst ook even te moeten oriënteren, maar naderhand voldeed hü ook wel aan de eisen welke hierbij gesteld mogen worden. Jan Waaijer belast met de recitatieven, de Evangelist, had uiteraard een zware taak, maar hij kweet zich daar meesterlijk van. Van de vocale solisten was voor Simon van der Geest, nog de taak weggelegd de tenor- aria’s te zingen, doch zijn aandeel in de uitvoering was uiteraard minder groot dan bij de andere partijen. Van de instrumentale solisten alphabe- tisch gerangschikt: Leun Bendien, fluit, Jan Harshagen, hobo; Klaas Kueter, viola da Gamba; Jacoba Kueter-Zwager, cembalo Sylvia van der Hoef, viool; Stanislaw Kowarski, viool en Piet Kee, orgel, me nen wij met volle overtuiging te mogen zeggen dat zij alle in niet geringe mate hun stempel op deze uitvoering drukten, waardoor deze Matthaus Passion gestalte kreeg zoals de componist zich dit heeft gedacht. Opvallend prachtige viool-, fluit en viola da Gamba soli, eveneens door- voeld spel bij de hoboïst. Het spel var. cembalo en orgel was trouwens ook van doorslaande betekenis. Concordia’ het machtige toonkunstkoor van Leeuwarden, dir. Piet Post zong met volle overtuiging zowel haar koren als de prachtige koralen het jongenskoor van de St. Bonifacius te Leeuwarden, dir. Jacques Bos, dat op trad in de koorgewaden, wist eveneens onder de bezielende leiding van z’n diri gent tot hoge prestaties te komen en het gehele machtigg werk kreeg onder de leiding van Piet Post (en welk een leiding) gloed en glans. Hier stond de meester, die het grote geheel in zijn vaste leidingge vende hand hield. Welk een begenadigd kunstenaar om zo’n uitvoering aldus te beheersen. Aan het Frysk Orkest was de muzikale medewerking met recht toever- trouwd. De omspeling en de begeleiding bij tal van onderdelen van deze Passion- muziek was in een woord: af I Er zouden tal van hoogtepunten zijn aan te wijzen bij deze uitvoering, maar ze alle te noemen zou te ver voeren. Met het machtige slotkoor, waarbij toch wel iedere gevoelige zielesnaar getroffen moet worden, kwam het einde van deze zo buitengewoon machtige uitvoering van de Matthaus Passion. zv Jan van De Zuidwesthoek mag zich gelukkig prijzen dat zij in de laatste jaren ook in Workum de gelegenheid kreeg om de Matthaus Passion, het prachtige werk van de grootmeester der muziekkunst Johain Sebfastian Bach, te beluisteren, d.w.z. voor degenen die openstaan voor deze hoge kunst, de muziek en de zang ondergaan. Naast de j aarlijkse uitvoeringen te, Bolsward en Sneek mag die te Workum met ere wordefh genoemd; Workums prachtig kerkgebouw biedt plaats aan een behoorlijk aantal personen en sedert dat met medewerking van de bij deze uitzen ding betrokken gemeentebesturen werd overgegaan tot de bouw van een groot uitneembaar podium vóór het orgel, won de (uitvoering in hoge mate aan haar betekenis en doel. Het lag toch in cle bedoeling van de componist om aan het orgel of clavecimbel een leidende plaats bij de uitvoering te geven. Bij opstelling in het koor der kerk, zoals de eerste jaren het geval was, boette men veel in op dit gebied. Het uitneem- bare concertorgel, dat van uit Leeuwarden werd meegevoerd, kon niet geheel voldoen aan de eisen welke gesteld moeten worden en het mag dan ook van harte toegejuicht worden, dat resoluut de knoop werd doorgehakt en tot de bouw van een spe ciaal podium besloten werd. Dal dit vrij groot moet zijn, kan elke bezoeker van deze uitvoeringen constateren Het grote aantal medewerkenden aan de Matthaus Passion vraagt een behoorlijke ruimte, maar als men dan van de deel nemers zsveel lof hoort over de goede regeling, welke men hier getroffen heeft, dan moet dat voor degenen die dit belang r(jke onderdeel organiseerden wel een grote voldoening zijn. Dat zowel het plaatselijk gemeentebe stuur volledig vertegenwoordigd was met hun dames, maar ook uit de buurge meenten b. en w. soms vergezeld van hun echtgenotes aanwezig waren, bete kende dat bij al dezen begrip leeft vcfur de grote plaats welke de kunst inneemt in het leven van de mens. Ook Workums cud-burgemeester de E.A. heer Oppedijk van Veen met echtgenote woonde deze uitvoering bij en tot aller voldoening was het kerkgebouw behoorlijk bezet. Toch is er o.i. nog te weinig belangstelling uit diverse dorpen, hoe gemakkelijk men het de mensen anders wel maakt door het laten rijden van bussen tegen gehalveerde prijs. In de meeste dorpen zijn toch wel liefhebbers van fanfaremuziek; kunnen zij dan niet de moed opbrengen ook de Matthaus Passion elk jaar weer te gaan horen? Wat betekent nu een getal van 6—10 uit bepaalde dorpen? Hoe .vaker men deze muziek van Bach hoort, h^e schoner men ze vindt en hoe vertrouwder men er mee wordt; dan ervaart men wat er uitgaat van een dergelijke hoog staande uitvoering. Men proeft in deze muzikale klanken als het ware de diepe ontroering, welke deze grote onder de groten bjj het componeren moet hebben ondergaan toen hij aan de hand van het bijbelverhaal uit Mattheus 26 en 27 het lijden en sterven van de Heiland m muziek trachtte om te zetten. Zo beschouwd een onmenselijk zware opgave: hoe ooit dit lijden ten volle te doorgronden?Maar sedert haar eerste opvoering in 1729, en na de her-ontdekkmg in 1895 heeft deze muziek honderden ma len geklonken en millioenen hebben er van genoten. Zij zijn er door getroost en gesterkt geworden en droegen de troost rijke klanken van de laatste strophen van het slotkoor met zich mee in het ,Ruhe sanlte’ met de langzaam wegstervende klank der muziek (orgel), een machtig ogenblik elk jaar opnieuw doorleefd. Deze machtige muziek, waarbij zowel de als de koralen imponeerden, maar de recitatieven voorgedragen door Evangelist, in dit geval toebedeeld de tenor Jan Waaijer, was oorsponkelijk door Bach geschreven ter uitvoering in twee gedeelten, nl. het eerste deel op Palm-Zondag en het tweede op Goede Vrijdag. Het koor vervult bij de uitvoering van de Matthaus Passion een zeer voor name rol, daar het naast de aan de Bijbel ontleende koren, o.a. het optreden der dicipelen, ook de prachtig in dit verhaal passende koralen zingt. Deze machtige manifestatie ontroert altijd weer elk ont vankelijk gemoed.; het begint reeds direct met het dubbelkoor bij de aanvang: Kommt, ihr Töchter, helft mir klagen, en het eenstemmig gezongen koor (jon gens); O, Lamm Gottes, unschuldig enz. en bij de afsluiting van het eerste deel inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Gegadigden voor het grasgewas van de bermen kunnen hun aanbiedingen ter secretarie inleveren v;óó> 4 april a.s. Voorwaarden liggen ter secretarie inzage.

Friso nl | 1960 | | pagina 1