'Brilnodiff? WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Libelle Nylons fa. Westerhuis radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur Gemeente-reiniging Dit nummer bestaat uit twee bladen S.V.W. AGENDA 1 Rollen kastpapier BEL 306 h.g.g. 382 RADIO HINGST RADIO SN TELEVISIE MAISON IRENE Gun iedereen een plaatsje Adverteert in „Friso Fré de Boer woensdag No. 15 83ste JAARGANG VRIJDAG 15 APRIL 1960 I0IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 INIIIIMIIIUIIIIIIIIUIIIIN EËBj C. GORTER 2 r>- «y in a, Sud 72—74 Uw adres voor Hwat de RONO bringt "Dan met Uw recept naar Meubelen van Jneonê gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid Accordeon examens Fryslan diploma’s Dammen V Fryske Brief CCCI I Lit as en de Aanvang 5.45 uur by.” kinne allegearre op woe hy sizze: FRISO. Gemeente Workum Van 6 t.m. 12 april I960 Gehuwd en overleden: Geen PLAAT8ELUK NIEUWS r. AbeBwementsprijs f 1.25 per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar Op freed 22 april sil it foarste diel ütstjürd wurde fan in harkspul foar de bern, dat de titel hat ,,Auke fortsjinnet in bokje Dit fjouwerdielich harkspul is fan Jeh. Spyksma biwurke neffens it berneboek fan H. de Haan „Lytse Auke Der sil op fjouwer freden efterinoar in diel fan ütstjürd wurde. OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum Ondertrouwd: Jelle Smid, 24 jaar, Hindeloopen, en Akke Hooghiemstra, jaar, te Workum. S- o 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 12 13 10 8 6 5 5 3 5 3 10 9 7 7 7 6 2 5 3 3 10 10 6 7 5 6 6 4 3 3 4 5 7 7 6 6 11 4 7 5 5 2 2 4 5 5 5 7 2 3 6 5 9 6 8 5 5 7 6 3 1 3 6 6 7 8 8 8 11 12 4 4 4 4 5 6 5 9 8 10 3 3 5 5 7 7 7 9 12 29 28 22 20 17 15 15 1 12 9 24 23 21 21 20 18 15 14 13 11 26 25 21 20 18 17 17 15 12 9 Grote keuze en voordelig in Gaastra’s Boekhandel BURGERLIJKE STAND =5^ Dok uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 t- -.d de ■n, 18 4> O GZ f ^3 LAAT UW VERZORGEN te 22 |d, a, DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 rp •n. Ie d- 19 n- OFFICIELE MEDEDELINGEN to id et tn id JS lit in in id tn ar >p et n. a~ ze zo as it- je ir, >e, ke ta e- ar id re r- id e- ze te as je n- d- :h id k- ij lt, a, E. de s- sn ky ia, G. is, Is, a, d, e- mar ek de hiele femylje sette óf. Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 et: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Geboren: Albert, zv Frans Sijtsma Alida Wilhelmina Bos. Jantje Anna, Peeke Jan Huisman en FRI Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Verschijnt ééamaal per week Uitgave: Fa. T. •AASTRA Bzn. Drukkerij «n Boekhandel Workum der altyd fleurich om wei. Alteast En dat bard sa foar en i meitsje sil, ei né hy is sa goed as bóle. Mar sa l yn de measte gefallen mis, Dan docht men it béste mar gelyk, hwant hy kin gjin tsjinspraek duldzje. Hawar, wy hiene earst kofje hawn, mei fiks hwat Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882258 Klasse 3 1. G. Bruinsma 2. P. Couperus 3. S. Couperus 4. J. Haagsma 5. P. Nauta 6. W. Brink 7. O. Lageweg 8. J. de Groot 9. G. Dijkstra Jz. 10. G. de Boer Klasse 1 1. J. de Vries 2. D. Tjerkstra Jr. 3. F. Sjoerds 4. S. Wiersma 5. L. Wijnja 6. W. Wink 7. Sj. Folkertsma 8. J. Nijenhuis 9. D. Tjerkstra Sr. 10. A. Folkertsma en dv Feikje Kramer. Lijckeltje, dv Sjoerd Lantinga en Maaike Sijtsma, (te Sneek). Op freed 15 april sil, yn forban mei de bitinking fan de bifrijing fan Frys lan, it harkspul „It brief’’ fan Jo Smit, oersetting Auck Smitde Boer, ütstjürd wurde. It stik wurdt spile fan de Fryske Harkspulploech ünder har lieding. It spilet yn de bisettingstiid. De hiele fjirtich minuten fan de fryske stjürtiid wurde der troch ynnommen. met en zonder chauffeur my oan krekt as WORKUM. Dezer dagen slaagde te Posterholt (L.) voor het eerste ge deelte van de akte N XIX (landbouw- huishoudlerares) mej. G. op de Hoek, Wiske onder Workum. Meubelhuis Incené - Workum Yn de fryske ütstjüring fan de RONO sil op tiisdei 19 april om sawn ure in lüdbyld fan Jeh. Spyksma üt stjürd wurde mei de titel „Doe t Piter Jelles noch gjin mr. Troelstra wie”. Oan de ütfiering fan dit lüdbyld, dat ütstjürd wurdt yn forban mei de bitin king, hawwe forskate krêften mei- arbeide. Mefrou R. PostmaStolk hat de foardracht forsoarge fan de fersen dy't yn it lüdbyld opnommen binne. Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Vertrek 3 uur April 1960. Eind vorige maand werden door tien leerlingen van Brou wers Accordeonschool te Giekerk exa mens afgelegd op een zgn. leerlingen avond, welke in de bovenzaal van hotel „De Wijnberg” werd gehouden. Ook leden van de accordeonclub „Avanti” waren hierbij aanwezig, hoewel deze vereniging apart staat van de opleiding, zoals die thans in de openbaarheid trad. Dat daar niet meer bekendheid aan was gegeven, berustte op een misverstand, want al was het dan beslist niet als uit voering bedoeld, een grotere belang stelling van ouders en muziekliefheb bers was zeker verdiend geweest. De heer Frans van Capelle van Hil versum, bij velen wel bekend van de radio, beoordeelde het spel en reikte later met een kleine toelichting en woorden van lof de getuigschriften uit. Hij was zeer verrast over de knappe prestatie» van deze jonge club. Programma zaterdag 16 april AFD. VOETBAL Senioren: Workum 3—Parrega. Junioren Balk 1B—Workum 1B. Paasmaandag: Workum I. seriewedstrijden te Bakhuizen Vertrek 12.15 uur AFD. GYMNASTIEK Volgende week vacantie van gymnastiek lessen. It jierliks eksamen foar it Fryslan- diploma A sil fan 't jier halden wurde op sneon de 14e maeije de middeis fan 1 oant 5 üre yn 'e Sealen Schaaf to Ljouwert. Oanjefte (mei bineaming fan namme en foarnamme(n) folüt, adres en wenplak, berteplak en birop) foar 1 maeije oan it Ynstitüt Fryslan (De Terp, Van Swietenstrjitte 10 to Ljou wert). It eksamenjild (ƒ6,00) moat tagelyk oermakke wurde op giro 853181 fan T. Beintema to Ljouwert. Foar B moast de eksamendei troch omstannichheden fierder yn ’e tiid set wurde as ynearsten oankundige waerd, to witten op sneon de 25e juny, yn e Prinsetün to Ljouwert, de moarns mounling, de middeis skriftlik. Eksa- menjild 7,50. Oanjefte op 'e selde wize en oan’t selde adres, foar de 10e juny. Uitslag van de competitie van Damclug O.G., seizoen 19591960 Voor het examen elementair slaag den Lotty Fekkes, Anneke Tigchelaar en Tine Postma. Licht gevorderd Sippie Bouwhuis, Grietje de Boer, Marijke Beuker, Joke Westerhuis en Marie de Jong. Examen-A Dilia Zijlstra. Examen-B IJmie Hagen. Ook de leider van de accordeon school, de heer Brouwer, kreeg nog even het woord en hij bedankte zowel de heer Van Capelle als allen, die mee gewerkt hadden deze eerste leerlingen avond te doen slagen, in het bijzonder de familie De Boer, die voor zo'n har telijke ontvangst gezorgd had en dit ook steeds bij de lessen in de spontaan beschikbaar gestelde garage, toont. Spr. wees er op dat het accordeonspel meer en meer aan waardering wint en spoor de z’n leerlingen aan regelmatig te oefenen en de lessen van de heer Boon stra en de dames Dijkstra en Van der Heide goed ter harte te nemen. Over de diverse examen-mogelijkheden volg den nog enkele verklaringen. Het bleek dat aan deze serie leerlingenavonden (ook elders in de provincie te houden) in totaal tweehonderd leerlingen deel nemen. Mevrouw Fekkester Mos dankte in hartelijke bewoordingen de bezoe kers, waaronder ook het jurylid, voor al hun werk en bood daarbij nog enkele cadeautjes aan ter herinnering aan deze avond. Op een volgende leerlingen avond zal zeker blijken dat er flinke vorderingen zijn gemaakt en dan zullen de vele verlotingsprijzen onder een tal rijker publiek ook wel wat gelijkmatiger verdeeld worden. ik nou mar ja sein hie, „Do kinst nou wol sizze, mis mei.” i oerein en balte „Wolst it my hjir yn myn eigen hüs ligen hjitte, dat üs omke Sibe de sterkste keardel üt de stêd wie? En dasto him net kinnen haste?” Ik prebearre him hwat del to bêdzjen troch to sizzen: „Ik haw net sein „Dat hast wol,” hy wer. „Do hjitst it my ligen Mar jim- me kinne allegearre op en hjir nea gjin poat mear oer de drompel sette.” It feest krige „in ontijdig einde.” Wy, Hawar, wy hiene earst kofje hawn, mei fiks hwat „er by,” en doe kamen de glêzen, romers en flessen op ’e tafel. En hwat wier is moat wier bliuwe, de jubilaris hie him seis al in kearmanich yngetten ünder it sizzen „Minsken noch 'n ta, hwat smakket it my joun dochs skoan.” It like ek aerdich goed gean to sillen, hwant hy bigoun net lyk as er oars folie foar gewoante hat, to stykeljen en yn alles gelyk hawwe wolle. Mar men moat de dei nea priizgje foar it joun is. It praet kaem op „sterke minsken.” Hy bygoun: „Ja, jimme hawwe it nou oer sterke mins ken, maar in sterker keardel as üs omke Sibe, haw ik nea kinnen. Hwat wie dy dochs oeribel sterk. Hwat seisto Dat léste wie tsjin my. Ik sei der gjin ja en gjin né op. En hy bigoun wer tsjin my: „Do haste üs omke Sibe wol kinnen en siz do nou ris earlik, wie dy sterk as net?” Nou haw ik by myn witten dy man net kinnen, dat ik sei dan ek „Ik kin net sizze, dat ik dyn omke Fierder kaem ik al net, hwant hy wer: „Sil ik dy efkes üt 'e dream helpe. Omke Sibe wie mem har êldste broer, hwer ik nei nearnd bin. Hy wie pakhüsfeint en wenne hwer ’t nou Ja, hwa wennet der nou ek Mar dat kin ek gjin byt skele. Mar do moatst him kinnen hawwe, hwant wy hawwe wol by him yn ’e karre sitten, wist noch wol?” Doe die ik wol sa’n stomme set, hwant as ik nou wiene wy gjin kweafreonen wurden. Mar ik sei: dat ik by him yn ’e karre sitten haw, mar der bisto fêst Och, och hwat waerd hy doe grimmitich. Hy fleach En as ik nou Sibe tsjin kom sjocht er Doarst 't do noch op strjitte to kommen? Het wordt een volle boel in ons (nog) bewoonbare wereldje. Over 25 jaar zal zo hebben voorspellende geesten doen weten de wereldbevol king zijn gegroeid van 2,5 tot 4 miljard zielen. Wij weten nü al, dat het er om streeks de eeuwwisseling 6 a 7 miljard zullen zijn. En dat als wij zo doorgaan wat nóch te verwachten nóch te hopen is over 600 jaar per hoofd nauwelijks één vierkante meter plaats ruimte op deze wereld beschikbaar zal zijn. Nederland slaat in dit opzicht nü al geen slecht figuur. Met 341,9 bewo ners op een kluitje binnen één vierkante kilometer hebben wij nü al de (twijfel achtige) eer het dichtstbevolkte land van de wereld te zijn. Wie het niet ge looft kijke om zich heen. Wij staan te dringen om huizen en om baantjes. Wij dringen bij de kruidenier, wij dringen bij het postzegelloket. En wij dringen op de wegWant ook onze wegen zijn een getrouwe afspiegeling van het feit dat het steeds voller wordt in ons goede vaderland. Stelt men de intensi teit van het verkeer voor 1938 op 100 dan zal naar verwacht wordt 1970 een index 600 te zien geven. Er zullen dan in ons land zo schat men 758.000 personenauto’s (nu 447.000) en 1.900.000 bromfietsen (nu: 940.000) zijn Ruimtegebrek op onze wegen maakt het voor iedere weggebruiker noodzake lijk zich te realiseren dat nét als bij de kruidenier of voor het postzegelloket ook de ander een plaatsje toekomt. De weggebruiker kan deze spelregel in praktijk brengen door goed rechts te houden. Onlangs is in Zwitserland door de zusterorganisatie van het Verbond voor Veilig Verkeer een grootscheepse aktie gevoerd onder de titel „houdt goed rechts, de weg wordt breder.” Nu weten wij niet, hoé breed die wegen wel geworden zijn maar wij vin den dit mits niet al te letterlijk op gevat een nuttig advies. Zij die uit bermvrees, overdreven „voorzichtig heid” of nonchalance onvoldoende rechtshouden belemmeren maar al te dikwijls de vlotte en veilige verkeers afwikkeling en maken inbreuk op de „productiviteit” van ons wegennet. Bovendien wordt door onvoldoende rechtshouden het wegbeeld voor ande ren rommelig en onoverzichtelijk en is het dikwijls aanleiding van ernstige verkeersongelukken. In Zwitserland zelfs van 40 van de ongevallen. Een onderzoek in Duitsland heeft uitgewezen, dat vooral bromfietsers door onvoldoende rechtshouden onge vallen veroorzaken, n.l. in 55,2 van de gevallen waarin zij bij een ongeval betrokken waren. (Bij andere ongevals- oorzaken zijn bromfietsers gemiddeld in 35 van de ongevallen betrokken). Rechtshouden, goéd rechtshouden d.w.z. met een kleine marge t.o.v. de rechter wegkant en niet (andere uiter ste over trottoir, berm of graskant is niet alleen een wettelijke maar ook een morele plicht. Want door goed rechts te houden (en de weg „breder” te maken) gunt men ook de ander een plaatsje. Ook dat is een beginsel van samenspel. In het hele leven, ook bij sport en spel of in het verkeer moeten wij letterlijk en figuurlijk onze plaats weten. „RECHTS” is daarbij voor de weggebruiker een enkele onvermijdelijke uitzondering daargela ten het eerste gebod. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer In de week na Pasen zal in plaats van op dinsdag op huisvuil worden opgehaald. kJ,/ Hwat kin men jin al gau kweafreonen op ’e hals helje. Unienigheit M krije om neat. Sjogge wy it net hast alle dagen, dat minsken dy’t ien- kear de béste freonen wiene, nou de greatste fijannen binne. Wis, men kin nou wolris forskil fan miening hawwe, mar sa slim dat men elkoar sünder dei sizzen foarby rint, liket my altyd in swier stik ta. Doch nou haw ik it seis ünderfine moatten, dat myn alder béste freon, my foarby rint, krekt as ik lucht foar him bin. Ja, net myn skuld, hear, dat üs hechte freonskipsban forbrutsen wurden is. En ik hingje hjir gjin praetsjes op, né, oardielje jimme seis mar, hwa 't yn dit gefal de wiere skuldige is. Sjoch, Sibe en ik hawwe hiel hwat jierren freonen west. As hy of ik swierrichheit hie, holpen wy elkoar safolle wy koene. En wie dér by har ren ien jierdei, wy kamen der, en oarsom like goed. In wikemanich lyn wie it Sibe syn jierdei, en „traditie getrouw” wy der de jouns hinne, Nou is it der altyd in hiele gearsit, hwant Sibe en Klaske hawwe fiif troude bern en dy forsitte heite jierdei net gau. Boppe- dien hat Sibe in greate femylje, en Klaske komt üt in hushaiding fan toalve. Dat jimme kinne wol bigripe, by sokke gelegenheden is it hüs fol. It giet as Sibe gjin roet yn it iten smyt. nei noch wolris. Net dat hy sa gewoan wei rüzje gau hy drank priuwt is 't t en jow him yn alles Klasse 2 1. P. Buma 2. D. v. d. Meer 3. J. Dijkstra 4. M. v. d. Weide 5. R. Dijkstra 6. Jac. v. d. Meer 7. M. Hiemstra 8. A. v. Dijk 9. G. Dijkstra 10. D. Mulder

Friso nl | 1960 | | pagina 1