I WORKUMER KRANT I STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Westerhuis 3ud 72-74 radio en televisie Libelle Nylons I Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. EFKES RADIO H1NGS1 uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE S.V.W. AGENDA ve, 83ste JAARGANG No. 19 VRIJDAG 13 MEI 1960 de gevalle- de tsjusterste hooi- I a. Van 5 t.m. 10 mei 1960 b. b. c. d. nin die Uw adres voor BEL 306 b.g.g. 382 Sleatmer wed. D. en K. S. en gezelligheid samengevat: De kwaliteit van het eindproduct is beter. Het weerrisico wordt aanmerke lijk verkleind De methode geeft een betere ar beidsverdeling De hooioogst kan volledig ge mechaniseerd geschieden. Deze voordelen zijn moeilijk in geld uit te drukken. De kosten daarente gen wel. Deze komen bij een degelijke constructie, alles ingerekend, op bijna 1 cent per kg, droog hooi. dere daags weer worden gespreid. De intensieve bewerking, versneld het aanzienlijk, ook bij minder gunstig weer. Bij gebruikmaking van een deugde lijk ventilatiesysteem en een passend type ventilator bestaat verder de mo gelijkheid om het hooi iets vochtiger in te schuren dan normaal het geval is Globaal genomen kan ongeveer een dag eerder worden ingeschuurd. Bij een goede beheersing van de ventila- tietechniek kan met deze methode van hooiwinning broei volledig worden voorkomen. De voordelen van deze methode kunnen in enkele punten wor den a. Geboren: Jacoba, dv Siebe van der Wal en Hittje de Jong [te Sneek] Ondertrouwd: Jacob Reinsma, 25 jaar, te Kornwerderzand, en Giovana Margaretha Hoekstra, 22 jaar, te Workum. Gehuwd: Geen Overleden: Sibbele Faber, 78 jaar, wedn. van Maria Harkema. Grasgewas bermen. Gegadigden voor het grasgewas van de bermen langs Spoardyk, Parallelwei en Aldewei (it fjouwerkant) kunnen hun aanbiedingen ter secretarie inle veren vóór of op 17 mei a.s. Nadere inlichtingen worden ten kantore van Gemeentewerken verstrekt. Workum, 10 mei 1960 JYÏeubelen van Jnconê gaan een mensenleeftijd mee Jnconê voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer Een vast tapijt is momenteel de wens van vele huismoeders En dit is geen wonder, 't is af en 't gaat jaren mee. Laat u vakkundig inlichten en dan komt u bij ons terecht, Wij brengen vanaf jabotapijt tot de duurste soorten in een zeer grote verscheidenheid Tevens uw adres voor alle soorten BEDDEN, alles gegarandeerde kwaliteiten, Wij brengen momenteel een pracht binnenvering bedstel 2 delig 120 x 190 met 15 jaar garantie 103.00 - dit is iets bijzonders. Tevens uw adres voor bijvullen en veranderen van uw oude bedden WIJ VRAGEN EVEN ATTENTIE! Heden ontvingen wij een grote collectie BADPAKKEN vanaf 4.50 Allen naar ’t Noard naar 8. JONGSTRA WORKUM. Op de vorige week te Leeuwarden gehouden voorjaarskeu- ring van het Fr. Rundvee Stamboek werden ook door veefokkers uit onze omgeving enkele mooie successen be haald. In de rubriek Vierjarige Stieren werd nl een tweede prijs toegekend aan Heidenskipster Nette van J. M. Kuipers, Heidenschap en in rubriek Twenters geboren na 31 januari en voor 9 maart 1958 een 1B voor Hei denskipster Sikkema van dezelfde eigenaar. In rubriek Enters geboren na 6 jan. en voor 1 febr, 1959 kreeg 1C Molk- warder Piet van P. IJ. van der Valk, DE HOOIWINNING. Binnen afzienbare tijd staat weer de hooioogst voor de deur. Gezien de nieuwe ontwikkelingen welke zich de laatste jaren op dit gebied voltrekken, heeft het zin reeds nu enkele punten onder de aandacht te brengen. HOOIPERSEN. De teruggang in de arbeidsbezetting op de meeste bedrijven wreekt zich het eerst in perioden met een grote arbeidsbehoefte. Met name bij de hooioogst is dit het geval. Een logisch gevolg hiervan is dat het persen van hooi in loonwerk de laatste jaren snel opgang heeft gemaakt, immers uit het oogpunt van arbeid-aankoop kan dit een oplossing betekenen. Dikwijls wordt echter in de prak tijk aan het persen van hooi een gro tere waarde toegekend dan verant woord is. Men heeft vaak de neiging dit te zien als een (nieuwe) methode van hooiwinning, waarbij het product eerder kan worden ingeschuurd. Het laatste is echter geenszins waar, om dat geperst hooi voor een goede be waring, evenals gewoon hooi, voldoen de droog moet zijn. De broeikansen zijn slechts weinig geringer terwijl de kans op schimmelvorming minstens zo groot is. Hooipersen komt dus in feite al leen tegemoet aan het knelpunt van de arbeids-voorziening en uit dien hoofde heeft het zeker betekenis De kosten zijn echter meestal vrij hoog. Deze lopen uiteen van 1 '/s tot 2 ct per kg hooi. Persen uitsluitend uit het oogpunt van gemak, zonder dat hier dus iets tegenover staat, is een dure zaak. Nu de herdenking van nen en de bevrijding op 4 en 5 mei weer achter de rug zijn, is het me een behoefte allen, die op wat voor manier ook, aan het welslagen hiervan hebben meegewerkt, zeer hartelijk te danken voor alles wat gedaan is om dit resultaat te bereiken. De deelname aan de .stille tocht’, die inderdaad stil was, en de herdenkingssamen- komst in de kerk was groter dan ooit en dat er zoveel jongeren aanwezig waren stemt tot grote blijdschap. De viering van de bevrijding liet ons zien dat veel mensen zich hadden uitge sloofd om het feest te doen slagen. Het prachtige weer, dat de mens deed herademen na de kilheid en doodsheid van de winter, was een treffende sym boliek van de bevrijding. Aan dit alles lag ten grondslag één allesbeheersen de impuls: de dankbaarheid om de herwonnen vrijheid, in de diepe en waarachtige eenheid als volk beleefd. Ik ben zeer dankbaar dat Workum deze dagen op zo stijlvolle wijze heeft gevierd. Tevens zou ik hierbij nog gaarne even de aandacht willen vestigen op de uitvoering op 25 mei a.s. in de kerk van de Ned. Herv. gemeente al hier van ,Nij Libben’ uit Koudum in combinatie met verschillende zangver enigingen. Het programma dat uitge voerd zal worden is de moeite waard gehoord te worden. In Koudum ge beurde dit reeds twee maal, beide keren voor een volle kerk tot grote tevredenheid van de hoorders. Ik maakte toen de opmerking dat in een grote kerk alles waarschijnlijk nog beter tot zijn recht zou komen en wij in Workum zo gelukkig waren zo’n kerk te bezitten en een concert aldaar in overweging was te nemen. Op onverwachte wijze wordt deze wens nu vervuld. De onkosten kun nen echter alleen gedekt worden als de kerk hier ook weer bezet is. De deelnemers aan de Friese elfsteden wandeltocht overnachten hier dan ook juist. Ik moge u allen opwekken dit werkelijk mooie concert te gaan bij wonen. In een heeft Workum en een 3e prijs: Kollumer Smits 4 van mw. D. van der Werf, Workum Bokma, Nijhuizum. HOOIVENTILATIE. tijdsbestek van enkele jaren een nieuwe methode van hooi winning- en bewaring snel het veld veroverd. Dit is de methode van de intensieve veldbehandeling van het hooi gecombineerd met het nadrogen in de schuur door middel van een ventilatiesysteem. Deze methode stelt zich tweeërlei doel: verkorting van de winningsperi- ode op het veld door een inten sieve behandeling en het nadro gen in de tas, waardoor minder winningsverliezen voorkoming van broei tijdens de bewaring, waardoor minder be- waringsverliezen. De intensieve behandeling bestaat hieruit, dat het product, zo spoedig mogelijk na het maaien, dagelijks één of meerdere malen wordt geschud, terwijl het materiaal zonodig ’s avonds weer in wiersen wordt gebracht. De wiersen kunnen met behulp van de trommelschudder, welke hiervoor op eenvoudige wijze is in te richten, an- Zaterdag 14 mei Vierbondentournooi FrieslandGro ningenDrente en Zwolle Aanvang 2 uur. Leden en donateurs GEEN vrije toegang. Dit bleek wel een van de mooiste wagens te zijn, tenminste als we de toeschouwers mogen geloven. Ook was de N.B.S. aanwezig, in een leger auto, die het ’s middags best deed. Bij de andere wagens was ook veel moois: (Winterhulp, Hamsteren o.a.) Blij dat wij geen gaarkeuken eten kregen. Het is jammer dat er geen prijzen zijn uitgereikt. Toch mochten wij ook dit jaar van een mooie optocht ge nieten. De club van vierAnnie Joke Hennie Jikkie Fryske Brief CCCV Earstens myn hertlike tank oan de ald-Warkumer to B. dy ’t my sa fan tiid ta tiid kranteknipsels stjürd. ,Sa ’t jo wol lézen hawwe, haw ik koartlyn ien fan dy stikjes brükt, sij it dan ek, dat ik it hwat in oare foarm jown haw, as it oarspronkelike biricht.’ It bigjin fan dizze sa bütengewoane moaije maeimoanne. stiet wer yn it teken fan de bitinking fan de jierren 1940-’45. Op de joun fan de 4e maeije, binne wer de, saneamde .stille tochten’ haldden, nei dy plakken hwer yn de oarlochsjierren minsken ombrocht waer- den; of nei de monuminten dy ’t op ünderskate plakken oprjochte binne, of wol nei in tsjerkhóf, hwer soldaten of forsetstriders biierdige lizze. Just op dy joun hele wy üs wer ien, lyk as dat yn de bange jierren 1940-’45 it gefal wie. Dan fait alle forskil yn rang en stan wei. De oare deis, op de 5 maeije, bigjint it feest hwertroch wy ütring jowe oan üs blidens, dat op de dei yn 1945, de frede tekene waerd. Dat wy doe, nei fiif jier under it twangjok fan üs ünderdrukkers sitten to haw- wen, einlings en to ’n léste frij wiene. Ek al kaem it mei alles noch tige krap om, en sieten wy hast sunder klean en iten, haedsaek wie: Wy hie- ne üs frijheit wer. Dat is dan nou al wer fyftjin jier lyn. En dizze wike, op de 10 maeije, is it tweintich jier lyn, dat üs lan oerrompele waerd troch de Dutskers. Witte jimme noch wol, dat wy dy earste dagen noch libben yn de Onderstelling, dat wy wol gau help krije soene fan de legers fan oare lannen. Dy soene üs grif net oan üs lot oerlitte. It stie by üs sa fêst as in peal boppe wetter, der soe help komme om de ynkringers üt üs lan to fordriuwen. Mar de help bleau wei en in dei twa letter waerd Rot terdam bombardearre. Dat bitsjutte foar üs leger it ein fan de kriich, en foar üs it ein fan üs frijheit mei alles hwat der oan fêst siet. Rotterdam. It sil my altyd bybliuwe hoe 't wy üs fielden doe ’t wy dat hearden. De geruchten dat der tüzenen minsken by omkommen wiene, dat de hiele stêd plat lei en yn ’e bran stie, mochten al hwat oerdreaun west hawwe, mar slim wie ’t yn elts gefal. Myn hiele libben lang, sil ik nea wer forjitte myn reis op 'e fyts derhinne, om üs aldste soan dy 't der wie, to siikjen. Och, dy uren fytsen bitsjutten noch neat, yn forhalding ta de eangst en de spanning hweryn ik forkearde. Hoe soe ik it der oantreffe? Ik doar gerêst sizze, dat doe ’t ik der tsjin de joun oan kaem, de moed my yn ’e skuon sakke Strjitten hwer sahwat gjin hüs mear oerein stie. Alles bisaeid mei pün, glês en stikken husrie, en alle kanten bran. Om noch mar to swijen oer al it oare hwat men to sjen krige. Fan buorlju fan üs, hie ik in adres krige, hwer ik dy nacht grif wol Onderdak krije koe. Ik wiste to 'n neistenby wer dy strjitte wie, mar der stiene allinne mar mear keale muorren. Twa dagen haw ik troch de stêd swalke en oars net dien asfreegjen en siikjen, mar omdoch. Doe moedleas en süver forslein op hüs oan. De oare deis opnij hinne. mar net op ’e fyts. Wer siikje en doe 't ik hast al le moed forlern hie, foun ik him soun en wol. Dy dagen der yn Rotterdam, hawwe de swierste en fan myn libben west. 5 mei 1960 De grootste attractie op Bevrij dingsdag was wel de beide keren dat de optocht door de stad trok en dat was voor een viertal meisjes aanlei ding om daarover een stukje te schrij ven, bestemd voor de Fiiso. Zou hun reportage geplaatst kunnen worden, dan mocht het eerst nog wel even gecor rigeerd, meenden ze; maar hun ver trouwensman kon er geen foutje in ontdekken. Integendeel, hij vond het een prachtig, geslaagd initiatief, welk oordeel zonder moeite op de man van de krant werd overgedragen. Die durft zich vaak niet openlijk te beklagen, moet soms op twee plaatsen tegelijk zijn en kan een beetje hulp en me dewerking best gebruiken. Laten we dan voor de rest de jeug dige verslaggeefsters aan het woord In Nederland was overal feest, want ons land was 15 jaar geleden bevrijd van de Duitsers. In Workum is een mooie grote optocht gehouden, 't Ging daarom ook over de bezettings tijd en de bevrijding. Er waren 17 mooie wagens, plus nog vele Duitsers te paard. En stakkers van boeren die hun paarden in moesten leveren. Ook de evacue’s en hongerende groten en kleintjes liepen of reden mee. Er wa ren mooie wagens bij, maar ook die ons tegenvielen. De R.K. Meisjesschool had een fantastische wagen getiteld .Oranje boven’ De R.K. Jongensschool viel ons geweldig tegen, aan de toren was wel veel zorg besteed, maar ver der was de wagen te kaal. De Openbare school was ook goed voor de dag gekomen. Het vluchte lingenkamp van de N. Hervormde school was ook mooi. Ook omdat het dit jaar Wereldvluchtelingenjaar is. De wagen van de Gereformeerde school met als titel ,Zij vielen voor onze vrij heid’ was ontroerend. id OFFICIËLE MEDEDELINGEN FRISO. Gemeente Workum i Gemeente Hindeloopen Maand april I960 iiiiiiiiiililliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiliiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiHii Overleden: Geen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Abennementspr(js f 1.2S per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar De burgemeester van Workum J. RUSSCHEN Dok uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS i Van verslagen, berichten eaz. gaarne spoedig opgaaf met en zonder chauffeur Gehuwd: Freerk Riemersma, 24 jaar te Amkerst (Canada) en Sibbeltje Smid, 19 jaar, te Hindeloopen (21 april). Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten velgens algemene regeling R.L.V.D., Sneek Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Meubelhufs lacené - Werkum AFD. VOETBAL Geboren: Fokkelina Bette dv Willem. Glashouwer en. Antje de Boer (20 april). Sytze Piet zv Auke Benteveld en Jitske de Vries (22 april). Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T; GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 •p

Friso nl | 1960 | | pagina 1