J I WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor en Pypskoft de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Libelle Nylons fa. Westerhciis radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur Dit nummer bestaat uit twee bladen het geheel o.l.v. PIEBE BAKKER EFKES BEL 306 b 382 RADIO H1NGST RADIO EN TELEVISIE Fré de Boer MAISON IRENE Entree f 1,50 p. persoon Uitgevoerd worden populaire werken van: Bach, Offenbach, G. Rossini, Verdi, Wagner, von Suppé n 83ste JAARGANG No, 20 VRIJDAG 20 MEI I960 I II t gezelligheid lit elts der J Itje. eei- eid- zoet tot en be- i te >an- raar om- :oen van tige en den laar bij :hte zo ze- ens, rbij- 25 mei 8 uur in de Hervormde Kerk te WORKUM laar hij Van 11 t.m. 17 mei 1960 Geboren: Bauke, zv Jelte Riemersma en Trijntje de Boer. Anna, dv Rein de Witte en Sietj Barbera de Witte. Ondertrouwd: Hisse Breemer, 26 jr, en Sjoukje Haagsma, 24 jaar, beiden te Workum. Gehuwd: Douwe Dijkstra, 24 jaar, en Jetske Lageweg, 23 jaar, beiden te Workum. OverledenDieuwke Huitema 88 jaar,, wed. van Simon Boersma. Wil lem Bakker, 96 jaar, wedn. van Aagje Wagenaar. Sud 72-74 Uw adres voor (belasting inbegrepen) side I leur I elde I ijke met medewerking van verschillende koren en orkest WORKUM. De Emmabloemcollecte heeft in Workum, Heidenschap en omstreken opgebracht de som van f 241,26. Bond van Plattelandsvr. 16 mei. Voor de laatste maal in dit seizoen kwam de Bond van Platte landsvrouwen afd. Workum bijeen op de bovenzaal van ,De Wijnberg’, Na de opening door de presidente en het zingen van de .Mienskipssang’ werden de notulen gelezen. Mevr, van der Zij pp gaf hierna een toelichting over de besteding van de contributie, die deze maand weer ge- ind werd. Het verslag van de algemene ver gadering te Leeuwarden werd op voor treffelijke wijze door mevr. Sijpersma uitgebracht. Hierna werd de excursie besproken, die dit jaar 29 juni ge houden zal worden; hoofddoel is de opvoering van het 'openluchtspel ,In Ingei komt nei Babylon’. Verscheidene dames gaven zich reeds |op (Willen zij die nog niet definitief een besluit namen dit zo spoedig mogelijk doen?) Na de pauze vertelde ds Tulp over z’n reis naar Noorwegen en liet hier bij een prachtige serie kleurendia’s zien, van dit interessante en mooie land. Tot slot vertoonde ds. Tulp nog opnamen uit eigen omgeving, waaruit wel bleek dat ook Friesland mooie plekjes heeft. Mevr, van der Zij pp bedankte tot slot ds. Tulp hartelijk voor deze mooie lezing, waarna deze avond gesloten werd met het zingen van ,It Heitelên' BOERDERIJBOUW: Door verschillende omstandigheden staat de boerderij bouw thans in het middelpunt van de belangstelling. Dit is niet te verwonderen gezien de grote bedragen die momenteel in de ge bouwen moeten worden belegd. Het is daarom van groot belang dat men zich terdege bezint op de wijze waar op men gaat bouwen omdat men het voor een reeks van jaren met het ge= bouw moet doen. Een met zorg op gezet plan waar terdege gelet is op een doelmatige indeling en een deskundige uitvoering, voorkomt, teleurstellingen. Niet alleen de nieuwbouw zelf vraagt grote bedragen, ook de onderhouds kosten zijn zeer hoog. De bouwkosten bedragen thans het vijf- tot zesvou dige van die voor de laatste wereld oorlog. De prijzen van de producten uit het bedrijf zijn niet in die ver houding gestegen; misschien zijn ze verdrievoudigd. Door een wettelijke regeling van de grond en pachtprijzen zijn deze slechts verdubbeld. Het is daarom vaak moeilijk en soms onmo gelijk om de kosten voor onderhoud en nieuwbouw te dekken uit de op brengst. Dit is ook één van de rede nen dat de laatste tijd naarstig gezocht wordt naar mogelijkheden die het bouwen goedkoper kunnen maken. Een bevredigende oplossing is tot nog toe echter niet gevonden. Een andere reden waarom er een grote belangstel ling bestaat voor boerderijbouw is de verandering in de bedrijfsvoering Door een tekort aan arbeidskrachten en hoge lonen wordt er sterk gemechaniseerd in de landbouw. Hierdoor is het mo gelijk om andere arbeidsmethoden toe te passen. Door deze snel veranderde bedrijfsvoering moeten momenteel ook geheel andere eisen aan de bedrijfs gebouwen worden gesteld. Door ver groting van het werktuigenpark is uit 'gen Het uit zijn I keet landmans heen. In de zelfde buurt hing vroeger een ,barich yn ’e beam’, en die hing 3 uur nog. Wanneer het land- en stadsvolk er zo heen hoste en danste, bij feestelijke gelegenheden. die zelfde mensen 1 of 2 uur later weer present op hun dan de wereld wel eens wat draaierig voor hun ogen. ons geweldig kunstvol geschapen Toanielpriisfraech De stifting ,It Frysk Amateur-Toa- niel’ (I. F. A. T.) ropt skriuwers en oersetters op om mei to dwaen oan de Toanielpriisfraech 1960 dêr ’t de nei- kommende prizen oan forboun binne lste priis foar in oarspronkelik Frysk toanielstik: f 250, 2e priis foar in oarspronkelik Frysk toanielstikf 100, Priis foar de béste oersetting150,- De ynstjüringen moatte uterlik 1 septimber by de tydlike skriuwer fan de stifting: J. Drijver, Adr. Mulder- strjitte 30 - Utert wêze, by hwa ’t ek fierdere ynljochtings en bitingsten to krijen binne. meer opbergruimte nodig. Het vee zal met steeds minder arbeidskrachten moeten kunnen worden verzorgd. De inrichting van de stal moet zo zijn dat melken, voeren, uitmesten en schoonhouden zo gemakkelijk en snel mogelijk uitgevoerd kunnen worden. We zien dan ook in onze provincie gebouwen verschijnen die veel beter aan deze eisen voldoen dan het tra ditionele bedrijfsgebouw met de Friese stal. Veel bedrijven gaan zeer terecht over tot de aanleg van een Hollandse stal, terwijl andere overwegen een loopstal voor het jongvee of zelfs voor de gehele veestapel te bouwen. We zullen deze ontwikkeling nauw keurig moeten volgen omdat zij uiter mate belangrijk is in het licht van de toekomst. Immers het aantal werk uren zal zonder twijfel teruglopen naar 2500 of nog lager en de nood zaak om niet alleen snel maar ook gemakkelijk te kunnen werken zal steeds meer naar voren komen. Ten aanzien van het woninggedeelte van onze boerderijen zien we een soortge lijke ontwikkeling. De huisvrouw ziet zich tegenwoordig vaak voor de moeilijke taak gesteld de huishoudelijke werkzaamheden alleen te moeten verrichten. Een doelmatige inrichting van de woning kan hier vaak van grote dienst zijn. Alle on derdelen moeten dan zodanig geplaatst zijn dat het werken vergemakkelijkt wordt. Wensen die bij het inrichten van boerenwoningen steeds weer naar voren komen zijn o.a. meer licht, vooral zon, meer frisse lucht, gelegen heid om te baden en een nieuwe in richting van de keuken. In verband met deze en andere nieuwe inzichten omtrent de bewoning, moeten de wo ningen tegenwoordig ook geheel an ders ingericht en ingedeeld worden. Mocht u voor nieuwbouw of verbouw van boerderijen voorlichting wensen ten aanzien van een goede landbouw kundige indeling dan kunt u terecht bij de rayonassistenten. Deze kunnen indien nodig de specialist voor boer derijbouw inschakelen. Zo ergens geldt.Bezint eer ge begint’ dan is dat het geval bij boer derijbouw I JYÏeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en In êld-Warkumer dy 't op heden ut Amearika wei ,thüs’ isskriuwt: Wij reisden per bus door mooi Friesland. In de .Walden’ even voorbij Haskerhorne, komt een boertje achter uit de bus en roept heftig: ,ho!ho! ho! Nou ja, hij dacht dat hij met een span paarden op de weg was, als voorheen; en hij vergat te bellen. De bestuurder snapt het direct en stopt. Doch er komt een stoomtram aan met een snelheid van minstens 5 km. per uur. En dus waarschuwde men voorzichtig: Pake pas toch op man! Zo vlak langs de rails. Maar pake ziet geen gevaar, hij zal naar zijn doch ter te koffiedrinken, hij is nog maar 78 en staat met het voorjaarswerk tegenwoordig, 's morgens 4 uur op. Hij zegt: 't Komt in de bus hoor en stapt driest op de rails. De tram remt gelukkig en hij klompt z’n weg verder. De wereld stond een ogenblik stil. En wij dachten aan een oude Hollandse dichter die zei: Hoe genoeglijk rolt het leven, eens gerusten Fryske Brief CCCVI It skynt dat er minsken binne, dy ’t harren noch al aerdich lilk makke hawwe oer itjinge ik hjir in wikemanich lyn skreaun haw, namment- lik it forhael oer dy bistudearre man, dy 't syn hüshalding yn ’e steek litten hat. Ja, nou net dat men lilk wie op my, mar op dy .smoar’ge keardel’. Nou soe ik der net opnij oer bigoun wêze, as der net immen west hie dy ’t mient, dat ik hwat op .sensaesje’ bilust bin, en dat ik sa- dwaende dat stikje skreaun haw. Nou béste minsken, ik wol der dit op sizze: Der binne fan dy ge- fallen dy ’t jin sa oangripe, dat men jin der oer üterje moat. Foar in diel üt meilijen mei de minsken dy 't der under lije, foar in oar diel om sjen to litten hoe wreed in minske wêze kin. Hwant de hushaiding hwer ik it oer hawn haw, is om it nou marris tige bot to sizzen: .kapot’. De twa aldste bern binne noch by mem thus, towyl de beide jongsten in ünder- kommen by femylje foun hawwe. By de mem is de moed der alhielendal üt, hja kin it libben op ’t heden net mear oan. En as der net gau for- oaring komt, soe it my neat forwünderje as der hjoed of moarn hwat earn- stichs bard. Sensaesje sizze jimme? Hast alle dagen sjoch ik it jongste jonkje, in alderljeafst fintsje fan in jier as acht. Hy, it greate-stêdsbern, is nou by in omke en muoike op in lyts doarpke. Och de minsken binne goed en bést foar him, mar hy mist safolle. Syn thus, syn leave mem en broer en sus- ters. Hy fielt him der frjemd. It is miskien hwat nüver as ik hjir siz, dat sa gau hy my sjocht, hy op my tafleanen komt, by my op springt as in jonge houn, my de hannen stiif om 'e hals slacht en danseit: ,Zo opaatje, ben je daar weer?’ Hwerom en hoe 't it komt dat dy jonge sa oan my hinget, ik wit it net. Mar as ik der yn 'e buert bin, is hy net by my wei to slaen. Is dat sensaesje? Né, witte jimme hwat sensaesje jaen soe? As ik hjir de namme fan dy sa tige bistudearre man neamde. Mar dat mei nou ien- ris net, hwant dat is: .iemands goede naam en eer aantasten.’ Is it net om jin de büsen üt to skuorren fan ’t laeitsjen. Jawisse, immen mei in ynkom- men fan sa’n oardel tüzen goune yn ’e moanne, moat wol in goede nam me hawwe. Mar hwat de ,eer’ oangiet, immen dy 't syn wiif en bern yn ’e steek lit en seis nou ja toe mar. Sa’n keardel is yn myn eagen in dogeniet, om noch gjin slimmer wurd to brüken. En hjirmei set ik in streep under dizze trieste skiednis en dan mar oer tinke sa 't him seis goed tinkt. er dan ’s morgens 2 a 3 lang zingende om Toch ware n werk, ook al vm Indien wij zeer sterk zijn, houdt hart, zulk een gelukkig werkzaam leven, het zonder veel moeite vol Maar bij ons in Chicago b.v. waar ’t wel iets drukker op de weg is dan in de Walden, vallen de mensen dood, (geen boeren) doch Dr’s; Ds’s, proffessors, business lui enz. enz. niet omdat ze onder de tram vielen. Doch ze vielen omdat ze teveel jaagden naar rijkdom, eer en aanzien, voor dat ze nog 50 jaar oud waren. Had God hun dan niet een sterk hart gegeven? Enkele dagen later zitten we in de D. trein Amsterdam-Keulen. Een gezelschap van het ,herren’-volk zit schuin tegenover ons. Zij laten het raam zakken en zo vertrekken wij. Buiten Amsterdam zien de getrouwe onderdanen van de .rattenvanger van Berlin’ met verwondering naar wat die domme Hollanders, zoal bij elkaar prutsten aan haven- en bouwwer ken; bloembollencultuur en landbouw enz. Intussen blies de scherpe Noordewind ons vlak in het gezicht. En ik dacht: Hoe moet ik dat nou aanleggen? Mijn moedertaal spreek ik niet zuiver. Vroeger op school was ik te dom om Hollands te leren en ja met Engels kan ik zulke voorname lui toch niet beledigen. Gelukkig een Amsterdammer, die de volle laag frisse lucht in z’n gezicht kreeg, stond op en verzocht het raam te sluiten. Zo maar I What a nerve’k Bewonderde die man. Dat was een van het soort die met die andere kerel gezegd zou hebben: ,Wy Friezen knib- belje allinne foar Gód. Of met van Speijk. Dan liever de lucht in.’ Dat Nederland nog lang, heel lang mag gedenken de 5e mei 1945; en mag leven: ,Vrij en Zelfstandig.' A. L. C. GORTER Grote Muzikale Manifestatie II I ri llllliniIllIlUliillIlllllIltlIltlHIlHIllllilllllllllllillIllllllllllllllliliillllHllllllllllllllllllllllill s I 6 illlllilllllillllllllllllllllilllilllilHIIIlllllIllllllllllllllilllllllllllllllllHilllIIIIIIIIIIIIHIIHIIllll FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS 1 R.L.V.D., Sneek d) t Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 et: per m.m; Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per pest f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T; GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Dok uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 LAAT UW VERZORGEN Meubelhuis Inconé - Werkum DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.59 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf i ze ten. Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags-; morgens 10 uur met en zonder chauffeur •**a^V^**«i**^WSA op OPTICIEN r HORLOGER Telefoon 310 - Workum

Friso nl | 1960 | | pagina 1