BEZOEKT de Voetbal serie-wedstrijden Openstelling kantoren tectvL STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur WORKUMER KRANT fa. Westerhuis Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland S.V.W. AGENDA op Hemelvaartsdag in het sportpark te Workum Aanvang 1 uur BEL 306 382 RADIO H1NGSI IMD/0 EN TELEVISIE MAISON IRENE Verschijnt éénmaal per week VRIJDAG 27 MEI 1960 83ste JAARGANG No. 21 Fryske Brief CCCV1I Dit nummer bestaat uit twee bladen mar wei geane,’ gezelligheid Entree 75 cent Kinderen tot 15 jaar 35 cent Deeln. verenigingen as Bakhuizen C.A.B. Workum I verroest ia Renado Workum Sud 72-74 Hebt U al eens onder Uw wagen gekeken? Idt, en lie- Bur£«m«ester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT en, ge- >rt— an- /an ten 'ei- cht ide or ex jn ta ld in n- d? ’n :ijn lijk De in or- len :de >k- Fré de Boer uw n, in >P d. de ;n t- 2.95 tot en met 5.50 er :h 3= St e- e- ie ar k, n. el et >n al as :h >u er e-- »er, •1de ster en, aeg ge- Uw adres voor radio en televisie JYÏeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en Al in deimanich efter elkoar, hie it sa moarns like dat it reine soe, XZ mar tsjin ’e middei kleare it op en it bleau droech. Doe ’t ik op in moarn om acht ure hinne de fyts üt it hok helle om der lyk as eltse dei op üt to gean, stie myn frou yn ’e doar en róp: Hjir is jou jas nim dy mar mei, hwant neffens it waerbericht, draeit it hjoed op wetter üt,’ Nou bin ik net sa tige Jasserich’, binammen net as ik op ’e fyts sit, dat ik sei,It sil wol hwat meifalle, mei dizze wyn reint it net sa gau.’ Doch moeke die gjin lichten, de jas rnoast mei en doe ’t ik dy efter op boun hie, sette ik óf. Doe ’t ik al in hiel ein fytst hie, bigoun it hwat wiet oan to slaen. Wol net slim en boppedien hie ik der daliks gjin lést fan hwant ik ried under de beammen. Mar it duorre net ienris sa malle lang, doe rnoast de jas der by oan. It bigoun hoe langer hoe hurder to reinen en it like my mar de baes om efkes to sküljen. En dat koe ik aer- dich tichte by rédde, hwant ik wie krekt by in boskwachterswenning. Ik fan ’e fyts óf de greate izeren hikke troch hwer mei greate letters op stie .Verboden voor onbevoegden,’ en efkes fierder stie in boerdtsje .Wacht u voor de honden.’ Nou kin men bang of net bang wêze, mar sa lyk as yn myn gefal, moat men hwat weagje doare. Ik foun in moai droech plakje under in soarte fan werande. En ik stie der noch mar amper of der bigjint it my dochs to reinen, né ófgrys- lik. Né. dit koe mei goed fetsoen gjin reinen mear neamd wurde. Dit wie kompleet in wolkbreuk. Minsken noch 'n ta hwat wie ik bliid dat ik sa’n gaedlik plakje foun hie. Stel ik hie troch fytst, dan hie ik nou grif oan 't himd ta wiet west. Myn blidens duorre lykwols net sa lang, hwant der ynienen gie de foardoar iepen en stie in minske fan in stik hinne fyftich foar my en hja seach as in üle. Foar ik har goemoarn winskje koe, bigoun hja: ,Hwat moatte jo hjir om hüs hinne to strünen? Jo meije hjir net komme. Jo treffe dat de houn mei myn man it bosk yn is, oars hie dy jo al lang to pakken hawn.’ Och hja raesde mar oan tried wei troch en doe ’t hjaein- lings ütpraet wie sei 'k: ,Mar myn leave minske noch 'n ta, jo sjogge dochs wol hoe ’t it reint? Ik kin der sa net troch wol? Ik stean hjir oars net as to sküljen.’ .Moatte jo mar earne oars stean gean, as jo hjir prottele hja en doe wie ’t klets de doar ticht. My tochte it soe mar it béste wéze en bliuw rêstich stean. Mar der ynienen kaem in houn üt it bosk fleanen, en blaffe en granzje. Hoe sil dit komme? sei ik yn my seis. Moarn miskien wol in great stik yn ’e krante sa yn ’e trant fan: ,Man door een jachthond aangevallen,’ ja mis kien wol .verscheurd.’ Hwant tink er om, sa’n echte jachthoun is hwat mansk. Hwer soe dit op üt rinne? De houn, in tige moai beest, kaem op my ta, en yn myn eangst sei ’k: ,Hwer is er dan? Bist in bést beest hear, kom mar.’ En ik koe safolle moed opbringe, dat ik him oer de rêch striek en oer de kop aeijde. Wie dit nou de houn dy ’t my forskuorre soe? Wy wiene sa ynienen mar freonen. Doe kaem er in man üt it bosk wei, süd- wester op, oaljejas en leazens oan. De boskwachter, tocht ik, en dy wie ’t. Nei 't wy elkoar moarn winske hiene, sei hy: ,Man, man hwat sjoch ik der fan op, dat hy him troch jo, in pürfrjemden, strike en oanhelje lit. Hawwe jo faeks seis in houn? Ik andere: ,Né, ik seis net, mar de minsken hwer ik sahwat alle dagen bin, hawwe wol ien.’ ,Der hawwe je it dan al. En sjoch sa’n beest hat daliks yn ’e gaten je bang binne of net,’ miende de man. Ik tochte, man jo moasten ris witte, dat ik niis hast stie to triljen op myn skonken. Doe gie de doar iepen en it minske dat grif efter de gerdinen stien hie to sjen, sei tsjin har man: ,Do moatst dy houn mar forkeapje Willem, hwant dat wurdt sa njonkenlytsen in allemansfreon. Dy lit him troch Jan rap en syn maet oanhelje, en sa’n houn kinne wy hjir net brüke.’ De man lake en sei: .Soargje jo nou mar gau dat ik kofje krij, dan réd ik my wol mei de houn.’ Lokkich wie it krekt droech wurden en nei ’t ik de boskwachter moarn winske hie, bin ik mar gau op ’e fyts stapt. OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 AFD. VOETBAL Workum, 24 mei 1960 Programma zaterdag 28 mei Workum comb. PLAATSELIJK NIEUWS FRISO. van Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Uitgave: Fa. T; GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Bakhuizen—Renado Workum—C.A.B. Renado—C.A.B. Bakhuizen—Workum Workum—Renado C.A.B—Bakhuizen ZOMERZEGELS— BLOEMENZEGELS i960 BEVESTIGING EN INTREE ds. P. DE BRUYN Hark. Boys IA—Workum IA Vertrek 2.45 uur Jnconé’ Amsterdam Aanvang 4.30 uur Dok uw adres voor grote en kleinere ritten Gespecialiseerd Bedrijf SPUITINRICHTING Telefoon 557 AFD. HANDBAL DAMES Workum—Jnconé' Amsterdam Aanvang 4 uur jn- Meubelhuis Incené - Werkum LAAT VERZORGEN op 30 en 31 mei en 1 en 2 juni 1960 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per pest f 2,75 per halfjaar DE BEKENDE ALLEEN BIJ tien den van ge- :en. met en zonder chauffeur Seriewedstrijden Hemelvaartsdag 1 uur 2 uur 3 uur 4 uur 5 uur 6 uur Burgemeester en wethouders van Wor kum brengen ter openbare kennis, dat de secretarie, het kantoor voor sociale zaken en het kantoor van de gemeente-ontvanger op 30 en 31 mei en 1 en 2 juni 1960, in verband met de werkzaamheden ver bonden aan de volkstelling, voor het pu bliek alleen geopend zullen zijn des voor- middags 8.30—9.30 uur. Advertentietarief: 7 cent per mm. Adv. van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling WORKUM. De collecte voor de drank bestrijding die elk jaar zo tegen Hemel vaartsdag wordt gehouden en meestal wordt aangeduid met Blauwe Weekcollecte beeft hier opgebracht f 134.37. voor Bijzondere Doeleinden van het Voor- zieningsfonds voor Kunstenaars, Neder- lands Steuncomité voor Beeldende Kunste naren, Nederlandsch Kunstverbond en Nederlandse Blindenbibliotheek. inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur ,Zeg het met bloemenzegeÜs’lHet vier- honderdjarig bestaan van de Nederlandse bloembollencultuur en de nationale Flo- riade-expositie in Rotterdam rechtvaardi gen deze slagzin. Een serie van vijf fraaie bloemenzegels, ontworpen door P. Wetse- laar, vormt dit jaar de inzet van de Zo- merpostzegelactie, waarvan de opbrensst wordt verdeeld onder plaatselijke, regi onale. en landelijke instellingen voor de volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg van alle richtingen. Getrekkigen. spastische en astmatische kinderen, lijders aan reumatiek en tuber culose, chronisch zieken, oud-verpleegstefs, letierkundigen, beeldende kunstenaars en vele andere deelden vorig jaar in een netto opbrengst van f 218.000,—. Meer levensvreugde door bloemen- en Zomerzegels. Die tulp, waterlelie,gaspel doorn, blauwe zeedistel en klaproos sym boliseren met iedere zegel die u plakt de levensvreugde, die aan «en medemens wordt geschonken. Op 23 mei is de eerste dag van uitgifte van de serie, dief/erkrijgbaal’blijft tot en met 9 juli. Bjj het tijdelijke postkantoor op de Floriade blijven de bloemenzegels zelfs verkrijgbaar tot 25 september. Het vier-cents-zegel in de kleuren grijs, groen en rood met de afbeelding van de PLATTELANDSMEISJES Woensdagavond 18 mei kwamen plattelandsmeisjes voor de laatste maal in dit seizoen bijeen in De Wijnberg. De presidente, mej. Hoekema, heette al len hartelijk welkom en wel in het bij zonder de heer W. T. Beetstra, die deze avond zou verzorgen. Na het voorlezen van de notulen volg den nog enkele mededelingen. Nu kreeg mijnheer Beetstra het woord die ons eerst iets vertelde over de oudheidkamer ec hij stelde voor dat we die eerst gingen bezichtigen. Tijdens de rondleiding vertelde mijnheer Beetstra iets omtrent alle bijzonderheden die we te zien kregen wat door allen zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze nu inmiddels weer terug in De Wijnberg kregen we allerlei dia’s van oud-Workum te zien. Eerst hoe het ontstaan is en daarna steeds meer hoe het veranderde, terwijl spreker op voortreffe lijke wijze de toelichtingen gaf. Dat Workum nu wel heel erg anders lijkt dan toen, daar waren we het allen wel overeens, maar dat het nu ook mooier is, vonden we toch niet allemaal. In haar slotwoord dankte de presidente mijnheer Beetstra hartelijk voor de mooie en leer zame avond,, die hij ons had bezorgd en ze wenste tot slot allen een welthuis toe. Onze vroegere stadgenoot ds. P. de Bruyn, qvergekomen uit Fijnaart, waar hij zondagmiddag 15 mei 1.1. afscheid heelt genomen, deed zondagmiddag 22 mei in de Grote Kerk z,n intree als predikant van de hervormde gemeente van Breda., waar hij in verband met zijn benoeming tot predikant-directeur van het diacones senhuis beroepen is als predikant voor bijzondere werkzaamheden, Ds de Bruyn werd op 5 april 1910 uit een accoutansgezin te Leiden geboren, Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn geboor testad en studeerde daarna enige jaren in de handel swetenschappen. In 1933 deed de heer de Bruyn staatsexamen gymna sium A. en studeerde daarna verder nog theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden Nadat ds. de Bruyn in 1939 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening jn de Ned. Hervormde kerk is hij eerst enige jaren hulpprediker geweest. Op 5 maart 1944 werd ds. de Bruyn ingeleid als predikant-evangelist van de hervormde evangelisatie-vereniging te Barger Ooster- veen (Klazienaveen) in de burgerlijke ge meente Emmen. Op 24 augustus 1947 ver wisselde ds. de Bruyn deze gemeente met die van Workum en op 27 mei 1951 werd hij door ds. A. de Jonge uit Zaan-: dam, toen nog predikant te Workum, be vestigd als predikant van de hervormde gemeente van Fijnaart en Heyningen. Tijdens zijn ambtsbediening te Workum hij moet hóóg nodig behandeld worden met: nieuwe speeltoestellen aanschaffen. Voorts ontving het streekcentrum De Ennema- borgh een bijdrage voor de aanschaffing van nieuwe tafels en stoelen en kreeg de Vereniging .tot Behartiging van de Be langen van Jonge Meisjes afdeling Gro ningen dank zij de Zomerzegels de kans het nodige materiaal voor het instuif- en clubhuiswerk aan te kopen. De Zomerpostzegels droegen er in dj provincie Friesland toe bij, dat de Fryske Kultuerried een bedrag 'ontving, waardcor jonge kunstnijveraars konden worden voorzien van de nodige materialen en Friese literatuur naar de militaire tehuizen kon worden gezonden. Het consultatie bureau voor Alcoholisme in Leeuwarden kon door een bijdrage de reeds zo lang noodzakelijké kofferschrijfmachine aan schaffen en de Stichting Revalidatie Fries land kocht een invalidewagen. Vooris kreeg de Nederlands Hervormde kerk te Folsgare een bijdrage in de restauratie v de kerktoren. Door een uitkering uit de opbrengst van de Zomerpostzegels kon de werkgroep bejaardenzorg van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk een film laten maken over de tijdsbesteding van bejaarden en kon een installatie wor den aangeschaft -voor het Instituut voor de Geestelijke Gezondheidszorg. De landelijke organisaties en instellingen, die in I960 delen in de opbrengst van de bloemenzegels zijn: de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose (Verpleegfondsen en Fonds Oud-Huisbezoeksters), Astmabestrij- ding, Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, Prinses Irene Fonds Stichting Rheumatehuizen, Erefonds voor Oud-Verpleegsters, Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Opleidingscentrum .Middeloo’, Stichting ,Zorg voor gerepa- trieerden, Prins Bernhart Fonds, Fonds was ds. de Bruyn o.a. lid van het classi caal bestuur van Sneek en scriba-quaestor van de ring Workum. Te Fijnaart was hij enige tijd scriba van de classieale vergadering van Breda en quaestor va i de ring Fijnaart. Van zijn hand verschenen regelmatig bijdragen in Hemel en Dampkring’, maan delijks populair wetenschappelijk tijd schrift voor weer- en sterrenkunde. Te Fijnaart en ook te Heyningen werd door ds de Bruyn een bibliotheek gesticht. Verder was hij voorzitter en mede een van de stichters van de kleuterschool te Heyningen en ook heeft hij meegewerkt aan de stichting van de ,Jan Punt-stichting een bejaardentehuis voor ongeveer vijf entachtig mensen. tulp La Princesse vestigt de aandacht op de Floriade door het speciale opschrift Floriade 1960’. Dit zegel is ontworpen naar een aquarel vanl’iudiMhLöijstefrJJCOO— 1660) in een boek uit de bibliotheek van Van Tubergen te Haarlem en met diens toestemming gereproduceerd. Het zegel van zes cent, evenals bij het vier-cents- zegel met een toeslag van vier cent, is uitgevoerd in rose, groen en geel en ver toont de gaspeldoorn. Heibnige liggende zegel in de serie is dat van acht cent (vier cent toeslag) met de afbeelding van de waterlelie in blauw, groen en geel. Bruinachtig, geel, rood en groen zijn de kleuren van het twaalf-cents-zegel met de klaproos en een toeslag van acht cent De blauwe zeedistel komt voor op het geel, groen en blauw gekleurde zegel van dertig cent met tien cent toeslag. Een bijzondere aantrekkelijkheid deze derde bloemenserie van de Zomer- zegels wordt gevormd door de eveneens door P. Wetselaar getekende Zomer'zegel- kaarten met gelijke afbeeldingen als op de postzegels. Voor drie kwartjes per serie zijn deze fijnzinnig ontworpen kaar ten bij de plaatselijke comité’s voor de Zomerzegels verkrijgbaar. Sinds 1952 wordt 25 procent van het beschikbare bedrag verdeeld over de pro vincies voor eigen sociale en culturele belangen en gezondheidszorg. In 1959 was dit bedrag f 54.500,—. Een jaar tevoren werd aan de provincies eenzelfde bedraj uitgekeerd. Uit de opbrengst van de Zomerpost; zegelactie 1958 kon bijvoorbeeld in de provincie Groningen een bijdrage worden geleverd in de restauratie van het orgel van de Nederlands Hervormde kerk te Ulrum. Het Groene Kruis in Grotegast kreeg steun bij de inrichting van het wfjkgebouw te Opende. In Nieuwe Pekela kon de speeltuinvereniging Het Centrum op

Friso nl | 1960 | | pagina 1