'Brilnodig? WORKUMER KRANT fa. Westerhuis Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur S.V.W. AGENDA RADIO HINGS1 RADIO SN TELEVISIE B. JONGSTRA MAISON IRENE Fré de Boer 83ste JAARGANG No. 22 VRIJDAG 3 JUNI 1960 de Dit nummer bestaat uit twee bladen en gs Workum muziekstad! de ze Algemene Volkstelling. C. GORTER In Jabo-tapijten en Sisal grote sortering Uw adres voor radio en televisie Süd 72-74 op woensdag badpakken BEL 306 b g382 )e )e nt JAN SIKKES b er or id ie ;n it ie v- e- de ar in or e- id ar ’ij te n- d. er :h ze g- in ■r- es )e n, e- »d n ?d in at n. d. is. ïg »n ee et te en Rawi bedden Dan met U* recept naart en gezelligheid Bouclétapijten JYleubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel mantels, japonnen, korte 3 4 jasjes, rokken, blouses enz. Zaterdagavond 4 juni zullen muziekcorpsen Crescendo en Studio voor u in het park een concert geven. Dit zal dan het eerste van een reeks muzikale experimenten zijn. 2 Juli komt Crescendo weer naar het park, terwijl dan de twee Wor kumer mannenkoren mee zullen wer ken. 9 Juli is er de jaarlijkse gymnastiek- uitvoering, waaraan ook Crescendo me dewerking verleent. 6 Aug. komt dan Studio nog eens met twee gemengde koren. U ziet, onze corpsen en koren ver lenen hun volledige medewerking om in Workum wat meer .leven’ in de brouwerij te brengen. Het park is hiervoor de uitgezóchte plaats. Het woord, of liever de daad is nu verder aan u Workumer ingezetenen, om de bereidwillige medewerking van uw muzikale stadgenoten met uw be zoek te belonen. Wij willen u verder nog even wij zen op de orgelconcerten in de Ned. Herv. kerk op 13 juni: Piet Post met zijn echtgenote als sopraan soliste 27 Juni: Piet Kee uit Heemstede met een solist van het Frysk Orkest 8 Aug. Klaas Bolt uit Haarlem met het Frysk Vocaal ensemble Het laatste van deze serie concerten zal door Workumer ingezetenen wor den verzorgd en in september plaats vinden. Deze concerten kosten per keer f 1 terwijl een abonnement, hetgeen niet persoonlijk is, voor alle vier avonden f 3.kost. Jeugdabonnementen voor scholieren a f 1.50 Opgave bij mevr. Beetstra of de heer Sijpersma, eventueel hij het eerste concert aan de kerk. De Culturele Raad Workum Verschijnt éénmaal per week IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIHHIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllHIIIIIHliillllllUIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIItlIlllllllHIH OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 de Wcrkum, 1 juni 1960 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinUUKlimHUUtltlIllUHIllllllllinHIllHIIIIUHIlllllKIIIUIIIIIIIIIIItlIlllllHIIIII PLAATSELIJK NIEUWS GEMEENTE-REINIGING (W.) 1 3 1 3 een WORKUM en voorbeeld UlllllllllllllllllMllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilllllUIIIIIUIIII OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiHiiiiniiiiiiiiHiiiiiimiiiiniiiiiiiiii Uitgave: Fa. T; GAASTRA Bxn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 Va» verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar TOELATING VAN LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOOL MASSALE MUZIEK- EN ZANGUITVOERING TE WORKUM In de week na Pinksteren zal in plaats van op dinsdag as en huisvuil worden opgehaald. Even attentie voor onze collectie in alle maten. dat van van van Donderdag 9 juni W.Z.S.—Workum Voor vertrektijden zie clubkastje Zaterdag 4 juni AFD. VOETBAL N ederlaagwedstrijd Oeverzwaluwen—Workum een mooie avond, grote belang- was. uit- 1 2 3 1 2 3 Dok uw adres voor grote en kleinere ritten Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT de zaak die meetelt. LAAT UW VERZORGEN Allen naar ’t Noard, naar DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 met en zonder chauffeur Speciale aanbiedingen in onze veel gevraagde met 15 jaar garantie, vanaf 100.— tot 147.50 120 x 190 Advertentietarief: 7 cent per m.m; Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling OPENING SEIZOEN „Z.V.W.” WORKUM Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur fügel I, Brekfügel III, Brekfugel IV Marsicht staakten eveneens. Volledige uitslag: Hemelvaartsdag. 16 M2 klasse A: Marjan, H. S. Schaap Markol, O. de Roos Arcus Pluvius, G. van Wieren 16 M2 klasse B: Erekffigel IV, S. Valkema, Oudega i 2 Brekfügel II. W'. Valkema, U.S.A. Hennie, M. Tigchelaar. Zaterdag 28 mei. 16 M2 klasse A: Windekind, A. Visser 2 Marjan, H, S. Schaap Pionier, W. Voets 16 M2 klasse B' Brekfügel II, W. Valkema, U.S.A. Henjoh, Th. Albada, Jelgersma Greetje, L. van der Pal. WORKUM. Geslaagd voor het examen onderwijzeres onze stadgenote mej. A. Zorgdrager, die meteen een tijdelijke be noeming aan de Chr. School te Heiden schap kreeg. Volgens traditie werd op Hemel vaartsdag door de zeilvereniging Workum’ het seizoen geopend met een prachtige wedstrijd op de grote Gaast- en Zandmeer In verband met de veranderlijke wind was de baan zo uitgelegd dat in de Grote Gaastmeer tweemaal in iedere route een kruisrak gevaren moest worden, hetgeen d« zeilers zeer goed beviel. Door de zwakke wind moest het aantal routes echter wel ingekort worden. In de 16 M2 klasse A startten negen deelnemers. Marjan narn spoedig de lei ding en stond deze niet meer af. Op de tweede en derde plaats volgden Angelica en Arcus Pluvius. In de tweede route kwam een wijziging in de kopgroep. Mar kol wist Angelica en Arcus Pluvius van hun plaats te verdringen en als tweede te finishen. Arcus Pluvius en Angelica vochten toen nog om de derde en vierde plaats, welke in het voordeel van eerst genoemde beslist werd. In de 16 M2 klasse B startten eveneens negen deelnemers. Brekfügel IV en Brek fügel II bezetten respectievelijk de eerste en tweede plaats. In het laatste traject wist Brekfügel II zich van de zesde naar de tweede plaats te werken. De nieuwe Herinie deed ’het goed en werd derde Henjoh werd vierde. Zaterdag 28 mei werd reeds de tweede wedstrijd gehouden. Nu stond er een ste- Burgemeester en wethouders van Wor kum brengen ter kennis van ouders en voogden, dat per 1 september 1960 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 oktober a.s. de leeftijd ’van 6 jaar hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, heer Th. Breukelaar. B startten negen deelnemers. Brekfügel II nam de leiding en wist deze te behouden. Henjoh wist zich naar de tweede plaats te werken. Greetje werd derde, waardoor Kon-Tiki verdrongen werd naar de vierde plaats. Hennie viel wegens averij uit en Brek en Wij brengen dit voorjaar een grote sortering in vloerbedekking. Wij vra gen in ’t bijzonder uw aandacht voor onze van prima kwaliteit. Slechts 12.50 per vierkante meter, een goedkopere kwa liteit voor 7.95 per vierkante meter vige bries uit noordwestelijke richting en kwam de bestaande baan goed tot z’n recht De .16 M2 klasse A startte met acht deelnemers. Nu was het Windekind welke goed van start ging en reeds direct de leiding in handen had en wist te behouden. Marjan werd nu tweede, Pio nier derde en Arcus Pluvius vierde. De nieuwe boot van Joh. Dijkstra viel wegens een aanvaring uit. Angelica en Marijke staakten de strijd tegen de. steeds aanwakkerende wind. In de 16 M2 klasse Meubelhuis Inconé - Workum maar hij geloofde en gehoorzaamde God en het is hem tot rechtvaardigheid geworden Het antwoord op de gestelde vraag is dus: daadwerkelijk luisteren naar Gods woord en Zijne getuigen zijn. In het Forum hadden zitting genomen de heer K. Meijer, ds Wolfensberger, S. Smits, K. Hoekstra, E. Reitsma, mevr. J. Dekker- Post en mej. B. Feenstra. Voor de stellers van de vragen was het een grote teleurstelling dat alle ingele verde vragen niet door hét forum konden worden beantwoord wegens tijdgebrek. De voordracht, ,Het was een vreemde nacht’ van Albrecht Goes, voorgedragen door Johan Lauxterman, werd met aan dacht beluisterd. Toch waren velen van mening dat zo’n voordracht veel tijd in beslag neemt. Hierdoor moesten ook nu enkele punten van het programma verval len of worden bekort. Hiermee zal bij een volgende kerkedag toch rekening moeten worden gehouden. Als antwoord op de ontvangen open brief van Prinses Wilhelmina, werd Haai namens de bezoekers van de kerkedag te Workum een telegram gezonden. Nadat dank was gebracht aan allen die op enigerlei wijze hadden meegewe'rkt tot het welslagen van deze kerkedag, werd deze dag besloten met het zingen van Gez. 93 vers 1 en 4, en dankgebed, waarin voorging ds B. J. Riemersma te Staveren. De kerkedag 'wil ook gezinsdag zijn; Daarom moest de jeugd er ook bij. Mej. J. Visser, hoofd kleuterschool ,Beu- kerhonk’, stond met haar medewerksters klaar op het terrein om de kleuters van de ouders over te nemen, zolang deze aan de kerkdag deelnamen. Het hoofd van de Herv. school, de heer J. Klijnstra., alhier, nam met zijn staf de grotere kinderen. Zij allen werkten mee dat kinderen en ouders een goede dag zouden hebben. Op de avond van de kerkedag was er ook voor de jongeren nog een afzónderlijk programma in de tent. De leiding van deze avond was in han den van ds J. Tammeling te Koudum. Ds. W. E. Verdonk hield een pittige toe spraak over het onderwerp: ,Moet je nu eens horen’. Verder werkten aan deze avond mee het mannenkoor Laus Deo (onder de emi nente leiding van de dirigente mevr. Y. de Haan-Fabrie), de koperblazers van Hindeloopen, en de toneelclub van Kou dum, voor het opvoeren van het toneelstuk De Twa Sisters. Het was voor allen waarvoor ook een zeer stelling was. Het was een week of wat geleden geslaagd experiment dat de bekende Koudumer musicus P. Bakker aandurfde, toen twee avonden aaneen een massale uitvoering van zang en muziek in de Ned- Herv. kerk te Koudum onder zijn leiding werd gegeven en er veel loffelijks gezega’ werd over deze proefneming. Beide avon den een geheel bezet kerkgebouw en wat nog van groter belang is: een zeer vol daan publiek. De uitnodiging namens de Culturele Raad van Workum ontvangen om op dc avond van 25 mei in de grote Ned. Herv. kerk een herhaling van dit concert te geven, werd dankbaar aanvaard, mede om dat er misschien iets van het geleden financieel verlies op de eerste uitvoeringen zou zijn uit te halen. En het moet ivoor deze enthousiaste musicus, wiens streven geheel gericht is om in eigen dorp en omgeving de mensen een grotere liefde bij te brengen voor de schone gaven door de Schepper geschonken in muziek en zang, een grote voldoening zijn geweest dat zovel en gekomen waren om ook hier te luisteren naar wat daar in vocale en instrumentale stemmen te beluisteren viel- En dat was zeker wel de moeite dubbel waard. Van de uitvoeringen te Koudum gaven we toentertijd in dit blad een vrij uit voerig verslag. Nieuwe gezichtspunten, waardoor onze mening zou zijn gewijzigd bij deze herhaling, deden zich niet voor. Er werd weer met groot enthousiasme gemusiceerd en gezongen, de leden ,van de koren en van Nij Libben gaven zich weer volkomen en zo werd het weer een machtig spreken van wat in muziek kan worden uitgedrukt, zoals deze grootmees- sters der toonkunst het reeds heel lang geleden in noten aan het papier toever trouwden. Zij wisten hun gevoelens in klanken uitdrukking te geven; het nage slacht mag hen dankbaar zijn voor die overgeleverde scheppingen, waardoor zij nog na hun verscheiden tot ons spreken. Eén ding, waarvoor we enige vree-: koesterden: de akoestiek van deze grote en zeer hoge kerk met zijbeuken, hoe Wij brengen voor dit seizoen een pracht collectie Onder begunstiging van een stra lende lentezon werd op Hemelvaartsdag een tweede kerkedag gehouden, uitgaand, van de Hervormde Ring Workum. Een grote tent was voor dit doel ge plaatst op het terrein gelegen aan de Dol-, te wal. Het thema van de kerkedag was: ,Wie oren heeft, hore’. De leider van de kerkedag was wederom de heer A. Dem mer te Molkwerum. In zijn welkomst woord heette hij in de eerste plaats welkom, ds Wolfensberger te Amsterdam, en ds H. de Wolf te Hin deloopen. Verder de leden van het Forum, de leden var. het muziekkorps Crescendo, de leder, van de kerkkoren Workum en Koudum eri verder al de bezoekers ge komen uit geheel de Ring. Een woord van dank werd gebracht aan de heer F. van der Meer, die het terrein beschikbaar had gesteld voor het plaatsen van de tent. In zijn openingswoord vertelde hij in korte trekken wat eigenlijk het doel was van de kerkedag, nl. om de gemeenteleden meer besef 'te geven dat zij bijelkaar behoren. Het geloof in een Heer, moet gemeen schap vormen. Oud en jong, arm en rijk, kerkeraad en gemeente, zij allen behoren b;j elkaar. En verder is het doel om de gemeenteleden meer mondig te maken. Ds. W. E. Verdonk sprak namens de kerkeraad van Workum ook een woord van welkom. De wens van de kerkeraad is u niet doet zoals het onderschrift het apenbeeldje dat ik ergens zag: zien, horen en zwijgen, maar dat u van daag gaat zien, horen esn spreken, want daartoe krijgt u op deze kerkedag de gelegenheid. Ds. Wolfensberger had tot onderwerp van zijn rede: ,Zeg me nu eens duidelijk wat ik moet doen’. Het antwoord op deze vraag is dat eigenlijk wel zo moei lijk? Geeft de bijbel eigenlijk zelf hierop niet het antwoord? Jezus leert het ons toch zelf, onderhoudt de geboden en lui ster naar Mijn woord. Heb God lief met geheel uw hart en uw naaste als u zelf. De roeping en de gehoorzaamheid Abraham werd met de behandeling dit onderwerp als voorbeeld gesteld. Abraham heeft ook niet alles begrepen, Ongetwijfeld zult u uit uw krant of vakblad, dan wel via radio, televisie, kap per of melkboer, reeds weten dat op dit ogenblik in ons land een volkstelling woedt. Talrijke ijverige ambtenaren snel len, bellend en tellend van deur tot deur. Door een paar eenvoudige vragen in te vullen op een simpel lijstje bent u en iedereen door deze .vierdaagse’ weer he lemaal in tel. .ONTELBAAR zijn echter de coupons bij Jan Sikkes. Zelfs de aller ijverigste ambtenaren die tassen vol ellenlange lijs ten met de meest vernuftige vragen mee sjouwen raken daar de tel kwijt. Er is heus geen tellen aan. Elke dag verme nigvuldigen de coupons bij Jan Sikkes zich als een bekend knaagdier. Dagelijks komen talloze nieuwe coupons aan en elk uur worden er tal van coupons verkocht. Als u komt kijken, probeer dan niet te tellen maar zoek de allermooiste er uit. Het doet er niet toe, waar u stof voor zoekt, u vindt het vast bij zou het daarmee zijn? Tegengevallen .is dit zeker niet, hoewel na snellere passages toch wel enige naklank merkbaar Wat dit onderdeel betrof, was de voering te Koudum misschien beter ge lukt, maar voor het overige mag ook nu wel gezegd worden: een volkomen ge slaagde avond, waarbij het publiek (zekei 400 a 450 personen) kon genieten van heerlijke koorzang en prachtige muziek’ De Jierhaling van het Slavenkoor als verzoeknummer, waarom bij monde van de heer S. Bakker gevraagd werd, nadat hij dir. Bakker in goed gekozen woorden bedankt had, werd al verwacht. Dat was dan de derde maal dat deze wens getiit werd, want ook op de beide andere con certen was juist om deze toegift gevraagd. Waarom'. Dat valt wel moeilijk te zeggen; misschien is 'er meer dan alleen de schoonheid der melodie, wat de mensen tot deze keuze brengt. Vanzelfsprekend was ook nu de dirigent volgaarne bereid aan deze wens te voldoen en klonk voor de tweede maal het zo vertrouwde koor uit ,Nabucco' van Verdi door de hoge gewelven van het kerkgebouw, waarna met het slotkoor Gezang 94 besloten werd; Voordat dit concert aanving, had ds Verdonk een korte toespraak gehouden, waarbij spr. ook op de ongebruikelijkheid hiervan wees, maar toch meende hij een uiteenzetting te moeten geven over het feit van de uitnodiging door de Culturele Raad. Van de plannen voor deze zomer werd nog een enkele mededeling gedaan en met veel waardering gesproken over hetgeen hier 'door amateurs want als zodanig moet men de uitvoerende personen toch zien bereikt werd. Dat was zo ongeveer de verkorte inhoud ,en betekenis van deze toespraak. Toen na afloop van dit concert de leden van de deelnemende koren en het corps in ,Ons Gebouw’ nog ’n uurtje gezellig bijeen waren onder het genot van een kopje thee, was het weer ds Verdonk die in hartelijke bewoordingen dank bracht aan dirigent (Bakker en de lenen van zijn ensembles en die zich daarbij zeer waarderend uitliet over hetgeen hier deze avond geboden was en waarvan zovelen genoten hadden. Een woord van dank dat volkomen verdiend was, want het is voorwaar g:cn geringe opgave, wat hierbij van dirigent en alle medewerkenden gevraagd werd; tenslotte zijn het amateurs en geen vak mensen. KERKEDAG TE op

Friso nl | 1960 | | pagina 1