WORKUMER KRANT Nieuws- en Zuidwesthoek van Friesland Pypskoft Dames tricotages radio IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 306 382 Met vacantie Koffers Reistassen en verder Reisartikelen S.V.W. AGENDA MAISON IRENE Vloerbedekking I EFKES en fa. Westerhuis 5üd 72-74 RADIO SN TELEVISIE RADIO HINGST FA. H. WIELItKSA I televisie Fré de Boer 83ste JAARGANG No. 27 VRIJDAG 8 JULI 1960 ear DE SPECIAALZAAK dat hja tsjin har man sei: ,Hwat spyt it my dat wy net mei de léste bus nei hüs .Workum, 1 juli I960. en Tips voor de woninginrichting Uw adres aar net er oor wel oor nig ze eg- :en ge- aat in- ad, ad. hij de ze •tte en- an. jen ren eer ze er oei ien I je mg em uw sn aar ds, en, srk lik, tot er- aal en. tar. vat yn ’e hja soene om alve voor Robijns - Merk - Workum geen kortingen, geen cadeaus, maar uit sluitend de betere kwaliteiten tegen zó laag mogelijke prijzen. en gezelligheid fuort kinne, nou moatte wy hjir goed tsien ure al wei.’ Doch hy wiste rie. Hy soe dan mar mei de alve üre bus gean, dan koe hja mei de léste komme. Sa sein sa dien. Goed toalve üre stapte hja op ’e buorren üt ’e bus; doe gau op ’e fyts en doe Hja riedt noch yn ’e buorren der hearde hja ynienen roppen,Stappe üre letter dan wer thus. En och goed biskóge is hja der noch al aerdich goed ünder wei kommen. Hja krige fiif en tweintich goune boete, mar it slimste hat wol west, dat hja neat tsjin har man sein hie. Der hat hja it aldermeaste spyt fan hawn. En leau mar grif, dat as hja tonei al noch werris op e bon slingere wurdt, hja gjin forkear de namme wer opjaen sil. Preclame JYleubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel forkeard Op dat selde stuit kaem hja üt ’e keuken rinnen en doe ’t hja de pelysjes stean seach, bistoar hja it süver. ,Ja jo tochten üs to forrifeljen troch in forkearde namme op to jaen, mar jo sjogge wol, dat wy jo dochs fine koene. Hwat jo dien hawwe, is nou just net sa moai en wy hawwe oarders krige, dat jo mei üs moatte, nei de ofsier fan justysje,’ sei de pelysje. Hja stie as fan ’e tonger slein en har man? Och dy wiste alhielendal net hwat hy hjir fan tinke moaste. Mar der wie gjin praten tsjin, hja moast mei ek al wie hja in goed jo ris efkes óf! Jou Ijocht barnt net.' Der stiene twa pelysjes, dy ’t hja net koe. Frjemden dos, dy 't hjir miskien hiel tafallich lans riden wiene. Hja fan ’e fyts en doe sei ien fan dy pelysjemannen.Seagen jo net dat jo sünder Ijocht rieden? Wol hwat gefaerlik mei dat drokke forkear hjir, fine jo net? Doch litte wy marris sjen, miskien kinne wy it wer yn oarder krije.' Mar it slagge net en it eintsjebislüt wie dan, hja moast har namme adres opjaen, hja waerd op ’e bon set. Doe 't hja thus kaem, wie har man noch drok oan ’t skriuwen en dy sei: .Sjonge noch ’n ta, hast healwei ienen. De bus wie let faeks?’ Hja sei der net folie op, en prate alhielendal net dat hja sünder Ijocht riden hie, eat hwat har letter danich muoit hat. De oare jouns, hy wie krekt thus en hja yn ’e keuken mei it iten dwaende, der stoppe in pelysje-auto by harren foar de doar. Der stapten twa pelysjes üt en dy skillen oan. Hy nei de doar, sei ien fan dy beide mannen: ,Is jou frou thüs?’ ,Ja,’ wie syn andert, ,mar binne jimme net Fryske Brief CCCXII1 Hja wenje in ein büten de buorren, de boekhalder fan it fabryk mei syn frou en twa noch jonge bern. En hja wenje der tige nei 't sin, ek al is it dan hwat op romte Buorlju hawwe hja net en dat is yn inkelde gefallen wolris lêstich. Binammen as hja sa jouns ris in kear hjir of der hinne wolle, moatte hja altyd in hüswarster üt ’e buorren hawwe. In oar neidiel is, dat as hja in kear mei de bus wolle, earst nei de buorren fytse moatte, hwant de bus komt net by harren lans. Fan ’t maitiid op in joun soene hja nei har suster ta, dy ’t stéd wennet. Nou hiene hja mei de hüswarster ófpraten, Ij üre hinne wer thus wêze, hwant mei de léste bus, waerd al gau toalve üre 't hja yn ’e buorren wiene en in stik hinne healwei ienen thüs. Dat wie hwat to let, founen hja. w!e der by har suster yn ’e stéd tige gesellich en gjin wünder UITBREIDINGSPLAN WORKUM NOARD 69 AFD. GYMNASTIEK uur Gymnastiek- J. RUSSCHEN de Workum, 1 juni 1960 DE VERSCHIJNSELEN DE SPECIAALZAAK VOOR a. b. c. UITSLAG AANBESTEDING FRISO. w< rdt, de GYMNASTIEK WORKUM TELEF.557 NOARD 159 ZAKENNIEUWS WEES VOORZICHTIG DE OORZAKEN UITDEUKEN A.s. zaterdagavond 8 uitvoering in ’t park. Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Dok üw adres voor grote en kleinere ritten Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar KOPERGEBEK BIJ HET RUNDVEE TOELATING VAN LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOOL ■len- [aria Omtrent de eigenlijke oorzaken van ko- pertekort bij het rundvee is nog niet alles De laatste jaren zijn talrijke gevallen van kopergebrek bij het nindvee waar genomen. Daarbij is gebleken dat dit ver schijnsel een bepaald bedrijf (aanzienlijke schade kan berokkenen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Workum brengt ter kennis, dat vanaf 5 juli tot en met 19 juli 1960 voor een ieder ter gemeentesecretarie van Workum; des voormiddags van 9—12 uur, ter inzage ligt het door de gemeenteraad in zijn vergadering van 28 juni 1960 vastgestelde uitbreidingsplan in onderdelen jWorkumer- zool’ met bijbehorende bebouwings voor schriften en een gedeeltelijke herziening van het plan in hoofdzaak. Binnen 6 weken na afloop van de ter? mijn yan ter visie ligging kunnen be- langhebbendenj die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij de gedepu teerde staten van Friesland hunne be zwaren inbrengen. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen van Workum 1. 2. 3. ruim om zit- later licht. van idio ider van «en iers ook ame leze lan: OFFICIËLE MEDEDELINGEN WORKUM. Ds. H. H. Tulp heeft het beroep naar de Ned. Hejrv. Gemeente te Eindhoven aangenomen. 1. 2. 3. dam het ran- taal itis kin- ju’i ind- de de van aan niet ken de Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT VERZORGEN i.’ 24 jaar, jaar, 1 te LAAT UW W. Burgstraat 16 - SNEEK een iden rant .taal 15.900, — 15.450,— 12.950,— 12.350, — 11.400, - 10.984,— 10.905,— 10.900, -? 10.600,— 10.483,—i 10.450;— 10.350, -? die an? Hen leb- iar7 igSr vah ert- :on- llen zer- den «ree een be? tn#: .ede met en zonder chauffeur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Geslaagd voor het eindexamen van de Dag-nijverheidsschool Oranje Nassau’ te Harlingen onze stadgenoot B. Sleperda. Tot besluit zij er nog nadrukkelijk op gewezen dat koper slechts in zeer geringe hoeveelheid nodig is. Te grote doses kun= nen zeer nadelige gevolgen hebben. Het is daarom van het grootste belang de voorgeschreven adviezen nauwkeurig op te volgen. Men raadplege zonodig de rayonassistent R.L.V.D., Sneek Geslaagd te Sneek voor het Ulo- diploma A de dames B. IJbema, E.Wuyts, D. v. d. Weide, B. Ruiter te Workum en de heren Sj. Vrij te Workum en J. Wiers ma te Hindeloopen, allen leerlingen van de Bijz. Ulo-school alhier. De dames Wuyts, v. d. Weide en Ruiter behaalden tevens het Middenstandsdiploma bekend. Men zou geneigd zjjn te veron? derstellen dat met het voedsel te weinig koper wordt verstrekt. In enkele gevallen blijkt dit inderdaad het geval te zjjn.' Onderzoekingen hebben echter uitgewezén dat kopergebrek bij het vee ook dikwijls optreedt op bedrijven; waar met het voedsel (gras) veel meer koper wordt ge? geven dan het dier eigenlijk strikt nodig heeft. Blijkbaar zijn er dus bepaalde, nog onbekende factoren, waardoor het koper uit het voedsel door het dier onvoldoende benut wordt. Of dit verband houdt met de moderne manier van graslandexploi- tatie, zoals wel nog geenszins Hieromtrent is gaande. Inzending van advertenties véór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Benoemd tot postcommandant der Rijkspolitie de heer H. Vinke, thans op perwachtmeester te Staveren. Burgemeester en wethouders van Wor kum brengen ter kennis van ouders en voogden, dat per 1 september 1960 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 oktober a.s. de leeftijd 'van 6 jaar hebben bereikt. Aangifte bij het hoofd der school, heer Th. Breukelaar. „Z.V.W.” Zaterdagmiddag j.l. hield de zelV. vereniging Workum’ tijdens guur weer haar vierde onderlinge wedstrijd op de Grote Gaast- en Zandmeer. De 16 M2 klasse A startte met vijf ■jachten) waarvan één der deelnemers te vroeg ever de lijn ging en teruggeroepen moest worden. Hierdoor ontstond enige verwarring doordat men meende dat het sein gegeven werd van een valse start, £Odat alle vijf jachten terugkeerden en er opnieuw gestart moest worden. De wedstrijd had een spannend verloop. Fel werd er gestreden door Unrêst en Windekind om de eerste plaats. Uiteinde lijk werd Windekind op de laatste vijftig na. overwinnaar. Marjan werd 3e. Pionier zakte door een handicap iets af, maar haalde later weer prachtig in. Adonis viel wegens averij uit. In de B klasse startten zes jachten. Hier was het Kon.-Tiki die een goede wedstrijd voer en als eerste de finish passeerde. Marsicht met de jeugdige G. Crossen aan het roer werd royaal tweede. Brekfügel V, zwaar ge handicapt door de sterke wind, werd toch nog eerde en Brekfügel IV werd vierde.» Uitslag 16 M2 klasse A: Windekind, A. Visser. Unrêst, J. de Vries. Marjan, H. S. Schaap. 16 M2 klasse B: Kon.-Tiki, E. Terpstra, Gaastmeer. Marsicht, G. Cnossen, Gaastmeer. S. W. Valkema, Oudega (W.) De wedstrijd, die op 9 juli te Oudega zou worden gehouden, wordt wegens om? standigheden uitgesteld. De grote jaarlijkse open wedstrijd wordt gehouden op 23 juli a.s. fleurig tintje aan. Het bovenzaaltje deed vooral gezellig aan, nu het met smaak gestoffeerd en gemeubileerd was, want het ligt in de bedoeling daar regelmatig gelegenheid te geven om daar ,in klein comité’ gezellig bijeen te zijn, ook al om de producten van de keuken eens goed te kunnen proeven. Over de service bij deze feestelijke her opening gedemonstreerd, waren alle be zoekers best te spreken en de stemming was natuurlijk prima, dus één van beste wensen is dan: Zo houden! wordt verondersteld is een uitgemaakte zaak. nog steeds onderzoek Kopergebrek bij het vee openbaart zich door het optreden van verschillende ty pische symptonen: De meikgift laat te wensen over, on danks voldoende weidegras. Er treden diarrhee verschijnselen op, meestal van chronische aard. De conditie gaat achteruit, het haar verliest zijn glans en krijgt een dorre en grijsbruine kleur. De verschijnselen van kopertekort tre den meestal het eerst en het sterkst naar voren bij de jongere dieren. Vooral in de nazomer zijn ze !t beste waar te nemen Indien men in d e praktijk verschijnselen als bovenvermeld waarneemt, dan is het wenselijk zo spoedig mogelijk de dieren?? arts te raadplegen. Deze is in staat door nader onderzoek vast te stellen of men inderdaad met kopergebrek heeft te maken .Zelf dokteren) heeft altijd een gevaar? lijke kant Uitslag van de op 4 juli 1960 door het gemeentebestuur gehouden aanbeste ding van het maken van een houten brug over de Pothuiswijk. Johs. Pijnacker, Kollum f Fa. S. van Dam, Leeuwarden f J. de Jong, Lemmer f K. van der Meer, Witmarsum f Beuker’s Bouwbedrijf, Workum f H. Voets, Workum f Fa. Eekma en Smid; Hindeloopen Fa. de Jong eu de Vries, hondum Gebr. de Boer, Hindeloopen f G. de Boer, Workum f Fa. Hendj. Visser en Zn., Lemmer C; van Meekeren, Hindeloopen f Begroting ll.C18,-£. Gegund aan de laagste inschrijver. VERBETERING IS MOGELIJK De beste resultaten om kopergebrek bij het vee op te heffen zijn tot nu toe bereikt door het rechtstreeks toedienen van een kleine portie koper. Om dit de praktijk gemakkelijk te maken worden momenteel door de veevoederindustrie speciale koperhoudende koekjes in de handel gebracht. Dit koekje bevat y4 a gram kopersulfaat. (Lees bij eventueel ge bruik zorgvuldig de aanduiding op ver pakking Per dag dient men hiervan te verstrek ken: aan kalveren 1/4 koekje, aan hokke- Lingen 1 koekje en aan melkvee 1 a 2 koekjes. Het komt soms voor dat de koekjes in de weide slecht worden opgenomen, ter wijl het toch nodig is dat de dieren koper ontvangen. In dat geval bestaat de moge lijkheid om, vlak vóórdat het vee in een bepaald perceel wordt ingeschaard, een hoeveelheid kopersulfaat van iy2 a 2 kg. per ha over het gras uit te strooien. De dieren worden dan gedwongen de koper op te nemen. Dit uitstrooien dient ééns in de 2 3 weken te worden her haald. Van belang is dat deze zeer geringe hoeveelheid zo goed mogelijk over de gehele oppervlakte wordt verdeeld. De laatst genoemde methode is vooral goed bruikbaar voor jongvee (hokkelingen). De bloemen en gelukwensen die zaterdag 25 juni bij Café ,De Zwaan’ bin nenkwamen, waren niet ter ere van een verbouwing, modernisering of jubileum, zoals anders meestal het ge/al is bij een min of meer feestelijke gebeurtenis. Dit maal was alleen het feit dat de vroegere bewoner de heer E. Kolk, thans eigenaar van Hotel ,De Vrouwe van Stavoren’, z’n cafébedrijf te Workum nu radicaal had overgedragen aan de heer Piet van der Meer, die als woonplaats het Friese Haagje toch eens wilde verwisselen met één der Friese steden. En de genodigden, die deze dag z’n café-restaurant bezochten vonden dat hij daar goed aan gedaan had. Aan het interieur zijn geen ingrijpende veranderingen geschied. Een lichter verfje nieuwe wandlampjes en verscheidene bloemstukken gaven er niettemin een Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, 1 Meubelhuis Inconé - Workum Zaterdag 2 juli vertrokken honderd gymnasten naar Beetgum deel te nemen aan de turnkring-betoging en met prijzen overladen kwamen ze ’s avonds in Workum terug, nl. 3 eerste prijzen; 2 tweede en 1 derde prijs. Een eerste prijs haalden de dames met de tweekamp knotsoef.—paardspringen; de meisjes 15 jaar met de tweekamp vrije oef.—grondgymnastiek, de jongens met de tweekamp vrije oef.—langematspringen. Een tweede prijs haalden de dames met kastspringen; de heren met de tweekamp vrije oef.—boogbrug. Een derde prijs meisjes 12—13—14 jaar met de tweekamp vrije oef.—grondgym? nastiek. Wel een succes voor S.V.W. als ook voor de heer Jansen en mejuffrouw van der Berg. De accommodatie was voor zaterdag prima. In een grote tent kon tijdens een regenbui worden geschuild, waar ook soep koffie; worstjes enz. verkrijgbaar was, zo? dat wel alles werd gedaan om de kou en de regen te doen vergeten. We zullen hopen dat het a.s. zaterdag mooi zomerweer mag zijn, zodat het voor bezoekers en gymnasten een ge7 noegen mag zijn om naar ’t park te gaan, Verschillende van de nummers waai in Beetgum prjjzen mee zijn behaald zul len dan getoond worden. A.s. vrijdag is de generale repetitie in ’t park om 7 uur. De kleintjes van 5, 6 en 7 jaar behoeven hier niet te komen. Deze groep loopt zaterdag ook niet in de optocht mee, maar zit op wagens. Ze houden dan hun vest of jasje aan. De andereh lopen natuurlijk allemaal in gym.-costuum, met embleem en witte gym.-schoenen. Geen sokjes. De optocht vertrekt om 7 uur van de grasdrogerij, De overal geldende zin: goedkoop is duurkoop, geldt bij vloerbedekking -..e. speciaal. Het begint al met de ondergrond Een vlakke ondergrond spaart geld en garandeert een gave vloer. De functies van de vloerbedekking zijn: de afwerking van uw kamer, geluids- en warihte-isolalie en zo gemakkelijk mogelijk onderhoud., En hiervoor is een goede vlakke onder grond een eerste vereiste. Een htrdboard ondr-rvloer wcrdt, het hele oppervlak doorgespijkerd, op de on dergrond vastgezet. De spijkers worden weggeslagen om oneffeiheden te voorko men. Hierop kan met een speciale kit bijv, linoleum ot plastictegels geplakt worden. Om plaatselijke helten en naden in de ondergrond weg te werken, kunt u bijv, egaline, e en soort vloercement, gebruiken. Ok viltpapier wordt veel als onder grond voor bijv, linoleum, balatum of vast tapijt gebruikt. Viltpapier kan echter on effenheden in planken vloeren niet weg werken. Vooral bij effen vloerbedekking ziet men zelfs, bij gebruik van zware kwalteiten viltpapier, zich de planken al spoedig aftekenen. U begrijpt dat het, om een goed resul taat te boeken, geen luxe is om eerst bij de vakman deskundig advies in te winnen. Een goede ondergrond toch zal de levens duur van uw vloerbedekking niet onbe langrijk verlengen. PLAATSELIJK NIEUWS op

Friso nl | 1960 | | pagina 1