Maak het gezellig in huis Westerhuis WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor en I I Libelle Nylons de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland S wintermantels en japonnen vesten en pullovers k S.V.W. AGENDA RADIO HINGST MAISON IRENE fa. Westerhuis radio rMS MDIO EN TELEVISIE B. JONGSTRA televisie AUTO-VEBHUUD ?r zjnder chauffeur (All-nsk ver-ia 1 iiiiiiiiniin D 83ste JAARGANG VRIJDAG 23 SEPTEMBER I960 No. 38 Telefoon 306 b.g-.g. 501 iiiiiii9iiiiiiiiiiiiiiH»ii!iniiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiifiiiiiiHiiuiHiwiiiiiiiiiiiiiiiiHi»iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiHiniHi!iiiiiiiiiiiiiiiin IIIIMIII Komt IIIIIIIIIIHiyHIlIlilllllllllllllllliyillNIHIHIIIIIIHiN gezelligheid Fré de Boer Komt u ook? Polio-blinden-aktie Süd 72-74 ;ati- mst een tan en nde zag :erd Uw adres het del- on- wel een het dus :rp, am- ep- aan ater ;ijn. .lijk ista oed wij De ren er ten, il is lige de -or aals de en ich der A||L Noard 153 I Onze bekende Damclub O.G. gint vrijdag a.s. weer haar IJEME DE BOER voor be- a.s. weer haar seizoen. Daar op de ledenvergadering niet alle leden aanwezig waren, roepen wij al onze leden en belangstellenden langs deze weg nogmaals op om a.s. vrijdag in elk geval present te zijn. Daar het deze keer een zware wedstrijdcompe- titie wordt, is goede oefening onont beerlijk. Dus trouwe opkomst is de leus om weer gezellige, sportieve dam- avonden te kunnen houden. Ook tijdens de looptijd van de fi nanciële aktie ten gunste van polio- patienten en blinden zal huis aan huis een gratis krant worden uitgereikt. De krant die getiteld is: POLIO-BLIN- DEN-KRANT VOOR GEZOND NEDERLAND zal met een massale oplaag van 3.200.000 exemplaren tus sen 22 en 28 september worden ver spreid. Vijfhonderd exemplaren met afwijkingen zijn door notaris mr M. J. Meijer (Amsterdam) tussen het genoemde aantal gevoegd. Eén van de gelukkige bezitters van een krant met afwijkingen zal f 25000.ont vangen voor een reis om de wereld - voor twee personen -. De totale kos ten van deze uitgifte worden gedra gen door een team Nederlandse bedrij ven. In de krant wordt onder meer de vraag gesteld: ,Kan een lamme een blinde leiden en het antwoord laat geen twijfel bestaan. Het Nederlandse volk kan dit echter wel door middel van deelname aan deze controleerbare geldinzameling. Loten a een gulden per stuk zijn in vijf verschillende kleuren op verkoopadressen aanwezig. Ook kan men de loten bestellen door middel van de giro. Het gironummer luidt552255 ten name van Polio Rotterdam. De afwijkingen aan de krant verbonden zullen door radio Luxemburg en de Nederlandse Draad omroep dato 2 oktober bekend wor- - Het Bestuur van O.G. S&a den gemaakt. Directies van Bejaarden-- zieken- en rusthuizen kunnen gratis exemplaren aanvragen. Polio-aktiepost bus 1400 Rotterdam. De hoofdprijzen aan de loterij ver bonden waaronder vijf woonhuizen a f 25000.per stuk, vijf auto’s, TV- ontvangers enzovoort, zullen tijdens een speciaal radioprogramma radio Hilversum (298 Mr) dato 14 oktober bekend worden gemaakt. Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en hL Verschijnt éénmaal per week iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum met Van 14 t.e.m. 20 september 1960 OPELS CHEVROLETS V.W. BUSJES IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WORKUM TELEF.557 HOARD 159 l Programma zaterdag 24 september 1960 O.N.S. 2A—Workum 2A. VOETBAL-TOTO met het zingen Meubelhuis Inconé - Workum LAAT UW en om 2.95 tot en met 5.50 1) UITDEUKEN Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf PRIMA VEE, OOK UIT DE ZUIDWESTHOEK Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bza. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Abonnementsprijs f 1.25 pei kwartaal per post f 2.75 per halfjaar HEEFT RECLASSERING WEL ZIN F. T. BARTLEMA Beclasseringsambt jnaar CijR. PLATTELANDS VROUWEN geaep, Ismerk 1953, IC voor Warkumer Mina 10. Bij de groepen afstammelingen van één stier leg de Friso Sjocrd beslag op de 1B prijs, terwijl bij de bedrijfscollecties: beslager van 40 koeien de IC prijs voor de .Warku mer’ fokstal was. De kwaliteit van het vee werd op deze dag zeer geroemd en dan is ’t geen klei nigheid om in zulk gezelschap een aantal mooie prijzen binnen te halen. Men kan zich nog steeds opgeven voor deelnemer aan de Voetbalteto. Zij die zich voor a.s. dinsdag opgeven kunnen nog in dezelfde week meespelen. ïnschrijvingsformu’ieren verkrijgbaar bij sigarenmagazijn Piet Faber. ALLEEN BIJ VERZORGEN KALVERFOKCLUR „DE TAKOMST” Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling NOARD 69 WORKUM senten zien de weg niet die er voor hen ligt. Ze zoeken en tasten, terwijl ieder een hen toeschreeuwt: .Kijk, je bent er vlak bij!' Er is maar één manier waarop je echt kunt helpen: meezoeken en me2- gaan! Wel ben ik me ervan bewust dat dii meegaan nogal tijdrovend en vaak ver moeiend is. Maar de tijd van het volstaan met een enkele aalmoes, een klopje op de schouder en een schepje moraal dient in I960 toch wel definitief tot het verte len te behoren. Het gaat bij de reclassering gelukkig niet meer om arme, om .slechte of om zielige mensen. Het gaat wel heel vaak cm mensen die het contact met de andere mens of nooit hebben kunnen vin den of hebben verloren. Van ons allen, die zo gelukkig zijn, tot nu toe zonder reclassering de vreugde van het .menszijn’ te beleven, wordt altijd maar in de reelasseringsweek in het bijzorder gevraagd om onze medemens te helpen bij het vinden of hervinden van dit contact. Dit lijkt me .medemenselijkheid van het beste kaliber. Dit lijkt me, omdat het mensen betreft, als reclasseringstaak zo zinvol. Als u een ogenblik de tijd wilt nemen om hierover na te denken, is het dan eigenlijk nog wel nodig naar de zin van het reclasseringswerk’ te vragen En is een .aanbeveling’ van dit werk dan eigenlijk niet totaal overbodig? Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur met een grammofoonplaatje van u vrijblijvend maar eens een kijkje nemen bij Met ingang van 1 september j.l. werd mej. J. Algera alhier, benoemd tot aspirant-schrijver bij de dienst der Rijks- belastingen te Sneek. Senioren: Workum I—Harkema Boys. Aanv. 4.15 uur Junioren: Workum IA—He^renveense Boys IA Aanvang 2.30 uur Vertrek 1.45 uur Workum 2B—Workum 1B. Aanvang 3 uur Naar we vernemen hoopt de nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, ds G. van Zeben te Windesheim, reeds medio november de zgn. noorderpastorie aan de Aldewei te betrekken om dan op zondag 20 november hier z’n intrede te doen, dat wordt alzo slechts een vacature van enkele weken. Op 15 september werd door de afd Workum van de Chr. Plattelandsvrouwen het nieuwe seizoen ingezet met een dé monstratie door de heer Wolthuizen, kap per te Sneek,. Er waren 41 leden plus vier gasten aanwezig. Begonnen werd Ps. 150 vers 1 PLAATSELIJK NIEUWS Het actieve bestuur van bovenge noemde kalverfokclub mag terugzien op een geslaagde keuring. Als we enkele algemene opmerkingen mogen plaatsen dan zijn het o.a. deze: Aan de toiletterirg van de dieren was veel zorg besteed, de organisatie was prima in orde en bij het voorgeleiden had alles een vlot ver loop. Dat er even later dan de vastge stelde tijd begonnen werd, lag buiten de schuld van ’t bestuur. De publieke belang stelling, ook van veehouderszjjde, viel iets tegen, maar de jongeren toonden ook bij de nabespreking in De Wijnberg-bove i- zaal daarentegen wel interesse. De jury werdt gevormd door de heren P. H. Gerbrardy, Nijland en R. van der Valk, Oosterend, die geen gemakkeljjWp taak hadden, vcoral niet bij de aan /ij zing van het kampioenskalf, waarvoor uit de zeven eerste prijswinnaars, resp. vier van de oudere en drie van de jongere kalveren, een keuze moest worden gemaakt Het Repko wisselschild vorig jaar ge wonnen dooi S. Dijkstra, moest deze nu afstaan. Na lang wikken en wegen werd Rosa-, lina 55, geb. 19—11-’59, aangewezen, eig. de 15-jarige J. Lootsma, die z’n kalf het Oranjelint van ’t kampioenschap zag omgehangen. Reservekampicen werd Baalje 85, geb. 17—1—’60, eig- J- Dykstra. Naast de beide rubrieken kalveren (ou dere en jongere) was er ook een rubriek hokkelingen. De IA prijs en automatisch dus kampioene werd Warkumer Sjoerdje 36 geb. 4—1—’59 op het bedrijf van wed. D. D. van der Werf, eig. hokkeling P. westen dorp, die de in 1959 gewonnen wisselprijs (aangeboden door de Coöp. Zuivelfabriek De Goede Verwachting; kon prolongeten. Hier volgt de volledige uitslag en waar geen plaatsnaam wordt genoemd, is de eigenaar te of onder Workum woonachtig. Rubriek 1. Hokkelingen, geboren na 31 oktober 1958 en voor 1 mei 1959: IA plus kampioen: zie hier boven; 1B Piet 243, eig. S. H. Dijkstra; IC Algra- buur Marijke 32, eig. J. Kuipers; 1D Piet 239, eig. J. E. Dijkstra; 2e prijs Durkje 32 van J. Bokma, Ferwoude; Algrabuur Ma rijke 33, eig. D- J Kuipers; Landman 107, eig. D. Ketelaar, Nijhuizum; 3e prijs Klaar- tje 13 van D. Hofman; Geertje 27 van A. J. Lootsma; indykster Wim 35 van J. ^e Witte, Ferwoude; Landman 105 van M. Ketelaar, Nijhuizum; Margriet 5 van A. van der Zijpp en Hitje 45 van L. Folkerts- ma. Van de zeventien ingeschreven dieren bleven vier absent. Op de centrale fokveekeuring voor de lichte grond te Beetster-zwaag ge houden, wist de K.I. vereniging Gaaster- met haar zevenjarige stier Dokkumer Paulus aan de spits te komen. Deze solide en sterke stier was in de rubriek oudere stieren no. IA en werd bij de kampioeas- keuring tot kampioen aangewezen. Bokku- mer Paulus is gefokt door K. J. Hcfstia te Bokkum or-der Akkrum. Reserve-kampioen werd uit de rubriek driejarige stieren Freerkje’s Verwachting, eveneens uit de Zuidwesthoek afkomstig nl. van wed IJ. T. Stoffelsma en H. S. Stoffelsma, Smallebrug bij Woudsend. Deze driejarige had een sterke concurrent aan Friso Julius van K.I. Nijeheltpad^, die in zijn rubriek IB kreeg, de reserve- kampioen 1C. Bij de rubrieken koeien, waaronder ook de jongere rouwelijke dieren, kwam Wor kun zeer behoorlijk uit de bus. Altha is wanneer men de buitengewoon grote deel name in aanmerking neemt. Vierhonderd nummers voer individuele keuring aange geven, de vele collecties en groepen téldén samen ook nog zoveel nummers. Alleen reeds om het kampieerschap van de koeien kwamen 54 dieren in de ring, waarvan ten slotte Balma 41 als de kampioenskoe werd aangewezen, eigenaar H. A. Dijkstra te Donkerbroek. Deze koe is ook óp de lichte grond, nl te Tjalleberd gefokt door S. H. Siebenga en Zoon. Bij de rubrieken enterrieren, geboren voor 1 februari 1958, werd Sjoerdje 32 van wed. D. D. van der Werf te Workum IC toegekend. Van ditzelfde bedrijf kwa men nog enkele inzendingen met opmer kelijke successen voor de dag, waar-'an we de volgende noemen: In rubriek hok kelingen, geboren voor 1 februari 959, Sjoerdje 36 eveneens IC. Rubriek melk gevende koeien; geboren na 30 september Geboren: Geen Ondertrouwd’ Jan de Vries, 29 jaar, te Balk, en Trijntje de Jong, 23 jaar, te Workum. Gehuwd: Jan Attema, 32 jaar, en Jeltje de Boer, 21 jaar, beiden te Workum. Overleden: Tetje Wiersma, 86 jaar, wed. van Wijpke de Boer (te Sneek) Natuurlijk is het begrijpelijk en accep tabel dat u deze vraag stelt als uw aan dacht in de septembermaand voor hei reclasseringswerk wordt gevraagd. Boven dien is het ook zakelijk als het gaat om uw tijd en uw geld. En niet alleen een zakenman, maar elke burger, die zichzelf respecteert, wil en moet zakelijk zijn. Dit betekent: Denk steeds om het ren dement Nu goed, als het daarom gaat zal net zeker lukken met behulp van statistische gegevens aan te tonen dat het merendeel van de reclassenten goed terecht komt of maatschappelijk slaagt’, zoals dat officiéél heet. De paar procent, die niet slaagt, mogëlijk recidiveert en misschien meer malen de ambtenaren en andere medewer kers tot wanhoop brengt, telt dan nog nauwelijks mee. We zouden dan op grond van deze zakelijke informatie ongetwijfeld op steun (in de vorm van tijd en geld); mogen rekenen. En toch gaat het om wat anders en hopen we dat de steun en de medewerking, die we zo hard nodig heb ben, van wat anders afhankelijk zal zijn dan van het zakelijke .rendement’. Om dat andere te ontdekken kunnen we ons het beste beperken tot die paar pro cent uiterst moeilijk», in veler ogen hope loze reclasseringsgevallen. Zij worden b.v. na langere of kortere gevangenisstraf met veel vermaningen en met veel moeite de maatschappij weer ingestuurd. Misschien vinden ze werk, een goed tehuis en nog meer (uiterlijk) voortreffelijke steunpunten Niettemin gaat het fout, vaak al na «en paar dagen: botsingen met familie of pa troon, geen werk; drinken, politie, recht bank, gevangenis. De k>ing is weerge?lut“u Dan kunnen we (en hoe vaak gebeurt dit niet zelfs door beroepskrachten), on<e schouders ophalen,ons kwaad maken, het geval afdoen met een onverbeterlijk’, of wat medelijden tonen. Ik dacht dat we in werkelijkheid ons behoorden te schamen voor onze naïveteit. Dachten we werkelijk dat met een vaderlijke verma ning, het vinden van een betrekking en een tehuis deze mensen geholpen waren? Bij reclassering gaat het om heel wat anders, om iets dat zich uiterlijk niet zo gemakkelijk laat ontdekken. Ik ben er bij mijn werk steeds meer en meer van overtuigd geworden dat we nooit kunnen zeggen dat iemand niet anders, niet beter wil, maar wel dat hij in eerste instantie niet anders kan Dat is lastig, vervelend, kostbaar, teleurstellend, ont moedigend, maar voor wie echt wil ,re- classtren’ een reden tot onophoudelijke en diepe solidariteit. Mag ik het nog wat anders benaderen? Veel van onze reclas- WORKUM. Van het tweetal beroepen dat cancidaat T. Tijsma alhier, dezer da gen ontving, heeft hij bedankt voor St. Pancras en aangenomen dat van vicaris bij de Ned. Herv. Gemeente te Drachten. van en gebed. De presidente las uit Ps. 33 vers 1—12 en zij hield naar aanleiding daarvan een inleidend woord. Allen werden welkom geheten en zij hoopte dat het weer een goed verenigings- jaar mocht worden. De dames Vrij en IJntema lazen beide een gedicht voor; dit in verband met het zilveren huwelijksfeest win de presidente mevr. Bokma-Haagsma. Daarna kreeg de heer Wolthuizen het woord en deze hield eerst een lezing, waarop een interessante demonstratie aansloot. Het kapsel van enkele dames werd behandeld, zodat ze er keurig ver zorgd uitzagen. De avond werd besloten met een Gezang waarna de presidente voorging in gebed. De gasten gaven zich allen op als lid. Na afloop werd er nog het een en ander gekocht van de heer Wolthuizen. Het was een gezellige avond. Rubriek 2. Koekalveren, geboren voor 1 januari I960.: IA plus kampioen Rosalina 55, eig- J- Lootsma; IB Minke 55, eig. G- Stellingwerf Ferwoude; IC Algrabuur Marijke 39, eig. D. Kuipers; 1D Warkumer Clazina 11, eig P. Westendorp; 2e prijs Algrabuur Ma rijke 36 van J. Kuipers; Piet 253 van S. Dijkstra; Zwarthak 6 van A. Lootsma; 3e prijs Leopolds Antje 12 van H. van der Gaast, Heidenschap; Foekje 52 van J. Bokma, Ferwoude; Boukje 1 van D. Hofman; Erna 113 van J. Haagsma; Riem- ke’s Kitty 11 van P. Buma, Heidenschap. Rubriek 3. Koekalveren, geboren na 1 januari 1960. IA plus reserve-kampioen Baaye 85, eig. J. Dijkstra; 1B Jantje 36, eig. D. Ketelaar, Nijhuizum; IC Landman 119, eig. D. Kete laar; 2e prijs Indykster Grietje 21, eig. mej. J. de Witte, Ferwoude; Gertofke 67 van A. van Dijk, Nijhuizum; Heidenskipstet IHennie 3 van J. Gerritsma, Heidenschap; 3e prijs Janke 15 van L. Folkertsma; Wa- genaar 57 van IJ. Folkertsma; Jantje 9 van H. Harkema, en Martje 10 van H. Ketelaar. In totaal waren 41 dieren ingeschreven, waarvan een zestal absent bleef. Bij de nabespreking dankte voorzitter van der Zijpp in de eerste plaats de jury en verder alle medewerkers, feliciteördé dé prijswinnaars, vooral zij die eeh kam- pioensprijs verwierven. Ook over de kwa liteit van de dieren, verzorging en vóórt brengen bleek volgens zijn woorden dat het bestuur zeer tevreden was. Over het voorbrengen werden nog enkele nuttige wenken gegeven; de prijs daarvoor kwam nu aan P. Westendorp, wat trouwens ook al niet voor de eerste maal was. De secre taris kreeg nog een extra bedankje voor het vele, secuur gedane werk en de schenkers van medailles enz. kunnen er van verzekerd zijn dat hun loffelijk gebaar op hoge prijs is gesteld door bestuur en leden van De Takomst. De Herfst heeft z’n intrede gedaan Wij brengen dus nu reeds een zeer mooie collectie Bovendien een rijke keuze in dames- en kinder Tevens weer een groot sortiment in de bekende dikke wollen garens voor dames’heren en kindervesten en -pullovers op

Friso nl | 1960 | | pagina 1