i I’ 3 2 2 WORKUMER KRANT Nieuws- en Zuidwesthoek van Friesland Maak het gezellig in huis Westerhuis Keuringsdag Dames tricotages Westerhuis radio en televisie fa. j RADIO HINGST MAISON IRENE RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA IJENE DE BOER AUTO-VERHUUR 1 83ste JAARGANG No. 39 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 gezelligheid r tl V 5üd 72—74 Uw adres voor 1 nu Fré de Boer 1, >1 J. M. 7o t! Fryske Brief CCCXX1I Telefoon 306 b.g.g. 501 En as men dan, binammen yn de greatere plakken, seach dat men de aide mannen üt sok soarte .tehuizen’ noch in hege hoed op sette doar- ste en in slipjas oan, dan soe men jin der nou noch kwea oer meitsje kinne. J iiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiii I met OPELS CHEVROLETS V.W. BUSJES Illllllllllllllllllllll PLAATSELIJK NIEUWS I LAAT DE SPECIAALZAAK VOOR dan Abonnementsprijs t 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar FRISK ORKEST IN DE GEKEF. KERK TE WORKUM met van dagen’ de lege kant krekt to- uur uur uur uur uur •P ar Meubelhuls Inconé - Workum UW VERZORGEN ld al in ïg :n :n 'n Programma zaterdag 1 oktober 1960 id m ir e it h :t t, e 1. at ar i. n n i- i- I- n e :t it °/o y0 aparte rubriek ter op een respectabele lijst Behalve rubriek 1 van van D. i% i% Advertentietarief: 7 cent per m.m.' Adv. van buiten Friesland 9 et: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 3 in Es groot (KV 447) werd solist uitstekend voorgedragen, Romanze Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen NOARD 69 WORKUM Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur met een grammofoonplaatje van JYleubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en WORKUM. Toen we onlangs hoorden dat onze chr. muziekvereniging .Crescendo’ dit najaar haar 70-jarig bestaan zou kun nen vieren, waren eigenlijk meteen feeste lijke herdenkingsavonden verwacht, maar mogeljjk zullen de diverse verenigingen die zich beijveren om af en toe in de zomermaanden iets feestelijks t« crga iri seren elkaar kunnen vinden De gelegen heid om intijds met de voorbereidingen daartoe te beginnen, is er en dat er een vlotte samenwerking mogelijk is, dat be wijst elk jaar weer de keuringsdag. Dan zegt een vreemdeling dat jullie in Workum allés voor elkaar weten te brengen en dat geloven die Workumers dan ook al bijna. In elk geval is er heel wat te be reiken als ieder er zich voor inspant. len fan de greate fraechstikken, ik soe ek sizze kinne ien fan de greate problemen fan dizze tiid is wolDe zorg voor bejaarden. Oer it algemien birikke de minsken nou in hegere alderdom uer it algemien oirikke ae minsken nou in hegere alderdom as ear- tiids it gefal wie en nimme dos yn tal ta, mei alle gefolgen dy’t der oan fêst sitte. Nou witte wy ek allegearre wol, ,de ouderdom’ komt measten- tiids mei .gebreken’. Hwant aid wurde, wol altyd noch lang net sizze, dat 2 derde prijzen. van Fa. van der van G. G. Ketelaar, van Y. Yntema. nea forjitte kinnen.’ mis roun, koe men in plak wie, as men frou der hinne nea sa Senioren: Oranje Nassau—Workum. Vertrek 2 Workum 2—V.V.I. 1. Aanvang 4.15 Workum 3—Oevciz.w, 3. Aanvang 2.30 Junioren: V.V.T. IA—Workum IA. Vertrek 2.30 -S.D.S. IA—Workum 2A Vertrek 1.15 Bakhuizen 1B—Workum 1B. Vertrek zie clubkast je Bakhuizen 2B—Workum 2B Vertrek zie clubkastje Rubriek 1. Enterstieren. Slechts één inzending present en niet bekroi.ingswaardig bevonden. Rubriek 2. Kalverstieren, geboren na 30 sept. 1959 en vóór 16 januari 1960. 1 Tweede en 2 derde prijzen. 2 Wark Friso Sjoerd van Fa. van der Werf, 3 Hinke’s Titus van D. J. Haag- sma, 3 Algerabuur Eduard van J. P. Kuipers. Rubriek 3. Kalverstieren, geboren op of na 16 januari 1960. 1 tweede en 2 Wark Wynmalen Werf, 3 Jan Jelle 3 Wark Sjoerd Rubriek 4a. Oudere Melkekoeien, 6 jaar en ouder, geboren vóór 1 oktober 1954. 7 Eerste, 7 tweede en 5 derde prijzen. IA Foekje 38 (reserve-kampioen) van D. Bokma, 1B Dedje 30 (en later op de dag aangewezen als de kampioens- koe) en 2 Dedje 51, beide van L. J. Stellingwerff, 1C Wark Bertha 15 van Fa. van der Werf, 1 Hinke 40 en Anna 41, beide van D. J. Haagsma, 1 Klazina 11 en 3 Anema 18, beide van E. H. yan der Gaast, 1 Landman 72 en 2 Annij 1 van G. G. Ketelaar, 2 Dedje 32a van P. Y. van der Valk, 2 Vogeltje 36 en Hiltje 14, beide van A. M. Jorna, 2 Rinkje 60 en Minke 49, beide van Tj. G. Stellingwerf, 2 Tjerkje 45 van J. M. Kuipers, 3 Klaske 12 van H. F. Kuipers, 3 Rosa 17 van K. Bokma en Zn., 3 Mina 18 van S. D. Gerritzen. Rubriek 4b. Jonge Melkekoeien, 4 en 5 jaar, geboren na 30 september '54 e-n vóór 1 oktober 1956. 5 Eerste, 4 tweede en 7 derde prijzen IA Wark Mina 10 van Fa. van der Werf, 1B Klaske 35, 1C Aaltje 47 en 3 Rika 30 en Lodewijk Hieke 65, alle vier van P. Y. van der Valk, 1 Geer tje 6 en 2 Anna 3, beide van A. Buma, 1 Vogeltje 39 en 3 Sijke 15, beide van A. M. Jorna, 2 Foekje 41 van D. Bok ma, 2 Dedje 59 en Erna 56, beide van L. J. Stellingwerff, 3 Christina 4 van H. F. Kuipers, 3 Cecilia 41 van G. G. Ketelaar, 3 Pietje 4 van Tj. G. Stel lingwerf, 3 Algerabuur Marijke 22 van J. P. Kuipers. men soun bliuwt of jin seis rédde kin. En dan is it mar de greate frage, kin men help krije en kin men dy bitelje? Boppedien is it noch al faek sa, dat dit ynkommen fan in hiele bulte ouden van it neiste is. Sa yn ’e trant fan: To min om der fan to ïibjen en folie om net alhiel fan earmoede om to kommen. Hwer ik net mei sizze wol, dat it nou oer it algemien hommen, net stikken better is as eartiids. Wy alderen witte noch mar al to goed hoe ’t it yn üs jonge tiid wie. As men dan net mear mei komme koe en dien wurk krige, hwat wie dan jins foarlan? Mei de pet yn ’e han foar de earmfoagden, of de dyakens forskine en der help freegje. En dy help bestie dan yn de measte gefallen üt in sintmanich en in healbrea. In man, frijhwat alder as ik, mar immen dy’t in hege funksje hawn hat, fortelde my ris: Ik wie tsien jier doe’t üs heit stoar. Mem sukkele ek al folie, mar om ’t wy gjin ynkommen hiene, moaste hja fan nee-d bol- koerrinne. In healjier hat hja it folbringe kinnen, doe wie hja skjin to ’n ein. Doe nei hwat wy de ,earmmasters’ neamden. Ik mocht mei mem der hinne. De boer hwer ’t heit arbeide hie, wie de foarsitter. Hy bigoun da- liks al mei it sizzen: Jo kinne wol bigripe frou dat wy jo en jou jonge net ünderhalde kinne. Der komme hjir safolle om ,de han op to halden’. En och nou it bolkoerrinnen jo to swier wurdt, kinne jo miskien wol in deimanich üt arbeidsjen gean. En as jo jonge fan ’t winter it melken leart, kin dy ek al gau hwat ynbringe. It sprekt dat wy jo net forlegen sitte litte en derom kinne jo hjir moandeitojouns sawn sturen helje en by Gerritje 22 van P. Y. van der Valk, 2 Aukje 50 van L. J. Stellingwerff, 2 Jetske 8 en 3 Akke, beide van M. Brandsma, 2 Heidensk. Hennie 2 en 3 Heidensk. Hilly 2, beide van J. M. Kuipers, 3 Tetje 8 van A. van Dijk, 3 Geertje 36 van K. Kok, 3 Trijntje 8 van L. Jellesma. Rubriek 9. Koekalveren, geboren na 30 september 1959 en vóór 1 januari 1960. 5 Eerste, 7 tweede en 6 derde prijzen IA Algerab. Marijke 36, 2 Algerab. Theresia 31 en Algerab. Marijke 38 en 3 Algerab. Marijke 39, alle vier van J. P. Kuipers, 1B Baaije 80, IC Piet 253 en 2 Baaije 83, alle drie van E. U. Dijkstra, 1 Rosaline 55 van A. Lootsma 1 Wark Klazina 11 en 3 Wark. Wiet- ske 8, beide van Fa. van der Werf, 2 Afke 25 en Klijnsma 16, beide van R. H. Jonkman, 2 Heidensk. Tjarkje 53 van J. M. Kuipers, 2 Minke 55 van Tj. G. Stellingwerf, 3 Annie 2 van Y. Bouma, 3 Mina 22 van S. D. Gerritzen, 3 Kaatje 34 en Prinses 8, beide van W. Tijsma. Rubriek 10. Koekalveren, geboren op of na 1 januari 1960 en vóór 1 maart 1960. 4 Eerste, 3 tweede en 5 derde prijzen 1A Baaije 85, 1D Baaije 87, 2 Piet 258 alle drie van E. U. Dijkstra, 1B Hei densk. Richtje 5 en 2 Heidensk. Hiltje 9, beide van J. M. Kuipers, 1C Wark. Bertha 74 en 3 Wark. Bernadine, beide van Fa. van der Werf, 2 Landman 119 van G. G. Ketelaar, 3 Hiltje 36 en Wikje 35, beide van A. M. Jorna, 3 Tetje 9 van A. van Dijk, 3 Afke 26 van R. H. Jonkman. Rubriek 11Koekalveren, geboren op of na 1 maart 1960. 2 Eerste, 2 tweede en 2 derde prijzen IA Wark. Griet 7, 2 Wark. Marie, 3 Wark. Klaske 31, alle drie van Fa. van Wat was het toch voor ieder veel prettiger dat de belangstelling deze keer belangrijk groter bleek te zijn dan de vorige malen. Het tweede verblijdende bij dit concert was de kennismaking met de nieuwe concertmeester, de heer M. v. cl. Berg, die met de dirigent Alfred Salten tot uitmuntende prestaties kwam. Het programma voor deze avond was ongeveer gelijk aan dat onlangs te Hinde loopen gegeven, met dit verschil dat voor de pauze het 3e Hoornconcert van W. A. Mozart werd uitgevoerd, solist dc hoornist D. Künt-ze, een werk van klas sieke schoonheid. Vooral het tweede deel is een prachtig stuk muziek. Solist en orkest wisten in goede samenwerking van dit concert een zeer aansprekende Uit voering te geven, waarvan ten volle ge noten werd. Voor echter dit concert met het eerste nummer Me»resstille und glückliche Farhrt van F. Mendelssohn Bartholdy geopend werd, verwelkomde burgemeester J. Rus- schen dirigent en orkestleden, waarbij hij een opmerking maakte over de belangstel ling. Men moest het niet in de kwantiteit, doch in de kwaliteit zoeken, zo meende spreker. Als men echter in ogenschouw neemt dat nu drie jaar geleden ruim zeventig, de volgende keren om en de jij honderd personen aanwezig waren, was het ditmaal met zeker het dubbele van dit aantal een goede vooruitgang! Ver meedelijk is dit voor een groot deel te danken aan de activiteit van de culturele commissie, die met alle kracht streeft naar verhoging van het culturele peil. De concerten, in de afgelopen maanden gegeven, getuigen er mede van. Ook tij dens dit concert was ds. Verdonk namens de commissie weer paraat; hij wekte de aanwezigen op om als donateur van het orkest toe te treden door invulling en het verzenden van een daartoe diene idé strook. Na de begroting van de burgemeester werd docr de dirigent van het orkest een uiteenzetting gegeven over de saménstél- ling van het moderne symfonie-orkest, waarbij tevens op zeer onderhoudende wijze van de diverse groepen muziekin strumenten de karakteristieke eigenschap pen verteld wer-den. Ook klonken ter demonstratie achtereenvolgens de hoorn- blaas-, koperblaas-, tokkel-, strijk- en slag: instrumenten en zodoende kreeg men voor later op de avond meer begrip voor de aparte taak van elk dezer instrumenten. Het was een leerzaam en prettig betoog, dat met hartelijk applaus beloond werd Het programma werd daarna in een zeer vlot tempo uitgevoerd. Voor symfonie orkest mocht men hierbij spreken van een populair programma, dat niet te hoog .greep en tevens door de keuze der num mers machtig boeide. Het werk van Mendelssohn noemden wij reeds. Massenets Scènes Pittoresques boei de eveneens, vooral het middeldeel, ter wijl de Wilhelm Tell ouverture van Rossini wel heel bekend is en qua muziek ook Rubriek 5, Melke twenterrieren, ge boren na 30 september 1956 en vóór 1 oktober 1957. 1 Eerste, 3 twaede en 3 derde prijzen 1 Hiltje 26 van A. M. Jorna, 2A Kla zina 16 van E. H. van der Gaast, 2B Wark Wietske 5 van Fa. van der Werf, 2 Gelke’s Roland 39 van L. J. Stellingwerff, 3 Landman 91 van G. G. Ketelaar, 3 Dina 8 van Tj. G. Stelling werf, .3 Dora 2 van A. Buma. Rubriek 6. Melke enterrieren, ge boren na 30 september 1957 en vóór 1 oktober 1958. 4 Eerste, 3 tweede en 6 derde prijzen 1A Wark Griet 5, 1B Wark Jeltje 21 en IC Wark Sjoerdje 32, alle drie van Fa. van der Werf, 1 Goattumer Anna 58d van G. Geerligs, 2 Jantje 31 G. G. Ketelaar, 2 Durkje 28 Bokma, 2 Heidensk Ludy 3 van Kuipers, 3 Sophia 39 van M. Brand sma, 3 Hiltje 29 van A. M. Jorna, 3 Kromhoorn 61 van M. en A. van der Zijpp, 3 Dedje 73 van L. J. Stelling werff, 3 Klazina 18 van E. H. van der Gaast, 3 Riemke's Olivier 8 van A. Buma. Rubriek 7. Hokkelingen, geboren na 30 september 1958 en vóór 1 februari 1959. 5 Eerste, 4 tweede en 5 derde prijzen 1A Wark Sjoerdje 36, 1B Wark Kla zina 10 en 2 Wark Mina 12, alle drie van Fa. van der Werf, 1C Piet 239. 1 Baaije 73 en Piet 241, alle drie van E. LI. Dijkstra, 2 Ymkje 22 van A. M. Jorna, 2 Kleinsma 15 van R. H. Jonk man, 2 Algerabuur Marijke 33 en 3 Algerabuur Marijke 32, beide van J. P. Kuipers, 3 Landman 105 van G. G. Ketelaar, 3 Anna 48 en Roosje 81, bei de van D. J. Haagsma, 3 Anna 6 van A. Buma. Rubriek 8. Hokkelingen, geboren op of na 1 februari 1959. 5 Eerste, 5 tweede en 6 derde prijze* IA Wark Alexa 12 en 1 Wark Bertha 72, beide van Fa. van der Werf, 1B Piet 244 en 1 Dora 53, beide van E. U. Dijkstra, 1C Landman 107 en 3 Land man 108, beide van G. G. Ketelaar, 2 Albertje 2 van K. Bokma en Zn., 2 m zmder chauffeur (All-risk verc.j 28 sept. De vierde woensdag in september kon niet verder in de herfst vallen als dit jaar het geval was, maar toch was het lang niet de slechtste woensdag wat het wéér betrof, ’s Mor gens wel wat donker, iets te veel be wolkt, maar ’s middags brak het zon netje door en dank zij de windstille avond was het tot het einde toe nog boven verwachting. Het keurige, compacte programma boekje bevatte ruim 350 nummers met tot besluit een luistering met voor geiten enz. Enterstieren waren alle rubrieken be hoorlijk bezet, maar de kalverstieren hadden geen uitblinkers en de produk- tiekoeien waren (in tegenstelling tot vorige jaren) ook maar matig. Enkele namen van inzenders ontbraken (o.a. Westendorp en Hettinga) hoewel deze vorig jaar of twee jaar geleden nog op de hoogste prijzen beslag wisten te leggen, maar ze mochten ditmaal niet meedoen. Mogelijk is hun beslag vee binnenkort weer in go de conditie, zodat ze zich voor 1961 weer tijdig gereed kunnen maken en hun wordt daarbij van harte succes toegewenst. De ontvangst van de jury en de latere besprekingen waren interessant genoeg om er iets van te schrijven, maar de uitslagen nemen al heel wat ruimte in beslag, dus men moet het maar aannemen dat de complimenten over en weer goed waren en de waardering voor de gezellige keuring (waar Workum bekend om staat) is tenslotte voor het bestuur niet het enige stootje om op dezelfde weg voort te gaan. De jury bestond uit de heren R H. Schaap en D. H. Schaap, Leeuwarden, I. H. Boersma, Hartwerd, B. K. Okma, Woudsend, N. van der Burg,, Jelsum, I. de Boer, IJsbrechtum, G. M. Ger- brandij, Nijland, D. B. Schoustra, Oos- terwierum, A. T. Hettinga, Cornjum, Th. Jonkman, Itens en P. Koopmans, Sneek. Evenals vorig jaar waren enkele vertegenwoordigers van de jongeren organisaties uit de omgeving aan de jury toegevoegd om hier enige erva ring op te doen en het werk van de commissie te verlichten. Dit waren de heren Hielkema, Brandsma. Groenveld en Okma, die hier konden leren dat een ernstige taak ook opgewekt ver vuld kan worden. Terwille van de plaatsruimte zijn in de prijzenopsomming die volgt de hoog ste prijzen met IA, 1B. enz. aangege ven, de eerste prijzen met enkel 1, de tweede prijzen met 2 en de derde prij zen met 3, terwijl de plaatsnamen weg gelaten zijn of niet telkens herhaald worderi, wanneer dit geen verwarring kan geven. goed in ’t gehoor ligt. Mozarts hoorncon cert no. door de vooral het tweede deel Romanze was prachtig; de begeleiding van het orkest viel zeer te loven. Bij het enthousi iste applaus door het publiek gebracht, betruit de dirigent ook de solist en de ander .n in de hulde. I ichtere composities als van Lanner sn Strauss lagen nog sterker in het gehoor, vooral mag dit gezegd va i ae Tritsch-Tratsch Polka van Strauss. Een werk van E. Elgar stoot dit mooie concert af. Ook deze compositie zo rijk aan nazi nt le uitbeelding was voor vele luisteraars geer, grote onbekende. Alles bijeengenomen mocht vastge>te,d worden dat dit concert geslaagd is Dank zij de zeer enthousiaste leiding kwam ook het orkest tot hoge prestaties en de an- wezigen behoefden zich dan ook aller minst te beklagen over de gang naar dit concert. sitte litte bakker in fjirde partsje brea, op in briefke hwat jo fan üs krije. ,Lyk as ik jo sei, wie ik doe tsien jier, mar ik haw it Ja, sa wie ’t doe. En as it alhielendal krije yn in earmhüs of in gesticht. Hwat noch der oan ta allinne stie. Mar slimmer waerd it, as men as man en moaste. Men spriek dan wol van liefderijk opnemen', ma, ik haw it sjen kinnen. Hwant hwat bitsjutte it foar dy aide stimpers? Nou dit: hy krige in béd, en in plak by de manlju, en hja hie fuortoan har ,thus’ op de froulju’s ofdieling. Op harren aide dei appart sliepe, appart ite en drinke. Nei jierren byelkoar wei. Goed biskóge wie soks ünminslik, om net to sizze fan wreed. Foar in hiele bulte aide minsken wie de aide dei, grif mear in straffe as in segen. Lokkich leit dy tiid efter üs en stiet de forsoarging fan de, ouden van dagen’ nou op in frijhwat heger plan. En derom docht it my sa tige goed, dat it just Fryslan is. hwat yn dat stik fan saken lang net efteroan komt. Der sille wy dan yn nije wike wol ris hwat oer sizze. F. op

Friso nl | 1960 | | pagina 1