HOTEL „OE WIINBERG'' FRISKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland bruiloften en partijen roomijs fa. IEL Dames tricotages radio en. televisie Westerhuis WARKUMS S.V.W. AGENDA EFKES RADIO HINGS1 MAISON IRENE RADIO SN TELEVISIE FYPSKOFT IJEME DE BOER in Fré de Boer AUTO" VERHUUR 83ste JAARGANG No. 41 VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Fryske Brief CCCXXII1 ekt CHEVROLET'S fier dan de fan it aide hüs, i F. A Uw adres voor Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel in Workum iog ide Sud 72-74 uw e- sn Ze an n, en er ar en en :ef ik k- d. rt. elf en De simmer is foarby en fan gefolgen is lis aldheitkeamer foarearst wer foar it publyk sluten. Hoe 't it fan 't foarjier komme sil, witte wy net. Men doart al hast net mear to hoopjen, dat War- kums Erfskip in greatere romte ta syn biskikking kriget, sa lang as it giet op in wize sa as it oan 't nou ta gien is. Der sil it dan ek wol mei fan ófhingje oft de buordtsjes dy 't it plak fan de alheitkeamer oanwize, wer oanbrocht wurde sille. Mei wurdearring diele wy mei, dat wy under mear yn it bisit steld bin- ne fan in komplete tsjernmole en, koartlyn, fan in kolleksje aide tegels fan ünderskate soarte. De skinkers üs hertlike tank Oan ’t sa saeklike meidielingen. Fan 't foarjier hawwe wy oankun- dige mei noch in rige nammen to kommen, dy 't oan Warkum forboun binne. Wy hawwe doe de nammen fan de ütbuorrens ris bisjoen en wolle nou oergean op in oar skift n.l. Aide strjitnammen I De offisjele- en nou op buordtsjes fêstleine strjitnammen, hawwe wy al ris bisprutsen, sadat wy dy nou rêste litte kinne. Wy bigjinne dan yn it noarden mei de Nellemoershoek, de hoeke der 't de aide Swan stiet. De minsken sprieken ek wol koartwei fan ,de Hoek’ mar faeks dat ien oft oar forneamd kaste- leinske Nellemoer debet is oan dizze huslike namme. Al yn 1630 is der sprake fan. Fierders docht üt in stik fan 1768 bliken dat @p dizze hoeke teffens in graenmole stien hat. Oer it Bolwurk, tusken Algeraburren en it Houtmolestreekje is yn aide Friso’s al ris hwat troch oaren skreaun. Wy gean der nou net fierder op yn. Nou ’t wy dochs yn de buert fan Algeraburren sitte wisten jo dat der foarhinne by de burren sprake wie fan in Lykpaed? Yn 1704 wurdt der sprut- sen oer it ,kerck- off lijckpadt naa Al- gerabuiren.' Soe it soms it paedwêze wer op men op in gausten via de Burd by «le greate tsjerke komme koe of hat hjir yn dy tiden in apart Roomsk tsjerkhóf west? Fan dit léste is üs neat bikend, wol dat de Roomsken earne op it Dwarsnoard in (klandestyn) plak fan gearkommen hienen. In stege oan ’e südkant fen it Dwarsnoard is noch by de Warkumers bikend under de namme fan Hongerige Stege. Siker wier innu- vere namme, der 't samar gjin for- klearring fan to jaen is. Dochs heart men wolris in ütliz as soe de oar- spronklike namme Hengarenstege west hawwe (it kin ek oarsom wêze). Folie düdliker wurdt it der oars net fan. Hielendal düdlik wurdt dizze forbastering as wy de aide forkeapingsboeken der op nei slaen. Der yn léze wy stéfêst fan Bollemanstege, sa as b.g. yn 1632 .earner aen de suijdwestkant van de Wijmerts op ’t noordeind in hoite bollemanssteeg’. Hjir wenne n.l. de offisjele bollehalder, oansteld op oan- stean fan de Steaten fan Fryslan. Neffens in resolüsje üt 1610 moast dizze man .metten Bulle gaen ter plaetze, daer de Koeyen syn, ende aldaer de Bulle laeten gebruycken’. lijk werk’ to Ljouwert, mei as titel: .Zelfstandig wonende bejaarden’ dat yn maert fan dit jier ütjown wurden is. En it is ek al lyk as mei al dat soarte stikken, it krioelt van sifers en noch ris sifers. Mar just dertroch is dat rapport sa bilangryk net al- linne om it to lézen, mar ek dat men dy sifers ris hwat neijer bisjocht. Bilangryk foar al dyjinge dy’t hwat üt to stean hawwe mei hwat wy dan neame de .Bejaardenzorg’, mar ek al stiet men der alhiel buten, kin it tige nuttich wêze, dat men ris lést hwat der yn dat rapport stiet. .Un der hwat omstandigheden en hoe’t in hiele bulte aide minsken libje. Wy hawwe yn de Fr. Brief fan forliden wike sein: ,Oer it algemien hawwe de aide minsken it nou stikken better as eartiids, hwat net sizze wol dat nou eltsenien in rêstige en fredige aide dei hat. Hwant hoe greater it tal .bejaarden’ hoe mear problemen en fraechstikken om in oplossing freegje.’ Doch ik hie it oer: Zelfstandig wonende bejaarden.’ Dat rapport is fordield yn forskate haedstikken: Inleiding; Algemene gegevens; Lichamelijke en geestelijke conditie, en behoefte aan hulp; Voe= ding; Het wonen; De materiële toestand; Sociale contacten en Samenvatting met conclusies. In rom forskaet fan ünderwerpen dos. En as wy dan ris bigjinne mei de ynlieding, hwat deryn sein wurdt komt hwol hjir op del: Yn de earste tiid nei de oarloch, wie der in greate fraech nei .rusthuizen.’ Stichtingen hwer aldere en aide minsken alhielen- forsorge wêze soene. Elts wol in eigen keamer, doch meielkoar iteen drinke. Mar binammen de léste jiermanich is de fraech nei dit soarte yn- stellingen sa great net mear. In great diel wol leaver op har seis bliuwe. Sadwaende sjogge wy dan ek dat er yn in hiele bulte plakken, om en by to en Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia Op vrijdag 28 oktober a.s.’s avonds 8.15 uur, geeft het wereldberoemde Ned Kamerkoor van Felix de Nobel in de Gereformeerde Kerk te Wor kum een concert. Een gebeurtenis in de Zuidwesthoek, waar wij trots op zijn, en waar u allen van kunt pro fiteren. Enige jaren geleden is dit koor hier ook geweest en velen meenden toen dat het programma wel veel te .zwaar’ zou zijn. Op het concert zelf bleek, hoe mis de thuisblijvers het hadden. Geheel in het gehoor liggende num mers worden door dit prachtige koor ten gehore gebracht, terwijl de heer de Nobel op een bijzonder aardige wijze over de te geven liederen een toelichting geeft. Muziekvrienden, dit concert mag u niet missen! De culturele raad van Workum zou haar streven naar het brengen van goede muziek graag met uw bezoek aan dit concert beloond zien. De entree is f 2.—, bij voorver koop f 1.75, terwijl alleen des avonds aan de kerk bejaarden en scholieren een kaart voor f 1.kunnen krijgen. In voorverkoop zijn kaarten ver krijgbaar bij: Boekhandel GSastra, Bibliotheek Kemker, en op het ge meentehuis te Hindeloopen. it forslach of hwat it dan ek wêze mei, in plak by it aid papier. Nou krij ik sa foar en nei ek noch al gauris fan dat soarte dingen, dy’t ik yn de measte gefallen ek grif troch lés, sij it dan ek dat it iene my mear yntresearret as it oare. Ik haw hjir op ’t heden foar my lizzen, ja hoe sil ik it nou neame, in .rapport’ of in .studie’, fan de .Stichting Friesland voor Maatschappe- en de .rusthuizen’ wenningen boud wurde foar .zelfstandigen’. Mar al hoe goed en geryflik men dy wenningen ek ynjrochtet, great part fan de minsken wol it dochs net oan en gean der hinne wenjen. Hja sjogge der tsjin oan om de aide buert farwol to sizzen, om de léste libbensdagen to sliten tusken oars neat as aide minsken. Doch der binne al faken ek noch oare biswieren. Ien derfan is wol, dat de hier fan sa’n nije wenning folie heger is, as fan it aide hüs, en in great diel kin dy net opbringe. De selde biswieren jilde ek foar dyjinge dy’t wol yn in rêsthüs op- nommen wurde wolle, mar it üt it eigen ynkommen net bitelje kinne. En om jild oan to nimmen fan de bern, of fan in ynstelling dogge hja net, hwant soks is yn harren eagen minderweardich. Hja wolle en sille harren seis rédde. Yn nije wike fierder. Fierwei de measten fan üs sille wol witte, dat der oer it algemien nommen, nea net folie bilangstelling bistiet foar it lézen fan forslag- gen; rapporten en al sa mear. Binammen as der hwat folie sifers yn steane, wurdt er al gau sein: ,Dy kost is my to droech,’ en dermei kriget heeg ia—workum ia iiiiiiiuin lilllllllll met OPELS V.W. BUSJES WORKUM TELEF.557 NOARO 159 t Programma zaterdag j5 oktober BOEI! EN TOEKOMST Senioren: Junioren: MEER VRIJE TIJD Meubelhuis Inconé - Workum LAAT DE SPECIAALZAAK VOOR een bouw ïn nj S.V.W.-NIEUWS RECLAME Van verslagen, berichten enz.' gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar WELKE MIDDELEN LEIDEN HIERTOE DE fG eens er De hele winter wee< gereed voor te het PLAATSELIJK NIEUWS ae O) - be- VERZORGEN l -8 2—8 14-0 la- op pe rst eh en st. ter iet an iro- 3d- kun en de pa- :nri eék nde jn, een :cte t - jes, ;rd, ge- de het eft. cte dat jen ■o l- :om rar cti- die een 5—5 i 1 5 -1 IS- 3g >’n Graag vroegtijdig bespreken om teleurstelling te voorkomen Aangeschaft een nieuwe Frigidaire Op alle partijen weer Er zat wel enige verrassing in de uitslagen van de zeaterdag 8 oktober ge speelde wedstrijden, waarin zeven elftallen van v.v. Workum 37 doelpunten scoor den; de respectievelijke tegenstanders wis- -*V*^^?VW*-AA*****<AM*. Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151=314 Poatrekenlng 882259 WERKTIJDVERKORTING NOODZAKELIJK NOARD 69 WORKUM Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling WORKUM De hier dezer dagen gehou den Unie-kollekte voor de chr. scholen heeft dit jaar de eerste duizend over schreden. de opbrengst was nl. f 1021.35, vorig jaar f 974 30. Inzending van advertenties vóór of op waensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Stedum—Workum. Vertrek 1.30 uur D.O.G. z.m.—Workum 2; Vertrek 2.30 uur Workum 3—Bolswardia 2. Aanvang 2.15 uur Het naoorlogse tijdperk kenmerkte zich door de stormachtige ontwikkeling op velerlei gebied. Wat vandaag nog hyper modern is, loopt de kans in korte tijd reeds verouderd te zijn. Mechanisatie, mo- torisatie en automatisering zijn aan de orde van de dag. Het productieproces verloopt steeds sneller, en de mens gevoelt in deze Jachtige’ tijd behoefte aan rust en vrije tijd. Letter mear Het streven naar méér vrije tijd is een algemeen Verschijnsel en in veel bedrijfs takken wordt werktijdverkorting als een verbetering van de arbeidsvoorwaarden ge zien. De dagbladen publiceren bijna elke week een aantal berichten van bedrijven waar verkorting van de arbeidsweek is of wordt ingevoerd De Nederlandse in dustrie kent lange werkdagen ten opzichte van de ..overige landen in de Westerse wereld. De oorzaak er van is gelegen in het feit dat de werkers hun welvaart moeten delen-met een grote groep anderén n.l. veel jongeren en veel oudere ménsen die niet aan het productieproces deelne men. In West-Duitsland b.v. werkt 50 pet van de bevolking mee aan het arbeids proces, terwijl dit percentage in ons land op ruim 38 pet ligt. Toch wil ook Neder land aan werktijdverkorting doen met zo mogelijk handhaving van onze huidige welvaart. Men wil hiermee voorkomen dat de Nederlandse werknemers in de toe komst betiteld zullen worden als de .Chi nezen van West-Europa’ We vragen or.s af, indien men deze benaming toepast op mensen die een 49-urige werkweek kennen wat of de toekomstige naam zal worden voor de werkers van agrarische bedrijven, met name in de veehouderij, waar 60-urige werkweek nog gewoon is. Verschuiving van de melktijde i, machinaal namelken, een doelmatiger ar beidsorganisatie en betere arbeidsmethoden zijn middelen die beproefd worden Het zal daaibjj niet zo gemakkelijk gaan dan in de industrie omdat de boer met ev^vl vee en wisselende weersomstandigheden te maken heelt. Het meest belangrijke is echter de positieve gezindheid van de boer om te streven naar meer vrije tijd, ten einde te kunnen blijven deelnemen aan c vele activiteiten die de samenleving bieit. Ook het behouder, van betaalde arbeids krachten en de animo van de jeugd om boer te werden, maken het streven naar kortere werkdagen in de landbouw nood zakelijk. Wil de boer in de toekomst met behoren tot een achtergebleven groep, dan zal hij er naar moeten streven zijn lange werkdag te beperken. Sneek, 3 oktober 1960. R.L.V.D., Sneek verdween. Nu echter kwam Heeg aan de beurt. Bij een van hun schaarse aanvallen reikte de voet van de Workumer rechtsback iets te kort om de bal voor de voeten van een aanstormende Heeg-speler weg tikken, dje hiermee de weg naar doel vrij vond: 2—1. Na de thee ging het beter. De Heeg- voerwaartsen kregen bij middenlinie en achterhoede met de goed marcherende Spil de Groot geen voet meer aan de groid terwijl de Workumer voorhoede keer o], keer paniek zaaide in de Heeg achter hoede. Na zeven minuten kreeg rechts buiten R. Flapper de bal, omspeeld-e dril tegenstanders en joeg het leer toen hoog in de linkerhoek van het Heeg doei: 3—1 Enige minuten later kreeg dezelfde apel.-r van links de bal voor de voeten, een droge knal volgde en dat betekende 4—1. Hiermee was het lot van Heeg wel geté kend. Dat J. Slootjes nauwelijks twee minuten later met een ferm schot het vijfde doelpunt, en rechtsbuiten Flapper het zesde punt liet aantekenen (hiermede deze middag zijn hattrick verrichtend) dat linksbuiten H. Harkema en dat linksbii ie B. Wouda het zevende en achtste voor hun rekening namen, mag eigenlijk .vel als bijzaak beschouwd worden. Zo heeft Workum weer de twee volle winstpunten gegrepen, hiermee het totaal dan brengend op vier punten uit drie wedstrijden met het doel-puntentotaal van vijftien voor en drie tegen. Voor a.s. zaterdag staat er de thuis wedstrijd tegen V.V.T. IA op het program, maar neemt het niet te gemakkelijk op, jongens, want deze club zal ook graag revanche willen nemen. Geef je weer helemaal, want we willen zaterdag op eigen terrein, ook wel eens een productieve bui van jullie meemaken. Workum IA—V.V.T. IA. Aanvang 4 uue Bakhuizen 1B—Workum 2B Vertrek zie clubkaste Bakhuizen 2B—Workum 1B Vertrek zie clubkastje Wanneer echter in de overige sectoren van het bedrijfsleven verkorting van de arbeidsduur voor de deur staat zal dit toch beslist niet ongemerkt aan de land- voorbijgaan. Het aantal beroeps personen die werkzaam zijn in de land bouw is gedaald van 44 pet in 1850 tot 12 pet in 1960. Volgens schatting zal dit percentage over 20 jaar gedaald zijn tot 5 a 6 pct. De veranderingen in de samen leving als gevolg van werktijdverkorting zullen ook door de boeren worden onder vonden. Wil de boer in de toekomst blijven deelnemen aan het moderne leven dan zal ook hij moeten zoeken naar wegen die een kortere arbeidsweek mogelijk maken. In velerlei opzicht is in dit verband derzoek gaande, om de boer daarbij hulpzaam te zijn. ten twintig maal het vijandelijke doel te doorboren, en toch waren er noch drie verliespartijen en één gelijk spel. Dus ’t was wat de competitiepuntjes betreft pre cies om de helft. Het eerste elftal speelde een zéér aan trekkelijke en spannende wedstrijd tegen Heeg en verder schoten de junioren ge weldig uit hun slof. Vandaar het onwaar schijnlijk grote verschil in doelpunten bij een dergelijk totaal-resultaat. De senioren waren overigens nogal bescheiden, moge lijk dat ze gedacht hebben: wij hebben vroeger wel eens het goede voorbeeld gegeven en er komen nog wel meer wedstrijden. Hierorder dan de laatste prestaties- Workum—Heeg Njjland I—Workum 2 Oeverzwaluwen 2—Workum 3 Junioren Heeg IA—Workum IA Bolswardia IA—Workum 2A Workum 1B—Bakhuizen 2B Workum 2B—Bakhuizen 1B Had Workurr. de vorige week V.il.T. IA met een 6—G overwinning gevloerd, ook nu zou deze wedstrijd een herhaling geven van de vorige, al zag dit er na de eerste helft nog niet naar uit. De toss werd door Workum gewonnen en direct na de aftrap werd de bal door onze middenlinie opgevangen en naar voren gewerkt, waar onze rechtsbinnen J. Slootjes na enig heen en weer gel r ap met een forse trap de keeper het nakijkén gaf: 1—0. Een kwartier daarna was het weer raak toen op de linkervleugel H. Harkema de bal kreeg en ne twee Heeg- spelers omspeeld te hebben een kogél af vuurde, die in de rechterbenedenhoek TELEFOON 306 b.g g 501 ?r zjnder chauffeur (All-risk ver<j

Friso nl | 1960 | | pagina 1