ERFSKIP Eerste attractie van 14-26 november Tweede attractie van 28 nov. - 5 dec. Twee gelijkwaardige series prachtige prijzen gezamenlijk ter waarde van meer dan duizend gulden 1 WORKUMER KRANT S.V.W. AGENDA MAISON IRENE Dames tricotages Westerhuis radio en televisie Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. RADIO EN TELEVISIE RADIO H1NGS1 r< 83ste JAARGANG No. 45 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 Dit nummer bestaat uit twee bladen itfc WARKUMS sa soun F. Süd 72-74 Uw adres voor VERZORGEN LAAT uw van de deelnemende Workumer winkeliers IJEME DE BOER AUTO1" VERHUUR Bepaal de totale lengte van en gezelligheid Bepaal de totale lengte van t onrekbare witte rubberband in de etalages van de 20 deelnemende winkeliers. Inlevering voor de eerste serie prijzen uiterlijk zaterdag 26 november <3Yïeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconê voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer het groene rubberband. Inlevering tot en met 5 december, maar vóór 's avonds 6 uur bij één van de deelnemers Fryske Brief CCCXXVII Al gau frege Fedde: ,Hwer is de reis hinne? Dou wennest dochs noch yn ’e stêd? ,Sa’k dy sêgge. Ik gaen in pear dagen na myn oudste dochter. Dy woant op Hoogterp. Myn skoanseun is mesjenist op it butterfabryk.’ ,Is Feenstra mei dyn aldste dochter troud? Nou dy kin ik mar hwat skoan, hwant myn jongste broer is bütermakker op dat fabryk. Mar dyn frou?’ frege Fedde. ,Dyhew ik drie jaer leden feloren,’ andere Rikus hwat mismoedich. ,Ja Fedde, dat waer in slach, jonge. Der mankearde hur noait hwat, maer krekt op heur ferjaardag foelt se heur niet lekker. De kynders waren allegaer thus om ’t moeke seuventich jaar wurde. Sitte wy middags te eten en och se seit noch: ,ik hoop dat it jimme beter smaekt as my hwant ik hew er gien smaek fan.’ It waren hur laaste woorden. Se glydt fan ’e stoel óf en it waer oflopen. Hwat in konsternaesje.’ ,Foai, foai ju,’ bearde Fedde. ,Och, och, sa soun en sa wei. En bisto net by de Bern yn of hast in hüshaldster?’ Ik doen myn eigen hüshouding. Ik hew in paar maanden in hüshoud= ster over de vloer had, maer dat is su’n drama weest, dy hew ik de deur üt jaagt.’ ,Toe mar, toe mar, de doar ütjage noch wol. Akkedearre it net rjocht tusken jimme?’ woe Fedde witte. ,Nou’, bigoun Rikus, ,sien dat waer su, de kynders hadden seitfader mut it seis wete, maer sü it niet beter wêze dat fader maer by ien fan ons kwam te woanen? Maer ik hew daliks seit: Ik blyf op my seis. Oud en jong by mekaar dat gaat op in duur doch niet. Suhwat in half jaer later komt myn oudste dochter op in kear met it boadskap: ,Nou weet ik in goede hüshoudster foor fader. Dy dochter fan myn buurfrou, fader kan se wel, is fan ’e week met pak en sak thus komen, is by de man weg. En nou soekt se in plak as hüshoudster.’ Ik wü der earst gien praet fan hoare, maer op ’t laest gong it toch an. En ik mut maer earlik sêgge, it leek earst niet su min. Sy waer vier en dertig jaer en lang niet ongesellich.’ Fedde wreau him yn ’e hannen fan nocht en sei: ,To deale, do trofst it dos mirakels mei sa’n jong wyfke om dy hinne. Nou ju en doe?’ ,De earste weken waer alles koek en ei. Sij het it hüs skoan maekt, de kamer verft en behangen, ik hew welris teugen haer seit,Ik kan my maer niet begrype, dat jou man jou gaen laten het.’ Maer daer sei se noait hwat op. Op in kear sitte we ’s avons te broad eten, seit sij: ,De baes mag wel hwat mear hüshoudgeld geve, hwant ik kan er niet met rond komme fan hwat jou my nou geve.’ Dat ik gaf hur weeks in paer senten mear. Nije wike fierder Aide herbergen II Lyk foar de aide Swan oer. wier- skynlik op it s.n. Bolwurk stie Het Fortuin, yn it bigjin fan de foarige ieu, sa ’t it liket, al yn it nei- gean. Frij hwat jierren, wol in 4o jier. hat in kasteleinske hjir de scepter swaeid. Har man hie earst noch yn de Swan sitten, moatte wy bigripe. In sikere populariteit fan dizze frou soe men faeks ófliede kinne üt in rjuchtsaekje yn 1768, der ’t it giet oer .Maaikjen Pieters, weduwe van wijlen Lenert Doytjes, Hoymoy in de wandelinge genaamt, hospita in ’t For tuin op ’t Noord’. Neffens in adfortinsje yn de ,Lw. Crt.’ fan 1821 koe men op it Dwars- noard ek torjuchte yn Het wapen van Friesland. Dit sil ek de herberch west hawwe, der ’t Jacob van Lennep, de skriuwer fan histoaryske romans en syn freon Dirk van Hogendorp, in soan fan de poli- tikus üt it trijemanskip fan 1813, op harren reis troch Fryslan yn 1823 as jonge maetsjes oernachte hawwe. De selde namme wierskynlik pas let ter hie ek in herberch, dat nou it wenhüs by de apotheek is, De aide herberchseal mei syn roun forwulft en de richel foar de romere, is der noch oanwêzich. De aldste Warkumers witte noch wol dat Waling Dijkstra der syn .winterjounenochten’ hold en hoefolle polka’s en Skotse trijen soe- nen der net dounse wêze Op in hiel aide foto üt de sawntigerjierren (yn de aldheitkeamer) is it üthingbuord noch to sjen mei it wapen fan Fryslan der op. Fan hoe ’n great bilang men foar- hinne in herberch achte mei bliken dwaen üt it feit, dat de stêd seis ien yn eigendom hie, dy’t forhierd waerd. En dizze stie net earne efteróf, né it fornaemste plak, it stêdhüs seis wie pas goedernóch, It wie dan sa, dat hoppe de riedsgearkomsten holden waerdenendat under de boargemasters, froedslju en fierders de boargers in praetslokje helje koene. It wie ek yn dizze herberch, dat him ris in poli- tike ,rel’ ófspile hat, der 't füle kri- tyk ütoefene waerd op de klykjes-geast by it omparten fan de offisjele baen- tsjes yn de 18de ieu. Wy komme hjir faeks letter wiidweidiger op werom. It frjemde is, dat de herberch yn ’t earstoan net in aparte namme hie. Pas yn 1813 en ek yn 1844 komme wy de namme Koornbeurs tsjin foar in .logement’ under it stedhüs Lang hat de her berch noch bistien. Op aide ansicht - kaerten fan sa ’n 40 a 50 jier forlyn kinne wy noch de namme Hotel stad Workum’ünderskiede. Men koe der dus ek sliepe. Fan her berch ta siktary, fan kastelein ta amt- ner, de tiden binne al foroare Verschijnt éénmaal per week ISO I i MMMMU OFFICIËLE MEDEDELINGEN OPELS JGR AFRECHTEN CHEVROLET V.W. BUSJES Workum, 31 oktober 1960 Programma zaterdag 12 november Meubelhuis Inconé - Workum De deelnemende winkeliers zijn; BURGERLIJKE STAND DE SPECIAALZAAK VOOR Gemeente Workum Van 2 t.m. 8 november 1960 Gemeente Hindeloopen Maand oktober 1960 Ds. G. BOURITIUS OVERLEDEN was PLAATSELIJK NIEUWS Letter mear OUDJES—AVOND een geze’lige van Elke deelnemende winkelier heeft één bepaalde lengte band in de etalage Aan U de taak de totale lengte te berekenen Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bza. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151=314 Postrekening 882258 Geboren; ondertrouwd, gehuwd en over? leden: Geen. Gemeenten het Twee grote St. Nicolaas-attracties Bij iedere bestede gulden ontvangt U een zegel. Invulformuliertjes, waarop 20 zegels geplakt moeten worden, zijn gratis verkrijgbaar bij de winkeliers Senioren: Workum I—Q.V.C. I. Aanvang 3 uur Parrega 2—Workum 3 Vertrtek 2.45 uur Joh Kramer. Kaashandel enz. G. Tjalsma, Manufacturen F. van Duinen, Manufacturen O Dijkstra, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudelijke artike’e.i C. Gorter, Horlogerie D. A. IJntema, Ijzerwaren Fa. T. Gaastra Bz.. Boekhandel B. Kemker, Boekhandel Jan Sikkes, Herenmodes. Stoffen G. de Jong, Handwerkhuis G. Wouda, Schoenhandel Radio Hingst, Rijwielen enz. Fré de Boer, Manufacturen enz. Fa. Gielstra, Levensmidd., Zelfbedie iin.’ H. v. d. Werf, Levensmiddelen Fa. H. P. Nauta, Ijzerhandel, Kachels, enz1 Haitsma’s Levensmiddelenbedrijf S. de Vries, ’t Warenhuis S. R.deBoer, Noorderbazar, Geschenkenh. R. Flapper, Manufacturen Ds. van Zeben werd in 1919 te Zatphe geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum in zijn geboortestad en studeerde daarna verder nog aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer van Zeben in 1943 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was' toegelaten tot de evange'ie- bediening in de Ned. Hervormde Kerk en hij eerst ongeveer vijftien maanden te Vorden in Gelderland werkzaam was ge weest als hulpprediker werd hij op 24 februari 1946 bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Huissen in de classis Nijmegen. Op 11 juni 1950 ver wis selde ds van Zeben deze gemeente met die van Windesheim in de burgerlijke ge meente Zwollerkarspel. NOARD 69 WORKUM TELEFOON 306 b.g.g 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Junioren: Workum 2A—Zeerobben IA Aanvang 2.00 u, Workum IB—QVC 1B Aanvang 3.45 uur Workum 2B—QVC 2B Aanvang 2.30 uur De actie geldt van maandag 14 nov. tot en met maandag 5 dec 1960 Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Na dit openingswoord ging het do :k open voor het uit drie bedrijven bestaande toneelspel „De Garna'en visser”, geschreven dooi Luuk van Wijk, met rollen voor drie dames en vijf heren. Het stuk speelt zich af ergens langs de kust en al spoedig komt aan het licht dat de 55-jarige Sijmen Aukema een onsymJ pathiek mens is, die indertijd in Indië goede zaken had weten te doen, maar toen Indonesië tot ontwikkeling kwam, was hij alles weer kwijt geraakt. Met zjjn knecht Otto had hij toen geprobeerd op een minder mooie manier met het smok kelen van ongebanderolleerde cigaretten er weer boven op te komen Ook voor het overige had Sijmen zjjn pleegdochter weinig liefde betoond en alzo werden er tussen hem en zijn zuster en niet minder tussen hem en zijn huishoudster meermalen harde noten gekraakt. Lange tijd was de smokcei affaire goed gegaan, maar tenslotte vielen de beide mannen toch in handen van de politie. Met spanning werd dit mooie toneelspel door de aanwezigen gevolgd. Een wo< rd van dank aan de spelers gebracht door de voorzitter was dan ook wel verdiend want de inhoud van het stuk werd op voor treffelijke wijze weergegeven Na de opvoering van het toneelspel volg de nog de verloting van de velé moile prjjzen. De meeste bezoekers gingen met een leuk prijsje naar huis Commissieleden, de spelers van „Het Masker” en anen die aan het welslagen van deze avond medewerkten, dit was weer iets wat Workum een goede naam bezorgt. redacteur van van de Unie in Nederland; lectuifrfonds van de WORKUM. Ds. van Zeben zal zondagmid dag 13 november a.s. om half drie afscheid nemen van de hervormde gemeente an Windesheim in de burgerlijke gemee ne Zwollerkarspel en de week daarop nl. zondagmiddag 20 november a.s. om twee uur, na vooral ’s morgens om half tien te zjjn bevestigd door ds. W. E. Verdook, intree doen als predikant van de her vormde gemeente van Workum, waar hij beroepen is in de vakature van ds H. H. Tulp, die op 23 oktober van dit jaar naar Eindhoven is vertrokken en daar een week later intree heeft gedaan. De commissie die in de zomermaan den traditiegetrouw een populaire auto tocht verzorgt voor een paar honderd ou den van dagen, organiseert in de winter maanden meestal ook nog avond- In samenwerking met de plaatselijke to neelvereniging Het Masker was j.l. dins dagavond de bovenzaal van hotel de Wijn- Hierbij wordt ter openbare kennis ge bracht, dat gedurende de maand november gelegenheid bestaat om de rechten voor de zgn. eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, ver meerderd met incassokosten, per postkwi- tantie worden geïnd. Geboren: Geen Gehuwd' Johannes Anthonie Edelman, 23 jaar, te Vlissingen en Hielkjen Jantjen Dikkes, 19 jaar, te Hindeloopen (15 okt.) Jelle Bekkema, 22 jaar, te Hindeloopen en Sjoukje Huisman, 24 jaar, te Leeuwarden (15 okt.) I Overleden: Geen. berg, met ruim honderd bejaarden ge vuld. Degenen die slecht ter been waren; werden van huis gehaald en na afloop weer per auto thuis gebracht. De voorzitter van de commissie, de heer A. Gaastra, opende deze avond met een woord van welkom en het veraeugde hem dat zovelen weer gekomen waren. Ik ben blij, zei hij, dat het ons weer mogelijk is gemaakt deze avond te kunnen houden Want ik kan u vertellen „Het Masker” aat vanavond voor ons optreedt doet lat vóór niks en al deze mooie spullen die Tiler voor mij op de tafel staan: prijzen voor de verloting hebben we voor niks ge.,regen van de vele winkeliers, en dat alles heb ben de dames voor ons opgeschaijreld, dj, dat ook voor niks hebben gedaan. Maar deze dames geven u straks de loten niet voor niks, want het is tenslotte niet Hele maal een avond van niks dit openingswoord ging In de ouderdom van zesenzestig jaar is op 3 november 1.1. te Zwolle overleden onze oud-stadgenoot ds- G. Bouritius, eme ritus predikant van de Baptisten Gemeeflte aldaar. Ds. Gerben Bouritius werd in 1894 te Sneek geboren en studeerde aan het bap tisten seminarium te Hamburg in Duitsland Nadat de heer Bouritius in 1923 beroepbaar was verklaard bij de Unie van Baptisten gemeenten in Nederland werd hij op 2 december van datzelfde jasr (1923) bevestigd als predikant van de Baptisten Gemeente van Workum en Staveren Daarna diende de thans overledene verder nog de Bap tisten Gemeenten van Nieuwe Pekela 1925 tot 1930, Deventer 1930 tot 1942 en na vervolgens nog ongeveer vier jaar werk zaam te zijn geweest als predikant in algemene dienst, diende ds. Bouritius ten slotte nog ongeveer vjjf jaar de Baptisten Gemeente van Zwolle, waar hem het vorige jaar op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. Bouritius was o.a. „De Christen”, het orgaan van Baptisten beheerder van Unie van Baptisten Gemee'te i in Ne°er land en lid van de commissie van de Unie van Baptisten gemeenten in Nederland. op

Friso nl | 1960 | | pagina 1