Fa. H. WIELINGA St. Nicolaaspapier Gaastra’s Boekh. Maak het gezellig in huis Westerhuis 1 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. S.V.W. AGENDA Westerhuis radio en televisie RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE Libelle Nylons MAISON IRENE 83ste JAARGANG No. 46 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1960 Dit nummer bestaat uit twee bladen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ gezellig hela Fré de Boer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin k. 1. frege: ,As ik it dos goed bigrepen F. in de Speciaalzaak Lederwaren Vellen 6 en 8 ct. Leuke dessins Rollen van 25, 30, 40 en 45 ct. Süd 72—74 Uw adres voor VOtCDITJAARDOETDE Sint z'n inkopen Wijde Burgstraat SNEEK IJEME DE BOER sn. nd en :ad lan ak an •ft P' u- ■o- o- te id volleybal AUTO-VERHUUR chr. plattelandsvrouwen Nieuwe regeling van de Per november van dit jaar is de Verordening van het Landbouwschap Rundveestamboek de gegevens inzake de regeling van de kunstma tige inseminatie bij dieren in werking getreden. Deze nieuwe regeling van de k.i. was nodig, omdat de tot nog toe bestaande regelingen gebaseerd waren Bodemproduktie van deze laatste regelingen komen te ver vallen en vervangen door een veror dening van het Landbouwschap. Inmiddels zijn de nieuwe commis sies van toezicht - zowel de centrale commissie als de provinciale commis sies - door de voorzitter van het Land bouwschap, de heer A. W. Biewenga, in een bijeenkomst te Utrecht geïn stalleerd. In zijn inleidend woord wees de heer Biewenga op de belangrijke plaats, welke de veeteelt in de Nederlandse landbouw en in de Nederlandse eco nomie inneemt. Bij de thans zowel in Europa als daarbuiten aan de gang zijnde ontwikkeling, zag hij juist voor de Nederlandse veredelingsproduktie - op langere termijn - nog grote mo gelijkheden. Dit ondanks het feit dat zich de laatste jaren - met name in de melksector - grote en acute af- zetmoeilijkheden hebben voorgedaan. De heer Biewenga schetste voorts de betekenis van de produktiviteits- stijging in de melkveehouderij gedu rende de laatste jaren. Door de voort gaande veeverbetering, waarin de k.i. een belangrijk aandeel heeft gehad, is weliswaar de melkproduktie gestegen, doch de kostprijs gedaald. Ook betuigde de voorzitter nog zijn erkentelijkheid aan de centrale over heid, omdat zij de regeling van dit bedrijfsbelang had willen overlaten aan het publiekrechtelijk georganiseer de bedrijfsleveneen bereidheid, die bij deze centrale overheid nog lang geen algemeen verschijnsel is. Bij de overname van de k.i.-rege lingen van de centrale overheid heeft het Landbouwschap zoveel mogelijk gestreefd naar continuïteit. Dit geldt ook voor de samenstelling van de commissies van toezicht, zowel centraal dat er voor de nieuwe commissies bij het geven van leiding en het houden van toezicht nog vele taken zijn weg gelegd. De voorzitter van de centrale commissie besloot zijn antwoord rede met een woord van dank aan de le den van de oude commissies die in de nieuwe commissies niet zullen te rugkeren. Deze installatiebijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de voorzitter van het Nederlands Rundveestamboek en van het Fries Rundveestamboek, de heren J. Leenheer en J. Sikma; door de oud-secretaris van de centrale commissie, thans hoogleraar in de veeteelt te Wageningen, prof. dr. Th. Stegenga en door vertegenwoordigers van het bestuur van de Federatie van provinciale bonden van k.i.-vereni gingen. C. GORTER <5Yïeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftija mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en Fryske Brief CCCXXVIII Maer elke week had se te koart. Ik sei al: ,jou mutte hwat suniger an, meiske, hwant ik hew gien peerdtsje skytgeld inne bleek stean.’ Nou hadde sij it slaepkamerke boven en ik hadde een opklapbed in ’e achterkamer. Op in sundagnacht wurdt ik wakker, ik denk: It is of hüshoudster leit to praten, Ik seg de andere morren teugen hur: Hwat waren jou van nacht druk. Jou leiden in jou slaep druk te praten. ,Nou der haw ik seis gjin erg in had’ seit se. Maer goed ik docht der niet feerder over na. hwant och ik fetroude hur. In week of hwat later gaen ik ütfanhuus na myn broer in Amsterdam. Ik süde in week weg blive. Nou wü de hüshoudster maer thüsblive, hwant seit se: Kan ik it boven hwat op knappe. Dat is wel noadig, dunkt my. Dat ik gong saterdagsmorgens weg en süde wegblive an de maan dags over een week. Maer hwat wil ’t gefal, ik kom de sundagsavons al thus met de laaste trein. En hwat sien ik? Inne achterkamer brande it licht. De hüshoudster is noch laet wakker, denk ik. Kom ik inne kamer en leit sij met in kearel op myn bed. En beide slape en snurke, it dreunde er over. Ik riep su hard ik kon: ,Hwat is me dit hier voor een vertoaning?’ Sij kwam overend en sei: Ja de baes mut maer niet kwaed weze, myn man is terug komen. En nou - Ik sal jimme su midden inne nacht niet op straat sette, dat blyf maer leggen, Ik gaen nou wel na boven, maer morren ochtend, gane jimme beide de deur üt en niet er maer in.’ Kom ik de andere morren onder, sit sij by de tafel, met de sundagse pronk an, Ik seg: .Benne jou noch niet weg?’ Se keek my an en seide: ,Ik geef tu dat it ferkeerd waar myn man hier in te halen. En dat spyt my, baes. Maer nou is myn man fan morren weer kwaed de deur üt gaen en hy het seit, dat er niet meer weerom komt. Sü ik nou niet blive magge, baes?’ Ik wil alles doen om it weer goed te maken, baes. Asdebaeshew- we wil dat ik Ik sei: Nou sü kan it wel tu, gau dyn spullen inpakke enwegweze. Ja ik sal my door dy inne pet trekke late.’ Fedde hie in kleur as fjür en haw, woe hja it my dy oanlizze?’ Krekt stapte de sjefeur yn en sei: Moarn hearen. Sille wy earst mar efkes ófrekkenje? Hwat dy twa der êfter my fierder bipraten, koe ik under it riden net forstean, als provinciaal, waarin slechts weinig veranderingen zijn aangebracht. Het Landbouwschap heeft het op prijs gesteld om ir Th. Rijssenbeek wederom te belasten met het voor zitterschap van de centrale commissie, gelet op zijn grote deskundigheid en op het vertrouwen dat hij in Neder landse veeteeltkringen geniet Wel heeft het Landbouwschap duidelijk gesteld, dat het zich hiermee niet heeft uitgesproken voor een toekomstige binding van het voorzitterschap aan de functie van directeur van het vee- teeltwezen. Bij een deel van de pro vinciale commissies is thans een fokker tot voorzitter benoemd. Bij de overige is de veeteeltconsulent weer voorzitter geworden. Vervolgens gaf de heer Biewenga een kort overzicht van de taak en opbouw van het Landbouwschap. Met het uitspreken van de wens dat het werk van de nieuwe commis sies mag strekken tot heil der vee houderij in geheel ons land, verklaarde de heer Biewenga de centrale en pro vinciale commissies voor geïnstalleerd. In zijn antwoord memoreerde de heer Rijssenbeek de vruchtbare sa menwerking tussen de voorlichtings dienst en de praktische boer, waarvan het goede resultaat herhaaldelijk zicht baar wordt. De voorzitter der centrale commissie gaf vervolgens een kort historisch overzicht van de ontwikke ling der k.i. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat thans veel meer dan voorheen de fokkerij een zaak van de massa der veehouders is ge= worden. Thans wordt ook in de krin gen der fokkers de k.i, algemeen aan vaard als een middel tot verbetering van de veestapel. Een geregeld con tact van een deskundige met de min der theoretisch ingestelde bestuurs leden van de k.i.-vereniging zal voor de toekomst zeer gewenst zijn. Het is verheugend dat het Nederlands over het afstammelingenonderzoek bij de k.i. reeds publiceert. Het onderzoek naar de melkbaarheid zal eveneens van grote waarde zijn. Naar de me ning van de heer Rijssenbeek biedt op de tijdelijke Overgangswet de k.i. bij varkens grote mogelijkhe- 1950. Thans zijn den. Het geheel overziende blijkt wel J Verschijnt éénmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN i/fe OPELS GRAFRECHTEN CHEVROLET. - v- V.W. BUSJES iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin Workum, SI oktober 1960 Programma zaterdag 19 november De secretaris, VAN DER GOOT Meubelhuis Inconé - Workum i 4 een UITSLAG SCHUTJASSEN Maandagavond llllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllilllllllllllllllllilllllllllHIIIIIIIHIIIIIIItlIlllHIIIHIIIlilllllli het UIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllll Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pei kwartaal per post f 2.75 per halfjaar WESTERGO’S IJSSELMEERDIJKEN TOCH WEER EENS ANTWOORD OP BALLON. Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bal Drukkerij en Boekhandel Workum PLAATSELIJK NIEUWS uur UUI jur LAAT VERZORGEN NOARD 69 WORKUM DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 )O- lo- id, el- >se ig Door de heer K. Mein werd onlangs weer eens een gevonden ballonnetje te ruggezonden, zij ’t na enige aarzeling om dat men zo vaak taal noch teken er over hoort. Niet omdat op de meestal minieme beloning gevlast wordt, maar als hier de moeite genomen wordt om zo;n aangehecht Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151;314 Postrekening 882259 S.V.W.-U.D. en G. Bouma TELEFOON 306 b.g.g 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd WORKUM. Met ingang van 1 december a.s. is benoemd tot hoofdagent bij de ge- meente-politie te Gorinchem de heer J. Woudstra, wachtmeester eerste klas bij de 1 rijkspolitie, alhier het dienstjaar 1969 gewone dienst in 12.15 2.15 3 Vertrek 215 Inzending van advertenties vóór woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur 10 nov. Hedenavond kwam de afd. Workum van de Chr.. Bond van Plattelands vrouwen in de landbouwschool bijeen. Aanwezig waren 43 leden en twee gasten, die zich aan hét eind van de vergadering opgaven als lid. Begonnen werd met het zingen van Ps. 33 vers 1 en ge’oed, waarna de presidente alle leden en gasten!, als ook de spreker de heer de Jong van Bergum, welkom heette. 1 De notulen w.erdep gelezen en goedgé- met een grammofoonplaatje van Senioren: Klazienaveen—Workum Vertrek O.N.S. 2Workum 2 Vertrek Makkum 2—Workum OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN keurd. Naar aanleiding van enkele mede delingen, waaronder ook die omtrent dp Kerstavond, gaven verschillende dames zich op voor een bijdrage. Na de pauze kreeg de heer de Jong het woord, die een lezing hield over: Plastic. In een onderhoudend en zeer leer zaam betoog werd duidelijk het verschil aangetoond tussen goedkope en dure plastic Spr. gaf dan ook de raad om steeds de goeie soort te kopen, daar goedkoop oók hier weer duurkoop is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Allen kregen een zeer duidelijke beantwoording. De spreker werd hartelijk bedankt voor zijn mooie lezing, waarna er nog gezonden werd Ps. 146 vers 1 en toen ging de pre sidente voor in gebed. Jozef-lokaal opgegeven De uitslag was als volgt: Eerste prijs Tinus de Jong en J. Kuipers tweede prijs Anth. IJntema en B Altena. Eerste troostprijs Sj. Kamstra Gerritsma, j<weede troostprijs T. en R. Galema. Eerste poedelprijs E Eiling en Joh. dy> Boer, tweede poedelprijs J. Siemensma en G. Bouwman. kaartje te retourneren, mag men toch ei genlijk ook aanspraak maken op een mede deling in hoeverre dit de uitslag beïnvloed heeft. De amicale brief, die .Beste Klaas’ dezer dagen uit Rozenburg van de voetbalvereni ging R.V.V. ontving, meldde dat in de door haar uitgeschreven ballonnenwedstrijd het te Workum neergedaalde ballonnetje de grootste afstand had afgelegd. ,Als prfjs voor eigenaar en vinder een waardebon van vijf gulden, die zoals nu eenmaal be; paald werd; in Rozenburg besteed moest Worden en daarom was er maar een prima ballpen voor gekocht. Hierbij gaat tevens een vaantje van Rozenburg en daarop kan je zien dat ons eiland en dorp bezig is het grootste haven- en industriegebied van Ne derland te worden, zo luidde het slot van die brief.' Dat was een hartelijke attentie, die vroegere teleurstellingen goed maakt. Indertijd werd ook door de heer Mei» een ballon van meer dan een halve n.eter doorsnee gevonden, waaraan enkele in strumentjes waren bevestigd, dus dat leek op handel. De opinie gas dat de vinders van zulke ballonnen behoorlijk bedacht zou den worden; want het leek allemaal vrij kostbaar en zou voor onderzoekingen ook van veel belang zjjn: Mensen van de vliegt basis Leeuwarden kwamen dit zaakje op halen; maar sindsdien bleef alles in een geheime sfeer gehuld. Mogelijk dat de de fensiebegroting te veel uit evenwicht zou Faken als een. kleine vergoeding voor de genomen moeite werd toegekend, maar dan had een simpel berichtje tenminste nog enige voldoening kunnen geven. Laten degenen die medewerking van der den vragen; ook eens bedenken dat ze zonder die medewerking even goed niets konden uitspoken. Rozenburg was ’n gun stige uitzondering en daar zullen de eerst volgende vondsten nog van profiteren. Maar overigens zijn er al genoeg mensén, die de aardigheid er allang af hebben >m voor andermans gek te spelen; zoals zij dat noemden. Junioren: Workum IA—Q.V.C. IA Aanvang 3.15 uur Workum 2A—Makkum IA Aanvang 2.00uur Workum 2B—Oevrijzwaluwen 2B Aanvang 3,15 uur of op 14 nov In de op zaterdag jl. ge houden vergadering van volmachten van het waterschap Westergo’s IJsselmeerdijkei werd door het dijksbestuur meegedeeld dat met het gemeentebestuur van Hindeloopen besprekingen hebber, plaats gehad over de mogelijkheid om een recreatieterrein aan te leggen op het buitentalud van de IJs- selmeerdijk. Daar bouwen op de zeewcriig ingevolge de provinciale verordening ver boden is, heeft het bestuur aan de ge meente meegedeeld dat het, waar mogelijk graag medewerking wil verlenen, maar dat de zeedefensie toch de eerste taak van het waterschap blijft. In verband met de te houden verkiezing van volmachten wordt ’t dijksbestuur door de vergadering gemachtigd om de ver schillende stemlokalen te bezien en daarna naar bevind van zaken aan Ged. Staten te verzoeken enkele nieuwe Jokalitéitén voor dat doel aan te wijzen. De begroting voor werd vastgesteld; de Hierbij wordt ter openbare kennis ge bracht, dat gedurende de maand november gelegenheid bestaat om de rechten voor de zgn. eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, ver meerderd met incassokosten, per postkwi- tantie worden geïnd. ontvangst op f 364.225.52 en in uitgaaf op f 363.934,94 zodat een batig saldo ge raamd kon worden vfen f 290.58. Het batig saldo van de kapitaaldiensi werd geraamd op f 163.263,18. Tot plaatsvervangende leden van dijksbestuur werden benoemd de heren R. H. Jonkman en G. Miedema. In de rondvraag werd nog in den rede besproken wat gedaan zou kunnen worden met het oog op de abortusbestrijding op de inschaarweiden. Met de Gezondheids dienst voor vee in Friesland zal hierover nog eens een bespreking moeten plaats hebben. Vertrek 7.30 uur Voer de Maandagavond gehouden schutjaspartij bij W. IJntema in het St. hadden zich 68 deelnemers

Friso nl | 1960 | | pagina 1