KERSTWIJOING KRANT Nieuws- en Jeugd van Workum! WORKUMER Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie Radio Hin^st Bent u vrij fnaandacf 79 dec. S.V.W. AGENDA MAISON IRENE Dames tricotages Westerhuis RADIO EN TELEVISIE RADIO HINGST AUTO-VERHUIin DEMONSTIIATIE VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 83ste JAARGANG No. 50 it is OLIEBOLLEN OP OUDEJAARSDAG gezellig hela Fré de Boer IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIhlIllllllllllllllIlM F. Doopsgezinde kerk op donderdag 22 dec. om 8 uur Süd 72—74 Uw adres voor IJEME DE BOE 92 VERZORGEN LAAT uw Hotel „De Wijnberg" rêd- o sa Quiz met aardige prijzen ADVENTSMIDDAG BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN ld. rryske Brief CCCXXXI As it hwat hansum waer is, sjoch ik him yn syn rolstoel by de foar- doar sitten. En tsjin elts dy 't de nochal smelle strjitte lans rint, glimket hy. Mar sa faek ik der nou lans roun bin, haw ik him noch nea ek mar ien wurd sizzen heard of dat hy in han opstiek. Hy sit altyd yn ien en deselde halding. Dy ,hy’ is in man fan tusken de fjirtich eltse kear as de holle is.’ Doch nou de foarkeamer. Roun my in man efterop r en de fyftich, en ik tocht ik him dêr sa sitten seach ,Fêst immen dy ’t net goed mei as fan JYÏeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftija mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en okkerdeis roun ik der wer lans en siet hy foar it rut yn en dy sei sa, wylst er mei de holle nei de üngelokkige wiisde ,Hwat is ’t dochs in stumper net?’ Ja’, andere ik, ,och ik kin him oars net as fan oansjen, mar grif ien dy ’t net by syn forstan is De man dy ’t nou neist my roun seiWitte jo dan net hwat him mankearret? Nou yn it lést fan 1943 hawwe de Dütskers him by in razia oppakt, en nei Dütsklan brocht. Lyk safolle oaren arbeide hy dêr op in fabryk. Op in kear waerd it spul der bombardearre, en hy en syn maet seagen kans om der üt to pykjen. In deimanich letter waerden hja beide pakt en nei in strafkamp brocht. Der binne se slein, skopt, treitere en martele mear as ófgryslyk. Syn maet, folie sterker as hy, hat it er aerdich goed ófbrocht. Mar him hawwe se sa to pakken hawn, dat hy alhielendal lam is, syn spraek en it forstan kwyt, Doe ’t de Amerikanen him founen, lei hy mei mear fan dat soarte stumpers, in in aide barak, sa mar op ’e stiennen flier, sunder tekkens en heal neaken. Hy hat earst in hiele tiid yn in hospitael lein, mar einlings en to ’n' léste is er dochs thus kom men. Of thus net, hwant syn aldelju binne beide yn de hongerwinter stoarn, hy is nou by syn suster. Ja, hy hat it libben der óf rédden, mar ik tink wolris: Hie it mar net better west dat hy mar dea wie? Doch ik moat er dit by sizze, hy hat it by syn suster en har man tige by tige bést. Dy offerje der hwat foar op, dat siz ik jo. Hy moat fuorre en den wurde as in lyts bern. Op- en fan it béd droegen. Mar hy is tofreden, Allinne hat hy soms nachten oanien, sa’n rite dan leit er oan ien wei to skriemen en to kjirmjen. Ja, ja it is my hwat. Mar komoan ik moat dizze strjitte yn,’ en dermei naem ik ófskie fan de man dy’t my dit forhelle. En fan dy dei óf oan sjoch ik dy üngelokkige stumper yn syn rol stoel, mei hiele oare eagen as eartiids. Djip en great meilijen haw ik mei dizze man. Hwat hat hy allegearre troch stean moatten? Hwat is de oar- saek dat hy soms sa leit to skriemen en to kjirmjen? Soe hy dan faeks t syn beulen wer foar him sjen en de pine fieledy’t hja him oandienhawwe? As men der goed oer neitinkt, rint it jin kald by de rêch del en kriget men in wé gefoel oer safolle wredens. Hy is ien fan de hündert tüzenen, dy’t it ünderfoun hawwe hwat it sizze wol yn de hannen to fallen fan minsken, dy’t sa ’t skynt gjin oar en heger doel foar eagen hiene as-' pinigje, martelje, moardsje en earme wearleaze stumpers üthongerje en lije litte. Noch net sa malle lang lyn, haw ik lézen fan in dokter dy’t nou op* pakt is. Hy hie hünderten minsken formoarde troch harren in injectie’ to jaen. En hwat sei dizze .held’ fan doe, doe ’t hy foar de rjochtbank stie? ,Ik haw de minsken allinne mar in .injectie’ yn spuite. Mar myn colle ga’s woene dy minsken earst noch fiks ófranselje litte. Soks haw ik nea dien.’ Dat woe dossafolle sizze as: Haw ik einlings noch gjin bésten ien west? Ja, en dan to witten, dat dyselde dokter dy’t hünderten minsken for moarde hat, nou wer in drokke praktyk hie. Doch lit ik dér leaver mar oer op halde, hwant wy reitsje der dochs net oer ütpraet. A/o’.'. - Dit nummer bestaat uit twee bladen Verschijnt éénmaal per week OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Programma zaterdag 17 december i960 D.O.G.—Workum II. jur Meubelhuis Inconé - Workum Workum PLATTELANDSMEISJES KINDERPOSTZEGELS DE SPECIAALZAAK VOOR „Z.V.W.” iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiin BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 7 t.m. 13 december 1980 ge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Geboren, ondertrouwd en gehuwd: Geer, Overleden- Otte Siemensma, 83 jaar. Houdt deze datum in het oog, want dan houden wij een grote Kom allemaal neem anderen mee naar de Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Uitgave: Fa. Ti GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 uur uur Workum - Telef. 283 NOARD 69 WORKUM TELEFOON 306 b.g.g 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd '/(a PLAATSELIJK NIEUWS De Oecumenische Jeugdraad nodigt jullie uit op haar FRIS met Philips Huishoudelijke apparaten in Aanvang demonstraties 14.30 uur en 20.00 uur Wil ieder, die oud-leerljng(e) is geweest van de o.l.s. (in klas 6, 7, 8) te Makkum zijn (haar) adres bekend maken? Na ont vangst van het adres (in te sturen bij mevr. G. K. M de Weerd-Poel, Schoolhuis O.L.S. te Makkum) ontvangt men een cir culaire waarin verdere mededelingen staa i. Doet aller, mee t AFD. GYMNASTIEK Maandag 19 en woensdag 21 december VAARDIGHEIDSPROEVEN Hierna toonde spreekster verscheidene ge makkelijk te maken kerstversieringen. Na de pauze werd met aandacht gelui sterd naar het mooie verhaal .Marjan’^ Kerstfeest’, waarna mevr. Hofman tot slot ioj enk-le {.e ichten voordr eg. De presidente bedankte hierop mevr) Hofman voor het verzorgen van deze mooie middag, waarna nog enkele zakelijke mede delingen werden behandeld, o.a. over de cursus fijne keuken, die pas jn maart kan beginnen. Na de rondvraag werd gesloten met het zingen van de ,Mienskipssang’. Donderdagmiddag 8 december hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Workum een adventsmiddag in Hotel De Wijnberg. De tafels waren gezellig met kaarsen verlicht en met takjes hulst ver sierd, wat zeker de adventssfeer ten goede kwam. Mevr. v. d. Zijpp kon een vijftigtal dames welkom heten, waaronder weer drie gasten, die zich als lid opgaven. Na het zingen van ,Daar is uit ’s werelds duistere wolken,’ was het woord aan -nevr. Hofman—de vries uit Groningen, die dcze middag geheel verzorgde met door haar zelf gescheven gedichten en verhalen. Eerst droeg mevr. Hofman drie gedichten voor, waarop het geboorteverhaal en een legende van ,De drie wijzen uit het Oosten- volgden Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 et per m.m. Contracten volgens algemene regeling WORKUM. Voer de vervulling van de per 16 april 1961 vacerende betrekking van Directeur van Gemeentewerken heb ben burgemeester en wethouders van Wor kum de raad de volgende (alphabetische) voordracht aangeboden: L. Baarsma, technisch ambtenaar meentewerken Workum. A. G. van Dijk, technisch ambtenaar ge meentewerken Vlagtwedde. J. Faber, technisch ambtenaar gemeente werken Rheden. De benoeming zal in een op 19 december a.s. te houden raadsvergadering aan de orde worden gesteld- 7 december. Het was ruim halfacht toen de presidente mej. F. Hoekema deze Sint Nicolaas-avond opende. Nadat ajlen hartelijk welkom waren ge heten, werden er nog enige mooie Sinter klaasversjes gedongen. Na de notulen sprak mej. L. Hagen over de te Leeuwarden gehouden modeshow van eigengemaakte kleding, waar ook enige leden van onze afdeling aan mee hebben gedaan. Nu werden bij het beluisteren van leuke muziek de verschillenjde pakjes uitgepakt, wat natuurlijk met veel plezier gebeurde Wel zeer passenld voor zo’n avond waren de verschillenlde spelletjes, waaraan met veel animo weid deelgenomen en waarbij Ymie Hagen met haar accordeon on.nis baar was. Na de rondvraag dankte de presidente allen hartelijk voor het slagen van deze avond en wenste ieder een welthuis toe. Komt u ook kijken? deed de mensen in een roes voortlevén. Tijdens de kermis in september werd er iedere avond vergaderd, en het was ere president Runia, die daags het aambeeld liet klinken en in niet mindere mate de jonge mensen ’s avonds wees op het: „Gedenk uw Schepper en de dagen uwer jongelingsschap”, toen de naam van de vereniging. Maar later werden deze verga deringen opgeheven. De ouders gingen zich ergens anders amuseren, brachten de kinderen naar „Rehoboth” en zo leek het dan meer op een avond-bewaarschool dan op een anti-kermisvergadering. We lezen hieruit dat het begin ook al niet over rozen ging en het heeft heel wat moeite gekost om het gebouw „Rehoboth” in stand te houden, 84 jaar lang. We zullen er niet verder over uitweiden en we hopen dat het velen tot zegen is geweest. Toch mo gen we enkele reeds heengegane vrienden die zich steeds voor instandhouding van het gebouw hebben gegeven, een woord van dank niet onthouden, namelijk de genoemde oprichters en wijlen de heren S. S. Hobma, D. C. Visser, R. F. de Beer, R. A. Wiersma, R. Kroese en de tegen woordige administrateur R. van ’t Veer. Zij allen hebben er veel moeite en tijd aan gegeven om dit gebouw nuttig tn vaak met financiële zorgen te exploiteren. M.- Op 7 december j.l. hield de zeilver eniging „Workum” een ledenvergadering in hotel „De Wijnberg”. Behandeld werd o.a. de agenda van de algemene vergadering van de N.NW.B. op 10 december te Leeuwarden. De vergade ring ging accoord met de vastgestelde ver hoging van de bijdrage aan de kas van de N.N.W.B. van 25 tot 50 cent per lid. Aangaande verder bestuursvoorstellen en benoemingen en kreeg de afgevaardigde vru mandaat. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. S. Schaap. Daar het in februari 1961 vijf en twintig jaar geleden zal zijn dat „Z.V.W.” werd opgericht zal er aan de jaarlijkse feest avond een bijzonder tintje worden ge geven. De Koninklijke Rederijkerskamer Ten Kate te Leeuwarden is uitgenodigd deze avond te verzorgen. Besloten werd, in verband met de be schikbare plaatsen; geen nieuwe leden aan te nemen dan na de feestavond en de uitnodiging strikt persoonlijk te houden. Met hartelijke felicitaties van de voor zitter met de behaalde successen werden de prijzen van de onderlinge wedstrijden aan de volgende zeilers uitgereikt. 16 M2 klasse A; 1. A. Visser. 2. H. S. Schaap. 3. J. de Vries 16 M2 klasse B. 1. S. W. Valkema, Oudega (W.) 2. D. Cnos- sen, Gaastmeer. 3- E. Terpstra, Gaastmeer. A. Visser ontving de wisselbeker aan geboden door de firma Giejstra en Fré de Boer en S. W. Valkema., de wisselbeker aangeboden door de zeilvereniging. De datum van de open wedstrijd in het seizoen 1961 werd vastgesteld op zaterdag 15.juli. Bij die gelegenheid zal tevens de reünie gehouden worden van de 16 M2 groep „Hendrik Bulthuis” met als besluit een gezellige avond in hotel „De wijnberg’’ Verder werd nog meegedeeld dat zater dagmiddag 17 december op uitnodiging van de Hendrik Bulthuis groep, de heer Jaap Helder uit Paterswolde een causerie zal houden ovejt; zijn persoonlijke ervaringen tijdens de olympische zeilwedstrijden t- Rome, om 3 uur in hotel Bonnema, Sneek, Tot slot vertoonde voorzitter Schaap enige prachtige kleurendia’s van watersport en buitenlandse opnamen. Senioren: Workum I—Leeuw. Zwaluwen I. Aanvang 2.30 Vertrgk 1.20 Junioren: O.N.S. IA—Workum IA. Vertrek 1.30 Bakhuizen 2B—Workum 1B Bakhuizen 1B—Workum 2B Nu Sinterklaas voorbij is, moeten we zo langzamerhand weer gaan denken aan Kerstmis en Nieuwjaar. En aan de brieven en kaarten met goede wensen, die we dan willen versturen. Misschien hebben we familiebetrekkingen overzee. En wat is er dan mooier, dan zo’n dubbele wenskaart van Hindeloopen, Huizen, Marken, Volen dam of Bunschoten met zijn kleurige kle derdrachten te zenden, gefrankeerd met ook dezelfde kleurige kinderpostzegels- En waardoor u ook nog heel veel ge dupeerde kinderen veel prettige en mooie ogenblikken bezorgt. Komt u eens aan bij mej- M- MULLER, Syd 84, die u gaarne apes toont. Misschien kunt u ook nog wat extra kinderpost zegels gebruiken, die het hele volgende jaar nog geldig zijn. „REHOBOTH” IN MEMORIAM Genoodzaakt door de verandering van allerlei omstandigheden andere tij den hebben andere zeden heeft dé bestaande Herv. Mannenverenigir^g een niet gemakkelijk besluit genomen en Wel: het gebouw Rehoboth te verkopen, dat inmiddels is overgegaan naar de heer Johs. Dijkstra, timmerman alhier. Wij wensen de heer Dijkstra toe, dat hij er veel nut van mag beleven, tot welzijn van gezin zowel als bedrijf en dat hij de betekenis van het woord „Rehoboth” ten volle mag en kan onderstrepen. De Heer heeft ons ruimte gemaakt. Voordat we afscheid nemen van Rehoboth (en dat is bepaald op 19 januari a.s. de stichtings datum van de vereniging: 19—1—1868) gaar ne nog een enkel woord. Nadat de opgerichte Jongeüngsverenigjng plm. acht jaar had vergaderd in verschil lende woonkamers en in het toen be staande Evangelisatiegebouw, werd omge zien naar een eigen gebouw;. Een bus werd geplaatst met als resultaat f 200.—, waaruit de onkosten werden bestreden voor het door wijlen Edelachtbare heer R. Visser, burgemeester der gemeente Wor kum, aangekochte pakhuis, ’t welk werd ingewijd op 29—12—1876. Daartoe in staat gesteld (volgens oude notulen) door giften van 25 cent tot f 250.—. Het initiatief ging uit van nu wijlen de heren M. J. Runia, smid, W. Kroese, manufacturier en W. Glastra, bakker, die ook de leiding op zich namen. We lezen verder: In de jaren omstreeks 1868 zag het er in Workum, ook wat het geestelijke leven betreft, niet zo érg roos kleurig uit. Vijftig verkoophuizen van sterke drank, eep veertiendaagse kermis, en dat De Doopsgezinde Jongeren B>nd heeft op zich genomen om de kosten van een electriche luchtinstallatie voor het kerkor-; gel van de Doopsgezinde kerk te Workum, bijeen te brengen. Daarvoor zal getracht worden op verschillende manieren aan geld te komen. Allereerst is dan gedacht aan verkoop van oliebollen op Oudejaarsdag en daarbij wordt er van uitgegaan dat ae kwaliteit prima moet zjjn en ook de kwan titeit heel redelijk dient te wezen. Dezer dagen zullen circulaires rondge bracht worden en op een strookje hier in kan ieder zjjn bestelling doen. Die strook jes worden in de week vóór Kerstmis op gehaald, want dan kan er aan een vlotte afhandeling van alle bestellingen de meeste zorg worden besteed Royale bestellin gen gaarne tegemoet ziend: D.J.B. Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur '4 Um OPENING NjEUWE O.L.S. TE MAKKUM. Op een zaterdag in maart 1961 zal de nieuwe openbare lagere school te Mak^um officieel worden geopend. Nu leek het de oudercommissie van de school een goed idee toe de OUD-LEERLINGEN, die tussen 1900 en 1940 leerlingen zijn geweest van de klassen 6, 7 en/of p van de o.l.s. te Makkum uit te nodigen voor deze plaatse lijke gebeurtenis, maar de adressen en alle

Friso nl | 1960 | | pagina 1