oliebollen l WORKUMER KRANT Nieuws- en Dames tricotages Kalenders en Almanakken Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeioopen en Zuidwesthoek van Friesland Westerhuis radio en televisie Denkt er om? fa. ERFSKIP S.V.W. AGENDA in Gaastra’s Boekhandel MAISON IRENE RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE AUTO-VERHUUR 83ste JAARGANG VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 No. 52 Dit nummer bestaat uit twee bladen WARKUMS drigender, tsjuster- vloerbedekking dus bij Seine, fan frede en F. Süd 72-74 Uw adres voor IJEME DE BOER De Doopsgezinde Jongeren Bond te Workum bakt voor Oudejaarsavond vroegere stadgenoot de heerD.Terp- stra, thans te Kootstertille. Met ingang van 1 januari a s. is hij aangesteld als procuratiehouder van de Marco-fabrieken. 1960 de wy Y WORKUM. Geslaagd voor het Staats Praktijk Diploma 2e deel, onze en gezelligheid Perceel 3. Het huis met pakhuis en erf Turflan 14 en 13. Dit huis wordt tot omstreeks maart e.k. bewoond door de heer J. v. d. Heide. In totaal werd op deze drie perce len geboden f 9.055.00. De percelen zijn evenwel niet verkocht wegens niet genoegzaam bod. menlijk zingen 1 en 3 Hierna werd de kerstboom ontsto ken door personeel van het rusthuis, waarbij door een der meisjes blitz- licht foto’s werden gemaakt, terwijl Nieuwjaarsreceptie Ter gelegenheid van de jaarwis seling zullen de burgemeester en me vrouw Russchen gaarne maandag 2 januari a.s. tussen 20.00 en 21.00 uur ten stadhuize ontvangen. aan de van geboden en ’t hoofdge- door de overigen vier coupletten wer den voorgedragen. Da van Hamel vezorgde de liturgie door voorlezing van gedeeltes uit Je- saja, Johannes en Lucas. Ter afwis seling werden door alle aanwezigen diverse gezangen gezongen, waarna Da. van Hamel een toespraak hield over Anna moeder en kind. Door de heer N. Harkema, werden enkele liederen gezongen met begelei ding van de heer Sijpersma op ’t orgel. In de pauze werden allen onthaald op thee met gebak en diverse versna peringen. Na de pauze volgde een kerstver telling door ds W. E. Verdonk, welke vertelling door allen aandachtig werd gevolgd. Toen nog gezamenlijk ge zongen was en er een lekker kopje koffie gedronken was, spoedde deze middag ten einde. Vanaf deze plaats hulde initiatiefnemers en het personeel ’t rusthuis voor alles ons namens de bewoners van bouw dank aan de directrice voor de gezellige feestdagen, die we ook dit jaar weer mochten beleven. JYÏeubeien van ünconé gaan een mensenleeftija mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer Tips voor de woninginrichting De eerste Holtap kleden werden gemaakt in het Gooi, van zwart koe- haar met gele en felrode wollen ban den. Hieruit is later voortgekomen een vlak wollen karpet, zonder rug met aan weerskanten een dikke wollen inslag. De tekening is onder en boven gelijk maar in kleur net tegengesteld. Een Holtap is dus inderdaad aan twee kanten te gebruiken en zeker de zoom- loze soort. Doordat men echter op de inslagdraden van het weefsel loopt, slijt het karpet nog vrij vlug. Voor het onderhoud geldt nog steeds dat het beter is een nieuw pool weef sel niet direct te zuigen. Ieder nieuw poolweefsel bevat korte wolvezels in de uiteinden van de doorgesneden pooldraden. Hoe meer nu het tapijt belopen wordt, des te meer grijpen de kleine schubben van de wolvezels in elkaar en blijven nog veel van die korte vezeltjes zitten. Om vuil en zand goed te verwijderen het kleed op de rug kloppen. Stofzuigen moet in de breedterichting van het karpet gebeu ren en niet in de lengterichting. Als het kan, de karpetten eens een halve slag draaien; dat voorkomt een on gelijkmatige slijtage en een traploper eens een keer laten vertreden (een paar cm. naar boven of onder op schuiven) voor er kale plekken inko men. Ook rubber hakken en zolen doen een aanval op uw lopers en karpetten. De rubber wringt nl. de de poolpluizen uit de rug bij het draaien van de voet. Vooral de lich tere kwaliteiten zijn hier niet tegen bestand. Koop uw een vertrouwd adres; er worden zware eisen aan gesteld. Robijns - Merk - Workum geen kortingen, geen cadeaus, maar uit sluitend de betere kwaliteiten tegen zo laag mogelijke prijzen. fan de wrald hünderten minsken fan de honger Lit ik de pinne mar dellizze, hwant miskien bin ik dizz’ kear wol hwat al to sentiminteel west. Ik winskje alle minsken ta In jier fan Lok en wolfeart. Kerstfeestviering. De Hervormde zondagsschool hield op de Tweede Kerstdag in lokaal Re- hoboth met ruim tweehonderd kin deren kerstfeest, ’s Middags om half drie met de kleine kinderen en om vijf uur met de grote kinderen onder leiding van de heer L. de Haan, voor zitter van de zonddagsschool. Het kerst-evangelie werd bij de kleine kin deren verteld door de voorzitter en bij de grote kinderen door de medewerker de heer T. Nieuwland. Het vrije kerstverhaal: .Marietjes kerstfeest’ werd bij de kleine kinde ren verteld door Mej. A. v. d. Akker en bij de grote kinderen ,Een onge wone kerstviering’, door de voor zitter. Tijdens de kerstviering werden de kinderen driemaal getrakteerd. Aan het slot van het feest ontvingen de kinderen nog een reep chocola, een sinaasappel en een boek. Beide kerstfeesten hadden een or delijk en vlot verloop en werden door een groot aantal ouders bijgewoond. Stichting Mariënacker De maand december is voor de bewoners van het hoofdgebouw steeds een feestmaand en ook de bewoners van de omliggende woningen zijn bij bijzondere gelegenheden veelal aan wezig. Op vrijdag 2 december was het des middags Sint Nicolaasfeest waarbij ’t bestuur van Mariënacker aanwezig was. Door 't personeel werden aardige voordrachten gedaan, die bij alle aan wezigen zeer in de smaak vielen en veel pret veroorzaakten, hetgeen voor de spelers die hier druk voor hadden gestudeerd een grote voldoening was. De hoofdschotel was de komst van de goedheilig man, die van zover weg gekomen, toch zo wonderveel wist van de bewoners van 't rusthuis. Het geheel was een zeer geslaagde middag en de initiatiefnemers mogen er dan ook verzekerd van zijn dat al hun werk bijzonder op prijs is gesteld. Donderdag 22 december werd een Kerstwijdingsmiddag gehouden met medewerking van Da. M. J. van Hamel, liturgie Ds. W. E. Verdonk, kerstvertelling; de heer B. Sijpersma, orgel; de heer N. Harkema, solo-zang. De directrice van Mariënacker open de deze middag met allen een har telijk welkom toe te roepen en ze deelde mede dat Da M. J. van Ha mel na een ernstige ziekte direct be reid was gevonden hier aanwezig te zijn, Begonnen werd met een geza- van Gezang 1 Verzen Verkoping 27 dec. Dinsdagavond werd door notaris P. Niemantsverdriet publiek geveild in hotel De Wijnberg, de na volgende percelen, Perceel 1. Het huis met werkplaats en erf, Turflan 10, verhuurd aan de heer J. Veldman. Perceel 2. De pakhuizen met boven woningen en erf, Turflan 11 en 12. Deze bovenwoningen zijn verhuurd aan de heer F. Boersma en S. Duiker. Herberchpraet I Us forsyk yn it léste stikje oer de aide herbergen hat net om ’e nocht west. Wy tankje de lêzers dy’t üs inkelde oanfollingen jown hawwe. Derbij binne üs ek inkelde staeltsjes meidield fan hwat him alear ófspile hat yn guon herbergen. Dizze foarfallen binne to nijs- gjirrich ek omdat der in oare tiid ut sprekt om se üs lêzers to ünt- halden. Wy sille lykwols de nammen fan de persoanen, dy’t yn de forhalen in rol spile hawwe, mar yn üs archyf biwarje, omdat it net altyd seker is, oft er ek noch neibisteanden binne, dy’t dit minder wurdearje soene. De herberge, dy’t stien hat op it plak der 't nou de slüswachter wen net, is ungefear 30 jier forlyn ófbrut- sen, it wie in gebouw dat der wêze mocht, it toande frijhwat. Efkes fier- derop, tusken de aide dyk endesoal- sterdyk stie dan it aid Fortün. Nef- fens deselde briefskriuwer moat Séburch omtrint 1856 boud wêze, wierskynlik op in iepen romte, hwant op aide printsjes sjucht men allinnich mar de dykshüskes dy’t yn de twein- tiger jierren ófbrutsen binne. Syn pake, Jan de Vries, hat Séburch yn 1862 kocht en der oan 't 1908 ta yn wen- ne De herberch wie fanselssprekkend foar elkenien tagonkelik mar op moan- dei- en freedtojoun mochten allinnich de .hearen’ boppe komme, dy’t dan net yn de sociëteit ,De Harmonie’ torjuchte koene. Séburch, sa ticht oan de haven, wie in trefplak foar de sélju. Hja sieten der net oan in gleske limonade en ek op sé waerd de drank net mijd. In romerfol koste op it lést ek mar seis sinten. De fortsjinsten wiene foar it gewoane skipsfolk mar lyts, dat as hja oan de wal kamen dan wie it al gau ,spek en fleis binne dochs net foar üs soarte lju to biteljen, dat jow üs mar in romerfol.’ It bleau meastal net by ien, en as hja dan oan de seisde tawienen, dan sei de kastelein, dy’t it bigreate, wolris: ,hjir hienen jim ek wol spek foar keapje kinnen.’ Nou wie der ien by. dy foer op de greate feart. Hy soe op sé noait in süpke nimme, mar sa gau wie d’r net oan ’e wal of hy siet alle dagen under de oalje. Slim wie it! Op in kear hie ien in aep mei- nommen, dy’t op Séburch dronken fuorre waerd mei in pantsje fol bran- dewyn mei süker. Us séman wie ek yn it selskip. In nocht en wille om de malle gritsen fan de aep fan kom- sa! De oare deis soe it wer wêze, mar de aep wegere nou perfoast en wiisde doe mei syn hantsje op ’e foar- holle. ,Dy aep is forstandiger as dü’ wie it biskie oan üs séman en der koe hy it mei dwaen Winnaars prijsvraag F A.R. Door de Stichting Electro-Advies- raad werd op maandag 19 december j.l. de uitslag bekend gemaakt van de serieprijsvraag welke in dit blad verscheen. De heer M. Visser uit Ber gum bleek het hoogste aantal punten te hebben gehaald en daarmede de eerste prijs. Als 2e en 3e prijswin naars kwamen uit de bus de heer W. Schurer uit Sneek en mevrouw A. H. Kingma-De Groen uit Dokkum. De prijzen bestonden uit waardebonnen ten bedrage van resp. f250.f 150 en f 50.te besteden voor de aan koop van een elektrisch toestel. De drie Hoofdprijswinnaars waren door het bestuur van de Electro-Ad- viesraad uitgenodigd om naar Leeu warden te komen om deze prijzen persoonlijk in ontvangst te nemen. Deze ontvangst vond plaats in de nieuwe demonstratiezaal van het P.E.B. in Friesland aan de Stationweg 6 te Leeuwarden, die juist die middag door de heer Commissaris der Koningin was geopend. Na de begroeting door de Direc teur van het P.E.B. als voorzitter van de Electro-Adviesraad, de heer ir. J. K. Lijfering. gaf de secretaris, de heer O’ van der Veen, een uiteenzetting van het doel der E.A.R, Deze Stich ting, die in 1955 werd opgericht door de stroomleverende bedrijven, de groot- en detailhandel in elektrische toestel len. stelt zich tot taak het verweze- lijken van een objectieve en vakkun dige voorlichting door de bij haar aangesloten installateurs aan het pu bliek bij de aankoop van elektrische toestellen. Na de prijsuitreiking werden een tweetal voorlichtingsfilms van het P.E.B. vertoond, nl. .Nieuwe Tijden - Nieuwe Wegen’ en ,Volg die Vrouw’, De bijeenkomst werd besloten met een rondgang door de nieuwe toon- kamer van het P.E.B., gelegen aan de voorzijde van het P.E.B.-complex, waar de prijswinnaars vele mogelijkheden zagen voor het besteden van de door hen gewonnen prijzen. Fryske Brief CCCXXXIV Sa op it ein fan it jier, yn de tsjustere dagen foar Krijsttiid en tsjin- en op aldjiersjoun, wurdt it in hiele bulte minsken hwat weak om it hert, of to wol hja wurde sentimenteel. En dat leit eins wol hwat yn de reden, hwant der is al wer in jier foarby. Wy allegearre in jier fierder fan it bigjin óf, en in jier tichter by it ein. Boppedien tinke wy dêr graech noch ris oer nei hwat it aide jier üs brochte, en riist ek üngemurken de fiage: Hwat stiet üs yn it nijejierto wachtsjen? Hwat sil it üs bringe? Hwat hinget üs boppe de holle? En nou is it miskien hwat nüver om tosizzen: Mar wolle jimme wol leauwe, dat wy al gau meilijen mei üs seis hawwe. Süver hast gjin minske, op ’e hiele wrald net, dy’t it slimmer hat, swierder, muoiliker as wy, of as ,ikke.’ ,Nou ja,’ sizze wy dan, ,net dat wy safolle to kleijen hawwe, mar as wy sjogge nei dy of dy En dermei komme de .klaagliederen’ los. Wy kleije sa graech oer hwat wy nét hawwe, mar oer it folie, it moaije en it bliide hwat üs diel west hat, prate wy net mear. Nou 't ik my setten haw ta it skriuwen fan de léste brief yn en ik lit dan noch ris yn my omgean hwat wy sa de léste tiid yn kranten lézen hawwe; of it nijs hwat de radio üs brochte, dan krije wier gjin fleurich byld foar eagen. Skrikkelike natürrampen rampen op sé; üngelokken mei fleanmesinen; forkearsüngelokken, ja neam mar op, Nim derby de striid tusken blanke en swarte minsken; de füleindige striid om de macht, yn ünderskate lannen, dat allegearre byelkoar nommen, is hast om bang fan to wurden, de hiele wrald yn ünstjür en reboelje op forskate plakken. It liket mar tsjuster om üs hinne. Mar of it nou der is as ea tofoaren? Hwa sil it sizze. Mar ik haw mei bilangstelllng lézen de wurden dy’t Paus Johannes XXIII yn syn Krystboadskip sprutsen hat, en binammen dizze: .In deze tijden is men algemeen van oordeel dat de wereld verschrikkelijke uren doormaakt, maar in de geschiedenis heeft de wereld veel ergere tijden doorgemaakt.’ Wis der barre skriklike dingen. Dêr wurdt op ’t heden mei man en macht afbeide om dochs mar sa gau dwaenlik, ien of mear minsken nei in oare planeet to sjitten. Foar in diel om de wittenskip to tsjinjen mar foar it greatste part om de nijsgjirrigens to bifredigjen dy’t üs as minsken sa eigen is. De ierde is üs sa njonkenlytsen to lyts wurden en nou binne wy dwaende it hielal to oermasterjen De moanne en miskien oare planeten, under üs bistjür to bringen. It kin net skele hwat dat kostje moat. Dêr wurde miljoenen, né miljarden oan spandearre. Kosten geen bezwaar' soe men sizze kinne. En dat op dit eagenblik towyl dêr yn Sintrael Congo sa’n 300.000 minsken fan de honger omkomme. De léste wikemanich stjêrre der eltse dei, in twa hündert manlju, froulju en bern, fan de honger. En as der net gau help bean wurdt, forwachtet men dat dat sifer fan 200, wol 1000 wurde sil. .Velen van hen lijden aan hongeroedeem, hun lichamen zijn gezwol len. Zij hurken neer langs de kant van de weg, onder bomen en bruggen, of wachten in armzalige hutjes op de dood.’Sa haw ik it yn de krante lézen. De Krystdagen üzze wer efter üs. En elts fan üs hat op syn eigen wize, dy dagen sliten. It wie echt waer om meielkoar thüs to sitten. Nou giet it op de aldjiersjoun oan. Fierwei de measten fan üs, sille meielkoar it aid jier .ütsitte’, en sa gau de klok toalve slacht, elkoar ,Veel heil en zegen’ winskje. Dêr is Ijocht, waermte en leafde om üs hinne. Iten en drinken mear as sêd. Mar op datselde stuit stjêrre der yn in oar diel AFD. GYMNASTIEK Letter mear PLAATSELIJK NIEUWS Er is nog keus Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnf’nAntsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T: GAASTRA Bza. Drukkerij en Boekhandel Workum OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES DE SPECIAALZAAK VOOR LAAT VERZORGEN NOARD 69 WORKUM Bestellingen worden in Workum bij U thuis bezorgd TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van bulten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Volgende week woensdag alleen gym-les- sen voor keurcorps adsp. dames en dames en heren, aanvang 7.30 uur. Donderdag 5 januari beginnen weer alle lessen op normale tijd. Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlyk donderdags morgens 10 uur AFD. VOETBAL Competitiewedstrijd Oudejaarsdag Workum IO.N.S. I. Aanvang 230 uur Meubelhuis Inconé - Workum op

Friso nl | 1960 | | pagina 1