ERFSKIP Kinderpostzegels WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie fa. Westerhuis Libelle Nylons WARKUMS IJEME DE BOER RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE S.V.W. AGENDA AUTO-VEDHUIIR Fré de Boer Gebruik ook nu: VRIJDAG 6 JANUARI 1961 84ste JAARGANG No. 1 iiNiniiiiiHiiiiiiniiiiiiyiiiiiiiiihiyiiihim i F. IIHIIIIIIIIIIIIIM Uw adres voor Schoolpers-Conferentie over Europese integratie Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Sud 72-74 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct; per mjn. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1.25 pet kwartaal per post f 2.75 per halfjaar de nu 2.95 tot en met 5.50 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T.' GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Progremma zaterdag 7 januari AFD. VOETBAI. Senioren; O.N.S. 1—Workum 1, vertrek 1.30 uur Workum 2—D.O.G., aanvang 2.45 uur Junioren: O N.S IA—Workum IA, vertrek 1.30 uur TELEFOON 306 b.g.g 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd E.H.B.O. - afd. Workum Bij onderstaande gediplom. E.H.B.O.-ers is een E.H.B.O.-tas aanwezig: mej. A: A. Ketelaar, Nijhuizum 9 dhr H. Sj: Minnema, Dwarsnoard 30 mej. F; v. d. Meulen, Noard 178 mej.IJ; A. Schotsman, Noard 102 dames G. en K- Pruiksma, Süj 120 mej. R. v. d. Meulen, Langeleane 14 mw A. L: Nauta-v. Dijk, Begine 7 dhr. T. Wouda, Begine 44 dhr. G. v. d. Bijl, Tiaralaan 2 Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur en gezelligheid C. GORTER OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 r Workum Aj Ruim 200 leerlingen van middel bare en kweekscholen uit het gehele land hebben van 3 - 5 januari in het Evert Kupersoord’ in Amersfoort college gelopen in Europese problemen. Op dezelfde wijze als de Europese Beweging gewend is conferenties te beleggen voor economen en docenten, politici en vertegenwoordigers uit het Nederlandse culturele leven, werden deze jongens en meisjes van zestien tot negentien jaar, die redacteurs zijn van schoolbladen, voorgelicht over de Europese eenwording en verschillende aspecten ervan. Hoe gevarieerd deze voorlichting was, bleek wel uit de lijst van 15 spre kers, waarop o.a. voorkwamen Me vrouw Mr. J. M. Stoffels van Haaften, vice-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, Prof. Dr. H. Brugmans, Rector van het Europa-College te Brugge, Ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en van het Europese Parlement (van E E.G., Euratom en E G.K.S.) en Dr. P. J, Koets, hoofd redacteur van ,Het Parool’. Het is de bedoeling dat de deelne mers na de conferentie artikelen over de Europese integratie schrijven, die kunnen worden opgenomen in een gemeenschappelijke schoolkrant. Het is de bedoeling dat deze krant in maart, Jtfeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftija mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Meubelhuls Inconé - Workum Doe’t hja by de Nije Oanlech kamen, hearden se yn ’e fierte al it lüde pra ten fan de bruorren boppe alles üt. Dy hienen hjir en der al ris oanstut- sen en sieten nou mei in boppest bést sin yn de jachtweide fan de Nije Oanlech oan it slokje. De feint sei tsjin syn faem: ,gean dü mar werom nei Koudum, dan sil ik my der hjir wol mei rédde en kom dy wol efter- op.’ Efkes letter stapte hy de her- berch yn. Hja wienen al sa rüzich yn 'e holle, dat de komst fan harren o.s. sweager harren gjin nij die. Hja sei nen: .wolst ek in romerfol?’ Jawis’, wie it antwurd, ,der is it mij krekt om to rédden.’ Hy gyng tusken de bruorren yn sitten. Op 'e tafel stie in linnen püdtsje der 't it erfskip yn siet. Sa nou en dan sloegen hja under it forhael mei it püdtsje op ’e tafel om harren wurden krêft by to setten. Doe’t dé feint twa buorrels op hie, gie er oerein griep it püdtsje mei jild en stoude hastig ta de herberch üt. De bruorren der efteroan, mar om ’t hja net al to helder mear wie nen en de feint sa fluch en linich as lekken, hienen hja gjin skyn fan kans om him yn to heljen. Tichte by Kou dum helle de feint syn faem yn en doe’t de bruorren letter thüs kamen, hawwe hja alles earlik forparten, Of de fortarring yn de Nije Oanlech noch bitelle is, is net bikend, hwant hja binne der hommels ütflein. De man, dy’t dit huzarenstikje üthelle hat, hat d’r faek oer op ’e tekst west. Hy frege dan: ,hastou wol ris in erfskip mei immen parten Oars witst net, hwat d’r yn ’e wrald to keap is Provinciaal Anjerfonds. De in 1960 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in totaal 13.541,93 opgebracht (vorig jaar 12.060,40). Voor een uitkering uit die collecte komen in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen en die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provin ciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermel ding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de laatst gehouden collecte is medegewerkt, vóór 16 ja nuari 1961 moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, administrateur ter pro vinciale griffie te Leeuwarden. Om onnodige aanvragen te voor komen wordt* er nog de aandacht op gevestigd, dat verenigingen enz., die uit de beide voorgaande collectes, dus in 1959 of 1960, een subsidie ontvin gen, thans in het algemeen niet voor een uitkering in aanmerking komen, opdat zoveel mogelijk alle verenigin gen, die aan de collecte medewerken, op hun beurt kunnen worden gesteund. ter gelegenheid van de ,Dag van Eu ropa’, zal verschijnen. Naast artikelen zullen de schoolkrantredacteuren ook foto’s, gedichten, tekeningen karika turen, en anekdotes kunnen leveren. De conferentie is mede mogelijk gemaakt door de Europese Prijs, die Prins Bernhard, ere-voorzitter van de Europese Beweging, in september door de Raad van Europa kreeg toegewezen ter erkenning van zijn verdiensten op het gebied van de Europese eenwor ding. De Prins heeft indertijd een deel van het geld aan de Europese Bewe ging geschonken, en een deel daarvan wordt nu voor de jeugdconferentie in Amersfoort gebruikt. De problemen, die in plenaire ver gaderingen en discussiegroepen werden besproken, zijn: de ontwikkeling van de Europese integratie, de rol van de Europese Beweging in het streven naar een Verenigd Europa, Europese radioverslaggeving en Eurovisie, Eu ropese filatelie, taalproblemen, land- bouw-integratie, het werk van inter nationale persbureaus, de Nederlandse pers en haar Europese taak, energie problemen (kolen, olie en kernenergie), Europese samenwerking van de spoor wegen en de vrouw in de Europese politiek. Herberchpraet II Ja, as it farrensfolk thüs kommen wie fan in greate séreis, en de jild* ponge hwat swierder yn de büse weage, dan koenen guon fan harren wol ris hwat oerdwealsk wêze. Sa barde it ris yn dyselde tiid, dat in pear fan dizze knapen de goede thüskomst oan it bidrinken wiene yn ’t Oogje. Hja krigen der al gau selskip fan in hyn- stekeapman. Harren .rykdom' biwust en frij wis net al to nochteren mear, smiten de skippers eagen op it hynder dat de keapman foar de herberch stien hie. Koart en goed hja keapje it hyn der der 't hja hyn-ofte-nei gjin forlet fan hawwe en nou moat it ta de herberch yn. Great trelit fan- sels! Yn it Oogje binne hja pür for- legen mei de nijkeap, dy’t de jacht weide ynhelle wurdt. Nei in bulte krimmenaesjes is de hynstekeapman op ’t lést ré syn hynder werom to nitnmen as hja f 25.tajowe (It hynder sil sa’n f 100.koste hawwe) It spul giet oan en de keapman stapt mei syn hynder plus f 25.wer ta 't Oogje üt. In hiel oar gefal spile him sa’n 80 jier forlyn yn de Nije Oanlech óf. Yn Koudum wennen doe twa bruor ren en in suster, Hja hienen in lyts kaptaeltsje urven en moasten dat yn Warkum by de notaris ophelje. Om 't de bruorren wol fan in slokje hol den, wie de suster binaud, dat ek har erfdiel troch har bruorren forsüpt wurde soe. Hja nei har feint yn Al- demardum ta om rie. Nou,sei dizze, ,dü hoechst der net oer yn to sitten, dat réd ik wol op.' Op it lést wie it dan sa fier, dat it erfskip ophelle wurde soe. De beide bruorren wienen nei Warkum tein, mar de jouns noch net thüs kommen De feint mei syn faem soenen mar ris sjen, hwer de mannen taholden. Tips voor de woninginrichting Nog iets over tapijt en karpet BOUCLÉ: Verkrijgbaar in banen en als tapijten. Een weefsel meestal bestaande uit jute of katoen met een ketting van wol wolbouclé. kunst vezel of haar haarbouclé. Het wordt in veel kleuren gemaakt en is een product dat een heel prettige vloer kan geven. Er zijn heel veel fabrika ten, maar let u wel op goede kwali teit. MOQUETTE is een weefsel dat door de opengesneden pool veel vol ler aandoet dan bouclé. Ook hier is een goede kwaliteit een eerste vereiste. Naast de moquette met wolpool ken nen we ook die met een pool vah haar nl. haarvelours, VILTTAPIJT is geen weefsel maar op elkaar geperste vezels. Vroeger van wol, tegenwoordig vaak van synthe tische vezels of koehaar. Het is er in effen of geribd, b.v. tretford. Ronyfelt bestaat uit koehaar, het geen op den duur dient te vervilten. Deze materialen bestaan nog niet zo lang en het oordeel hierover is heel verschillend. Geknoopte tapijten, zowel machi naal als handgeknoopt, zijn prachtig. Ze bieden heel veel mogelijkheden de kleuren zijn legio en ze worden gemaakt in moderne dessins (ook ef fen en gemêleerd) als ook in de bekende traditionele patronen. Van deze geknoopte tapijten kan men jaren plezier hebben maar ze zijn in de aanschaf prijzig. Robijns - Merk - Workum geen kortingen, geen cadeaus, maar uit sluitend de betere kwaliteiten tegen zo laag mogelijke prijzen. Ook in 1961 een ,Miss Bril* Ook in 1961 wordt weer een ,Miss Bril’ gekozen. Via provineiale voor ronden in februari zal in maart of april de jonge vrouw worden aangewezen, die naar de mening van een jury, het best bewijzen kan, dat bescherming van het gezichtsvermogen de uiterlijke charme niet behoeft te schaden. De Stichting ,Oog en Bril’, het in stituut dat de Miss Bril verkiezing telkenjare organiseert, is er om de mensen steeds meer te wijzen op de rijkdom van een goed gezichtsvermo gen, op de noodzaak van geregeld oogonderzoek. Want velen in ons land, zo wijzen de onderzoekingen uit, lopen onnodig gevaar in het verkeer bv. vooral achter het stuur, of bederven het fijne instrument dat het oog is - doordat een vals gevoel van ijdelheid hen afhoudt van het dragen van een bril. Het begrijpelijk verlangen naar schoonheid mag niemand - wanneer dat medisch noodzakelijk is - van het brilgebruik afhouden. Daarom wil de Stichting ,Oog en Bril’, door middel van de jaarlijkse ,Miss Bril’ verkiezingen aantonen dat een goede bril niet ontsiert, maar in tegendeel de persoonlijkheid kan on derstrepen. Zij die willen deelnemen aan verkiezing moeten zich daarvoor reeds bij een opticien opgeven. Fryske Brief CCCXXXV It wie op in joun tsjin tsienen, dat Marijcke Feenstra, in jongfaem fan in jier of achttsjin, thüs kaem. Har mem siet by de tafel en seach as in ülë. ,Is heit nou al op béd?’ frege Marijcke. En doe bi- goun mem: Jimme heit op béd? Né, dü silst net witte dat hy nei in fegadering fan de .bond’ is. Hast him seis it briefke noch jown. Mar dü biste fansels wer rrersto let thüs. Hast wer mei by jonge fan Andries en Geeske op strjitte om sjowt En dü witst wol dat jimme heit en ik it üt noch yn net lije wolle. Dy Jelle is alhielendal gjin partür foar dy. Dü noch mar amperoan achttsjin en hy, wol twa, trijentweintich. Hy hatom- mers al under tsjinst west. En noch nea gjin stür fortsjinne. Altyd noch mar ,leare’ sa ’t it hjit. It skynt er dér by dy lju noch al oan to sitten. Mar ik soe wolris witte wolle, hwer hja it fan dogge. Hwant hwat soe sa’n ien as dy Andries nou wyks thüsbringe Dat sil grif net safolle wêze. Hy hat it ommers noch noait allinne fortsjinje kinnen. Geeske gong om- mers altyd üt arbeidzjen, ja nou de bern fortsjinje, skynt it net mear ne- dich to wezen. Ja, dy Andries ek, rounom mei de noas foaroan by en it heechste wurd, mar as 't op arbeidzjen oan komt is er net to finen. En dat greatske wiif mar tige pogge en opsnije, dat dy jonge fan harren sa leare kin. Né, ik mei dat wiif foar myn eagen net sjen.’ ,Mar hark nou ris mem,’ bigoun Marijcke. ,Dat mem Jelle syn heit en mem net lije mei, kin dy jonge dochs net helpe wol? En mem jowt nou wol tige op Jelle syn learen óf, mar leau mar grif, dat as hy eer in healjier troch syn eksamen komt, hy in béste baen krije kin. Omke Sytse sei fan ’e joun noch ,Oer hwat hasto it nou wer?’ frege mem. ,Nou oer omke Sytse, oer mem har eigen broer.’ Hasto der dan west woe mem witte. ,Ja, efkes mei Jelle, hwant omke en hy sitte ommers yn it bistjür fan it korps. En nou Mar Marijcke rekke net ütpraet hwant har mem sei tige heftich,Soa, just, jawol. Hellet Sytse jimme jouns yn ’e hüs. Krekt hwat foar him. Hy wit dat wy der op tsjin binne datsto mei dy jonge omslachste, en nou louter en allinne om my to narjen, hellet hy jimme yn ’e hüs. Mar ik sil him moarn daliks ,Foai, foai hwat is mem dochs altyd kwea tinkend, Mem wit seis malle skoan dat omke in bulte mei mem op hat, Muoike sei forliden wike noch as ik hwat dien hawwe wol, moat ik dat jimm’ omke tsien, tweintich kear freegje, mar as jimm’ mem hjir komt en seit: ,Siz Sytse, soesto dit of dat efkes dwaen wolle?’ dan giet hy daliks mei. ,Né memke, jo meije gjin kwea fan omke sizze.’ Mem sei neat. ,Hea ja mem,’bigoun Marijcke opnij, ,wit mem hwat omke wol? My by de .drumband’ hawwe en Jelle wie der ek tige foar.’ ,Dat sil wol’ andere mem hwat lêbbich, Jelle sil de greatste fjür- oansetter wol wêze en Sytse mei yn ’t komplot. Krekt hwat foar Sytse. Mar dü komste net by de .drumband’ stel dy dat mar net foar. De hiele dei yn ’e winkel stean en dan jouns mei sa’n tromme foar 't liif de stêd troch fleane, set dy dat mar üt de holle. Dü klagest nou soms al stien en bien, dat dyn fuotten sa sear dogge fan it stean.’ It wie efkes stil en doe sei Marijcke ynienen: ,Omke hie joun in hiel forhael oer de tiid dat hy en mem beide noch net troud wiene. En hwat jimme wol ütheefd hawwe Hy sei: ,dü moast jimme mem marris freegje of hja dy it forhael forteld fan de Ijedder.’ ,Hwat wie dat mem?’ Mem krige in kleur as fjür en sei: ,Lit Sytse mar op him seis pasje mei syn healwiis praet. En nou dü op béd. It is hast alve üre. En tink er nou om hwat ik dy sein haw Lit dy Jelle rinne’ en doe mei in djippe sucht: ,Dy bern fan tsjintwurdich och, och hwat wiene wy dan al in ein oars.’ Marijcke sloech har mem de earmen om ’e hals en sei: ,Nou nacht, memke en sil mem my dan moarn fortelle fan dy Ijedder Hwant der siet omke nou noch om to laeitsjen. Dat skynt dos wol moai west to hawwen’. Har mem sei oars net: ,Op béd siz ik dy, en daliks. En as ik Sytse moarn sprek, nou dan sil ik it him fortelle, der kin er mar drystop oan’. Wy sille yn nije wike wolris sjen hoe 't it fierder roun en hwat for hael omke Sytse die. op 'I V. -'É OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES NOARD 69 WORKUM LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ y* IV

Friso nl | 1961 | | pagina 1