fleXa FLEXA voorlichtingsavond NOORDERBAZAR ERFSKIP WORKUMER K R ANT BOEKENWEEK Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Dames tricotages Westerhuis radio en televisie Dit nummer bestaat uit twee bladen WARKUMS S.V.W. AGENDA /Adverteert in „Friso DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST U komt toch ook gratis toegang MAISON IRENE RADIO HINGST MDIO EN TELEVISIE IJEME DE BOER AUTO*" VERHUUR Fyftich j’ier lyn 1 Fré de Boer 84ste JAARGANG No. 8 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 25 februari 4 maart - Sud 72—74 Uw adres voor maandagavond 27 februari 1961 a.s., 8 uur Bovenzaal van hotel „De Wijnberg" te Workum Demonstratie FLEXA lakverf en muurverf uw Buurtvereniging Oer de Dolte Binnenskipperij III J. H. to R. Rode Kruis-filmavonden S.V.W. Nieuws 1ISO Programma zaterdag 25 februari uur GEZELLIG EN LEERZAAM Wurdt fuortset PLAATSELIJK NIEUWS itiiiiiiiiiiiiiiiiitiiuniiiifiiiHHiiiifiiiiiiitiiiiHiiiitiiiiiitntiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii IIIHIIIIIIIItillllllllllllllilllHIHIIIIIIIIIIUIIinillltlIlllHlltlIlllllllilIGIIIIIIIIII'IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHI OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Abonnempntsprüs f 1.25 pet kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. TJ GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum nr IIH —1 I Bi mil UW OP DE INTERESSANTE DE SPECIAALZAAK VOOR LAAT VERZORGEN S. R. de Boer, Noard 101 103 105, Tel. 05151-482, Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct: per nun. Contracten volgens algemene regeling 4 15 uur Vertrek 3 Telefoon Redactie en Adm. 05151;314 Postrekening 882259 NOARD 69 WORKUM Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur TELEFOON 306 b.g g 501 meten zonder chauffeur (All-risk verzekerd en gezelligheid WORKUM. In de op maandag 20 februari gehouden raadsvergadering is een woning en stukje land aan de Horzea tussen spoorbrug en de over weg naar het Heidenschap aangekocht als plaats voor een in te richten jacht haven. Wie de verdere plannen hier toe zal uitvoeren en of er al spoedig mee begonnen kan worden, is nu de grote vraag. Het moet allemaal wel zeer voorspoedig lopen als we er deze zomer (de voortekenen zijn volgens de weerprofeten zeer gunstig) al pro fijt van zouden kunnen trekken, maar in elk geval gaat Workum straks een belanrijke rol spelen in het water - sport-toerisme. Vrijdagavond kwam de pas op gerichte buurtvereniging in vergade ring bijeen. Vergaderd werd in de cantine van de firma Beuker, staande op het bouwterrein aan de Hammole, waar de nieuwe landbouwschool vol gens de verwachtingen deze zomer piekfijn gereed zal komen. De buurt vereniging mag voor haar vergadering en van deze cantine vrij gebruik ma ken. Voor deze vergadering was uitge nodigd als spreker de adjudant der rijkspolitie de heer De Vree, wonende alhier, met het onderwerp: Veilig ver keer. Na een woord van welkom door de voorzitter, de heer G. Smidt, gaf de geachte spreker een zeer duidelijk overzicht omtrent de betekenis van de waarschuwingsborden, gebod- en aanwijzingsborden. Uit deze toelichting bleek dat het langzame verkeer (voet gangers, fietsers en bromfietsrijders) niet veel rechten, maar wel veel plich ten heeft. Met nadruk werd er op gewezen, dat indien buiten de be bouwde kom geen voetpad noch rij wielpad aanwezig is, de voetgangers verplicht zijn aan de linkerzijde van de rijweg te lopen. Ook de voorrang bij de wegkruisingen en -splitsingen kwam ter sprake. Een en ander werd door middel van situatietekeningen zeer duidelijk naar voren gebracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Met een warm applaus en een woord van dank voor de spreker, werd deze mooie en leerzame avond besloten. Yn de Hollemar leinen forskeidene kearen fan hout, 3 meter lang en 1 meter breed, mei under yn de siden allegearre lytse gatsjes. Der waerd de iel yn opslein en letter yn de aken oerladen. Dy aken, wienen, lyk as al sein is, ek forsjoen fan in bun, En as se dan in lading yn hienen, koene je der sa fan buten neat fan sjen. It skip sakke der net fan, de iel d’r yn en likefolle wetter d’r üt. Yn ’e win ter, foaral as de mole’s bigounen it sniewetter üt te meallen, dan waerden der in protte flau. De mannen soch- ten dy der dan üt en smieten se op in heapke op ’e ielpólle. Dizze waer den dan forparten en omdat it üs neiste buorlju wiene, hiene wy de hiele winter fisk genóch. Dan koe it barre, dat de kearen nei it Koart Fliet moasten om it iis to brekken. Der wie by ’t winter folk genóch, it Dwarsnoard stie soms fol, en dan gyngen der in man of twein- tich ynin preamke om dy mei de kear en nei it Koart Fliet to lüken. Dongfare: De earste tiisdei of freed fan it jier gyng de skipper, al of net biselskippe fan oaren, nei Snits of Ljouwert om in feint to hieren foar de tiid fan 20 febr. (Ijochtmis) oan ’t Krysttiid en der waerd akkoarte foar in bidrach oan hwat jild, iten en bi- waskjen. En dan oan it dongfaren. Sa’n 250 jier tobek gie de dong nei de klaei, nei de omkriten fan Frjents- jer, mei skipkes fan 7 a 10 tonne. Dit wit ik by oerlevering. It is my forteld troch myn pake, dy ’t my for- helle, dat de pake fan syn pake it ek al die, dus jierren earder. Yn üs tiid wie d’r folie foroaredoe waerd de dong troch de skippers mei lytse skip kes fan plm. 20 tonne opkocht, om dernei yn greate tsjalken en klippers oerladen to wurden. De dong waerd dan nei de blommefjilden fan Lisse, Hillegomensafh. forfierd. Der ta waerd de dong op twa manearen kocht: in bipaeld bidrach per kwantum dat in bist yn 26 wike tiids ,produsearre’ óf per ton ne. Yn 26 wiken wie dat üngefear 6 tonne (6000 kg) per kou. In soad hea, in soad dongin bytsje hea (oanfold mei lynmoal of lynkoeken), in bytsje dong. Dat duorre ornaris oan 't de 12e maeije. Dernei krige it skipke in oare taek en bigoun it Modderlaren. Earst moast alles skjinmakke wurde en dan koenen de wiken fan elk 100 wurküren bigjinne. De skipkes hellen de terpmodder üt understate plakken lyk as Arum, Kims- werd, Hrtsurn en mear doarpen. Foar myn tiid wie it: seis lade en koe elk daliks mar bigjinne; letter barde dat mei trambakken franko op it skip. Dat wie nou just gjin forbettering, hwant elk moast syn bar ófwachtsje, hwat jin wol ris ynbrande. Workum 2A.—S.D.S. IA. Workum IB—Oeverzwaluwen 2B. Q.V.C. 2B-Workum 2B. Vertrek 2 van dezelfde notaris op de Sociëteit van de volgende perceelen: Een solide Heerenhuizige met steeg en tuin, aan het Noordeinde, koopster de Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente alhier voor f 3901. 2 en 3. Eene Huizige met zeilmakerij en erf, en een stukje best Weiland met een daarop staand gebouw, koopers de Heeren F. en H. Zeilstra voor f 2405. Een geheel complete Cementsteenfabriek met alle zich daarin bevindende Machinerieën en gereedschappen, koopers de Heeren T. de Zwart alhier en F. de Zwart te Sneek voor f 3196,— En dat bitsjutte it ein fan it aide panwurk, al wie it dan de léste jiermanich in .cementsteenfabriek,’). Allinne de seilmakkerij en taenderij bliuwt bistean, sij it dan dat dit bidriuw folie minder romte kriget. Mar ,baes Nolles’ hat it aide bidriuw noch in jiermanich geande haldden. De .lynbaen’ dy't wy yn üs jonge tiid noch kinnen hawwe, wie al jierren oan ’e kant. En ik tink hast dat Lytse Sibe’ de léste touslagger yn Warkum west hat. Ut de Friso fan 1 jan. 1911. In het hotel De Wijnberg alhier had ten overstaan van notaris C. Tjebbes de vorige week Vrijdag de finale verkoop plaats vandevol- Ta bislüt kin ik dan noch meidiele dat foar dy ütfiering de tagongs- priis steld wie op in dübeltsje. En ik bigjin dan in oare kear mei nijs üt Hynljippen. F. Uitgaande van het Ned. Rode Kruis, afdeling Sneek, werden hier weer drie filmavonden gehouden in Ons Gebouw. Met grote dankbaarheid mag weer terug worden gedacht aan deze drie avonden, want ruim 600 personen hebben deze filmavonden bezocht, wat iets minder was dan ver leden jaar. Voor de kinderen werden er twee voorstellingen gehouden in Ons Ge bouw en één in het gymnastieklokaal in het Heidenschap. De mooie kleuren film van de Vogelwacht, genaamd ,Tis- ka kwam terug’ was voor de oudere kinderen een mooie leerzame film. De jongere kinderen hebben meer genoten van de leuke tekenfilm waar hartelijk om gelachen kon worden. ’s Avonds werd als hoofdfilm ver toond .Meisjes in het wit’. Een boei» ende film, die door de bezoekers met aandacht werd gevolgd. In het voor programma hebben de bezoekers iets kunnen zien van het mooie menslie vende werk wat door het Rode Kruis wordt gedaan. Leuk was het dat on der de 70 patiënten die verleden zo mer een boottocht hebben gemaakt van een week, ook een eigen plaats genoot was, die op de film goed was te herkennen. De heer L. de Haan opende deze avonden met een kort woord van welkom en deed tevens mededeling dat er in het jaar 1960, een hoeveel heid van 1804 kg aan tijdschriften was gedeponeerd in het Lectuurkastje op de Merk en 104 kg aan boeken. Deze grote hoeveelheid is een be wijs van het daadwerkelijk meeleven met de vele zieken die in verschillen de inrichtingen worden verpleegd. Dit meeleven stemt het comité tot grote vreugde en dankbaarheid. De heer L. v. d. Zee uit Sneek, verzorger van deze filmavonden sprak in de pauze van elke avond een pro- pagandawoord en niet zonder succes, want in deze avonden werden in to taal 52 nieuwe leden ingeschreven. Ook hebben meerdere leden hun jaar lijkse bijdrage laten verhogen. Aan de gehouden verloting voor het aankopen van werkmateriaal voor chronische zieken werd nagenoeg door alle bezoekers deelgenomen. De prijzen voor deze verloting wa ren in hoofdzaak door de zieken zelf gemaakt. Ut deselde Friso Boelgoed van Steen, Pannen, Tegels enz. te Workum op Donderdag 19 jan. 1911, des voormiddags 9ys uur in de fabriek, voorheen van de firma T. Abbring Hingst Co. JJeubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Meubelhuis Inconé Workum AFD. VOETBAI. Senioren: Workum I-O N.S. I. V.V.I. I—Workum II. Tips en filmbeelden voor moderne kleurtoepassing Gratis kleurenadviezen, desgewenst de volgende dag bij u thuis Iedere bezoeker ontvangt een mapje met 85 moderneFLEXAkleuren Junioren: Heerenv- Boys IA—Workum IA. Vertrek 3 uur Vertrek 3 uur 3 uur uur Workum 1AHeeg 1A 100 In het begin van de wedstrijd gaf Heeg wel enige tegenstand, doch niet temin passeerde R. S. de Boer enkele spelers en gaf W. de leiding. Voor de rust had men een 20 voorsprong (doelpunt Jan Slootjes) en men ging met vertrouwen de tweede helft tege moet. Het was na de rust al Workum wat de klok sloeg. Heeg verzwakte al meer en meer. Onze keeper moest tweemaal zijn .doelzetel’ verlaten om een penalty te nemen; dat was om en de bij het achtste en negende doel punt. Uit een scrimage voor het doel ontstond het tiende en laatste doel punt, misschien wel van de voet van een der eigen spelers. A.s. zaterdag gaat de reis naar Hee renv. Boys, waar men vermoedelijk op grotere tegenstand zal stuiten. Sukses gewenst. Workum 2B-Q.V.C. 1B 5-2 De Voorzitter heeft op de S.V.W’. feestavond terecht gezegd dat de ju nioren het dit seizoen best maken. J.l. zaterdagmiddag hadden wij ech ter op een nederlaag gerekend omdat onze junioren tegen een lB-elftal moesten spelen. Bij de eerste aanval, direct na de aftrap gelukte het Otto Visser met een prachtige kopbal, na een mooie voorzet van Henkie Adema, het eerste doelpunt te scoren. Johs. Visser maak te er 20 van, terwijl later nog drie stuks volgden, n.l van Hille Heins, L. Westra en Johs. Visser. De gasten scoorden tweemaal tegen. Eindstand 52. As. zaterdag moeten de jongens naar Staveren tegen Q.V.C. 2B en een overwinning ligt feitelijk voor de hand. T.A.V.E.N.U. sil op 5 jan. 1911 sjonge yn de Menniste tsjerke. .Toe gangsbewijzen, (programma’s met tekst der te zingen liederen) verkrijgbaar gesteld a 25 cent, bij den heer Hotze Zeijlstra. Ik soe dizze meidieling net oernommen hawwe as it net wie dat yn de Friso fan in wike letter in ynstjürd stik stiet, hwat slacht op de ütfie ring fan TAVENU. En hwertroch wy in byld krije hwat yn dy tiid in .kwartsje’ wie. Om gjin heal wurk to leverjen nim ik it hiele stik hjir oer. Mijnheer de Redacteur. Donderdag 5 Jan, gaf het zanggezelschap directeur de heer Zeijl stra, in het kerkgebouw der Doopsgez. Gemeente eene uitvoering, waarvan in Uw blad een verslag voorkwam. Wat daarin werd medegedeeld over hetgeen door de toehoorders is genoten, zal door ieder der toen aanwezigen worden onderschreven. Maar toch, er haperde iets aan. In dit jaargetijde in ’t bijzonder, is een entrée van 25 ets. per persoon te hoog, om ook den werkman in de gelegenheid te stellen zulk een uitvoering bij te kunnen wonen, met zijn echtgenote. Met deze en gene daarover gesproken, was dit bezwaar de oorzaak van veler afwe zigheid. Nu is door de Ver. een besluit genomen a.s. Maandag een tweede uitvoering te geven, ook weer in 't kerkgebouw, tegen geringe entrée zoo- dat aan dat bezwaar is tegemoet gekomen. Thans wordt ’t ook den werkman gemakkelijk gemaakt met moeder de vrouw, daarvan te genieten en wil ik bij dezen hen verzekeren dat ze evenals ik, zullen ervaren, wat lust, ijver en toewijding op dit gebied ver mag. Met dank voor plaatsing, Workum, Jan. 1911. W. C. de Jong. I gende perceelen: Woningen onder een dak, met bleek aan de Pelikaan - steeg, in huur bij de wed. IJ. Boersma en anderen, kooper de heer D. Veldmans voor f 762. Gisteravond had ten overstaan .Harmonie’ de finale verkoop plaats 1. op

Friso nl | 1961 | | pagina 1