ERFSK1P een Bijbelstudie voor jongeren in Rehoboth WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland EFKES Westerhuis radio en televisie MAISON IRENE Dames tricotages IYPSKOFT fa. S.V.W. AGENDA RADIO HINGS7 RADIO EN TELEVISIE Fyftich jier lyn Vil VRIJDAG 7 APRIL 1961 84ste JAARGANG No. 14 Dit nummer bestaat uit twee bladen ■■IIIIOIH IIIIIIIIIIIIIWII1IIIIIIIIIIM WARKUMS syn slachtoffer der yn de - Sud 72-74 Uw adres voor Maandag 10 april Oecumenische Jeugdraad te Workum uw aan ’t de no- waren, hem verkrijgbaar. Th. Brinksma, Beschuitbakkerij. Workum. F. AUTO" VERHUUR WORKUM. Naar wij vernemen heeft de heer P. Niemantsverdriet we gens drukke werkzaamheden bedankt als lid van de raad. Daar de heer Niemantsverdriet tevens wethouder is, ontstaat door dit bedanken ook een van de bouwvereeniging toevertrouwd, want hij bleek met de gang van zaken tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte te zijn en van het oordeel dat hij over ver schillende zaken had, werd ook dui delijk gezegd waarom hij tot dat stand punt gekomen was. Eerst was echter de secretaris, de heer E. U. Dijkstra nog even woord met het voorlezen van tulen, die weer onverbeterlijk want zowel het behandelde onderwerp als de sprekers, die hun mening er over uitspraken, werden zeer volledig en juist weergegeven. Uit het gedrukte jaarverslag, dat alle leden was toegezonden, haalde de heer de Jong nog enkeie rijtjes cij fers om aan te tonen wat de verschil len waren met het vorige jaar. Toen werd in april gestart en vanaf 26 april tot 23 mei werd alleen gras gedroogd later kwam ook de lucerne aan beurt. Maar toen op vrijdag 8 juli in één etmaal 50 mm. water was gevallen, kwam als reactie een enorme aanvoer. Gelukkig kun bij de leden steeds op begrip voor de moeilijkheden en op medewerking gerekend worden Door de overvloedige regen was er een ho ger vochtgehalte, maar dat had geen grote nadelige gevolgen dank zij de lage olieprijs, wat echter niet van de lonen gezegd kon worden. Vandaar ook dat de gedachten uitgaan naar een meer gemechaniseerd droogsysteem waardoor de productie per man en per machine ongeveer drie keer zo hoog is als thans. Op den duur wordt daardoor een belangrijke besparing verkregen, doch dit niet alleen, er moet ook rekening mee gehouden worden dat de industrie steeds meer zuigkracht zal uitoefenen en vandaar zou ’t van belang zijn om een goede kern van werkkrachten aan het be drijf te binden. Ook in deveevoeder- Meubelen van üntoné gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheia Fré de Boer Ut de Friso fan 11 Maart 1911 Workum. De koninklijke goedkeuring is verkregen op de gewijzigde statuten van de vereeniging Het groene kruis, afd. Workum, betref fende de tuberculose bestrijding. Hindeloopen. 9 Maart, Na drie dagen daarmee bezig te zijn geweest is men gister geslaagd het schip dat 22 Februari alhier gezonken is, te lichten. Het schip is vannacht ter herstelling nar Kampen gesleept. Ut de Friso fan 18 Maart 1911 „Officieel Gedeelte. Gehuwde lieden zonder kinderen, die in aan merking wenschen te komen voor de betrekking van Zieken-Oppasser, in het Gemeentelijk Ziekenhuis alhier, waaraan verbonden eene belooning van f 50 per jaar, benevens vrije woning en bij verpleging van lijders eene vergoeding van f 1.50 per dag, worden verzocht hunne sollicitatie bij ge zegeld adres in te zenden aan den Burgemeester vóór 1 April a.s. Workum, den 17 Maart 1911. Burgem. en Weth. van Workum: T. M. ten Berge. De Secretaris A. de Vries.” Workum. Met een vaartuig was Hans B., 65 jarige arbeider in het naburige Heidenschap van wal gestoken en aan het rietsnijden gegaan. Rijksveldwachter Idsenga alhier betrapte hem op eigendom van den Staat der Nederlanden, waarvan B. geen vergunning had. Hij bekent. Het was gebeurd om een stukje brood. Het gaat moeilijk hem te bekeuren, zegt de veldwachter. Voor bovenstaand feit eischte de rechtbank te Leeuwarden in hare zitting van Woensdag, 5 dagen gevangenisstraf. Der koene under de aldere lêzers grif wol wêze dy’t sizze: ,,Hea noch ’n ta, Hans B. hwa wie dat ek wer?” Itselde haw ik ek tocht; mar doe ’t ik deris oer siet to prakkesearjen, ja, doe wist ik hwa ’t Hans B. wie. Syn ,,fan” haw ik nea witten, hwant wy op it Noard koene him oars net as „meuke Hans”. Hoe 't hy oan dy namme kommen wie, ik soe it earlik wier net witte. Meuke Hans ja. Hy hie altyd in greate hoed op, (in Transfaelder neamden wy dat), en altyd in hountsje by him. En as de jacht iepen wie, roun er grif altyd mei it gewear op it skouder, ,,Het gaat moeilijk hem te bekeuren” hat Idsenga op de rjochtsitting sein. Men soe der hast üt opmeitsje kinne dat Hans sokshwatmear by in ein hawn hie. Mar nou wie hy er dan by en yn it „proces verbaal” sil moai grif wol stien hawwe; „diefstal van riet, toebehporende aan de Staat der Nederlanden.” Hwat al in djüre wurden net? Doch stelle mei nou ienris net en sadwaende dan ek dizzc noch al swiere straffe. Hindeloopen. In dezelfde zitting werd tegen alhier 7 dagen ge vangenisstraf geëischt omdat hij op 27 Januari niet minder dan 6 maal zijn gezicht heeft geslagen en zijn nagels laten voelen was niet IJEME DE BOER C>öp. Grasdrogerij Op maandag 27 maart j.l. hield de Coöp Grasdrogerij Workum en O. haar algemene vergadering op de bo venzaal van De Wijnberg. De voorzitter, de heer M. J. van der Zijpp, was van z’n ziekte nog niet voldoende opgeknapt om deze morgen aanwezig te zijn en vandaar dat met wensen tot z’n volledig her stel, de heer A. M. Brandsma de vergadering opende en de verschillen de vertegenwoordigers van coöp. zus terverenigingen welkom heette, in 't bijzonder de heer van der Ley van de Vereniging van Coöp. Grasdroge rijen in Friesland. De meer practische toelichtingen zou spr. gaarne aan de beheerder, de heer H. H. de Jong willen overlaten. Deze was dat naderhand ook goed op de terechtzitting aanwezig. Alhoewol de nammen fan de dieder en Friso wol by steane, forswij ik dy mar leaver. Workum. Tot groote blijdschap van zijn gemeentenaren heeft ds.F. G. Hospers, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, voor het beroep naar gelijke gemeente te Vlaardingen bedankt. Ut de Friso fan 25 Maart 1911 Op de markt te Sneek waren Dinsdag 28 kievitseieren aangevoerd. De marktprijs was 80 a 100 cent. Workum. De Staatscourant bevat de statuten ..Volkshuisvesting” alhier. In advertinsje: „Omdat door den Meer fabrieksbeschuit wordt verkocht, is mijn prima tweemaal bekroonde tafelbeschuit niet meer bij In tige aerdige bydrage ta dizze rubryk hat de hear J. Gras levere, in aid Warkumer, dy’t nou yn Ljouwert wennet. Sokken mear, soenen wy sizze wolle, hwant „Warkums Erf- skip” is uzes meienoar. Nei oanlie- ding fan de aide herbergen skriuwt hy en wy jowe him nou fierder it wurd: Ik kin my noch in rymke to binnen bringe en dat wie sa: „Prijst Hogema (’t Oogje) Looft Teppema (De Wijnberg) Van Teppema nei Boersma ta (Under it stedshüs) Van Boersma over ’t Marktplein heen Naar Oosterhof zijn blauwe steen (Hotel Ket ïlaar, nou garage Speerstra) Van Oosterhof naar de sociëteit Zoo raakt men menig centje kwijt” Wy libben doe yn in tiid dat in protte sakelju en ambachtslju harren tsjinsten oanpriisgen yn de foarm fan brodzige dichtstikjes en oerdreaune wurden. Sa as b.g, foar in smid op syn üthingbuord: „Het paard dat edelmoedig dier Dat wordt alhier beslagen Op ijzers één, twee, drie of vier Naar ieder zijn behagen” En fansels, Warkum hie ek syn eigen dichters, dy’t de minsken mei ried en died bystiene as d’r immen wie dy’t in passend rymke foar syn üthingbuord of foar hwat it ek wêze mocht, nedich hie. Der wienen twa dy’t yn dit stik fan saken noch al in goede namme hienen. It wienen Hil- sma en Knoop. Hilsma wie fan hüs üt skipper yn turf en hout. Syn skip wie biskildere mei it folgjende rymke: „Ik vaar met turf en hout Op Frieslands stille stromen Vaart iemand mij voorbij Ik hoop er ook te komen” Op in kweade dei krigen Hilsma en Knoop spul en seinen elkoar yn dichtfoarm it mannewaer op Hjir lit ik dan earst in pear rigels fan Knoop folgje ,,’tls Hilsma. die voorheen zijn schip zoo goed kon sturen. Nooit werd hij moe of mat, al duurde het ook uten Als zijne vrouw maar trok, en hij zat aan het roer Tot ergernis van elk, van burger en van boer. ’t Is Hilsma die wel weet waar hij het liefst wil wezen Die zelfs in ’t donker ’t woord Vergunning wel kan lezen’, Hilsma koe him doe fansels ek net hielendal stil halde. J. G.toL. Wurdt fuortset industrie is in tien jaar tijds heel wat veranderd. In de vorige ledenverga dering is gezegd dat 1960 met opti misme tegemoet gegaan kon worden en de resultaten zijn dan ook zo ge weest, dat aan afschrijvingen gedaan is wat fiscaal mogelijk was. Zo zijn er ook voor 1961 weer gunstige perspec tieven, want er is weer tegen rede lijke prijs gekocht en doorverkocht voor een bedrag van twintig-tot vijf tigduizend gulden aan C.B. enC.I.V. zodat het risico beperkt blijft, eigen lijk geen onaangename verrassingen te duchten zijn. Van belang is natuurlijk dat de leden een winddroog product aanvoeren, doch wat dat betreft, ver- inuwt spr. weer op aller medewer king. De heer Dijkstra, Molkwerum, vroeg wat de bevindingen waren met de aangeschafte regeninstallatie. Daarop antwoordde de beheerder dat in de ruim veertien dagen dat die installatie gedraaid heeft, juist vol doende aan afschrijving en rente is opgebracht De aanschafkosten e.d. werden in de voiige ledenvergadering geraamd op zevenduizend gulden, maar zoals de rekening te zien gaf, was dat met ongeveer zesduizend be keken. De secretaris Dijkstra merkte nog even op, dat hij in juni twee dagen dit apparaat gebruikt had en de kos ten waren er, volgens hem, best uit gekomen. Als het zelfs in een natte zomer geen strop geworden is, zal het ook later altijd meevallen. Er werd nog op gewezen dat na kunstmeststrooien men met gebruik van de regeninstal latie verzekerd kan zijn van het volle rendement van die kanstmestgift. Alzo was er beslist geen reden om zich bekocht te voelen aan deze regenin stallatie, want als het weer even tegen zit, zal er genoeg vraag naar zijn, om dat het voordeel dan vast niet zal tegenvallen. C. GORTER OPELS uur de de 3. WORDT de a. b. c. Het Rijksveeteelt2onsulentschap i CHEVROLET V.W. BUSJES Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882250 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar 's avonds 8 uur is er weer Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. TJ GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum vacature van wethouder. Als zijn op- volger in de raad komt op de C. H.- lijst de naam van de heer S. W. Smits voor. georganiseerd door de het niet ■nag LAAT VERZORGEN DE SPECIAALZAAK VO»R uur uur u. u Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 et; per m.m. Contracten volgens algemene regeling TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd PLAATSELIJK NIEUWS Inzending van advertenties vóór of woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Meubelhuis Inconé - Workum Programma zaterdag 8 april AFD. VOETBAL Senioren. Workum I—Klazienaveen. Aanv. 4.15 Woudsend 1—Workum 2. Vertrek 315 uur Oeverzw 3—Workum 3. Vertrek 3.30 uur Junioren Workum IA—Heerenveense Boys IA Aainv’ang 12.30 Workum 2A—Zeerobben IA. Aanv. 3.15 Bakhuizen IB—Workum 2B, Vertrek 3.15 Ba':hui en 1B—Workum 1B. Vertrek 215 Afd. Gymnastiek Maandag -10 april HERVATTING van de gym.-lessen. NOARD 69 WORKUM DE TEPELVOERINGEN VAN dE MELKMACHINE Voor het winnen van melk von go?de kwaliteit dient de melkmachine-gebruiker vooral aandacht te besteden aan de rein heid en het onderhoud van de apparatuur In de praktijk blijkt steeds weer dat de toestand van het rubbermateriaal veelal te wensen pverlaat. Tengevolge van een on voldoende uitgevoerde reiniging komen melkresten voor in de tepelvoeringen bo ven bij de stootrand en bij de overgang van de tepelvoering naar de korte melk- slang. Het doorborstelen van de tepel voeringen moet onder water geschieden De melkresten spoelen dan meteen weg. Een eenvoudige wasbak vergemakkelijkt de werkzaamheden. Een versleten tepel_ voeringborstel kan ook de oórzaak zijn yan de aanwezigheid van de melkresten( Bij de wekelijkse reiniging van de melkma chine moet men het rubbermat ariaal con. troleren op slijtage- Versleten voering m hebben een grote invloed op de kwaliteit van de melk en het melken. Enke’e belangrijke slijtage verschijnselen zijn 1. HET OPTREDEN VAN HAARSCHEURTJES Door het te lange gebruik vertoont de tepelvoering inwendig scheurtjes en barst jes, waarin melkresten worden v.astge houden. Bij de reiniging laat zich dit niet gemakkelijk verwijderen, zodat een grijze klear onstaat. Deze mqkresten hebben een slechte invloed op de kwaliteit van melk. 2. VERMINDERING VAN DE ELASTICITEIT Een tepelvoering wordt bij normaal ge bruik ongeveer 5000 maal per dag uit .ge rekt en weer plat gelegd. Bovendien ge zen melkzuren en vetzuren een aantasting van rubber. Door deze invloeden vermindert de elasticiteit met als gevolg een meer of minder grote vervorming van het rubber. Het melken met dergelijke voe ringen verloopt minder goed. In zo’n ge val blijven de apparaten langer aangegoten en wordt de hoeveelheid namelk groter. De melker ontdekt dit pas wanneer hij de oude tepelvoeringen vervangt door nieuwe. De overgang van totaal versleten tepelvoeringen naar nieuwe heeft zelfs tot gevolg dat het machinaal melken de eerste melktijden nog slechter gaat dan voorhem De koeien moeten eersn wennen aan te grote overgang. DE STOOTRAND TE RUIM Door het veelvuldig gebruik slijt stootrand uit en wordt minder elastisch. Tijdens het melken wordt in dit gevai, boven bij de speen te Veel lucht toegelaten Het vacuum daalt hierdoor bij de sp ,-en met als gevolg traag melken en soms het afvallen van de tepelhouders- 4. DE VOERINGEN ZIJN KLEVERIG De oorzaken hiervan kunnen zjjn.r het gebruik van te heet reinigings- water, boven 70 graden. het vochtig monteren van de voering jn in de bekers. de aanwezigheid van vet (melkvet, uierzalf). 'Kleverige voeringen belemmeren de werking van pers- en zuigslag Dit heeft een zeer ongunstige invloed op het -,a- chinaal melken. 5. LEKfCAGF VAN DE VOERINGEN B j ver cbi 'e'^de tepe’houders is d i3eljjk te constateren dat de voering tijdens de persslag steeds op dezelfde plaats wordt plat gelegd. Er ontstaat soms een zwarte streep en in de ergste gevallen een scheur. De voering is dan lek en moet terstond werden vervangen. Het vernieuwen geldt in zo’n geval niet alleen voor één tepel- houder maar voor alle v;er. Houdt men zich niet aan deze regel dan wordt h-t onkant me'ken in de hand gewferkt. Uit bovenstaande puntan blijkt dat de tepelvoering een belangrijke rol heeft bij de teehnjek van het melken en de kwaHeit van de melk. Tepelvoeringen, welke op spanning worden gebracht, moeten na 4 maanden werden vernieuwd. Niet op span, ning gebrachte voeringen gaan ongeveer een half jaar mee. De kosten van vernieuwen zijn zo laag dat men eenmaal de kwaliteitsklasse t,vee riskeren. op OPTICIEN - HORLOGER Telefoon 310 - Workum

Friso nl | 1961 | | pagina 1