Chr. Technische School Koudum WORKUMER KRANT Br» II Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. een openbare les (Z Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons S.V.W. AGENDA RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE AUTO-VERHUUR Fyftich jier lyn X 84ste JAARGANG No. 17 VRIJDAG 28 APRIL 1961 Dit nummer bestaat uit twee bladen ff H. M. Toelatingseisen: 6e klas lagere school of le klas mulo ■M Br' en HET GESCHENK, L een J Süd 72-74 Uw adres voor Gelegenheid tot inschrijving van deze nieuwe leerlingen blijft ge opend tot en met 31 mei a.s. voor de afdelingen machino-bank- werken-smeden, timmeren-meubelmaken PEN IJEME DE BOER van zijn. Men moet met de aangifte mar frijhwat oan ,In een en gezelligheid WORKUM. De onlangs gehouden Simavi-collecte heeft opgebracht f 601.21, waarvan f 100.90 in het Hei denschap werd opgehaald. Hartelijk dank aan allen, die hebben meege holpen om dit fraaie resultaat te be halen. van O. K. en W. verleent op aanvraag een hen, die hiervoor in aanmerking komen. In de week van 16 mei 1961 zal door de reinigingsdienst in plaats van dinsdag en vrijdag op woensdag en vrijdag haardas en huisvuil worden opgehaald. Ds. B. Fabrie 25 jaar predikant Zondag 30 april a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds B. Fabrie, thans voorganger van de Bap tisten Gemeente te Noordbergum in Friesland, in de Emmanuël Bap tist Church te Enfield in Engeland door Rev. Thomas H. Squire, D. D. werd bevestigd als predikant ten be hoeve van de arbeid voor ,The Inter national Old Baptist Union’, met als standplaats ’s-Gravenhage. en lange tijd heeft hij het internationaal sekre- tariaat waargenomen. Deze funktie heeft hij tot na de oorlog vele jaren vervuld. De oorlogsjaren 1940 tot 1945 waren daarvan verreweg het moeilijkst Het contact met de Head Quaters in Engeland kon toen alleen nog wor den onderhouden door middel van het Internationale Rode Kruis Na de oorlog trad ds Fabrie uit het verband van ,,The International Old Baptist Union” en nadat hij toestem ming had gekregen om zich bij de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland te voegen, werd hij op 14 december 1947 door ds G. W. Tij man uit Haarlem, toen nog predikant te Utrecht, bevestigd als predikant van de Baptisten Gemeente te Zand- bulten in de burgerlijke Gemeente Kollumerland en Nieuw Kruisland te Friesland. In 1950 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Workum en Makkum, vanwaar hij op 11 april 1954 naar die van Enschede vertrok. Sinds 12 oktober 1958 dient ds Fabrie de Baptisten Gemeente van Noordbergum, waar hij werd beves tigd door ds K. Reiling, emeritus pre dikant te Hengelo in Overijssel. Ds Fabrie was ongeveer drie jaar sekretaris van de Bond van Baptisten Gemeenten in Friesland en van zijn hand verschenen enige vertalingen van Engelse leerstellingen. Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer Op 11 oktober 1925 werd hij door zijn vader bevestigd als voorganger van de Baptisten Gemeente van Em mer Erfscheidenveen. Daarna diende ds. Visser verder nog de Baptisten Gemeenten van Hoorn en Workum 1928 tot 1933 (het laatste halfjaar was hij tevens ook nog voorganger van de Baptisten gemeente van Staveren); Noordbergum 1933 tot 1942; Mun tendam 1942 tot 1945; Harlingen 1945 tot 1954 en sinds 17 oktober 1954 dient hij de Baptisten Gemeenten van Workum en Makkum, waar hij werd bevestigd door zijn voorganger ds, B. Fabrie uit Noordbergum, toen predi kant te Enschede Ds. Visser heeft in de loop der ja ren vele bestuursfunkties vervuld. Zo was hij o.a. voorzitter van de Natio nale Christelijke School te Emmer Erfscheidenveen en te Noordbergum; lid van de commissie der Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland; eerst sekretaris en naderhand voor zitter van de Broederschap van Bap tisten predikanten; voorzitter van de Bond van Baptisten Gemeenten in Friesland; secretaris en voorzitter van de afdeling Harlingen en van de af deling Workum van het Nederlands Bijbelgenootschap. Vanuit Noordbergum werd doords Visser het evangelisatiewerk in de buurtschap Zandbulten ter hand ge nomen. Ten behoeve van dit werk werd daar op 14 oktober 1935 een nieuw kerkje in gebruik genomen en twee jaar later werd deze evangeli- satie-post een zelfstandige gemeente. Te Noordbergum werd door hem in 1936 een nieuw kerkgebouw gesticht. Te Harlingen werd door hem een fonds gesticht voor een nieuwe kerk, die na zijn vertrek in 1958 in gebruik is genomen. Verder werd in 1955 het kerkgebouw te Makkum en in 1958 dat te Workum grondig gerestaureerd. Afscheid, bevestiging en intree ds. G. Visser Ds. G. Visser zal zondagmiddag 30 april a.s. om vier uur in het kerk gebouw van de Doopsgezinde gemeen te te Workum afscheid nemen van de Baptisten Gemeenten van Workum en Makkum en vier weken later n.l. zon dag 28 mei a s., na vooraf te zijn be vestigd door ds. H. Sikkema uit Per- nis, intree doen als predikant van de Baptisten Gemeente van Heerenveen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. A. Brandsma, die op 6 november van het vorige jaar naar Groningen-Zuid is vertrokken en die daar veertien dagen later intree heeft gedaan. Ds. Visser, wiens vader, van 1910 tot zijn emeritaat in 1938 voorganger was van de Baptisten Gemeente te Sneek, ontving zijn theologische op leiding aan de Bijbelschool van de Belgische Evangelische Zending (Nor ton Mission) te Brussel, waar hij op 29 september 1925 afstudeerde. die zoo handelen, hebben daarmede waarschijnlijk geen kwade bedoelingen ’t zal er hen niet om te doen zijn om de ziekte hierdoor te doen uitbrei den, maar toch het kan er het gevolg niet wachten.’ Oan ’t nou ta is yn Fryslan noch gjin tongblier en derom docht men alle war om de sykte hjir to kearen. De skippers dy’t op Grinslan Noard-Hollan farre, krije allegearre in kaert hwer ’t dit op stiet ,Kom niet op een erf waarop, of een weiland waarin zich vee be vindt lijdende aan mond- en klauwzeer. Een bord met het opschrift .mond en klauwzeer’ duidt zulk een erf of weiland aan. Wanneer gij een afge sloten hoeve of weide verlaat, moeten uwe kleren en schoeisel worden ontsmet’. Der steane nog follemear bipalingen op, fan hwat men allegearre to dwaen en to litten hat. Mar of der yn de praktyk wol folie to lanne kommen is fan dat .ontsmetten’ fan klean en skuon, soe ik lang gjin ja op sizze doarre. En dan bigjinne wy op in oare kear mei: Mond- en klauwzeer in Friesland’. F. Openstelling postkantoor Het P T kantoor is op maan dag 1 mei a.s., in verband met de viering van de verjaardag van de Koningin slechts geopend van 8- 9 uur ’s morgens, uitsluitend voor aanbieding van telegrammen en het voeren van cel-gesprekken. Voor de overige diensten is het kantoor de gehele dag gesloten. Post- en pakket- postbestelling wordt op 1 mei niet uitgevoerd. Voor het gehele land geldt dat de postdienst op 1 mei als op zondag zal worden uitgevoerd. Ómdat de nachtposttreinen in de nacht van 1 op 2 mei a.s, niet zullen rijden, zal nog worden nagegaan in hoeverre op 2 mei extra-vroege postverbindingen ingelegd kunnen worden om te be reiken dat de op de drie voorafgaande dagen geposte correspondentie zoveel mogelijk in de eerste bestelling wordt opgenomen. verschillende van den landbouw en de inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst eene toe lichting gegeven op de Regeeringsmaatregelen inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer, met het doel eene krachtige samenwerking te bevorderen tusschen de overheid en de veehouders. Aan het eind der ver gadering werd onder luid applaus met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin de vergadering verklaarde, de maatregelen der regeering ten zeerste te waardeeren en het volste vertrouwen te hebben in het be leid der regeering. Van alle veehouders en veehandelaars werd de mede werking ingeroepen. Ongeveer 260 stuks rundvee, benevens vele varkens en schapen, zijn reeds in het Groningsche abbattoir geslacht.’ Ja, men miende doe dat de sykte allinne mar to kearen wie, troch it fé óf to meitsjen. Mar ear ’t wy seis wike fierder wiene, seach men wol yn dat der gjin kearen oan wie. Doch der sille wy it letter wol oer hawwe. Noch in bericht üt de selde Friso: ,Ook ,de vrijende gemeente’ lijdt schade. De boeien verbieden den vrijers bij hun dienstboden te komen, uit vrees dat zij de zeer besmettelijke ziekte uit een besmetten stal zullen overbrengen op hun vee.’ As ik dit sa lês, wurdt mei ,de vrijende gemeente’ allinne mar be doeld, de boerefeinten en -fammen. It forbod jilde sa ’t skynt net foar boeresoannen en -dochters. De Friso fan 25 maert, komt mei in great artikel under it boppe- skrift: ,Mond- en klauwzeer.’ Wy kinne derüt opmeitsje, dat der ünder- skate boeren binne, dy’t forswije dat it fé tongblier hat. ,De veehouders Met nadruk wil ik er op wijzen' dat de weg naar de begraafplaats en terug, te voet en in volkomen stilzwijgen dient te worden afgelegd Op dinsdag en woensdag 2 en 3 mei a.s. des avonds van Wy begjinne wer mei de Friso fan 4 maert 1911. En deryn léze wy dan, (ik haw dat de foarge kear al skreaun,) dat ,al het besmette vee zal worden afgemaakt.’ Hjir is dan it earste bericht deroer: ,In het geheel zijn thans voor rekening van het Rijk afgemaakt 190 stuks rund vee, 15 schapen en 9 geiten.’ ,In de gemeente Haren zijn drie nieuwe gevallen geconstateerd.’ ,De in- en doorvoer van mest, stroo en veevoeder uit Nederland is door de Fransche regeering verboden. Omtrent het vee is nog niets bepaald.’ Mar foar ’t wy nou fierder geane, soe ik earst noch hwat sizze wolle. Wy hawwe hjir boppe léze kinnen, dat it Ryk de boeren de skea bitelle as der fé ófmakke wurde moaste. Nou spriek ik in deimanich lyn immen, en by dy syn heit waerd yn 1911 ek it hiele beslach fé troch de tongblier oantaest en slachte. Doch de ütkering dy’t hy krige wie de lege kant. It is 14 dagen letter en wol yn de Friso fan 18 maert fine wy dit: gisteren gehouden vergadering van besturen van boerenvereenigingen in Groningen hebben de directeur generaal landbouw en de inspecteur BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum OFFICIËLE MEDEDELINGEN Van 19 t.m. 25 april 1961 GEMEENTE-REINIGING HERDENKING GEVALLENEN Programma zaterdag 29 april 1. Aarivarfg 6 uur GAASTRA’S BOEKHANDEL PLAATSELIJK NIEUWS OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T.< GAASTRA Bsn. Drukkerij en Boekhandel Workum Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Workum, 26 april 1961. De burgemeester van Workum J. RUSSCHEN LAAT VERZORGEN DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 VS’.‘ Het Ministerie studie-toelage aan Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ch per m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf en Durkje E ekma- Martinus de Jong Hendrik Koenraad, Maike Louwsma- Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Tjalling IJntema, 22 jaar, te Woudsena en Anna Margaretha Maria de Jong, 21 jaar, te Workum. Overleden; Jan Jacobus Rekers, 63 jaar, wedn. van Jeltje Posthumus (te Sneek) NOARD 69 WORKUM TELEFOON 306 b.g.g 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd AFD. VOETBAL Senioren. Workum 1—q.V.C. Aanmeldings-formulieren worden verstrekt aan de Technische School en door de hoofden der Lagere Scholen. Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur Meubelhuis Inconé - Workum Op donderdag 4 mei a.s- des avond 8 uur zal, evenals vorige jaren op de Nieuwe Begraafplaats, bij de graven korte ge- Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Aanvang 4.15 uur Woudsena 1—Workum 2- Vertrek 4.15 uur Workum 3—Parrega 2. Junioren: Wcrkum IA—Heerenv. Boys IA Aanvang 2.30 uu* Workum 1B—Oeverzwaluwen 2B. Aanvang 3.00 uu* 7 Geboren: Klaaske, dv Douwe Haanstra Agatha Elisabeth, dv en Femmie Adema zv Teke Visser en van de geallieerde vliegers een herdenkingsbijeenkomst worde11 houden. Een ieder -wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan de .stille tocht’ naar de begraafplaats, welke om kwart voor acht op de Merk zal aanvangen. Aan het hoofd van de stoet stelt zich het gemeentebestuur en de gemeenteraad op; verder kenne deze .stille tocht’ rang noch stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang en niet onderweg bij deze tocht aan te sluiten. Nadat van 19.40 uur af de torenklok zal hebben geluid, zal om 20 uur, na de kranslegging, 2 minuten stilte in acht worden genomen. Daarna zullen school kinderen door het strooien van bloemen op de graven van de gevallenen, een een voudige hulde brengen en zal door een der geestelijke leiders het .Onze Vader’ worden uitgesproken. De terugtocht vinde ordelijk en in vol komen stilte plaats. Na terugkeer van de begraafplaats zal in de Ned. Herv. Kerk een gemeenschappe lijke herdenkingsdienst worden gehouden. Ik spreek gaarne de wens uit, dat deze herdenkingsdienst een zo groot mogelijke opkomst te zien zal geven, opdat hieruit, ondanks alle verschil van gevoelen op ve lerlei terrein, de eenheid en de verbon denheid van ons volk moge blijken. Voor leerlingen met meerdere opleiding bestaat de mogelijkheid tot plaatsing in een hogere klas. Inlichtingen te verkrijgen bij de directeur der school 7 9 uur zal voor ouders en belangstellenden worden gehouden Tevens bestaat dan gelegenheid tot het doen van aangifte van nieuwe leerlingen voor de cursus 1961’62

Friso nl | 1961 | | pagina 1