w >2» „FRISO" Thermometerstand Repenverkoopactie KRANT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland -12000 A- TWEEDE BLAD S.V.W. AGENDA AUÏO-VERHUUR RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE §»Ter aankondiging Het boek voor de boer Fyftich j’ier lyn XIV Fyftich jier lyn XV VRIJDAG 23 JUNI 1961 84ste JAARGANG No. 25 1. 2. 3. gezelligheid Vrijdag 16 juni 1961 17 juni 10 juni 3 juni 27 mei 20 mei medio mei f f f f f Het Bestuur van de Afdeling Workum van het Nederl Bijbelgenootschap gehouden, was we vernemen 465.— 385.— 310 205.— 120.— 0 school—voetbalwedstrijden op vrijdag a.s., ’s avonds 7 uur Foar wy oan i ünderskrift fan de Fr. brief fan forliden wike, skreau ik dat ik krantsje lézen hie dat troch in protte bern, mar foar leafst 800 in en onder- de schrij- IJENE DE BOER oan aide kranten en aid papier ophelle wie Ik foar my foun dat i somme. P yn. It is allinne mar spitich dat ik net wit üt hwét krante dat knipt wurden Het .Rijdend Bijbelhuis’ komt Door het Nederlandsch Bijbelge nootschap wordt nu reeds gedurende enige jaren een tournéé gemaakt door ons land met twee .Rijdende Bijbel- huizen’, tot bij belwinkels omgebouw de auto’s. In deze bij belwinkels is een grote verscheidenheid van bijbeluitgaven te bezichtigen en eventueel te kopen. Gezond de vakantie rond De Stichting Bevordering Hygiëni sche Gewoonten heeft in de- afgelopen winter een prijsvraag uitgeschreven voor de leerlingen van de Kon. Aca demie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. HET ONDERHOUD van de landbouwtrekker, door F. W. Bakker Arkema Uitg. N.V. Tjeenk-Willink, Zwolle. Prijs f 3.90 Op bizonder levendige i houdende wijze vertelt ons ver hoe men een van de kostbaarste produktiemiddelen van het boerenbe drijf, de tractor, wel en niet moet behandelen. Zeer terecht wordt juist aan deze twee kanten van de zaak aandacht geschonken; het is immers vaak gemakkelijk een aantal verboden op te sommen, maar heel wat moei lijker positieve aanwijzigen te geven. Toch is dit de schrijver gelukt. We zouden geen onderdeel kunnen noe men dat niet ter sprake kwam: brand stoffen, smeermiddelen, kleppen, zui gers. banden, remmen, koppeling, te veel om op te noemen. Erg prettig is het, dat ook de prak tijk een ruime plaats kreeg toegeme» ten. We kunnen lezen hoe een trek ker bij het uitvoeren van bepaalde werkzaamheden moet worden gebruikt en wat daarbij is af te raden. Al met al een handig boekje, dat we van harte willen aanbevelen. Meubelen van cJneoné gaan een mensenleeftijd mee Jnconé voor kwaliteit Voordeel en Fré de Boer van der Heijden, sinds van onzen symphatieken kapelaan werd hier allerwege met leedwezen veinomen. Onze beste wenschen ’t Is voor ’t gewin van ,Lyts Bigjin’ Anjerdag 1961 Zoals de lezers bekend zal zijn, wordt ieder jaar op of omstreeks de verjaardag vanZ.K.H. Prins Bernhard (29 juni) een Anjerfondscollecte ge» houden. Landelijk wordt deze collecte georganiseerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting, staande onder het regentschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het grootste deel (80 pet) van de in de provincies gehouden inzameling wordt uitgekeerd aan instellingen en verenigingen in de betreffende pro vincie, die de zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur bevorderen. Het bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Friesland beslistop de uit Friesland komende aanvragen om sub sidie. Omtrent de door dat bestuur uit de opbrengst van de in I960 ge houden collecte verleende subsidies tot een totaal-bedrag van f 7750.— (vorig jaar f 8750.werd onlangs een bericht gepubliceerd. Aan een groot aantal verenigingen en instel lingen werd een uitkering toegekend, waarbij het begrip .Cultuur’ in zeer ruime zin is genomen. De komende collecte zal plaats vin den door verkoop van speldjes en van een kleurenfoto van de Prins. Dit jaar zal de actie een bijzonder karakter dragen. Prins Bernhard heeft namelijk goed gevonden, dat de actie dit jaar wordt gehouden in het teken van zijn 50ste verjaardag. Dit laatete maakt het wenselijk, ja legt het eigen lijk de morele plicht op, om de An jerfondsactie 1961 tot een groot suc ces te maken. De opbrengst moet zo spectaculair zijn, dat daarin naast de bereidheid tot het geven van een bijdrage ter bevordering van het culturele leven ook tot uiting komt de huldiging van de Prins, die niet alleen een voor treffelijk economisch ambassadeur is, maar ole Porrt»n+ wan kaf Rrirac it alde_ nijs bigjinne, earst noch efkes hwat oars. Yn it yn in goune hiele Nou ktige ik moandeitomiddei in brief en der siet in kranteknipsel by is, en ek hat de man/frou syn/har adres net opjown, allinne mar in namme dy’t ik net üntsiferje kin. Doch üt it stimpel kin ik opmeitsje dat de brief hjir yn myn wenpiak op ’e post dien is, en de ófstjürder de Friso lést. Hwant, lés mar hwat er yn it briefke stiet: ,Mh. In de Friso van 9 juni j.l. schrijft u dat er door de jeugd voor een bedrag van 800 gulden aan oud papier was opgehaald, voor een te stichten jeugdgebouw. Leest u nu het ingesloten krantenberichtje eens. Dan zult u verbaasd zijn, wat zo’n oud papier actie kan opbrengen. Met vr. groeten, (onleesbaar).’ En dan nou it kranteknipsel. .Vooral de oud papieraktie bracht veel geld in kas, zo ongeveer f 1800 per jaar.’ Jonge noch ’n ta, der soe jin it wetter süver fan om ’e tosken rinne. Sa’n lytse twa tüzen goune jiers oan aid papier. Hwa wit is der yn War- kum net immen to finen dy’t sa’n aksje op tou set om sadwaende der oan mei to helpen dat it jild foar it Mienskipshüs yn Warkum, byelkoar komt. Sje sa, en nou sette wy de klok mar wer in fyftich jier tobek. Ut de Friso fan Zaterdag 20 Mei 1911. Dronrijp, 17 Mei. De Aartsbisschop van U'recht heeft benoemd tot adsistent te Workum den Weleerw. Heer C. J. L. 1909 adsistent alhier. Het bericht der verplaatsing J vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats.’ Workum, 18 Mei. Informeerendc naar de aanleiding der benoeming van een Adsistent bij de R. K. Gemeente alhier vernemen wij, met deelneming, dat de reeds zoo zwakke gezondheid van Pastoor Oorsprong in de laatste dagen eenige bezorgdheid wekt, zoodat meer rust nog voor den patient, vol strekt noodzakelijk schijnt. Workum. De voorjaarspaardenmarkt, j.l. Maandag hier niet druk bezocht. Ruim 30 paarden waren aangevoerd. Naar was de handel levendig. Te Lake-City, in den Amerikaanschen staat Florida, zaten zes negers gevangen, verdacht van moord op een blanke. Daar verscheen voor de ge vangenis een groep auto’s, waarin 10 personen zaten, die een telegram toon den, afkomstig van een vrederechter ineen naburig district, in welk telegram de uitlevering der negers verzocht werd. Men voldeed aan ’t verzoek, maar later bleek, dat het telegram vervalscht was. De negers waren intusschen in de auto’s meegenomen en buiten de stad neergeschoten.’ Goed biskoge is der wier net safolle forskil tusken it nijs fan doe en fan nou. Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Juni zal te koop worden aangeboden bij A. Visser Az. van de Stoomtabaksfabriek Th. G. van Balen te Irnsum, 1000 ponden tabak. Bij ieder pond tabak een houten tabakspijp cadeau van 30 cents winkelwaarde, 100 pond No. 10 50 cents p.p. 200 pond No. 8 40 ets. p.p. 400 pond No. 7 35 ets. p.p. 300 pond No. 5 25 ets. p.p.’ Tinkris ta, in poun fan de béste tabak, mei in houten pipe der op ta foar mar twa kwartsjes. Te Utrecht wordt de politie thans bewapend met revolvers terwijl bo vendien een proef zal genomen worden met gummistok bewapening. Direct gevraagd een nette dienstbode, leeftijd 17 tot 20 jaar. Z.g g. zichon- noodig aan te melden. Loon f 100. F. De opdracht luidde een vakantie- Het ligt in de bedoeling om in de affiche te ontwerpen, waarvan de nood- morgen- en middaguren een rondrit zaak van hygiënische gewoonten, ook door de gemeente te maken, 's Avonds in de vakantie, het uitgangspunt zou van 7 tot plm. 8 uur is het .Rijdend vormen. Bijbelhuis’ voor ieder te bezichtigen Deze prijsvraag heeft het resultaat °P de Merk. gehad, dat een tweetal bekroonde U dankend voor de plaatsing van ontwerpen zijn uitgevoerd. dit bericht, verblijven wij met hoog- De eerste prijs ging naar Anton achting, van der Wardt met het ontwerp .Zor geloosheid, bron van ongezondheid.’ Dit affiche is met medewerking van de Nederlandse Kampeerraad ter be schikking gesteld aan de bij deze Raad aangesloten kampeerterreinen in Ne derland en wekt de kampeerders op niet zorgeloos te zijn voor wat betreft de hygiëne. Er zijn veel kinderen die op u wachten. Het Elimhuis op Schiermonnikoog en 't Ruigeveld te Rolde, zijn twee De tweede prijs was voor Joke Prins huizen van de vereniging Elim, waar met haar ontwerp ,Was, slaap, eet jaarlijks 1000 schoolgaande kinderen goed, leef gezond uw vakantie rond’. Op advies van een huis- of schoolarts Dit affiche roept de vakantieganger worden verpleegd. Ook uit Workum op tot een gezonde leefwijze. Het is gaan jaarlijks kinderen naar een va- de bedoeling deze plaat onder ogen cantiekiloniehuis. Verandering van van het od vakantie gaande publiek lucht en omgeving is voor deze kin- te brengen. Hierbij wordt gedacht aan deren een goed en prettig medicijn, stations, V.V.V,-kantoren,jeugherber- Het Elimhuis op Schiermonnikoog gen, vormingsinstituten e.d. vraagt om vernieuwing. De vereniging De beide platen zijn verkrijgbaar heeft hiervoor geen geld. De verpleeg- bij de Stichting Bevordering Hygië- prijs is zo laas gesteld, dat er niet nische Gewoonten, Scheveningseweg één kind om financiële redenen be- 62, Den Haag. hoeft achter te blijven. Voor de ver nieuwing wordt geen subsidie gege ven. Daarom wordt een beroep ge daan op de vrienden van het zwakke en nerveuze kind. In de week van 1924 juni zullen schoolkinderen een bonnetjesverkoop- actie houden voor de vernieuwing van het Elimhuis op Schiermonnikoog. Het zijn kinderen die op uw bij drage wachten. Toanielütfieringen yn Jorwerter Notaristün Fan it stik ,De Spylman fan itroe- kenfeest’, skreaun troch de hear P. Terpstra sil ünder regy fan de hear P. van der Zee op freed 25, sneon 26 en tiisdei 29 angustus troch leden fan forskillende toanielforieningen yn de gemeente Baerderadiel yn de notaristün Van 1923 juni a.s. komt één der to Jorwert in iepenloftütfiering jown .Rijdende Bijbelhuizen’ te Workum. wurde. Hindeloopen, Juni. Met de anjovisvangst gaat het hier de laatste dagen niet zoo gunstig. De gelukkigsten halen nog eens een duizendtal, maar de meesten brengen per dag een paar honderd aan. Elders zijn de vangsten echter beter. Vrij zeker is de daling in prijs daar het gevolg van. Af en toe gaan ook visschers van hier het op andere plaatsen probee- ren, maar men klaagt dan veel over averij, wat veelal nogal groote schade veroorzaakt. Ook zijn er al eenige jongelui naar de loggers gegaan ter ha ringvangst. De volgende week vertrekken er weer eenige. Bolsward, 31 Mei. Daar de burgemeester geen vergunning heeft willen verleenen om op Zondag een vliegdemonstratie te houden, heeft het voor» loopig comité de plannen tot het voorbereiden eener vliegweek alhier opge geven. Van den Zondag toch moest men het grootendeels hebben. Weer een vliegweek te Heerenveen. De herinnering aan de schoone dagen van 31 juli-4 Aug. van het vorig jaar heeft het verlangen naar een herhaling van zulk een vliegweek levendig gehouden. Welnu, het bestuur der Ver. voor Feestelijkheden en ter bevordering van Vreemdelingenverkeer te dezer plaatse heeft besloten, dezen zomer weer een vliegweek te organi- seeren. Natuurlijk onder één voorwaarde: dat n.l. door inteekeningop de aan te bieden garantielijst voldoende belangstelling wordt getoond. Tweede Leeuwarder vliegweek Van 12 t/m 16 Juli zal te Leeuwarden de tweede vliegweek plaats hebben, wederom op de Wilhelminabaan. Eiken dag zullen wederom sportfeesten worden gegeven- Drie aviateurs zijn geën gageerd, die bij gunstig weer (en wanneer zij niet eerder doodvallen) drie maal daags zullen vliegen. J. van Bussel, een Nederlandschen vlieger van de Rotterdamsche vlieg- vereeniging die gedurende de Pinksterdagen welgeslaagde tochten heeft volbracht te Alkmaar. John Max Olieslagers, een broer van .onzen Jan’ en voor de Leeuwar ders geen onbekende, daar hij het vorig jaar zijnen broeder als monteur ter zijde stond. Olieslagers vliegt met een Blériot eendekker. Een buitenlandsche vlieger, wiens naam voorlopig nog een geheim dient te blijven, daar de onderhandelingen met hem nog niet geheel en al afgelopen zijn; mochten echter deze onderhandelingen tot geen gewenscht resultaat leiden, dan zal vermoedelijk Jan Olieslagers met zijn broeder medekomen om voor de tweede maal duizenden onzer gewestgenooten in verrukking te brengen, Dat ik dizze berichten noch al wiidweidich oernommen haw, is alle reden ta. Hwant it is nou krekt fyftich jier lyn. dat de fleanderij as sa da- nich tige yn 'e moade kaem, Sa goed my tinke mei, hie it Fean de foarstap nommen, troch der de doe bekinde Clement van Maasdijk komme to litten. It hie in great sukses west en sadwaende waerden op ünderskate plakken saneamde .vliegweken’ op tou set. Mar goed biskoge wie it fleanen doe mear in keunstemakkerij en in weachhalzerij. En net allinne gefeerlik foar de man dy’t mei sa’n wrak spul de loft yn gie, mar ek like gefaerlik foar de tüze- nen taskógers, dy’t fan hein en fier opsetten kommen wiene, om it .fleanende wünder’ to sjen. Fan alle kanten wurdt er roppen: ,Om dy gefaerlike flean derij to forbieden.’ Ik sil iimme der in oare kear wolris hwat mear oer léze litte, mar nou Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T: GAASTRA Bm. Drukkerij en Boekhandel Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES la- ■er Finale schoolvoetbal Vrijdag 23 juni. Bezoekt de finale van de Herv School Geref. School Openbare School R. K. School Voor dekking der kosten entree volwassene11 30 cent jongeren 10 cent aar te die ar- on we aes de en, :ns rd. iet en ar- la te •o- in AFD. GYMNASTIEK Zaterdag 1 juli jeugdvaardigheidsproeven A. B. en C Willen de kinderen die hier aan meedoen en nog niet betaald hebben naar les het welbekende kwartje meebrengen? Woensdag 5 juli uitvoering in het Sportpark Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van bulten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling „Z.V.W.” Zaterdagmiddag j.l. werd de derde onderlinge wedstrijd gehouden op de Grote Gaast- en Zandmeer. Ondanks de krachtige zuidwestenwind verschenen er totaal der tien jachten aan de start In de 16 M2 klasse A was het Ydwine die een zeer goede start had, doch jammer genoeg spoedig moest uitvallen wegeis de haïde wind. Marjan wist snel de leiding te nemen en met een flinke voorsprong de- winlijn te passeren. Door de rest van het veld werd fel gestreden om de we ede en derde plaats In de 16 M2 klasse B ging Aeolus met de jeugdige P. Dijkstra aan de helmstok met een halve route voorsprong door de finish. TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd NOARD 69 WORKUM LAAT VERZORGEN FRISO Meubelhuls Inconé - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Inzending van advertenties vóór of op weensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags morgens 10 uur

Friso nl | 1961 | | pagina 1