De verdwenen kassier WORKUMER KRANT del .Christus, Het Licht der Wereld Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Nationale Reclasseringsdag 1961 ijk 1 S.V.W. AGENDA ND AUTO-VERHUUR in de Ned. Herv. kerk te Workum, woensdagavond 6 sept 1961, 7.30 uur Fyftich jier lyn XXIV aS 84ste JAARGANG No. 36 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 .GOEDKOPE EN SENTIMENTELE ONZIN?’ Impressies over reclasseren en reclassenten it meitsjen fan plannen ek War- EL week zijn 1 door FRANK VAN FALCKENOORT iiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiniiiiiiiiiii Gert zette zich neer tegenover zijn baas en bleef rustig wachten. Na een laar minuten knikte de inspecteur, teek opnieuw naar de ander en over- randigde hem het vel papier. „Een karweitje, maar ik vrees, dat er niet veel eer mee te behalen zal een nen blijven in de straatdienst. Hij zat de laatste dagen vrijwel steeds op de kantoorstoel. Om half tien ging er een belletje en dat betekende voor Hoolwerf: bij de baas komen. Inspecteur Harde zat achter ijjn um IJENE DE BOER no time bij vader en en gezelligheid bureau en bestudeerde een vel papier dat dicht beschreven was. Hoolwerf klopte aan en betrad het ruime ver trek. Waarna hij bij de gesloten deur bleef staan. De inspecteur keek even op, groette en wees naar een stoel. „Ga zitten, deze woorden staan en klinken boven en in onze hoofden op het Medewerkenden: Organist: Kenneth Goodman, Chicago Zanger: Piet Sybrandi, Enkhuizen Spreker: K. J. Stroes, St. Nicolaasga JYteubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mes Jnconé voor kwaliteit Voordeel Fré de Boer wanbegrip, omdat het oppervlakkig bezien zo’n zinloze bezigheid lijkt zich te interesseren voor naar men vreest onverbeterlijke en hopeloze elementen in onze tnaatschappijEn toch wordt dit werk gedaan en naar blijkt steeds intensiever. Het is de bedoeling van de orga nisatoren van de jaarlijkse Nationale Reclasseringsdag, dat het begrip .re classering’ midden in ons volk gaat leven en wordt beschouwd als een bijzondere, noodzakelijke vorm van sociale hulpverlening. Zij, die met de strafrechter in aanraking komen, zijn mensen zoals wij allen. Er is althans geen enkel onderscheid, waardoor zij als een aparte, mindere klasse be schouwd zouden moeten worden, De wetten en normen der samenleving kunnen in prircipe door ieder wor den overtreden en niemand kan het wagen om te getuigen: ,Dat zal mij nooit gebeuren!' Zelfs een voorbeel dige opvoeding geeft geen garantie en dat is juist zo vaak een van de meest trieste ervaringen in het re- classeringswerk. De mens en daar voor is hij mens laat zich nooit gehéél begrijpen, nóch voor anderen, nóch voor hemzelf. Daarom is na het plegen van een strafbaar feit ik denk hier b v. aan zedendelicten en winkeldiefstallen de wanhoopsui ting Ik weet niet waarom ik het deed, ik begrijp er niets van,’ geen goed kope en sentimentele onzin. Integen deel, het is vaak een felle en reële klacht tegen ons allen, dat een mens door welke reden dan ook, niet tot zijn volle ontplooiing kon komen. ai 1__L. De weergave van rechtszittingen en van politieverslagen, zoals er haast dagelijks wel in de krant enige staan te lezen, wekt bij de .outsider’ vaak slechts ergernis of afschuw.Het recht moet zijn loop hebben,’aldus reageert men en men vraagt zich wellicht met verwondering en min of meer geprik keld af, hoe het mogelijk is dat er voor zware vergrijpen niet zelden, naar men meent lichte straffen ge geven worden, Het ,oog om oog en tand om tand', waarvan o.a. nog de illustraties in de Gevangenpoort zijn te bezichtigen, is terecht historie ge worden. En toch, zo vraagt men zich bezorgd af, worden we niet al te mild en él te humaan in de strafrechtsple ging? Wordt niet té veel met de per soonlijkheid van de dader rekening gehouden en te weinig met de daad? Het is een denkbeeld, geworteld in ervaring, nauwgezette studie en sociale vooruitgang in vrijwel alle ge ledingen, dat zware straffen zonder meer d.w.z. zonder de kennis te heb ben omtrent de omstandigheden waar onder en de dader door wie een mis daad werd gepleegd, zinloos en daar om verwerpelijk zijn. Natuurlijk, elke wetsovertreder zal dienen te weten dat en in hoeverre hij de wet heeft overtreden. Hij zal geconfronteerd moeten worden met de gevolgen en eventueel ook met de slachtoffers van zijn daad. Hij zal ook boete moeten doen omdat hij zijn medemens heeft aangetast in zijn geestelijke of lichamelijke gezondheid. Reclasseren betekent dan echtenniet of althans niet meer: uit medelijden ►71’r.k rlnnrno mof rlo rrov/31 Ion monc Net nog voor het verstrijken van het oude jaar passeerde de gemeente Dorringen een mijlpaal in zijn ove rigens vrij oude geschiedenis, want op de 28e december deed meneer Jansen aangifte van de voorspoedige geboorte van een dochter en toen de sekretarie-ambtenaar het trouwboekje in ontvangst genomen had, stak hij een hand uit en zei glimlachend „Dubbel gefeliciteerd, meneer Jansen. Want uw dochter is de twintigdui- zendste inwoner onzer gemeente.” En voor de verblufte Jansen enigszins begrepen had, dat dit een feit was, dat meer dan de gewone belangstel ling van de zijde der gemeente Dor ringen rechtvaardigde, kwam de bur gemeester al naar voren en drukte eveneens zijn hand. Enfin, meneer Jansen en zijn op 28 december geboren dochter zijn verder voor dit verhaal van geen be tekenis. Alleen het feit, dat Dorring en nu twintigduizend inwoners bezat. Want dit hield onder meer in, dat de Rijkspolitie in Dorringen weldra geen taak meer zou hebben. Niet om dat Dorringen nu opeens zo’n voor beeldige gemeente was geworden, maar alleen omdat Den Haag beslist had, dat iedere gemeente van twintigdui zend inwoners en meer gemeentepo- 1 en binnen en kele weken was een korps van dertig leden in dienst gesteld en - Rijkspolitie naar andere gemeenten. Behalve een aantal agenten, briga diers en nog hogere functionarissen kwam er ook een rechercheur, In Am sterdam noemt men zo iemand „een stille” en het toeval wilde, dat de nieuwe rechercheur van Dorringen in Amsterdam gewoon agent van politie was geweest. Toen hij de oproep voor sollicitanten voor de nieuwe gemeen tepolitie van F aarzelde hij niet lang, maar een keurige brief, verkreeg een aan beveling van zijn superieur, welke hij bijsloot, alsmede een diploma, Want agent Hoolwerf had genoeg van 7 kum en wilde wel naar het platteland En al was Dorringen nu een gemeen- no time bij vader en moeder in huis te met ruim twintigduizend zielen terug en spoorde hij een inbrekertje geworden - na Jansen kwamen uiter- op, die een reeks stommiteiten had aard meer vaders aangifte doen van uitgehaald en overal tijdens de kraak - geboorten en het aantal overledenen jes netjes zijn visitekaartje had achter- was nooit zo erg hoog inDorringen- gelaten in de vorm van voet-envin- het was en bleef een plattel andsge- gerafdrukken. Hoolwerf had niet voor meente, ergens op de grens van de niemandal in Amsterdam school ge- bij eenige bekendheid zal worden gemaakt. De heer v/d Kooi is minder optimis- om dan later weer het wenschelijk vinden dat b.v. een bad- dat de gemeente die subsidieerde. Dit komt Elselo is er sterk groot be- Litte wy nou mar net miene dat men fyftich jier lyn neat dien hat oan hwat wy nou .recreatie’ neame. Siker der waerd safolle jild net oan spandearre, hwant it moast doe allegearre üt de smelle beurs, en bop- pedien it hie hwat in oare foarm. Mar men fielde wol, der moast hwat dien wurde. En as ik dan de Friso fan 19 aug. 1911 der op nei sjoch, fyn ik deryn: .Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Hindeloo pen op Vrijdag 11 aug. 's avonds 7 uur. Daar er deze zomer buitengewoon veel gebruik gemaakt wordt van de schone gelegenheid alhier om in zee te baden ook door personen van elders hebben B. en W. een paar trap jes laten maken om het overklimmen der zeepalen gemakkelijk te maken. Naar aanleiding hiervan vraagt de Voorz. het oordeel van den Raad of in dezen meer gedaan moet worden. Het blijkt uit de besprekingen dat allen het er over eens zijn, dat het toenemend bezoek bevorderd moet worden, hetzij door het aanschaffen van strandstoelen, het laten maken van kleed kamertjes of iets dergelijks. Een kostenbedrag van f 400.wordt genoemd. De heer Bakker lijkt dit goed toe, verwacht dat er veel gebruik van - - - tisch en wil de proef nemen met veel kleinder bedrag, te zien. De heer Börneman zou vereeniging werd opgericht en ook den heer Simonides het beste voor. Ook de heer van voor dat er iets gedaan wordt en gelooft dat de kosten niet zoo hoeven te zijn. Het is echter bij het uitspreken der wenschelijkheid gebleven, om er bij het opmaken der begrooting voor het volgende jaar, op terug te komen.’ Dat hat grif it begjin west fan it .Zeebad Hindeloopen'. En it mei hjir noch wolris sein wurde, der wiene jierren dat der hiel hwat folk nei Hyn- Ijippen tasette. De alderen sille noch wol witte hoe 't it spul der misroun is en yn 't forfal rekke. Mar nou skynt it hast wol dat de aide gloarje we- rom komme sil. Wie men yn Hynljippen drok oan it meitsjen fan plannen ek War- kum bleau net efter, doch lês seis marris. .Workum. Het buitengewoon warme weder gedurende dezen echt ou* derwetschen zomer en de langdurige droogte geven gereede aanleiding be spiegelingen te houden over drinkwatervoorziening en de aankleve van dien, en het beramen van maatregelen om in dien waternood te voorzien, al wor den die hier steeds met het gewenschte succes bekroond, gelijk laatst met de pogingen van .Plaatselijk Belang’ het geval is geweest. Maar niettemin heeft dat bestuur het watervraagstuk nog eens onder de oogen gezien thans niet om eene oplossing te vinden van het watergebrek in den vorm eener waterleiding of anderzins, maar de wenschelijkheid te overwegen of niet een badinrichting in het leven kan worden geroepen. Het meent daarvoor een geschikte plaats te hebben gevonden, die met betrekkelijk geringe kosten tot een veilige bad] (geen zweminrichting kan worden ingericht, zoowel voor jong als voor oud, en waarvoor de plannen in de eerstvolgende alge- meene vergadering ter tafel zullen worden gebracht. Wij vertrouwen, dat de herinneringen *aan de verlopen heete zomerdagen dan nog niet verflauwd 1 22-» 1 - 1 - L*‘J t --a delijk en groette na een paar dagen zijn. Sinds een paar maanden is velen verdwenen. We vrezen een ongeluk. Misschien herinner je je wel, dat we al een oproep in de kranten hebben laten plaatsen. Zonder resultaat ove rigens. Er is volgens .mij maar één oplossing voor dit geval: de man is op de een of andere manier veron gelukt. Verdronken misschien. Tegen woordig verdwijnt men niet zo maar in het niet.” - Hoolwerf nam het papier aan en Want een politieman is tegenwoordig keek het in Het bevatte alle moge- meneer Govertde Haas, 52jaar, korte, gedrongen gestalte, blauwe ogen, grij zend haar, geen bizondere kentekens. Was op de morgen van de zevende januari normaal naar zijn werk ge gaan met de bus van vijf voor acht. De man was werkzaam als kassier op de Bank Van Lohuizen en Co in En schede, maar is daar die morgen niet meer aangekomen. Sedert dien spoor loos verdwenen duM nu iti’ lopen en wist wel wat van dactylo en zo af. Allemaal vrij eenvoudig werk maar omdat hij met argusogen werd bekeken, kon het niet anders, of de bazen waren tevreden. Meteen maand je had Hoolwerf zich ingewerkt en kende hij in het hoofddorp van de gemeente Dorringen in ieder geval al Hoolwerf, ik ben zo klaar.” blindelings de weg. Het feit, dat hij een politieagent in burger was, bete kende in Dorrigen niet veel; binnen veertien dagen kende het hele dorp hem. Sommigen noemden hem een „rus", anderen een „stille” en weer anderen een „colbert-tuut”. Hoolwerf vond het allemaal best. Hij was vrien- iedereen, die hem groettenen had" al inwoner van onze gemeente spoorloos vrij spoedig de sympathie van verworven. Maart deed zijn intrede met zeld zaam zacht weer en opeen maandag morgen fietste Gert Hoolwerf naar het politiebureau, waar wel weer het "J i zou zijn. Hij plaatste zijn fiets in het rek, betrad het bureau en begroette een tweetal geüniformeerde collega’s, die druk bezig waren verbalen te typen. V- ook typist, kenner der nederlandse hjke bizonderhedeii taal en verwerkt misschien meer pa- pier op een dag dan u en ik in een jaar. Hoolwerf ging naar zijn tafeltje en 53 wiffi" Week met wenkbrauwfronsen de «a- Mo- stallen gepleegd hadden, bracht hij Pel verwerken papperassen. Was land, een weggelopen minderjarig meisje in ie daarvoor rechercheur gewor en. -n. no time bij vader en moeder in huis Had-ie eigenlijk beter in Mokum kun- twintigduizend zielen terug en spoorde hij overal tijdens de kraak- Achterhoek en Twen the. De papieren van Hoolwerf bleken in Dorringen wel voldoende om het met hem te proberen en dus kreeg hij een oproep. Het onderhoud met de burgemeester, thans in de kwali teit als hoofd van de gemeentepolitie, en met de nieuwe korpschef, inspec teur Harde, was eveneens bevredigend, zodat Hoolwerf binnen een officiële aanstelling had. In Amsterdam zag men hem met lede ogen gaan. Hoolwerf was een litie zou krijgen. bekwaam politieman, die een goede Ambtelijke molens malen evenwel staat van dienst had. al was hij pas langzaam, Het duurde precies tien zes en twintig jaar. Maar niet alleen maanden, vooraleer een korpscom- daarom. Amsterdam kampte al enige mandant kon worden benoemd. Maar tijd met personeelstekort bij de politie daarna ging het snel en binnen en- cn het vertrek van Hoolwerf beteken- j de alweer een man minder. Maar vertrok de iemands promotie mocht je niet in de weg staan, dus kreeg Hoolwerf de zegen van zijn bazen, wast" Hoolwerf zijn intrede in het Dorring- se korps. Hij werd officieel voorge steld en drukte handjes en maakte nu en dan een buiging. De handjes betroffen zijn collega’s lager of iets hoger in rang, de extra buigingen de Dorringen had gelezen, grote bazen. Zeg nu zelf, die moet schreef je zeker tot vriend houden. De eerste dagen bepaalde het werk van Hoolwerf zich tot het opsporen begroette FRISO hJ sr J.-ers 'Vertrek p®r d 30 FEUILLETON e (Wordt vervolgd) an e mate OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 et; per num. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Nieuwe leden kunnen zich voor de voet bal afdeling opgeven bij Fré de Boer: Senioren. Jeugdleden bö B- Stfpersma. 120 14 ne 31 ged« indeltmert Van verslagen, berichten eaa gaarne spoedig opgaaf Donderdag 6.15 uur: Workum IA—R.E.S IA (Kampioenselftal) Om een herinnerings-, medaille. Entree f 0.25. f 0.10’. Telefoon Redactie en Adm. 05151=314 Postrekening 882250 Ledenvergadering vrijdag 22 septemb^p 8 uur in „De Wijnberg”. Er worden geen convocaties verzonden. NOARD 69 WORKUM TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-rlsk verzekerd Groot Oecumenisch Jeugdappèl Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdags- morgens 10 uur Meubelhuis Jnconé - Workum Competitie programma zaterdag 9 sept. AFD. VOETBAL Senioren. Workum I—Urk I. Aanvang 4.15 uur. Junioren: Workum 1B—Workum 2B. Aanvang 3 uur. Wit shirt Q.V.C. IA—Workum IA. auto 3.15 uur Verschjjnt éénmaal per week Uitgave: Fa. T; GAASTRA Bza. Drukkerij en Boekhandel S Workum - f ,"1-- -L-j—j van een zekere

Friso nl | 1961 | | pagina 1