I Thermonieterstand Repenverkoopactie ’t Is voor ’t gewin van ,Lyts Bigjin’ WORKUMER KRANT Geslaagde keuring te Workum van kalverfokclub 1 fa.Westerhuis radio en televisie Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland ,De Takomst’ -f 2000 RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE Dames tricotages S.V.W. AGENDA MAISON IRENE AUTO-VERHUUR Fyftich jier lyn XXIV VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 84ste JAARGANG No. 37 as gezelligheid Fré de Boer •rij- Hebt u een oppas nodig? Schakel de oppascentrale In! Noard 104, tel. 402 Süd 72-74 Uw adres voor >u- an :k? en in- >et. egt en, aar aar ige, ujn lei» >oit ^at 935.— 875 810.— 740.— 680.— 610.— 535 465.— 385.— 310 205.— 120.— 0 ng on- f 1200 f 1180 f 1120 f 1060 f 1000.— f f f f f f f f f f f f IJEME DE BOER 9 sept. 2 sept. 25 aug. 18 aug. 11 aug. 4 aug. 29 juli 22 juli 15 juli 8 juli 1 juli 24 juni 17 juni 10 juni 3 juni 27 mei 20 mei medio mei ^Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconê voor kwaliteit Voordeel en Ut de Friso fan 26 aug. 1911. ,Hij was penningmeester van een Gro ninger kleermakersvereeniging, en natuurlijk ook zelf ridder van den naald, maar als penningmeester kreeg hij f 500 onder zijn hoede, en dit was meer, dat hij ooit als kleermaker tegelijk in zijn bezit had ge had, dies raakte hij zijn hoofd kwijt en ging er van door. Maar reeds te Rotterdam werd hij gevat en vandaar is hij naar Groningen teruggevoerd, waar zijn vereeniging en de rechtbank wel met hem zullen afrekenen.’ Ek yn dy tiid wiene der dos al minsken dy’t der mei in oarmans jild fan troch gyngen. Allinne is der dit greate forskil: Nimmen sil nou ütpykje mei 500 goune. Né, fjirtich, fyftich tüzen goune komt earst. Mar it giet fierwei de measten fan dizze lju ek al krekt as dy Grinzer snider, hja kom- me der oarnaris net sa fier mei. In advertinsje: Paardenmarkt te Workum op Maandag den 4en Sep tember 1911. Ut de Friso fan 2 sept. 1911. Door de Ver, Plaatselijk Belang was op 31 Aug. een Etalagewedstrijd uitgeschreven. De uitslag was: 1ste pr. R. F. de Boer; 2e pr. Firma S. S. Gaastra; 3e pr. F. Nauta; 4e pr. F. Ytsma; 5e pr. Wed. F. J. Schootstra; 6e pr. D. Faber. Wy fine in great forslach fan de feesten op dy dei haldden. Fiersto lang om it hjir op to nimmen, mar it ein der fan moatte jimme al efkes léze: ,Een ding zouden we nog vergeten en dat is de draaimolen. Jammer dat die ’s middags omstreeks drie uur bezweek. Niet alleen was de molen toen stampvol, ook nog buiten aan de stangen hingen draailustigen, zoodat de molen door buitengewoon gewicht brak. Gelukkig liep dit ongeval vrij goed af. Een kind werd aan beide voeten een weinig bezeerd, een ander bewusteloos weggedragen, doch spoedig weer bijgekomen en thuis gebracht per rijtuig en van verdere ongelukken hebben we niet gehoord. Met de schrik kwamen de andere ongeveer 200 draaiende mensehen vrij, wat wel een wonder mag heeten. Voor de ondernemer van deze gelegenheid is ’t geval echter een groote schadepost.’ Ja minsken dat wie my in ramp der op it skoalleplein. Earst wie der al in hiele aksje west om ’t in great diel fan de Warkumers der glüpend op tsjin wie dat er in draeimole komme see. Hie men foar jierren lyn de merke net ófskaft en nou helle mendochs wer fan dy merkespullen yndestêd. Mar de belangstelling hie der bepaeld net under to lijen hawn, hwant wy dat nou léze, in pear hündert minsken tagelyk yn de draeimole, seit soks al genóch. Dat it spul der net op berekkene wie kin elts hast wol begripe. Workum Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente alhier, Ds. J, Kooi man te Barsingerhorn. Workum. In onze fraaie R.K. kerk had Dinsdagmorgen een hooge plechtigheid plaats. Eene vroegere plaatsgenoot, de heer Julius Dijkstra, ge boren in het Heidenschap, die voor eenigen tijd te ’s Hertogenbosch de priesterwijding had ontvangen als pater in de Orde der Carmelieten, ver richtte thans den eersten Heiligen Dienst voor zijne vroegere mede parochia nen. Door Pater de Boer van Makkum, werd de jubilaris hartelijk toege sproken en welkom geheeten in deze orde. Spreker deed daarbij uitkomen de hooge roeping van den priester en diens groote macht ten goede. Heerlijk klonken door de hooge gewelven de tonen van de Mis van Perosi en tijdens de schoone uitvoering van de feest cantate van E. Frans- sen aan het slot van deze Godsdienstoefening, heerschte er eene gewijde stemming, ’s Middags hield de jonge priester receptie in het verenigingsge bouw ,St. Jozeph.’ En dan ta beslüt: .Handel in rundvee, De prijzen zijn steeds achter uitgaande van het beste vee tot de derde of vierde kwaliteit er van toe. Beste melkkoeien die in April j.l. f 180 tot 230 golden, worden nu verkocht tegen een prijs van f 110 f 170.’ Nou 50 jier letter sil men grif wol in briefke fan tüzen op ’e tafel smite moatte, soe’ net? F. FRISO 11 U ÏJ» OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Harkema, H. van Programma zaterdag 16 september AFD. VOETBAL na Workum na BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 6 t.m. 12 september 1961 13 Gehuwd: geen 1. „De O.J.R.7 Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 cf per m.m; Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig opgaaf Workum Workum Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa; Ti GAASTRA Bzn. Drukkerij en Boekhandel Workum alle bben, ■werk j.lJ en de een van en 1. 2. 2. 3. seizoen 1961 Oudegaaster de i met ange- Varns ;ustus Har in de Bond ver- Jackson 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. Abonnementsprijs f 1.26 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar ijn Hij het :ist am net en iiand rach; ade) LAAT VERZORGEN DE SPECIAALZAAK VOOB „Riis mden akers )laau Hoe rkum migs- rdigd weer aan- 16 1. 2. 3. ■geven steken reweg n kan iwd. ver in de toon van bos. daar >f by lames effect n elk :n als vaste i een n nog Geboren: Piet Bonte, zv Sjoerd de Boer en Anna Geertruda Jorna; René, zv Geert Bakker en Akke Zijlstra. Senioren. Delfstrahuizen—Workum. Vertrek 1.45 uur V.V.I.—Workum 2. Vertrek 1.45 uur Nieuwe leden kunnen zich voor de voefe bal afdeling opgeven by Fré de Boer: Senioren. Jeugdleden bü B Sijpersma. 16 M2 klasse A.: Sietske, F. Robijns, 1725 punten IJdwine, mej. J. Steensma, 1337 punten Marjan, H. S. Schaap, 1299 punten 16 M2 klasse B: Aeolus, P. Dykstra, 1901 punten Hennie, M. Tigehelaar 1202 punten 16 M2 klasse ongeregistreerd: 1. Kon-Tiki, E. Terpstra, Gaastmeer 1600 p Marsicht, G. Cnossen, Gaastmeer 1424 p Brekfugel III, S. W. Valkema, Oudega 1123 punten. Ondertrouwd: Johannes Arnoldus Wessel, 25 jaar te Katwijk aan Zee Maria Luise van der Weide, 21 jaar te Workum. Telefoon Redactie en Adm. 05151:314 Postrekening 882259 Ledenvergadering vrijdag 22 september 8 uur in „De Wijnberg”. Er worden geéa convocaties verzonden. NOARD 69 WORKUM TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd Overleden: Janke van Dijk, (wed. van B. IJntema) oud 92 jaar, overleden te Snee^ Klasina Wielinga, oud 75 jaar. Meubelhuis Inconé Junioren: Workum IA—Dr Boys IA. Aanv. 3.15 mf 2A—Oudega W. IA. Aanv. 2 uur 2B—Workum 1B. Aanv- 4 uur PLATENSHOW BUURTVER. „OER DE dOLTE” Maandagavond j.l. organiseerde de buurtvereniging „Oer de Dolte” voor haar „teenagers” in de cantine van de firma Beuker een piatenshow- Uit de grote op komst e n het daverend applaus kwam die avond wel naar voren dat de jeugd zich hiervoor interesseert. Onder toezicht van enige bestuursleden was een jeugdig lid belast met de leiding en deze zorgde tevens voor de toelichting van de ten gehoro gebrachte gramma- foonplaten. Er waren o.a. opnamen van The Tielman Brothers, René and his Alli gators, Elvis Presley en Little Richard enz. Ook het geesteiyke repertoire was tegenwoordigd met o.a. Mahalia, en Piet Sybrandy. Ter afwisseling werd ook een muziek quiz gehouden, waarvan mej- R- van der Meulen de winnares werd. Al met al is dit een zeer geslaagde avond geworden en het bestuur overweegt in de maand oktober weer zo’n avond te organiseren. Brekfugel Kon-Tiki, Brekfugel Brekfugel Van de twee wedstrijden dit seizoen ge houden op de Oudegaaster Brekken wer den punten gegeven. De pryzen worden op de najaarsvergadering uitgereikt. rubriek met 5 en 3 derde. na „Z.V.W.’’ Tot besluit van het werd zaterdag j.l. op de Brekken nog een ledenwedstryd gehouderi door de zeilvereniging „Workum”. Met volop zonneschijn en een mooie bries werd gestart door niet minder dan acht-en-twintig deelnemende jachten, nl. negen in de 16 M2 klasse A; vier in de 16 M2 klasse B en dank zy de jacht» verhuurbedrijven de Groot, Oudega en Bootsma, Blauwhuis startten er vijftien jachten in de 16 M2 klasse ongeregistreerd De uitslag is als volgt: M2 klasse A: Sietske, F. Robyns Marjan, H. S. Schaap Windekind, A. Visser 16 M2 klasse B: Hennie, M. Tigehelaar 2. Aeolus, P. Dykstra 16 M2 klasse, ongeregistreerd: V, J. wynja Sr., Oudega E. Terpstra, Gaastmeer II, R. Abma, Oudega III, S. W. Valkema, Oudega Tweede prijzen: Zwarthak 6 van A. Loot- sma, Workum, Minke 55 van G. Stelling werf, Ferwoude en Landman 119 van M. Ketelaar, Nyhuizum. Derde prijzen: Al-, grabuur Maryke 39 van D. Kuipers, Wor kum, Janke 15 van L. Folkertsma, Wor kum en Jantje 9 Workum. Alzo een zeer goede eerste prijzen, 3 tweede Rubriek II. Koekalveren, geboren 30 september 1960 en voor 15 januari 1961. Kleine, goede rubriek met 3 eerste, 3 tweede en 3 derde pryzen. (Waar vervoL' gens geen plaatsnaam wordt vermeld, leze men Workum). IA en later reserve kampioen Algrabuur Marijke 45 (v. Blitsaerd Kleine Adema 4. m. Algrabuur Marijke 22) eig. J. Kuipers! Fraai type, mooie lenden, goed soort, beste romp; bemerking op stugheid aansluiting uier. IB Cecilia 52 (v. Tietjes Roosjes Athleet 3, m. Cecilia 48) eig. M. Ketelaar, Nyhuizum. Fraai, luxe kalf met mooie kop en dijen. IC Piet 262 van S. Dijkstra. Best soortig type; bemerking op kruis. Tweede pryzen: De Boer 48 van L. Fol- kertsma, Klaske 41 van G. van Wieren, Nijhuizum en Jitske 11 van J. A- Lootsma. Derde prijzen: Klazina 5 van mej. A. van der Gaast, Heidenschap, Jeltje 29 van A. J. Lootsma en Doutsen 5 van M. de Jong, Ferwoude. Rubriek III. Koekalveren, geboren 15 januari 1961 en voor 1 maart 1961. Goede rubriek met 2 ’eerst», 2 tWeede en 2 derde prijzen. IA Piet 267, de latere kampioen (v. Adema 469, m. Piet 243) eig- J. Dykstra. Luxe kalf met adel, goed beenwerk en soepele uier; kleine bemerking op schou der. IB Jacoba van A. van Dijk, Nijhuizum Ook best soortig kalf, goed kruis, te wei nig adel in kop en als klasse. 2A Mina 55 van J. Haagsma. 2B Algrabuur Theresia 34 van D. Kuipers. Beide kalveren, volgens de jury, iets minder dan de twee voor gaande. Derde pryzen: Minke 60 van G. Stellingwerf, Ferwoude en Boukje 3 van mej. A. van der Gaast. Rubriek IV. Koekalveren, geboren 1 maart 1961 en voor 1 mei 1961. Kleine rubriek met vier bekroonde dieren IA Cecilia 53 van D. Ketelaar, Nijhuizum Luxe kalf, mooie bovenbouw, evenredig, doch op zij gezien iets lang. 1B Klazina 6 van J. van der Gaast Sterk en goed type. Tweede prys Pietje 12 van D. Hofman. Derde prys Harmke 39 van IJ. Folkertsma. Kampioenskeuring kalf bracht meerdere belangstelling en spanning toen de zeven prys-winnaars in de ring werden geroepen: Dat was geen gemakkelyke taak om daar de allerbeste uit te kiezen. Met een viertal was men spoedig klaar en zy werden dus uit de ring verwijderd, maar nu ble ven er nog drie prachtige kalveren jver. Geheel volmaakt was geen enkel dier, dat bleek wel by de nabespreking na afloop van de keuring. Maar tenslotte was het dan toch wel serieus bekeken; Kampioen Piet 267 van J. Dijkstra; reserve kampioen Algrabuur Marijke 45 van J. Kuipers. Handen werden gedrukt, de spanning was geweken. Een glunderende J. Dijkstras die maar even twee kampioenschappen in de wacht sleepte en tevens het Repko-; schild en de wisselprijs, aangeboden door „De Goede Verwachting” voor 1961 in zyn bezit kreeg. Nadat de deelnemers zich even verfrist hadden, trok men naar de bovenzaal van De Wijnberg. Dat er zo velen kwamen getuigt wel hoe deze „Takomst’-jongelui meeleven, wat trouwens ook bij de be= sprekingen duidelijk naar voren kwam. Voorzitter Folkertsma riep allen een har- telyk welkom toe en hij toonde zich blij met de grote belangstelling. Daarna was het woord aan de jury, die van elk bekroond dier by toerbeurt een beschrijving gaf. De voornaamste be- oordelingen werden terloops al even aan gestipt en verder is het ondoenlijk cm hier van alle dieren uitvoerige bijzonder-: heden te geven. By deze besprekingen bleek dat er in verhouding tot vorig jaar weer goede vooruitgang was geboekt; zeer goede kopdieren waren nu aangevoer.d. Het algemene oordeel, ook ten opzichte van andere keuringen in Friesland, luidde onverdeeld gunstig, wat wel vleiend was voor bestuur en leden. Over de keuzq kampioen-reserve werden verscheidene op merkingen gemaakt, echter in opbouwende, vriendschappelijke geest. De gesignaleerde kleine afwijkingen kwamen van de kant des vaders; al de afstammelingen van Cammingha J. Cats schijnen er iets mee behept te zyn, maar er viel toch nog genoeg te waarderen. Nadat een en ander met grote open hartigheid was behandeld, de voor-, en nadelen van ieder der candidaten goed waren afgewogen, kortom de gegevens nog iets breder aangevuld waren, konden allen zich wel neerleggen bij de beslissing van de jury, 't Was gezonde critiek van deze jonge mensen, die ook wel degelijk een Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlyk donderdags morgens 10 uur eigen mening hadden en benieuwd waren naar de verklaringen die zy hierop zou-; den horen. Tenslotte kon de voorzitter allen har- telyk danken voor de medewerking, in ’t bij zonde: de jury en met een krachtig beroep op de leden om eensgezind naar de kringkeuring te gaan onder het motto. „Eendracht maakt macht” sloot spr. deze besprekingen. Een geslaagde keuring over de gehele lijn, hoewel er een klein foutje zat in de regie. De jury had niet gedacht aan de uitgeloof de medaille voor het best voorgebrachte en mooist getoiletteerde kalf. Dat bleek toen een der leden dienaangaande een vraag stelde Eerst had het wel de aandacht van de jury gehad, maar later was het hun in de drukte van het keuren totaal ontgaan. Men kan deze prys dus alvast reserveren voor een volgend jaar; Want een te licht-; zinnig oordeel past niet bij zo’n keuring, anders was men misschien op ’t idee ge komen om de medaille ditmaal maar uit te reiken aan die ene vrouwelijke deel neemster, die vriéndelijk rqet haar kalf omsprong en opgewekt bleef, ongeacht het behaalde resultaat. Daar stak wel tegen af, dat een andere deelnemer enkele malen de inhoud van een lange fles in de hals van z’n hevig tegenspartelend kalf leeggoot Van die tractatie werd blijkbaar niet zo erg genoten, maar ’t was vermoedeljjk wel .voor eigen bestwil. Beide gevallen be hoorden natuurlijk maar heel zijdelings tot het voorbrengen van de ingeschreven die ren, maar een prijs zou dan toch beter terecht komen by de dame, die kameraad^ schappelijke genegenheid voor haar dier en omgeving toonde, terwijl die ander misschien wel correcter verscheen, maar meer het voorbeeld was van iemand die z’n humeur op de hem toevertrouwde die-, ren zou willen afreageren. Volgend jaar nog maar een medaille voor de sportieve verliezer of een soort poedelprijs, wat trouwens bij dit adellijk jongvee wel een benaming is die wat uit de toon valt. „BIJBEL” Vreemd, zo’n opschrift. Wat is hiervan nu de bedoeling? In dit blad hebt u al dikwijls over „Bijbelstudie-avonden” gelezen, daardoor waarschijnlijk wel de bedoeling Zaterdagmorgen 9 september was de Merk weer het belangrijke toch weer intieme strijdtoneel voor jaarlijkse kalverkeuring. En zowaar heerlijk zonnetje bescheen dit levendige schouwspel- Na een week van gure re gendagen met een vrij langdurige periode van wilde stormvlagen, komt men met zo’n zonnige dag eindelijk weer eens op verhaal. Ja, wat heeft De Takomst het getroffen! Een tevreden, opgeruimd be stuur dus en als steeds bereid voor het geven van alle gewenste inlichtingen. Juryleden waren de heren J. H- Boot sma, Nyland en B van der Tol, Marssum. Rubriek 1. Hokkelingen, geboren na 31 oktober 1959 en voor 1 mei 1960. Direct bij de uitslag kon ook het kam- pioenshokkeling worden aangewezen. Dat werd Baaye 85 (v. Cammingha J- Cats, m. Baaye 56) eig. J. Dykstra, Workum. Een best soortig hokkeling met luxe, goede ribben, kop kon iets meer uitdrukking hebben, zo ongeveer beschreef de jury dit mooie dier, dat vorig jaar op de kalverkeuring van De Takomst in de rubriek jongere kalveren, geboren na 1 januari IA en reserve kampioen kreeg. Baaye heeft zich dus dit afgelopen jaar loffelijk gedragen en haar eigenaar-ver- zorger niet beschaamd. 1B Rosalina 55 (v. Vlietster Menno Simons I, m. Rosalina 53) eig. J. Lootsma. Goed gelijnd hokke ling, iets minder dan IA, vorig jaar was zij kampioen bij de kalveren.. IC Algra buur Marijke 36 (v. Cammingha J. Cats, m. Marijke 15) eig. J. Kuipers, Workum. Goed type, kon iets dieper,. Eerste prys Piet 253 van S. Dijkstra, Workum en Gerlofke 67 van A- van Dijk, Nijhuizum. weet u van dit woord. U weet dat wy als jongeren, rondom de Bybel, spreken over vragen waar wij mee in aanraking komen of zeker nog zullen komen. Dit jaar willen we dit op nieuw gaap doen, maar nu toch weer op een andere manier dan we gewend waren. We gaan luisteren, kijken en praten naar en over mooie en minder mooie actuele) oroblemen, zoekend naar een antwoord in de „Bijbel”.

Friso nl | 1961 | | pagina 1