ERFSKIP PASSAP chr. hist, unie WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Hedenavond om 7.30uur en fa.Westerhuis Dames tricotages Fyftich jier lyn XXVIH S.V.W. AGENDA MARCO-POLO B. JOWSTRA Gerard Verlot Ds. Gravendeel evang. pred, RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE z MAISON IRENE I 11.° 13.° 17.90 AUTO-VERHUUR 84ste JAARGANG No. 43 VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 0 Dit nummer bestaat uit twee bladen - Fa. ROMKEMA - WORKUM Telefoon 495 Süd 18 WARKUMS omhoog gegaan, n.l. van gezelligheid Fré de Boer nieuwe buurtvereniging Ook in bij ons te kust spreken in de Geref. kerk j Letter mear, 5ud 72-74 6 Maanden schriftelijke Garantie Hebt u een oppas nodig? Schakel de oppascentraie in! Noard 104, tel. 402 Ex-priester (LEIDER: Ds VERDONK) Collecte ten bate van het ex-priesterfonds U KOMT TOCH OOK DE BOER BREIMACHINES IJENE de mouterijen en brouweriën, meteen braave put, tuin en 1 graansolder over I Uw adres voor radio en televisie Meubelen van Jnconé gaan een mensenleeftijd mee Jnconê voor kwaliteit Voordeel en aangevuld, zodat u kampioen op alle fronten bleek,een groote ’t geheele huis, en voorts wat hier toe- en aan behoren de is.’ Oan’e westkant fan de Wimerts hat, nést it hüs, dat nou troch de Hammen üt it forline III Wy witte allegearre wol hwat in loads is. Dêrom docht it just hwat frjemd oan dat in troch minsken bi- wenne hüs op it Noard under it folk bikend stie as de Loads. Sa wurdt dit hüs yn 1631 forkocht. It hjit yn de forkea- pingsakte: ,een vrij huys en stede, ge- naemt de Loodtse, op het noordeindt aan de oosterzijde van de Wymerts.’ Of it kaem fan syn foarm of fan in foarige bistimming, hwa sil it sizze? Oan de selde kant fan de Wimerts wurdt yn 1767 in bierbrouwerij for kocht, bikend ünder de namme ’t Haantjen.lt hielekompleks wurdt üs noch al wiidweidich biskreaun en it is faeks wol nijsgjirrich om it hjir- oer to nimmen. It giet dus oer ,zee- kere deftige huisinge en brouweriën c.a. staande en gelegen aan de oost kant van de Wymerts binnen Wor kum,’t Haantjen genaamt, strekkende voor van de Wymerts tot agter langs, voorsien met een woonhuis, en voor kamertje met een bedsteede. daar in een royale voorkamer. Dito agter- off bierkamer en kelder, daarnevens een plaats met een regenwatersbak, voorts feérts biwenne wurdt, in wente stien, dat yn 1694 en letter noch de nam me hie de aide formoanning. Ek komt de namme ,’t oude predickhuis’ foar. In tiid lang (oan ’t plm 1690 ta) haw- we de Mennisten fordield west yn twa groepen mei üngelikense opfet- •tingen: de s.n. Fryske mennisten en de Wetterlanders. De earsten kamen •gear yn boppeneamd hüs oan de west kant fan de Wimerts, de oaren der tsjinoer. Letter stapten se wer byel- koar. Njonken de tsjintwurdige formoan ning, hat in .neringrijke brouwerie’ stien. De Hoop, sa wie syn namme. Hy waerd yn 1771 foar 3000 goune oan in Makkumer foarkocht. In namme, dy’t sünt in pear jier ek ta de histoarje heart, wie to lézen op it hüs, dat nést de grifformearde tsjerke stien hat. Wy hawwe noch muoite dien dit hüs, de Golden Fisel, dat neffens de gevelstien mei de fisel yn 1609 boud wie, fan de ündergong to rédden. De restauraesjeplannen koenen troch de .bestedingsbeperking’ fan it ryksregear net trochgean en dermei wie it lot fan it aldste hüs fan Warkum bise- gele. De gevelstien is lokkich noch bihalden bleaun. It sil fan aids wol in apotheek west hawwe, mar oan’t nou ta hawwe wy, hoe frjemd it ek lykje mei, der neat oer fine "kinnen. Hoe lang it in bakkerij west hat (lyk as de léste jierren) is üs likemin bikend. De simmer fan 1911 wie tige droech west. Net allinne yn üs eigen lan, mar oer de hiele wrald. Yn de Friso fan 30 sept. 1911 stiet der dit oer to lézen: ,De buitengewoore droogte, welke in alle werelddeelen de laatste maanden heeft geheerscht, heeft een schaarschte aan natuurpro ducten in het leven geroepen, die de stijging der prijzen enorm in de hand werkte. Wij zeggen: in de hand werkte, omdat de prijzen de laatste jaren reeds geregeld omhoog gingen, doch alleen niet zoo sterk als in dit jaar. Voor de zuivelproducten in ons land werd de schaarschte van melk en melk producten nog in de hand gewerkt door het heerschen van het mond- en klauwzeer. De veehouders en landbouwers hebben niettegenstaande de ab normaal hooge prijzen, door het tekort aan .gemaak’ en oogst, toch een zeer slecht jaar. Het tekort aan veevoeders kon niet dan met enorme kosten aangevuld worden. Het hooi wordt met de dag duurder en wordt bovendien nog veel naar Duitschland uitgevoerd, waar het gebied, waarheen het afge leverd mag worden, intusschen reeds is uitgebreid. Krachtvoeder is reeds nu, dus lang voor den staltijd, ontzettend duur. De boeren laten, tengevolge van de hooge kosten en de geringe inkomsten, dikwijls zoo weinig mogelijk verwerken, zoodat de werkeloosheid hand over hand toeneemt. De geringe hoeveelheid melk, die in de meeste zuivelfabrieken, vooral in Friesland, te verwerken valt, heeft inkrimping van het personeel bijna overal veroorzaakt. In de jam- en pulpfabrieken vinden maar weinigen werk. In de kaashandel wordt door groote firma’s ontslag op ontslag gegeven. Boter kostte (Leeuwarder markt September) in 1907 f 49.50; in 1908 f 49; in 1909 f 54.50; in 1910 f 50.50; in 1911 f 59 Friesche kaas steeg van 1907 tot 1911 van 7 cent tot 29 cent per pond. Vooral in de laatste maanden is de kaasprijs enorm Juni tot thans met ongeveer 16 cent het pond.’ Wy sjogge wol dat it doe ek al gjin roaskleurige tiid wie. Ne wol fier fan dat. En wylst alles djürder wurde, de leanen leech wiene en boppedien yn septimber al in bulte arbeiders om ’e ként rounen, moasten de froulju mar sjen roun to kommen. Nou skynt it dat de froulju yn Snits net sa mak wiene as hja miskien liken, hwant lés marris hwat er yn de Friso fan 7 okt. 1911 stiet. „Dure melk. Men meldt uit Sneek, dato 5 Oct: De meeste melktappers alhier hebben met ingang van 1 Oct. j.l. den prijs der melk verhoogd tot 9 cent per liter. Dat vele huismoeders daar slecht mee inge nomen zijn, laat zich denken. Velen weigeren dan ook dien hoogen prijs te betalen en laten bij trommelslag bekend maken, welke straten en buurten zich hebben aangesloten om voor dien verhoogden prijs geen melk te koopen. Tevens noodigen zij daarbij anderen uit hun voorbeeld te volgen. Weer an deren nemen minder melk of gecondenseerde in blik, 't Gevolg van een en ander is, dat sommige slijters vrij veel melk ovërhouden.’ ,Sema Droov Dijrt Sdew! Maak hiervan een Holl. zin en stuur die met bijvoeging van 25 ct. vóór 10 Nov, a s. in. Prijzen zijn: voor de 100 eerste inzenders een boekwerk; voor de 2 verste inzenders een gouden ring; voorts: een damesrijwiel, 5 naaimachines, 35 wekkers, 50 schilderijen en 200 luxe voorwerpen. Bij genoegzame deelname hoofdprijs een Am. orgel en tweede prijs een grammaphoon. Uitslag 10 dagen later franco aan huis. Wedstrijdbureau (Friesland.) Dit soarte advertinsjes foun men yn dy tiid yn forskate kranten. En it wie doe ek al net folie oars as yn üs tiid, de minsken weagen der graech in kwartsje oan Dat de priizen wolris weibleauwen sille wy it hjir mar net oer hawwe. F. Deze week ontvingen wij weer een grote zending damesmantels zodat onze collectie nu geheel gereed is voor het a.s. seizoen Japonnen brengen wij de nieuwste mode Onze pullovers en vesten zijn weer en te keur kunt. IISO BURGERLIJKE STAND OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES Vertrek 1-20 uur i 36—40 Meubelhuis Inconé - Workum zo 1 Mooi glad soepel leder Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa. Tl GAASTRA Bax Drukkerij en Boekhandel Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151*314 Postrekening 802258 Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2.75 per halfjaar WORKUM. De hier gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front heeft dit jaar rond f 290 opgebracht. Heren maten jaar, te de de Zo konden de Sneker atleten, waarvan drie uit Workum en één uit OosthemJ alle vier met een medaille huiswaarts keren. Een prachtig succes. Noard 119 Telefoon 275 WORKUM PLAATSELIJK NIEUWS en LAAT VERZORGEN WORKUM DE SPECIAALZAAK VOOR no. 32—35 Super-buig zaam, rubber onderwerk NOARD 69 De 3000 meter werd met ruim verschil gewonnen door Uilke Bouma uit Elpurg, terwijl de Sneker atleet Th. van Ber- kum uit Oosthem de derde plaats voor z’n rekening nam. Advertentietarief: 7 cent per mm: Adv. van bulten Friesland 9 ct: per m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten eng gaarne spoedig opgaaf uw voordeel bij ATLETIEKNIEUW8 =3 Zaterdag j.l. werden de nationale Sterreboslopen te Groningen weer gehou_’ den. Hier kwam de C.A.V. „Sneek” zeer goed voor de dag, door twee zeges en twee derde plaatsen voor zich op te eisen Op de 1000 m achter jagermeester werd Lolke Westra eerste, terwijl Jacob de Boer de derde plaats voor zijn rekening nam. De eerste 700 m. moesten achter de jagermeester gelopen worden en de laat ste 300 m. mocht men volop het eigen tempo regelen. Direct na de start zochten onze beide lopers een prima positie op. Het tempo lag niet hoog, zodat vrijwel alle lopers een gesloten groep vormden. Toen de jagermeester de jongens de vrij heid gaf, was het een kopgroepje van drie, dat voor het peloton uitstormde. Hiervan drong Lolke Westra zich naar voren en met een fantastische eindsprint wist hij beslag te leggen op de eerste plaits. Jacob de Boer leverde een verbeten strijd om de tweede plaats, maar moest toch zij het dan ook met zeer gering verschil, genoegen nemen met een derde plaats, wat toch ook een zeer verdienstelijke pre statie betekende. Bij de jongens 16 en 17 jaar eiste Henk Wouda de zege voor zich op. Reeds van meet af aan nam hij de leiding. Even werd de leiding overgenomen door Joóp Oostijen van „Sparta” Meppel. Daarna ging Henk Wouda er echter in een on* stuimig hoog tempo alleen vandoor. De voorsprong werd groter en groter en ten slotte wist hij met ruim verschil te winnen in de zeer goede tijd van 2 min. 56.1 sec. Tweede werd hier Chr. Smith in de tijd van 3 minuten 2.4 sec. De 1500 meter werd een zege voor Johan Schuuring uit Meppel. Auke Lemstra van V. en K. Leeuwarden moest hier de strijd staken door een ongelukkige val- Gelukkig was de E.H.BB.O. ter plaatse aanwezig. Derde werd hier F. Kramer van „U.D.Ï.” Assen. TELEFOON 306 b.gg 501 met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd 18 oktober. Slecht weer, andfere vergaderingen, en bovendien de verkoop- avond der vrouwenvereniging zullen, vol-, gens voorzitter R. H. Jonkman in zijn openingswoord op de ledenvergadering, de oorzaak zijn van het slechts matige bezoek Hi] vervolgde met te wijzen op de grote activiteit die in het komende seizoen van bestuur en leden wordt verwacht, gelet op de op handen zijnde Staten- en Ge meenteraadsverkiezing. Hierdoor zal in de komende tijd, de binnenlandse politiek bijzondere aandacht krijgen. De C.HJJ. wil zijn de Chr. Volkspartij met open oog voor nieuwe situaties in een nieuwe tijd, voor ogen houdende dat de Overheid Gods dienaresse is. Na de notulen en enkele mededelingen, volgt een geanimeerde bespreking over de wethoudersverkiezing, met als uit gangspunt de verklaring die namens da C.H.-fractie in de laatste raadsvergadering werd af gelegd. Na enkele toelichtingen bleek duidelijk dat de vergadering achter het bestuur en de fractie staat. Bij de bestuursverkiezing werden S> Smits en G. Bakker herkozen. Drie na men werden genoemd en zullen worden doorgegeven voor de groslijst van d« cans didaten v< cr de Statenverkiezing. Na de pauze hield de secretaris de heer S. Smits een inleiding over het ver-: nieuwde sociaal-economisch programma) Hieruit kwam heel duidelijk naar voren de positief christelijke achtergrond der Chr. Hist. Unie- De bespreking die hierop volgde ging o.m. over de al of niet meer nood-, zakelijke emigratie, de (met veel critiek) belastingwetgeving, en de wettelijke be-, drijfsorganisatie, vooral de manier zoals die in het landbouwschap naar voren komt. Mede als gevolg van deze discussies werd door de heer H. Haanstra toegezegd op de e.v. vergadering een inleiding te houden over het onderwerp „bedrijfsor ganisatie”. In zijn slotwoord kon de voórzitter te rugzien op een geslaagde vergadering met goede beloften voor de toekómst. inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterlijk donderdagse morgens 10 uur Programma zaterdag 28 oktober 1961 AFD. VOETBAL Senioren Workum—H.J.S.C. Aanvang 3.45 uur Bolswardia—Workum 2. Vertrek 2.45 uur De Wglde 2—Workum 3. Junioren: Workum 2A—q.V.C. 2A. Aanvang 215 uur Q.V.C. 1B—Workum 2B. Vertrek 2.15 uur Workum 1B—Oevcrzw. 1B. Aanvang 3 uur Bolswardia 1B—Workum 3B. Vertrek 1.30 u. Nieuwe leden kunnen zich voor de voet bal afdeling opgeven bij Fré de Boer: Senioren. Jeugdleden bü B Sijpsrsma. Maandagavond j.l. werd in hotel Spoorzicht een vergadering gehouden tot oprichting van een buurtvereniging voor de bew°ners van de Begine, Emmabuert en Spoardyk. De opkomst voor deze avond overtrof de verwachtingen, zeker doordat aange- kondigd was, dat er tevens een gezellige bijeenkomst zou zijn na het officiële ge deelte. In zijn openingswoord heette de waar nemend voorzitter allen welkom en hij sprak de hoop uit dat deze vergadering het gewenste succes mocht hebben- Nu, daarover kon men naderhand wel zeer tevreden zijn. Als eerste punt was aan de orde, een voorlopig bestuur te kiezen van de nieuwe buurtvereniging, waarvoor intussen als naam gekozen was: „Het Vrolijke Ba- gijntje”. In dit bestuur werden als volgt gekozen: de heren G. Zeilstra, T. Wouda, Jan Dijkstra en P. Nauta. Enkele hunner konden direct deze benoeming aannemen en zij die verhinderd waren, zullen alsnog gevraagd worden of ze zich hiervoor be schikbaar willen stellen. In deze geanimeerde en vlot verlopen vergadering werd tevens besloten dat enkele van de aanwezige dames bezoeken zullen afleggen om een ieder van de buurtbewoners op te wekken om lid te worden van de nieuw opgerichte vereni ging, waarbij een contributie per gezin is vastgesteld van 50 cent per maand, wat zeker geen bezwaar zal zijn nu dit laag mogelijk is aangehouden. Met veel goede wensen voor al buurtbewoners, en dat ieder met feesten in Workum zou meewerken, be sloot de voorzitter deze vergadering nadat hij vooraf nog dank had gebracht aan de heer Jorritsma, die zo bereidwillig was de vergaderzaal beschikbaar te stellen. Na het officiële gedeelte volgde de vrolijke noot van deze avond, waarbij een ieder z’n beste beentje voor zette, o.a. met het optreden van de dames Jor ritsma met zang en muziek, waarbij ook opviel het dirigeren van vader Jorritsma. Er was voor elk wat wils en ook (je tractaties brachten deze avond een vro lijke stemming. Geen wonder dat op het eind van de avond de afscheidsgroet was; Lang leve de buurtvereniging „Het vrolijke Bagijntje”,. een wens waar allen van narte mee konden instemmen. Gemeente Workum Van 18 t.m. 24 oktober 1961 Geboren: Catalina, dv Emmo van Dui nen en Anna Lageweg (geb- te Sneek) Ondertrouwd: Rouke van der Meer, 30 jaar, en IJtje IJmkje Graafsma, 25 jaar, beiden te Workum. Gehuwd: geen Overleden: Maria Brouwer, 54 echtg. van Gerrit Gerritsma (overt. Sneek); Sietske Smits, 73 jaar, wed- v— Klaas Hielkema Onze prijzen liggen lager dan bij wie ook. Doe dus

Friso nl | 1961 | | pagina 1