CONCERT Kerstfeestviering PASSAP BREIMACHINES ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa.Westerhuis radio en televisie Libelle Nylons Een goede gewoonte Nieuwjaarswens in „Friso” S.V.W. AGENDA RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE MAISON IRENE AUTO-VERHUUR VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 84ste JAARGANG No. 50 Dit nummer besloot uit twee bladen Fa. ROMKEMA - WORKUM Telefoon 495 Süd 18 WARKUMS Donderdag 21 dec. 1961 voor en van de jongeren as it fan ’t uit Workum en omgeving gezelligheid GEZAMENLIJKE woensdag 20 december Geref. Kerk - Workum Hebt u een oppas nodig? Schakel de oppascentrale Int Noard 104, tel. 402 Telefoon Redactie en Adm. 00151^314 Postrekening 882238 Van verslagen, berichten en* gaarne spoedig opgaaf Abonnementsprijs f 1.25 pel kwartaal per post f 2,75 per halfjaar 20ste uitvoering van Chr. Mannenkoor ,Laus Deo’ met hammondorgel Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa; Tl «AASTRA Drukkerij en Beekhandel Workum der uw Süd 72-74 Uw adres voor reis gyn- soe Fré de Boer Meubelhuis Inconé - Workum de ze- dat 5- <3 DE BOER 2.95 tot en met MO jo de an. ran er- vi- de >ei- s ac. i klokluiden Aanvang 8 uur Deuren open 7.30 uur Toegangsprijs f 1.25 Voorverkoop f 1,— Haast u. De kaarten zijn bijna uitverkocht in de Doopsgez. kerk te Workum, ’s av. 8 uur precies is bet Uw familie, vrienden, bekenden en clientèle bij de jaarwisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest ge schikte wijze doen door het plaatsen van een IJEME Inzending van advertenties vóór of op woensdagmorgen Familieberichten uiterijjk donderdags? morgens 10 uur dammen met en zonder chauffeur (All-risk verzekerd JYleubelen van Jnconê gaan een mensenleeftijd mee Jnconê voor kwaliteit Voordeel en van oudsher HET gezinsblad voor Workum en omgeving Ook bereikt U met zo’n Nieuwjaarswens diegenen, voor wie in de vreemde ons weekblad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelan” verbindt. De kosten zijn slechts 80 cent bij nor male grootte en gaarne direct bij op gaaf te voldoen. De speciale rubriek voor zaken, bedrijven of verenigingen over dubbele kolom f 1.50 voor ge woon formaat en overigens berekening naar plaatsruimte. Geef vooral deze advertenties vroeg tijdig op, liefst deze week, doch in elk geval vóór de Kerstdagen. Uitg. „Friso”. Belangstellenden zijn van harte welkom Denken de deeinemers(ster6) om ’t kwartje? Na mm en üt it forline Z It is frij algemien bikend, dat der yn Amsterdam in toer stiet dy’t de .schreierstoren’ neamd wurdt. Meitsje Jo in boattocht troch de Amster- damske grêften, dan komme Jo der tichte by lans. Hy stiet net sa fier fan ’t IJ. De gids fortelt Jo dan, hoe ’t de toer oan syn namme kommen is: de froulju fan de sélju stienen hjir faek to skriemen as harren man nen foar in hiel skoft op 1 gen nei fiere lannen ta. Itselde sein wurde kinne fan ’t Schreyershoekie, sa Soal neamd wurdt yn in Warkumer resolüsjeboek (1759). Warkum die, hwat dat oangiet, dus net folie foar Amsterdam under Op in sketskaert üt 1599 der ’t in plan foar it ynpolderjen fan it War kumer nijlan op oanjown stiet, komt de namme Longhorn foar. It is in bocht yn de alddyk, in ein to’n suden fan de slüs. De alddyk, dy’t earst frijwol lyk op op rint mei de Soalsdyk, bochtetdan nei binnen ta. De namme bitsjut: lange hoeke of bocht. By it forkeap- jen fan in stik boullin yn 1585 komt dizze namme der ek oan to pas lyk as b,g. ek yn 1626 der ’t it giet oer ,7 eynsen saedlandt leggende in lon- gerhome.’ Is de namme soms nou ek noch bikend? Tichte by de longhorn leit de sathe Westerein. Hjir hat in brechje ofhout’ lein dat yn in brêge-register fan 1599 de namme Nanninga Holt hat. Dizze famylje Nanninga hat g if foar Warkum fan bitsjutting west, sjoen it feit dat de Nonnestrjitte ek nei de Nanninga’s neamd i». Net fier fan it djippe gat, it plak der ’t de alddyk yn 1825 trochbrutsen is, sit wer in bocht yn de dyk, s.n. Dyksherne, in namme dy’t wy foar ’t earst yn in stik fan 1618 tsjinkamen. Boppesteande nammen binne bi- gryplik, mar hwat to sizzen fan in namme as Haeneboschen? Hy stiet yn in stik fan 1620 der ’t it giet oer lan ,met vier voeten zeedijck leggende onder haeneboschen.’ Om bipaelde redenen nimme wy oan dat .haeneboschen’ yn ’e buert fan de Dyksherne sochtwur de moat. Wienen dat nou bosken mei hoanen? Tige oannimlik is dat net. Wy sille earder tinke moatte oan it wurd hean dat neffens it wurdboek in lytse wetterbies is. Wy kinne de namme dan forgelykje mei de Hean- mar, in mar noardwestlik fan Kou- dum dy’t yn 1857 droechlein is. Letter mear. Een genodigde OPELS CHEVROLET V.W. BUSJES hoogste laagste was te A. gléd ure kerke- Doopsgezinde ze niet een BURGERLIJKE STAND fese Gemeente Workum Van 6 t.m. 12 december 1961 Geboren: Geen. Ondertrouwd: Durk Dijkstra, 23 jaar en Geeske Klaren, 22 jaar, beiden te Workum Gehuwd: Cornells van der Weij, 24 jaar te Ferwoude en Geertje Susanna schoor 24 jaar te Workum. Overleden: Geen. Hierna werden al weer druk plannen gemaakt voor het seizoen 1962. Er werd zelfs het idee van een nachtwedstrijd ge opperd. Het één en ander zal in de voor jaarsvergadering nader besproken worden. 6 5 4 4 3 2 2 2 2 2 7 7 6 5 4 5 3 3 2 1 1 0 3 3 3 3 3 4 3 2 1 1 0 3 1 3 3 5 3 4 4 6 Aanvang 2.30 uur Aanvang 3 uur OFFICIËLE MEDEDELINGEN j-cè- 9 11 8 10 9 11 8 8 7 9 9 10 11 10 9 10 8 11 10 8 6 8 0 1 3 2 2 4 4 7 6 4 3 8 10 16 14 13 lil 11 7 7 6 5 4 0 af- voor 15 13 11 11 9 8 7 6 5 5 ge- van ten 10 10 10 11 9 11 9 10 7 9 LAAT VERZORGEN WORKUM :en k'as tot len hij o 4 4 5 3 3 2 1 1 1 1 c CL- 13 13 12 12 11 10 7 7 6 5 DE BEKENDS ALLEEN BIJ 1 1 3 2 1 3 3 4 2 5 5 5 2 6 5 6 5 5 4 3 i 2 2 2 3 3 1 1 1 2 3 2 0 jek im ^ij de m, hij is? de )at sk, ïr- en in- :ns we Ier lij en ijn en :n- an ar- ig- i De aandacht wordt er op gevestigd dat in verband met activiteiten in de „Kerst- evangelisatiezaaiweek” de klokke11 geluid zullen worden op maandagavond j8 de cember a .s. om kwart voor en kwart over zeven en op zondagavond 24 december a.s. om half elf en tien minuten voor elf. Workum. 13 december 1961 Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT PLAATSELIJK NIEUWS Ds. J. A. Visser, Amsterdam algehele leiding en meditatie WORKUM. Bij de gehouden raadsverkiezingen van de Gemeente alhier, werd herkozen de neer S. Valk en gekozen jn de vacature J. Werumeus Buning de heer R. T. Hoekema een zowej voor de plaatsen. FRISO NOARD 69 VARKENSMARKTEN GESChORSt Met ingang van dinsdag 12 december 1961 is voor het gehele land een door de minister van landbouw en visserij gekondigd tijdelijk vervoerverbod varkens in werking getreden. De maat- *egel, die niet voor het rundvee geldt, is noodzakelijk door het optreden van ge vallen van mond- en klauwzeer jnder varkens en beoogt de verspreiding van deze besmettelijke dierziekte te voorkomen Het tijdelijke vervoerverbod, dat in het algemeen van kracht is tot 8 januari 1962, gaat gepaard met een schorsing van de varkensmarkten, terwijl verkopingen, keu ringen en tentoonstellingen van varkens evenmin jn die periode kunnen worden toegelaten. Het verbod geldt alleen niet voor varkens, minstens 60 kg. zwaar, die worden vervoerd naar de slachtplaats. Advertentietarief: 7 cent per m.m; Adv. van buiten Friesland 9 ct: per mm. Contracten velgens algemene regeling De onderlinge competities van dam-, club O.G. zijn weer op volle toeren en voor diegenen die steeds present zijn ge weest, zjt de grootste helft er al weer op Voor belangstellenden vermelde11 we de stand hier even, waaruit afgeleid kan wor den dat er een geweldjge spanning is als de KLASgE 1 J. de Vries D. Tjerkstra Jr. L. Wijnja Jac. v. d. Meer F. Sjoerds W. Wink C. Buma P. Buma Sj. Folkertsma J. Dijkstra Pz. KLASSE 2 M. Hiemstra M. v. d. Weide J. Nijenhuis D. v. d. Meer D. Tjerkstra Sr, S. Couperus S. Wiersma A. van Dijk G. Dijkstra G.Bruinsma KLASgE 3 J. Smid A. Folkertsma P. Couperus P. Nauta P. Wesselius D. Mulder U. v. d. Meer J. Dijkstra Tj. Dijkstra S. P. Couperus R. Dijkstra Joh. Dooper TELEFOON 306 b.g.g. 501 om hy dizze reis makke hie, liet sprekker forskate moajje dia’s sjen fan de linnen dy 't hy bjsocht hie. Yn in goed ure waerd hiel hwat sjen litten fan België, Frankrijk, Itaelje, Dutsk lan en Luksemburg. De presidente fan de Plattelansfamkes, G. op de Hoek tanke de sprekker tige foar syn petear en de moaije dia’s. Fierders tanke hja de oanwézigen foar harren op komst en slute se dizze moaije en learsume jeun mei oan allegear in wolthus to winskjen. programma zaterdag 16 december AFD. VOETBAL Senioren: D.W.P.—Workum 2. Vertrek 1.30 uur De Walde 1—Workum 3. Vertrek 1.45 uur Junioren; Workum IA—O.N.S. 1A. Workum 2A—q.V.C. 2A. Workum 2B—Q.V.C. 1B. Aanvang 1.45 uur AFD. GYMNASTIEK Vaardigheidsproeven donderdag 14 dec.: 7 uur meisjes A 8.15 uur meisjes B 9.30 uur dames sen. Maandag 18 december: 7 uur jongens 7.30 uur dames en heren DE JONGEREIN EN PLATTELAn SFAMKES Tongersdei 7 desimber is de ears te kombinearde gearkomste fan dit winter- skoft holden. Nettsjinsteande de diken hwat wiene, koe foarsltter Folkertsma om 8 in flink tal minsken wolkom hjitte. As sprekker wie dizze joun oerkommen de hear G. de Jong fan Akkrum, dy ’t sprekke soe oer: „In reis troch de E.E.G. lannen”. Nei in koarte utiensettjng, hoe en hwOr- KWESTIE VAN (GOED) GASTHEERSCHAP Gastheer (of gastvrouw) zijn is niet ieders werk. Want goed gastheerschap ver onderstelt dat wij als het ware intuïtief aanvoelen wat onze gasten wél en niet willen. Dat betekent dat wij die gasten niet op een rechte stoel zetten als wij maar het minste vermoeden hebben dat liever „lekker lui” zitten. Dat we wachten met het aanbieden van sigaar of sigaret totdat onze gast in de moed der wanhoop zondigend tegen een hoofdregel van „gastelijke” welle vendheid zelf zijn rokertje voor de dag haaltEn dat we met lafenis klaar staan voordat het gesprek stokt als ge volg van él te droge tongenDie la fenis daar gaat het nu net om. Bij een gezellige avond komt de fles op tafel. Maar mét die fles haalt de gastheer tege lijk een ander probleeni binnen, dat gro ter wordt naarmate de inhoud van die fles kleiner wordt: zijn mede-verantwoordelijk- heid voor het wel en wee van de gemo toriseerde gasten onder het gezelschap. Met de moderne tijd heeft het goed- gasthearschap er een aspect bijgekregen waar de aloude en heilige Griekse gast vrijheid zich bepaald' geen zorgen over behoefde te maken. In die dagen was het geen probleem wanneer de gasten eén tikkeltje vrolijk en beneveld de deur uit; gingen. Onze hedendaagse maatschappij vraagt in dat opzicht een andere levens.' houding. Van de gast. Natuurlijk, in de eerste plaats. Maar óók van de gastheer en de gastvrouw. Niets menselijks is onze gasten vreemd en daarom is het goed, neen noodzakelijk, dat wij als gastheer uf gastvrouw een beetje morele medevér- antwoordelijkheid voor het (weg) gedrag van die gast op onze (smalle) schouders nemen. Een onderzoek van het Sociologisch In stituut van de Universiteit te Groningen heeft uitgewezen, dat 60/q van het Neder landse volk uitsluitend in café’s, 8 0/0 dén eens in het café, dén eens thuis en 68 0/q alleen thuis „drinkt”. Dat laatste gaat het hier om. Het gezellige borreluurtje. Df verjaardagspartij. De kerstmaaltijd. Oude jaarsavond. Voor velen hoort daar eeq goed glas wijn of een stevige borrel bij. Akkoord. Ieder het zijne. Maar laten wij als gastheer of gastvrouw er aan denken, dat het onze morele plicht is om -die gasten, die strakjes weer op de brommer, op de motor, op de scooter of in de auto stappen een ware vriendendienst te be wijzen door ze iets vóór te zetten waarvan later nooit gezegd kan worden,,’t zat ’m in dat glaasje”. SINT NICOLAAS OP MARIENACKER Woensdagmiddag 6 december het voor de bewoners van het rusthuis weer eens een gezellige middag. Sint én Piet zouden komen. De directrice, die in een auto was gezeten welke op het po dium stond, heette allen welkom. Met een korte uiteenzetting, welke geheel in het Fries werd uitgesproken, vertelde de di rectrice wat er zo aanstonds zou gebeuren, waarna de toneelvereniging (Holderdebol der Mariënkolder) onder leiding van de dirigente Zr. Wiersma allereerst de aan wezigen verraste met een gecostumeérde opvoering, waarin niet alleen Sint Nicolaas liedjes voorkwamen maar ook bekende melodieën uit voor de bewoners van het rusthuis langvervlogen tijden. Zr. Wiersma had alles keurig in de hand en op de piano (welke ook op het podium stond) werd door een genodigde alles zo veel mogelijk begeleid. Plotseling verscheen Sint en piet in de zaal en was het hoogtepunt gekomen. Sint en Piet beklommen het podium en werden door de aanwezigen met applaus begroet Hierna moesten verscheidene va» „Z.V.W.- Woensdag 6 december j.l. hield de zeilvereniging „Workum” haar najaarsver gadering, waar o.a. de agenda van de aanstaande vergadering van de Noord Ned. Watersportbond werd behandeld. De voorzitter, de heer H. S. Schaap, deelde mede dat als datum voor de open wedstrijd, 14 juli bij de bond was aan-, gevraagd. Als afgevaardigden zullen fun geren, de voorzitter en de secretaris der vereniging. De secretaris, de heer S. A. Visser werd herkozen; als tweede secretaris werd ge kozen de heer T. Bouma. De jaarlijkse feestavond zal worden ge. houden op 17 of 31 januari a.s. Welk toneelgezelschap deze avond zal verzorgen is nog niet geheel zeker; wel is er con tact opgenomen met de „Fryske Krite” uit Bolsward. Met felicitaties van de voorzitter met de in het afgelopen seizoen behaalde suc cessen werden de prijzen van de onder linge wedstrijden en de wedstrijden Oudega aan de winnaars uitgereikt. Seriewedstrijden 16 M2 klasse A: 1 A. Vjsser, 12 II. S. Schaap, 3. D. Venema; 16 M2 klasse B-: 1. P. Joh. Dijkstra, 2 M. Tigcheiaar; 16 M2 klasse ongeregistreerd: 1 G. Cnossen Gaastmeer, 2 E. Terpstra, Gaastmeer. Leden wedstrijden Oudega: 16 M2 klasse A: 1 F. J. Robjjns, 2 mej. Steensma, Leeuwarden, 3 H. S. Schaap.; 16 M2 klasse B: 1 P- Joh. Dijkstra, 2 M. Tigchelaar. 16 M2 klasse onger.: 1 E. Terpstra, Gaastmeer, 2 G. Cnossen, Gaast meer, 3 S. Valkema, Oudega. A. Visser ontving de wisselbeker aan geboden door de firma’s Gielstra en Fré de Boer, tevens ontving hij de „De Roos Cup”, welke bij de openingswedstrijd ver zeild werd. P. Joh. Dijkstra ontving de wisselbeker aangeboden door de zeil ver. de aanwezigen bij Sint en Piet op het podium komen voor het in ontvangst ne? men van «en lofbetuiging of vermaning, hengeen altijd met een geschenk gebeurde Vooral het jongere personeel kwam hier niet zonder een zwart gezicht vandaan, want Piet nam ze soms duchtig onder handen. Zelfs de directrice ontkwam niet aan de komst op het podium. Wat Sint precies vroeg, hangt Hij nu eenmaal niet aan de grote klok, maar alles was be paald wel in orde. Daar de Sint al een oud man ia, wérd even gepauzeerd en werd er thee met koek geserveerd waarna vervolgens m«t het uitreiken van geschenken aan de ove rige bewoners van het rusthuis werd door gedaan. Verder werden er nog enige aar dige toneelstukjes opgevoerd door het per soneel, en hierbij mag gerust even worden aangetekend, dat de directrice en het per soneel veel en heel veel werk aan dit alles hadden besteed. Inmiddels was het al laat geworden en aangezien sint en Piet nog meer te doen hadden, bedankte de directrice Sint en Piet namens alle bewoners en overige aanwezigen voor de prettige middag hun bezorgd, waarna de Sint en Piet per auto vertrokken met de mededeling dat zij het volgend jaar hoop ten terug te komen. Toen de Sint vertrokken was, kwam de pret nogmaals. Men zong en danste wat in het rond hetgeen het jeugdige personeéi gerust is toevertrouwd. Als slot van deze middag boden twee van de bejaarde bewoners namens hun allen, het personeel en de directrice een grote taart aan en voor ieder een choco ladeletter, als dank voor deze gezellige Sint Nicolaas-middag. Daarna had het personeel nog handen vol werk om alles weer in behoorlijke staat terug te brengen

Friso nl | 1961 | | pagina 1