1846. Zaturdag 10 Januarij' binnenland. BUITENLAND. naar gelang de plaats van van levensmiddelen wordt len van we- van Nederland tegen van heffing van regten op den van uitvoer beschermenenz. en besluiten V au de hieronder vermelde goederen, over het Onder de menig- :rbewijzingen die den nieuw benoem- Java lat, bij men ter was branding zoldering wijl de papieren wende redmiddelen werkten den brand twee en van van Batavia, 27 September, vuldige ee: den gouverneur-generaal Rochussen op zijn ten deel gevallenvernemen wij da liet naderen der grenzen van het schoone land goed Tanjong-Oostgelegen tusschen Batavia en BuitenzorgZ. Exc. door den eigenaar van het zelve van den heer D. Helvetius van Riems dijk een’ man alom op Java geacht wegens zij ne voorvaderlijke gastvrijheid en minzame hoe danigheden is begroet geworden door een sa int van eenentwintig schoten, zijnde de stukken bediend geworden door de welgeoefende en goed gekleede, gewapende manschap, die de lieer van Riemsdijk voor de handhaving der veilig heid en policie op zijn landgoed in dienst houdt. Triest, 24 December. Eergisteren avond ten 9 ure 40 min. werd alhier eene geweldige aardbeving waargenomenwelke ongeveer drie seconden duurde, eene golfachtige beweging had, en hare rigting van het Noorden naar het Zui den nam. Nadat wij gedurende 5 dagen regen hadden gehadwas het weder2 uren vóór de aardbeving, opgehelderd onmiddellijk daarop op nieuw betrokken en er ontstond een zeer dikke nevel. Even als in Venetië, alwaar de aardbe ving ook heeft plaats gehadheeft dezelve al hier alleen schrik veroorzaakt. Daarentegen heeft dezelve te Laibach in vele gebouwen scheuren te weeg gebragt. Frankfort, 30 December. De opperrab bijn Eigerin Posen is voornemens eerstdaags zijn lang gekoesterd plan in werking te brengen, om Joodsche koloniën van landbouw aan te leg gen opdat zijne geloofsgenooten ophouden uit sluitend handel te drijven. Berlijn, 2 January, Heden bevat ie All. Pr. Zvit. 'wedertun eene sluttiugsrede van den garnizoen te Delft, zullen den 13 dezer een concert doen geven door de muzijk van het re giment, waarvan de opbrengst zal strekken tot het verschaffen van werk aan den behoeftigen ambachtsman. De te Dordrecht geopende inschrijvingen voor de vrijwillige deelneming tot het geven van bons aan niet bedeelde tijdelijk hulpbehoeven de ingezetenenwaarop broodmeel en grut terswaren voor minder gJd zullen verkrijgbaar zijn, zijn reeds gestegen tot de aanzienlijke som van f 5816,21|. Haarlem, 6 Januarij. Naar men verneemt heeft Z. M. bij besluit van 16 Dec. jl.aan G. Kusters gewezen soldaat bij het 3de regement infanterie, thans gedetineerd alhier, kwijtschel ding verleend van de doodstraf niet den kogel waartoe hij wegens insubordinatie door den krijgs raad in deze provincie was veroordeeld; zijnde deze straf veranderd in vijftien jaren kruiwagen straf en vervallen verklaring van den militairen stand. Breda, 5 Januarij. Dezen ochtend te half acht ure werd onze stad verontrust door het kleppen der alarm-klok en het geroep van brand, welke weldra bleek te zijn in eene achterwoning of pakhuizing van den Heer A. Brans, directeur der brievenposterij. Dezelve had in den begin ne een ernstig aanzien te meer omdat het pak huis meerendeels was gevuld met hout en turf en andere brandbare stoffenen was aangrenzen de aan een pakhuis van den Heer Laurijssen alwaar zich eene aanzienlijke hoeveelheid kolo niale en andere waren bevonden. Dan de ras toegesnelde brandspuiten en doelmatig aange- i zoo voordeelig, dat uren later volkomen mees- dezelve zich bepaalde bij de uit- het pakhuis en een gedeelte der het postkantooralwaar middeler- i en brieven uitgedragen waren. Alles iszoo wij wel zijn onderligt, verzekerd, lutusschen hoort men uit ieders mond dat het onvergeeflijk is dat de brand-directie zoo slecht is georganiseerd en veel te wenschen overlaat alzoo men zag, dat nagenoeg één uur verliep eer eene brandspuit kon worden in w erking ge bragt en de bluschmiddelen op verkeerde plaat sen werden aangewenden geheel teregt mag men dan ook der militaire magt, welke zilve met bedaardheid en doelmatig handen aan het werk sloegdank weten dat de belendende ge bouwen voor grootere rampen zijn bewaard ge bleven. (R. B.') Sneek, 8 Januarij. Heden had alhier plaats de inschrijving voor de Nationale Militie van jongelingengeboren in het jaar 1827. Dezel ve leverde echter eene treurige herinnering op aan de verschrikkelijke ziekte, welke ten jare 1826 in verschillende oorden van ons Vader land maar wel bijzonder in deze stadheeft gewoed. Immers van de 67 alhier in 1827 ge borenen van het mannelijk geslacht, hebben zich slechts 25 laten inschrijventerwijl de ove rige misschien met uitzondering van zeer wei nigen die naar elders zijn vertrokken kunnen worden verondersteld overleden te zijn. Behal ve de opgenoemde 25 jongelingen, zijn er nog ingeschreven 5elders geboren zoodat het ge- heele getal bedraagt 30 waarvan echter 12 re denen van vrijstelling van de dienst hebben aan gegeven. Wanneer het contingent voor dit jaar nu weder op het maximum wordt vastgesteld, zal deze stad niet in staat zijn, hetzelve te le veren. Amsterdam, 6 Januarij. Het Staatsblad no. 1bevat een Koninklijk besluit van 5 dezer, houdende voorwaardelijke verhooging van reg ten op den in- en uitvoer van sommige artike len. Hetzelve luidt aldus: Wu Willem II, enz.; enz., enz. In aanmerking nemende, dat de handel en nijverheid van Nederland zeer worden bena deeld door de wetgeving van eenige Staten, al waar een verschillend regt op den invoer van goederen geheven wordt naar gelang van derzel- ver herkomst of van de plaats van afscheping en alwaar de uitvoer verboden. En willende door gepaste maatregeL dervergelding de belangen zoodanig stelsel invoer en verbod Hebben besloten Art. 1. 1 hetzij regtstreekshetzij bij doorvoer grondgebied van eenen anderen Staat in Neder land ingevoerd, uit landen alwaar een hooger regt wordt toegepast op goederen komende uit Ne derland dan Verschuldigd is van gelijksoortige voorwerpen uit andere landen aangebragtwor den de invoerregten verhoogd tot op het bedrag dat nevens elk derzelve staat uitgetrokken. [Volgt de lijst der artikelen welke wij om derzelver uitvoerigheidniet kunnen mededeelen.] Art. 2. De bepalingen in het vorig artikel vervatzijn niet van toepassing op goederen van die Staten waarmede tractaten van handel en scheepvaart gesloten zijnnog op eene hoeveel heid van twintig millioen ponden steenkolen (de mud maatkolen berekend tegen vijfentachtig pond), welke tot 21 Julij 1846 langs de Maas, over het kantoor Eysden uit Belgie worden in gevoerd. Art. 3. De uitvoerregten van de volgende goederen worden verhoogd tot op het nevens Uk derzelve uitgedrukt bedrag, wanneer zij wor den uitgevoerd naar landen, waar de uitvoer van gelijksoortige goederen verboden is: Aard appelen f 4 het mud, Gierst ƒ25 de 100 pond, Boonen, Erwten en Linzen ƒ200 het last, Meel ƒ20 de 100 pond, Tarwe en gepelde Spelt ƒ6 het mud, Rogge ƒ5 het mud, Garst 4 het mud Haver en ongepelde Spelt ƒ4 het mud. Art. 4. De bepalingen in dit besluit vastge steld treden in werking op den vierden dag na de afkondiging daarvan in het Staatsblad. ’sGravenhage, 6 Januarij. Bij voort during worden er personen genoemd die tot de vervulling der weldra open te vallen ministeri ële betrekking voor de Binnenlandsche Zaken, in aanmerking zouden komen. Dit is nu weder het geval met Jhr. Mr. W. L. F. C. van Rap- pard, president van het prov. hof in Gelder land lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal ehz. Men verzekertdat er in de laat ste dagen drukke onderhandelingen met denzel- ven over dat aangelegen punt zouden gevoerd zijn. De Staten der provincie Gelderland zijn tegen den 7 dezer buitengewoon bijeengeroepen, om te raadplegen over te nemen maatregelen in het belang der behoeftigen in sommige oorden van dat gewest. De Heeren officieren van het eerste battail- lon van het regement grenadiers en jagers, in landdagen wel voor de Rijn-provincie. Uit de talrijke punten welke in dit uitvoerige stuk aangeroerd wordenwijzen wij slechts op de volgendeDe vermindering van briefport in het binnenland, voor de buitenlandsche corres pondentie is gedeeltelijk ingevoerd en zal ver der overwogen worden in het verzoek, om de verordening van 17 Augustus 1825 betreffen de godsdienstige opvoeding der kinderen van ge mengde huwelijken, af te schaffen, kan voor alsnog niet getreden worden de openbaarheid van de landdagzittingen wordt geweigerd aan het verlangen om in de wijze van verkiezingen voor de stenden veranderingen te brengen, kan geen gevolg gegeven worden op het verzoek om meerdere vrijheid der pers wordt hetzelfde antwoord gegeven als aan den landdag van de provincie Posen het verzoekdat de Joden met de overige onderdanen in burgerlijke reg ten mogten gelijk gesteld worden zal in over weging genomen worden, doch de regering geeft tevens te kennen dat het haar plan niet isde ze gelijkstelling in allen deele te doen plaats heb ben voor de landhuishoudkunde wordt bij voort during zorg gedragen en de geuite vrees, alsof in de Rijn-provincie achteruitgang in dezen tak plaats had weersprokenhet verzoek om de lo terij en de speelbanken op te heffen wordt in overweging genomenen inmiddels is men voor nemens de speelbanken te Aken op te heften enz. In den nacht van den 30 op 31 December heeft alhier een storm gewoeddie door deskun digen wordt verklaard in verband gestaan te hebben met de aardbevingen, welke op verschei dene punten van Europa zijn gevoeld. Frankfort, 3 Januarij. De tegenwoordi ge stedehouder van Kaukazie, prins Woronzow, schijnt ter bedwinging der bergvolken andere wegen in te slaan dan al zijne voorgangers. Daar ligchainelijke krachten niet toereikend geweest waren om den vrijheidsgeest in boeijen te slaan, versmaadde men zXfs de middelen van vleijerij omkooping en zélfs van theatrale vertooningen van pracht en praal niet. De onlangs door W o- ronzow gedane intogt in Tiflis scheen een we zenlijke zegetogt te zijnen bekroondezoo als men uit die stad meldt, de uitwerking, die de persoonlijkheid van den prins op allen die tot hem naderenvoortbrengt. Klaarblijkelijk zoekt Woronzow de gunst des volks te winnen. Aan niemand ontzegt hij den toegang, en schept behagen in het vertoonen van den mildadigen en minzamen keizerlijken stedehouder; hij be moeit zich meer met het opperbestuur van het geheel dan met de leiding van bijzonderheden en wint op deze wijze tijd om den beminlij ken gastheer te spelenmaar tevens ook naauw- keurig op alles te letten ten einde de vrije zo nen der bergen in het gespannen net te lokken. Er is hier het treurig berigt verspreid, dat gisteren op den Badenschen spoorweg bij Dur- lach door het tegen elkander botsen van twee treineneen groot aantal menschen verongelukt is. Het aantal dooden en gekwetsten bij deze ramp begroot men op veertig. Parijs, 1 Januarij. Ter gelegenheid der schipbreuk van de stoomboot Papin, aan de Marokkaansche kustwordt bij eenen brief van den Heer Delessertiu het Journal des Débats geplaatstden zeevarenden de uitvinding der met gestampte kurk gevulde matrassen herinnerd. Proefnemingen hebben bewezendat zulk eene matrasde zwaarte hebbende van 25 pond door middel van daar aangehechte touwenzes per sonen die in het water liggen en zich aan de zelve vasthouden voor verdrinken kan bewaren, terwijl nog daarenboven twee op dezelve kunnen zitten. Overigens leveren deze matrassen eene even zachte en gemakkelijke ligging als andere, met wolpaardenhaarof met wier of zeegras gevuld. P A r u s3 Januarij. Een Spaansch dagblad verhaalt het volgende voorvalhetwelk aan dat van Ariosto doet denken; Voor eenige maanden kwam een jong schilder terug uit Rome, alwaar hij was gaan studeren. Nog slechts weinige mijlen was hij van zijne ge boortestad verwijderdtoen de dilligence door bandieten werd aangehouden welke fakkels ont staken om de goederen der reizigers op te ne men. Dit tooneel moest den jongen schilder eenige herinneringen van Salvator Rosa in het geheugen roepen, en terwijl dit onderzoek plaats had nam hij zijne teekenpen en begon zeer be daard eene schets van het tooneel te maken. D*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1