1846, JI oensdag In BUITENLAND. —UW?. rr-ggJL gZJ'JH BINNENLAND. on- het ag- 1.65. wa- trouw te ton naak akka i laat? ma- bete: go* ooh zuJ- Iruklur 2 nur. ken re ieden en n, ui en ■m iil- Of ge- er- gd lat ■ek an er- len et, Lar- ten Zo de, h-j va in, jne ten vs, ten i te Hij pe len ,ek- be- orn erd ren net let- slte len aaï rde aan iet ad en lij Ss en iet ;r- h- ir- te :rs t, lat la- de on- te amb- den en; op van Ko- veel van ma- zou ons ver- van- wat hien zij- dat s het irrig dit DanTZTG. 3Jannarij. Zondag jl. verspreid de zich hier het (gisteren reeds kort gemelde) gerucht omtrent onlusten, die te Thorn zouden Zijn uitgeharsten en omtrent verscheidene ar restatien die op bevelper estaffetten van Ber lijn aangebragtaldaar zouden zijn gedaan, het artillerie-magazijn heeft men een verdacht mensch aangehoudendie over Zijne bedoelin gen aldaar geene opheldering wilde geven. De wachten heeft men dien ten gevolge dubbel be zet en met scherpe patronen voorzien voor de hoofdwacht en op de wallen grof geschut ge plant en de stads wallen uitgeijsd. De jonge lieden der stadook die niet dienstpligtig ren zijn opgeëischtom het vaande zweeren, en de landweer zou mede worden op geroepen. Of deze zaak .-".t die van Posen in verband staatof er godsdienstijver mede in het spel is of dat de regering ais naar de tegen woordige wijze alles in een somber licht be schouwt, en welligt uit den muis een’ leeuw maaktis nog niet met zekerheid vast te stel len. Men wilde ookdat verscheidene voorname grondeigenaren dezer ommestreken met andere verdachte Polen in verbinding hebben gestaan, dat er in de nabijheid van Straatsburg in een dorp een geheime kruidmolen zou zijn ontdekt en meer van dien aard. Het is waardat on der de Poolsche bevolking eene groote gisting heerschtwelke hare voormalige nationaliteit niet kan vergeten en dezelve zoo gaarne in het leven zou terugroepen en mede, dat de Roomsch- Katholijken der geringere volksklasse door hun ne priestersbij gelegenheid van het Duitsch- Katholicismussterk zijn opgeruid geworden en men mag tevens onderstellen dat de heersch- zuchtige adel, ter bereiking van andere staatkun dige bedoelingen het volk met den dwang en de verdediging van het Roomsche geloof zocht te lokken. Van allen kant schijnt er een ge- wigtig tijdstip in aantogt te zijn, en men be ijvert zich van hooger handom de komst van die gebeurtenissen te bespoedigen. Koningsber gen bezit thans eenen president van policiedie alles gaarne op eene regt Russische wijze zou behandelen. Dit kan tot niets anders leiden dan om de scheuring nog grooter te maken. Naders is niet bekendintusschen verhaalt men als geruchtdat Thorn en Graudentz in staat van beleg zijn gesteld en uit Thorn ver sterking van garnizoen is gevraagd; ook wil men hier bij ó’targardt woelingen hebben bespeurd. Frankfort, 4 Januarij. Zevenennegentig priesters die te Tobolskin Siberiein bal lingschap gehouden werden, alwaar zij de wreed ste mishandelingen ondergingen, uit hoofde van hunne weigering om tot de Grieksche godsdienst over te gaan, zijn er in geslaagd, de waakzaam heid hunner wachters te misleidenen op eene bijna miraculeuze wijze te ontsnappen. Een ge deelte dezer slagtoffers van de dweeperij der Russische popen is te Posen aangekomenen de bisschop dier stad heeft den Koning een verslag over deze zaak aangeboden. De anderen hebben zich naar Frankrijk en Italië begeven. B E R L IJ N 5 Januarij. Men verneemtdat ook te Thorn arrestatien hebben plaats gehad welke met die in Posen in verband schijnen te staan. Men is hier van meening dat de vervolgin gen waaraan de Roomsch-Katholijken in Rus land zijn blootgesteld geweest, door de per soonlijke tusschenkomst van den Keizer van Rusland zullen gematigd worden. Voorname lijk moet de reis des Keizers naar Rome tot deze zaak betrekking hebben. Men verhaalt hier ook dat de Grootvorst Troonopvolgerwien de aard en wijze dezer vervolgingen ter kennisse waren gekomen, aan zijnen vader een berigt dienaan gaande naar Italië opgezonden heeft. De menschelijke behandeling van de abtdis van klooster’ van St. Basilius moet de Keizer niet geweteu, maar eerst door de Duitselie pers ver nomen hebben. Volgens de alhier ontvangene berigten uit Rusland over de vervolgingen van Katholijke geestelijken bedraagt het aantal der* zelven omstreeks zevenennegentigen wel van zulke personen die bekend stonden als ijverige voorvechters van het Roomsch-Katholicismus. Wat aangaat de mishandelingen van de nonnen uit het klooster St. Basiliusverhaalt men hier de bijzonderheid, dat vier novicen des kloosters de slagtoffers geworden zijn van de ongure lusten der soldaten waarna zij bovendien in het wa ter werden geworpen en aldaar haren dood von den. Betreffende het lot der gemelde zevenen negentig geestelijken ziet men eerlang nadere be rigten tegemoet, welke dan voorzeker door de Duitsche en Fransche persen niet onvermeld zullen blijvendewijl door zulke openbaringen wezenlijk dienst gedaan ’s Gr aten h AG E, 3 Januarij. Bij konink lijk besluit zijn dezer dagen eenige algemeene voorzieningen gearresteerd met betrekking tot de uit te geven muntbiljetten van 500 10020 en 5. Zij hebben het formaat der bankbiljetten en zijn, naar gelang der som menin onderscheidene kleuren gedrukt. Zij dragen het Nederlandsche wapen den stempel der Nederlandsche banken de uaamteekening van den minister van financiën. De agent van het ministerie van financiën de staatsraad van Iddekinge, is meer bijzonder met de controle der biljetten belast. Rotterdam, 2 Januarij. Men heeft het treurige berigt ontvangen der stranding van den Oost-lndievaarder de twee Cornelissen, kapi tein H. I). van tHijkaan de heeren gebr. Harlsen te Amsterdam toebehoorendein 1832 gebouwden 326 Java-lasten metende. Daar omtrent leest men in den Times van 11. Woens dag het volgende berigt, gedagteekendLewes, den 29 December: Gisteren morgen omstreeks I ure gedurende eenen hevigen storm en ber gen hooge zeestrandde op de kust van Pe- vensey een Nederlandsche Oost-lndievaarder de naam onbekend. Het gelukte aan 18 man der equipageuit 32 of 33 personen bestaande met hunne eigene boot behouden te landen en uit hunne opgave bleekdat het schipmet eene kostbare lading koffij suiker en indigo van Batavia naar Amsterdam bestemd was. Men was meest beducht voor het lot van den gezag voerder van het schip dieaan zijne verplig- ting getrouw met den tweeden stuurman en 12 of 13 man van het scheepsvolk aan boord bleefdoch niet vóór des zondags in den voor middag kon hun eenige hulp worden toegebragt. Hun toestand gedurende dien noodlottigen nacht op zulk eene plaats, met eenen storm uit het Zuid-Westenterwijl de golven onophoudelijk het schip overdektenwas allerijsselijkst. In den voormiddag van zondag echter stak eene te Pe- vensey te huis behoorende pleizierbootRebecca genaamd, met twee loodsen, Pierce exilfood, alsmede de kustwachters OliverITarnell en Fleming, bemand, tot redding der ongelukki- gen af. Door de hevigheid van den wind en de gestadig over het vaartuig golvende zee was het hun echter onmogelijk den kapitein en de overgeblevenen van het volk in te nemen doch zij lagen met onverschrokken volharding bij naar eene gunstige gelegenheid wachtende. De ze daagde evenwel niet spoedig optotdat de reddingsboot van Eastbourne ongeveer ten elf ure aankwamom bijstand te verleenen. Na lang verwijl werd de kapitein met zijne man schap aan boord der boot opgenomen, met uit zondering van één mandie tegen het wand ge sleurd en wiens redding onmogelijk was men denktdat hij reeds den geest gegeven had, toen de reddingsboot het schip bereikte. De arme schipbreukelingen behouden gelandwerden door twee spoorweg-aannemers, op de linie van Lewes en Hastings van het noodige voorzien de beambten aan het kustwachters-station boden mede alle mogelijke hulp. Amsterdam, 6 Januarij. Gisteren bevond zich weder in onze hoofdstad de rondreizende barrevoeter monnik, Jean Baptistevan den berg Karmel. Deze eerwaarde monnik, broeder Jean Baptistewas voornemens nog eenigen tijd hier te lande door te brengendoch is op verzoek van eenen Franschen minister naar Pa rijs vertrokken, ten einde met zijne plaatselijke kennis van Syrië, mondeling eenige inlichtingen aan de Fransche regering te kunnen geven. In 1 het aanstaande voorjaar denkt de eerwaarde mon nik weder naar Nederland te komen, om van daar zijne terugreis aan te nemen. Amsterdam, 9 Januarij. H. M. de Konin gin heeft eene som van tweehonderd guldens geschonken aan de overgeblevene betrekkingen der in den IJsel omgekomene personen. lijkheid en in het bijzondel' ook de hooge rege ring in Rusland opmerkzaam gemaakt op behoorlijke handelingen der ondergeschikl tenaren. 6 Jan. Zondag voormiddag werd de godsdienst oefening in onzen Dom plotseling gestoord door eenen persoon, die als kok gekleed, met witte muts en voorschot, en eenen bijbel in de hand onder het uiten van onverstaanbaar geschreeuw haastig de kerk kwam binnenloopen. Daar men brand of soortgelijken rampspoed vermoedde, drong een ieder naar buiten zoodat de geeste lijke de predikatie moest staken. Inmiddels werd de onbekende aan den uitgang des Doms aange houden en herkend een hier ter stede dienende kok te zijn, bij wien zich sedert eenige dagen sporen van krankzinnigheid hadden vertoond die eensklaps tot aan razernij grenzende geest- verhitting waren overgeslagen. De ongelukkige isten einde nader geneeskundig onderzocht te wordenvoorloopig door de policie in bewaring genomen. Het ontdekken van verdere vertakkingen der het eerst in Posen op het spoor gekomen zamenspanningten gevolge waarvan ook te Thorn arrestatien hebben plaats gevondenheeft eeni ge versterking der zwakke militaire magt in het regeringsdistrict Bromberg (waar slechts 2 bat- taljons infanterie en 1 eskadron kavallerie ligt) wenschelijk doen achten, om welke reden het 21ste reg. inf. en het 3de reg. dragonders bevel hebben bekomen om naar de rigting van Brom berg op marsch te gaan. Parijs, 4 Januarij. De schuldeischers in het faillissement van den effectenmakelaar Isot waren gisteren avond in de gioote concertzaal van Hen, rue de la Victorie, opgeroepen; meer dan 700 schuldeischers waren verschenen en de zaal was geheel gevuld. Het passief der massa beliep 4,200,000 frs. en het actief 1,200,000 frs., maar de makelaars-vereeniging is den heer Isot te hulp gekomen, zoodat het bedrag van het faillissement eigenlijk niet meer dan 2,560,000 frs. bedraagt. De crediteuren zullen alzoo nog 50 pCt. bekomen. Men herinnert zich de schipbreuk van de George Sand, welke in het verloopen jaar, na bij Cherburg heeft plaatsgehad. Dit schip, met eene lading salpeter, goud en zilver in staven en geldspeciën, ter waarde van een millioen frs. uit de zuidelijke zeeën naar Havre zeilende, stiet op eene tusschen wind en water liggende klip, en zonkna zich weder daarvan vrij gemaakt te hebben, met zulk eene snelheid, dat het slechts aan een gedeelte der equipage gelukken mogt, zich in de sloepen te redden. De beroemde dui ker Guérin had ten zijnen risico en perikel aan geboden, de waarden uit het gezonken wrak te zullen bergen, dat is te zeggen, dat hem een derde gedeelte der goederen zou toegekend wor den, welke het hem gelukken zoude, te redden. Zijn aanbod aangenomen zijnde, begon hij zijne nasporingen om het wrak te vindenmaar eerst na langdurige en moegelijke pogingen gelukte het hem hetzelve te ontdekken, want het lag op eene aanmerkelijkke diepte, en was door de stroo- men der zee voortgesleurd tot op verren afstand van de plaats, waar het was gezonken. Zoodra echter de heer Guérin zich overtuigd had, dat het door hem gevonden wrak wel wezenlijk dat van den George Sand was, haaste hij zich, er eene boei aan te leggenen beschikte vervolgens zijne toestellen om, zoo spoedig riogelijk, de berging of redding te volvoeren. Maar geduren de eenen zeer gcruimen tijd verhinderde hem de ongunstige weêrsgesteldheidzijne werkzaam heden voort te zetten. Eene buitengewoon he vige strooming maakte ook den reddings-arbf’d moeijelijk en zeer gevaarlijk, en vergunde de werkzaamheden slechts weinige uren daags voort te zetten. De duikers van den heer Guérin met een waterdigt kleed gedekt, voorzien van eene slangpijp of buis, die hen toelaat te ade men in welke twee met glazen gedekte openin- gen zijn gemaakt, door welker middel zij zien kunnen, waren tot op het wrak van den George Sand afgedaald; maar zg erkenden, dat, alvo rens in hetzelve te kunnen komen, zij het dek van touwwerk, van het zeewier en andere zeekrui den moesten bevrijden, die het schip ongenaak baar maakten. Eindelijk heeft de heer Guérin de vruchten van zijnen arbeid ingeoogst; hij is tot in de hut van den George Sand doorgedron gen en heeft er drie kisten uit opgehaaldgoud staven en gemunt metaalter waarde van 50,000 wordt aan de mensche- frs. bevattende. Hij verzekert, dat, indien d<* ^3SSPj.y\

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1