1846. Zaturdag No. 17 Januari}* binnenland. I anders gewissen dood gered eg BUITENLAND. van dit een Ber- over ’arij, niet ionen onzer ■>lf- 1.65. rukker uur; ken re- iedere u i ere 'et.,, dei d c nou be die om een leui iger ;ur, ond i in- jeen r of iwa- ;ang i vrij ion- ou- ien, zon nar sren He erste aan. uwe aan org- >od, dat haf- el- ‘ng. en den van 1 op ga’ aaar der- <eu- >ok, nen ver- kka- dit dde vol- zij rijk dan als jnt- hen len vin een aan hunne betrekkingen wedergegeven.- die gearresteerd zijn I een jonge T Frankfort, 8 January. Senefelder, d<? zoon van den uitvinder der lithographie is te München in eenen behoeftigen staat, grenzende aan ellendeoverledeneene vrouw en kinde ren zonder hulpmiddelen achterlatende. Men weet, dat ook zijn vader, de beroemde uitvin der, in zijnen laatsten levenstijd met gebrek t«f worstelen had.- Frankfort e de inden he- welks leeds n een egaat ijheid t hem lelijke rene- eenen d ge- :igene i, tot steekt laten n het lagen, i zelf. zoo, Jood. ts be- ernam 1 kas- aande, Pj fu lpen naau- et ge in een Zoo x-d op zonder doods erloren stond «at zij mders hebben L belanghebbenden op ’s Konings in de Staats courant van 12 dezer opgenomen besluit van 9 Dec. 11.waarbij nieuwe bepalingen zijn ge maakt omtrent het uitwijken van stoom- en zeil schepen op zee en op de rivierenen welke bepalingen zullen in werking treden met den 1 Maart aanstaande. De belanghebbenden worden uitgenoodigd om zich in tijds bekend te maken met deze nieuwe voorschriften daar dezelve geheel afwij ken van diewelke tot dusver hier te lande ge bruikelijk waren en mcfllen laatsten February aanstaande worden afgeschaft; hetgeen is noodig bevondenten einde de Nederlandsche bepalin gen in overeenstemming te brengen met die, welke in naburige Rijken zijn aangenomenals zijnde dit het eenig middel, om in het vervolg alle verwarringen te voorkomen. Intusschen gebiedt de overgang van de oude en nieuwe verordeningen alle voorzigtigheid daar de minste onwetendheid of voorgewende onbekendheid in dezen verschrikkelijke gevolgen zou kunnen na zich slepen. Zwolle, 9 January. Naar wij vernemen is in het begin dezer week de besmettelijke long ziekte uitgebroken op den stal van de weduwe Klaas Boschop de Biswetering in de gemeente Zwoller-kerspeL Een der aangetaste runderen zijnde eene op 13 November jl. uit Hoorn aan gevoerde en te Kampen ontscheepte koeis op den 5 dezer reeds gestorventerwijl tweewaar van eene oorspronkelijk op den stal te huis be hoort en de andere mede eene uit Hoorn aan gevoerde isop dit oogenhlik nog aan de ziek te lijden. Dit is alzoo de tweedemaal, dat deze verschrik kelijke ziekte door de Hoornsche veemarkt naar deze provincie wordt overgevoerd, zijnde dezel ve in het laatst van 1841 ook op zoodanige wij ze in de gemeente IJsselmuiden gebragt. Moge het den veehouders tot eene les verstrekken om belangeloos gegeven raad en waarschuwin gen niet steeds in den wind te slaan, opdat zij zich voortaan beter onthouden van vee aan te koopen uit streken alwaar deze ziekte heerscht. Arnhem, 11 January. Hoe treurig en duis ter de toekomst van den minvermogenden stand ook schijnen moge is zulks ter dezer stede met denzelven het geval niet, daar, door de prij- zenswaardige zorg van ons stedelijk bestuur allen van werk voorzien- worden waarvoor aan hen hetzelfde verhoogde loon wordt uitbetaald als in den zomer, terwijl zij daarbij tevens 2 maal in de week van warme voedende spijs wor den voorzien. En ook die lieden stellen dit voorregt en die weldaad, klaarblijkelijk, met dankbaarheid op hoogen prijs. Nijmegen, 13 January. De Nederlandsche consul te Boston heeft eenige uit den omtrek aldaar afkomstige aardappelen (jpink eye pula toes') overgezondenten einde tot poters te die nen. Men verneemtdat men de poting dezer aardappelen op onderscheidene soorten van grond zal beproeven. Ook verneemt men, dat op dit oogenblik bij de regering overwegingen aanhan gig zijn, in hoe verre gevolg kan worden gege ven aan het denkbeeldom nog eenige poot- aardappelen, alsmede goed aardappelenzaad elders te ontbieden. De hoeveelheid van en ander kan nogtans niet groot zijn. Gouda, 11 January. Naar men verneemt, zou er op gisteren door de justitie in het na burig Stolwijk een voorloopig onderzoek zijn in gesteld, opzigtelijk eenen aldaar in het begin van gepasseerde week door eene vronw aan ha ren man gepleegden moord. 12 January. Zoo wij van goederhand ver nemen, zou het op gepasseerden zaturdag door de justitie te Stolwijk gedaan geregteüjk onder zoek, blijkens de bevindingen der deskundigen, tot geen ander resultaat hebben geleid, dan dat er volstrekt geen zweem van moord te vinden is. De Helder, 9 January. Bij het uitgaan van ’s Rijks werf, begaven zich omtrent een vijftigtal werklieden, aan dezelve werkzaamhuis waarts dan hunnen gewonen weg, over de zoo genaamde magere brug in deze gemeente niet kunnende gaan, doordien men bezig is dezelve te herstellenstapten allen in een pontten einde zich alzoo naar den overkant te doen bren gen dochin het midden van het Uelderschc kanaal gekomen zijndezonk de pont plotseling, en allen stortten in den stroom. Door spoedi ge en gepaste aangebragte hulpwerden zij al- Snkek, 13 January. De gevolgen der ziek te, welke mede in de Grietenij VVijmbritseradeel in het jaar 1826 heeft geheerscht, openbaarden zich grootelijks bij de inschrijving der Nationale Militie aldaar voor de ligting van 1846. Gemiddeld worden in genoemde Grietenij jaar lijks 130 a 140 kinderen van het mannelijk ge slacht geborenin 1827 beliep dat getal slechts 61 van welke 23 overleden en 9 naar andere plaatsen vertrokken zijnde 29 voor de Nationa le Militie zijn ingeschreven; hierbij gevoegd 10 jongelingen, welke, elders in 1827 geboren, in VVijmbritseradeel zijn komen wonen, zoo be draagt het gezamenlijk getal ingeschrevenen 39; van deze hebben evenwel 18 redenen van vrij stelling aangegeven. Wanneer het contingent ook weder voor 1846 tot het maximum moet worden geleverdzullen daaraan in de Grietenij Wijmbritseradeel onder scheidene lotelingen ontbreken. ’sGravenhage, 10 January. Uit eene goe de bron kan men verzekeren dat het plan tot het daarstellen van eene haven te Scheveningen, waarvan eenigen tijd geleden gesproken werd doch omtrent hetwelk men sedert niets meer vernomen heeft, daarom niet als opgeheven moet beschouwd worden, maar dat integendeel deze belangrijke onderneming steeds het onderwerp van de ernstige overweging der hooge regering uitmaakt. ’sGravenhage, 11 January. De inspec- teur-generaal van de geneeskundige dienst der land- en zeemagt heeft aan alle genees- en heel kundigen Nederlanders van geboortedie ge negen zijn om zich als officier van gezondheid der 3de klasse voor de dienst der zeemagt te verbinden, verwittigd, dat zij zichbij verzoek schrift op zegel geschreven en portvrij in te zenden en na daarop bekomen antwoord in persoonbij hem inspecteur-generaalaan zijn bureau te ’s Gravenhage in het locaal des ma- gazijns van geneesmiddelen, Aoorhout, wijk 1, no. 327behooren aan te melden met over legging der noodige bewijzen welke op geze geld papier moeten zijn geschreven. Ma over legging der bewijsstukken zal hun de gelegenheid worden verschaft, om aan ’s Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, bewij zen hunner kennis in de voorbereidende school- wetenschappen te geven, en daarna in een exa men bewijzen van voldoende bekwaamheid in de genees- en heelkundige wetenschappen voor de verlangde betrekking af te leggen. Tot narigt der belanghebbenden dient voorts dat de be vordering tot hoogere rangen onder de officieren van gezondheid der zeemagt, na drie jaren in eenen rang te hebben gediendplaats heeft ten gevolge van een nader voor den hoogeren rang af te leggen examenen dat aan de betrekking van officier van gezondheid der 3de klasse bij de zeemagt de volgende voordeelen zijn verbon den 1) een activiteits-tractament van f 700 ’sjaars, wanneer men aan boord, of, ter verde re uitbreiding der wetenschappelijke kennis, aan ’s Rijks kweekschool voor militaire geneeskundi gen te Utrecht geplaatst is2) een nonactivi- teits-tractament van 500 ’sjaars, wanneer men niet aan boord noch bij de genoemde kweek school geplaatst is; 3) een tafelgeld en toelage vastgesteld voor de officieren van gezondheid der marine naar gelang hunner diensten binnengaats, in zee of in de Oost- of West-Indie, waarom trent de belanghebbenden, des verkiezendena dere inlichtingen bij hem inspecteur-generaal kunnen bekomenen 4) de rang van tweede luitenant bij het corps mariniers. - —Uit eenen algemeenen staal der Nederland sche zeemagt en koopvaardijvloot op den eersten dezer, blijkt, dat de Nederlandsche zeemagt thans telt: 83 zeilschepen, te zamen voerende 2265 stukken9 stoomschepenvoerende 64 stukken 3 ijzeren stoombootenvoerende 22 stukken3 transportschepenen 75 gaffel-ka- uonneerbootente zamen 173 bodems met 2351 stukken. Amsterdam, 13 January. Z. M. heeft aan J. J. Beigsma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Grietman der Grietenij Dantumadeel, en in zijne plaats als zoodanig benoemd D. J. V. baron vau Sytzama. Amsterdam, 14 January. De minister van binueulandsche zaken vestigt de aandacht der Frankfort, 10 January. In de tweede kamer der Saksische stenden stelde op 7 dezer de afgevaardigde Todt zijne bezwaren wegens de onderdrukking der Sachsischen laterlandsbldt* ter in eene zeer krachtige redevoering voor. De verzoekschriften die ter gunste van dit liberaal blad ingekomen warenen bij de overlegging van welke de Heer Todt zijne toespraak hield Werdenna langdurige en hevige debattenaan de commissie van petitiën tot het uitbrengen van rapport verwezen, In de kamer der rijksraden van het ko ningrijk Beijeren heeftnaar men wilde prins van Wrede eene reeks van gewigtige voorstellen ter tafel gebragt onder anderen; over de ver antwoordelijkheid der ministers, de opheffing der kloosters en ook betrekkelijk de hier en daar plaatsvindende weglating Van den naam van Hare Maj. de Koningin (die tot de Protestantsche kerk behoort)uit de gebeden in de Roomsch- Katholijke kerken. De prins van Wrede heeft zich aan het hoofd der aanzienlijke oppositie ge stelddie zich in de kamer der rijksraden te-» gen den minister von Abel gevormd heeft. Berlijn, 8 January. De spoorweg van lijn naar Hamburg zal gedurende dit jaar hare geheele lengte in gereedheid komen. Berlijn, 9 January. Men spreekt hier veel met eenige verwondering van een besluit van den kroonprins ten opzigte van de godsdienst!-» ge opvoedingwelke hij aan zijn oudsten zoon, den vermoede]ijken erfgenaam van de Pruisische kroon wil laten geven. De kroonprins heeft namelijk als onderwijzerwelke zijn zoon tot diens eerste belijdenis moet voorbereiden niet den hofprediker Strauss, een sterk piëtist, maar een ander leeraar Bollert gekozenwelke een vergedreven rationalismus verkondigt. De par tij der rationalisten beschouwt deze zaak als van het hoogste gewigt voor de toekomst, omdat de koning un Pruissen het hoofd is der kerk zoo wel als van den staat. De berigten van de Poolsche grenzen lui den al meer en meer bedroevend. De troepen bedelaars, welke in Pruissen willen doordringen, worden zoo talrijk dat men het krijgskordon hetwelk dit gedeelte der grenzen bewaakt, heeft moeten Versterken. De algemeene stemming der gemoederen in deze stad is zeer verbitterd na het sluiten der landdagen waarbij zoo veler verwachting is te leurgesteld, en zoo vele billijke wenschen on vervuld zijn gebleven. Thorn, 31 December. Sints eergisteren avond heerschte veel beweging in onze stad. De wachtposten waren dien avond versterkt en met scherpe patronen voorzien. Gisteren zag men kanonnen door de stad voeren eenige van de zelve zijn op de wallen gebragtmaar twee stuk ken voor de hoofdwacht geplaatst. Al de wacht posten werden van 5 ure des avonds af door officieren gekommandeerdde ophaalbruggen over de wallen zijn gisteren reeds vóór 6 ure des avonds opgebaald. Wat de reden van al die maatregelen is, weet men niet; alleen spreekt men van arrestatien van twee voormalige mili tairen. Men wil dat er bovendien om verster king van krijgsvolk en artillerie gezonden is. Gisteren avond ten 8 ure ontstond in de stad brand-alarm. Dit veroorzaakte aanvankelijk groo- te opschuddingdaar het gerucht had geloopen, dat het teeken en het begin van het oproer een opzettelijk aangestoken brand zoude zijn. Doch gelukkig werd de brand spoedig gebluscht en van de waarheid van gemeld gerucht is niets gebleken. Behalve de twee bewuste personen, leerü aiju, komt hier nog een derde, Pool uit het Koningrijkbij die zich i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1