1846. 24 Januari]. Zaturdag BINNENLAND. BUITENLAND. EL, al- Te van eenen f- Gtl} 62 99; 5| 40.75. I snig- doen, 146 23; 22‘. 23' 33/, n al- ands. idem nder- welke imer- edip ope- >p he- over- z*j“ enge- itstek win- tijds, fvens- laag, d? en met dag. - fl.65. Drukte 12 uur eiken n >r ieda* Ie aan Sos- em it om ■toliig ’s Gravenhage, 15 January. Het Week blad van het Regt bevat in deszelfs nommer van lieden, een zeer uitgewerkt vonnis van de arrondissements-regtbank te Amsterdamwaarbij op bevestigende wijze is beslist de vraag: of ie mand die als medepligtige aan eenen diefstal veroordeeld is zoo zeer tot vergoeding van scha de aan den bestolene gehouden isdatwanneer hem gedurende zijne straf-detentiehet zij door erfenis of op eenige andere wijze, gelden toe- komen, de daarover gestelde curator, door den bestolenetot het uit die gelden voldoen van alle door den diefstal veroorzaakte en behoorlijk gejustificeerde schade aangesproken kan worden in het onderhavige gevalis de curator veroor deeld geworden om voor en in naam van den gevonnisden medepligtige J. Reenhofuit ee- ne hem opgekomene erfenis eene schadevergoe ding van 8,000 aan den bestolene, W. Olten- hojfuit te keeren. ’s Gravenhage, 19 January, Dezer dagen werd van wege Z. M. den Koning aan eenen ze keren magistraatspersoon een rekwest vader, belast met de verzorging van vrouw en acht kinderen gezonden. Bij het ingcsteld on derzoek bleek het, dat er waarlijk armoede be stond en dat de adressant behoorde onder die genen die armdoch te fatsoenlijk zijn om openlijk te vragen. Ter naauwernood was de Koning deswege ingelicht, of Z. M. deed on- middellijk het huisgezin zoodanig gunstbetoon erlangen dat het God dankt, van op eene zoo milddadige wijze uit den nood te zijn gered. Utrecht, 18 January. Op den 16 dezer, des avonds tusschen 7 en 8 ure keerde de heer Bouman, likeurstoker te Bodegraven, met zijne jonge vrouw naar huis. Tusschen Waarder- en Nieuwerbrug is een smal zandpad met bogten. Door den donker schijnt de neer Bouman op een licht te zijn aangereden, en is, door de kromming van den wegmet het rijtuig in een’ molenvliet gestort. Toen men het ongeluk ont waarde en te hulp kwam, waren beide echte lieden verdronken. Het paard heeft men nog levend uit Het water gehaald. Schiedam, 19 January. Heden is alhier in eene familie een feest gevierddatom des zelfs groote zeldzaamheidwel bijzondere ver melding verdient. Door den heer J. Dijkmans oud 89 en zijne echtgenootM. Bezemer oud 87 jaren werd namelijk de negenenzestigste ver jaring van hun huwelijkte midden van hunne betrekkingen, met vreugde en dankbaarheid ge vierd. Deze lieden genieten gelukkig nog eene volmaakte gezondheid en worden in de stad hun ner woning algemeen hoog geacht en bemind. De Helder, 17 January. Nadat wij veel ongunstig weder hebben gehad, en onze kusten door zware stormen zijn geteisterd geworden is het weder ter dezer plaatsgedurende de laatst- verloopene week zoo bijzonder zachtdat de meeste tuinen en landerijen zich vertoonenals of men reeds op het einde van Maart was. Met verwondering beschouwt men ook de hoeveel heid wormen en insectenwelke reeds voor den dag komenzoodat men durft hopeneen vroeg voorjaar te zullen hebben. Als eene zeldzaam heid wordt opgegeven, dat de visschers reeds veel bot vangen. Zwolle, 19 January. Gisteren avond werd alhier gevankelijk binnengebragt zekere Willem W., wonende te Geenemuiden, welke reeds drie malen de schavotstraf ondergaan had, en onlangs uit het tuchthuis te Leeuwarden was ontslagen. Eenige rooverijen, meestal bij inbraak, op het platte land in den omtrek dezer stad gepleegd, hadden op hem vermoedens doen vallen, en zoo werd hij ter zijner woonstede door de justitie verrast en vele gestolene goederen bij hem ge vonden. Heden morgen werd die persoon le venloos in zijn gevangenhok gevonden, hebben de zich opgehangen. Zwolle, 20 January. Men zegt, dat de heer K. van Hulstkrachtens een tusschen de redactie van het tijdschrift de Snelwagen en zijn persoon aangegaan contract, het regt hebbende, om des verkiezende den schrijver van eenig aan gevallen artikel te noemen van dat regt gebruik zal makenen zich alzoo aau de verdere regter- lyke vervolging in deze zaak zal onttrekken. Frankfort, 16 January. In de Eerste-Ka- mer der Beyersche stendengenaamd die der Rijks-raden, is eene heftige oppositie tegen het regeringsstelsel, bepaaldelijk, tegen de in kerke lijke zaken genomene maarregelen, uitgebroken. Een der aanzienlijkste ft?'\en uit den lande, vorst von Wredeheeft namelijk in die Kamer onderscheidene voorstellen t‘er tafel gebragtstrek kende niet alleen om de afkeuring van zekere bepaalde handelingen van het bewind, inzonder heid van den minister’ van binncnlandsche za ken, den heer von Abel, te doen verklaren, maar ook omin vereeniging met de Tweede- Kamervan den Koning eene wet op de ver antwoordelijkheid van de ministers te verzoeken, waarbij de straffen vastgesteld zullen zijn, die, in geval van schending der staatsregeling, toe gepast behooren te worden. De vorst v. Wrede heeft, bij de ontwikkeling van deze voorstellen, den minister v. Abel bepaaldelijk beschuldigd van het willens en wetens schenden der staats regeling, door het verkorten van de staatkundi ge en Burgerlijke regten der Protestanten, en hem verwetendat hijdoor toetegeven aan de aan matigingen van den Pansselijken Stoel, geheel ondergeschikt is geworden aan de partij der geestelijkheid, derzelver ultramontaansche wer king bevorderten verkorting van de regten der Kroon toegelaten heeftdat hij wijders alles heeft gedaanwat strekken kan om de Protes tanten in hunne aanhankelijkheid aan den Koning te doen wankelenen Beijeren in het buitenland deszelfs achting te doen verliezendat zijn bestuur, ’twelk slechts de strekking heeft, om hetgeen tot het rijk del’ duisternis behoortte bevorderen en alle verbetering en vooruitgang te verhinderen, als een zware last op het land drukt; enz. Een ander voorstel van den vorst v. IKrede is in het bijzonder gerigt tegen de buitensporige vermeerdering van het aantal der kloosters in Beijeren, ’twelk in de laatste jaren, door de begunstiging van den kant der bewindslieden, tot ruim 200 is geklommen, en tot opheffing van dezulke, welke zich onder scheiden door het voortplanten van bijgeloof en duisternis. De Kamer heeft, met bijna een parige stemmen, besloten, om de voorstellen in overweging te nemen, en dezelve te dien einde naar eene commissie verzonden. Frankfort, 16 January. Het oppergeregt te Lucern heeft den 9 January het besluit ge nomen dat er met de vervolging tegen Jacob Muller als natuurlijken bedrijver van den moord van den raadsheer Leu zal voortgegaan w orden maar dat ook het proces tegen den beschuldig den intellectuelen bewerker van het misdrijf, zelfs na de veroordeeling van Müller, zal voort gezet worden. Eene zoodanige onderscheiding schijnt zeker zonderling. De natuuronderzoekers te Manheim houden zich thans bezig met een welgeconserveerd mam- muths-been van eene buitengewone grootte het welk dezer dagen door middel van eene bagger machine uit het havenbekken opgehaald is ge worden hetzelve werd bij het kabinet van na- turalien alhier gevoegd eu is een der schoonste en grootste exemplaren van de overblijfselen uit den tijd vóór den zondvloed. Frankfort, 17 January. Aan den uitvin der van de nieuwe machine om letters te zetten den Heer E. L. Tschulik te Weenen, moet uit Amerika schriftelijk een aanbod van 50?000 dol lars gedaan zijn voor een exemplaar zijner ma chine, dat in de praktijk volkomen bruikbaar bevonden wordt. Te Breslau is nu werkelijk een crimineel pro ces tegen Ronge aangevangen, ter zake van ee nige plaatsen uit zijne laatste brochuregetiteld Aufruf. Odessa, 2 January. Wij hebben hier be- rigten uit Taganrog van 6 dagen geledenvol gens welke in Dagestan iets buitengewoons moet voorgevallen zijn. Geruchten van allerlei aard doorkruisen elkander, welke van eene nederlaag der Russen spreken. Zeker is het, dat de gou- verneur-generaalgraaf Woronzow ten spoedig ste naar het tooneel des oorlogs is vertrokken. Verscheidene generaals zijn te Petersburg tot het bijwonen van eenen krijgsraad ontboden, welke na de terugkomst des Keizers zal gehouden wor den. Berlijn, 15 January. Een ministerieel blad berigt, dat bet gerucht over eene op handen zijnde volledige inlijving van Polen in het Rus sische ryk blijft voortdurenook beweert men dat de graaf Nesselrode zich van de leiding der buitcnlandsche zaken zou terugtrekken en dat de Russische gezant baron von Meyenhof, zij ne plaats zou vervangen, Berlijn, 15 January. Volgens brieven uit Poölsch West-Prnissen is dc onlangs aldaar ont dekte zantenzwering veel uitgebreider en gewig- tigerdan elke andere welke in den jongSten tijd in de Poolsche landen is ontdekt. Men moet namelijk niets minder op het oog gehad heb ben dan eene soort van Siciliaansche Vesper tegen al de in de provincie gevestigde Duitschers te volvoeren en al mogt dit misdadige plan wegens de in dit land heerschende zedelijke ge voelens niet geheel gelukt zijndan zou toch een vreesselijk bloedbad onvermijdelijk geweest zijningeval men de zamenzwering niet tijdig genoeg op het spoor gekomen ware. Karlsruhe, 9 January. Op de meest stel lige wijze wordt verzekerddat een der hoogste burgerlijke ingenieurs bij de groothertogelijke di rectie der ijzeren wegen, aan die directie mede- deeling heeft gedaan van een’ door hem uitge vonden even eenvoudige als doelmatige toestel die toegepast kan worden op alle rijtuigen en locomotiven van, naar de tegenwoordige stelsels aangelegde, spoorwegen, en door welk middel die rijtuigen zich op de steilst liggende sporen zouden kunnen voortbewegenwaardoor men al zoo in staat zoude zijn om spoorwegen over de hoogste bergen aan te leggen, en niet meer zou de behoeven tunnels te bouwen en het terrein te nivelleren. Gelijk te denken isbetoont ons publiek de meest gespannene nieuwsgierigheid, om het geheim dezer gewigtige ontdekking te verne men waaromtrent echter de uitvinder alles zoo bedekt houdt, dat hij de directie der spoorweg maatschappij zelfs heeft verboden de uitvinding te noemen of op eenigerlei wijze aan te duiden. Neuenbürg (in Pruissen), 12 January. De Weichsel, die in het voorgaande jaar zoo vele rampen over deze gewesten bragtheeft ook we derom in dit jaar hare offers geëisebt. Al de lage streken ter regter zijde van den stroom, van hier tot Graudentzstaan sedert acht dagen onder water. Verbazend groote massa’s ijs heb ben zich gevormd, en elke gemeenschap met de bedreigde plaatsen afgesneden. Zoo ver het oog kan reiken, ontwaart het niets dan water. De dor pen Treulen en Montau steken gedeeltelijk slechts nog maar met de daken er boven uiten niet dan met moeite hebben zich de menschen met have en vee op de hooizolders gered. De over- strooming in het voorgaande jaar had reeds den oogst vernield, en nu maakt de hernieuwing daarvan de maat der rampen vol. De aardap pelen dit noodwendigste levensmiddel, met moei te voor den winter aangekocht, liggen sedert acht dagen in den kelder, aan een Volledig be derf blootgesteld. Welk een treurig denkbeeld, ook nog dit laatste middel, waarmede zich hon- derde huisgezinnen maanden lang hoopten te Voeden, vernield te zien! Menig huisgezin lijdt voorzeker thans reeds honger, en heeft tevens met de koude te worstelen, daar aan de ver warming der zolders niet te denken is. Parijs, 16 January. liet gerucht, dat de staatsgevangene van Ham spoedig in vrijheid zal gesteld worden, schijnt nog niet juist te zijn; dit alleen is waar, dat de vader van den prins Lodewijk, de ex-koning van Holland, aan ver schillende hooge personen teedere en aandoen lijke brieven heeft gerigt, om de invrijheidstel ling van zijnen zoon te bewerken. Vrijdag jl.’s namiddags ten 5 uur, heersch- te een ongemeen dikke mist in de stad Lyon zoodat het zeer gevaarlijk was, de straten door te gaan. Op vijf schreden afstand kon men nie mand onderscheidenalle koetsiers moesten van den bok afstijgen en hunne paarden bij de band geleidenhetgeen echter niet belettedat eeni ge ongelukken hebben plaats gehad. Het gaz- licht is van geen nut geweest. Pakijs, 19 January. Men leest in de Com merce: De represaille-maatregelen door Hol land en Belgie genomenbenadeelen den han del van beide landenen anderen doen hier mede hun voordeel. Terwijl de entrepots in Frankrijk en Engeland Belgie zullen voorzien van de koloniale warenwelke Holland a.an het-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1