1846. Il ocnsdag 28 Januarij. BINNENLAND. BUITENLAND. Jw- laar :ene i op len der I este- idee- niet ver zat men >n zal een he als :ge- ide- de- oor en go zen an- >rdt nt zóó jne wij- be- Ige- leg- ang ;an- en is, iciie tige ’Pe als roor zin- van Femmechien de misdaad ten. telijkheid hebben. ken te Adelnau tenis genomen. om een fanski door arsenicum te vergiftigen zijne verklaringen vreest. eene den Os- 90jarige jn, en zich geheel afgezonderd op zijn landgoed Friedensee en commissa- veel mogelijk van het groo- fgematen in zorglijken een Men heeft eene in het Hanoversche ophouden. In ele nabijheid van Pesth was onlangs een Zigeuner tot 25 stokslagen veroordeeld. Vóór de uitvoering der straf verzocht hij als gunst om te mogen gaan liggen zoo als hij wilde. Men stond hem zijn verzoek toe, en nu ging hij on der de bank liggen. Warschau, 11 Januarij. Onder de in om loop zijnde geruchten behoortdat de Russi sche kalender oude stijl langzamerhand voor de nieuwe plaats zal maken. Berlijn, 18 Januarij. Men wil, dat er wer kelijk een ontwerp van constitutie voor de Pruis- sische monarchie gereed ligtmaar dat hetzelve slechts dan zal worden ter openbare kennis ge- bragtwanneer de omstandigheden zulk eenen gewigtigen maatregel gebiedend zullen eischen. De volvoering van dit plan heeft men raadzaam geoordeeld ten einde niet door de gebeurtenis sen onvoorbereid verrast te worden. Berlijn, 18 Januarij. Naar luid van ge loofwaardige berigten uit Rusland, neemt de fi nanciële nood in dat keizerrijk op eene schrik barende wijze toe. Bereids brengen veertien gouvernementen wegens het heerschende gebrek bijna niets meer op, terwijl aan zeven van de zelve uit de staatskassen millioenen moeten wor den gezondenom de inwoners voor den hon gersnood te bewaren. De militairen ontvangen reeds thans ten deele de soldij niet meer gere- ;en i le, an ten ei- die re nt ier :kt m- ;ns ve >ze >e- >u- ik en JO- Amsterdam, 23 Januarij. Met diep leed wezen verneemt men het berigtdat Z. K. H. de jonge Prins WILLEM FREDERIK NIKOLAAS ALBERT, eenige Zoon van UIL KK. HU. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, heden morgen omstreeks 4 urein de residentie be zweken is. De overledene was den 22 Augus tus 1836 geboren en alzoo bijkans 9.) jaaroud. Algemeen is te ’s Gravenhage de deelneming in dit smartelijk verlies, en voorzeker zal dit ook elders in Nederland alsmede bij de hooge be trekkingen buitenslands het geval zijn. De voorstellingen in den schouwburg te ’s Da ge zijn afgezegd. De troepen die heden met groot muzijk eene promenade zouden gemaakt hebbenh ebben tegenbevel bekomen. Andere teekenen van openbaren rouw zijn bevolen. De jeugil des overledenen, de verwachtingen welke men van dien Vorstelijken telg koesterde de omstandigheid, dat het de tweedemaal is dat het ouderpaar deszelfs eenigen Zoon verloor, verklaren bij dit overlijden de bijzondere droef heid van de hooge naastbestaande.n en van het algemeen. Moge de Voorzienigheid den ouders des jeugdigen afgestorvene de noodige kracht en gelatenheid schenken in deze voor hen zware beproeving Meppel, 10 Jannarij. Het hof te Assen heeft zatu idag 11. de persoon Veenhof schuldig verklaard aan de misdaad van moedwillige brandstichting. De beschuldigde 20 jaren oud, en door de diakonie van Vledder als dienstbode besteed bij den landbouwer C. flienwenhvtizen te Wapserveen heeft namelijk door middel van eene glimmende turfkool in ee ne bedstede te leggenden brand gestoken in de huizinige baars meesters waarvan echter de gevolgennaardien de brand dadelijk daarop was ontdekt geworden, niet noemenswaard wa ren. De beweegreden, welke dit jonge meis je aangezet heeft, tot het bedrijven van die vrcessel.jki! misdaad, is zeer klein en getuigt zeer van haar onrijpe verstand (immers deed zij het, omdat haar de diakonie eenige kleederen gewei gerd had, en zij nu bedacht, dat wanneer de Woning b aars meesters verbranddeuit de op brengst ec ner dan te bewerkstelligen collecte wel het geld voor die kleederen ten haren behoeve1 zon gevonden worden) haar eigen verbaalhoe dikwerf z'j het voornemen had opgevat, dan weder tot inkeer kwamen voor de misdaad terug dein.sde. is zóó treffend, dat wij in haar geeue verstokte misdadigster mogen zien. De verdediger, Mr. C. L. Kniphorst, beweerde dan ook dat de beschuldigde onder den invloed 5. ker ur re fers eener zielsziekte en wel bepaaldelijk van pyro manie had gehandeld. Desniettemin werd zij tot de straffe des doods veroordeeld. De harte lijke toespraak echter van den president tot de veroordeelde gaf haar grond tot de hoop dat een verzoek om gratie bij den Koning zou in gang vinden. Nijmegen, 23 Januarij. Te Arnhem heeft eergisteren morgen (21 Jan.), op het stations plein van den Rijn-spoorwl^ eene zware verwon ding plaats gehad. Bij het aankomen aldaar van een extra- of postrijtuigvervoegde zich de 20jarige jongeling E. v. R. aan het portier, ten einde door het aannemen van goederen als an- derzins den passagiers bij het uitstappen de be hulpzame hand te bieden. Een andere sjouwer T. N. daar ook tegenwoordig v. R. willende verdringen wees deze hem af, doordien hij door den postiljon reeds was aangenomen en wel zag dat hier iets voor hem en zijne arme ouders te verdienen was; deze hierdoor in la gen broodnijd ontstokenhaalt een knipmes te voorschijnwaarmede hij v. R. van achteren verraderlijk een’ steek onder het linker schouder blad toebragtwelke tot in de borstholte door drong. De gewondedie onmiddelijk in eene omnibus naar de woning zijner ouders vervoerd werd is op requisitoir van den commissaris van policie, die inmiddels den dader in verzekerde bewaring had gesteld, door den heelmeester J. H. Wernecke onder behandeling genomen. Ver volgens hebben de 1111. regter-commissarissub- stituut-officier van justitie, griffier ris van policie den gewonde zoo verhoord zijnde hijten gevolge te bloedverlieszeer ai toestand verkeerende. radicalen en 17 conservativen president de heer Neuhaus). Daags daarop zou de proclamatie het licht zien, waarin het volk wordt uitgenoodigd te verklaren of het met de genomene besluiten tevreden is. Het is aan de policie te Hamburg dezer da gen gelukt zich meester te maken van een’ door trapten kantoordief, zijnde een tuinier, een jong man van pas 23 jaren oud. Het aantal zijner inbraken beloopt ongeveer 40 en de successive- lijk gestolene sommen komen op een bedrag van ruim 4000 mark. Men vond, zoo in zijne wo ning als op andere plaatsenongeveer 50 sleu tels in alle vormen, benevens een aantal vijlen verborgen. Als eene bijdrage tot de russische staatkun de moge het volgende voorval dienenvoorko mende in eene der laatste nommers der Berl. Kirchen-Zeitungen gedagteekend Riga, Octo ber Terwijl hier en rondom ons de bekeeringen tot de grieksche kerk op de bekende wijze voort gaan zoodat reeds meer dan 10,000 personen van geloofsbelijdenis veranderd en circa 16 evan gelische gemeenten bijna geheel vernietigd zijn is eene pogingom de evangelische kerk ten minste voor onwettige aanrandingen te behoe den op eene schandelijke wijze verijdeld gewor den. Uit hoofde van den dringenden nood had het geestelijk consistorie den raad onzer stad uitgenoodigd, om zich gemeenschappelijk tever- eenigen tot een adres aan het generale consisto rie van St. Petersburg. Met meerderheid van stemmen werd deze voorslag door den raad goed gekeurd en het bedoelde adres ontworpen. Doch nog vóór het was afgezonden ontving men reeds een schrijven uit St. Petersburgwaarin het hoo ge ongenoegen des bestuurs over den voorgeno men maatregel te kennen gegevenen de super intendent B. op bevel des ministersnaar Petersburg opontboden werd. Ieder stond ver stomd over dezen trek van verraad dat uit den boezem van het kollegie moest zijn voortgeko men, toen de burgemeester T. vrijwillig ver klaarde dat hij eene kopij van het adres naar St. Petersburg had gezonden. Niemand begrijpt, hoe deze reeds bejaarde man tot zulk een’ stap is gekomenzoo lijnregt strijdig tegen de be langen der godsdienst welke hij belijdten van welke hij altoos een der ijverigste leden was. Frankfort, 21 Januarij. De grijze Oos- tenrijksche held, de aartshertog Karei, is in den laatsteu tijd door eene ontsteking in het ribben vlies gekweld dochvolgens de laatste berig ten uit Weenen moet nu alle gevaar geweken en de doorluchtige lijder op den weg van be terschap zijn. Ifilaud de Nestor der Duitsche tooneelspe- lers en tooneeldichtersdie sedert het jaar 1814 in ernst dood was geloofdmoetvolgens ontdekking en openlijke verklaring van nabrugschen Dr. Odemann, als bijna grijsaard nog tegenwoordig in leven zij Sn EEK, 23 Januarij. Nadat ten overstaan van Ileeren Curatoren gisteren op hedenmede in tegenwoordigheid van de Edel Achtbare Re- gering dezer Stad, het gewoon halfjarig -onder zoek naai- de vorderingen van de leerlingen der Latijnsche School tot genoegen van Ileeren Cu ratoren was afgeloopenhad lieden op hel Raad huis de openbare promotie en prijsuitdeeling plaats. Geen der leerlingen alsnog in de ter men vallende, om het Gymnasium te verlaten, ten einde zich te onderwerpen aan het vereisch- te examen ter toelating op eene Hoogeschool, hield de verdienstelijke Aegidius Daniel van Borssum Waalkes, oefeningshalve, eene, door hem zelven in de Latijnsche taal gestelde en al dus uitgesprokene rede: 'cover hel zedenbederf der Romeinen ten tijde van den Lignst ischen oorlog." Hierna betrad de verdienïtelijke en kundige Rector het spreekgestoelte, en hield ee ne rede, houdende eene vertaling van den Cha ron van Lucianus. Vervolgens legden de met ■prijzen bekroonde leerlingenzijnde de navol genden Abrahamus Theodorüs Folkersma Ger- ben Nauta Arnoldos Bloemen, Nicolaus Ju- ricinüs Lankhorst, Desiderius Brenninkmeijer en Benjamin Salomon de Groot hunne gratia- rum aeliones aan Ileeren Curatorenen sloot daarna de Rector deze openbare en plegtige bij eenkomst met dankzegging aan de vele en aan zienlijke toehoorders die door hun bijzijn hun ne belangstelling in den bloei der school ge toond en deze vergadering met hunne tegen woordigheid vereerd hadden. Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin heeft aan de alhier gevestigde Vereeniging Dor cas eene som van ƒ50.» geschonken. Frankfort, 19 Januarij. Wel onderrigte personen te Stutgart willen weten dat de fir ma J. G. Cotta in onderhandeling is over den aankoop van den Schwabischen Merkurdoch dat de tegenwoordige eigenaars nog niets willen laten vallen op den enormen eisch van 400,000 fl. Onder de regering des overleden konings kochten de oprigters van dit blad de concessie tot uitgave van hetzelvevoor twee kroondaal- ders. Betreffende de onlusten in Thora verneemt men nog weinig nieuws. Intusschen circuleren de meest uiteenloopende en overdrevene geruch- De conspiratie schijnt zich ook tot de gees- en schoolonderwijzers uitgestrekt te Onder anderen heeft men ook den de- 70jarige grijsaard in hech- proef genomen, der gevangenen den boekhandelaar Ste- zoo men zegtomdat men zijne verklaringen vreest. De Poolsche adel houdt zich bij voortduring op deszelfs goederen op. Niemand waagt het, om bij den tegenwoordigen onzekeren staat van za ken, iets te ondernemen, en menige handels- operatie blijft steken. Frankfort, 20 Januarij. De tweede ka mer der Saksische Stenden heeft op 16 dezer beslotendat aan dè geestelijken der Duitsch- Katholijke gemeenten de voltrekking van den doop het deelnemen aan de ter aardebestellin- gendë uitdeeling van bet heilige avondmaal en de trouwing hunner geloofsgenooten veroor loofd zal zijn. De Deutsche Allg. Zeit. deelt eene op gave mede van de beweging op 28 Duitsche spoorwegen gedurende de maand Nov. 1845. Deze spoorwegen hebben gedurende die maand vervoerd 907,360 reizigers en 1,891,140 cente naars goederen. De geheele ontvangst bedroeg 775,958 thlrs.terwijl deze in 1844 slechts 573,684 thlrs. bedroeg hetwelk dus eene ver meerdering van 202,274 thlrs. oplevert. Frankfort, 20 Januarij. Naar luid van berigten uit Bern van 17 dezer, heeft de groo- te raad zijne werkzaamheden geëindigd en is de buitengewone zitting gesloten. De commissie tot herziening der constitutie is nu definitief be noemdzij bestaat in het geheel uit 21 radica len en 20 conservativen (volgens eene corres pondentie van het fransche dagblad le Consti- tulionel, was de commissie zamengesteld uit 24

Sneeker Nieuwsblad nl | 1846 | | pagina 1